TOPlist

Zimní běžecké trasy

Běžecké lyžařské trasy na Humpolecku

V okolí Humpolce se v současné době nachází bezmála 70 km turistických běžeckých tras. Tyto trasy jsou průběžně a v závislosti na vhodných sněhových podmínkách udržovány sněžným skútrem, který byl zakoupen za  finanční podpory grantového programu Leader+, a jeho vlastníkem je Mikroregion Zálesí.
Začátkem roku2013  byl skutr předán do správy Technických služeb města Humpolce. 

Běžecké trasy budou upravovány v závislosti na vhodných sněhových podmínkách. Informace o úpravě tras budou zveřejňovány na těchto stránkách. Běžecké lyžařské stopy jsou v terénu zaznačeny klasickým značením pro turistické běžecké trasy, platným a jednotným  v celé ČR:

 
 

trasa

délka

TRASA A - Humpolec – areál školního statku – Čejov – Kejžlice – Lipnice n.S. –   Loskoty – Bratroňov –Kojkovičky – Jedouchov – Leština – Panský les – Rozkoš - Humpolec
MAPA

Pěkná dlouhá trasa, zvláště její nejdelší okruh přes Mozerov - vede přes pláně, hrad Lipnici uvidíme z netradiční východní strany. Cesty lesem bývají často bohužel prohrnuté, posypané, někdy zničené od koní. V lesích bývá méně sněhu.

 

40 km

TRAHA B - Humpolec – sport. areál v Okružní ulici – U sv. Václava – Plačkov – Mikulášov – Krasoňov – St.Bříště – Lipovky – Krásná vyhlídka – Humpolec
 MAPA

Co se týká sněhových podmínek, je tato trasa ideální, vede převážně po pláních a místech s nejvyšší nadmořskou výškou, takže zde bývá dostatek sněhu. 

 

29 km

      TRASA C - Humpolec Litochleby  - Radostín - Německo (Háj) - Kaliště - Proseč -
                         Pustolhotsko - Záběhlice - Proseč - Kaliště - Německo - Brunka, Peruš -
                         Litochleby 

MAPA

     Tato trasa není značená v terénu, je upravovaná zatím „navíc“ jako bonus pro nadšené  
     běžkaře,
může se tedy občas trochu lišit od uvedené mapy.

29 km

TRASA D - Humpolec – Brunka – Horní Rápotice – Svéborka – Radostín 
a větší okruh - Humpolec - Želiv 
MAPA

Tato trasa není značená v terénu, je upravovaná zatím „navíc“ jako bonus pro nadšené  
     běžkaře, může se tedy občas trochu lišit od uvedené mapy. Sněhové podmínky směrem na Želiv bývají málokdy ideální, proto se tato trasa udržuje nejméně často.

11 km


Na stránkách Kam za snehem.cz se můžete navzájem informovat o aktuálním stavu  běžkařských tras, doplnit informace o úpravě stop, případně napsat o stavu stop prošlapaných od lyžařů v době, kdy se trasy upravovat nedají.

 

Chování v lyžařské běžecké stopě  

  • Protijedoucí lyžaři se vyhýbají vpravo. Zvláště pak dávají pozor, aby se neohrozili holemi.  Lyžař jedoucí za jiným a chystající se k předběhnutí upozorní lyžaře vpředu slovy: "stopa", "skol", případně "pozor", "uhni".
  • Ten poté umožní předběhnutí vystoupením ze stopy.    
  •  Lyžař jedoucí z kopce má přednost.
  • Při odpočívání nebráníme ostatním v pohybu. 
  • V běžecké stopě se nechodí bez lyží, neprojíždí se autem ani do ní nevstupují zvířata. Slouží výhradně pro pohyb na běžkách.
  • Usmíváme se na ostatní, aby měli také hezký den.

Vaše připomínky a názory na běžecké trasy..

(6.3.2011) - Humpolec v Toulavé kameře na ČT 1

Přečtěte si článek v časopisu TURISTA: