TOPlist

Akce

Ladislav Zápařka: "Co mám rád" - výstava obrazů

Úterý 04.10.2022 - Neděle 30.10.2022
Místo konání: Humpolec, Muzeum dr. A. Hrdličky, výstavní sál na Horním náměstí

Ladislav Zápařka v letošním roce oslavil 75. narozeniny a tato výstava je průřezem jeho malířské tvorby, která se stala v posledních letech velkým koníčkem.

Vyrůstal v Praze kousek od Barandovských ateliérů a na kraji Prokopského údolí. No a snad právě toto prostředí v něm vzbudilo zájem o umění a historii.

V 16ti letech se seznámil s Mistrem Janem Zrzavým, který ho učil více jak rok kresbě a malbě. Vystudoval uměleckou školu jako ilustrační grafik a školu umělecké keramiky. V jeho životě se prolínalo umění, sběratelství a poznávání kultury a umění cizích zemí. Procestoval Japonsko, kde procházel jednu keramickou dílnu za druhou a čerpal tak inspiraci k vlastní tvorbě. V pozdější době se začal zabývat ať malbou či sběratelstvím starého Egypta a říše Římské. Vedle Egypta byly inspirací pro vznikající obrazy i  ostatní země severní Afriky. Nejenom  cizina, ale i toulky po Čechách  jsou stále častějším  námětem pro tvorbu obrazů.  Jeho plátna zobrazují krajinu, posvátná místa, ale i mladé krásné dívky jako kompozici měst v kombinaci s krásným dívčím tělem.

Nemůžeme ale vynechat, jak říká autor, nejstarší dopravní prostředek, a to staré plachetnice na moři, ať už bojující nebo volně se pohupující na vlnách.