Hrdličkova expozice
Hrdličkova expozice je v současné době z důvodu rekonstrukce navazující antropologické expozice uzavřena. Dostala nový kabát a zpřístupněna bude společně s novou antropologií v pátek 31. 5. 2019 v rámci muzejní noci.
15.června 2007 byla poprvé veřejnosti zpřístupněna expozice, která je věnovaná světově proslulému antropologovi, rodákovi z Humpolce, Dr. Aleši Hrdličkovi. Expozice je rozdělena do dvou částí: v první se návštěvník seznámí se životem, dílem a vědeckými výsledky Dr. Aleše Hrdličky, nahlédne do antropologovy pracovny, kde jsou vystaveny jeho rukopisy, dopisy, které si vyměňoval se svými učiteli a přáteli, drobné předměty z jeho osobního života a dokumenty z jeho výzkumu.
Dr. Aleš Hrdlička žil od svých 13 let ve Spojených státech, vystudoval lékařství a antropologii, které zůstal věrný po celý život. Kromě otázky jednotného původu člověka zkoumal osídlení Ameriky a velkou část svého života věnoval výzkumu indiánských kmenů. Proto druhá část expozice znázorňuje indiánskou vesnici, jejíž součástí jsou indiáni ve skutečné velikosti, typický indiánský stan týpí, do nějž lze vstoupit a vše si zde prohlédnout a „ohmatat“, indiánské hračky, hudební nástroje, zbraně, a spousta dalších předmětů zde čeká na návštěvníky, kteří mohou při prohlídce naslouchat skutečné indiánské hudbě.
Expozice vznikla za finanční podpory Fondu Vysočina.