TOPlist

Muzejní vycházky

Bude hrad Orlík i nadále zahalen lesy?

 29. února 2020 

Poslední únorový den jsme vyrazili z Horního náměstí ku zřícenině hradu Orlík. Přes počáteční nevlídné počasí - bylo snad nejdeštivější dopoledne roku - jsme se sešli v hojném počtu. Déšť ustal, a tak jsme se dali na pochod. Vedl nás Mgr. Petr Filip a vycházka byla zaměřena zejména na okolní flóru. Ukazoval nám různé dřeviny a doplňoval to výkladem - tak jsme se mohli dozvědět, kolik různých druhů jednotlivých rodů stromů se u nás vyskytuje, zda jsou původní nebo sem byly zavlečeny, jestli jsou jedovaté či ne atd. a navrch přidal báseň či píseň o té dřevině, kterou popisoval.

 

Dále jsme zjistili různé zajímavosti z historie Humpolce - např. jak a proč byly vytvořeny tři řady dubů na hrázi rybníka Dvoráku a upozornil nás i na pozůstatky po těžbě zlata. Cestou jsme potkali také sněhuláka.

 

Z lesů pod Orlíkem toho již mnoho nezbylo. Jsou napadeny kůrovcem - lýkožroutem smrkovým (kůrovců je u nás asi 20 druhů). Jedná se však o jakýsi koloběh - asi stoleté stromy jsou káceny, zároveň jsou vysazovány mladé stromky (nyní většinou borovice a jedle). Rovněž jsou lesy podrostlé nálety listnatých stromů.

 

Dostali jsme se i na hrad, kde jsme si poslechli o jeho historii, opravách, současnosti, výzkumech atd. Vysvitlo i sluníčko a my jsme mohli v dáli vidět hrad Lipnici.

 

V plánu byl také výšlap na Bransoudov, ten si však necháme až na podzim. Neplánovaně jsme tak alespoň nakoukli na židovský hřbitov.

 

Více fotografií naleznete zde.