TOPlist

Kam ve městě


Muzeum dr. Aleše Hrdličky

Muzeum nabízí pět stálých expozic - čekají tu na vás indiáni ve skutečné velikosti, v loutkové expozici se přenesete do čarodějné sluje nebo do zámecké komnaty, v národopisné expozici uvidíte sbírku starých zbraní, ale i kolo "kostitřas".


HLINÍKárium

"Hliník se odstěhoval do Humpolce!" Kdo by neznal tuto památnou větu z legendárního českého filmu "Marečku, podejte mi pero!" Navštivte recesistické muzeum v Humpolci, ať víte, jak to s Hliníkem doopravdy bylo.



 
Vyhlídková věž kostela sv. Mikuláše

Pohled na město z ptačí perspektivy a k tomu velmi dobrodružný výstup do nejvyšší věže v Humpolci.

8SMIČKA

Zóna pro umění 8smička se nachází v Humpolci v prostoru bývalé textilní továrny označované v minulosti jako závod 08, který se od konce 19. století specializoval na výrobu hrubých suken. Budova prošla v roce 2016-2017 rekonstrukcí a zóna 8smička zahájila provoz v dubnu 2018 s cílem zprostředkovat návštěvníkům všech věkových kategorií kontakt s moderním a současným uměním.

 

Návštěvnické centrum Bernard

Od června 2022 je otevřeno nové návštěvnické centrum v ulici Jihlavská. Najdete zde recepci, obchod, expozici o historii pivovaru, kinosál. Objednat se můžete na prohlídku pivovaru s degustací, v rámci které vás průvodci ve všedních dnech vezmou i do reálného provozu. Po prohlídce a ochutnávce pak můžete plynule pokračovat s degustací čepovaného Bernardu v nejvyšším patře budovy a kochat se na terase s výhledem na město.

Pivovarská rozhledna

Nově vybudovaná kovová rozhledna Rodinného pivovaru Bernard zve od června 2022 na výhledy po městě a okolí. Na ochoz kolem funkčního pivovarského komínu vystoupáte po 189 schodech. Rozhledna je otevřena ve všední dny od 9-17 hodin a v sobotu do 13 hodin. Vstup z ulice Jihlavská, vstupné 50 Kč.

Park Stromovka

Městský park s dětským hřištěm, kavárnou a pamětní deskou, kterou věnovali občané města Humpolce nejslavnějšímu přistěhovalci - Hliníkovi. Park prošel kompletní revitalizací a získal ocenění Park roku 2021. Během léta zde probíhá řada kulturních akcí, v zimě ožívá díky umělému kluzišti.



 
Městská naučná stezka "Po stopách historie"

Seznamte se s architekturou a historií významných historických budov ve městě..více 

Medova vila

Součástí prostorových úprav města byla i stavba vily Otakara Meda, obchodníka se suknem, který si jako architekta zvolil Josefa Gočára. Funkcionalistická stavba kombinující železobetonovou a zděnou konstrukci vznikla v letech 1933-1934. Po roce 1948 byla vila zabavena a její část později využívána jako dětské zdravotní středisko. V roce 1992 se objekt vrátil rodině Medově. Vila je od roku 1958 zapsána v seznamu kulturních památek.

V parčíku před vilou došlo v roce 1937 poprvé k odhalení bronzové sochy T. G. Masaryka od akademického sochaře Vincence Makovského. Následně byla třikrát odstraněna a třikrát znovu postavena (naposledy roku 1990). V roce 2020, 170 let od narození T. G. Masaryka, byl pomník převezen do restaurátorské dílny v Brně a po více než dvouměsíčních pracích umístěn zpět na podstavec ze slavníčské žuly.

 

Židovský hřbitov

naleznete na kraji města v areálu lesoparku pod hradem Orlík. Leží také na trase naučné stezky Březina. Založen byl v roce 1719 a během své existence byl dvakrát rozšířen. Na hřbitově je přes 760 náhrobních kamenů, z nichž některé  jsou umělecky velmi cenné. Mezi nejcennější patří stély barokní a klasicistní. Na starších náhrobcích jsou nápisy psané hebrejsky, na mladších pak německy a česky. Hřbitov sloužil pro Židy z širokého okolí, jsou zde pochování také předci a příbuzní hudebního skladatele Gustava Mahlera a spisovatele Franze Kafky. Poslední pohřeb zde proběhl v roce 1948.

Pokud máte zájem prohlédnout si židovský hřbitov bez průvodce, můžete si zapůjčit klíče v Muzeu dr. Aleše Hrdličky na Horním náměstí nebo v Turistickém informačním centru na Havlíčkově náměstí.
Prohlídky s průvodcem po telefonické domluvě (pan Staněk - správce hřbitova - 723 735 062).
Židovský hřbitov není vhodné navštěvovat v sobotu (šábes) a během židovských svátků.

Naučná stezka Březina

Příjemná nenáročná procházka lesem měří necelých deset kilometrů, a provede vás kolem pověstmi opředené skály Čertovky ku zřícenině hradu Orlík, odpočinete si na romantickém místě u třech jezírek, podíváte se i ke štole, kde se těžilo stříbro...více 


Skanzen Zichpil 

„Čtvrť“ Zichpil spolu s Židovským městem je lokalita, která se nalézá v Humpolci mezi Horním náměstím a hřbitovem. Židé se v Humpolci „za městem“ začali na tomto místě usazovat koncem 17. století. Pojmenování lokality „Zichpil“ je však prokazatelně starší, ale souvislá zástavba se zde nenalézala. Roku 1785 zde byl vystavěn dodnes unikátně zachovalý toleranční kostelík, který je prohlášenou nemovitou kulturní památkou..více 


Hrad Orlík

Dva kilometry od města, po modré turistické značce najdete zříceninu středověkého hradu Orlík. V podhradí je nově opravená studna a z nádvoří překrásný výhled na město.


Včelařský skanzen

Uprostřed města skrytý v zeleni je ojedinělý včelařský skanzen. Přijďte si prohlédnout překrásně vymalované včelařské úly z různých koutů světa..více 

Muzeum vah

V soukromém muzeu vah jsou ke shlédnutí váhy všech možných druhů téměř z celého světa. Otevírací doba po předchozí telefonické domluvě s majitelem. více

Cyklostezka a rybník Hadina

Na severovýchodním kraji města u výjezdu na Světlou n/S se nachází sportovně-rekreační areál s nově vybudovanou asfaltovou cyklostezkou (vhodnou i pro in-line bruslaře). Na straně blíže školnímu statku je rozsáhlá travnatá plocha sloužící jako závodiště pro koně, na níž navazuje největší rybník na Humpolecku - 12ha Hadina. Ten využívají zejména rybáři pro sportovní rybolov (povolenky viz zde)

Lamy na školním statku

Na kraji města se můžete podívat na tak exotická zvířata, jako jsou peruánské lamy, kamerunské kozičky, mongolské ovečky...více 

Chcete si udělat pěší procházku? Nechte se inspirovat několika trasami v délce od 2-6 km. Můžete si projít město nebo se vydat do přírody do okolí.

Žlutá trasa - po naučné stezce Po stopách historie - 2,5 km
Zelená trasa - Kolem Orlíku a ke 3 jezírkům - 5 km
Červená trasa - kolem rybníka Hadina - 3 km
Modrá trasa - Studánky u trati - 2 km
Tmavě modrá trasa - 4,5 km přes Vilémov a sv. Václava