TOPlist

Zimní běžecké trasy

Běžecké lyžařské trasy na Humpolecku

V okolí Humpolce se v současné době nachází bezmála 70 km turistických běžeckých tras. Tyto trasy jsou průběžně a v závislosti na vhodných sněhových podmínkách udržovány sněžným skútrem, který byl zakoupen za finanční podpory grantového programu Leader+, a jeho vlastníkem je Mikroregion Zálesí.

Začátkem roku 2013  byl skutr předán do správy Technických služeb města Humpolce. 

Běžecké trasy budou upravovány v závislosti na vhodných sněhových podmínkách. Informace o úpravě tras budou zveřejňovány na těchto stránkách. Běžecké lyžařské stopy jsou zakresleny v zimní verzi map na www.mapy.cz a v terénu značeny klasickým značením pro turistické běžecké trasy, platným a jednotným v celé ČR:

 
 

trasa

délka

SEVERNÍ TRASA:
TRASA A - 
Humpolec – areál školního statku – Čejov – Kejžlice – Lipnice n.S. –   Loskoty – Bratroňov –Kojkovičky – Jedouchov – Leština – Panský les – Rozkoš - Humpolec
MAPA

Pěkná dlouhá trasa, zvláště její nejdelší okruh přes Mozerov - vede přes pláně,
hrad Lipnici uvidíme z netradiční východní strany. 

 

40 km

JIŽNÍ TRASA:
TRAHA B -
Humpolec – sport. areál v Okružní ulici – U sv. Václava – Plačkov – Mikulášov – Krasoňov – St.Bříště – Lipovky – Krásná vyhlídka – Humpolec
 MAPA

Co se týká sněhových podmínek, je tato trasa ideální, vede převážně po pláních a místech s nejvyšší nadmořskou výškou, takže zde bývá dostatek sněhu. Poslední rok však sjízdnost často závisí na těžbě lesů v okolí a stavu lesních cest.

 

29 km

TRASA C - Humpolec Litochleby  - Radostín - Německo (Háj) - Kaliště - Proseč - Pustolhotsko - Záběhlice - Proseč - Kaliště - Německo - Brunka, Peruš -
                         Litochleby 
a kratší varianta:  Humpolec – Brunka – Horní Rápotice – Svéborka – Radostín 
MAPA či na https://mapy.cz/s/celahedoza

    V případě menší sněhové pokrývky je projížděn okruh mezi Kalištěmi a Záběhlicemi, který je ideální i pro rodiny s dětmi (cca 8km).

29 km
a
11 km

zde najdete běžecké trasy, které jsou za podpory obce Herálec upravovány kolem Herálce, Kamenice a Boňkova a navazují na humpolecké stopy. 

Trasy jsou upravovány vždy s ohledem na počasí a sněhové podmínky! 

Na stránkách Kam za snehem.cz se můžete navzájem informovat o aktuálním stavu  běžkařských tras.

 

Chování v lyžařské běžecké stopě  

  • Protijedoucí lyžaři se vyhýbají vpravo. Zvláště pak dávají pozor, aby se neohrozili holemi.      
  • Lyžař jedoucí z kopce má přednost.
  • Při odpočívání nebráníme ostatním v pohybu. 
  • V běžecké stopě se nechodí bez lyží, neprojíždí se autem ani do ní nevstupují zvířata. Slouží výhradně pro pohyb na běžkách!!!
  • Usmíváme se na ostatní, aby měli také hezký den.