Kronika města
2011
KRONIKA
2011
Město Humpolec, obec s rozšířenou působností III. stupně, mělo k 31. 12. 2011
spolu s místními částmi celkem
10 740 obyvatel
Samostatný Humpolec měl 8 748 obyvatel
Starostou města byl Mgr. Jiří Kučera
UDÁLOSTI V ČESKÉ REPUBLICE
Děkujeme, odcházíme
Výzva "Děkujeme, odcházíme" byla odpovědí českých lékařů na dlouhodobé podfinancování a chaos ve zdravotnictví. Podle Lékařské odborové komory se k prvnímu lednu 2011 připojilo k „Výzvě“ 3 831 lékařů, kteří podali výpověď z pracovního poměru. Nejhůře postiženými regiony byly Kraj Vysočina, jih Moravy a Moravskoslezský kraj.
Jedním z bodů Memoranda o úpravě poměrů ve zdravotnictví, jehož podpisem skončila krize ve zdravotnictví 17. února 2011, bylo navýšení platů lékařů. K tomu došlo prakticky od 1. března ve všech nemocnicích, i když ne všude do základních platů. Problém však lékaři spatřili v plnění na příští rok a za nepřijatelný označili návrh pojišťoven, které chtějí snížit úhrady na 95 % letošního roku. Spolu se zvýšením DPH a požadavky ostatních zdravotnických pracovníků na zvýšení mezd to znamenalo, že na vyšší platy v roce 2012 finance nebudou a nutně by muselo dojít k omezení poskytované péče.
Jedním z důležitých požadavků akce „Děkujeme, odcházíme“ byly také změny v systému vzdělávání. Lékaři kvitovali, že se alespoň od 1. srpna snížily poplatky za atestační zkoušky. V některých oborech došlo k úpravě atestační náplně tak, aby odpovídala současné praxi.
Sčítání lidu, domů a bytů
Sčítání lidu, domů a bytů patří k nejrozsáhlejším statistickým zjišťováním. Přináší velké množství cenných údajů, které nelze jiným způsobem efektivně zjistit. Rozhodujícím okamžikem pro poslední sčítání byla půlnoc z 25. na 26. března 2011.
Přípravu, organizaci, samostatné provedení sčítání, zpracování a zpřístupnění jeho výsledků zajišťoval na základě zákona č. 296/2009 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011 Český statistický úřad. Smluvním partnerem pro provedení terénních prací při sčítání byla Česká pošta, s. p.
Sčítání se týkalo všech lidí, kteří se v danou dobu nacházeli na území České republiky, nebo zde měli trvalý či povolený přechodný pobyt a všech obydlených i neobydlených domů a bytů. Všechny fyzické osoby měly ze zákona povinnost poskytnout své údaje. V případě odmítnutí spolupráce při sčítání lidu hrozila pokuta až deset tisíc korun.
Sčítací formuláře předal domácnostem sčítací komisař, případně byly uloženy na poště. Vyplněné formuláře se odevzdávaly buď opět sčítacímu komisaři, bezplatně zasílaly Českého statistického úřadu poštou, nebo se odevzdávaly přímo na poště. Kromě těchto klasických možností mohli lidé v roce 2011 formuláře vyplnit a zaslat elektronickou poštou. Poslední termín pro odevzdání byl 20. duben 2011.
Termín vyhlášení definitivních výsledků ze sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011 byl dán Nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 763/2008, podle kterého musí být výsledky zveřejněny nejpozději 27 měsíců po skončení roku 2011, tedy do jara roku 2014.
Sazka, a.s.
Akciová společnost Sazka poskytovala loterijní i neloterijní služby od sportovních sázek, až po dobíjení telefonních kreditů. Jejími akcionáři byly některé sportovní organizace. V květnu 2011 ji dlouholetý generální ředitel Aleš Hušák přivedl do konkurzu.
Jako šéf tohoto gigantu se dopustil množství rozporuplných činů. V roce 2000 byl dokonce obviněn z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Škoda se měla vyšplhat do výše 25 miliónů korun, stíhání však bylo po dvou letech zastaveno. Zlomovým okamžikem byla stavba vysočanské Sazka arény. Kvůli nízké výnosnosti zabředla celá společnost do dluhů. Pod Hušákovým vedením se tak firma dostala v roce 2011 do insolvenčního řízení a byl na ní vyhlášen konkurz.
Generální stávka odborových organizací
Stávka zaměstnanců v dopravě 16. června 2011 byla prozatímním vrcholem protestu českých odborářů proti ekonomickým reformám vlády premiéra Petra Nečase, zejména proti reformě důchodového systému, zdravotnictví a rušení zaměstnaneckých benefitů. Stávka plně postihla osobní i nákladní železniční dopravu, byl zcela zastaven provoz pražského metra a podstatně omezen provoz městské hromadné dopravy v několika českých městech (zejména v Praze, Ústí nad Labem a Brně). Stávku ostře odsoudil premiér Petr Nečas, ministr financí Miroslav Kalousek, prezident Václav Klaus. Podpořili ji naopak politici levicové opozice. Podle průzkumu Marketing & Social Research ji podporovala lehce nadpoloviční většina Čechů. Původně byla stávka vyhlášena na 13. června, a to pouze do 16 hodin, ale předběžným opatřením pražského městského soudu, o které požádal ministr financí, byla v tomto termínu zakázána. Odbory rozhodnutí soudu kritizovaly, ale podřídily se mu a plánovanou stávku vzápětí přeložily a prodloužily na 24 hodin.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv v Praze
Dne 8. prosince 2011 zástupci Ruska a Česka podepsali na Pražském hradě za účasti prezidentů Dmitrije Medvěděva a Václava Klause řadu bilaterálních smluv. Během návštěvy rovněž české a ruské firmy uzavřely kontrakty v hodnotě 54 miliard korun. Byla mezi nimi například smlouva o výstavbě železnice na Urale či smlouva společnosti Alvel na dodávky jaderného paliva. Oba státníci jednali i o dostavbě jaderné elektrárny Temelín.
Ruský prezident a jeho český protějšek otevřeli na Pražském hradě unikátní výstavu z kremelských sbírek. Expozice ukazuje žezlo a další symboly moci prvního ruského cara z dynastie Romanovců a desítky dalších vzácných exponátů ilustrujících život na carském dvoře v 17. století. Medvěděv k otevření výstavy využil druhý den své návštěvy Prahy, na niž ho pozval Klaus. Skvosty budou v Praze do 4. března 2012.
Medvěděv se sešel i s premiérem Petrem Nečasem.
Dálnice funguje přesně 40 let
Před čtyřiceti lety řidiči prvně okusili jízdu po československé dálnici. První úsek, který vedl mezi Prahou a Mirošovicemi, byl otevřen 12. července 1971. Na délku měřil celkem 21,30 kilometrů.
První úsek dálnice na Vysočině byl otevřen až 8. listopadu 1980, měřil necelých 21 kilometrů a spojil Humpolec s Pávovem u Jihlavy.
Úmrtí významných osobností v roce 2011
Václav Havel
Dne 18. prosince 2011 zemřel ve spánku na Hrádečku bývalý prezident Václav Havel. Bylo mu 75 let.
Z disidenta prezidentem, i tak by se dala shrnout politická kariéra prvního československého a českého prezidenta po pádu komunismu, dramatika a vůdčí osobnosti českého disidentu. Ve světě Václava Havla proslavilo humanistické poselství shrnuté často citovaném výroku „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“.
Od roku 1983, kdy v komunistickém vězení u něj propukl těžký zápal plic, mu vznikaly vážně zdravotní problémy dýchacích cest. V roce 1996 prodělal ve Vinohradské fakultní nemocnici operaci, kde mu byl na plíci odstraněn zhoubný nádor o velikosti 15 cm. V roce 1998 se Havel v Univerzitní nemocnici v rakouském Innsbruku podrobil akutní operaci perforace tlustého střeva.
Takřka celý rok 2011 žil Havel spíše v ústraní na chalupě na Hrádečku. Naposledy byl viděn 10. prosince 2011 ve společnosti svého přítele dalajlámy při jeho návštěvě Prahy.
Poslední rozloučení s bývalou hlavou státu se uskutečnilo 23. prosince 2011 ve 12 hodin v chrámu sv. Víta na Pražském hradě, kterého se zúčastnily i politické špičky světa, premiér Velké Británie David Cameron, předseda Evropské komise José Manuel Barraso, předseda Evropského parlamentu Jery Buzek, prezident Francie Nicolas Sarkozy, prezident Německa Christian Wulff, ruský ombusman Vladimír Lukin, americký exprezident Bill Clinton, ministryně zahraničí Hillary Clintonová a exministryně zahraničí Madeleine Albrightová.
Ivan Martin Jirous
Underground přišel o jednu ze svých největších legend, Česko o skvělého básníka. Dne 10. listopadu 2011 zemřel ve věku 67 let Ivan Martin Jirous, známý pod přezdívkou Magor. Narodil se 23. září 1944 v Humpolci a byl držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně. Pohřben byl na hřbitově v Kostelním Vydří. Humpolečtí doprovodili Jirousovu duši do nebe a vystrojili mu zádušní mši, kterou sloužil humpolecký farář Ivan Marian Sokol. V promrzlém kostele svatého Mikuláše se shromáždili příbuzní, přátelé i bývalí spolužáci zesnulého literáta.
Výtvarník Zdeněk Miler
Ve věku 90 let zemřel 30. listopadu 2011 český výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů Zdeněk Miler. Výjimečný filmař byl otcem Krtka, patrně nejpopulárnější animované postavičky české kinematografie.
Kreslíř Jiří Winter - Neprakta
30. října 2011 zemřel ve věku 87 let kreslíř Jiří Winter – Neprakta, dlouholetý spolupracovník Miloslava Švandrlíka. Dostal se až do Guinnessovy knihy rekordů: nakreslil totiž přes pětatřicet tisíc vtipů.
Houslový virtuos Josef Suk
7. července 2011 v jednaosmdesáti letech zemřel houslový virtuos Josef Suk. Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka patřil k nejvýznamnějším českým houslistům.
Pro Sukovu hru byl charakteristický plný a sytý tón, dokonalá intonace a svébytný interpretační styl. Jeho pojetí Bacha, Mozarta, Beethovena, ale zejména Dvořáka jsou považovány za vzor a příklad. Suk obdržel za své působení řadu ocenění, například Grand Prix du disque v Paříži za interpretaci Debussyho a Janáčkových sonát. V roce 2002 byl oceněn nejvyšším francouzským státním vyznamenáním, Řádem čestné legie.
Úspěchy českých sportovců v roce 2011
Mistr světa v cyklokrosu
Zdeněk Štybar v únoru 2011 podruhé za sebou získal titul Mistra světa v cyklokrosu. V závodě, který se jel v německém Sankt Wendel, byl v posledním kole oproti soupeřům mnohem silnější.
Češka dobyla Wimbledon
Česká republika má díky Petře Kvitové po třinácti letech opět vítězku wimbledonské dvouhry! Jednadvacetiletá fedcupová reprezentantka porazila v londýnském finále Rusku Marii Šarapovovou po setech 6:3 a 6:4. Kvitová získala za životní úspěch prémii 1,1 milionu liber (v přepočtu 30,2 milionu korun) a v žebříčku WTA je poprvé v kariéře sedmá.
Čeští cyklisté na horských kolech vládnou světu
Michal Prokop se stal v září 2011 ve švýcarském Champéry potřetí v kariéře mistrem světa ve fourcrossu a hned následně po něm korunoval úspěšnou sezónu Jaroslav Kulhavý, v níž vyhrál Světový pohár v cross country se ziskem titulu mistr světa.
Vítězství Velké pardubické
9. října 2011 Josef Váňa, slavný žokej, vyhrál 11 dnů před 59. narozeninami po osmé nejslavnější český překážkový dostih, jeden z nejtěžších na světě. Po třetí v řadě to dokázal v sedle koně Tiumena.
Tenistky dobyly Fed Cup
Dne 6. listopadu 2011 Češky po 23 letech vyhrály Fed Cup v Moskvě ve složení, Lucie Hradecká, Květa Peschkeová, Lucie Šafářová a Petra Kvitová pod vedením trenéra Petra Pály.
Neoficiální mistroství světa v pokeru
Na neoficiálním mistrovství světa v pokeru dne 9. listopadu 2011, konaném v lasvegaském hotelu Rio, skončil třinecký rodák Martin Staszko těsně před vrcholem. Ve finále ho porazil německý soupeř Piu Heinzov. I přesto, že Staszko skončil jako druhý, odnesl si výhru ve výši 5,4 miliónů dolarů.
VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI VE MĚSTĚ
Rozpočet města na rok 2011
Rozpočet města na rok 2011 byl schválen na zasedání městského zastupitelstva dne 16. února 2011. Do této doby se hospodaření města řídilo pravidly rozpočtového provizoria. Zdrojová základna byla schválena ve výši předpokládaných příjmů v roce 2011 plus zapojení finančních prostředků z minulých let, které jsou soustředěny na základním běžném účtu města. Na základě očekávané výše zdrojů byly schváleny městské rozpočtové výdaje. Celkový přehled vyjadřuje níže uvedená tabulka (v tis. Kč):
Rozpočtové příjmy ( v tis.Kč )
Daňové příjmy 121 382,0
Nedaňové příjmy 35 080,6
Kapitálové příjmy 0,0
Přijaté transfery 55 036,4
CELKEM příjmy 211 499,0
Rozpočtové výdaje ( v tis.Kč )
Běžné výdaje 197 063,0
Kapitálové výdaje 23 540,0
CELKEM výdaje 220 603,0
Financování ( v tis.Kč )
Zapojení finančních prostředků z min.roku 14 696,0
Převody do fondu investic PO a rozvoje bydlení -3 588,0
Splátky úvěru -2 004,0
CELKEM financování 9 104,0
PŘÍJMY 2011
Třída 1 - Daňové příjmy, rozpočet 121 382,0 tis. Kč:
Celkové daňové příjmy jsou rozpočtovány ve výši 121 382,0 tis. Kč, podkladem pro návrh rozpočtu byl odhad plnění výběru sdílených daní do státního rozpočtu. Výnos daňových příjmů, správních a místních poplatků je schválen na přibližné úrovni skutečnosti roku 2010.
Třída 2 - Nedaňové příjmy, rozpočet 35 080,6 tis. Kč:
U nedaňových příjmů je nejvyšší suma rozpočtována jako v minulých letech u bytového hospodářství. Příjem záloh na služby představuje 6 620,0 tis. Kč a nájemné z bytů 8 000,0 tis. Kč. Pronájem vodohospodářského majetku činí 5 400,0 tis. Kč a pronájem nebytových prostor je rozpočtován ve výši 5 800,0 tis. Kč. Další příjem z nájemného plyne do městského rozpočtu z pronájmů lesního majetku ve výši 1 800,0 tis. Kč a ostatních pozemků 1 337,0 tis. Kč. Příjmy z pronájmu movitých věcí a ostatního majetku pak představují 225,0 tis. Kč. Do nedaňových příjmů se rovněž řadí odvody odpisů příspěvkových organizací, které tvoří pak zdrojovou základnu fondu investic pro tyto organizace. Výše odvodu odpisů je plánována pro příští rok ve výši 2 947,0 tis. Kč. Ostatní nedaňové příjmy plynou do městské pokladny z vyměřených pokut, splátek půjček a ostatních drobnějších příjmů.
Třída 3 - Kapitálové příjmy, rozpočet 0:
Kapitálové příjmy byly zařazovány do rozpočtu až rozpočtovými opatřeními v průběhu roku 2011 a směřovaly do investičních záležitostí města.
Třída 4 - Přijaté transfery, rozpočet 55 036,4 tis. Kč:
Tyto zdroje rozpočtu se skládali ze souhrnného dotačního vztahu ke státnímu rozpočtu v celkové výši 16 099,4 tis. Kč (z toho na výkon státní správy 14 068,2 tis. Kč a do školství 2 031,2 tis. Kč – na žáka 1,4 tis. Kč). Příspěvek na výkon státní správy byl pro rok 2011 krácen o 17,5 %, tj. snížení o 3 milióny korun oproti předchozímu roku. Dále jsou transfery tvořeny z prostředků určených na výplatu sociálních dávek ve výši 37 000,0 Kč, které jsou průtokovým dotačním titulem. Neinvestiční transfery od obcí jsou plánovány ve výši 1 937,0 tis. Kč, kdy okolní obce přispívají na úhradu provozních výdajů v případě plnění povinné školní docházky dětí z těchto obcí v našich školských zařízeních.
VÝDAJE 2011
Třída 5 - Běžné výdaje, rozpočet 197 063,0 tis. Kč:
- Veterinární péče, deratizace: 300,0 tis. Kč: náklady související s plošnou deratizací, výdaje na péči a odchyt toulavých zvířat.
- Ostatní záležitosti lesního hospodářství: 268,0 tis. Kč: výdaje na výkon odborného lesního hospodáře, členský příspěvek Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR.
- Silnice: 18 850,0 tis. Kč: čištění a údržba komunikací, technická obnova komunálních komunikací, opravy a údržba, dopravní značení a frézování.
- Ostatní záležitosti pozemních komunikací: 1 700,0 tis. Kč: čištění a údržba chodníků, jejich opravy, studie.
- Provoz veřejné silniční dopravy: 110,0 tis. Kč: dotace na dopravní obslužnost, území, opravy autobusových čekáren.
- Ostatní záležitosti silniční dopravy: 50,0 tis. Kč: výdaje spojené s odtahem autovraků a jiných předmětů bránících silniční dopravě.
- Pitná voda: 735,0 tis. Kč: činnosti související se zásobováním pitnou vodou, zejména vodárenskou infrastrukturou, veřejnými vodovody, zdroji pitné vody.
- Odvádění a čištění odpadních vod: 150,0 tis. Kč: zahrnuje běžné výdaje spojené s vyhotovením nových posudků a projektových dokumentací v oblasti vodovodů a kanalizací.
- Ostatní záležitosti vody: 20 tis. Kč: dotace MO ČRS na činnost.
- Předškolní zařízení: 3 124,0 tis. Kč: dotace na provoz mateřských škol.
- Ostatní záležitosti školství: 642,0 tis. Kč: dotace pro ostatní školské subjekty, rezerva
- Základní školy: 11 224,0 tis. Kč: dotace na provoz základních škol ( ZŠ Hálkova 6 368,0 tis. Kč, ZŠ Hradská 4 856,0 tis.Kč ).
- Základní umělecká škola: 511,0 tis. Kč: dotace na provoz ZUŠ Gustava Mahlera a opravy budovy ZUŠ
- Záležitosti kultury: 62,0 tis. Kč: dotace v oblasti kultury na pořádání divadelních a hudebních projektů
- Vydavatelská činnost: 60,0 tis. Kč: výdaje související s pořízením různých publikací a DVD prezentujících město Humpolec.
- Ostatní záležitosti kultury: 7 133,0 tis. Kč: příspěvek na provoz MěKIS a dotace na pořádání určitých kulturních aktivit pro děti
- Zachování a obnova kulturních památek: 1 744,0 tis. Kč: opravy a údržba nemovitostí mající charakter památkových objektů: hrad Orlík, budova čp. 338 na Zichpili, budova čp. 250 na Dolním náměstí, různé kapličky a pomníky a dotace na vyhlášené kulturní památky ve vlastnictví fyzických osob.
- Činnosti registrovaných církví: 803,0 tis. Kč: dotace registrovaným církvím na údržbu majetku.
- Ostatní záležitosti kultury: 750,0 tis. Kč: rezerva na příspěvky určené na opravy fasád, výdaje spojené s činností komise pro občanské záležitosti.
- Sportovní zařízení v majetku obce: 1 551,4tis. Kč: náklady spojené s provozem městských sportovišť, opravy, údržba, leasing za traktor na fotbalovém hřišti.
- Ostatní tělovýchovná činnost: 5 386,3 tis. Kč: příspěvky na úhradu nájemného subjektům, které provozují městská sportovní zařízení a neziskovým organizacím, které využívají nebytové prostory města ke své činnosti, dotace DSO mikroregionu Zálesí na provozování lyžařských běžeckých tras.
- Odborné léčebné ústavy: 185,0 tis. Kč: dotace příspěvkové organizaci LTRN (odpisy budov).
- Podpora individuální bytové výstavby: 400.0 tis. Kč: půjčka SVJ čp. 1016 z fondu rozvoje bydlení schválena v loňském roce.
- Bytové hospodářství: 13 396,0 tis. Kč: zahrnuje veškeré výdaje v souvislosti s provozem obecných bytů. Na opravy a údržbu bytových domů je vyčleněna částka 5 685,0 tis. Kč, na zálohy na energie a služby 6 320,0 tis. Kč, na správu bytů 500,0 tis. Kč a na ostatní služby a materiál 762,0 tis Kč.
- Nebytové hospodářství: 6 362,0 tis. Kč: výdaje vynaložené na nebytové prostory, které má město ve vlastnictví, opravy a údržba nebytových prostor, služby, revize, mandátní odměna za správu nebytových prostor, materiál a ostatní neinvestiční výdaje.
- Veřejné osvětlení: 2 700,0 tis. Kč: provoz veřejného osvětlení, údržba, revize, nákup elektrické energie.
- Pohřebnictví: 1 630,0 tis. Kč: provozování urnového háje a hřbitova, včetně úhrady nákladů na energie, údržba a výsadba stromoví na hřbitově, výdaje spojené s pohřby cizích zesnulých.
- Územní plánování: 100,0 tis. Kč: náklady vynaložené na změny územního plánu.
- Komunální služby a územní rozvoj: 1 839,0 tis. Kč: výdaje na aktualizace různých map a pasportů, demolice, havárie, geometrické plány, znalecké posudky, platby daně z převodu nemovitosti za prodaný městský majetek, různé členské příspěvky města ve svazech a spolcích.
- Sběr a svoz komunálních odpadů: 9 140,8 tis. Kč: likvidace veškerého odpadu vznikajícího činností domácností, vyvážením odpadkových košů v obci, nákup nových kontejnerů.
- Využívání a zneškodňování komunálních odpadů: 1 555,0 tis. Kč: provoz kompostárny organického odpadu
- Dekontaminace půd a čištění spodní vody: 600,0 tis. Kč: sanace areálu bývalých vojenských staveb.
- Monitoring kvality vody a půdy: 150,0 tis. Kč: výdaje spojené s pořizováním vzorků z vody a půdy v různých lokalitách obce.
- Péče o vzhled obcí a veřejnou zeleň: 6 247,0 tis. Kč: výdaje na údržbu městských zelených ploch, především parků záhonů, květinových výzdob, výsadba, údržba zeleně, zastřihování keřů, prořez stromů, zalévání, hnojení, hrabání listí, likvidace vegetačního odpadu, oprava nádob na zeleň, údržba a nákup laviček apod.
- Ostatní činnosti k ochraně přírody: 120,0 tis. Kč: značení památných stromů, ochrana jírovců, likvidace černých skládek.
- Dávky pomoci v hmotné nouzi, dávky zdravotně postiženým občanům: 10 000,0 tis. Kč: určení sociálních dávek je přísně účelové a podléhá finančnímu vypořádání se státním rozpočtem, dávky sociální péče jsou kryty dotací ze státního rozpočtu (transfér je poskytován z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR).
- Ústavy péče pro mládež: 5,0 tis. Kč: dotace pro dětský domov Humpolec.
- Ostatní sociální péče a pomoc dětem a mládeži: 30,0 tis. Kč.: dotace městu Pelhřimov na služby včasné intervence v oblasti ochrany dětí.
- Sociální pomoc osobám v hmotné nouzi a občanům sociálně nepřizpůsobivým: 25,0 tis. Kč: mimořádné výdaje k zajištění občanů v případech, kdy jim nemůže být poskytnuta sociální dávka dle příslušného právního předpisu, jedná se o výjimečné případy.
- Pečovatelská služba: 1.255,5 tis. Kč: dotace na provoz Oblastní charity Havlíčkův Brod.
- Domovy: 225,0 tis. Kč: dotace na provoz Domova bl. Bronislavy Humpolec.
- Služby sociální prevence: 54,50 tis. Kč: dotace pro tělesně postižené a pro služby následné péče.
- Ostatní správa v oblasti krizového řízení: 55,0 tis. Kč: výdaje na opravy a údržbu varovného informačního systému obyvatelstva.
- Bezpečnost a veřejný pořádek: 490,0 tis. Kč: výdaje na opravy a údržbu kamerového systému města.
- Požární ochrana – dobrovolná část: 1 558,0 tis. Kč: podpora jednotek sborů dobrovolných hasičů, zahrnuje výdaje na refundace mezd a pojistného, ochranné pomůcky, oděv, obuv, opravy, PHM, energie, školení, opravy, pohoštění, nájemné a různé služby. Příspěvky SDH v místních částech obce.
- Zastupitelstvo obcí: 2 961,4 tis. Kč: činnost zastupitelských orgánů na úrovni města, výdaje připadající na ostatní osobní výdaje, povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, povinné pojistné na veřejné zdravotní pojištění.
- Činnost místní správy: 35.211,3 tis. Kč: obsahuje vlastní správní činnost místních orgánů, zahrnuje i společné činnosti pro místní správu a zastupitelský sbor, nelze-li je oddělit, veškeré záležitosti týkající se běžného chodu úřadu, dále zahrnuje výdaje ze sociálního fondu města ve prospěch zaměstnanců úřadu dle vnitřního předpisu.
- Obecné příjmy a výdaje finančních operací: 500,0 tis. Kč: výdaje spojené s úhradou bankovních poplatků a úroků z úvěru.
- Pojištění funkčně nespecifikované: 750,0 tis. Kč: Pojištění majetku města (živelné pojištění, vandalismus, krádeže a odpovědnost za škodu).
- Ostatní finanční operace: 15 801,2 tis. Kč: uvedena daň z příjmů právnických osob za město za rok 2010.
- Ostatní činnosti: 671,6 tis. Kč: finanční vypořádání za rok 2010 – vratka prostředků určených na výplatu sociálních dávek v loňském roce
Třída 6 - Kapitálové výdaje, rozpočet celkem 23 540,0 tis. Kč:
DOPRAVA:
Projekty nových komunikací 200,0 tis. Kč
Parkoviště Smetanova: 950,0 tis. Kč
VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ:
Vrty na prameništi Perlavka 3 000,0 tis. Kč
Čistírna odpadních vod-výměna vrat 350,0 tis. Kč
Čistírna odpad.vod-kogener.jednotka 800,0 tis. Kč
Přísp.MO ČRS na výst.vyp.zaříz. Cihelna 1 000,0 tis. Kč
VZDĚLÁNÍ:
MŠ Smetanova-projekt nástavby MŠ 180,0 tis. Kč
MŠ Smetanova-rekonstrukce sociál.zařízení 170,0 tis. Kč
MŠ Smetanova-nákup zaříz. do škol. kuchyně 396,0 tis. Kč
ZŠ Hálkova-nákup klavíru a konvektomatu 210,0 tis. Kč
KULTURA:
MěKIS-digitalizace kina 2 940,0 tis. Kč
MěKIS-kamery do knihovny 95,0 tis. Kč
Bezbariérový vstup do muzea na Hor. nám 320,0 tis. Kč
TĚLOVÝCHOVA:
Koupaliště Plačkov-sociální zařízení 370,0 tis. Kč
Hala Hradská-zateplení 1 700,0 tis. Kč
Zimní stadión-výstavba kabin 1 650,0 tis. Kč
Rezerva kapitálových výdajů 500,0 tis. Kč
Projekt na zbudování stezky Hadina 320,0 tis. Kč
BYDLENÍ, SLUŽBY:
Zateplení stropů bytového domu čp. 926, 927 200,0 tis. Kč
Zateplení bytového domu čp. 1027 1080,0 tis.Kč
Regenerace sídliště Stromovka 500,0 tis. Kč
Hasičská zbrojnice Kletečná-výměna vrat 70,0 tis. Kč
Výkupy nemovitostí 200,0 tis. Kč
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ:
Kompostárna-odvod odpadních vod 480,0 tis. Kč Kompostárna-rozvody el.energie 180,0 tis. Kč
Kompostárna-výstavba skladu 650,0 tis. Kč
Kompostárna-dokončení výstavby z r. 2010 50,0 tis. Kč
Park v lokalitě 5. května - rozšíření 1 870,0 tis. Kč
CIVILNÍ PŘIPRAVENOST:
Vybudování rozhlasu v Krasoňově 250,0 tis. Kč
SPRÁVA:
Software-vnitřní integrace úřadu 1 019,0 tis. Kč
Metropolitní síť 1 500,0 tis. Kč
Rekuperační jednotka na odb. dopravy MěÚ 90,0 tis. Kč
Telefonní ústředna 250,0 tis. Kč
Třída 8 – Financování, činí v úhrnu 9 104,0 tis. Kč:
Zabezpečuje vyrovnaný návrh rozpočtu na rok 2011.
Položka 8115 změna stavu krátkodobých prostředků na bankovních účtech: představuje zapojení vlastních prostředků z minulého roku a dále převody odvodů z odpisů PO do fondu investic, splátky půjček do sociálního fondu a do fondu rozvoje bydlení, poskytnutí půjčky z FRB. Položka 8124 uhrazené splátky úvěru:jedná se o roční splátku úvěru, kterou město přijalo v letech 2008 a 2009 v celkové výši 20,0 mil. Kč na výstavbu technické infrastruktury v lokalitě Mírová a na výstavbu ulice Zahradní. K 31. 12. 2010 nesplacená jistina úvěru představuje 17 996,0 tis. Kč.
Členové Rady města Humpolec:
Mgr. Jiří Kučera starosta
Mgr. Roman Brzoň místostarosta
Ing. Květoslav Namyslo místostarosta
Ing. Vlastimil Brukner radní, zastupitel
Ing. Jan Mácha radní, zastupitel
Petr Bendl radní, zastupitel
Pavel Šmidrkal radní, zastupitel
Zastupitelstvo města zřizuje dále Finanční výbor zastupitelstva, předsedkyní zvolilo Ing. Lenku Bartákovou a Kontrolní výbor zastupitelstva, předsedou zvolilo Ing. Imricha Brdečku.
Ukončení deregulace nájemného v obecních bytech
Město Humpolec má ve svém majetku 139 nájemních bytů, ale i dalších 192 bytových jednotek, ve kterých se účtuje tzv. věcně usměrňované nájemné. Jedná se o byty v novostavbách a půdní vestavby bytů, stavěné se státní dotací a některé z nich i s finanční spoluúčastí nájemců.
Stanovení výše nájemného provedla pověřená realitní kancelář a její propočet vycházel z pořizovací ceny nemovitosti a z celkové výměry domu za použití příslušného vzorce pro výpočet. Z těchto ukazatelů byla stanovena maximální výše nájemného v těchto obecních bytech. Vzhledem k datu pořízení a k rozdílným pořizovacím cenám bytů vycházela i rozdílná výše účtovaného nájemného v jednotlivých domech.
Jelikož se jedná o podstatné zvýšení nájemného v některých bytových domech, bylo radou města přijato usnesení, kdy se nová výše nájemného v některých bytových domech nebo bytech rozmělní po dobu dvou let a až druhým rokem bude dosaženo vypočtené výše usměrňovaného nájemného. První navýšení proběhlo k datu 1. 4. 2011 a k dalšímu navýšení má dojít 1. 1. 2012. Takto navržené změny ve výběru nájemného v obecních bytech se v jeho konečném důsledku přiblíží k účtovanému deregulovanému nájemnému v ostatních obecních bytech, kde je vybíráno regulované nájemné již nyní ve výši 49,46 Kč/m2/měsíčně a sjednotí se tak podmínky pro všechny uživatele obecních bytů.
Město – obec bez korupce
Humpolec se jako první na Vysočině zařadil do projektu „Město – obec bez korupce“, který spustila nezisková organizace Oživení. Zelená barva, kterou je Humpolec označen na Vysočině, zatím jako jediný, znamená, že město plní protikorupční opatření místy i nad rámec stanovený zákonem. K zapojení města do projektu přispělo i nedávné založení „Fondu proti korupci“ u jehož zrodu stál pivovarník a zastupitel města Humpolce Ing. Stanislav Bernard.
Grantový program „Fasády historických objektů“ pokračuje
Na 3. zasedání městského zastupitelstva, které se konalo dne 16. února 2011, byly schváleny finanční prostředky na poskytnutí dotace na obnovu fasád historických objektů ve městě na rok 2011.
O dotaci mohou žádat vlastníci (fyzické i právnické osoby) objektů s datem výstavby před rokem 1938.
Studenti bojují za gymnázium
Petiční archy, plánovaná demonstrace a lov sympatizantů pomocí sociálních sítí byly v lednu hlavní nástroje mobilizace odporu studentů humpoleckého gymnázia proti opatření navrhované Krajem Vysočina, který chtěl docílit sloučením víceletého gymnázia a Českou zemědělskou akademií z důvodu úspor a zefektivnění vzdělávání.
9. února 2011se konal protestní průvod, jehož se zúčastnili i studenti gymnázií z Pacova, Bystřice nad Pernštejnem a Velkého Meziříčí, ale i rodiče studentů, bývalí studenti i občané města. Vedl od budovy školy až na náměstí před budovu městského úřadu, kde organizátoři učinili ústní prohlášení a ponechali prostor k diskusi. Před dav předstoupil i starosta města Humpolec Jiří Kučera, který potvrdil svůj hlas v krajském zastupitelstvu proti slučování.
K podpoře jejich hlasů přispěla i petice, kterou podepsalo přes tři tisíce humpoleckých občanů.
„Váš názor“ v Humpolci
Po více jak půl roce intenzivní práce byl 20. 7. 2011 na webu města Humpolec spuštěn pilotní provoz nové platformy „Váš názor“. Princip služby je založen na konceptu systému VALMA finského města Tampere, který umožňuje jeho občanům sledovat rozhodnutí a k nim se vyjadřovat, dokumentům či plánům místní samosprávy. Kraj Vysočina se v rámci projektu eCitizen II rozhodl spustit službu přizpůsobenou místním podmínkám a určenou ke snadnému využití všemi obcemi Vysočiny, které o ni projeví zájem. Každá obec v rámci platformy získá svou vlastní verzi služby, která se může od ostatních např. graficky odlišovat, ovšem samotný systém je pro všechny obce jednotný a je zatím provozován na krajských serverech, což významně snižuje celkové náklady na provoz. V rámci pilotního testování si každá ze zapojených obcí vybere několik aktuálních témat, ke kterým se jejich občané budou moci v daném časovém období vyjadřovat. Jejich názory budou zpracovány a použity při samotném procesu rozhodování zastupitelstva. Prvním tématem, které se město Humpolec rozhodlo zveřejnit, je řešení problematiky rozšiřování sportovní nabídky ve Sportovním areálu v ul. Okružní. I když byla služba „Váš názor“ inspirována finským modelem, její vlastní technické i metodické řešení je zcela původní a je výsledkem intenzivní spolupráce členů projektového týmu, zástupců kraje Vysočina, IT expertů zapojených obcí a jejich politických představitelů. Od počátku bylo zřejmé, že se služba bude odlišovat od poměrně běžných obecních webových diskusních fór, a to především svou seriózností, která je zaručena převážně pečlivým zvolením tématu a poskytnutím doplňujících informaci k němu, zaručenou zpětnou vazbou registrovaným přispěvovatelům a reálným dopadem na rozhodovací proces zastupitelstva. Namísto běžných anketních témat, na která občané reagují nejčastěji stylem ANO-NE, budou v rámci služby diskutovány komplexnější problémy, které povedou uživatele k vyjádření postoje ve stylu „jak bych problém řešil já jako občan obce“. Každý názor je proto cenný a může ovlivnit rozhodnutí politiků v dané věci. Nezáleží na kvantitě názorů, ale spíše na jejich obsahu a kvalitě. Nezbytným předpokladem, aby celý systém fungoval, je ochota politiků zamyslet se nad názory občanů a stejně tak důvěra občanů v daný systém. Z tohoto důvodu systém obsahuje i zpětnou vazbu, v které mohou politici učiněné rozhodnutí náležité zdůvodnit. Všichni občané zapojených obcí jsou srdečně zváni k účasti na pilotním testování služby „Váš názor“.
Město pro byznys
Letošním vítězem ankety „Města pro byznys“ se opět stal na Vysočině Humpolec, který nabízí nejlepší podmínky pro podnikání. Druhá skončila Jihlava a třetí je Pelhřimov. Celkem bylo v kraji hodnoceno 15 měst. Humpolec je zajímavý pro podnikání i díky sousedství dálnice D1.
Nové konferenční centrum v Humpolci
Společnost MHA v roce 2011 vybudovala nové konferenční a bussiness centrum Fabrika, které je situováno do centra města Humpolce, nacházejícího se na polovině trasy dálnice D1, vedoucí z Prahy do Brna.
Svým návštěvníkům bude Fabrika poskytovat reprezentativní prostory s restauračním a hotelovým zázemím pro setkávání lidí, školení týmů nebo jen tak pro uskutečnění oslavy či večírku s přáteli. Samostatné konferenční sály a salonky jsou samozřejmostí, stejně jako jejich variabilita vnitřního prostoru. Ten se dá operativně přizpůsobit potřebám malých, středních i větších skupin až do počtu 140 lidí. Předpokládané uvedení do provozu je březen 2012.
Židovské muzeum
K vytvoření výstavní síně a zmapování dějin humpolecké židovské společnosti došlo po vzájemné domluvě mezi Mgr. Romanem Brzoněm, Ing. Františkem Kocmanem a farářem českobratrské církve Janem Hálkem. S tímto souhlasili i radní, neboť město Humpolec již přispívá při opravě synagogy. V nevyužitém bytě synagogy bude sestavena expozice, která by připomínala zdejší židovskou komunitu, kdysi početného humpoleckého společenství.
Humpolec a prevence kriminality v roce 2011
Od 1. ledna 2010 začalo působit nové Krajské ředitelství policie kraje Vysočina. Do čela Územního odboru Policie ČR v Pelhřimově byl jmenován plk. Mgr. Jaromír Štěpánek.
V roce 2011 vzrostla celková kriminalita v Humpolci a přilehlých obcích na 409 trestných činů. Vzrůstající trend zaznamenala zejména majetková trestná činnost a to krádeže prosté. Také drogové delikty oproti roku 2010 zaznamenaly nárůst.
V tomto roce bylo objasněno 30 drogových deliktů. Na území Humpolecka rovněž policisté zadokumentovali celkem 31 přečinů ohrožení pod vlivem návykových látek, což jsou řidiči, kteří nadýchají více než 1 promile. Násilná trestná činnost je již po dva roky na stejném počtu. V roce 2011 byly v Humpolci spáchány dvě loupeže, které byly i objasněny.
Dne 18. července 2011 krátce před 23. hodinou byla přepadena obsluha benzínové čerpací stanice v Humpolci. K prodejnímu pultu přistoupil muž a položil před obsluhu zmačkaný papírový sáček, na kterém byl nápis „prachy sem“. Obsluha zprvu odmítla muži vydat hotovost, proto jí pachatel pohrozil, že má u sebe nůž, který se nebojí použít. Nůž měl uložený podél těla a obsluze jej ukázal. Obsluha muži vydala z pokladny 30 000 korun. Pachatele se podařilo za pomoci svědků dopadnout během dvaceti minut. Muž byl pod vlivem alkoholu, v dechu měl 2,83 promile. V tomto stavu byl převezen na Protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy. Po vystřízlivění byl dvaadvacetiletý muž obviněn ze zločinu loupeže. Jako motiv uvedl, že chtěl získat peníze pro svoji babičku, která se nachází ve špatné sociální situaci. Mladík v minulosti nebyl stíhán.
V neděli 27. srpna 2011 před 5. hodinou se stala v Humpolci na ulici Čejovská tragická dopravní nehoda. Řidič vozidla BMW vjel do protisměru, kde se čelně střetl s přijíždějící dodávkou Renault Mascot. Na následky zranění zemřel třiadvacetiletý řidič i jeho dvacetiletý spolujezdec. Jednadvacetiletý řidič z dodávky utrpěl těžké zranění. Na základě provedené pitvy bylo u řidiče zjištěno požití alkoholických nápojů ve výši 1,37 promile alkoholu.
Počátkem října 2011 bylo v zasedací místnosti ÚO Policie ČR v Pelhřimově uspořádáno pracovní setkání Policie ČR, Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina se zástupci samospráv. Hlavním bodem programu byl přehled bezpečnostní situace za období od 1. ledna do 31. srpna 2011 na teritoriu Pelhřimovska a její další vývoj v následujícím období. Za město Humpolec se zúčastnil starosta Mgr. Jiří Kučera.
Farmářské trhy
Od května 2011 byl v Humpolci vždy jeden pátek v měsíci vyhrazen farmářským trhům. Prodejci si rozložili své stánky na Horním náměstí. Myšlenku prodávat místní zemědělské produkty na trhu podporovalo také město. Tento projekt byl spolufinancován z prostředků Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí.
Park se stezkami, jezírkem a hřištěm
Za bývalou nemocnicí a současným objektem CTM Hospital v Humpolci vznikla další zóna odpočinku, která navazuje na před dvěma lety dokončené dětské dopravní hřiště. Celý projekt dle předběžných odhadů stál zhruba na dva milióny korun. Částkou 1,234 milionu ho podpořil Státní fond životního prostředí. Park obsahuje jezírko s rybami. Do budoucna se v „horní části“ počítá s obytnou zónou.
ŠKOLSTVÍ
MŠ Smetanova
Kapacita mateřské školy byla i v letošním roce stoprocentně zaplněna, což znamená, že zde bylo zapsáno 97 dětí.
Učitelky se celoročně účastnily vzdělávacích programů v Pelhřimově, Jihlavě a Havlíčkově Brodě, které byly zaměřeny na tvůrčí práci s dětmi, pedagogiku a psychologii. Ředitelka MŠ Bc. Marcela Němcová se zúčastnila odborných seminářů k pracovně právní problematice, školským předpisům a psychologii, absolvovala týdenní kurz Tvůrčí psaní na Literární akademii J. Škvoreckého v Praze.
Na školce probíhala celoročně činnost kroužků pro předškolní děti: angličtina pro nejmenší, hra na flétnu, jazykové chvilky, tj. logopedická prevence a cvičení.
Během roku byly s dětmi uskutečněny různé akce, jako například návštěva ZŠ Hradská a ZŠ Hálkova před zápisem do prvních tříd, školního statku, hasičské zbrojnice, výstav v Muzeu Dr. A. Hrdličky, divadelních představeních v kině a knihovně. Proběhla také přednáška Policie a MŠ navštívily učitelky ze ZUŠ, kde došlo k výběru talentovaných dětí. Uskutečnil se výlet od ZOO Jihlava a ukázka živých zvířat z chovné stanice Křemešník a exotických zvířat z chovné stanice Ikaros v MŠ. Pro rodiče byla uspořádaná besídka ke Dni matek a vánoční besídka s mikulášskou nadílkou. Učitelky pro děti připravily Noc v mateřské škole na téma „Strašidýlko Emílek hledá nové kamarády“.
I v roce 2011 se v MŠ pokračovalo ve zlepšování prostředí. Byla provedena výměna okapových chodníčků podél hlavní patrové budovy, zrekontruovány umývárny dle hygienických požadavků (zvýšení počtu umyvadel a dětských WC), vyměněny filtry v rekuperačních jednotkách, provedena rekultivace dětského hřiště, opraven propadlý chodník, zhotoven přístřešek nad hlavní vchod do budovy, provedeny revize elektroinstalace, hasicích přístrojů, zahradního a tělocvičného nářadí, zakoupeny dětské židle do třídy Berušky, dva klávesové nástroje Yamaha a množství hraček a pomůcek pro děti.
Mateřská škola Na Skalce
Mateřská škola Na Skalce je součástí příspěvkové organizace Mateřská škola Humpolec, Smetanova 1526. Její kapacita je dána hygienickými předpisy na 112 dětí. Má celkem čtyři třídy, tři třídy jsou účelové, ve kterých pracuje celkem osm kvalifikovaných učitelek, a jedna ze tříd je speciální pro děti s vadami řeči, kde vyučuje logopedická pracovnice.
Výchovně vzdělávací záměry byly tvořivě doplněny o speciální činnosti, jako je hra na flétnu, seznámení se základy anglického jazyka, rozšířená jazyková výchova, kroužek kreslení, cvičení s dětmi a příprava na školu pro děti s rodiči ESČ.
Během celého období došlo k užší spolupráci s rodiči, podílení se na činnostech a akcích v mateřské škole.
Pro bezpečnost dětí a jejich věcí byl zakoupen videotelefon. Školní zahrada byla vybavena několika novými hracími prvky a většina tříd dostala nový nábytek, hračky a audiovizuální techniku.
Děti se zúčastnily charitativní akce, což je prodej pásků a obrázků OS Život dětem, divadelních představení v mateřské škole i v sále kina, karnevalu, vítání občánků, výletu do ZOO, návštěvy školního statku, základních škol a ZUŠ. Pro rodiče byla uspořádána Mikulášská nadílka, vánoční a jarní besídka. Na Horním náměstí si děti ozdobily svůj vánoční stromeček. Pro rodiče s dětmi byl uspořádán ozdravný pobyt u moře v Chorvatsku.
Mateřská škola Na Rybníčku
Mateřská škola Na Rybníčku je také součástí příspěvkové organizace Mateřská škola Humpolec, Smetanova 1526. I v loňském roce byla plně zaplněna, tzn. že bylo otevřeno pět tříd s 132 dětmi, kterým se věnovalo devět učitelek. Od září 2011 integrovali jedno dítě s vadou řeči.
Rozšíření vzdělání učitelek proběhlo na celkem 38 seminářích, byly seznámeny s Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání.
Ze vzdělávací oblasti lze uvést především „Hrátky s angličtinou“, kde se děti seznamují s jiným jazykem s paní učitelkou ze základní školy, hra na sopránovou zobcovou flétnu, rytmizují a melodizují s paní učitelkou ze základní umělecké školy, hra na speciální barevné harmoniky podle barevných značek.
Děti navštívily knihovnu, kde se seznámily s knihami, učily se poslouchat a rozumět čtenému textu. Zúčastnily se dopoledne na dopravním hřišti, kde se učily bezpečnému pohybu na komunikacích. Zapojily se do výtvarné soutěže „Ahoj z prázdnin“ a „Čert pokaždé jinak“, pořádané Střediskem volného času.
Pro spolupráci s rodiči bylo uspořádáno několik besídek (Odpoledne s maminkou, Veselé čertovské odpoledne, Slavnost sněhuláků, Květinkové odpoledne). Spolupracovaly se základními školami, navštěvovaly výstavy.
I během roku 2011 došlo k opravám budovy školky a okolí. Vyměnilo se nevyhovující osvětlení, do všech hygienických zařízení bylo přidáno po jednom pisoáru, vyměnily se koberce a jedna ze tříd byla rozdělena na dvě menší části. Nově se oplotily dvě strany zahrady pevným bezpečným plotem. Na zahradě uschlo pět stromů, které stínily pískoviště, místo nich byly vysázeny nové. Dále se musely z bezpečnostních důvodů pokácet staré topoly a místo nich vysázet nové stromy, to vše za spolupráce s městem.
Základní škola Hálkova
Základní škola Hálkova poskytuje základní vzdělání a připravuje žáky pro další studium a praxi. I v roce 2011 byl ředitelem Mgr. Václav Strnad, zástupce pro I. stupeň Mgr. Alena Kukrechtová a pro II. stupeň Mgr. Jana Kutišová.
Kapacita je 880 žáků. Součástí školy je školní jídelna s kapacitou 900 jídel a školní družina s kapacitou 250 žáků. Na I. stupni bylo 16 tříd s celkovým počtem 369 žáků a na II. stupni bylo 10 tříd s 280 žáky. Školu navštěvovalo pět cizinců, z toho dva žáci z Ukrajiny, dva z Nizozemí a jeden ze Slovenské republiky.
V tomto roce se ve všech třídách vyučovalo podle školního vzdělávacího programu „Škola všestranného rozvoje“. Povinnou školní docházku ukončilo 59 žáků v 9. ročníku a dva žáci v 8. ročníku, 11 žáků odešlo na víceleté gymnázium.
V lednu a v únoru proběhl týdenní výcvikový kurz v Pasekách nad Jizerou. Byla uskutečněna beseda „Červený kříž“, kde se žáci seznámili s prací záchranné služby a požárníků, také proběh zápis do 1. tříd a byl uspořádán již počtvrté školní ples.
Žáci 5. tříd se zúčastnili exkurze do Muzea Dr. A. Hrdličky, která jim pomohla pochopit učivo, a také pro tyto žáky bylo uspořádáno školní kolo vědomostní soutěže „Všeználek“. Již 5. ročník celoškolní akce „Den Země“ byl zaměřen na vodu. 6. třídy se zúčastnily zeměpisné exkurze v ZOO Praha. Žáci 4. tříd za spolupráce Policie ČR absolovovali kurz dopravní výchovy. Týmová sportovní soutěž „Kinderiáda“ byla pro žáky 2. – 5. tříd. Jako každým rokem proběhl „Papírový den“, jehož výtěžek slouží k nákupu drobných odměn.
Během roku se žáci zúčastňovali různých soutěží, ať už školních, oblastních, okresních, krajských, ale i celorepublikových, jejichž umístění se bodovala a sloužila k započítání do soutěže „Mládí“.
V soutěži jedenáctého ročníku „Mládí Humpolec“ dosáhli žáci základní školy Hálkova vynikajících výsledků. V kategorii student vyhrála studentka této školy Simona Štěpánová s celkovým počtem 670 bodů a s úspěchy v okresních a krajských kolech v matematice, českém jazyce, finanční gramotnosti, zeměpisu a recitaci prokázala, že je studentkou skutečně všestrannou. 2. místo získal Aleš Krčil a na 7. místě skončila Klára Vašáková. V kategorii sportovec byli úspěšní také žáci této školy, celkové 1. místo obsadil Aleš Rokos, na 2. místě skončil Dominik Alt a na 3. místě Michal Podoba. V celé historii „Mládí“ to bylo nejvýraznější umístění žáků této školy.
Za další mimořádný úspěch v roce 2011 lze označit vítězství Základní školy Hálkova ve 12. kole soutěže „Nejlepší česká škola“.
Základní škola Hradská
Počátkem roku 2011, tzn. v polovině školního roku 2010/2011, měla škola 20 tříd (na I. stupni 11, na II. stupni devět), které navštěvovalo celkem 460 žáků. Součástmi školy byly: školní družina, do které chodilo 110 žáků, Středisko volného času, v němž pracovalo v rámci 47 zájmových kroužků 476 dětí, školní jídelna, kde se stravovalo 437 žáků školy, zaměstnanci i cizí strávníci.
Personální složení zůstalo podobné jako v minulém roce, ve vedení školy stál ředitel Mgr. Pavel Bílek, zástupkyně pro I. i II. stupeň PhDr. Ilona Kostřicová, zástupkyně pro volnočasové aktivity Mgr. Miroslava Lisá, na provozním úseku to byla hospodářka Marie Žatečková, mzdová účetní Irena Časarová a vedoucí školní jídelny Anna Žáčková. V červnu odešla do důchodu paní učitelka Marie Tůmová, z rodinných důvodů odešla paní asistentka Ivana Matějíčková, v září, na začátku nového školního roku, posílily pedagogický sbor paní učitelka pro I. stupeň Veronika Horká a u žáka s poruchou autistického spektra nastoupila asistentka Marcela Vandasová.
Ve škole pracovalo 31učitelek a učitelů, tři vychovatelky školní družiny, 8,5 přepočtených správních zaměstnanců, sedm kuchařek a tři pracovnice střediska volného času.
Výuka ve většině tříd probíhala podle vlastního školního vzdělávacího programu „Od hraní k vědění – učíme se pro život“, pouze v 5. třídách ještě dobíhal vzdělávací program Základní škola. Přínosem určitě byla výuka anglického jazyka již od 1. tříd, dále velmi široká nabídka volitelných předmětů pro žáky II. stupně (mohli si vybírat z deseti předmětů).
Na škole pracoval intenzivně žákovský parlament, poradní sbory ředitele školy: pedagogická rada, metodické sdružení, předmětové komise, poradní sbor pro otázky Fondu kulturních a sociálních potřeb.
V oblasti materiálně technického zajištění a vybavení školy se škola potýká neustále s malými rozměry školní tělocvičny a nedostatečnou prostorovou kapacitou ve školní družině. Naopak výborně stále slouží venkovní interaktivní učebny v prostorách školní zahrady, informační a odpočinkové centrum, postupně vybavované třídy interaktivními tabulemi a dataprojektory.
Na velmi dobré úrovni i nadále zůstává spolupráce s rodiči a humpoleckou veřejností. Škola získala certifikát a značku Rodiče vítáni, což by mělo znamenat zlepšení i tak již dobré spolupráce mezi školou a rodiči žáků.
Do dalšího školního roku byli zapsáni celkem 63 žáci prvních tříd, v září nastoupilo po vyřízení žádostí o odložení školní docházky do dvou prvních tříd 53, školu opustilo celkem 43 žáků devátých ročníků a dva žáci z nižších ročníků. Do primy víceletého gymnázia bylo přijato deset žáků.
V rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků se učitelé zúčastnili celkem 36 vzdělávacích akcí, seminářů a školení.
Velmi významné bylo zapojení školy do rozvojových a mezinárodních programů a projektů. Naše škola pokračovala v aktivní spolupráci se zahraničními základními školami (Polsko – město Tychy, Španělsko – Zaragoza, Francie - Clamart ) v projektu E – twinning. Za tyto aktivity získala škola v minulých letech ocenění v podobě udělení mezinárodního certifikátu ETWINNING QUALITY LABEL, následně i Certifikát kvality za celoroční projekt Life is a fairy – Tale. Tyto aktivity podporují především výuku anglického jazyka, obrací pozornost dětí ke čtenářské gramotnosti, zvyšují atraktivitu výuky používáním Information and Communication Technologies (ICT) nástrojů a vedou žáky ke spolupráci v rámci třídy i v rámci mezinárodního partnerství.
Po roční přípravě na vstup do projektu Program celoživotního učení – Comenius se škola stala úspěšným žadatelem o grant. Získané prostředky byly využívány i v tomto roce na účast v mezinárodním projektu Earth need no dirt aneb Země není na jedno použití. Někteří učitelé i žáci navštívili partnerské školy v Turecku, Itálii, na jaře 2012 navštíví Španělsko, v říjnu jsme uvítali zástupce z účastnických škol v našem městě a na naší škole.
Škola byla již druhým rokem zapojena do dalšího projektu „Učíme interaktivně“ – zavádění a rozvoj interaktivních a multimediálních metod výuky v prostředí základních škol Kraje Vysočina. V rámci tohoto projektu se pedagogové i žáci školy zdokonalují v používání moderní techniky, nových postupů a metod, které vedou k získávání znalostí a vědomostí méně obvyklou cestou.
Další aktivita školy znamenala podání žádosti na Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy o poskytnutí dotace v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost – EU peníze školám – název podaného projektu „Škola hrou“. Od začátku školního roku škola využívala dotační prostředky ve výši 2 295 209 Kč především na zlepšení vybavení v oblasti informační a telekomunikační technologie, nákup dalších potřebných pomůcek a na mzdy pedagogů, kteří pracovali na výukových materiálech pro zefektivnění výuky dětí.
Škola získala za dlouhodobý aktivní přístup a spolupráci v oblasti tzv. autoevaluačního procesu další Zlatý certifikát společnosti SCIO, která provádí testování v rámci testování Národních testovacích zkoušek. S touto společností pokračuje spolupráce i v současné době. V rámci podzimního testování žáků 9. tříd a vyhodnocení výsledků získali žáci významné ocenění za dosažení velmi dobrých výsledků.
Škola si velice váží i dalších žáků, kteří úspěšně reprezentovali svoji školu v různých soutěžích a olympiádách ať na úrovni okresu, kraje nebo celé republiky.
Nejvýznamnější úspěchy školy:
• 13. ročníku Zlatého oříšku, přehlídky nadaných a talentovaných dětí, kde mezi deseti vybranými finalisty byl i žák z našeho města - žák 9. ročníku Základní školy v Hradské ul. Martin Kutiš.
• Mistr Evropy je ze ZŠ Hradská - ve dnech 18. a 19. července se uskutečnilo v Pardubicích, v rámci Mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open, Mistrovství Evropy v Toguz kumalaku. V kategorii juniorů do 18 let se tohoto klání zúčastnil i žák naší školy Martin Kutiš, který dosáhl na metu nejvyšší, když získal titul Mistra Evropy.
• Krajské kolo zeměpisné soutěže EURORÉBUS - družstvo skončilo z 37 škol na 9. místě, přičemž bylo nejlepší ze základních škol, když se před ním umístila pouze samá družstva studentů gymnázií. V jednotlivcích zaznamenal skvělý výsledek Martin Kutiš, který obsadil 2. místo.
• Okresní kolo v matematické olympiádě: Martin Kutiš 1. - 3. místo, Tereza Štaubertová 5. místo.
• Okresní kolo olympiády v anglickém jazyce - Tereza Felcanová z VII. B, která získala krásné 1. místo.
• Sport - Okresní soutěž ve skoku vysokém – „Jarní laťka 2011“ Chlapci: 1. místo Luboš Jech, 3. místo David Moravec – oba 135 cm, 9. místo Michal Stejskal 120 cm a dívky: 1. místo Kristýna Řepková 125 cm, 3. místo Kristýna Saviová 120 cm.
• Šachy - Krajské kolo v šachu – kategorie I. – V. tříd – Havlíčkův Brod – 14. února 2011 - naše družstvo obsadilo celkové 5. místo, když získalo stejný počet bodů jako škola na 4. místě.
• Zpěv – Pelhřimovský zvonek – okresní kolo, v této pěvecké soutěži již tradiční úspěch zaznamenal Filip Hořejš, který ve své kategorii obsadil 1. místo.
• Odznak všestrannosti olympijských vítězů – Krajské kolo v týmové soutěži, ve které obsadili celkové 3. místo a v hodnocení jednotlivců Kristýna Řepková a získala 1. místo z 28 závodnic.
• Atletika – Atletická olympiáda a Pohár rozhlasu- i zde se žáci umístili na medailových stupních
Základní škola Humpolec, Husova 391
Základní škola Humpolec, Husova 391 vyučuje podle speciálních vzdělávacích programů pro žáky se zdravotním znevýhodněním.
Škola měla v roce 2011v průměru 29 žáků. Vyučovalo se nejdříve ve třech třídách, ve všech pracovali žáci v odděleních podle jednotlivých ročníků. Od září 2011 poklesl počet na 22, ve škole byly tedy zřízeny pouze dvě třídy. Škola vyučovala žáky od 1. ročníku do 9. ročníku základní školy a některé ročníky pomocné školy. Výuka probíhala podle vzdělávacích programů Zvláštní škola, Pomocná škola a v některých ročnících i podle Školního vzdělávacího programu – Učíme se pro praktický život. Vyučování probíhalo podle příslušných učebních osnov s využitím moderních metod a didaktické techniky.
Na škole pracovalo osm, později šest plně kvalifikovaných pedagogických pracovníků včetně ředitelky školy a tři provozní zaměstnanci. Žáci s těžším zdravotním postižením měli k dispozici čtyři, později dva asistenty pedagoga. Při škole byla v provozu školní družina.
Škola má k dispozici devět počítačů, které jsou využívány v počítačové učebně v rámci výuky i mimo vyučování. Další čtyři počítače jsou dle individuálních potřeb využívány v jednotlivých třídách. Počítačová učebna byla nově vybavena interaktivní tabulí pro moderní typy výuky. Pro výuku byly zakoupeny nejrůznější programy téměř na všechny vyučovací předměty. Školu se dále podařilo obměňovat novým nábytkem a učebními pomůckami.
Žáci se zapojili do sportovních soutěží, ze kterých získali několik diplomů a ocenění. Úspěšní byli zejména ve sportovních hrách mládeže se zdravotním postižením, v květnu byla škola pořadatelem okresního kola sportovních her. Chlapecké i dívčí družstvo složené ze žáků humpolecké a pelhřimovské školy se opět probojovala do krajského kola v Třebíči, kde však se neumístila na předních místech.
Na škole byly otevřeny pro zájemce následující kroužky: Základní práce na PC a Práce s internetem. Další kroužky žáci navštěvovali v rámci Střediska volného času při ZŠ Hradská a měli možnost zapojit se do nepovinného předmětu výuky náboženství při ZŠ Hálkova. V rámci projektu „První pomoc do škol“ se žáci 8. a 9. ročníku školili ve zdravotnických znalostech a ve spolupráci s požárníky a policií absolovovali besedu o chování v případě ohrožení a praktický nácvik činností.
Žáci podnikli několik exkurzí za zvířaty na školním statku a u soukromého zemědělce, pro všechny byl také připraven školní výlet do Vojenského muzea v Lešanech u Prahy, spojený s návštěvou zámečku ve Vlašimi.
Pro rodiče žáků a veřejnost byla ve škole uspořádána výstava prací žáků. Před Vánocemi a na konci školního roku proběhla besídka s ukázkami školních aktivit.
Středisko volného času
Středisko volného času v Humpolci v roce 2011 nabídlo kromě tradičně již navštěvovaných zájmových kroužků nové, a to ze sportovních pilátes, trampolínky, lukostřelbu a psí agility, tedy kroužek, v kterém cvičí spolu s dětmi i jejich pejsci, a potom atletickou školku, která se zaměřila na předškoláky a jejich rodiče.
Obdobně jako v loňském roce, překročilo SVČ počtem členů v zájmových kroužcích číslo 450. SVČ rozvinulo spolupráci ještě i s dalšími organizacemi ve městě, a to především se skauty a se včelařským spolkem. Velkou návštěvnost zaznamenaly všechny příležitostné akce, pořádané většinou ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů nebo Městským parlamentem dětí a mládeže v Humpolci. Největší ohlas u veřejnosti měla společně připravená akce „Putování za Barborkou“ a mikulášská nadílka.
Středisko pořádalo rovněž další ročník „Huhuliády“ a nezapomnělo ani na děti o dětském dnu ve Stromovce. Připravené příměstské tábory byly ve velké oblibě a v průběhu roku, během vedlejších i hlavních prázdnin, jich proběhlo hned několik. Středisko volného času dokázalo i v roce 2011 udržet vyrovnaný rozpočet s přispěním a podporou města Humpolce.
Základní umělecká škola Gustava Mahlera
Rok 2011 byl pro žáky a učitele umělecké školy G. Mahlera opět velmi úspěšný. I přesto, že po havárii topného tělesa v koncertním sále půdní vestavby v prosinci 2010 byl provoz sálu v lednu 2011 pozastaven, vystřídalo se během celého roku v tomto sálu kolem 60 prezentací. Kromě žáků ZUŠ se zde konala poprvé i soutěž v recitaci žáků ZŠ, kterou pořádalo Středisko volného času ZŠ Hradská a koncem školního roku se zde uskutečnilo předávání závěrečných vysvědčení 9. tříd ZŠ Hálkova a ZŠ Hradská. Stálou galerii výtvarných prací navštívila celé řada zájemců o výtvarné umění.
Na návrh ředitelství školy byla oceněna pedagogická práce paní učitelky výtvarného oboru Mgr. Evy Moravcové. Jmenovaná převzala z rukou Ministra školství pamětní Medaili za příkladnou pedagogickou práci. V tomto roce oslavila škola také 65. výročí svého založení a výtvarný obor 50. výročí své činnosti.
V soutěžích ZUŠ obsadili žáci posty nejvyšší. V okresních kolech neměli konkurenci a v krajských kolech se umístili na předních místech. Největší úspěch zaznamenaly žákyně, obor klavír, ze třídy paní učitelky Bc. Lucie Kuželové, která patří k nejlepším učitelům na škole. V soutěžích uměleckých škol postoupila její žákyně Sofie Zelenková do kola celostátního a při mezinárodní soutěži PRAGUE JUNIOR NOTE se Dianka Kvášová a Sofie Zelenková umístily na 2. a 3. místě.
Mezinárodní úspěchy zaznamenal již tradičně výtvarný obor. Na vyšší umělecké školy byli přijati čtyři žáci hudebního oboru, šest žáků výtvarného oboru a jeden žák v oboru dramatickém, i když se tento obor na škole nevyučuje. Škola spolupracovala s městem při vítání občánků města.
Uspořádala pravidelné koncerty pro seniory v klubu Astra – denní centrum pro seniory, které mají svoje posluchače a těší se velké oblibě těch dříve narozených. Soubor Camerata a Dechový orchestr mladých reprezentovaly školu mimo město a region Kraje Vysočina. V Kalištích škola pořádala již druhý ročník festivalového setkání mládežnických dechových orchestrů k poctě G. Mahlera.
Taneční obor měl skvělé vystoupení v sále kina, kde každý ročník tohoto oboru předvedl mimořádně úspěšnou choreografii s tanečními prvky všech žánrů. Velmi pěkná byla výstava prací žáků výtvarného oboru v suterénu budovy s názvem “Volná tvorba s vánoční tématikou“.
Všichni učitelé se připravují na schválení Školního vzdělávacího programu, který škola vypracuje a bude podle něho vyučovat ve školním roce 2012/2013.
V tomto roce ukončilo studium I. a II. stupně 45 absolventů školy, z nichž bylo 22 absolventů hudebního oboru, 11 absolventů výtvarného oboru a 12 absolventů tanečního oboru. Na škole studovalo ve všech oborech celkem 582 žáků, které vyučovalo 20 učitelů. O provoz školy se vzorně starali čtyři provozní zaměstnanci.
Gymnázium dr. Aleše Hrdličky
Ve školním roce 2010/2011 studovalo ve dvanácti třídách 346 žáků. Z celkového počtu dvanácti tříd bylo osm tříd osmiletého gymnázia, a čtyři třídy čtyřletého gymnázia. Na škole pracovalo 37 zaměstnanců – 29 pedagogických (z nich pět na částečný pracovní úvazek) a 11 provozních pracovníků (z nich pět na částečný pracovní úvazek).
Škola se řídí Školním vzdělávacím programem Otevřená škola a platnými osnovami pro gymnázia, přičemž využívá možnosti posílit týdenní hodinovou dotaci v oblasti cizích jazyků a informatiky a výpočetní techniky.
V tomto školním roce se naplno rozeběhl velký projekt Nové metody interaktivní výuky na gymnáziích Kraje Vysočina financovaný z Operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost, ve kterém škola spolupracuje s dalšími deseti gymnázii Kraje Vysočina na vytváření výukových materiálů pro interaktivní tabule, jimiž byly školy vybaveny díky prostředkům získaným pomocí grantu.
Škola pokračovala i v letošním školním roce v tradici blokového vyučování, které je organizováno na začátku školního roku. Na základě vlastního výběru se žáci účastní práce na dílčích projektech formou skupinového vyučování. Dvoudenní nebo třídenní výukový blok organizují pedagogové tak, aby náplň byla pro děti co nejatraktivnější a zvýšila tak zájem nejen o vybraný předmět, ale nasměrovala studenty také k výběru správného oboru vysokoškolského studia.
Školní rok 2010/2011 bude v historii školy patřit k těm nejvýznamnějším. Gymnázium bylo poprvé otevřeně konfrontováno se skutečností, že v důsledku nepříznivého demografického vývoje klesá počet žáků vstupujících do středních škol. Poprvé po dlouhých letech se proto nepodařilo zcela naplnit nové třídy. V rámci diskusí o nutnosti omezení počtu víceletých gymnázií a potřebě slučování škol se však zcela jednoznačně ukázalo, že Gymnázium dr. A. Hrdličky má ve stávající podobě rozhodnou podporu veřejnosti.
Druhým důležitým faktorem, proč by tento školní rok neměl být zapomenut, je významný úspěch školy ve státních maturitách. Ve statistice, kterou zveřejnilo ministerstvo školství, obsadilo Gymnázium dr. A. Hrdličky 2. místo mezi nejlepšími třemi gymnázii Kraje Vysočina.
• Kulturně poznávací zájezdy do zahraničí
V rámci studia cizích jazyků škola organizovala výjezdy žáků do zemí, jejichž jazyk studují, nebo do zemí, se kterými spolupracujeme na společných projektech.
V průběhu školního roku studenti absolovovali poznávací zájezd do SRN, konkrétně do Pasova, spojený s návštěvou Stezky v korunách stromů. Náplní aktivity bylo poznání prostředí, orientace v základních reáliích, procvičení a upevnění dosažených jazykových znalostí. Nejvýznamnější akcí roku byl poznávací zájezd do Anglie (10. – 15. 10. 2011), kterého se zúčastnilo 46 studentů.
• Lyžařské výchovně výcvikové zájezdy
Organizaci lyžařských kurzů věnuje škola tradičně velkou pozornost. V tomto školním roce se kurzů zúčastnili žáci sekundy, kvinty (osmileté studium) a 1. A (čtyřleté studium). Společný týdenní pobyt všech tříd se uskutečnil v Krkonoších v měsíci březnu.
• Sportovní kurzy a pobyt v přírodě
Sportovní kurzy studentů jsou součástí učebních osnov pro gymnázia. Žáci 3. A a septimy se zúčastnili vodáckého sportovního kurzu na řece Vltavě. Žáci kvarty strávili jeden týden pobytem v přírodě a cyklistickými výlety.
• Jednodenní vzdělávací exkurze a výlety
Odborné exkurze v rámci jednotlivých předmětů a školní výlety tříd se již
staly nedílnou součástí výuky na gymnáziu.
• Maturitní ples
Také v letošním školním roce se uskutečnily slavnostní maturitní plesy tříd 4. A (třídní učitel RNDr. Václav Pasáček) a oktávy (třídní učitel Mgr. Antonín Pustina, které se odehrály se ve Spolkovém domě v Humpolci a měly jako již tradičně vysokou společenskou úroveň.
• Asociace školních sportovních klubů
Velká část žáků je členem Asociace školních sportovních klubů (okolo 100 členů). Členové jsou sdruženi ve skupinách, které se zaměřují na různé druhy sportovních aktivit (florbal, odbíjená, košíková, kopaná, stolní tenis).
• Program GLOBE
Dne 20. 4. 2011 oslavila škola 15. výročí zapojení do programu Globe zorganizováním celoškolské konference. V průběhu konference byly oceněny zásluhy Mgr. P. Filipa, který projekt po celou dobu jeho trvání vede. Projekt Globe je nejstarším projektem, v němž škola stále pokračuje. Je totiž stále aktuální svou propojeností s praxí a každodenním životem. Nezbytnou součástí práce žáků zapojených do programu GLOBE je obsluha meteorologických přístrojů, zaměřovacích zařízení (GPS), práce s počítačem (komunikace pomocí internetu), kvalitní znalost anglického jazyka (veškerá komunikace probíhá v angličtině).
• Mládí Humpolec 2010 /2011
Mimořádně úspěšný byl pro Gymnázium dr. A. Hrdličky jedenáctý ročník prestižní soutěže Mládí. V kategorii Student A (žáci základních škol a odpovídajících ročníků víceletého gymnázia) obsadil Jan Šenk (třída prima) třetí místo. Do symbolické první desítky se vešly také Karolína Staňková (5. místo) a Simona Zástěrová (7. místo). V kategorii Student B dominovaly gymnazistky naprosto jednoznačně. Petra Vinklářová (třída sexta) obsadila první místo, Jana Dvořáková (třída sexta) druhé a Jana Hořínková (z téže třídy) pěkné čtvrté místo.
• Výstava Kniha básní a barev
Za účasti starosty města proběhla 5. 4. 2011 vernisáž výstavy uspořádané při příležitosti 50. výročí výtvarného oboru ZUŠ a 75. výročí založení gymnázia v Humpolci.
Tradiční Den otevřených dveří se konal v prostorách gymnázia dne 24. 11. 2011. Mimořádným zpestřením byla návštěva hostů z Velké Británie, kteří na školu zavítali v rámci programu „Nové horizonty“. Více než 300 zaznamenaných příchozích představuje dosavadní návštěvnický rekord.
Česká zemědělská akademie
Česká zemědělská akademie v Humpolci, střední škola je zřízena Krajem Vysočina. Hlavním předmětem činnosti je zajištění výchovy a vzdělání v oborech se zaměřením na zemědělství, autoopravárenství, stavebnictví a sociální služby.
Ředitelem školy byl Mgr. Otakar Březina, zástupcem ředitele pro pracoviště Humpolec Ing. František Čížek a pro pracoviště Světlá nad Sázavou byl zástupce ředitele Ing. Josef Horní.
Stav žáků v roce 2011 byl 892 ve 39 třídách a na domovech mládeže bylo ubytováno 353 žáků. Ze studentů denního studia byly nejvíce zastoupeny obory: Agropodnikání 157, Chovatelství 133, Sociální péče – sociálněsprávní činnost 41, Sociální péče – pečovatelská činnost 66, Autoelektronika 45, Podnikání 58, Opravář zemědělských strojů 92, Mechanik opravář motorových vozidel 79 a dále školu navštěvovalo dalších 221 žáků ve stavebních a opravárenských oborech a oboru jezdec a chovatel koní. Kromě denního studia škola poskytuje i dálkové studium, kdy bylo zapsáno 60 žáků.
V roce 2011 proběhla rekonstrukce rozvodů vody ve školní jídelně ve Fügnerově ulici v Humpolci, 1. etapa hydroizolací v budově ve Školní ulici, výměna oken a vrat v areálu dílen a rekonstrukce osvětlení v budově zámku ve Světlé nad Sázavou. Tyto akce byly financovány z prostředků majetkového odboru Krajského úřadu. Hlavním úkolem bylo dokončení stěhování pracoviště Havlíčkův Brod do Humpolce.
Také i studenti České zemědělské akademie se zúčastnili během roku 2011 odborných, znalostních i sportovních soutěží. Ve dnech 30. března a 5. dubna proběhlo školní kolo soutěže Automechanik Junior 2011. Vítězem se stal Lukáš Kos, který spolu s druhým Lukášem Bártlem postoupili do krajského kola soutěže, které proběhlo 27. dubna v Třebíči, kde Lukáš Kos obsadil skvělé druhé místo.
15. – 17. července proběhla kvalifikace na Zlatou podkovu v Humpolci, které se účastnily žákyně Beranová, Moravová, Čeledová, Altová, Čelanská a Hladká. 19. -21. srpna ve finále Zlaté podkovy startovaly žákyně a Nikola Čeledová s klisnou Neva se umístila v Soutěži nadějí na 4. místě a Jana Čelanská s koněm Hytli v Bronzové podkově obsadila 5. místo.
Ve dnech 20. a 21. října 2011 proběhlo v rámci výstavy Hobby v Českých Budějovicích regionální kolo Soutěže odborných dovedností oboru Instalatér, pořádané Cechem instalatérů ČR. Ze sedmi družstev bylo nejúspěšnější družstvo ČZA v Humpolci. Tímto vítězstvím si zajistilo postup do celostátního kola soutěže, které se konalo 23. a 24. listopadu 2011 v Praze v rámci mezinárodního veletrhu AGUA-THERM. O celkové prvenství se utkalo šest vítězů regionálních kol, kde družstvo ČZA Humpolec obsadilo skvělé první místo.
V soutěži Mládí Humpolec 2011 v kategorii „Student“ (střední školy) obsadil Ladislav Peterka (obor instalatér) třetí místo a Jan Málek (obor instalatér) páté místo. Oba úspěšně reprezentovali školu v mnoha odborných soutěžích okresních, krajských i republikových kolech. V kategorii „Sportovec“ (střední školy) obsadily první tři místa studentky Andrea Beranová, Nikola Čeledová a Nelly Kůsová.
V roce 2011 proběhl projekt Leonardo da Vinci, který se skládal z několika částí. Stáž žáků stavebních a autoopravárenských oborů na Slovensku – Istebné 27. dubna do 18. května 2011, stáž žáků ve Francii, kde odborná praxe studentek probíhala od 1. dubna do 29. dubna 2011 na farmách, od 4. dubna do 18. dubna 2011 probíhala praxe sedmi žáků, zaměřených na kynologii, na Spojené škole v Ivanke na Dunaji.
Střední škola SČMSD Humpolec s.r.o.
Střední škola SČMSD je soukromá střední odborná škola zajišťující výuku čtyřletých oborů informační technologie, obchodník a dvouletého nástavbového oboru podnikání, která se může pyšnit certifikátem kvality udělovaným Sdružením soukromých škol Čech, Moravy a Slezska. Z Celé České republiky má tuto certifikaci pouze sedm soukromých škol.
Organizační uspořádání školy bylo v roce 2011 následující: jednatelem byl PhDr. Ludvík Vomáčka, CSc., ředitelkou Mgr. Marie Loskotová, zástupce pro teoretické vyučování Mgr. Marie Kotenová, úsek ekonomický a správní zastupovala Jitka Kryštůfková, Ing. Dagmar Jakoubková a 23 pedagogičtí pracovníci.
Celkový počet studentů byl 326, z toho v maturitním oboru 209, učebním oboru 75 a nástavbovém studiu 42.
Čtyřletý studijní obor ukončený maturitou se dělil na „Obchodník se zaměřením na informační technologii“ nebo „Obchodník se zaměřením na cestovní ruch“. Tříleté učební obory se dělily na „Prodavač“ a „Výrobce lahůdek“ a „Kuchař – číšník“. Nástavbové studium – dvouleté denní studium mělo obor „Obchodník“.
Úspěšně proběhla žádost o grant s názvem „Zdravé město Humpolec – Škola vzdělávání“ pod vedením Ing. Olgy Krankusové, která úspěšně absolovovala všechny moduly pro udělení European computer driving licence Expert Certificate.
9. února se zástupce školy Martin Kubát zúčastnil Okresního jazykového kola v NEJ, kde skončil na 2. místě.
V březnu bylo několik exkurzí, například do ČNB, Jatek Humpolec, Pivovaru Humpolec a na Mezinárodní veletrh Fiktivních firem Praha. 23. a 24. března se uskutečnila jazyková soutěž svazových škol „Město, ve kterém studuji“, kde 2. místo obsadili Martin Kubát a Gabriela Vlachová.
18. dubna proběhla praktická maturitní zkouška a 26. dubna její obhajoba. 20. dubna až 1. května proběhla výměna mládeže od Hodiny H – Řecko, které se zúčastnil student 2. ročníku Jan Bubeník.
V polovině května se uskutečnil dvoudenní poznávací zájezd žáků cestovního ruchu po Berounsku.
1. června byla písemná část závěrečných zkoušek, 6. až 9. června praktická část závěrečných zkoušek a 14. června ústní část závěrečných zkoušek.
Dne 3. října 2011 navštívila školu „HODINA H“ – občanské sdružení se sídlem v Pelhřimově. Studenti se dozvěděli spoustu důležitých a zajímavých informací, které se týkaly mezinárodních výměn v různých státech Evropy, dále o seminářích, školení a především dobrovolnické službě, o kterou se naši studenti nejvíce zajímali. Měli také možnost promluvit si v cizím jazyce – němčině a angličtině s dobrovolníky, kteří nám vyprávěli o svých aktivitách u nás v České republice.
Na celý prosinec škola otevřela ve svých prostorách výstavu s názvem „Neztratit víru v člověka“, kde představila problematiku holocaustu a protektorát očima židovských dětí.
Také i tato škola se zúčastnila soutěže Mládí za školní rok 2010/2011. Za školu soutěžili v kategorii Student tito studenti: 7. místo – Martin Kubát (konverzace v německém jazyce), 8. místo – Gabriela Vlachová (konverzace v německém jazyce), 9. místo – Pavel Brothánek (konverzace v anglickém jazyce). V kategorii Sportovec se umístily tyto studentky: 4. místo – Andrea Lecjaksová, Kristýna Kamešová, Nikola Zajíčková, Barbora Vachová, Kristýna Pavlíková, Soňa Lerenzová, Barbora Coufalová, Michaela Svobodová a Pavla Vacková (středoškolská futsalová loga) a na 7. místě se umístili Petr Fikar, Martin Pohan, Kamil Kakáček a František Tichý (středoškolská futsalová liga).
Dne 14. prosince 2011 se v prostorách školy konal 1. ročník soutěže pro žáky základních škol v oblasti využívání informačních technologií. Toto soutěžní klání umožnilo chlapcům a děvčatům porovnat svoje počítačové dovednosti s žáky ostatních základních škol z Humpolce a blízkého okolí. Tým složený ze žáků 8. a 9. tříd vyslaly ZŠ Želiv a ZŠ Hálkova.
Dětský domov
V roce 2011 bylo v dětském domově 29 dětí a byly pro ně uspořádány různé zájmové kroužky, např. výtvarného, dramatického, keramického, kroužku dovedných rukou, navštěvovaly divadla, kina, loutkové divadlo.
I v loňském roce se děti zúčastnily vycházky na zříceninu hradu Orlík, kde se podílely na úpravě okolí, zahrály si soutěživé hry pod patronací Fan clubu Zbyňka Drdy, absolovovaly soustředění ve Zlenicích, kde se zapojily do projektu Hanky Kynychové „Hejbejte se a zpívejte s Hankou a Novou“ a finále „Hejbejte se a zpívejte s Hankou a Novou“ v Kongresovém centru v Praze, navštívily plavecký bazén a užily si týdenní zimní pobyt v Krkonoších a v Jeseníkách uspořádaný občanským sdružením EUFORALL a pěti denní turistický pobyt na Slovensku v Roháčích. Děti se také zapojily se do Regionálního kola sportovních her a lehké atletiky pro děti.
Z kulturních akcí se děti zúčastnily charitativního koncertu Zbyňka Drdy v Praze, národní přehlídky prací venkovské mládeže a festivalu pohybu a tance Klubu Pampeliška, koncertů vážné hudby ve Smetanově síni v Praze, Mikulášské besídky v domově důchodců, v Divadle La Fabrika představení La Putiky spojenou s besedou s Vojtou Dykem, Jakubem Prachařem a Rostislavem Novákem, divadelního představení „Poslední mince“ v rámci výuky Finanční gramotnost, návštěvy tanečníků z Muzikálu Děti ráje, dětského karnevalu, ZOO, atd. Na závěr školního roku se na zahradě dětského domu opékalo prasátko a uspořádaly se hry a soutěže.
Některé děti byly alespoň část prázdnin u rodičů či jiných příbuzných osob. Pro ostatní děti byl připraven program sportovně – kulturní za využití chalupy v Křepinách, ale i týdenní pobyt na Máchově jezeře poskytnutý dětem správní a deliminační unií odborových svazů, na Svratce, ve Viganticích zabezpečený občanským sdružením EUFORALL a čtyřdenní pobyt ve Zlenicích, což bylo soustředění dětí zapojených do projektu občanského sdružení Dětský domov v pohybu.
HOSPODÁŘSKÝ ŽIVOT
Rodinný pivovar Bernard
Výstav pivovaru byl v roce 2011 rekordní. Celkově vystavil pivovar 205 988,75 hl nepasterizovaného piva Bernard, které se čepuje v 1300 restauracích v České republice a 250 restauracích na Slovensku. Export se podílel na výstavu pivovaru 15,1%, z toho Slovensko 8,9%. Pivovar vaří sedm druhů piva a čtyři druhy nealkoholického piva Bernard s čistou hlavou.
Zaměstnává 138 pracovníků pivovaru, 25 ve Sladovně Bernard v Rajhradě u Brna a dopravu zajišťuje firma Hrobský s deseti zaměstnanci.
Rodinný pivovar Bernard získal v roce 2011 celkem 47 ocenění. To je téměř jedno týdně. Nejvíce jich má na svém kontě nepasterizované pivo Bernard v degustačních soutěžích – dvacet devět, jedenáct úspěchů vybojovala značka Bernard či její zaměstnanci, čtyři ocenění dostal magazín vlastní cestou a tři nové webové stránky pivovaru.
19. května 2011 proběhlo dobročinností umocněné promítání filmu Nickyho rodina. Diváky přivítal v zaplněném sále Stanislav Bernard s myšlenkou na propojení hlubokomyslného snímku o zachránci 669 židovských dětí a tažením proti úplatkaření. Pořadatelé vylovili z kasičky na podporu protikorupčního boje 14 550,0 Kč, což bylo dobrovolné vstupné.
Svatováclavské slavnosti českého piva, na kterých byla vyhlášena oficiální ocenění pro rok 2011, přinesly rodinnému pivovaru Bernard několik ocenění. Jedno z nich bylo dokonce přelomové. Je jím vítězství v novinářské anketě „Naše pivo“. 2. listopadu 2011 proběhlo Sdružení přátel piva, každoročně pořádané o nejlepší pivo. Rodinný pivovar Bernard zde zvítězil v prestižní kategorii „Pivovar roku“.
26. října 2011 tomu bylo dvacet let, kdy Stanislav Bernard, Josef Vávra a Rudolf Šmejkal vydražili zkrachovalý humpolecký pivovar v malé privatizaci. Díky kvalitě piva, servisu a postupnému budování značky se podařilo vybudovat pivovar s celostátně známou značkou a pojmem. Majitelé pivovaru však chtějí, aby se značka Bernard stala značkou kultovní. K dvacetiletému výročí vzniku pivovaru se uskutečnila 22. října 2011 oslava ve vyhřátých stanech na Horním náměstí v Humpolci. Součástí oslav byly i prohlídky pivovaru zdarma. Zároveň bylo představeno nové logo, jehož úpravu provedl desinger Štěpán Malovec, který citlivě zvýraznil některé detaily.
Rodinný pivovar Bernard uzavřel rámcovou smlouvu na dlouhodobé dodávky kvasnic a ječmenného sladu s Českomoravským svazem minipivovarů, kterým tyto suroviny přestal dodávat Plzeňský prazdroj.
Pivovar také finančně podporuje řadu sportovních oddílů, je garantem Soutěže „Mládí“, což je soutěž o nejvšestrannějšího žáka a studenta Humpolce.
V letošním roce byl zorganizován 17. ročník BERNARD FESTu s účastí několika tisíc návštěvníků a 11. reprezentativní ples Rodinného pivovaru Bernard.
DH Dekor, spol. s.r.o.
Na začátku roku 2011 byla firma nucena hledat východisko z poklesu výroby, který ji zasáhl na závěr roku 2010. Zejména výroba nábytkových dílců procházela v prvním pololetí restrukturalizací portfolia výroby. Byla zavedena kompletace nábytkových dílců do krabic a jejich dodávky obchodníkům.
V tomto období bylo nutné omezovat směnnost na všech střediscích firmy. Zároveň vyvinuli vyšší než obvyklé úsilí na redukci režijních nákladů. Výsledkem byl odchod cca 60 zaměstnanců.
Dalším restrukturalizačním opatřením bylo zrušení kamionové dopravy.
Druhé pololetí roku 2011 již bylo ve znamení stabilizace a naplnění výrobních kapacit, takže roční vyrobené objemy impregnovaného papíru a zalaminovaných desek byly téměř na stejné úrovni jako v předchozím roce.
V roce 2011 se vyrobilo 13 170 tis. m2 impregnovaného papíru a bylo zalaminováno 6 775 tis. m2 dřevotřískové desky a desky Medium density fibreboard (MDF). Vyrobilo se 5 270 tis. kusů nábytkových dílců, avšak v jiném náročnějším sortimentním složení, než 9 006 tis. kusů v roce 2010. Ve druhém pololetí roku 2011 došlo k oživení výroby laminovaných přířezů.
Celkové tržby firmy klesly o cca 33 mil. Kč proti roku 2010. Důvodem byl pokles cen za prováděné práce a složitější dílce za stejné realizační ceny. Tato situace vyvolávala ohromný tlak na snižování firemních nákladů. Výsledek hospodaření za rok 2011 byl, i přes bolestivá opatření a veškeré úsilí všech zaměstnanců, ztrátový. Vytváření ztrát v dalších letech by byl pro firmu již velmi vážným problémem.
Společnost na konci roku 2011 zaměstnávala okolo 225 pracovníků. Výkyvy naplněnosti výroby se řešily prostřednictvím zaměstnávání agenturních pracovníků.
Na rok 2012 je v plánu dále rozvíjet nově zavedené kompletování nábytkových dílců do krabic. Nutným předpokladem smysluplného fungování společnosti je maximální naplnění všech výrobních kapacit, přelom 2011 a 2012 je v tomto směru nadějný.
Humpolecké strojírny
V roce 2011 se firma úspěšně rozvíjela. V Humpolci pracovalo 143 pracovníků a v nové hale v Agrostroji Pelhřimov (z roku 2008) 120 pracovníků. Tržby dosáhly částky 457 mil. Kč.
Sortiment výrobků se dělil do tří skupin. Nakladačů a příslušenství bylo vyrobeno přes 1800 kusů, druhou skupinu tvořila firma Fendt, dlouholetý partner, pro kterého se vyrábějí výložníky a díly pro čelní nakladače. V třetí skupině jsou zahraniční firmy z EU vyrábějící zemědělskou techniku.
ZÁJMOVÉ ORGANIZACE
Český rybářský svaz MO Humpolec
28. ledna 2011 MO ČRS uspořádala již třetí besedu o podmínkách rybolovu na rybníku Hadina a o současnosti a budoucnosti místní organizace, které se zúčastnilo 30 členů.
Rybářský ples se opět vydařil, hrála kapela EXPRES, ale lidí bylo jen 230.
Již koncem února 2011 začaly ve spolupráci s Městem Humpolec a dodavatelem, kterým byl AGOS Pelhřimov, práce na odbahnění rybníka Cihelna. Celkové pořizovací náklady byly stanoveny na 4 000 000,- Kč. Ze státní datace bylo obdrženo 2 841 000,- Kč, 1 000 000,- Kč na opravu výpusti přispělo Město Humpolec a zbývající rozdíl doplatila rybářská organizace.
Protože se Cihelnu nepodařilo vypustit „normálně“, museli svojí technikou pomoci humpolečtí hasiči.
28. února 2011 bylo zakoupeno s využitím 50% dotace z operačního programu Rybářství nové nákladní auto SCANIA v hodnotě 2 600 000,- Kč a stará ŠKODA 706 byla výhodně prodána.
5. března se konala výroční členská schůze, na které byli členové seznámeni s dosaženými výsledky práce v minulém roce, s osazením revírů i s úlovky na nich a také s tím, co je čeká i v letošním roce. Byli zde oceněni nejstarší a zasloužilí členové místní organizace a také reprezentanti – především Robert Mík, který Česká rybářský svaz reprezentuje i v zahraničí, jeho manželka Lucie, ale i mladí – Jan Svárovský a Milan Čapek. Na výroční schůzi se také členové usnesli, že po odbahnění bude rybník Cihelna převeden do kategorie rybníků chovných.
Jako ocenění práce humpolecké organizace a atraktivity Hadiny se na tomto rybníce 20. dubna 2011 uskutečnilo mistrovství ČR v jezerním muškaření za účasti několika mistrů republiky, Evropy a světa. Tím bylo završeno dosud největší dílo v historii rybářského spolku v Humpolci.
Ve dnech 14. – 15. května 2011 byl uspořádán 1. ročník závodu „Hadina CUP“. Závodů se zúčastnilo 53 dvoučlenných družstev.
Pro letošní rok byly posledním závodem již tradiční závody dospělých tentokrát na rybníce Hadina a dětí na rybníce Dusilák dne 18. června, kterých se zúčastnilo 95 dospělých a 25 dětí.
Podzimní výlovy byly zahájeny na rybníce Strážník v Kletečné a po měsíci intenzivní práce byly ukončeny již tradičně na Dvoráku. Diváci zde obdivovali zvláště obrovské tolstolobiky až 30 kg těžké.
Na závěr sezóny 4. listopadu byly uspořádány pro humpoleckou veřejnost opět rybí hody. Tržby byly téměř 150 000,- Kč, ale čistý zisk sotva 5 000,- Kč a o týden později byla dolovná, kterou zahájil zhodnocením podzimních výlovů hospodář Bc. Martin Rozkovec. Sloveno bylo téměř 500 q kapra a cca 400 ks štik.
Na přítoku rybníku Hadina byla postavena nová lávka z prostředků Města Humpolce.
Výborem místní organizace došlo ke schválení nových pravidel pro lov na rybníce Hadina, tj. od roku 2012 bude povolen lov na tři pruty, lov dravců bude povolen již od 1. června a nejmenší lovná míra okouna bude 25cm.
Svaz tělesně postižených
Organizace Svazu tělesně postižených v Humpolci měla v roce 2011 120 členů, předsedou byl i nadále Stanislav Horký.
V lednu proběhlo zhodnocení činnosti za uplynulý rok a posezení při harmonice za účasti starosty Mgr. Kučery, místostarosty Mgr. Brzoně a místostarosty Ing. Namysla, kteří informovali o čerpání grantů z EU a poděkovali za dobrou spolupráci pro zdravotně postižené spoluobčany.
V květnu 2011 byl uskutečněn rekreační pobyt v Lázních Toušeň, kterého se zúčastnilo 21 členů z Humpolce a v červnu zájezd do Telče s průvodcem a 47 účastníky.
Na schůzi OV STP v Pelhřimově byly projednány permanentky do solné jeskyně a příprava podzimní rekondice v Lázních Toušeň. Informace o činnosti krajského výboru STP v ČR provedl pan Horký. Krajský výbor STP v Jihlavě byl zrušen. Pan Horký jako člen „Rady seniorů“ se zúčastnil setkání s panem hejtmanem na krajském úřadě v Jihlavě.
V listopadu 2011 proběhla podzimní rekreace v Lázních Toušeň.
V listopadu Ing. Jiří Fiala vedl besedu na téma „Epidemiologie stáří“. Video a beseda byla v prostorách Městského úřadu v Humpolci.
V prosinci na schůzi Rady seniorů host Ing. Fiala informoval o změnách v sociální politice státu.
Každé úterý od 17,00 do 18,00 hod. se pro tělesně postižené pořádalo cvičení a každou první středu v měsíci v klubu schůzka a návštěva solné jeskyně.
Myslivecké sdružení Orlík Humpolec
Myslivecké sdružení Orlík Humpolec vzniklo v roce 1951 a mělo 32 zakládajících členů, kteří se začali starat o „ humpoleckou“ honitbu, o přírodu i o zvěř v ní. Vedle toho všeho se však pořádaly i kulturní akce, jako byly například slavnostní výřady celého okresu Humpolec na Horním náměstí, tradiční myslivecké plesy, výstavy a zkoušky loveckých a společenských plemen psů a mnoho dalších.
V současné době má myslivecké sdružení 18 aktivních členů.
Letos v rámci své činnosti stavěli hnízdní budky, umělá napajedla či umělé nory, čímž si vysloužili menší dotace. Během roku uspořádali humpolečtí myslivci čtyři hony na nichž odchované a vypuštěné divoké kachny, dále tři hony na drobnou zvěř a členové dle svých časových možností chodili na individuální lovy. Také aktivně sušili seno a sháněli krmivo pro zimní přikrmování zvěře, opravovali a stavěli nová myslivecká zařízení (kazatelny, umělé nory, hnízdní budky či střelecká stanoviště na rybnících).
V tomto roce členové MS zaznamenali zvýšený počet toulavých či majiteli bezohledně vypouštěných psů do lesa, luk i polí. Tito, mnohdy svými pány, nezvladatelní psi působili velké škody na zvěři drobné i srnčí.
Koncem roku se do honitby dostal i poloochočený klokan Vendelín z farmy v Dubí. Kvůli pokusům o odchyt Vendelína a medializaci této skutečnosti se do lesů nahrnuli zvědavci a zvěř se raději přesunula jinam.
29. ledna 2011 v humpoleckém kulturním domě byl tradiční myslivecký ples s bohatou zvěřinovou tombolou i velmi oblíbenou dražbou zvěřiny srny.
Klub chovatelů Retrievrů je požádal o pomoc pro zajišťování jejich „Mezinárodní klubové a speciální výstavy Retrievrů“, která díky nim úspěšně proběhla na dusilovském závodišti Zlaté podkovy ve dnech 7. až 8. května 2011.
Klubovou výstavu chovatelů Německých krátkosrstých ohařů, která proběhla v červenci, již tradičně uspořádali na dusilovském závodišti Zlaté podkovy.
Svaz důchodců
Rok 2011 byl rokem volebním, členská základna si zvolila na další tříleté období třináctičlenný pracovní výbor ve složení: Daňková Marie, Dolejší Marie, Ježková Marie, Joukl Ladislav, Kameš František, Krčilová Zdeňka, Loskotová Eva, Machalická Milada, Šenkýřová Jaroslava, Štěpán Oldřich, Štěpánová Marcela, Tichá Alena, Tomčíková Naděžda a také tříčlennou revizní komisi: Ing. Kadlecová Jitka, MUDr. Kubíčková Eva a Mgr. Dvořáková Jana.
Tento rok byl na činnost opět bohatý. 118 programů s různou náplní se zúčastnilo 2 962 členů. Uskutečnili se tři jednodenní a dva týdenní zájezdy, dvakrát na koncert a dvakrát do divadla. Dále se rozvíjela spolupráce s vedením gymnázia a knihovny – zajímavé přednášky, besedy se spisovateli, trénování paměti.
V letošním roce již po třinácté uspořádalo občanské sdružení výstavu pod názvem „Po vzoru našich babiček – ani my nezahálíme“. Tentokráte byla obohacena na přání seniorek o práce, které s nostalgií uchováváme jako památku na svoje rodiče i prarodiče. 33 vystavujících vystavovalo 271 výrobků starých i nových. Připojili se i obyvatelé Domovů důchodců a Denního centra Astra. Návštěvníci obdivovali šikovnost a přesnou práci výšivek, pletení a háčkování, knihu básní p. Procházky, jarní dekorace, krásné kraslice, fotografie nevšedních zážitků ze zájezdů, atd.
Turistická skupina na svých vycházkách ušla 278 km. Zemědělská akademie zapůjčila jídelnu na tři velká setkání při hudbě a tanci (Výroční schůze, Májové setkání a Mezinárodní den seniorů). Důchodci využili také pozvání hejtmana Kraje Vysočina MUDr. J. Běhounka a radních kraje k besedě o problematice důchodců v kraji.
Ke konci roku 2011 bylo evidováno 394 platících členů.
Český zahrádkářský svaz
V užívání pozemků ani v počtu zahrádek nedošlo v roce 2011 k žádným změnám. Nadále ZO ČZS vyvíjí činnost ve dvou osadách: Okružní a Rybníček, kde se nachází 82 zahrádek.
Na členské schůzi ZO v březnu byla zvolena nová předsedkyně Eva Vaňková, ostatní členové zůstali stejní, jednatel Rudolf Žáček, hospodářka Marie Fialová a vedoucí revizní komise Jaroslav Hloušek.
K 31. 12. 2011 došlo ke zrušení členství pěti členů a následně bylo přijato pět nových členů. Celkový stav ZO je 80.
V říjnu byly Technickými službami umístěny kontejnery na BIO ODPAD do každé osady po jednom kontejneru.
Také ZO ČZS připravuje příspěvek včetně fotografií do knihy „Humpolec v zrcadle času“, která bude vydána jako druhý díl v roce 2012. Příspěvek obsahuje činnost od založení až po současnost.
V roce 2011 nebyla pořádána žádná veřejná akce, ani pro členy, ani pro veřejnost. Pravidelně byla konána členská schůze, kde se provedlo zhodnocení minulého roku a stanoven plán činnosti na nový rok, včetně vybrání všech potřebných poplatků.
Důležitou událostí bylo předání Územní radou ocenění „Za zásluhy o ČZS“ našim členům za dlouholetou a vynikající práci p. Františku Kalašovi (zlatá medaile) a p. Marii Fialové (bronzová medaile).
Český svaz chovatelů
Nejvýznamnější akcí roku 2011 se stala již tradiční výstava domácího zvířectva uskutečněná v druhé polovině měsíce srpna. Mimo králíků, drůbeže, holubů byly instalovány ukázkové expozice okrasného ptactva, ovcí, koz kamerunských, nutrií, činčil. V tomto roce, mimo zvířat umístěných v selském dvoře, připravili hlavně pro děti ukázku králičího hopu s možností povozit se na koníčcích nebo na vozících tažených těmito koníky.
Chovatelé se pravidelně zúčastňovali výstav nejen v našem okrese, ale i v sousedních regionech, své zástupce měli v celostátních i mezinárodních výstavách. Čtyři členové byli současně členy speciálních chovatelských klubů.
V uplynulém období se řešila vážná záležitost. Po těžké nemoci zemřela pokladní Marie Garaiová. Do této důležité funkce byla zvolena Marii Havlová. Současný výbor pracuje ve složení: Josef Meloun-předseda, Martin Městka - místopředseda, Marie Havlová - pokladní, Josef Pecha – jednatel, Pavel David - člen výboru. Celkový počet členů ZO Humpolec je 28.
Domov blahoslovené Bronislavy
Domov blahoslovené Bronislavy, což je nestátní neziskové zařízení pro seniory, se i tento rok snažil pro své obyvatele každý měsíc uspořádat kulturní akcí. Probíhaly zde společné oslavy narozenin a svátků za melodií reprodukované hudby pana Havlíčka. V červenci se zde uskutečnila oslava výročí 17 let znovuotevření Domova, v průběhu roku zde vystoupily děti ze základních škol, Dětského domova Humpolec a ZUŠ G. Mahlera.
Senioři se zúčastnili mnoho výletů po celé Vysočině v ostatních domovech pro seniory.
Domov bl. Bronislavy každoročně zvyšuje kvalitu svých služeb. Například byla opravena společná koupelna klientů ve druhém patře spolu se zakoupením nové elektrické polohovatelné vany a pořízena další část signalizačního zařízení, skříně, sušičky, imobilní pomůcky, elektrické ovládání vrat, nápojový automat a nová ředitelna.
Průměrný věk obyvatel činí 82 let, jeho kapacita je 33 lidí a v letošním roce zemřelo nebo odešlo osm klientů. Celkový rozpočet Domova bl. Bronislavy je kolem 9 217 tisíc korun.
Český svaz bojovníků za svobodu
Svaz členské skupiny ČSBS (Český svaz bojovníků za svobodu) v Humpolci čítají čtyři členové, z toho dva muži a dvě ženy, jako nositelé zákona účastníků boje za svobodu 1939-1945 č. 255/46 Sb. Z nichž jsou tři příslušníci partyzánských oddílů a jeden účastník Pražského povstání v roce 1945 a jeden z členů má přiznán titul „válečný veterán II. světové války“. Věkový průměr členů je přes 80 let. Jsou také členy okresního výboru ČSBS a krajského v Jihlavě.
I v tomto roce se předseda skupiny Josef Sztacho účastnil setkání a vzpomínky na boj štábu partyzánské skupiny Mistra Jana Husa v obci Leškovice. Členové se zúčastnili vzpomínkových akcí a manifestací např. v Havlíčkovém Brodě, Jihlavě. Byli zváni na kladení věnců vojáků Rumunské armády v Humpolci.
Včelaři Humpolec
V roce 2011 se základní organizace rozšířila o devět členů a přibylo 90 včelstev, což znamená, že v tomto roce měla 140 členů a 1 344 včelstev.
Včelařský rok 2011 v oblasti medné snůšky byl dobrý a v průměru činil 44 kg na včelstvo. Množství vykoupeného medu od členů bylo ve výši 5 430 kg.
V oblasti chovatelské bylo vychováno 409 včelích matek. Pro vzdělání členů byly uskutečněny dvě odborné přednášky a jeden včelařský zájezd včetně odborné včelařské přednášky.
Hasičský záchranný sbor Humpolec
V roce 2011 byl zaznamenán rekordní počet událostí za dob existence profesionálních hasičů Územního odboru Humpolec. Jednotky zasahovaly u 335 událostí, z nichž byly 32 požáry, 144 dopravní nehody a 159 ostatní, tj. únik nebezpečné látky, technické havárie, plané poplachy.
Zásahů požárního sboru Humpolec na D1 v úseku 64. – 104. km v obou směrech bylo celkem 129, z nichž bylo sedm požárů, 93 dopravních nehod, pět úniků nebezpečných látek, deset technických havárií a čtrnáct planých poplachů.
Další zásahy požárního sboru byly při přívalových deštích spojených se silným větrem a při prudkých bouřkách, kdy se musely odstraňovat jejich následky, tj. odčerpávat vodu ze zatopených prostorů a odstraňovat stromy z komunikací. Nejvíce výjezdů bylo 22. června a 13. července 2011.
Humpolecký jezdecký klub
Rok 2011 byl, co se týče sportovních úspěchů, pro jezdecký klub rokem průměrným, je to také tím, že mladší jezdci postoupili do vyšší kategorie obtížnosti, kde je větší konkurence. Podařilo se získat 4. místo ve finále Zlaté podkovy, soutěž nadějí a 3. místo v soutěži KMK – kritéria mladých koní. Zasloužila se o to N. Čeledová s klisnou Neva, tato dvojice sbírala i umístění v regionálních předkolech Zlaté podkovy. A. Beranová s Tina Turner obsadila 3 . místo na Mistrovství ČR v kategorii starších juniorů a 3. místo v prvním MČR družstev ve všestrannosti v Pardubicích ve družstvu oblasti Vysočina, v polské Jaroszowce obsadila 1. místo v soutěži pro mladé koně s klisnou ČIPERA.
Dále se jezdci humpoleckého jezdeckého klubu umisťovali na předních místech v Lize zemědělských škol, umístili se v přeboru okresu Pelhřimov a oblasti Vysočina v kategorii juniorů a mladých jezdců, ve všech disciplínách skoky, drezura i všestrannost.
Jezdkyně také obsadily první dvě místa v soutěži Mládí Humpolec v kategorii Sportovec.
Jezdecký klub se zúčastnil pořádání národních závodů ve všestrannosti – předkola Zlaté podkovy konané v červenci 2011, které bylo současně Mistrovstvím republiky juniorů srpnového celostátního finále Zlaté podkovy, kde startovala většina našich členů.
Humpolecký jezdecký klub v tomto roce reprezentovali tito jezdci a koně - K. Altová - Radiant, Z. Bambuch - Démon 7, A. Beranová - Tina Turner, Čipera, Elfenprinz, N. Čeledová - Neva, Tárka, M. Máchová-Aféra, Sweet Lady, P. Moravová - Daise, Liba, M. Nováková - Boa, J. Stehnová - Saimon, Monzun, E. Vlčková – Tomšicová - Jim Beam. Zásluhu na úspěších měli i další členové klubu: J. Beranová, MVDr. H. Nováková, L. Obstová, J. Hůla, Ing. J. Strachota, O. Cech a především trenér jezdců a koní Z. Kusý.
Humpolecký lukostřelecký klub
V letošním roce ve dnech 19. až 20. března se opět v Humpolci uskutečnilo již jednadvacáté Mistrovství České republiky dorostu v halové lukostřelbě.
Příjemným překvapením a odměnou pro technicky zajišťující oddíl TJ Jiskra Humpolec byl zisk bronzové medaile domácího kadeta Michala Vaňka, který startoval v divizi holý luk.
Pořadatel mistrovství, kterým byl Český lukostřelecký svaz, může být spokojen s rozvíjející se aktivitou ve střelbě z luku v Humpolci. Na tu dohlížel mimo jiné i starosta města Jiří Kučera.
Lukostřelba se dostává do podvědomí i na celé Vysočině, protože nad šampionátem lukostřeleckých nadějí převzal záštitu i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Letecký modelářský klub
Letecký modelářský klub z Jiřic ve spolupráci s Muzeem Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci připravil 2. ročník výstavy RC modelů ( modely na ruční ovládání). Jiřičtí modeláři ve výstavním sále muzea narovnali vedle sebe celkem jedenačtyřicet kluzáků, větroňů i motoráčků, na poličce se vyjímalo také několik remorkérů, z nichž nejtěžší vážil devatenáct kilogramů. Napodobenina gripenu v podání jiřického Petra Jirouse neslouží jenom na parádu, ale stroj je schopen i velmi rychlého letu.
JINÉ ORGANIZACE
Oblastní charita
ASTRA denní centrum pro seniory
ASTRA denní centrum pro seniory, jejímž provozovatelem je Oblastní charita Havlíčkův Brod, je zařízení se sociální službou s provozní dobou od 7.30 hod do 15.00 hod.
Služby ASTRY jsou poskytovány lidem seniorského věku se sníženou soběstačností, kteří potřebují péči jiné osoby a jsou schopni pobytu v kolektivním zařízení. Dále seniorům, nacházejícím se v nepříznivé sociální situaci nebo je taková situace ohrožuje. Služba je vhodná také pro osamělé seniory trpící ztrátou sociálních kontaktů.
V roce 2011, v osmém roce působení tohoto zařízení v Humpolci, využívalo jejích sociálních služeb celkem 31 uživatelů, z toho šest mužů a 25 žen. Průměrný věk byl 73 let (do 65 let šest klientů, 66 – 75 let 12 klientů, 76 – 85 let 11 klientů a 86 – 95 let dva klienti).
Významné akce v roce 2011:
• 28. 1. 2011 návštěva divadelního představení Mamzelle Nitouche v Horáckém divadle v Jihlavě
• 17. 3. 2011 ukázková hodina Trénování paměti, v rámci Národního týdne trénování paměti
• 22. 5. 2011 varhanní koncert k 20. výročí založení Oblastní charity Havlíčkův Brod
• 7. 6. 2011 výlet do ZOO v Jihlavě
• 20. 7. 2011 setkání humpoleckých klientů a dobrovolníků s představiteli OCH Havlíčkův Brod při grilování v zahradě Domova s pečovatelskou službou.
• 20. 9. 2011 Karusošou pro starší a pokročilé – Soutěžně společenské setkání seniorů z různých pobytových a ambulantních zařízení z našeho okolí. Celkem se zúčastnilo sedm soutěžních sborů. Spolu s diváky navštívilo Spolkový dům cca 120 seniorů. Soutěž vyhrál pěvecký sbor Astry – denního centra pro seniory. Na závěr akce proběhl koncert dechové hudby Vysočinka.
• 7. 10. 2011 zahájení 5. ročníku Turnaje v „Člověče nezlob se“ mezi humpoleckými zařízeními pečujícími o seniory.
• 25. 11. 2011 společná výstava výrobků klientů humpoleckých charitních zařízení v Literárním klubu Městské knihovny v Humpolci, spojená s prezentací sociálních služeb poskytovaných v našem městě OCH Havlíčkův Brod.
• 6. 12. 2011 návštěva Novorozeneckého oddělení Okresní nemocnice Havlíčkův Brod spojená s předáním rehabilitačních podušek a čepiček, které šíjí a pletou senioři z Astry již druhým rokem pro novorozená miminka.
• 21. 12. 2011 vánoční posezení s klienty zařízení.
Výše uvedené aktivity se mohly uskutečnit i díky finančnímu příspěvku města Humpolec (Karuzošou pro starší a pokročilé, výlet do ZOO v Jihlavě, návštěvu divadelního představení, a zakoupení dvou kusů dřevěných lavic, které v létě využili při společenských akcích v zahradě a jinak slouží jako odpočívadla v chodbách Domu s pečovatelskou službou).
Charitní pečovatelská služba Humpolec
V roce 2011 využívalo charitní pečovatelskou službu v Humpolci celkem 111 uživatelů. Z toho v okolních obcích, které nespadají pod MěÚ Humpolec, celkem pět uživatelů. Ze základní péče byl nejžádanější dovoz teplé stravy – oběda, tj. 13 794 za rok, pochůzek 3 959, nákupů 2174, ostatní úkony 7815 : koupel, vynesení odpadků, zajištění stravy, vyřizování úředních záležitostí, běžný úklid, velký úklid, pedikúra, mytí oken, doprovod k lékaři, praní prádla 320,30kg.
Tuto službu zajišťovalo šest pracovnic v přímé péči včetně vedoucí Charitní pečovatelské služby. Během roku 2011 proběhla výměna oken v DPS včetně malování. V červenci se grilovalo na zahradě DPS s klienty Denního centra ASTRA. V kostele Svatého Mikuláše byl uspořádán koncert k 20. výročí Charity a v listopadu prodejní výstavu výrobků v Městské knihovně.
Při CHPS ještě provozují půjčovnu rehabilitačních a kompenzačních pomůcek. Tuto službu využívají jak uživatelé CHPS, tak zájemci z širokého okolí. Nejčastěji je zájem o polohovací postele a mechanické vozíky, chodítka a WC židle.
CHPS – Želiv – Lhotice – zde je 14 uživatelů, z toho pět v DPS Lhotice, což je 6 km od Želiva. Službu zajišťuje jedna pracovnice v přímé péči na celý pracovní úvazek a jedna na čtvrt úvazku. Mají k dispozici jeden osobní automobil.
Středisko rané péče
Jako jeden z dalších projektů Oblastní charity Havlíčkův Brod vzniklo Středisko rané péče Havlíčkův Brod a již od roku 2002 pomáhá rodinám na území celého Kraje Vysočina. Tato péče je určená rodinám dětí se zdravotním postižením (tělesné, mentální, kombinované), a ohroženým ve zdravém vývoji (nezralost, předčasný porod, nehody) v rozmezí od narození do 7 let věku.
Cílem je zlepšení kvality života handicapovaného dítěte a jeho rodiny, předcházet negativnímu vlivu rizik nebo snížit vliv rizik, která ohrožují zdravý vývoj dítěte. Raná péče je poskytována diskrétně, přímo v domácím prostředí dítěte. V loňském roce bylo v péči šest uživatelských rodin z Humpolce. Celkové roční náklady služeb na jednu rodinu činily 22 032,- Kč.
Pořádané akce 2011:
Únor – plavání rodičů a dětí
Březen – plávání rodičů a dětí
Duben – arteterapie
Červenec – masáže pro maminky našich klientů
Září - sociálně terapeutický pobyt
Říjen- terapeutické dny – arteterapie, haloterapie, muzikoterapie, canisterapie, hipoterapie
Prosinec – vánoční ergoterapie
Byty sociální rehabilitace v Humpolci
Dalším projektem Oblastní charity Havlíčkův Brod, který je spolufinancován evropským sociální fondem jsou Byty sociální rehabilitace v Humpolci, jehož činnosti v roce 2011 byly:
V lednu byl v BSR běžný provoz, pracovnice se zúčastnily v Hradci Králové semináře pro nové zaměstnance. Byl opraven protékající sprchový kout v dámských koupelnách a vybílen byt č. 2.
V měsíci únoru bylo zahájeno výběrové řízení na provozování kamerového systému v prostorách BSR. Uspořádala se sbírka šatstva a domácích potřeb pro uživatele. MUDr. Bláhová přednášela uživatelkám o dětských nemocech a úrazech. Město Humpolec k 1. 2. zvýšilo nájemné v bytech a došlo k jejich přečíslování.
V březnu byl nainstalován kamerový systém firmou Spacecom. Pracovnice Občanské poradny v Havlíčkově Brodě přednášely uživatelům o problematice dluhů. Byl vybílen byt č. 3. Proběhl sanitační den.
V dubnu byl připojen IP telefon.
V květnu se pořádal ve spolupráci s Astrou a CHPS (projekty Oblastní charity HB) Slavnostní varhanní koncert v kostele sv. Mikuláše v Humpolci u příležitosti 20. výročí založení OCHHB. Proběhla inventura majetku. Byl vybílen byt č. 5.
V měsíci červnu byl zahájen kurz šití na stroji s novou externí lektorkou. Uživatelé BSR se zúčastnili Dne dětí na farní zahradě v Humpolci. Byla vymalována společenská místnost. Město Humpolec nechalo vyměnit všechna okna za plastová. Na veřejné sbírce šatstva se vybralo oblečení pro uživatele a jejich děti.
V červenci se zúčastnili akce „Středověk na zřícenině hradu Orlík“ a „Grilování s Astrou“. Začali tvořit výrobky na prezentaci projektu a jejich prodej. Proběhlo výběrové řízení na nákup LCD televize.
V srpnu dostali k užívání sklad v prostorách CHPS. Byla vymalována společná chodba a schodiště a byt č. 1. Nainstalovali novou společnou schránku na poštu. Zúčastnili se akce „Zlatá podkova“ v Humpolci a oslav 5. výročí Encéčka (nízkoprahového klubu) ve Světlé nad Sázavou.
V září proběhl sanitační den a návštěva věže kostela sv. Mikuláše v Humpolci.
V říjnu byla do kanceláře sociálních pracovnic nainstalována nová PC sestava a stávající PC bylo přesunuto do společenské místnosti pro uživatele. V kostele sv. Mikuláše se uživatelé účastnili Mše svaté a prezentace projektů OCHHB u příležitosti 20. výročí jejího založení.
V listopadu se přihlásili prostřednictvím Hit Rádia Vysočina na akci „Strom splněných přání“. Na kontrolu publicity projektu přijely pracovnice Krajského úřadu v Jihlavě. V městské knihovně v Humpolci uspořádali s CHPS a Astrou předvánoční prodejní výstavu jejich výrobků spojenou s prezentací projektů. Výrobky prodávali také na „Rozsvěcení vánočního stromu“ na náměstí v Havlíčkově Brodě. Proběhlo výběrové řízení na nákup ledničky a DVD přehrávače. Byl vybílen byt č. 6.
V prosinci za dětmi přišli čerti, Mikuláš a anděl s nadílkou. Navštívili akci „Kouzelný vlak“ ve Spolkovém domě. 24. 12. 2010 bylo společné vánoční posezení a všichni dostali nadílku. Další posezení se konalo 31. 12. 2011. V bytě č. 1 bylo vyměněno poškozené lino.
V roce 2011 se dařilo dobře naplňovat kapacitu zařízení. Největší část cílové skupiny tvořily matky – samoživitelky se svými dětmi. Dále trvá dobrá spolupráce s odborem sociálních věcí na MěÚ a s Úřadem práce v Humpolci.
Všichni pracovníci se zúčastnili povinného vzdělávání, prošli školením BOZP, PO a odbornou způsobilostí řidičů. Také absolvovali akreditované kurzy z oblasti sociálních služeb, práce s uživateli, atd.
CÍRKEV
Farnost Humpolec
V roce 2011 došlo k uvedení do křesťanského života skrze svátost křtu 36 dětí a jeden dospělý. Společnou cestu životem začalo před oltářem pět párů. Církevním obřadem se farnost rozloučila se 48 lidmi.
V květnu 2011 se novým biskupem stal Mons. JUDr. Ing. Jan Vokál, JU.D. Před svým vysvěcením na biskupa pracoval ve státním sekretariátu Vatikánu v blízkosti sv. otce Benedikta XVI.
Během roku docházelo k setkávání farníků při nejrůznějších příležitostech. K největšímu setkání farnosti (mimo slavení svátostí) se uskutečnilo první červnovou sobotu při Dětském a farním dnu.
Všem zájemcům byla 27. května také přístupná akce nazvaná Noc kostelů. Jednalo se o druhý ročník celostátní akce, která probíhá také v zahraničí (na Slovensku a v Rakousku). Humpolecká farnost se zapojila poprvé. Z duchovního programu byla nabídnuta mše svatá a májová pobožnost. Dále navazovaly dva koncerty. Farní skupinu HuSa bend vystřídali místní varhaníci. Poté si návštěvníci prohlédli kostel, mohli se podívat z věže kostela na noční Humpolec.
V boční kapli kostela je již přes rok přivezený nový zvon sv. Mikuláš. Letos k němu přibyl další zvon sv. Václav o hmotnosti 279 kg s průměrem 74cm a laděný do tónu Cis2. Stejně jako jeho předchůdce byl zakoupen od firmy Rudolf Perner s.r.o. Zvonařství z Českých Budějovic. Do Passou, kde byl odlit, pro něj 19. července jel pan Vladimír Daněk a P. Marian Sokol.
Mládež farnosti v sobotu před květnou nedělí odjela z Humpolce do Hradce Králové. Zde se konalo diecézní setkání mládeže s otci biskupy.
Tento rok se farnost vypravila do ZOO Praha. Po nějaké době byl jako dopravní prostředek zvolen vlak namísto autobusu. Jednalo se o velmi pěkný výlet a díky finanční podpoře z Města Humpolec se jej mohly zúčastnit také celé větší rodiny, protože vstupné pro děti bylo hrazeno z dotačních prostředků.
Toto je jeden z více příkladů, kde Město Humpolec finančně podpořilo humpoleckou farnost. Finance byly čerpány např. na opravu dveří hřbitovního kostela sv. Jana Nepomuckého, které byly poškozeny minulý rok při vloupání.
Další opravy byly realizovány za vlastní finanční prostředky. Jednalo se o opravu části vitrážového okna, jež znázorňuje sv. Vojtěcha v kostele sv. Mikuláše. Muži z farnosti každé pondělí pracovali na různých opravách děkanství. Ženy se pečlivě staraly o úklid a květinovou výzdobu v obou kostelích. Ve farnosti také pracovali muži, kteří zde plnili trest obecně prospěšných prací, čímž se mohli vyhnout nepříjemnému trestu odnětí svobody. Do oprav se pustila také římskokatolická farnost Skála, kterou má na starost rovněž P. Marian Sokol. Jednalo se o opravu varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Finančně se kromě farnosti (80 000,- Kč) podílela také obec Věž (40 000,- Kč). Opravu provedl varhanář Pavel Doubek z Dlouhé Vsi.
Tento rok uplynulo 20 let od vzniku Oblastní charity Havlíčkův Brod, která v Humpolci poskytuje terénní (raná péče, pečovatelská služba, osobní asistence) i ambulantní služby (Denní stacionář pro seniory, Byty sociální rehabilitace). Součástí oslav v Humpolci bylo několik akcí. Konkrétně se jednalo o varhanní koncert, na kterém účinkovali místní varhaníci, dále mše svatá celebrovaná Mons. Josefem Suchárem, prezidentem Diecézní katolické charity Hradec Králové. Na tuto mši svatou navazovala beseda s prezentací o činnosti charity. Další oslavy především s duchovním programem byly realizovány také v dalších městech, kde Oblastní charity Havlíčkův Brod působí.
Mnoho farníků se na začátku roku zapojilo do Tříkrálové sbírky, kterou pořádá právě Charita Česká Republika, v Humpolci konkrétně Oblastní charita Havlíčkův Brod. Tento rok byly finanční prostředky určeny stejně jako rok předchozí především na stavbu nového stacionáře pro děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením v Ledči nad Sázavou, který nese název Petrklíč.
V týdnu od 22. do 27. října probíhaly v želivském klášteře exercicie, které vedl světoznámý exercitátor z Malty kapucín Elias Vella.
Tříkrálová sbírka
Většinu humpoleckých domácností navštívili v sobotu 8. ledna 2011 Tři králové se zapečetěnou pokladničkou. Po Humpolci se rozešlo celkem 20 skupin. Humpolečtí občané byli opravdu štědří a do pokladniček vložili celkem 120.878,- Kč, které budou použity na přípravu a realizaci stavby novodobého Petrklíče – denního stacionáře pro děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením v Ledči nad Sázavou, kam jezdí klienti z Humpolce a dále na služby zdravotní, sociální péče, sociálního poradenství, sociální prevence a služby pro rodinu, poskytované Oblastní charitou Havlíčův Brod.
Téhož dne byl dopoledne k vidění na humpoleckém Horním náměstí živý Betlém. Již po jedenácté přijeli z dalekých zemí na koních Tři králové, aby uvítali právě narozeného Ježíška a předali mu svoje dary.
Církev československá husitská
Náboženská obec Církev československá husická v Humpolci byla i v roce 2011 obcí administrovanou z Ledče nad Sázavou. Administrátorem obce je farář Jan Hálek. Věřící obce se scházeli po celý rok pravidelně ke konání bohoslužeb vždy o 2. a 4. neděli v měsíci. Kvůli změně dopravního spojení z Ledče se počátek bohoslužeb posunul na 10. hodinu dopoledne.
Předsedou rady starších náboženské obce byl i v tomto roce bratr František Novák. Náboženská obec měla ve své kartotéce k 31. 12. 2011 zapsáno 145 věřících z toho 66 mužů a 79 žen.
I v roce 2011 pokračovaly obnovovací práce na venkovní fasádě sborové budovy. Dělo se tak díky finanční podpoře od města Humpolec a kraje Vysočina.
KULTURA
Informační středisko
Městské kulturní a informační středisko v Humpolci (MěKIS) jako příspěvková organizace Města Humpolec zajišťovalo i v roce 2011 chod Turistického informačního centra, Muzea Dr. A. Hrdličky, Městské knihovny, kina a divadelní scény, a dále i chod zájmových souborů, Divadelního souboru Jindřicha Honzla, Pěveckého souboru Čech a Lech a loutkového divadla.
Také MěKIS vydával měsíčník Zálesí, zajišťoval zápis do kroniky Města Humpolec a do kronik místních částí města, chod malých knihoven místních částí města Humpolec.
Letos bylo opět pořadatelem tradičních akcí v Humpolci, Honzlův Humpolec (přehlídka divadelních amatérských souborů), Majáles (jarní open air hudební festival), „S kolem kolem Humpolce“ (cyklozávod/výlet pro rodiny s dětmi), „Tóny v zahradě“ (přehlídky pěveckých souborů), „Léto v zahradě“ (letní open air multižánrový festival v zahradě muzea), „Mládí Humpolec“ (soutěž o nejtalentovanějšího žáka a studenta města), „VOČI“ – celoroční filmová jízda, „Expediční kamera“ – festival outdoorových filmů, a mnoho dalších jednorázových kulturních akcí.
V roce 2011 navštívilo Informační středisko v Humpolci celkem cca 28 tis. návštěvníků, z toho cca 27 tis. místních občanů a turistů z České republiky. Zahraničních turistů bylo 930.
Muzeum dr. Aleše Hrdličky
Muzeum Dr. A. Hrdličky zajišťovalo odbornou činnost pro širokou veřejnost, tj. průvodcovská činnost v expozicích, zejména odborné výklady pro školní výpravy, informace o historii města, poskytování služeb studentům a ostatním zájemcům, kteří studují v muzejní knihovně, v městských kronikách, fotografiích a přírůstkových knihách muzea. Těchto badatelských návštěv bylo 67. Dále muzeum pořádá ve dvou výstavních sálech výstavy kulturního rázu – obrazové, fotografické, přírodovědné, atd.
Muzeum v roce 2011 zajistilo uspořádání 21 krátkodobých výstav, které se konají v měsíčních intervalech. Tyto výstavy navštívilo cca 6 500 návštěvníků. Největší počet návštěvníků byl na výstavě humpoleckých loutkářů uspořádané k 80. výročí vzniku souboru (1 900 návštěvníků). Po dobu konání výstavy byli přítomni členové souboru, kteří v případě zájmu odpovídali na otázky návštěvníků a také jim zapůjčili několik loutek, aby si mohli práci s nimi sami vyzkoušet. Druhá v počtu návštěvníků byla již tradičně výstava výtvarného oboru ZUŠ G. Mahlera v Humpolci (698 návštěvníků). Třetí byla výtvarná výstava Daniely Kociánové, která po celou dobu výstavy předváděla zejména pro školní mládež různé výtvarné techniky (520 návštěvníků).
Kromě výstav se také ve výstavním sále na Dolním náměstí konají komorní koncerty a různé besedy, při jejichž průběhu také spolupracují pracovnice muzea. Těchto akcí bylo 14 s celkovým počtem návštěvníků 831.
Muzeum má pět stálých expozic, které slouží především školám k výuce přírodovědy (antropologická, dr. Aleš Hrdličky a výstavka minerálů), dějepisu (národopisná), hudební výchovy (expozice G. Mahlera). V letní sezóně přicházejí zejména rodiny s dětmi, které si mohou v expozicích ledacos ohmatat a vyzkoušet (indiánská vesnice a expozice loutek). Další využití pro děti nabízí stálá výstava „Peklo“ v budově na Dolním náměstí. Tyto expozice navštívilo 2 064 návštěvníků, z toho 659 v hromadných výpravách (29 výprav) a 1 405 jednotlivců.
Dle harmonogramu inventur proběhla v měsíci dubnu inventarizace části sbírkového fondu muzea (numismatické sbírky, obrázky malované na skle, fotografie), celkem 14 431 položek a nebyly zjištěny žádné závady.
4. června proběhla 6. Muzejní noc, která byla zaměřena především na dětské návštěvníky. Byla zahájena maňáskovým představením „O perníkové chaloupce“, dále si děti mohly samy ozdobit perníčky a také byl připraven soutěžní kvíz, ve kterém děti za sladkou odměnu ukázaly, jak pozorně si muzeum prohlédly.
V průběhu roku byl vyhledáván různý sbírkový materiál pro knihu „Humpolec v zrcadle času“, jejíž autogramiáda proběhla ve výstavním sále muzea v měsíci prosinci.
Byla zpracována Kronika města za rok 2010 včetně obrazové přílohy.
Zapisovaly se nové přírůstky do sbírkového fondu (40 kusů) a pravidelně se hlásily do programu Centrální evidence sbírek na Ministerstvo kultury ČR. Byla provedena inventarizace hmotného majetku muzea.
V budově na Horním náměstí byl zvětšen vstupní prostor v přízemní chodbě odstraněním spojovacích dveří, nově vymalováno, byla doplněna nová dlažba na podlahu, na stěnu přišroubována madla a opraveny vchodové dveře. Koncem roku proběhly stavební úpravy také ve 2. patře muzea (nové osvětlení, přemístění bezpečnostního systému, oprava omítek a maleb), kde připravujeme instalaci nového „zimního koutku“.
Projektem Generelu bezbariérových tras byla dokončena bezbariérovost budovy Městského muzea Dr. A. Hrdličky. Tato budova se tak zařadila mezi několik málo muzeí Kraje Vysočina, které jsou takto dostupné. Celkové náklady činily 815 000,- Kč, z čehož státní dotace činila 558 000,- Kč, zbytek hradilo město Humpolec.
V průběhu roku došlo k personálním změnám – do předčasného důchodu odešla B. Michalíčková a na její místo nastoupila Ing. J. Vašíčková.
Městská knihovna
Nabídky služeb Městské knihovny v Humpolci v roce 2011 využilo 39 554 návštěvníků. Knihovna byla vzhledem ke kompletní rekonstrukci oken, která proběhla na náklady města v době letních prázdnin, uzavřena. Přesto bylo v obou oddělení půjčeno 70 242 knihovních jednotek a uspořádáno 126 kulturních a vzdělávacích akcí.
V tomto roce knihovna zaznamenala dvě novinky. Navázala spolupráci s pražskou knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K. E. Macana a rozšířila své služby o půjčování knih zrakově postiženým občanům. Byla také položena tradice ve vyhlašování čtenáře roku.
Ve spolupráci s Informačním centrem Českého svazu žen v Havlíčkově Brodě a díky grantovému programu Kraje Vysočina byla každý měsíc zájemcům k dispozici bezplatná pedagogicko-psychologická poradna. Pokračovaly jazykové kurzy. Výuky němčiny, angličtiny, ruštiny se zúčastnilo 75 zájemců. Na podzim se po dva měsíce scházeli senioři na kurzu trénování paměti s názvem „Nedovolte mozku stárnout“. Kurz se uskutečnil díky grantu Ministerstva kultury ČR a Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě zdarma. Závěrečný certifikát obdrželo všech 25 účastníků.
V uvedeném období pokračovaly přednášky o genealogii (Mgr. Pavel Holub), výtvarné dílny (Daniela Kociánová, Milena Drbalová), na téma „léčivé byliny hovořila Ludmila Horáková z Třebíče, se značným zájmem se setkala také přednáška známého astrologa Emila Václava Havelky.
Knihovnu navštívili spisovatelé Marta Urbanová, PhDr. Arnošt Vašíček, Pavla Váňová, spisovatelka a novinářka Petra Procházková. Jako každým rokem proběhl den otevřených dveří s celou řadou akcí. Pozornost si získala také charitativní akce „Afghánistán s českýma očima“. V Literárním klubu byly instalovány výstavy „Památné stromy a aleje“, „Fotografie MUDr. Tamary Tošnerové“ a dvoudenní výstava panenek v červnu a prosinci.
Oddělení pro děti každý měsíc připravilo soutěžní úkol s poučením. Děti se zábavnou formou učily zejména o českých spisovatelích a ilustrátorech, vyplňovaly knihovnické osmisměrky, kreslily ilustrace podle obrázků. Dětské oddělení uspořádalo i několik výtvarných dílniček inspirovaných výrobky z knížek. V roce 2011 bylo registrováno přes 500 dětských čtenářů.
Kino
Na divadelní scéně se v roce 2011 uskutečnilo 32 večerních kulturně společenských a zábavných pořadů včetně souborů Divadelní společnosti Jindřicha Honzla, Čech a Lech (divadlo, koncert, soutěž, beseda) pro 6 739 diváků, ze kterých byly divácky nejúspěšnější pořady: divadelní představení Hrdý Budžes, vystoupení Michala Nesvadby pro děti, koncert Spirituál kvintet, Backwards - The Beatles revival.
Ochotnický divadelní soubor J. Honzla nazkoušel divadelní hru Lucerna a představil ji pětkrát na začátku roku na divadelní scéně v sále kina pro 1 700 diváků.
V březnu pak vystoupil dvakrát pěvecký sbor Čech a Lech s pořadem „Takový byl Karel Hašler“ pro 440 diváků a DSJH divadelní představení „Rajčatům se letos nedaří“ zahrál pětkrát pro 1030 diváků.
Páté představení Divadelní společnosti Jindřicha Honzla bylo zároveň zahajovací představení přehlídky HONZLŮV HUMPOLEC 2011, které se zúčastnily ochotnické soubory Ochotnické divadlo Rynárec s hrou Loupežníci na Chlumu aneb Statečná Bibiána, Divadelní klub Českokrumlovská scéna s hrou Popel a pálenka a Nezávislé Podšafranické divadlo s hrou Zátopa, aneb Co jsme my, byli jste i vy. Přehlídku navštívilo celkem 690 diváků.
Divadelní představení pro děti a žáky škol z Humpolce a okolí byla sestavena z klasických pohádek (Bajaja, Pinocio, Popelka) v provedení profesionálních divadel malých forem. 14 představení navštívilo přibližně 2900 diváků. Program byl doplněn cestopisnými pořady od Pohodářů, besedou s cyklistkou Terezou Huříkovou, filmové projekce Planeta země, Nikola Šuhaj film, který vznikl ve studiu regionální televize R1 s obsazením handicapovaných herců z Ústavu sociální péče.
Soubor loutkového divadla se stálou scénou v Sokolovně, nastudoval v sezóně 2011 16 představení pro 1 660 diváků.
V červenci v našem kině D - cinema nainstalovala digitální technologii dle standardu DCI pro projekci filmů včetně 3D a digitálního zvuku 7.1 za 4 230 000,-Kč s přispěním Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie a města Humpolec.
Filmová představení kina v roce 2011 navštívilo 10 191 diváků na 211 představeních. Divácky nejúspěšnější byly české filmy Lidice, Muži v naději, Saxána a lexikon kouzel, Šmoulové a stálou přízeň si udržují filmové přehlídky VOČI, které se tento rok konaly již po sedmnácté a nově si získal své příznivce filmový festival dokumentů Expediční kamera a Zimní sporty.
Základní školy opět uspořádaly školní akademii, mateřské školy využily divadelní scénu pro slavnostní vyřazení předškoláků s vystoupením pro rodiče.
Program klubu byl sestaven z obvyklých schůzek a besed různých organizací, zkoušek humpoleckých ochotnických souborů a občasných prodejních akcí nebo prezentačních akcí. Svaz důchodců uspořádal výstavu prací svých členů a promítání turistických aktivit.
Loutkové divadlo
Dalším úspěšným rokem, který byl významný 80. výročím založení Loutkového divadla v Humpolci, pokračoval soubor ve své činnosti. Loutkáři sehráli v jarní sezóně sedm a v podzimní sezóně osm pohádek s celkovou návštěvou 1661 dětských i dospělých diváků. Průměrná návštěvnost na jedno představení byla 111 diváků. Na prvním podzimním představení 22. října 2011 byl přivítán 111 111 návštěvník, kterým se stala Eliška Štáflová. Na památku dostala loutku - maňáska - včelího medvídka a volnou vstupenku na naše představení. Toto představení pohádky Jaroslava Průchy „O zakleté labuti“ bylo významné pro soubor i symbolicky. Stejnou pohádkou byla zahájena činnost souboru 20. prosince 1931 a v repertoáru divadla je dodnes. V uplynulém roce se na provozu loutkové scény podílelo 36 členů souboru. Za celou dobu činnosti souboru loutkového divadla bylo nastudováno 107 premiér, celkem odehráno 795 představení, která zhlédlo 112 029 diváků.
Další významnou akcí bylo uspořádání „Výstavy loutek a divadelních rekvizit“ u příležitosti 80. výročí činnosti loutkové scény ve výstavním sále Muzea Dr. A. Hrdličky na Horním náměstí. Výstava byla zahájena 7. srpna 2011 a trvala do 29. září 2011. Vernisáž zahájila ředitelka muzea Jana Stehnová, za soubor promluvil principál loutkového divadla Vladimír Hůla a za Město Humpolec vystoupil místostarosta Mgr. Roman Brzoň. Pro potěšení malých i dospělých návštěvníků loutkáři předvedli dva výstupy. Velký zájem byl i o možnost vyzkoušet si techniku vodění loutek. Vernisáž navštívila a výstavu si jenom během nedělního odpoledne prohlédla stovka hostů a návštěvníků. Celkově si výstavu prohlédlo přibližně 2 000 návštěvníků.
Významným mezníkem činnosti souboru bylo slavnostní setkání členů Loutkového divadla v Humpolci u příležitosti 80. výročí činnosti loutkové scény v sobotu 15. října 2011. Setkání bylo zahájeno v 16 hodin v hledišti loutkového divadla v malém sále Humpolecké sokolovny Sokolskou znělkou Josefa Suka ze skladby „V nový život“, kterou byla a jsou zahajována všechna představení divadla. Účastníky setkání přivítal principál divadla Vladimír Hůla, minutou ticha byla uctěna památka již nežijících členů souboru a dále jako host vystoupil místostarosta Mgr. Roman Brzoň, který zdůraznil význam činnosti Loutkového divadla v Humpolci v životě města a poděkoval členům souboru za jejich nezištnou činnost pro naše děti. V klubovně Sokolovny následoval společenský večer s promítáním fotografií z minulých let. K dispozici byla také kronika divadla. Na památku byla všem účastníkům setkání předaná pamětní plaketa.
V letošním roce byl vydán 1. díl z několikadílné publikace " HUMPOLEC V ZRCADLE ČASU " s podtitulem "SPOLKY A SPOLKOVÝ VÝVOJ", ve kterém je na stránkách 64 - 76 zachycena stručná historie loutkového divadla i počátků loutkářského dění v Humpolci a okolí.
V průběhu roku byla dokončena úprava hlediště divadla, započatá v roce 2009 výměnou nevhodných zářivkových svítidel za nové interiérové lustry, výměnou podlahové krytiny a pokračující v roce 2010 vybudováním odhlučňovací stěny mezi hledištěm a tělocvičnou Sokolovny a odhlučněním dveří.
V roce 2011 bylo na zabezpečení provozu scény a provedení představení odpracováno členy souboru více jak 2 000 hodin. Na realizaci výstavy členové souboru obětovali dalších 520 hodin ze svého volného času.
V současnosti je zřizovatelem Loutkového divadla v Humpolci Městské kulturní a informační středisko v Humpolci a provoz divadla je dotován z prostředků Města Humpolec.
Pěvecký sbor Čech a Lech
V začátku roku pěvecký soubor vystoupil s novým pásmem písniček a scének. Celé pásmo „Takový byl Karel Hašler“ bylo věnováno jeho písničkám a životu. Premiéra v Humpolci proběhla 4. března, dále následovala vystoupení s „Hašlerkami“ v Želivě a ve Světlé nad Sázavou.
V jarním období se konal v evangelickém kostele již tradiční „Jarní koncert“ pěveckého souboru a 25. června proběhl 8. ročník setkání pěveckých souborů „Zahrada“. Setkání se letos zúčastnily soubory z Pacova, Želiva a Chotěboře. Dále zde v rámci pěveckého souboru vystoupilo pěvecké duo Ha-Dr (paní Augustová a paní Bendlová).
Během letních prázdnin se soubor scházel na různých posezeních, která byla organizována členy souboru ve prospěch utužení vztahů a organizování dalších vystoupení po letním odpočinku.
Koncem srpna a během září byl dokončen text o stopadesátileté historii pěveckého souboru Čech a Lech do knihy „Humpolec v zrcadle času“ – 1. díl „Spolky a spolkový vývoj“.
Podzim byl opět ve znamení „Hašlerek“. Vystoupení proběhlo ve Vilémovicích k výročí 50 let Čejovské hospůdky, v Dolním Městě a Těškovicích, kde vše proběhlo díky družebním vztahům humpoleckých hasičů a s hasiči Těškovic.
Poslední období roku 2011 bylo zaměřeno na Vánoce. Velkým zážitkem pro celý pěvecký soubor bylo vystoupení s vánočním programem na zcela zaplněném náměstí v Praze dne 10. prosince. Zajímavostí tohoto vystoupení bylo, že přímo pod pódiem byla skupina občanů Humpolce, kteří byli velmi milou a sympatickou podporou. Dne 11. prosince byl soubor přizván šéfdirigentem Filharmonie Gustava Mahlera, společně s dalšími soubory, na nastudování České vánoční mše od J. J. Ryby. Krásné vystoupení proběhlo v koncertním sále v Jihlavě a pro soubor to byl velmi krásný a nevšední zážitek. Závěr roku byl zakončen vánočním koncertem 26. prosince v Tolerančním kostelíku, který byl zaplněn do posledního místa.
Sbormistryní i v tomto roce byla paní Hana Augustová, která je zároveň také korepetitorkou pěveckého souboru.
Hrad Orlík
Společnost Castrum o.p.s. a KAS, pobočka Humpolec s dobrovolníky jako každoročně zajišťovala hlavní akce jako hlavní činnost správu hradu Orlík.
Práce společnosti byla v roce 2011 zaměřena převážnou měrou na zajištění malé údržby, návštěvnického provozu a kulturních akcí na hradě Orlík nad Humpolcem, a dále pomoci při stavebních úpravách domu č. p. 338 na Zichpili v Humpolci – tzv. Nápravníkova stavení. Mezi větší finanční výdaje společnosti patřily náklady na opravy hradu spojené s pořízením nových replik gotických okovaných dveří a nového gotizujícího zámku do suterénu bašty horního hradu a dále úpravu kování a závěsů stávajících dveří do přízemí a jejich doplnění novým gotizujícím zámkem, doplněním a úpravou stávajících elektrorozvodů dle nových předpisů. Na Zichpil byl společností zakoupen jeden lustr do malé světnice.
Dobrovolníky byly svépomocí prováděny udržovací práce – na hradě (kosení areálu, nátěr dveří do přízemí bašty, nátěry oken a dveří v provozním objektu, opravy chemických WC, čistění a přesuny kamene pro stavební opravy, práce na odkryvu části zdiva severní hradby za dozoru archeologa, úprava terénu po archeologickém výzkumu severní hradby) a na č. p. 338 na Zichpili (vyklizení velké světnice pod úrovněmi podlah, odklizení zbytků konstrukcí chlívků, instalace dřevěné příčky a povalového stropu místností, nátěry získaného inventáře proti dřevokaznému hmyzu a houbám).
Hradní areál byl v roce 2011 otevřen veřejnosti v období od 2. dubna do 30. října. V průběhu sezóny hrad navštívilo cca 10 186 osob, z čehož při běžném provozu byla návštěvnost 7 099 osob, zbylé byly návštěvy na kulturních akcích, pořádaných správou hradu.
Pro veřejnost byly připraveny tyto akce:
První akcí pro veřejnost a dobrovolníky byl Mezinárodní den památek a historických sídel + Jarní příkopy 2011 ve dnech 16. - 17. dubna, kdy byl hrad Orlík zpřístupněn veřejnosti. Na pomoc se však dostavili jen dlouholetí dobrovolníci.
Přednáškou „Co nového objevili archeologové na hradě Orlíku?“ odstartoval archeolog Bohumír Dragoun komentovanou prohlídku hradu spolu s prezentací výsledků dlouholetých výzkumů v hradním areálu.
Ve spolupráci se sdružením Zelené srdce byly na počátku sezóny na hradě pořádány drobné výstavy:
- 14. - 15. května - Probuzení kaple sv. Anny
(Výstava fotografií o zrození, zapomenutí a probuzení poutní kaple sv. Anny u Pelhřimova),
- 21. - 22. května - Rytíři nebes - fotografické příběhy Josefa Ptáčka a Oldřicha Mikulci ze života dravých ptáků,
- 28. - 29. května - Zapomenuté studánky - výstava fotografií o studánkách,
- 28. - 29. května - Necháme to tak? - výstava o osudech církevních památek a našem vztahu k nim,
- 4. - 5. června - „Ohrožené královny noci“ - výstavu fotografií o životě, ohrožení a možnostech ochrany našich sov.
Podvečer 4. června patřil akci „Hvězdáři na hradě nejen pro děti“, při které mohli účastníci sledovat denní i noční oblohu na nádvoří hradu. Součástí akce byla prohlídka dalekohledů a pásmo přednášek.
Ve dnech 5. a 6. července proběhl v pořadí již 15. ročník Středověkých slavností na hradě.
Dne 23. července 2011 na hradním nádvoří proběhla výstava historických vozů LAND ROVER spolu s přednáškou o historii této značky vozů.
Dne 30. a 31. července proběhl I. Hradní divadelní víkend - muzikál Jiřího Suchého „Elektrická puma“ a „Povídání o pejskovi a kočičce“ od pana Čapka.
Od 18. do 21. srpna byl připraven X. ročník filmového festivalu na hradě Orlík - FILM A DĚJINY 2011 – téma „Hranice“
Ve dnech 17. - 18. září 2011: Dny evropského dědictví 2011. V rámci této akce byl pro veřejnost zpřístupněn hrad Orlík, Zichpil - tzv. Nápravníkova stavení č. p. 338, Toleranční kostel a Židovský hřbitov.
Bernard Fest
I letos v rámci Bernard Festu, který se konal 12. a 13. srpna, ožilo Horní náměstí v Humpolci a z pestrého hudebního menu si vybral každý. Na pódiu se za dva dny vystřídali například Xindl X, Monkey Business, Vysočinka, Bratři Ebenové, Mňága a Žďorp, Žlutý pes či Rock´n´roll band Marcela Woodmana. Jako již loni byla otevřena i druhá scéna Štočkův dvůr, kde byl také velmi zajímavý program.
Byly slosovatelné dvoudenní vstupenky o hodnotné ceny, 1. cena byl zájezd v hodnotě 20tis. Kč (Čedok, a.s.) a uskutečněna akce „Přijeďte na Bernard fest vlakem Českých drah“, kdy jízdenka platila zdarma i zpět.
Mládí Humpolec 2010/2011
3. listopadu 2011 v podvečer humpolecké kino praskalo ve švech. Odehrávalo se zde slavnostní vyhlášení výsledků 11. ročníku soutěže Mládí Humpolec, kde byli odměněni talentovaní a všestranní žáci a studenti, kteří navštěvují místní základní nebo střední školy.
Celý předchozí školní rok děti sbíraly body v různých vědomostních i praktických soutěžích, olympiádách, jazykových konverzacích, sportovních disciplínách a ti nejúspěšnější převzaly hodnotné dary.
Nejvšestrannější studentkou se letos stala Simona Štěpánová, která v uplynulém roce navštěvovala Základní školu Hálkova a dnes již studuje Gymnázium Dr. A. Hrdličky v Humpolci. S celkovým počtem 670 bodů a úspěchy v okresních a krajských kolech v matematice, českém jazyce, finanční gramotnosti, zeměpisu a recitaci prokázala, že je studentkou skutečně všestrannou a za své úspěchy byla náležitě odměněna. Získala poukázku od hlavního partnera soutěže, společnosti MHA Humpolec, na výběr zboží v hodnotě 4 000,- Kč a navíc ještě týdenní jazykový kurz od garanta soutěže, Rodinného pivovaru Bernard.
Ani ostatní talentovaní žáci a studenti však nepřišli zkrátka. Mezi 55 oceněných byly rozděleny formou poukázek dary v hodnotě bezmála 60 000,- Kč, a to díky partnerům soutěže, humpoleckým podnikatelům, kteří tuto akci finančně podporují.
Plesová sezóna 2011
20. ledna Maturitní ples ČZA
28. ledna Maturitní ples SČMSD – třída 4. IE
5. února Rybářský ples
10. února Maturitní ples dr. A. Hrdličky (Oktáva)
11. února Maturitní ples SČMSD – třída 4. OB
12. února ZŠ Hálkova
24. února Maturitní ples dr. A. Hrdličky (4. ročník)
4. března Maturitní ples SČMSD – třída 4. OA
11. března Sportovní ples
18. března Ples Hudby
VÝZNAMNÁ VÝROČÍ ROKU 2011
145. výročí narození Josefa Kopáče
4. srpna 2011 uběhlo 145 let od narození humpoleckého pedagoga, ale především významného muzejního a národopisného pracovníka Josefa Kopáče, který se narodil v Humpolci.
Po získání učitelské kvalifikace působil v Humpolci jako odborný učitel, později jako ředitel měšťanské dívčí školy. Mimo své povolání Josefa Kopáče zaujal národopis českého Horácka a Zálesí. Byl zakladatelem Muzejní společnosti pro okres humpolecký. Josef Kopáč měl velké zásluhy na vytvoření bohatého fondu našich muzejních sbírek. V minulosti se i uvažovalo, aby humpolecké muzeum neslo jeho jméno.
Byl činný i literárně. Z větších prací je to např. „Bývalý horácký kroj“, „Čtvrt století humpoleckého muzea“, „Horácký kožich“, „Zvěsti z Horácka“. Vytvářel také národopisný sborník Zálesí. V roce 1922 ustanovilo tehdejší obecní zastupitelstvo Josefa Kopáče městským kronikářem. Zápisky v městské kronice vedl až do října 1938. Zemřel 31. července 1955 v Humpolci.
OBYVATELSTVO
Komise pro občanské záležitosti
I v roce 2011 zástupci Komise pro občanské záležitosti a město Humpolec navštěvovali jubilanty v rodinách, domovech důchodců čp. 210 a čp. 950, Medicon Hospitals s.r.o. Nemocnice následné péče a Domově blahoslavené Bronislavy. Jubilantům při této příležitosti předávali květiny, gratulace a dárkové balíčky. 80 roků oslavilo letos 73 občanů, 85 roků 40, 90 roků 13, 91 roků devět, 92 roků devět, 93 roků čtyři, 94 roků tři, 95 roků tři, 96 roků čtyři, 97 roků čtyři, 99 roků jeden občan. U příležitosti 75. narozenin bylo rozesláno 95 písemných gratulací.
Bylo zajištěno sedm zlatých svateb, z toho tři na MěÚ a dvě diamantové svatby.
V roce 2011 se narodilo celkem 104 občánků, tj. dětí s trvalým pobytem v Humpolci a jeho místních částech. Nejčastěji používaná jména byla u chlapců Matyáš, Adam, Tomáš, Jakub, Dominik, a u dívek Eliška, Anna, Klára. Přijetí 1. občánka starostou města neproběhlo. Rodiče, přestože jim byl několikrát zaslán doporučený dopis, se neozvali. Vítání dětí do života proběhlo v tomto roce celkem 14krát.
Za účasti členů komise proběhlo loučení s mateřskou školou, MŠ Smetanova se loučila v kině dne 9. června 2011, MŠ Na Skalce také v kině dne 8. června 2011 a MŠ Na Rybníčku ve školce 31. května 2011, kde jim členové komise pro občanské záležitosti předali omalovánky a květiny pro maminky, proběhlo také i vítání dětí do 1. tříd ZŠ Hálkova a ZŠ Hradská dne 1. září 2011.
Koncem školního roku se předávala šestkrát maturitní vysvědčení, dvěma třídám Gymnázia Dr. A. Hrdličky v Muzeu Dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí, jedné třídě ČZA (stavaři) a třem třídám SŠ SČMSD (SOU obchodní) na MěÚ. Nechybělo ani předání výučních listů SŠ SČMSD.
2. listopadu 2011 se konala pietní vzpomínka na zemřelé ve smuteční obřadní síni, kde doprovod na varhany zajistil pan Martin Dvořák, paní Lucie Honzlová zazpívala a paní Kateřina Krejčí recitovala. Proslov za MěÚ Humpolec měla paní zastupitelka Jana Krejčí.
V Domově důchodců čp. 210 a čp. 950 se předávaly ovocné vánoční dárkové balíčky.
5. prosince 2011 hlavní pořadatel Středisko volného času uspořádal akci „Mikuláš 2011“. Jako spolupořadatel se opět zúčastnila Komise pro občanské záležitosti a Město Humpolec a uhradila finanční výdaje, především sladkosti dětem.
MĚSTO HUMPOLEC
Stavební úřad
V roce 2011 Stavební úřad v Humpolci povolil v rámci úprav stávajících objektů zřízení deseti nových bytových jednotek. Dále bylo povoleno 16 nových rodinných domů, z toho deset v Humpolci a šest v místních částech. Dokončeno bylo 34 nových bytů, které tvořily 23 bytů v novostavbách rodinných domů (17 bytů v Humpolci a 6 bytů v místních částech) a 11 bytů vzniklo úpravami stávajících objektů (deset bytů v Humpolci a jeden v místní části).
Další činnost stavební úřadu v tomto roce:
Leden:
- byla povolena přístavba administrativního objektu Sklenářství Bendl a ještě v prosinci 2011 byl objekt zkolaudován
- zahájena úprava šaten ve vstupní hale KINA Humpolec
Únor:
- bylo vydáno stavební povolení na nové šatny v areálu zimního stadiónu, zkolaudováno v červenci 2011
- pro Město Humpolec bylo vydáno stavební povolení na regeneraci veřejného prostranství sídliště Stromovka
- zkolaudovány byly stavení úpravy atletického stadiónu TJ Jiskra v Humpolci, Tyršovo náměstí
Březen:
- zahájena úprava kabin pro FK Plačkov
- byly povoleny stavení úpravy dvorního traktu čp. 459 v Humpolci, Školní ulice se vznikem pěti nových bytových jednotek pro s.r.o. „Reality a pronájmy“, stavební úpravy byly ještě v listopadu 2011 dokončeny
Duben:
- další čtyři bytové jednotky vznikly stavebními úpravami a nástavbou objektu čp. 127 v Humpolci, Lnářská ulice
Květen:
- Město Humpolec buduje lanové centrum v areálu zimního stadiónu a koupaliště v ulici Vilová
Červen:
- byly provedeny úpravy interiéru Smuteční obřadní síně v Humpolci
- dokončen bezbariérový přístup pro návštěvníky Muzea Dr. A. Hrdličky na Horním náměstí
Červenec:
- bylo vydáno stavební povolení pro Lékárnu Dr. MAX v Humpolci u obchodního domu LIDL v ulici Hálkova
- Kraj Vysočina provádí úpravy střechy a podkroví Dětského domova v Humpolci, Libická čp. 928
- byly zahájeny úpravy ulice Školní a Žižkova před nově budovaným „Konferenčním hotelem FABRIKA“, což Město Humpolec ještě v prosinci 2011 dokončilo
- byla dokončena přístavba vzorkové prodejny SIKO v ulici Pražská
Srpen:
- pro Tenisový sportovní klub LTC bylo vydáno stavební povolení na nový tenisový areál LTC Humpolec v ulici Hálkova
- byla zkolaudována vzorková prodejna s.r.o. ŠKRAMPAL v ulici Nádražní
Říjen:
- byla dokončena první část rekonstrukce objektu čp. 70 v Humpolci (bývalé DRUPO) a vznikla zde restaurace v 1. PP
Prosinec:
- byl zkolaudován „Konferenční hotel TA FABRIKA“, který je součástí s.r.o. MHA Humpolec ve Školní ulici
- v areálu CTP D1 v Humpolci byla povolena výstavba parkovacího domu
Odbor místního hospodářství
V roce 2011 byly z rozpočtu Města Humpolec provedeny následující opravy:
- Výměna oken v DsPS čp. 730 v ul. Školní v Humpolci
Cena v Kč vč. DPH: 244.239,-
- Výměna výtahu v byt. domě čp. 1326 v ul. Na Rybníčku v Humpolci
Cena v Kč vč. DPH: 769.300,-
- Výměna výtahu v byt. domě čp. 74 v ul. Masarykova v Humpolci
Cena v Kč vč. DPH: 715.000,-
- Oprava obložení SOS v čp. 934 v ul. U Nemocnice v Humpolci
Cena v Kč vč. DPH: 637.142,-
- Výměna střešní krytiny ZvŠ čp. 391 v ul. Husova v Humpolci
Cena v Kč vč. DPH: 637.142,-
- zateplení byt. domu čp. 1027 v ul. Hálkova v Humpolci
Cena v Kč vč. DPH: 870.986,-
Odbor zdravotních a sociálních věcí
S přípravou I. etapy Sociální reformy, která spočívá v převodu výplaty tzn. nepojistných sociálních dávek z úřadu obcí a s rozšířenou působností na Úřady práce ČR, musela být provedena změna v počtu zaměstnanců Odboru zdravotnictví a sociálních věcí z šesti na pět. V září 2011 však byl limit snížen na tři delimitované pracovníky úřadu. Celkový počet úředníků, kteří budou od 1. ledna 2012 vykonávat i nadále sociální práci v území obcí s rozšířenou působností Humpolec, byl stanoven v souladu s metodikou Ministerstva práce a sociálních věcí na minimální počet, tj. jeden úvazek. Jeden pracovník odešel do starobního důchodu, další převeden na agendu řidičských průkazů. V souvislosti s tímto opatřením byl snížen počet zaměstnanců Městského úřadu Humpolec na 54, což představuje snížení o pět úvazků.
Odbor životního prostředí a památkové péče
V roce 2011 provádělo město Humpolec několik stavebních oprav a úprav na objektech v jeho majetku:
Hrad Orlík:
Byla provedena oprava východní stěny nového paláce a navazující hradby a odhalení a stabilizace dochovaného torza severní hradby pod palácem. Opravy proběhly za finančního přispění Ministerstva kultury, a za pomoci dobrovolníků. Archeologické práce prováděl Archeologický ústav akademie věd ČR Praha pod vedením prof. T. Durdíka, DrSc. ve spolupráci s Muzeem a galerií Orlických Hor – Mgr. B. Dragoun.
Knihovna v Humpolci – bývalá radnice č. p. 250 na Dolním náměstí:
Provedena oprava a repasování oken v celé budově. Součástí prací bylo doplnění vnitřních izolačních dvojskel. Práce prováděl pan Miroslav Brávek z Proseče pod Křemešníkem.
Humpolec č. p. 338 – městský dům na Zichpili:
V roce 2011 probíhala další fáze obnovy objektu za účelem jeho záchrany a prezentace veřejnosti. Součástí stavebních aktivit bylo provedení opravy a doplnění omítek, podlah světnic a podkroví, repase a doplnění dveří, doplnění nového oplocení, nové instalace elektro, vodovodní a kanalizační přípojka. Na opravách spolupracovalo několik firem, v rámci dobrovolnických prací byly doplněny konstrukce chlívků.
Zvonička Petrovice:
Provedena byla oprava a doplnění šindelové krytiny, doplnění dřevěných říms ve zvonové části pláště zvoničky na návsi v Petrovicích.
Na hřbitově v Humpolci byla z rozpočtu města hrazena první stabilizace části pískovcových náhrobků ve starší části hřbitova a oprava SZ části ohradní zdi hřbitova.
Dále za přispění města Humpolec byly prováděny opravy dalších kulturních památek a historicky cenných objektů:
Synagoga – dnes kostel husitské církve na Židovském městě v Humpolci, č. p 492:
Probíhala další fáze obnovy - oprava jižní strany fasády objektu za finančního přispění města a Kraje Vysočina.
Židovský hřbitov v Humpolci:
Za finanční pomoci města byla provedena první fáze opravy ohradní zdi.
Toleranční kostel v Humpolci:
Dokončeny byly restaurátorské práce p. Miroslava Čečky na historických lavicích a provedena instalace hromosvodu na kostele, vše s příspěvkem města Humpolec.
Medova vila Humpolec č. p. 800:
Za přispění města Humpolec a kraje Vysočina byly provedeny výměny části oken v 2. nadzemním podlaží.
Šamanova valcha v Petrovicích – č. p. 25:
Za finančního přispění města provedeno odkopání reliktů zaniklých částí staveb bývalé valchy a stabilizace odhaleného zdiva.
Kostel sv. Jana Nepomuckého na hřbitově:
Za přispění města byly provedeny nové repliky dveří z dubu na východní a západní straně objektu firmou PEHOS Jiřice.
V rámci projektu „Fasády historických objektů“ bylo v roce 2011 za přispění města Humpolec opraveno šest fasád historických objektů ve městě, postavených před rokem 1938 – čp. 241 a č. p. 243 v ul. Jana Zábrany, č.p. 599 v ul. Masarykova, č.p.161 v ul. Kamarytova, č.p.424 v ul. Na Kasárnách, č.p.478 v ul. U Vinopalny.
Živnostenský úřad
Do roku 2011 vstupoval Živnostenský úřad v Humpolci s počtem 3 273 registrovaných podnikatelů, z toho bylo 2 450 aktivních. Počet vydaných živnostenských oprávnění byl 4 697, z toho aktivních 3 590. Nově zaregistrovaných podnikatelů bylo 225. Počet nově vydaných průkazů živnostenského oprávnění byl 631 kusů. Velký pohyb byl, jako každý rok, v přerušování a pokračování v provozování živnosti, celkem 367 případů.
V období roku 2011 celkem 30 podnikatelů požádalo o zrušení svého živnostenského oprávnění. Většinou se jednalo o lidi v důchodovém věku, někdy byl důvodem k žádosti o zrušení též konflikt živnosti s vykonávaným zaměstnáním.
Celkem bylo za rok 2011 na správních poplatcích za úkony v oblasti živnostenského podnikání vybráno 215 360,- Kč. Pracovníci obecního živnostenského úřadu se též v roce 2011 aktivně podíleli na činnosti středisek Czech POINT, tuto službu začali dobrovolně vykonávat vedle své práce jako první z Městského úřadu v Humpolci.
Kontrolní oddělení živnostenského úřadu uskutečnilo za rok 2011 celkem 94 kontrol, pokuty byly uděleny v celkové výši 6 000,- Kč. Rok 2011 byl opět obdobím, kdy znatelně pokleslo porušování ustanovení živnostenského zákona. Závady zjištěné kontrolním oddělením se nejvíce týkaly porušování ohlašovací povinnosti ve vztahu k provozovnám, a to většinou cizími podnikatelskými subjekty, registrovanými v jiných správních obvodech. Kontrolní oddělení v roce 2011 pokračovalo úspěšně v letité spolupráci s Českou obchodní inspekcí, pracoviště Jihlava. Spolupráce spočívala ve společných kontrolách a poradenské činnosti pro klienty, kteří potřebovali poradit ve svých spotřebitelských kauzách.
Konec roku 2011 se nesl v duchu připravované novely živnostenského zákona, která má vstoupit v platnost do pololetí roku 2012. Velká část organizačně – technické činnosti živnostenského úřadu byla koncem roku 2011 věnována na přípravu implementace datového rozhraní mezi registrem podnikatelů a elektronickou spisovou službou úřadu. Tato technická záležitost významně urychlí proces registrací a dalších elektronických úkonů živnostenského úřadu.
SPORT
TJ Jiskra Humpolec
Vlastní sportovní aktivity v tomto roce pokračovaly dle možností a kapacit pracovišť. Patrná byla především snaha věnovat se mládeži. Z úspěchů TJ je třeba zmínit např. postup do II. ligy mužů národní házené. Členové oddílu taekwonda L. Volencová a T. Hrala získali ve své kategorii „junioři A“ tituly v soutěži taekwondo extraliga (mistr ČR). T. Hrala byl nominován do reprezentačního týmu ČR pro mezinárodní turnaje a účastnil se i Mistrovství Evropy na Kypru. Radost přinesli i nejmenší atleti, kteří na krajském přeboru přípravek zvítězili v kategorii „Starší chlapci“ a „Starší dívky“ skončily třetí. Již po několikáté v řadě zvítězilo v oblastním přeboru ve volejbalu družstvo žen. Lukostřelecký oddíl úspěšně uspořádal Mistroství ČR v halové lukostřelbě juniorů. Mezi úspěchy velmi agilního oddílu st. tenisu vynikl zisk titulu mistryně ČR, který získala ve čtyřhře starších žákyň E. Studenovská. Z úspěchů mladé moderní gymnastky K. Sukové lze připomenout účast na Mistroství ČR v kategorii „naděje starší“ a 3. místo v celkovém hodnocení 20. ročníku Jihočeské ligy. Družstvo mužů basketbalu se zúčastnilo velkého mezinárodního turnaje v Belgii a mezi družstvy několika evropských zemí, která hrají srovnatelné regionální soutěže, obsadilo pěkné třetí místo. Potěšitelné jsou také trvalé aktivity ledního hokeje, šachů, tradičního karate i aerobiku. Prostory sportovišť TJ jsou využívány i pro školní tělovýchovu a jsou i k dispozici okolním sportovním oddílům a dalším zájemcům.
Rok 2011 také přinesl eskalování problémů, kterými prochází Český svaz tělesné výchovy již několik let v souvislosti se špatným hospodařením Sazky, kterou měl ve svém majetku, což znamenalo úplné omezení pravidelných finančních příspěvků do pokladen sportovních subjektů.
V loňském roce TJ Jiskra Humpolec měla možnost účastnit se na tvorbě výpravné publikace vydané městem Humpolec. Tento úvodní díl, z chystané řady knih o Humpolci, zaměřený na činnost spolků a občanských sdružení ve městě, byl se zájmem přijat veřejností. TJ Jiskra zde poskytla pohled na historii vzniku a následné činnosti 13 ti oddílů TJ až do současných dní. Text byl doplněn řadou zajímavých fotografií.
Tenisový oddíl LTC Humpolec
I v roce 2011 pokračoval tenisový oddíl LTC ( Lawn Tennis Club) Humpolec v náboru nových zájemců a to jak z řad dospělých, tak i mládeže. Do mistrovských soutěží byla přihlášena následující družstva: dospělí hráli krajský přebor II, ve kterém se umístili na 6. místě. Dorost hrál SYNOT TIP TOUR – JUNIOR, což je něco jako jihočeská liga, ve které skončili sedmí. Starší žactvo se v obdobné soutěži SYNOT TIP TOUR – KADET umístilo na 8. místě.
V soutěžích jednotlivců letos oddíl uspořádal kvalitně obsazené turnaje st. žactva, dorostu a dospělých. Rovněž byl uspořádán již třetí ročník populárního Humpolec Retro Open, kdy se hraje v oblecích a lá 30. léta a s dřevěnými raketami. V květnu byl uspořádán turnaj čtyřher pro obchodní partnery a přátele klubu a v září závěrečný turnaj pro členy oddílu.
V provozní činnosti se v letošním roce podařilo po pěti letech jednání, získat stavební povolení na modernizaci celého areálu, který počítá s výstavbou nové klubovny vč. sociálního zařízení, nových venkovních i krytých tenisových kurtů a s celkovou úpravou prostranství kolem areálu.
Rovněž v letošním roce proběhla volba nového výkonného výboru oddílu. Předsedou byl zvolen Ing. Libor Novák, který ve funkci nahradil dlouholetého předsedu Ing. Milana Chybu, hospodářem je Jindřich Rázek. Dalším členem výboru je MVDr. František Pospíšil. Do revizní komise byli zvoleni: Sedláčková Alena, Kratochvíl Karel, Němec Filip. Pro práci s mládeží se podařilo získat pana Lukáše Homolku, trenéra II. třídy, který má zkušenosti jako hráč z tenisové extraligy a jako trenér z různých oddílů u nás i v zahraničí.
Automotoklub ZÁLESÍ
V roce 2011 uplynulo již 30 let od prvního závodu populárních autokrosových speciálů v Humpolci. Nejprve se jezdily závody oblastního přeboru, postupně se začalo jezdit Mistrovství republiky a v posledních ročnících i mezinárodní závody Mistrovství zóny Střední Evropy. Závodí se v divizích super bugy nebo plechová auta, závodí i děti od 5 let Racer bugy s motory od 125 do 250 ccm.
Nyní je areál závodiště zvětšen a zdokonalen díky práci členů Automotoklub Zálesí, podpoře města Humpolec a sponzorům.
Humpolecký Automotoklub Zálesí si vybudoval dobré jméno a v roce 2011 pod jeho hlavičkou závodili bratři Karel a Radomír Kupcovi, Milan Purma a několikanásobný mistr České republiky a mistr Evropy Petr Bartoš.
Hlavním závodem sezóny bylo 4. a 5. června 2011 Fuchs oil – Mezinárodní mistrovství ČR a Česká trofej v autokrosu. Tohoto závodu se zúčastnil rekordní počet startujících a závody měly vysokou sportovní úroveň
15. října 2011 se uskutečnil na závěr sezóny už po devětadvacáté volný závěrečný závod roku Bernard Cup – Setkání mistrů. Do Humpolce zamířili prakticky všichni autokrosaři, kteří startovali v seriálu Mistroství Evropy. Zúčastnili se Ondřej Musil a Václav Fejrar s titulem „Vícemistr Evropy“, Jakub Kubíček s titulem „Mistr Evropy“ ve třídě Junior bugy, ale i evropští i domácí medailisté Marek Stloukal, Petr Bartoš, Roman Kalvoda, Roman Keřka. Humpolečtí pořadatelé připravili pro diváky závěrečnou motoristickou lahůdku, což byla účast předloňských mistrů Evropy, Holanďana Glenn van Rosmalena a jeho krajana Wiely Alberse.
Nové šatny na zimním stadiónu
Potíže s nedostatkem šaten na humpoleckém zimním stadiónu vyřešila přístavba. Nové zázemí, které splňuje veškeré současné nároky, stálo 1,65 mil. Kč. Kvůli vlhkosti se tam musela ještě namontovat parozábrana a vzduchové průduchy. O přístavbu včetně vybavení nábytkem se postaraly čistě humpolecké firmy.
POČASÍ
Měsíc: Ø teplota: srážky: poznámka:
Leden: +0,48 ºC 54,7mm max.tepl.+10,5ºC, min.tepl. -14,1ºC, 11dní sněžení
Únor: -1,98 ºC 6,8mm max.tepl.+10ºC,min.tepl.
-14,5ºC, slabé sněh.přeháňky
Březen: +12,9ºC 12,0mm max.tepl.+18,4ºC, min.tepl.
-8,4ºC, déšť se sněhem
Duben: +13,3ºC 35,5mm max.tepl.+25,8ºC, min.tepl.
-0,4ºC,občas. dešť. přeháňky
Květen: +16,9ºC 98,9mm max.tepl.+28ºC, min.tepl.
-0,7ºC, častý déšť
Červen: +19,7ºC 83mm max.tepl.+30ºC, min.tepl.
+8ºC, slabé přeháňky
Červenec: +18,6ºC 102,8mm max.tepl.+26,5ºC, min.tepl.
+12,3ºC, bouřky
Srpen: +20,1ºC 99,8mm max.tepl.+33,5ºC, min.tepl.
+8ºC, častý déšť a bouřky
Září: +18,2ºC 84,1mm max.tepl.+30,5ºC, min.tepl.
+5,5ºC, slab. dešť.přeháňky
Říjen: +9,9ºC 26,3mm max.tepl.+26,4ºC, min.tepl.
-4,1ºC, občasné přeháňky
Listopad: +4,3ºC 0,3mm max.tepl.+15,1ºC, min.tepl.
-5,8ºC, koncem měs.sněžení
Prosinec: +2,8ºC 26,1mm max.tepl.+9,7ºC, min.tepl.
-4,4ºC, déšť se sněhem
Poznámka:
Průměrná teplota je vypočítaná z 3 hodnot, a to z měření okamžité, maximální a minimální teploty v 11:00 hodin světového času, tzn. v zimě v 12:00 a v létě v 13:00. Vše je řízeno tak, aby data mohla být využita a též kontrolována satelity NASA. Proto se určité údaje neshodují s výsledky měření, které se provádějí na jiných stanovištích v Humpolci klasickou metodikou, obvyklou pro ČHÚ.
Nejteplejší měsíc byl srpen s průměrnou teplotou 20,1°C, nejchladnějším měsícem byl únor s -1,98°C. Nejtepleji bylo 27. 8., kdy bylo naměřeno 33,3°C. Nejnižší teplota byla naměřena dne 24. 2., a to -14,5°C.
Nejvíce srážek spadlo v měsíci červenci: 102,8 mm. Nejméně napršelo v listopadu, pouze 0,3mm.
Informace poskytlo Gymnázium dr. Aleše Hrdličky
ZÁVĚR
Publikace „Humpolec v zrcadle času“
7. prosince 2011 proběhla slavnostní autogramiáda I. dílu sborníku o Humpolci, „Humpolec v zrcadle času“, I. díl, Spolky a spolkový vývoj. Redakční rada ve složení Mgr. R. Brzoň, Ing. F. Kocman a Mgr. V. Staněk spolu se zástupci jednotlivých spolku (viz. některé odkazy v kronice), připravili podklady k historii spolků a spolkového vývoje. Díky aktivnímu přístupu zástupců jednotlivých spolků byla vytvořena poměrně obsáhlá a zajímavá kniha. Publikace byla vydána nákladem 600 ks výtisků a sezdala se s poměrně pozitivním ohlasem humpolecké veřejnosti, když již na vlastní autogramiádě se prodalo více jak 80 ks publikací a v současné době je celý náklad víceméně vyprodán. Finanční prostředky na tisk publikace ve výši 149 500,- Kč uvolnilo město Humpolec.
KRONIKA 2011 - O b s a h
Heslo: Obsah zápisu: Strana:
Události Děkujeme, odcházíme, Sčítání lidu, domů a bytů, Sazka, a.s., Generální 2-8
v ČR: stávka odborových organizací, Ruský prezident Dmitrij Medveděv v
Praze, Dálnice funguje přesně 40 let, Úmrtí významných osobností v
roce 2011, Úspěchy českých sportovců v roce 2011
Významné Rozpočet města na rok 2011, Ukončení deregulace nájemného v obecních 8-20
události bytech, Město – obec bez korupce, Grantový program „Fasády historických
ve městě: objektů“ pokračuje, Studenti bojují za gymnázium, „Váš názor“ v Humpolci,
Město pro byznys, Nové konferenční centrum v Humpolci, Židovské muzeum,
Humpolec a prevence kriminality v roce 2011, Farmářské trhy, Park se
stezkami, jezírkem a hřištěm
Školství: MŠ Smetanova, MŠ Na Skalce, MŠ Na Rybníčku, ZŠ Hálkova, ZŠ 20-35
Hradská, ZŠ Humpolec Husova 391, Středisko volného času, ZUŠ
G. Mahlera, Gymnázium dr. Aleše Hrdličky, Čes.zeměď.akademie,
Střední škola SČMSD, Dětský domov
Hospodářský Rodinný pivovar Bernard, DH Dekor, Humpolecké strojírny 35-37
život:
Zájmové Český rybářský svaz, Svaz tělesně postižených, Myslivecké sdružení 37-45
organizace: Orlík Humpolec, Svaz důchodců, Český zahrádkářský svaz, Česká svaz
chovatelů, Domov bl.Bronislavy, Český svaz bojovníků za svobodu,
Včelaři Humpolec, Hasičský záchranný sbor Humpolec, Humpolecký
jezdecký klub, Humpolecký lukostřelecký klub, Letecký modelářský klub
Jiné Oblastní charita: ASTRA denní centrum pro seniory, Charitní 45-49
organizace: pečovatelská služba Humpolec, Středisko rané péče, Byty sociální
rehabilitace
Církev: Farnost Humpolec, Tříkrálová sbírka, Církev československá-husitská 49-51
Kultura: Informační středisko, Muzeum dr.A.Hrdličky, Městská knihovna, Kino, 51-61
Loutkové divadlo, Pěvecký sbor Čech a Lech, Hrad Orlík, Bernard Fest,
Mládí Humpolec 20010/2011, Plesová sezóna 2011
Významná 145. výročí narození Josefa Kopáče 61
výročí:
Obyvatelstvo: Komise pro občanské záležitosti 62-64
Město Stavební úřad, Odbor místního hospodářství , Odbor zdravotních a 64-69
Humpolec: sociálních věcí, Odbor životního prostředí a památkové péče,
Živnostenský úřad
Sport: TJ Jiskra Humpolec, Tenisový oddíl LTC Humpolec, Automotoklub 69-71
Zálesí, Nové šatny na zimním stadiónu
Počasí: 72-73
Závěr: Publikace „Humpolec v zrcadle času“ 73
Obsah: 74-75