Kronika města
2012
KRONIKA
2012
Město Humpolec, obec s rozšířenou působností III. stupně, mělo k
31. 12. 2012
spolu s místními částmi celkem
10 721 obyvatel
Samostatný Humpolec měl 8 762 obyvatel
Starostou města byl Mgr. Jiří Kučera
UDÁLOSTI V ČESKÉ REPUBLICE
Proměna úřadů práce
Původní funkci úřadů, tedy pomáhat nezaměstnaným hledat práci, už v polovině roku převzaly personální agentury.
Ministerstvo připravilo výběrové řízení pro agentury, které budou úřady práce zásobovat nezaměstnanými. Tyto firmy jim hledají práci. Ministerstvo si od toho slibuje, že soukromé agentury najdou recept na umisťování těžko zaměstnatelných uchazečů.
Úřad práce převzal agendu dávek a s ní 1 700 pracovníků sociálních odboru obecných úřadů. Má, stejně jako před rokem, 8 320 zaměstnanců. Vedle podpory v nezaměstnanosti či rodičovské začal evidovat a vyplácet také dávky pro zdravotně postižené a pro lidi v hmotné nouzi. Díky organizačním změnám má ministerstvo letos ušetřit na provozu 185 miliónů korun.
Kardinál Dominik Duka
Dne 6. ledna 2012 oznámil papež Benedikt XVI. na závěr mše, kterou sloužil při příležitosti slavnosti Zjevení Páně (lidově sv. Tří králů), že arcibiskupa Duku spolu s dalšími 21 duchovními jmenuje v blízké budoucnosti kardinálem. Oficiální jmenování bylo provedeno při papežské konsistoři, která se konala dne 18. února 2012 v bazilice sv. Petra ve Vatikánu. Duka svou první mši v nové hodnosti sloužil 25. února 2012 v katedrále sv. Víta, při které uctil památku svatého Vojtěcha a připomenul též památku Josefa Toufara, který v roce 1950 právě v tento den zemřel na následky vyšetřování komunistickým režimem. 27. listopadu 2012 v Římě oficiálně převzal baziliku svatého Marcelina a Petra, která mu z rozhodnutí papeže Benedikta XVI. připadla poté, co vstoupil do sboru kardinálů.
Prezidentské volby ČR 2013
8. února 2012 byla senátem schválena první přímá volba prezidenta republiky, která se uskuteční v roce 2013. Kandidáta na prezidenta může navrhnout 20 poslanců, 10 senátorů nebo také občan České republiky s peticí, na které shromáždí minimálně 50 tisíc podpisů. Pod peticí se mohou podepisovat vedle oprávněných voličů také ti, jimž bude 18 let aspoň v druhý den voleb.
Volba bude dvoukolová, stejně jako je tomu při volbě senátorů. Zvítězí ten kandidát, který v prvním kole získá nadpoloviční většinu hlasů. Pokud se tak nestane, dva nejúspěšnější kandidáti postoupí do druhého kola. Mezi nimi pak rozhodne naprostá většina hlasů.
Termín prezidentských voleb je 11. a 12. ledna 2013, případné druhé kolo se bude konat 25. a 26. ledna 2013.
Ústavní novela zavádějící přímou volbu presidenta byla v českém parlamentu předložena tehdejší čtyřkoalicí KDU-ČSL, US, DEU a ODA již v roce 2001, ale neuspěla. Parlamentu České republiky se ji podařilo schválit na počátku roku 2012.
Občanští demokraté vyslali do boje o Hrad místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku, který ve stranických volbách porazil europoslance Evžena Tošenovského. ČSSD navrhla senátora Jiřího Dienstbiera a za vládní stranu TOP 09 kandiduje ministr zahraničí Karel Schwarzwnberg. Více než 50 tisíc podpisů získal Miloš Zeman, peticí však pouze demonstroval, jakou má podporu mezi lidmi. Dalšími oficiálními kandidáty se po získání potřebného počtu hlasů stali expremiér Jan Fischer, kandidátka KDU-ČSL Zuzana Roithová, umělec Vladimír Franz, herečka Táňa Fischerová.
Původně mělo být oficiálních kandidátů jedenáct. Ministerstvo vnitra však vyloučilo z prezidentské volby tři kandidáty, kteří po kontrole podpisových archů nezískali potřebných 50 000 podpisů. Šlo o Janu Bobošíkovou, Tomias Okamuru a Vladimíra Dlouhého, kteří se odvolali u Nejvyššího správního soudu. Soud po kontrole 13. prosince 2012 nařídil ministerstvu vnitra, aby zaregistrovalo předsedkyni Suverenity Janu Bobošíkovou pro přímou volbu prezidenta. Naopak Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura u soudu neuspěli. Soud zamítl také stížnosti kandidátů, kteří vůbec neshromáždili potřebných 50 tisíc podpisů.
Reforma zdravotnictví
Prvním dubnovým dnem roku 2012 vstoupilo v účinnost několik klíčových zákonů reformy zdravotnictví ČR. Hlavní změny jsou:
- pacient získává větší práva na informace
- pacient může určit, za jakých okolností chce být léčen
- vzniká možnost volby lékaře
- usnadňuje se přístup ke zdravotní dokumentaci pacienta
- vzniká nárok pacienta na podrobnou informaci o provádění výkonu
- pacientům vzniká právo na přítomnost osob blízkých
- pacient může určit osoby, které mají právo na informace o jeho zdravotním stavu
- ruší se platba za položku na receptu
- za den v nemocnici zaplatí pacient regulační poplatek 100,- Kč
- léky možné zakoupit bez předpisu, nebude doplácet pojišťovna
- očkování dětí proti pneumokoku bude hrazeno
- očkování dívek proti rakovině děložního čípku hrazeno
- veškeré údaje o poskytovatelích zdravotních služeb se zpřístupní
- stanovují se práva a povinnosti poskytovatelů zdravotní péče včetně sankcí za jejich porušení
- v případě závažných výkonů se pacient může poradit s dalším doktorem
- definuje se nárok pacienta na zdravotní péči a vytvoří se úhradové standardy
- dojezdová doba záchranky nepřesáhne v 95 procentech případů výjezdů dvacet minut
- vzniknou desítky nových stanovišť záchranky
- zefektivňuje se spolupráce mezi záchrankou a nemocnicemi
- nemocnice téměř nebudou moci odmítnout pacienta
- začíná se upřednostňovat domácí léčba u psychicky nemocných pacientů
- zdravotníci se budou řídit jednotlivými podmínkami
- nastavila se pravidla pro poskytování některých nových speciálních druhů zdravotních služeb (jde například o sterilizaci, kastraci, asistovanou reprodukci, změnu pohlaví transsexuálů či ochranou léčbu a posudkovou činnost lékařů)
- pojišťovny proplatí více cyklů umělého oplodnění, upravují se pravidla pro anonymní dárce zárodečných buněk (darovat vajíčko mohou ženy od 18 do 35 let, muži se mohou stát dárci spermatu ve věku od 18 do40 let)
- ženy mohou podstoupit dobrovolnou sterilizaci od 21 let
- kastrace je možné provést až od 25 let, a to z terapeutických důvodů
Demonstrace odborářů
Proti vládě v Praze dne 21. dubna 2012 protestovalo více jak sto tisíc lidí. Odborářům s několika protivládními organizacemi se podařilo zorganizovat jednu z nejmohutnějších demonstrací posledních let, označovanou za největší protest od roku 1989.
Hlavní program začal krátce po poledni. Proslovy měly hlavní téma společné: požadovaný konec vlády Petra Nečase a ministra financí Miroslava Kalouska. Později se demonstrace přemístila před Úřad vlády a sídlo České televize. Akce skončila rozpačitě a vládou to příliš neotřáslo.
Neúspěch státních maturit
Skandál s nejednotně opravenými slohy z češtiny vyvolal velkou nespokojenost. Více jak 3 000 maturantů poslalo odvolání. V případě písemek z anglického a německého jazyka se odvolalo celkem 200 studentů.
1 258 středoškoláků se odvolalo i proti výsledku podzimních maturit, ale uspělo jen 35 žádostí. Studenti byli nejvíce nespokojeni s testem z matematiky, který nezvládlo 56 procent z nich.
Letos se státní maturita konala již podruhé. Slohy z češtiny však poprvé hodnotil speciální tým hodnotitelů. Loni je známkovali učitelé z daných škol a odvolání byla desetina.
Ministerstvo školství po letošních problémech rozhodlo, že maturity budou mít jen jednu úroveň obtížnosti, povinné předměty zůstanou dva namísto plánovaných tří. Tuto novelu podepsal 2. listopadu 2012 i prezident Václav Klaus.
Prohibice v České republice
Dne 14. září 2012 začala platit historicky první, byť jen částečná, prohibice v České republice. V souvislosti s vlnou otrav metylalkoholem v ČR ministerstvo zdravotnictví s okamžitou platností na celém území republiky zcela zakázalo prodej a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent. Toto rozhodnutí nahradilo starší nařízení z 12. záři 2012, které zakazovalo pouze stánkový prodej tvrdého alkoholu.
Důvodem pro zavedení částečné prohibice byla nová zjištění ze 14. září, kdy na základě analýz vyšlo najevo, že závadný alkohol pocházel především z kamenných obchodů a restaurací. Porušení zákona prodeje je správní delikt, za nějž hrozila pokuta až 3 milióny korun a uzavření provozovny, možné je i obvinění z trestného činu ohrožení zdraví z nedbalosti.
Přísná prohibice sice skončila, ale metanolová aféra zatím nikoliv. V celé zemi zemřelo 38 lidí.
Evropská komise dne 19. září 2012 požádala Českou republiku, aby kvůli smrtícím otravám z pančovaného alkoholu zakázala export tvrdého alkoholu z České republiky. Metanol zabil už i deset Poláků, prodávaných s českými etiketami.
Vláda se také domluvila na podobě nového kolku na alkohol. Účinnost nových kolků zpochybnila Evropská konfederace výrobců lihovin, protože k otravám došlo z alkoholu i alkoholem v lahvích s pravým kolkem.
I přes veškerá opatření se policie domnívala, že v oběhu bylo ke konci roku ještě asi 4 000 až 5 000 l jedovatého alkoholu, ze kterého je vyrobeno 15 000 l jedovaté směsi, kterou můžou mít mnozí lidé ještě doma.
V případu metanolových otrav padly první obžaloby. Státní zástupce je podal na zhruba 15 lidí, kteří podle policie figurovali na středním a nižším stupni sítě výrobců a prodejců otráveného alkoholu. Okresní soud ve Zlíně prodloužil vazbu třem mužům, které policie považuje za původce metanolové aféry. Jde o dva muže, kteří zřejmě namíchali otrávenou směs, a o hlavního distributora, který ji uváděl do oběhu. V cele tak zůstávají údajný hlavní pachatel Rudolf Fian, jeho komplic Tomáš Křepela i Jiří Vacula, který podle policie směs předával dalším distributorům. Trojici v případě uznání viny za obecné ohrožení hrozí 12 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest.
Ve Stojčíně na Pelhřimovsku 11. prosince 2012 nalezli kriminalisté 1,2 miliónu litrů nelegálního alkoholu. Nebyl jedovatý, ale jen na daních by stát přišel o 330 miliónů korun.
Sněmovna podpořila stabilizační balíček
Sněmovna 18. září 2012 v prvním čtení podpořila opakovaně předložený vládní stabilizační balíček, který obsahuje zejména zvýšení daně z přidané hodnoty.
Rebelujících poslanci ODS Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Jan Florián a Petr Tluchoř, kteří minule hlasovali proti jeho přijetí, se při hlasování o návrhu na zamítnutí zdrželi, pouze Tomáš Úlehla a Radim Fiala hlasovali aktivně proti zamítnutí. Vláda se současným návrhem zákona spojila i svou důvěru.
Vládní návrh zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů obsahoval celkem deset změn. Příjmová strana státního rozpočtu se změnila ve zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) o jedno procento (přínos do rozpočtu 13,7 miliardy Kč), konec slevy pro pracující důchodce (2 miliardy Kč), omezení výhod pro živnostníky (3,5 miliardy Kč), solidární příspěvek (1,5 miliardy Kč), vyšší daň z převodu nemovitosti (2 miliardy Kč), snížení vratek na zelenou naftu (0,5 miliardy Kč) a ztížení podnikání v daňových rájích (0,9 miliardy Kč). Výdajová strana státního rozpočtu byla pozměněna v omezení valorizace důchodů, konec stropu na zdravotní pojištění a snížení dotací na obnovitelné zdroje. V příštím roce mají státu přinést téměř 22 miliard korun, o rok později až 31,3 miliardy korun.
21. prosince 2012 tento návrh zákona, tzv. vládní stabilizační balíček, podepsal prezident Václav Klaus.
Napadení prezidenta Klause
Prezident Václav Klaus byl o svátku svatého Václava (28. září) napaden, když se účastnil otevření nového mostu v Chrastavě. Útočník se protáhl mezi lidmi až k prezidentovi, vytáhl pistoli a z bezprostřední blízkosti sedmkrát zmáčkl spoušť. Až v ten okamžik se ukázalo, že šlo o airsoftovou zbraň. Ochranka prezidenta nezasáhla. Policie útočníka, který vysvětlil svůj čin jako protest proti vládě, zajistila až o několik set metrů dál.
Letiště Ruzyně je Letiště Václava Havla Praha
Letiště v pražské Ruzyni v pravé poledne 5. října 2012 definitivně změnilo svůj název na Letiště Václava Havla Praha. Stalo se tak v den nedožitých 76. narozenin bývalého prezidenta, který zemřel loni v prosinci.
Ceremoniálu se zúčastnila řada významných osobností v čele s vdovou po zesnulém prezidentovi Dagmar Havlovou. Prezident Václav Klaus ani premiér Petr Nečas nedorazili. Slavnosti se zúčastnilo na 500 hostů.
Na začátek slavnostního ceremoniálu zazněla česká hymna. Slova se jako první ujal Miroslav Dvořák, generální ředitel Českého aeroholdingu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyzval, aby Česká republika nadále chránila odkaz Václava Havla. K hostům promluvil také ministr financí Miroslav Kalousek a pražský primátor Bohuslav Sobotka.
Vytvoření velkého gobelínu na počest bývalého prezidenta Václava Havla, který byl odhalen 9. prosince 2012 na pražském letišti, zaplatili legendární hudebníci Bono, The Edge ze skupiny U2, Peter Gabriel, Sting a Yoko Ono. Gobelín navrhl český umělec Petr Sís a stál 1,5 milionu korun.
Krajské volby 2012
12. a 13. října 2012 se konaly volby do krajských zastupitelstev, ve kterých triumfovala levice. ČSSD vyhrála v devíti krajích, její kandidáti zvítězili ve 13 z 27 obvodů, ve kterých se letos volilo, KSČM ve dvou. ODS získala největší počet hlasů jen v Plzeňském kraji a v libereckém zastupitelstvu budou mít největší počet křesel Starostové pro Liberecký kraj. ODS naopak deset mandátů ztratila, bude mít jen 15 senátorů, nejméně od vzniku horní komory v roce 1996. Krajské volby v roce 2008 dostaly do čela ČSSD, která získala v celé republice celkem 280 mandátů. Následovala ODS se 180 mandáty, nejúspěšnější trojici pak uzavírali komunisté se 114 mandáty. Levice by tak mohla mít v Senátu poprvé ústavní většinu 49 hlasů - ČSSD a KSČM spolu se zemanovcem Vladimírem Drymlem v ní získaly ve volbách potřebných 14 křesel.
Církevní restituce mají zelenou
Sněmovna přes protesty opozice 8. listopadu 2012 podpořila v prvním čtení zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Vycházela z dohody 17 církví, které si rozdělí finanční náhradu 80 : 20 ve prospěch katolické církve. O vrácený majetek (budovy, lesy, půda, rybníky) musejí církve žádat a zdůvodnit svůj nárok. Jeho hodnota činí 75 miliard korun, finanční náhrada je ve výši 59 miliard (s inflační složkou až 96 miliard), splátky jsou rozložené na 30 let, k odluce od státu dojde za 17 let. První tři roky (2012 – 15) bude stát na platy duchovních a církevní administrativu dál vydávat 1,4 miliardy ročně. Od čtvrtého roku se bude tento příspěvek každoročně snižovat o pět procent.
Opozice nesouhlasila ani s rozsahem majetku určeného k vydání, ani s výpočtem náhrad. Vadilo jí také, že zákon nemá podporu veřejnosti, jejíž souhlas by při takto velkém převodu majetku měl kabinet mít. Zákonu rovněž vyčítala, že finanční prostředky tímto zákonem získávají i církve, jichž se zabrání majetků komunistickým režimem nijak netýká, nebo dokonce i církve, které vznikly až v posledních desetiletích.
Důchodová reforma
Penzijní fondy poskytují v České republice své služby od roku 1994. Počet klientů se za uplynulých 17 let neustále zvyšuje a nyní dosáhl již 4,5 miliónů. Cílem penzijního připojištění je doplnit si státní důchod ve stáří dalšími úsporami a tím podpořit životní úroveň důchodců. Většina klientů však spoří málo, průměrný příspěvek je jen 450,- Kč měsíčně a také výnosy penzijních fondů jsou nízké, a proto Ministerstvo financí a Ministerstvo práce a sociálních věcí vypracovalo tzv. důchodovou reformu, která má začít platit od 1. ledna 2013.
Cílem není uspořit na důchodech vyplácených v průběžném systému, ale rozložit rizika a umožnit lepší zhodnocení spoření na důchod. Vytvořila se soustava s více pilíři, které budou účelně kombinovat solidární pojetí výplaty penzí s kapitálovými prvky spoření.
V návrhu důchodové reformy tvoří základ důchodového systému stále současný průběžný systém, do něhož přispívá ekonomicky aktivní generace a z něhož jsou zároveň vypláceny penze dnešním důchodcům. Hlavní úlohou tohoto I. pilíře je solidárně zajistit přiměřenou výši důchodů také pro lidi s nižšími příjmy, aby se mohli ve stáří vyhnout chudobě. Systém musí být zároveň motivující pro občany, kteří platí relativně vyšší sociální pojištění a další daně.
Každý bude mít možnost z nynějších povinných odvodů na sociální pojištění odvádět malou část na svůj soukromý penzijní účet (tzv. opt-out, částečné vyvázání) v podobě vyvedení 3% sociálního pojištění na soukromé individuální účty občanů ČR vedené u penzijních společností za podmínky dodatečné vlastní platby ve výši 2% ze základu pro výpočet odvodu na sociální pojištění. Toto rozhodnutí však bude nevratné a ze systému už nelze vystoupit. Jelikož tyto prostředky nebudou ihned využity, budou se ve fondech ukládat ve prospěch budoucích penzí jejich vlastníků. Investiční správu ve fázi akumulace finančních prostředků budou provádět ve II. pilíři penzijní společnosti. Každá penzijní společnost bude povinně nabízet čtyři důchodové fondy lišící se investičními limity, strukturou spravovaného portfolia. Bude se jednat o fond státních dluhopisů, konzervativní, vyvážený a dynamický fond.
III. pilíř bude tvořen transformovanými a účastnickými fondy a budou zde zachovány aktuální podmínky, jako je garance nezáporného zhodnocení, státní příspěvky (ovšem v jiné výši), příspěvky zaměstnavatele a výsluhová penze a jednorázové vyrovnání.
Od 1. ledna 2013 se mění především výše maximálního státního příspěvku, který klient může získat. Zatímco nyní může být státní příspěvek nejvýše 1 800,- Kč k příspěvku 6 tisíc ročně, od roku 2013 může dosáhnout až 2 760,- Kč k příspěvku 12 tisíc ročně. Zvýší se bezpečnost spravovaných prostředků klientů, tj. že majetek klientů bude nově oddělen od majetku akcionářů. Vytvoří se předpoklady pro dosahování lepších výnosů a změní se podmínky věku pro výplatu dávek. Kdo uzavře smlouvu nebo převede po 1. lednu 2013 penzijní připojištění do nových účastnických fondů, může čerpat jednorázové vyrovnání nejdříve při dosažení důchodového věku a pravidelnou penzi (nejkratší doba výplaty je tři roky) nejdříve pět let před dosažením důchodového věku.
Češka nejkrásnější na zeměkouli
Třiadvacetiletá Češka Tereza Fajksová se dne 25. listopadu 2012 ve filipínské Manile stala nejkrásnější ženou světa v soutěži Miss Earth. Dívka z Ivančic zvítězila v konkurenci 80 krásek, které do mezinárodní soutěže vyslaly jednotlivé státy.
ÚMRTÍ VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ V ROCE 2012
Zita Kabátová
Poslední hvězda zlaté éry českého filmu Zita Kabátová zemřela 27. května 2012. Hrála s legendami, jako byl Oldřich Nový či Vlasta Burian. V dubnu oslavila devětadevadesáté narozeniny.
Profesor Antonín Holý
16. července 2012 zemřel jeden z nejvýznamnějších českých vědců a vynálezce léků pro tisíce nemocných, profesor Antonín Holý. Bylo mu 75 let. Vytvořil látky používané v lécích proti viru HIV, žloutence typu B. Vynalezl i lék proti rakovině lymfatických uzlin. Publikoval 589 odborných prací, je autorem šedesáti patentů. Licenční poplatky z jeho objevů změnily jeho ústav ve špičkově vybavené vědecké pracoviště.
Břetislav Pojar, animátor, scenárista a režisér
Ve věku 89 let zemřel 12. října 2012 scenárista a režisér Břetislav Pojar, tvůrce slavných medvědů od Kolína z cyklu „Pojďte, pane, budeme si hrát“. Jako animátor stál Pojar v roce 1946 u zrodu proslulého studia Bratři v triku a 40 let působil jako animátor a režisér Studia Jiřího Trnky. Byl jedním ze zakladatelů katedry animované tvorby na FAMU a také jejím prvním vedoucím. Pojar vytvořil desítky snímků, většinou kreslených či loutkových, a za svou tvorbu získal mnoho cen na domácích i zahraničních festivalech. V roce 2003 převzal na zlínském Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež uznání za celoživotní dílo, v roce 2007 obdržel na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu.
Karikaturista Vladimír Jiránek
Po vážné nemoci ve věku 74 let zemřel 6. listopadu 2012 karikaturista Vladimír Jiránek. Kromě jednotlivých kreslených vtipů ilustroval desítky knih a vytvořil řadu krátkých filmů, které byly mnohokrát oceněny na zahraničních filmových soutěžích. Pro televizi připravil večerníčky Bob a Bobek – králíci z klobouku a Pat a Mat. V roce 2005 vyznamenal kreslíře prezident Václav Klaus medailí Za zásluhy.
ÚSPĚCHY ČESKÝCH SPOROVCŮ V ROCE 2012
Sáblíková – rychlobruslařská královna
23. března získala Martina Sáblíková již popáté za sebou titul mistryně světa v rychlobruslení na 5 000 m. Dvojnásobná olympijská vítězka Sáblíková již sedmým titulem na jednotlivých tratích korunovala skvělou sezónu, v níž nenašla ani jednou na 3 000 nebo 5 000 metrů přemožitelku, a suverénně tak ovládla pošesté za sebou Světový pohár a stala se mistryní Evropy ve víceboji.
Letní olympijské hry 2012
Letní olympijské hry 2012, oficiálně Hry XXX. olympiády, se konaly v Londýně. Slavnostní zahájení proběhlo 27. července, ukončení se pak uskutečnilo 12. srpna.
Česká republika obsadila 19. místo v hodnocení zemí podle medailí se ziskem čtyř zlatých, tří stříbrných a tří bronzových. Nejúspěšnější výpravou byly Spojené státy americké.
Česká výprava čtyřmi zlatými vyrovnala dosud nejúspěšnější hry (Atlanta 1996)v historii samostatného státu. Před šestnácti lety Češi získali celkem jedenáct medailí, o jeden bronz víc než letos. V medailovém hodnocení byla tehdy Česká republika sedmnáctá.
Zlaté medaile v Londýně vybojovali oštěpařka Barbora Špotáková, skifařka Miroslava Knapková, moderní pětibojař David Svoboda a poslední den biker Jaroslav Kulhavý.
Stříbro brali skifař Ondřej Synek, kajakář na divoké vodě Vavřinec Hradilek a tenistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká ve čtyřhře.
Bronz mají překážkářka Zuzana Hejnová, čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Jaroslav Dostál, Jan Štěrba a střelkyně Adéla Sýkorová.
XIV. letní paralympijské hry v Londýně
Královna Alžběta II. 30. srpna 2012 zahájila XIV. letní paralympijské hry v Londýně a dala tím na vědomí světu, že paralympiáda je pro Spojené království stejnou událostí jako olympijské hry. V České republice úspěšné paralympioniky, na rozdíl od olympioniků, současný prezident nikdy nepřijal. Pro Alžbětu II. jsou to třetí paralympijské hry, které mohla zahájit. Těmi prvními byly hry v Torontu v roce 1976. Druhé proběhly v roce 1984 napůl v New Yorku a Stoke Mandeville, ty zahajoval princ Charles. Londýn už si královna ujít nenechala. Pro Václava Klause, jako prezidenta České republiky, to byly třetí letní paralympijské hry.
Nejúspěšnější zemí letošních paralympijských her se stala Čína, která vybojovala 95 zlatých a celkově 231 medailí. Česká republika nakonec získala 11 cenných kovů, což znamenalo 42. místo v pořadí národů. Paralympionici nashromáždili jednu zlatou, šest stříbrných a čtyři bronzové medaile: dohromady o jednu víc, než kolik přivezli před měsícem olympionici.
Velká pardubická
Zástupkyně stáje Pegas, desetiletá Orphee des Blins si 14. října 2012 zcela podmanila 122. ročník Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Svěřenkyně Grzegore Witolda Wroblewskiho zvítězila prakticky stylem start cíl a předvedla výkon, který tu dlouho nebyl. Ostatní soupeři neměli šanci. Ronino získal skvělé druhé místo a porazil trojnásobného šampiona Tiumena. Samotný dostih se běžel v opatrném tempu a nedošlo k výrazným karambolům. Na Taxisu spadl pouze Jan Korpas ze sedla Bremen Plana. Jinak bylo k vidění skvělé skokanské představení. Popadali Imbir a Mandarino, zadržena byla Sixteen. Josef Váňa se držel ve středu pole, ovšem nástup Orphee des Blins před anglickým skokem byl neskutečný. Zkušená klisna pod rukama Jana Faltejska utekla všem soupeřům a v cílové rovince už nemusela nikam spěchat. Takto jednoznačné vítězství pardubické závodiště v tomto důležitém dostihu dlouho nevidělo.
Vítězství ve Fed Cupu českých tenistek
3. a 4. listopadu 2012 se O2 Aréna stala hostitelem finále Fed Cupu, což byl jubilejní 50. ročník největší každoročně hrané týmové soutěže v ženském sportu. Ve finále české hráčky porazily Srbsko 3:1 na zápasy a obhájily tak titul z předchozího ročníku, který získaly po 23 letech v Moskvě. Český fedcupový tým tvořily tenistky Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková.
Čeští tenisté vyhráli DAVIS CUP
Poprvé v dějinách samostatného státu získali čeští tenisté slavnou „salátovou mísu“. Na dosud jediný triumf dosáhlo kvarteto tehdejšího Československa před 32 lety. Jubilejní sté finále Davisova poháru vyhráli Češi v burácející O2 Aréně proti Španělsku. Rozhodující bod udělal za nerozhodného stavu Radek Štěpánek, který skolil Nicolase Almagra 3:1 na sety. Po úvodních dvouhrách byl stav 1:1, čtyřhru vyhrála dvojice Berdych, Štěpánek. Tomáš Berdych podlehl španělské jedničce Davidu Ferrerovi, ale Štěpánkův výkon nakonec 18. listopadu 2012 rozjásal Česko.
Česko je navíc jedinou zemí v tenisových dějinách, která v jednom roce vyhrála všechny týmové soutěže – Berdych s Petrou Kvitovou v lednu ovládli Hopmanův pohár v Austrálii, na začátku listopadu pak v O2 Aréně české tenistky obhájily titul ve Fed Cupu.
VÝZNAMNÁ VÝROČÍ ROKU 2012
100. výročí narození Bohumila Víta Tajovského
Bohumil Vít Tajovský, římskokatolický kněz, opat premonstrátského kláštera v Želivě, se narodil 3. března 1912 v Klanečné. Během bohosloveckých studií se v roce 1934 rozhodl vstoupit k želivským premonstrátům. Po vysvěcení na kněze v roce 1937 působil v želivském klášteře. Během okupace se pustil i na pedagogickou dráhu a po absolvování profesorských zkoušek vyučoval v letech 1942–1948 na gymnáziu v Humpolci náboženství, filozofii, latinu a dějepis. Již v roce 1947 se za nemocného opata v Římě účastnil generální kapituly. V lednu 1948 byl po V. B. Vavrouškovi zvolen nejmladším želivským opatem.
Okamžitě po únoru 1948 se Vít Tajovský snažil ohrazovat proti politice komunistického režimu. V kázáních se snažil působit na mládež i věřící v duchu věrnosti evangeliu. Byl obviňován z ukrývání zbraní v prostorách kláštera nebo z posilování pozic Vatikánu prostřednictvím tzv. čihošťského zázraku.
Opat Tajovský byl za zločiny velezrady a vyzvědačství odsouzen k 20 letům těžkého žaláře, peněžitému trestu ve výši 50 000 Kčs, konfiskaci veškerého majetku a odnětí občanských práv po dobu deseti let. Po svém odsouzení prošel věznicemi Praha-Pankrác, Mírov, Valdice, Jihlava a Leopoldov. Podmínečně propuštěn byl na amnestii prezidenta republiky v květnu 1960.
Po svém propuštění pracoval jako lesní dělník, topič a podnikový archivář. V roce 1968 mohl opět nakrátko působit v duchovní službě, stal se předsedou Konference vyšších řeholních představených a okresním předsedou K 231 na Havlíčkobrodsku. Po krátkém pobytu v Rakousku mu byl opět odňat státní souhlas pro výkon duchovenské služby a v roce 1971 odešel do důchodu. Po listopadu 1989 se stal předsedou havlíčkobrodské pobočky KPV. V roce 1993 se s premonstrátskou komunitou vrátil zpět do želivského kláštera, jehož život pomáhal obnovovat. V roce 1996 mu byl prezidentem republiky udělen Řád T. G. Masaryka. Opat Bohumil Vít Tajovský zemřel 11. prosince 1999 v Želivě, je zde také pohřben.
V prosinci 2012 vyšla kniha „Bohumil Vít Tajovský ve vzpomínkách a dokumentech“ a jejími autory jsou publicisté Aleš Palán a Jan Paulas.
70 let od atentátu a vyhlazení Lidic
27. května 1942 se Jozef Gábčik a Jan Kubiš zapsali do české i světové historie. Po pěti měsících příprav a plánování se odhodlali k činu a zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten však atentát přežil a za parašutisty dokončila jejich práci zákeřná infekce.
Lidé si v květnu na pražském Václavském náměstí připomněli právě tuto událost vzpomínkovou akcí, která měla název Protektor smrti. Podle pořadatelů jejím hlavním záměrem bylo připomenout nové generaci plány Němců na vyhlazení českého národa. Záštitu nad akcí převzali ministr obrany Alexandr Vondra s místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou.
Ministerstvo obrany otevřelo výstavu informující o hlavních událostech od září 1941, kdy Heydrich přišel do Prahy, až po léto a podzim 1942, kdy nacistický režim rozpoutal nejtěžší represe vůči českému obyvatelstvu jako odvetu za úspěšně provedený atentát.
Vyhlazení Lidic byla násilná historická událost, pří níž došlo v noci z 9. na 10. června 1942 k vyhlazení značné části obyvatel české vsi Lidice německými nacistickými okupanty. Po úspěšném atentátu československých parašutistů na Reinharda Heydricha v roce 1942 byla obec Lidice ve Středních Čechách v důsledku heydrichiády vypálena a dokonale srovnána se zemí a veškeré místní obyvatelstvo vyvražděno nebo odsunuto do koncentračních táborů. Do nových Lidic, které vyrostly tři sta metrů od zničené vesnice, se po válce z půl stovky obyvatel vrátilo jen sto čtyřicet žen a sedmnáct dětí.
150. výročí založení Sokola
1. až 8. července 2012 v Praze proběhl sokolský týden, který vyvrcholil 15. všesokolským sletem ve dnech 5. a 6. července. Všechny tyto akce se uskutečnily v rámci oslav 150. výročí založení Tělocvičné jednoty pražské, později Sokol. Jeho zakladateli byli Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner.
Tento slet byl již čtvrtým sletem od obnovy Sokola v roce 1990, to dokazuje správný směr současných sokolských myšlenek, které jsou postaveny na šíření programu sport pro všechny a propagaci zdravého životního stylu pro všechny věkové kategorie.
V tomto roce při příležitosti 150. výročí založení Sokola Česká národní banka vydala pamětní stříbrnou minci a odborná komise zařadila do emisního plánu na rok 2012 poštovní známku, která byla vydána dne 15. února 2012.
VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI VE MĚSTĚ
Rozpočet města na rok 2012
PŘÍJMY ROZPOČET CELKEM
DPFO-závislá činnost 18 600 000 Kč
DPFO-samost.výděleč.činnost 3 100 000 Kč
DPFO-kapitálové výnosy 1 500 000 Kč
DPPO 16 700 000 Kč
DPPO za obec 4 430 000 Kč
Daň z přidané hodnoty 38 000 000 Kč
Daň z nemovitosti 9 000 000 Kč
Místní poplatky 5 220 000 Kč
v tom za likvidaci komun.odpadu 5 000 000 Kč
ze psů 200 000 Kč
za užívání veřej. prostr. 20 000 Kč
Provozování loterií a her 6 500 000 Kč
Správní poplatky 3 850 000 Kč
Daně a poplatky celkem 106 900 000 Kč
Splátky půjček od obyvatel 1 045 000 Kč
Lesnictví (nájem) 2 200 000 Kč
Vodní hospodářství (nájem) 5 400 000 Kč
Nebytové prostory (nájem) 6 164 200 Kč
Byt. hospodářství (nájem, služby) 13 760 000 Kč
Pozemky (nájem) 700 000 Kč
Movité a ostatní věci (nájem) 190 000 Kč
Pohřebnictví (hrobová místa) 150 000 Kč
Odvod odpisů od přísp.org. 2 958 000 Kč
Městský úřad (kopírování, ost…) 100 000 Kč
Ost. sběr a svoz komunál. odpadu 25 000 Kč
Přijaté úroky 678 000 Kč
Sankční platby (pokuty) 370 000 Kč
Finanční vypořádání min. let 425 000 Kč
Ostatní činnosti 147 000 Kč
Příjmy z vlastní činnosti celkem 34 312 200 Kč
Neinv. transfery-souhrný dot.vztah 15 825 600 Kč
Neinv. transfery od obcí 1 969 100 Kč
Přijaté transfery celkem 17 795 100 Kč
PŘÍJMY CELKEM 159 007 300 Kč
Zapojení vlastních prostředků 4 307 700 Kč
Zapojení vlastních fondů 32 059 000 Kč
Splátka úvěru -2 004 000 Kč
FINANCOVÁNÍ VLASTNÍ 34 362 700 Kč
ZDROJE + FINANCOVÁNÍ 193 370 000 Kč
VÝDAJE ROZPOČET CELKEM
Ozdravování hospod. zvířat 270 000 Kč
Lesní hospodářství 198 000 Kč
Obchod, trhy 137 000 Kč
Doprava (silnice, chodníky…) 29 470 000 Kč
v tom oprava MK Příčná 5 000 000 Kč
oprava MK Dvorská 2 500 000 Kč
oprava příjezdu Zlatá podkova 3 200 000 Kč
oprava chodníků 4 770 000 Kč
čištění komunikací a chodníků 2 300 000 Kč
zimní údržba komunikací a chodníků 3 000 000 Kč
ostatní záležitosti dopravy 8 700 000 Kč
Vodní hospod. (vodovody, kanal.) 6 429 000 Kč
v tom kogenerační jednotka na ČOV 5 039 000 Kč
oprava vodovodu Příčná 950 000 Kč
ost. záležitosti vodního hosp. 440 000 Kč
Školství 15 808 500 Kč
v tom mateřská škola (příspěvek) 3 418 000 Kč
základní školy (příspěvek) 10 751 000 Kč
ZUŠ (příspěvek) 565 000 Kč
školní budovy 880 000 Kč
ostatní záležitosti školství 194 500 Kč
Kultura 11 428 000 Kč
v tom kulturní středisko (příspěvek) 7 364 000 Kč
zachování a obnova kulturních památek 1 669 000 Kč
příspěvky církvím 940 000 Kč
knižní projekt, osobnost roku 600 000 Kč
sbor pro občanské záležitosti 280 000 Kč
příspěvky na opravy fasád domů 500 000 Kč
ostatní záležitosti kultury 75 000 Kč
Tělovýchova, zájmová činnost 10 393 300 Kč
v tom provoz a údržba městských sportovišť 5 360 000 Kč
příspěvky sport. a zájm. organizacím 5 033 300 Kč
Zdravotnictví-LTRN příspěvek 186 000 Kč
Bydlení, komunální služby 50 868 000 Kč
v tom bytové hospodářství 12 800 000 Kč
regenerace sídl. Stromovka 18 100 000 Kč
nebytové hospodářství 7 035 000 Kč
zateplení budovy kina 4 500 000 Kč
veřejné světlení 3 900 000 Kč
pohřebnictví 1 665 000 Kč
územní plánování 500 000 Kč
komunální služby 1 830 000 Kč
ostatní záležitosti bydlení a KS 538 000 Kč
Životní prostředí 19 235 000 Kč
v tom likvidace a svoz komun. odpadu 8 955 000 Kč
provoz kompostárny 2 100 000 Kč
sanace, monitoring vody a půdy 250 000 Kč
veřejná zeleň 7 740 000 Kč
ostatní záležitosti životního prostředí 190 000 Kč
Sociální služby 1 618 500 Kč
v tom charita (příspěvek) 1 278 000 Kč
Domov bl. Bronislavy (příspěvek) 225 000 Kč
Ostatní záležitosti soc. služeb 115 500 Kč
Civilní připravenost na krizové stavy 485 000 Kč
Bezpečnost a veřejný pořádek 375 000 Kč
Požární ochrana 1 772 000 Kč
Zastupitelstvo města 2 800 000 Kč
Městský úřad (provoz) 35 038 000 Kč
Finanční operace, ostatní činnosti 6 858 700 Kč
VÝDAJE CELKEM 193 370 000 Kč
Spolky si rozdělily na dotacích čtyři milióny korun
Na městský úřad tentokrát dorazilo dvaapadesát žádostí o dotaci, třiačtyřicet z nich uspělo. Suverénně nejvíce peněz, takřka dvě třetiny celkové částky, odsouhlasili zastupitelé tělovýchovné jednotě Jiskra, které vzhledem k současnému nejasnému způsobu financování sportu státem drží město nad vodou. Druhou nejvyšší podporu obdrželi fotbalisté. Ti letos mohou počítat s 235 tisíci korun. Členové finančního výboru pamatovali při rozdělování peněz na všechny oblasti. Pro Domov bl. Bronislavy měli 225 tisíc korun, sto tisíc dostalo Rodinné centrum Cipísek. Zemědělská akademie získala na školní akce pětatřicet tisíc. O pět tisíc méně pomůže společnosti Castrum s rozpočtem na konání letního filmového festivalu na Orlíku, ale třeba i taekwondistům. Nejmenší částkou, symbolickou tisícovkou, obdařili zastupitelé Centrum pro zdravotně postižené, které žádalo o dotaci na konzultační dny.
Hrad Orlík má svého kastelána
Hrad Orlík dávno nestojí nad Humpolcem pouze jako starobylá okrasa. Stal se místem společenských akcí, tak jak to chtěli jeho obnovitelé. A tak členové správní rady společnosti Castrum, která se o památku v majetku města stará, rozhodli, že hrad musí mít kastelána, který se bude starat i o Nápravníkovo stavení v humpolecké Zichpili otevřené od července pro veřejnost. Zaměstnancem na hradě se počínaje prvním březnovým dnem stal milovník přírody a zachránce ohrožených památek Pavel Koubek.
Skanzen na Zichpili
V Humpolci se 7. července 2012 pro veřejnost slavnostně otevřel skanzen Zichpil. Expozice v Nápravníkově stavení představuje bydlení humpoleckých obyvatel z konce 18. století a začátku 19. století. Zchátralou poloroubenou chalupu se podařilo zachránit díky iniciativě města a obecně prospěšné společnosti Castrum.
Město koupilo dům v roce 2009, o rok později byl prohlášen kulturní památkou. Obnova domu stála zhruba 1,5 miliónu korun. O skanzen a vedle něj ležící Toleranční kostelík se bude starat společnost Castrum, která už pečuje o hrad Orlík.
Benefiční koncert v Humpolci
Na pódiu v sále Spolkového domu v Humpolci se 29. září 2012 střídala jedna hvězda světové operní scény za druhou. Zaplněnému hledišti zazpívala například Eva Urbanová či Lubica Vargicová. Na housle z dílny Giuseppe Guarneroho z roku 1740 zahrál přední český hudební virtuos Ivan Ženatý.
Umělci se v Humpolci sešli u příležitosti Benefičního koncertu, jehož výtěžek poputuje do fondu na údržbu varhan v kostele svatého Mikuláše, které městu věnoval humpolecký rodák žijící v New Yorku Stanislav Kotyza. A jelikož je sám vystudovaný operní zpěvák, představil se i on v několika áriích.
Humpolec v zrcadle času II. a III. díl
Dne 28. května 2012 se v Literárním klubu Městské knihovny Humpolec uskutečnilo představení knihy „Humpolec v zrcadle času II. díl, Spolky a spolkový vývoj“. Akce byla spojena s autogramiádou.
Slavnostní křest publikace „Humpolec v zrcadle času III. díl, Osobnosti“ proběhl 3. října 2012 ve výstavním sále muzea na Dolním náměstí v Humpolci.
Za redakční radu se vždy autogramiády zúčastnili místostarosta Mgr. Roman Brzoň, Mgr. Vladimír Staněk a Ing. František Kocman.
Projekt řízení lidských zdrojů zakončen
V září 2012 byla městským úřadem po dvou letech úspěšně zakončena realizace projektu financovaného z prostředků Evropského sociálního fondu, který byl zaměřen na zvyšování kompetencí zaměstnanců a zlepšování přístupu k zákazníkům. V rámci šetření zvaného Mystery Client, kdy se „anonymní“ hodnotitelé obracejí na zaměstnance osobně, telefonicky nebo prostřednictvím e-mailové pošty bylo realizováno 128 osobních návštěv, 176 telefonických kontaktů, 179 kontaktů e-mailem a 661 dotazníkových šetření mezi klienty odcházejícími z budov úřadu. Spokojenost klientů se dlouhodobě pohybuje na
„školní“ stupnici 1 až 5 okolo průměru 1,2. Velká pozornost byla také věnována systému řízení a motivaci zaměstnanců
Stavba roku 2012 – Centrum Fabrika
Dne 4. října 2012 získal hotel a konferenční centrum Fabrika v Senátu České republiky ocenění Stavba roku 2012. Novostavba hotelu byla dokončena v prosinci 2011. Je umístěna v centru města, v místě, kde se původně nacházely průmyslové objekty. Ty byly kompletně zbourány a hotel byl postaven na jejich místě a zároveň napojen na stávající sousední budovu společnosti MHA.
Investorem stavby je Ing. Petr Hendrych, majitel společnosti MHA, s.r.o. Stavba byla započata v březnu 2010, na projektu se podíleli architekti Luděk Rýzner, František Čekal, Marcela Susedíková a ing. Petr Hanzlíček ze společnosti OK Plan Architects.
Fabrika hotel byl slavnostně otevřen v březnu 2012. Hotel má 19 pokojů s kapacitou 40 lůžek, konferenční prostory nabízí až 180 míst, v závislosti na uspořádání. Hotel také disponuje vlastním wellness, fitness a masážní místností. Restaurace hotelu nabízí kvalitní gastronomii za přijatelné ceny. Fabrika hotel je otevřený všem, jak konferenčním hostům, turistům tak i místním.
Město pro byznys 2012
V pátém ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys opět zvítězil Humpolec. Vysoký podíl podnikatelů, široká síť dodavatelů, dobrá dopravní dostupnost i vstřícnost městské samosprávy rozhodly o tom, že Humpolec znovu obsadil nejvyšší příčku. Předstihl druhý Pacov, kterému v loňském roce patřilo páté místo mezi patnácti hodnocenými městy Kraje Vysočina. Třetí příčku obsadila Jihlava. Úspěšný Humpolec zvítězil díky dobrému hodnocení v oblasti rozvoje a stability podnikatelského sektoru. V přístupu veřejné správy skončil druhý a v oblasti podnikatelského prostředí byl hodnocen nejlépe ze všech měst na Vysočině. Humpolec každoročně zaujímá přední místa v tomto srovnávacím výzkumu, v roce 2008 dokonce zvítězil v celorepublikové konkurenci.
Obnova sídliště Stromovka se nestihla
Regenerace humpoleckého sídliště Stromovka nebyla do konce listopadu 2012 dovršena, přestože tento termín stanovovala smlouva. Sídlištěm má vést asfaltová cyklistická stezka, ale tu bude moci firma Stanix Projekt dodělat až v novém roce. Do jara se bude muset čekat i na zprovoznění nového veřejného osvětlení. Zhotovitel bude muset za nedodržení smluvního termínu zaplatit pokutu. Hlavním problémem nedodržení termínu byly nečekané problémy s funkčními topnými kanály a s vedením vysokého napětí a vodovodem. Zhotovitel tehdy kvůli tomu nepožádal o prodloužení termínu.
Léčebna tuberkulózy a respiračních nemocí
Na základě výsledku kontroly hospodaření příspěvkové organizace Léčebny tuberkulózy a respiračních onemocnění (LTRN) v Humpolci, vyhotovené auditorskou firmou TEMPO – českomoravská auditorská s.r.o. k 31. červenci 2012 bylo na 39. schůzi Rady města Humpolce konané 3. prosince 2012 rozhodnuto o prodeji podniku a stanoven postup a harmonogram prodeje. Odboru zdravotnictví a sociálních věcí Městského úřadu Humpolec bylo uloženo vypsat výběrové řízení na prodej podniku LTRN a pronájem budovy za účelem dalšího provozování LTRN Humpolec, přičemž zájemce musí být právnickou osobou s registrací poskytovatele lůžkových zdravotních potřeb, poskytovaných po dobu minimálně tří let.
ŠKOLSTVÍ
MŠ Smetanova
Mateřská škola Smetanova 1526 je ředitelstvím pro další dvě pracoviště Na Rybníčku 1316 a Na Skalce 623.
Tým zaměstnanců byl tvořen sedmi pedagogickými pracovnicemi, ředitelkou, sedmi provozními, z toho jedna účetní pro celý subjekt a čtyřmi kuchařkami, všechny na zkrácený úvazek). Učitelky se celoročně účastnily vzdělávacích programů v Pelhřimově, Jihlavě a Havlíčkové Brodě, se zaměřením především na předčtenářskou a předmatematickou gramotnost, na školní zralost a dramatickou výchovu. Ředitelka se zúčastnila odborných seminářů k aktualizaci školního vzdělávacího programu, školským předpisům, absolvovala celostátní konferenci k bezpečnosti práce a ochraně zdraví v mateřských školkách a celostátní konferenci k závazné školské legislativě.
Kapacita školky, tj. 97 dětí, byla plně obsazena.
Školní vzdělávací program byl k. 1. říjnu 2012 aktualizován programem „Kamarádi, pojďme si hrát“, ve kterém byl nově zohledněn materiál Konkretizované očekávané výstupy. V souladu se školním vzdělávacím programem se pracovalo ve třídách podle týdenních tematicky zaměřených plánů práce s přihlédnutím k věkovému složení tříd.
Na zahradu mateřské školy byl pořízen nový kolotoč a trampolína pro pohybové vyžití dětí. Do I. třídy byla pořízena nová dětská kuchyňka. Byly zakoupeny nové hračky, stavebnice, didaktické pomůcky, knihy do dětské a učitelské knihovny.
Ve školce probíhala celoročně činnost kroužků pro předškolní děti, jako byly například angličtina pro nejmenší, hra na flétnu, logopedická prevence, sportovní kroužek. Intenzivně probíhala příprava předškoláků na vstup do základní školy. Na webových stránkách jsou rodiče pravidelně informováni o činnosti školy, plánovaných akcích, mají možnost prohlížet fotogalerii.
Ve školní kuchyni proběhla rekonstrukce rozvodů vody, výměna potrubí, rekonstrukce sociálního zařízení pro kuchařky. Byly provedeny výkopy pod nízkým pavilonem, zjišťovala se statika budovy pro případnou nástavbu, která by vedla ke zvýšení kapacity. Provedla se výměna některých venkovních světel na čidla.
Kontrolní orgán mateřské školy provedl kontrolu bezpečnosti práce a ochrany zdraví, účetnictví auditorskou společností Tempo, Okresní správy sociálního zabezpečení, Všeobecná zdravotní pojišťovna kontrolu plateb pojistného a kontrolu sociálních odvodů za zaměstnance.
I v roce 2012 se uskutečnilo velké množství akcí a činností s dětmi:
- Návštěva ZŠ Hradská a ZŠ Hálkova před zápisem, prohlídka škol, seznámení s prostředím
- Návštěvy výstav v Muzeu Dr. A. Hrdličky
- Návštěvy divadelních představení v kině
- Návštěvy divadelních souborů v MŠ
- Návštěva knihovny
- Návštěva sportovní haly při SZŠ – sportovní dopoledne
- Návštěva hasičské zbrojnice
- Besídka ke Dni matek
- Výlet do ZOO Jihlava
- Polodenní výlet vláčkem do Plačkova
- Pozorování záchranářské helikoptéry
- Oslava Dne dětí s hudebně zábavným programem
- Slavnostní rozloučení s předškoláky s kulturním programem v kině
- Noc v mateřské škole na téma Čapkových pohádek „Povídání o Pejskovi a Kočičce“
- Fotografování dětí, tablo předškoláků v hotelu Kotyza
- Ukázka živých zvířat z chovné stanice Křemešník
- Mikulášská nadílka v MŠ, vánoční besídky
- Návštěva ZŠ Hálkova – výstava dětských prací s tematikou Vánoc a vánoční koncert pěveckého sboru
Mateřská škola Na Skalce
Je částí příspěvkové organizace Mateřská škola Humpolec, Smetanova 1526, Humpolec. Kapacita školky je 112 dětí, pracuje zde osm pedagogů a dvě provozní pracovnice. Kapacita školní kuchyně je 112 jídel, v kuchyni pracují tři kuchařky včetně vedoucí školní jídelny.
Všichni zaměstnanci se vzdělávali podle svých potřeb a zájmů v různých oblastech, jedna učitelka – zástupkyně studuje odbor předškolní pedagogiky. Škola poskytla praxi třem studentkám studujícím předškolní pedagogiku, speciální pedagogiku a sociologii.
Denní a výchovné a vzdělávací záměry vycházely ze Školního vzdělávacího programu školy. V každé třídě byl připraven vlastní Třídní vzdělávací program, který byl obsahově i metodicky přizpůsobený potřebám, schopnostem a zájmům. Výchovně vzdělávací programy byly tvořivě doplněny o speciální činnosti, jako je hra na flétnu, seznámení se se základy anglického jazyka, na rozšíření jazykové výchovy, kroužek kreslení, cvičení s dětmi a edukativně stimulační činnost pro děti a rodiče.
Byla rozvíjena spolupráce se základními školami Hálkova i Hradská, především při vzájemné účasti na akcích a vystoupeních, zápisu dětí do ZŠ a návrhu na odklad školních docházek u dětí, spolupráce při péči a diagnostice u dětí s integrací, postižených a talentovaných. Základní umělecká škola pomáhala s výběrem talentů.
Akce v mateřské školce Na Skalce během roku:
- Charitativní akce – prodej obrázků Občanské sdružení Život dětem
- Divadelní představení v MŠ, v sále kina
- Karneval
- Hrací odpoledne pro rodiče a sourozence dětí
- Vítání občánků na MÚ
- Mikulášská nadílka, Čertovská veselice
- Vánoční a jarní besídka
- Fotografování dětí
- Školní výlety do ZOO, Plačkova apod.
- Oslava Dne dětí
- Návštěva školního statku
- Návštěva základních škol, základní umělecké školy
- Slavnostní rozloučení s předškoláky
- Zubní prevence dětí
- Seznámení se s živými zvířaty
- Zdobení vánočního stromečku na náměstí
- Přednáška pro rodiče o školní zralosti
- Seznámení s technikou požárníků
- Akce pro děti a rodiče na dopravním hřišti
- Návštěva knihovny
Do školy bylo pořízeno osvětlení vně budovy s čidly, učební pomůcky a hračky pro děti, herní prvek na školní zahradu a nábytek do tříd. Došlo k výměně osvětlení ve třídách, vymalování třídy, umývárny a chodeb, opravy oken a žaluzií, vodovodů a kanalizace v MŠ. Byla provedena výstavba fotovoltaické elektrárny do 30kWp.
Mateřská škola Na Rybníčku
Je součástí příspěvkové organizace Mateřská škola Humpolec, Smetanova 1526, Humpolec. Kapacita školky je 132 dětí. V roce 2012 bylo otevřeno pět tříd a zapsáno bylo 132 dětí. Ve školce pracuje devět učitelek, z toho šest je kvalifikovaných, tři učitelky jsou nekvalifikované a vzdělání si doplňují, studují vysokou školu, obor předškolní pedagogika. Ve škole pracují dvě provozní pracovnice. Kapacita školní kuchyně je 170 jídel, v kuchyni pracují tři kuchařky včetně vedoucí školní jídelny.
Škola je pravidelně dovybavována knihami, hračkami a učebními pomůckami, v tomto roce je pořídili za 35 000,- Kč. Nové programové vybavení bylo pořízeno za 7 000,- Kč. Ve třídách se postupně vyměnil starý opotřebovaný dětský nábytek, letos za 27 000,- Kč, CD přehrávač za 3 000,- Kč. V jedné ze tříd byl vyměněn koberec za 4 500,- Kč. Pořízeny byly nové antialergické polštáře a deky pro pohodlný a zdravý odpočinek dětí za 22 000,- Kč. Nábytek byl nakoupen za 23 000,- Kč. Pro vedoucí školní kuchyně byl pořízen počítač s novým programovým vybavením, tiskárna a skener za 28 000,- Kč. V kuchyni se postupně nahrazovalo opotřebované nádobí.
Během prázdnin proběhla rekonstrukce osvětlení v jedné ze tříd v ceně 56 000,- Kč. V hospodářském pavilonu proběhla rekonstrukce rozvodů vody, WC a sanitárního vybavení kuchyně za 130 000,- Kč. Soubor hracích prvků na zahradu byl rozšířen o dvě houpačky v ceně 18 000,- Kč.
Škola pracuje podle Vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Jednotlivé třídy mají zpracován svůj Třídní program.
Během roku jsou pro děti připravovány různé akce, např. maňáskové divadlo pro děti na přivítanou, výlet za dračím pokladem, dětská podzimní olympiáda, Vánoce pro zvířátka, zdobení vánočního stromečku na zahradě školy a na náměstí, Mikulášské a Vánoční radovánky, Cesta Tří králů, Týden hraček, karneval, Týden Země, rozloučení s předškoláky, výlet do ZOO Jihlava, oslava Mezinárodního dne dětí, návštěva hasičské zbrojnice, návštěva školního statku, divadla a zábavné programy pro děti.
Ve škole jsou dětem nabízeny nadstandartní činnosti, jako je anglický jazyk pro předškoláky, hra na dětské foukací harmoniky, cvičení na malých míčích, jazykové chvilky.
Všechny třídy jsou zapojeny do školního projektu „Celé Česko čte dětem“. Každý den se čtou dětem pohádky a příběhy a děti se učí soustředěně poslouchat text, vnímat ho, umět vyprávět a odpovídat na otázky učitelek. Navštěvují knihovnu, pořádají prodejní výstavu knih, snaží se pokládat základy ke čtenářské gramotnosti dětí.
Jedna třída je zapojena do projektu firmy vyrábějící kosmetiku. Projekt spolupracuje s odborníky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Projekt posiluje vztah dítěte ke světu, lidem i k sobě samému. Letošní téma bylo „Medvídek hledá a poznává kamarády“.
Do programu školy byly zařazeny i série akcí, které by měly zvyšovat povědomí dětí i rodičů o zdraví, zdravém životním stylu, jako byl Projekt „Nechci kazy“, kdy školku navštívili studenti stomatologie a zábavnou formou učili děti správnou techniku péče o chrup, výtvarná soutěž „Malujeme s delfínem“, jejíž téma bylo „Desatero proti rýmě a nachlazení“, Projekt „Aktivně proti rýmě a nachlazení“, kdy formou divadla byli děti i jejich rodiče informováni, jak se bránit nachlazení a Projekt „Medvídkova nemocnice“, kdy školu navštívili studenti medicíny, povídali si s dětmi o nemocech, děti aktivně spolupracovaly v pozici rodiče, zdravotní sestry i lékaře.
Společná setkání s rodiči jsou kladně hodnocena. V každé třídě je během roku uspořádána besídka. Ve škole byla zorganizována sbírka víček z PET lahví, jejíž výtěžek je věnován na stavbu dětského domova v Keni.
V tomto roce do základní školy odešlo 35 dětí, nástup byl odložen šesti dětem.
Základní škola Hálkova
Základní škola Hálkova poskytuje základní vzdělání a připravuje žáky pro další studium a praxi. V roce 2012 byl ředitelem Mgr. Václav Strnad, zástupce pro I. stupeň Mgr. Alena Kukrechtová a pro II. stupeň Mgr. Jana Kutišová.
Škola v roce 2012 měla 28 tříd, do kterých docházelo 670 žáků, z toho počtu bylo 343 chlapců a 327 dívek. Integrovaných žáků bylo 36, z toho 20 s vývojovými poruchami učení a chování a devět žáků s mimořádným nadáním. Pro jednoho žáka škola zajišťovala individuální výuku v domácím prostředí na základě zpracovaného individuálního vzdělávacího plánu.
Na 1. stupni bylo 17 tříd s celkovým počtem 374 žáků a na 2. stupni bylo 11 tříd s 296 žáky. Školu navštěvovalo deset cizinců, z toho bylo pět žáků ze Slovenska, dva žáci z Ukrajiny, dva z Nizozemí a jeden z Vietnamu. Do školní družiny docházelo do sedmi oddělení celkem 204 žáků.
Kromě kmenových tříd měli žáci k dispozici odborné učebny: výtvarný ateliér, učebny hudební výchovy, chemie, přírodopisu, fyziky, dějepisu, zeměpisu, vaření, pěstitelských prací, keramickou dílnu, školní dílnu, dvě jazykové učebny a tři učebny výpočetní techniky. Používány jsou učebny při dělených třídách (např. pro výuku cizích jazyků), dvě tělocvičny, školní pozemek, tři víceúčelová hřiště s umělými povrchy, skleník, školní družina, školní jídelna s bezhlučným nábytkem a s oddělenou místností pro stravování malých dětí, šatny vybavené uzamykatelnými skříňkami pro všechny žáky 1. - 9. ročníků a zastřešený prostor pro venkovní výuku. V letních měsících roku 2012 byla vybudována nákladem cca 240 tis. Kč venkovní krytá učebna a s využitím Fondu Vysočiny umělé jezírko (náklad cca. 100 tis. Kč). Na základě smluvních vztahů jsou využívány další dvě tělocvičny a sportovní areál TJ Jiskra Humpolec. Žáci mají možnost využívat o velké přestávce nabídku nákupu občerstvení, a to včetně ochucených mlíček. Škola byla zapojena do projektu Ovoce do škol.
Ve škole působily jako poradní orgán pedagogická rada, metodické orgány pro 1. a 2. stupeň školy, výchovná komise a poradní sbor ředitele školy. Škola je zapojena do asociace školních sportovních klubů. Ve škole zasedá žákovský parlament, v jehož čele stojí předseda a tři místopředsedové. V žákovském parlamentu zasedají zástupci tříd 4. – 9. ročníku.
Škola organizovala pro žáky 1. a 2. ročníků předplavecký výcvik, pro žáky 3. a 4. ročníků plavecký výcvik, pro žáky 5. a 7. ročníků a zájemce z vyšších ročníků v Pasekách nad Jizerou tři lyžařské výcvikové kurzy. Obou kurzů se zúčastnilo 102 žáků. Pro žáky s diagnostikovanými poruchami učení, kteří byli integrováni v kmenových třídách, zajišťovala škola nápravu těchto poruch. Pro žáky jednotlivých tříd byly organizovány exkurze, výlety, návštěvy kulturních a společenských představení. Pro talentované žáky (chlapce) v 1. – 5. ročníků zajišťovala výuku formou nepovinného předmětu Sportovní aktivity se zaměřením na kopanou. Tato výuka je provázána s činností fotbalového klubu FK Humpolec. Již osmým rokem byl pro talentovaná děvčata ve třídách 1. a 2. ročníků otevřen nepovinný předmět se zaměřením na míčové hry. Dvě třídy šestého ročníku absolvovaly adaptační kurz, který proběhl na základně Bělice u Kališť.
Akce školy v roce 2012
Leden:
lyžařský výcvikový kurz v Pasekách nad Jizerou
žáci 2. ročníku zavítali do Horáckého divadla
zahájení plavecké výuky v bazénu v Havlíčkově Brodě
Únor:
zápis do 1. tříd
lyžařský výcvikový kurz v Pasekách nad Jizerou
žáci 3. ročníku zavítali do Horáckého divadla
školní ples
Březen:
školní vědomostní kolo Všeználek
v Muzeu Dr. Hrdličky byla otevřena pro veřejnost výstava prací žáků
ve škole proběhla akce Den s Andersenem
Duben:
Den Země – 5. ročník celoškolní akce s tématem – voda
zahájení předplavecké výchovy
vystoupení žáků školy v klubu Astra a domově důchodců
kurz dopravní výchovy
Květen:
Kinderiáda – týmová sportovní soutěž 2. až 5. tříd
školní olympiáda
zahájeny byly školní výlety
Červen:
papírový den
ocenění výborných žáků a sportovců v kinosále MěKISu
rozloučení s žáky 9. třídy
předání vysvědčení
Září:
seznamovací kurzy 6. tříd na chalupě v Kalištích
kurz dopravní výchovy
Říjen:
seznamovací kurzy 1. tříd – žáci se při mimoškolních činnostech poznávali
školní kolo soutěže Přírodovědný klokan
Listopad:
beseda žáků 9. tříd s úředníky Úřadu Práce
Den otevřených dveří
v kinosálu proběhlo slavnostní vyhlášení soutěže Mládí Humpolec
Prosinec:
vánoční výstava – 1. stupeň
deváťáci se zajeli podívat do předvánoční Vídně
V roce 2012 byla ve škole provedena inspekce inspektorátem ČŠI (Česká školní inspekce) Jihlava.
Základní škola Hradská
Základní škola Hradská 894 v Humpolci je plně organizovanou školou, která měla 20 tříd (na I. stupni 11 tříd, na II. stupni devět tříd) se 468 žáky.
Od 1. srpna 2012 se stal ředitelem po konkurzním řízení Mgr. Vlastimil Fiala, Mgr. Pavel Bílek odešel do důchodu.
Součástmi školy jsou: školní družina, která měla v tomto školním roce čtyři oddělení s celkovým počtem 110 žáků, středisko volného času, v němž pracovalo v rámci pravidelné činnosti 42 zájmových útvarů se 477členy ve věku od 6 do 18 let, dále školní jídelna, ve které se stravovalo 440 žáků.
Na škole pracovalo 31,5 přepočtených učitelů, 2,5 přepočtených vychovatelek školní družiny, dále 8,5 přepočtených správních zaměstnanců 7,5 přepočtených pracovnic školní jídelny a 3,0 přepočtené pracovnice střediska volného času. Od začátku školního roku pracovaly na škole 3 asistentky pedagoga - jedna u žáků s poruchami chování a učení a její zařazení se ukázalo jako krok velmi správným směrem. Přínos pro žáky se zdravotním postižením je nesporný. Další dvě asistentky pedagoga pracovaly se žáky, u kterých byl diagnostikován autismus, specifikace na Asperegrův syndrom, a to ve 3. a 7. ročníku (třída III. C, VII. C)
Škola měla kromě běžných tříd jednu specializovanou třídu pro žáky s vývojovými poruchami učení (VII. C), kterou navštěvovalo celkem 12 žáků. Kromě toho škola zajišťovala prostřednictvím kvalifikovaných učitelek logopedické nápravy pro žáky I. stupně. Do běžných tříd I. i II. stupně bylo integrováno celkem 12 žáků s SPU, dva žáci zrakově postižení, dva žáci se středně těžkou vadou řeči, dva žáci tělesně postižení a dva žáci s více vadami. Škola pečovala v tomto školním roce i o tři nadané žáky.
V dlouhodobé koncepci probíhala výuka podle vlastního školního vzdělávacího programu „Od hraní k vědění – učíme se pro život“ ve všech třídách. Na aktualizaci Školního vzdělávacího programu se průběžně podílejí učitelé v rámci schůzek a závěrečného vlastního hodnocení školy podle příslušnosti k výuce daných předmětů. Ve výchovně vzdělávací práci se škola zaměřila na dodržování stanovených učebních a tematických plánů, na výchovu žáků v oblasti jazykové kultury, na oblast kulturního vyžití žáků, na odstraňování vlivu negativních jevů ve společnosti s důrazem na drogy, šikanu, xenofobii, násilí. To vše, formou výchovy k lepším mezilidským vztahům.
Celá problematika je dlouhodobě sledována a rozvíjena v Programu rozvoje osobnosti žáka základní školy (tzv. Minimální protidrogový program), který řeší hlavně bohatou nabídku mimoškolních aktivit pro žáky školy.
Pro žáky, učitele i rodiče probíhaly podle potřeby ve škole konzultační dny s pracovnicí Pedagogicko – psychologické poradny v Pelhřimově Mgr. Semorádovou. Podobným způsobem byly organizovány i metodické návštěvy pracovnic Speciálně pedagogického centra Jihlava a Pedagogicko – psychologické poradny Havlíčkův Brod.
Od začátku školního roku pracoval na škole velmi intenzivně žákovský parlament, v němž měli zastoupení žáci pátých až devátých tříd. Dva žáci zastupovali školu na zasedáních městského žákovského parlamentu.
Na velmi dobré úrovni i nadále zůstávala spolupráce s rodiči a humpoleckou veřejností. Škola obhájila certifikát a značku Rodiče vítáni, známku dobré spolupráce mezi školou a rodiči žáků.
Výsledky přijímacích řízení absolventů školy při přijímání na střední školy:
pět žáků na gymnázium 4leté (z 9. ročníku), jeden žák na gymnázium se sportovní přípravou, 32 žáků na střední obchodní školu – maturitní, jeden žák na konzervatoř – hudebně dramatický obor, dva žáci na střední obchodní učiliště – 4leté s maturitou, 15 žáků na střední obchodní učiliště – 3leté a 16 žáků na gymnázium 8leté (z 5. ročníku).
Do základní školy Hradská bylo zapsáno 56 žáků, ale 1. září 2012 nastoupilo jen 48, protože osmi byl povolen odklad. Vznikly dvě první třídy. 110 žáků bylo přijato do školní družiny a 440 jich bylo přijato do školní jídelny.
Velmi významné bylo zapojení školy do rozvojových a mezinárodních programů a projektů. Jednalo se zejména o program celoživotního vzdělávání Socrates – Comenius. Získané prostředky byly využívány i v tomto roce na účast v mezinárodním projektu „Earth need no dirt“ aneb Země není na jedno použití. Učitelé i žáci navštívili partnerskou školu ve Španělsku. Projekt byl úspěšně ukončen a Národní agentura pro evropské vzdělávací programy schválila závěrečnou zprávu bez připomínek.
Škola úspěšně uzavřela práci v projektu Učíme se interaktivně – zavádění a rozvoj interaktivních a multimediálních metod výuky v prostředí základních škol kraje Vysočina. Základem projektu bylo zvládnutí využívání moderních interaktivních vyučovacích metod s využitím ICT, zejména interaktivních tabulí typu ActivBoard.
V souvislosti s realizací schváleného projektu Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy o poskytnutí dotace v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost – EU peníze školám, využívala škola dotační prostředky ve výši 2 295 209,- Kč. Tato suma byla použita především na zlepšení vybavení v oblasti ICT, nákup dalších potřebných pomůcek a částečně také na mzdy pedagogů, kteří vytvořili 1 600 výukových materiálů pro zefektivnění výchovně-vzdělávacího procesu dětí.
Přehled aktivit školy:
Leden:
lyžařský výcvikový kurz Benecko
Pythagoriáda – okresní kolo matematické soutěže
schůzka s rodiči budoucích prvňáčků v mateřských školách
školní kolo chemické olympiády
návštěva představení Horáckého divadla v Jihlavě
Únor:
zápis žáků do prvních tříd
plavecký výcvik žáků
divadelní představení ve Stavovském divadle v Praze
okresní kolo olympiády v anglickém jazyce
Březen:
dvoudenní jazykový zájezd do Velké Británie
okresní kolo v basketbalu a florbalu
okresní kolo olympiády z fyziky, zeměpisu a biologie
schůzka s budoucími prvňáky
Duben:
krajské kolo v recitaci
Den Země – ekologická akce
„Všeználek“ – okresní kolo vědomostní soutěže
Pelhřimovský zvonek – okresní kolo pěvecké soutěže
krajské kolo soutěže Eurorebus
Květen:
okresní kolo atletické olympiády
dopravní výchova
testování žáků 5. a 9. tříd - testy Ministerstva školství České republiky
výlet do ZOO Praha
okresní kolo ve víceboji
exkurze v Technickém muzeu Praha
testy 5. tříd
Červen:
okresní kolo Atletické olympiády
Eurorebus – celostátní kolo
návštěva okresního soudu v Havlíčkově Brodě
exkurze do humpoleckých kostelů
slavnostní předání vysvědčení
Červenec:
prázdniny
Srpen:
prázdniny
Září:
zahájení školního roku
plavecký výcvikový kurz
třídní schůzky
Říjen:
okresní kolo ve stolním tenisu
dopravní výchova
plavecký výcvikový kurz
Listopad:
Mládí – vyhodnocení soutěže
třídní schůzky
okresní kolo v sálové kopané, florbale a ve volejbale
beseda s policií ČR
Prosinec:
okresní kolo v šachu
Pythagoriáda – školní kolo matematické soutěže
návštěva městské knihovny
zdobení vánočního stromečku
zpívání na schodech – žáci zpívají sami sobě ve škole
Středisko volného času
Středisko volného času (SVČ) při Základní škole Hradská v Humpolci se v roce 2012 opět zaměřilo především na pravidelnou zájmovou činnost dětí a mládeže. Přišlo jak s nabídkou tradičních, tak i trendových volnočasových aktivit. Počet letos přihlášených účastníků přesáhl číslo 500. Rovněž SVČ začalo pracovat na postupném naplňování nově stanoveného dlouhodobého cíle, a to podpory společného trávení volného času rodinami. Proto se snažilo připravovat takové činnosti, do kterých se mohli zároveň zapojit dospělí s dětmi. Díky tomu se zvýšil zájem dospělých o navštěvování kroužků. Chodili do nich s dětmi buď společně nebo docházeli přímo na speciální kurzy pro dospělé.
Oblíbené a tradičně nabízené příležitostné aktivity slavily také úspěch. Jejich návštěvnost byla dostatečná a hodnocení ze strany veřejnosti velmi pozitivní. SVČ se snažilo tyto aktivity rovnoměrně plánovat do různých časových období a ve spolupráci s ostatními organizacemi ve městě je pořádat ve vhodných termínech. S naplněním příměstských táborů, ať již o vedlejších nebo hlavních prázdninách, SVČ také nemělo žádný problém. Kapacita táborů byla vždy do posledního místa využita. I v tomto kalendářním roce nemuselo prozatím SVČ přistupovat ke zvyšování úplat za kroužky. Přes stále se snižující finanční prostředky se SVČ podařilo i v tomto roce dobře hospodařit a zajistit kvalitní zájmové vzdělávání pro širokou dětskou i dospělou veřejnost v Humpolci.
Základní škola Humpolec, Husova 391
Základní škola Humpolec, Husova 391 vyučuje podle speciálních vzdělávacích programů pro žáky se zdravotním znevýhodněním.
Škola měla v roce 2012 v průměru 25 žáků. Vyučovalo se ve dvou třídách, ve kterých pracovali žáci v odděleních podle jednotlivých ročníků. Škola vyučovala žáky od 1. ročníku do 9. ročníku základní školy a některé ročníky pomocné školy. Výuka probíhala podle školních vzdělávacích programů (ŠVP): ŠVP pro žáky s lehkým mentálním postižením Učíme se pro praktický život, ŠVP pro žáky speciální školy Učíme se pro život a dobíhající obor Pomocná škola. Vyučování probíhalo podle příslušných učebních osnov s využitím moderních metod a didaktické techniky.
Na škole pracovalo šest plně kvalifikovaných pedagogických pracovníků včetně ředitelky školy a tři provozní zaměstnanci. V důsledku úsporných opatření byl počet pedagogů snížen na 5 osob, a provozních zaměstnanců na dvě osoby. Žáci s těžším zdravotním postižením měli k dispozici dva asistenty pedagoga. Při škole byla v provozu školní družina. Od 1. září 2012 byl pro starší žáky ustaven školní klub.
Zapojili se do několika výtvarných soutěží. Jedna žákyně získala za soubor obrázků 1. místo a pro školu možnost bezplatné návštěvy ZOO Větrovy v Táboře. Tuto možnost učitelé se žáky využili.
Žáci školy se zapojili do sportovních soutěží, ze kterých získali několik diplomů a ocenění. Úspěšní byli zejména ve sportovních hrách mládeže se zdravotním postižením, kdy se účastnili okresního kola sportovních her. Chlapecké i dívčí družstvo složené z žáků škol v Humpolci a v Kamenici nad Lipou se opět probojovalo do krajského kola v Třebíči, kde se však neumístili na předních místech.
Na škole byly otevřeny pro zájemce následující kroužky: základy práce na PC a práce s internetem, pouze však v 1. pololetí, poté v důsledku nedostatku financí byly tyto kroužky zrušeny. Žáci školy navštěvovali v rámci Střediska volného času při ZŠ Hradská různé zájmové kroužky dle vlastního výběru. Měli možnost zapojit se do nepovinného předmětu výuky náboženství při ZŠ Hálkova. V rámci projektu První pomoc do škol se žáci 8. a 9. ročníku školili ve zdravotnických znalostech. Ve spolupráci s požárníky a policií absolvovali starší žáci besedu o chování v případě ohrožení a praktický nácvik činností.
Žáci podnikli několik exkurzí za zvířaty na školní statek a u soukromého zemědělce. Pro všechny žáky byl připraven také školní výlet do ZOO v Jihlavě a druhý do muzeí a památných míst v Pelhřimově.
Gymnázium dr. Aleše Hrdličky
Nejvýznamnější událostí tohoto roku ve dnech 14. - 15. září 2012 byla oslava humpoleckého gymnázia 75. výročí svého založení. Oslavy byly zahájeny v pátek 14. září koncertem jazzové a swingové hudby na školním hřišti, po setmění následoval lampionový průvod, jehož součástí bylo položení květin k pomníku Aleše Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci a taneční a divadelní vystoupení žáků a učitelů školy na Horním náměstí, které se neslo v duchu inscenovaného přivítání dr. A. Hrdličky při jeho příjezdu z Ameriky. V sobotu 15. září se škola na celý den otevřela bývalým absolventům, členům pedagogického sboru, oficiálním hostům a široké veřejnosti. Posledním bodem velice zdařilých oslav byl společenský večer v prostorách místního Spolkového domu.
4. dubna 2012 se konala v konferenčním centru Fabrika v Humpolci Závěrečná hodnotící konference projektu Nové metody interaktivní výuky na gymnáziích Kraje Vysočina. Jedná se o velký projekt, který vedlo naše gymnázium od roku 2009. Projekt byl financován z Evropských sociálních fondů, z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, v jehož rámci se stal 2. největší na Vysočině. Konference se zúčastnilo 200 lidí z 11 ti partnerských gymnázií, z toho přibližně polovinu tvořili pracovníci projektu a vedení škol, polovinu studenti, pro které byla dopoledne připravena velká soutěž na interaktivních tabulích humpoleckého gymnázia. Za Kraj Vysočina pozdravila účastníky konference RNDr. M. Kružíková, radní pro oblast školství, za město Humpolec starosta Mgr. J. Kučera. V dopoledním programu pro pedagogy proběhla zajímavá přednáška o budoucím technologickém vývoji školství (Ing. B. Brdička, Ph.D.) a praktické představení nové techniky (Mgr. E. Dvořáková). Další část pak byla věnována hodnocení průběhu a výsledků projektu z pohledu ředitelky humpoleckého gymnázia Mgr. H. Havelkové, ředitele Gymnázia Žďár nad Sázavou Mgr. V. Čepeláka a manažera projektu PhDr. Ing. V. Skály. Podobný projekt realizovaný ve Středočeském kraji představil Mgr. P. Bárta z gymnázia v Mladé Boleslavi. V odpolední části byli oceněni nejlepší pracovníci projektu ze všech partnerských škol, nejlepší studentský referát vytvořený v průběhu projektu (T. Mirská) a vítězný studentský tým dopolední soutěže (z Gymnázia Jihlava). Věříme, že úspěšná spolupráce gymnázií a navázané osobní kontakty budou pokračovat i po skončení projektu. Na přelomu května a června hostila škola pracovní jednání účastníků projektu SAIL. Pod touto zkratkou se skrývá název Student Assessment to Improve Learning. Na projektu, který začal již v roce 2008, se kromě místního gymnázia podílí pedagogové a vědečtí pracovníci z dalších pěti zemí – Velké Británie, Norska, Dánska, Itálie a Španělska. Cílem je výměna zkušeností při výuce, rozvoj nových výukových metod a jejich uplatnění v praxi. Následná zářijová pracovní schůzka v norském městě Sunndalsora celý projekt
uzavřela.
V průběhu první poloviny roku 2012 navštívili studenti humpoleckého gymnázia několik divadelních představeních. Nejprve se vydali do Prahy, kde v Divadle pod Palmovkou zhlédli hru „Přelet nad kukaččím hnízdem“. Poté navštívili na Pražském hradě unikátní výstavu „Poklad ruských carů.“
Nejmladší studenti z primy a sekundy se vypravili do Brna, kde zavítali do Janáčkova divadla na romantickou operu „Rusalka“. V červnu kulturní akce vrcholily zájezdem do Hudebního divadla Karlín Praha, kde studenty čekal velkolepý muzikál „Carmen“ s Lucií Bílou v hlavní roli. V únoru opět přijela za studenty agentura Pohodáři a měli tak šanci se na dvě hodiny přenést díky fotografiím, zvukům a videoukázkám do Guatemaly, do tamní džungle a mezi mayské pyramidy. V únoru 2012 proběhly na škole dvě literárně zaměřené přednášky, které studentům třetích ročníků a literárního semináře přiblížily různé pohledy na interpretaci literárních děl. První přednáška s názvem Michail Bulgakov a rozbor jeho děl nám ukázala zajímavý život tohoto ruského prozaika a dramatika první poloviny 20. století na pozadí událostí sovětského Ruska. Přednášející Mgr. Pavel Martinec z Hradce Králové pak s využitím jeho díla Mistr a Markétka poukazoval na různé interpretační přístupy ke knize a na možnosti, jak tuto knihu číst v její mnohovrstevné kompozici. Druhá přednáška se zaměřovala na poezii. Mgr. Martin Krátoška, který k nám přijel z Brna, se podělil se studenty o své náhledy na poezii básníka Ivana Wernische.
V dubnu proběhla již sedmá návštěva partnerského gymnázia z Francie v rámci výměnného pobytu. Francouzští studenti a učitelé byli ubytovaní v českých rodinách. V den příjezdu se zúčastnili výuky a po zbytek týdne cestovali a objevovali zajímavosti našeho kraje. Předposlední den pak strávili v Praze. 20. června pořádalo naše gymnázium sportovní klání na suchu i ve vodě, Takeshi hry 2012. Odpoledne jsme přivítali i žáky základních škol a přijely i děti z dětského domova.
Dne 7. listopadu proběhlo na škole promítání dokumentárního filmu s navazující besedou v rámci projektu společnosti Člověk v tísni „Jeden svět na školách“. Tématem tohoto setkání bylo přiblížení bezpráví, které se odehrávalo v Československu během různých etap jeho existence. Film Pavla Křemena „Nikomu jsem neublížil“ přibližoval z několika úhlů pohledu historický fenomén spolupráce se státní bezpečností.
K 1. listopadu 2012 zahájilo gymnázium novou formu spolupráce se Státním okresním archivem v Pelhřimově. Skupina sedmi gymnazistů se bude podílet na projektu, jehož cílem je vydání odborné edice tzv. Kamarytovy kroniky, která je nejstarší dochovalou kronikou města Humpolce.
Již druhý rok fungovalo při škole Školní informační centrum pro mládež (ŠICM). Každé pondělí od 9.30 do 14.30 hodin byli zahraniční dobrovolníci připraveni podat informace z různých oblastí jako např. pracovní příležitosti pro mládež, vzdělání, volný čas, mezinárodní projekty, Evropská dobrovolná služba, zajímavosti z evropských zemí, atd.
Jako každým rokem se i Gymnázium zúčastňuje různých soutěží a olympiád.
18. ledna proběhlo v Pelhřimově okresní kolo matematické soutěže zvané Pythagoriáda. Zúčastňují se jí pravidelně studenti primy, sekundy a tercie. V letošním roce se studenti opět skvěle umístili. V kategorii nejmladších přivezl zlato Matěj Doležálek, který nezaváhal ani u jednoho příkladu a získal 15 bodů z 15 možných. V kategorii sekundánů se o zlato dělil Honza Šenk s dalšími dvěma úspěšnými řešiteli z okresu. Úspěšně si studenti humpoleckého gymnázia vedli také v konverzačních soutěžích v cizích jazycích, kde Filip Rýzner obsadil 3. místo v krajském kole konverzační soutěže v angličtině.
V krajském kole soutěže ve francouzské konverzaci prokázaly výborné znalosti studentky Vy Linh Vuong (2. místo) a Nikola Prokopová (3. místo). Nejlepšího umístění a celkového vítězství dosáhla Jana Hořínková ze septimy.
Studenti si vedli opět velmi dobře v okresním kole zeměpisné olympiády. Matěj Doležálek vyhrál v kategorii A, Martina Kasalová obsadila 2. místo v kategorii C, stejně jako Jana Dvořáková v kategorii D. Všichni tři jmenovaní postoupili do krajského kola ve Žďáru nad Sázavou, kde Matěj Doležálek ve své kategorii zvítězil a postoupil do celostátního kola v Plzni. Z ostatních zeměpisných soutěží stojí zcela určitě za zmínku také 8. příčka pro družstvo humpoleckých primánů v celostátním kole soutěže Eurorébus. Velice pěkného úspěchu dosáhla Anna Hajčiarová v matematické olympiádě, kde se propracovala k vítězství v krajském kole. Student sexty gymnázia Matouš Skála vyhrál letošní ročník mezinárodní soutěže Junior Internet.
Dějepisná práce Jany Dvořákové, Petry Vinklářové a Magdaleny Kameníkové „Křivdy na duši i na majetku“ byla vyhodnocena odbornou porotou jako nejlepší práce 6. ročníku Eustory. Studenky odvedly opravdu velmi kvalitní práci, jak po stránce heuristické tak metodické. Za první místo získaly finanční a knižní odměny, ale i možnost zúčastnit se mezinárodních akademií vítězů Eustory v Evropě a v Tallinnu.
V letošním roce se studenti gymnázia opět zúčastnili několika sportovních akcí pod záštitou Asociace školních sportovních klubů. Nejlepším sportovcům základních a středních škol se dařilo na atletických závodech, ve volejbale a ve stolním tenisu. Tradičně se gymnáziu dařilo ve stolním tenise. Na okresním kole 10. října 2012 v Pelhřimově, kategorie IV., obsadili chlapci ve složení Brukner, Koudelka, Kohout 2. místo a dívky v sestavě Studenovská, Brožová S. vyhrály a postoupily do krajského kola. Okresní kolo pro středoškoláky se konalo 24. října 2012 v Humpolci. Z gymnázia se okresního kola zúčastnily dva týmy dívek a dva týmy chlapců. V kategorii dívek se na prvním místě umístily Kocmanová I. a Kasalová M., třetí místo obsadilo družstvo Vuong V. a Radilová K. Kategorii chlapců vyhrálo družstvo Trnka T., Hajčiar D. a Krčil T. Na krajském kole v Hrotovicích oba středoškolské týmy vyhrály a zajistily si postup na republikové finále do Holic.
Dne 20. září 2012 se zástupci gymnázia zúčastnili okresního kola atletických závodů Corny cup v Pelhřimově. Týmy se dokázaly i v silné konkurenci prosadit, družstvo dívek obsadilo v kategorii středních škol 2. místo s 4907 body a družstvo chlapců ve složení Dalík R., Brož M., Vrátný T., Falt V., Krejčí T., Žáček A., Cizner F., Racek L., Čížek J., Skořepa M., Doležal T., Žáček J. se ziskem 7134 bodů vyhrálo a díky tomu postoupilo na krajské kolo do Jihlavy.
V listopadu se v Pelhřimově konalo okresní kolo ve volejbale středních škol. Dohromady se sjelo pět družstev dívek a 6 družstev chlapců. Dívky reprezentující humpolecké gymnázium hrály ve složení Paclíková, Žáčková, Jenčová, Pavlová, Rýdlová, Kasalová, Krajčinovská a Paťhová a výhrou ve své skupině zajistily postup do krajského kola.
Česká zemědělská akademie
Česká zemědělská akademie měla i v loňském roce tři pracoviště, ČZA Humpolec – Školní s 267 žáky, ČZA Humpolec – Nádražní se 197 žáky, ČZA Světlá nad Sázavou s 90 žáky. Ředitelem školy byl Mgr. Otakar Březina, zástupcem ředitele pro pracoviště Humpolec Ing. František Čížek a pro pracoviště Světlá nad Sázavou byl zástupce ředitele Ing. Josef Horní.
Byly otevřeny obory: Agropodnikání, Přírodovědné lyceum, Jezdec a chovatel koní, Mechanik opravář motorových vozidel, Opravář zemědělských strojů, Autoelektrikář, Podnikání (dálková forma), Chovatelství, Karosář, Instalatér, Tesař, Zedník, Autoelektronika.
Významné akce a soutěže:
14. až 16. února 2012, finále soutěže OD oboru tesař v Jaroměři, účast dva žáci a UOV P. Krejčí, celkové 6. místo pro A. Lefflera a F. Bezoušku.
17. - 18. dubna 2012 se účastnili v mezinárodní soutěži svařování Frýdek-Místek tři žáci.
Květen 2012 – oblastní kolo jízdy zručnosti – 1. 2. a 4. i 5. místo z 37 soutěžících (15. září 2012 v Hradci Králové vyhrál Ondřej Šíma celostátní kolo)
2. - 3. května 2012 Praha – soutěž žáků oboru opravář zemědělských strojů – 4. místo na celostátní úrovni Jan Chadraba
16. května 2012 - jízda zručnosti s traktorem a vlekem, krajské kolo soutěže Automechanik Junior a Autotronik Junior 2012
22. a 23. června 2012 – 125. výročí založení školy
26. června 2012 – Radnice v Jihlavě, slavnostní pasování na tesařské tovaryše absolventů oboru tesař, pokrývač a klempíř z oblasti Vysočiny ve spolupráci s Cechem KPT a školami z Tábora, Humpolce a z Jihlavy a Magistrátem města Jihlava
Účast na sportovních soutěžích:
Nejvýraznější úspěch byl 3. místo v okresním přeboru ve florbale - z devíti středních škol okresu. Účastníci byli Paťha, Duffek, Zmek, Beránek, Novák, Kaman, Bleha, Vaněček.
V zahraničí pracovali žáci zemědělských a opravárenských oborů. Žáci zemědělských oborů pracovali jak přímo na farmách v soukromém sektoru (Francie), tak na školním hospodářství v Bayreuhtu a v Ivance pri Dunaji. Žáci opravárenských oborů se účastnili prací v autoservisech a na stavbách v Dolním Kubíně (Istebné). Proběly dva běhy stáže v Německém Bayreuhtu (čtyři žáci , agropodnikání), jeden běh stáže ve Francii (dva žáci agropodnikání), tři běhy stáží na Slovensku v Ivance pri Dunaji (dva žáci agropodnikání, sedm žáků oboru jezdec, sedm žáků zaměření na kynologii) a dva běhy stáží na Slovensku v Istebném (autoopravárenké a stavební obory). Účastníci stáží se vrátili výrazně samostatnější a rozhodnější, v praxi si ověřili svoji schopnost adaptace na jiné prostředí a samostatné zvládání zadaných úkolů. Po stážích v západních zemích se všichni výrazně zlepšili v komunikaci v cizím jazyce, někteří z nich dostali pracovní nabídky.
Domovy mládeže provedly tyto rekonstrukce:
- Světlá nad Sázavou – rekonstrukci 1. patra
- Humpolec – Dusilov - částečně opravil střechu domova mládeže (východní strana), pořídil kamerový systém do 1. patra domova mládeže
- Humpolec – Fügnerova - zprovoznil hřiště s umělým povrchem, zřídil lokální počítačovou sítˇ na pokojích s připojením k internetu, na klubovnu s PC převedl počítače ze školy ve Světlé nad Sázavou
- Humpolec – Nádražní - pořídil nábytek do čtyř pokojů na 1. a 4. patře, položil nové linoleum ve třech ložnicích a kuchyňce na 4. patře, na klubovnu s PC převedl počítače ze školy ve Světlé nad Sázavou a vymaloval celé 1. patro domova mládeže.
Střední škola SČMSD Humpolec s.r.o.
Organizační uspořádání školy bylo v roce 2012 následující: jednatel PhDr. Ludvík Omáčka, CSc. a ředitel Mgr. Marie Loskotová, pracovníků celkem 26, z toho učitelé 20, učitelé odborného výcviku tři.
Granty:
- Vzdělávání pro konkurenceschopnost – 50 žáků a čtyři učitelé – Podnikání do Evropy – získání Certifikátu podnikatelských dovedností
- Další vzdělávání UNIV2 Kraje: pilotní program „Zdravá gastronomie“
- Program dalšího vzdělávání v projektu UNIV2 Kraje: Informační gramotnost veřejnosti – tento program byl následně pilotně ověřen a účastnili se ho zájemci z řad veřejnosti a učitelé školy, kteří následně získali certifikát ECDL
- Operační program vzdělávání pro konkurenceschopnost: EU peníze školám
Obory školy:
Tříleté učební obory ukončené závěrečnou zkouškou:
- Prodavač – studium denní
- Prodavač – odborné zaměření Prodavač a výrobce lahůdek – studium denní
- Kuchař – číšník – studium denní
Čtyřletý studijní obor ukončený maturitou:
- Obchodník – studium denní
- Odborné zaměření: Specialista na informační technologii
Specialista na cestovní ruch
- Informační technologie - studium denní
Vzdělávání dospělých – 4leté studium s maturitou
- Obchodník – 4leté studium distanční
- Podnikání – 2leté studium distanční
- Prodavač – 3leté dálkové studium
Aktivity školy vzdělávací, kulturní i sportovní v roce 2012:
13. ledna – maturitní ples 4. třídy Obchodník
16. ledna - přednáška a seminář „Stopy totality“, což byl projekt, který zpracoval osudy lidí stíhaných komunistickým režimem. Dobrovolníci ze sdružení „Političtí vězni“ proškolili vybranou skupinu studentů z druhých ročníků.
27. ledna – maturitní ples 4. třídy Informační technologie
31. ledna – Projekt „Recyklohraní“
12. až 14. února – Projekt „Stopy totality“, deset studentů a jeden pedagog se zúčastnili konference v Jáchymově, v oblasti pracovních táborů pro politické vězně, seznámili se zde s pamětníkem, který je provedl životem politického vězně.
15. února – beseda s pamětníkem holokaustu, přednáška „Židovské zvyky a tradice“
20. února – exkurze studentů cestovního ruchu, prohlídka Pražského hradu a pokladu carského Ruska
12. až 16. března – zapojení do Evropského týdne dovedností IT (informačních technologií)
27. března – 2. ročník jazykové soutěže škol SČMSD Znojmo – studenti 3. ročníku Gabriela Vlachová a Martin Kubát vyhráli 2. místo v německém jazyku
2. dubna – seminář „Židé, dějiny a kultura pro pokročilé“
4. dubna – preventivní program „Nebojte se policie“
16. až 20. dubna – praktická maturitní zkouška
18. až 20. dubna – Program Evropské unie „Evropa pro občany – aktivní evropská paměť“, vybraní studenti a dva pedagogové se zúčastnili „pochodu živých“ v bývalém koncentračním táboře v Osvětimi
19. dubna – odborná exkurze do vinařství Spielberg
2. až 9. května – písemné zkoušky společné části maturitní zkoušky
23. května – návštěva židovského hřbitova
28. až 31. května – kurz studené kuchyně
1. června – písemná část závěrečné zkoušky
4. až 7. června – ústní část maturitní zkoušky
13. června ústní část závěrečné zkoušky
11. až 12. září – opravné a náhradní termíny maturitních zkoušek
17. až 18. října – studenti cestovního ruchu absolvovali zájezd realizovaný v Kraji Vysočina a plnili své studijní průvodcovské zkoušky.
15. listopadu – den otevřených dveří, v jehož průběhu se uskutečnily soutěže v oblasti využívání informačních a komunikačních technologií a v jazykových dovednostech. Absolutní vítěz získal multifunkční tiskárnu, druhé místo bylo odměněno bezdrátovou myší, třetím místem flash diskem.
7. prosince – první gastroden – studenti oborů kuchař – číšník a prodavač a výrobce lahůdek předvedli svůj gastronomický um.
Dětský domov
Počet dětí v domově byl na začátku roku 30 a na konci roku 32.
V roce 2012 se podařilo dokončit rozsáhlou rekonstrukci rekreační chalupy v Křepinách a byla provedena celková rekonstrukce krovu, střešní krytiny a
podkroví na budově domova. V podkroví vznikly nové pokojíčky, které využívají dospívající děti.
Dětský domov v Humpolci zajišťuje výchovnou, hmotnou a sociální péči dětem, které ze závažných důvodů nemohou být vychovávány ve vlastní rodině, nebo umístěny v jiné formě náhradní rodinné péče. Mimořádný význam pro celkový rozvoj dítěte mají volnočasové aktivity (pletení z pedigu, práce s keramikou, drátkování, navlékání korálků, sportovní aktivity, kulturní akce), nebo v zájmových a společenských organizacích. Dětský domov dlouhodobě spolupracuje s různými sportovními organizacemi a školami ve městě, využívá nabídek nadací (Nadační fond Hanky Kynychové, Nadace Terezy Maxové, Nadační fond manželů Lívie a Vaclava Klausových, Nadace táta a máma, Nadace naše dítě) a občanských sdružení (Euforall, Múzy dětem, Beruška Havlíčkův Brod, Tango Havlíčkův Brod), což umožňuje navázat širší sociální kontakty a věnovat se určité činnosti soustavněji a pod odborným vedením.
Během roku dětský domov uskutečnil pro děti řadu sportovních i kulturních akcí:
- Návštěva motorkářů v domově
- Účast v závodě Triatlon Tour v Třebíči (3. místo v ml. kategorii)
- S Fank clubem Zbyňka Drdy podzimní úklidové práce na zřícenině hradu Orlík
- Pampeliška Lidečko – národní přehlídka prací venkovské mládeže
- MPP – pravidelné návštěvy nízkoprahového centra Vrakbar v Jihlavě – semináře na aktuální témata v prevenci patologických jevů
- Podzimní běh Bernardcup – účast našich dětí
- Návštěva ZOO Jihlava
- Účast na akci oslava 20 let pivovaru Bernard
- Trojboj - sportovní den v Dětském domově Nové Vsi u Chotěboře – 2. místo družstev
- Finálové závody v projektu Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou -1. místo v kategorii aerobic Kadet, 1. místo v kategorii Tanec
- Pinponkiáda v dětském domově Jemnice
- Charitativní koncert Hanky Kynychové v kině Humpolec
- Účast na divadelním představení „A cirkus bude“ v Praze a prohlídka kulturních památek
- Lucerna Praha – koncert Heleny Vondráčkové
- Beseda „Vánoce, tradice, zvyky“
- Účast na „Vánočním odpoledni“ v ZŠ Hradská – výroba vánočních ozdob
- Účast dětí na „Tříkrálové sbírce“
- Muzeum Humpolec – výstava prací dětí z dětských domovů
- Divadelní představení „Výlet“ – vzdělávací akce v rámci projektu Finanční gramotnosti
- Koncert hradní stráže v Praze
- Nejmilejší koncert – kulturní přehlídka dětských domovů našeho regionu
- Pobyt na horách – Zadov, Jeseníky, Alpy - Itálie
- Velikonoční odpoledne – akce Střediska volného času v Humpolci
- Návštěva koňské farmy v Boňkově – péče o koně a jízda na koních
- Účast na MISS DD ve Strakonicích
- „Mise Afgánistán“ – beseda s kaplanem panem Jordánkem – účastníkem vojenské mise
- Turistická akce ve spolupráci se záchytnou stanicí v Pavlově – prohlídka dravců, plnění různých úkolů
- Prohlídka Hasičské stanice v Humpolci při příležitosti Dne otevřených dveří
- Víkendový pobyt s Rádiem Vysočina na turistické základně Orlovy - Kouzelnická šou, divadlo
- Pořádání oblastního kola Sportovních her pro dětské domovy s finanční podporou města Humpolec
- Festival OUT OF HOME v Praze – zážitkový den
- Fotbalový zápas na Spartě ČR – Maďarsko
- Den dětí – akce firmy ACO Přibyslav – soutěže, atrakce pro děti
- Dětský den v Plačkově
- Akce ke Dni dětí – pečení prasátka s účastí našich sponzorů
- Slovensko – Roháče – turistická akce
- Beseda s Mírou Orosem, který uskutečnil let motorovým padákem nad dětskými domovy za 90 dní
- Výchovné divadelní představení „Nový spolužák“ v rámci projektu Finanční gramotnosti
- Návštěva farmy v Kochánově – předání dětských výrobků nadaci, jízda na koních
- Turistický sraz dětských domovů v Mikulově
- Triatlon Tour – sportovní závody v Třebíči
Pro děti dětský domov zajistil i letní rekreace a tábory, 29. června až 18. srpna pobyt na chalupě v Křepinách, 7. až 14. července pobyt v rekreačním středisku Jizbice pod Blaníkem, 22. až 26. července soustředění v Praze v rámci projektu Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou, 1. až 11. srpna letní dětský tábor pro čtyři děti od společnosti E-ON a 18. až 25. srpna pobyt v rekreačním středisku Pikovice pod Medníkem.
Základní umělecká škola G. Mahlera
Základní umělecká škola G. Mahlera poskytuje základy vzdělání v jednotlivých uměleckých předmětech a připravuje žáky pro studium ve vyšších odborných školách uměleckého zaměření (konzervatoře, vysoké školy AMU, JAMU, DAMU).
Pro výuku škola využívá celkem 22 učeben, hudební obor 16 učeben, výtvarný obor čtyři učebny, taneční obor dvě učebny. Při pořádání vlastních prezentací má škola koncertní sál v půdní vestavbě. Prezentace tanečního oboru jsou pořádány v sále kina (prostor jeviště). Výtvarné práce žáků výtvarného oboru jsou prezentovány v galerii půdní vestavby, učebnách tohoto oboru a pořádaných výstavách v galeriích muzea Dr. A. Hrdličky Humpolec.
V uplynulém školním roce byly v II. poschodí budovy rozdělením jedné velké zkušebny zřízeny dvě učebny pro výuku zpěvu a kytary. Byly provedeny drobné opravy ve vnitřním zařízení budovy, např. vstupních dveří přízemí, zábradlí u schodů od hlavního vchodu do budovy pro bezpečnost osob a dětí, vymalování oboru a ladění klavírních křídel a pianin.
Povolená kapacita školy je 600 žáků. Skutečný počet žáků ve roce 2012 byl celkem 588 žáků, hudební obor 340 žáků, výtvarný obor 123 žáků, taneční obor 125 žáků. Z celkového počtu žáků školy bylo 12 žáků zařazeno do studia pro dospělé. Kromě standartní výuky v jednotlivých hudebních uměleckých předmětech škola nabízí i výuku hry na elektrickou a basovou kytaru. Výtvarný obor kromě plošné tvorby, malby a grafiky nabízí i studium keramiky. V tanečním oboru se vyučuje lidový tanec, současný tanec, klasická taneční technika, scénický tanec. Veškerá výuka uměleckých předmětů je zabezpečena kvalifikovanými pracovníky
Školní rok 2011/2012 byl pro Základní umělecké školy určitým předělem v jejich činnosti pro tvorbu Školních vzdělávacích programů (ŠVP). Koordinátorem ŠVP na ZUŠ G. Mahlera v Humpolci byl zástupce ředitele, paní učitelka MgA. Dita Urbánková Čeledová DiS, která prošla několika školeními organizovanými Národním institutem pro další vzdělávání v Jihlavě a byla také účastníkem grantového projektu ,,Zvyšování kompetencí vedoucích pracovníků ZUŠ“ v Telči, kde se problematika Školských vzdělávacích programů řešila v rámci stáží. Na ŠVP se dále podílel ředitel školy a paní učitelka Dagmar Klapková, vyučující hudebně teoretických předmětů.
Umělecká rada školy pracovala v roce 2012 v tomto složení Stanislav Žaloudek – předseda, Petra Kopecká – hudební obor, Martin Dvořák - hudební obor, Jana Sankotová - hudební obor, Tomáš Vodrážka - hudební obor, Eva Moravcová - výtvarný obor, Eva Eremková - taneční obor.
Počet žáků na I. stupni základního studia podle uměleckých oborů:
Přípravné studium (1. a 2. ročník) za všechny obory mělo 132 žáků, hudební obor individuální a skupinová výuka 194 žáků, hudební obor kolektivní výuka 20 žáků, výtvarný obor 91 žáků, taneční obor 75 žáků. Celkem v základním studiu I. stupně bylo 512 žáků.
Počet žáků na II. stupni základního studia podle uměleckých oborů:
Hudební obor individuální a skupinová výuka měl 35 žáků, výtvarný obor 20 žáků, taneční obor 21 žáků. Celkem v základním studiu II. stupně bylo 76 žáků,
Studium dospělých podle uměleckých oborů:
Hudební obor individuální výuka: pět žáků, výtvarný obor: sedm žáků.
Hudební obor ukončilo 29 absolventů (20 – I. stupeň, devět - II. stupeň), výtvarný obor 23 absolventů (17 – I. stupeň, šest- II. stupeň), taneční obor pět absolventů (jeden – I. stupeň, čtyři – II. stupeň). Jeden žák byl přijat na konzervatoř, čtyři žáci na střední umělecké školy, tři žáci na vysoké umělecké školy, jedna žákyně na pedagogickou fakultu.
Celkem pracovalo na pracovní smlouvu 23 zaměstnanců, z tohoto počtu bylo 19 pedagogů a čtyři nepedagogičtí pracovníci, dále byli zaměstnáni dva pedagogové na Dohodu o pracovní činnosti.
Soutěže hudebního oboru:
- Okresního kola soutěže se zúčastnilo 39 soutěžících ze ZUŠ Pelhřimov, Kamenice nad Lipou, Pacov, Žirovnice, Humpolec. Sólový zpěv měl 14 žáků, umístění: 13 prvních míst, z toho sedm míst s postupem do krajského kola, jedno místo druhé. Komorního zpěvu se zúčastnilo 11 komorních skupin, ze školy čtyři komorní skupiny, všichni 1. místo s postupem do krajského kola soutěže. Absolutním vítězem této soutěže v sólovém zpěvu byla Jana Dvořáková z humpolecké školy.
- Okresního kola soutěže dechových dřevěných nástrojů se zúčastnilo 30 soutěžících ze škol uvedených u pěvecké soutěže. Z humpolecké školy soutěžilo devět žáků s umístěním pěti prvních míst s postupem do krajského kola soutěže, tři druhá místa a jedno místo třetí. Absolutním vítězem této soutěže byla humpolecká Anežka Prokůpková na zobcovou flétnu.
- Okresní kolo soutěže dechových žesťových a bicích nástrojů se zúčastnilo 32 soutěžících - dechy žestě a pět soutěžících na bicí nástroje ze ZUŠ Pelhřimov, Pacov, Kamenice nad Lipou a Humpolce. Ze školy soutěžilo 17 žáků na dechové žesťové nástroje a jeden žák na bicí nástroje s umístěním dechy - žestě sedm prvních míst s postupem do krajského kola, pět druhých míst a umístění bicí nástroje bylo jedno první místo.
- Krajské kolo soutěže v sólovém a komorním zpěvu, pořadatel ZUŠ G. Mahlera Humpolec, ZUŠ Kraje Vysočina. Celkem se soutěže zúčastnilo 41 žáků v sólovém zpěvu, devět duet, jedno trio a jeden kvartet. Z humpolecké ZUŠ soutěžilo sedm žáků ve zpěvu sólovém (Kotenová - 2 místo, Zelená - 2. místo, Zástěrová - 3. místo, Hypšová a Dvořáková - 1. místo s postupem do celostátního kola, Nechvátalová - 3. místo).
- Komorní zpěv měl dvě první místa s postupem do Celostátního kola soutěže – Duo - Dvořáková, Zavadilová a Trio - Staňková, Zástěrová, Kasalová, jedno první místo Duo - Hypšová, Staňková, jedno 2. místo - Kvartet-Nechvátalová, Piklová, Augustová, Lisý.
- Krajské kolo soutěže dechových nástrojů - pořadatel ZUŠ Žďár nad Sázavou, ZUŠ Kraje Vysočina. Z humpolecké ZUŠ soutěžily dvě žákyně na zobcovou flétnu - Prokůpková – 2. místo, Jelínková – 1. místo, jedna žákyně na trubku – Hypšová - 1. místo, dva žáci baskřídlovka – Šimáček - 1. místo, Peca – 1. místo, jeden žák na pozoun – Chadim - 1. místo s postupem do celostátního kola, dva žáci na tubu – Kutiš - 1. místo, Maděra – 1. místo, jeden žák na příčnou flétnu – Urbánek - 1. místo, jeden žák na saxofon - Štěpánek - 2. místo.
- Krajské kolo soutěžní taneční přehlídky - pořadatel ZUŠ Jihlava, ZUŠ Kraje Vysočina. Celkem se této taneční přehlídky zúčastnilo 19 choreografií. Z Humpolce byly dvě choreografie (Víla a studánka, Trosečník).
- Celostátní kola soutěží – umístění žáků ZUŠ G. Mahlera Humpolec:
- Zpěv sólo – soutěžilo 11 žáků, Hypšová Veronika – čestné uznání, soutěžilo 16 žáků, Dvořáková Jana – čestné uznání.
- Komorní zpěv – duo - soutěžilo devět skupin - Dvořáková, Zavadilová - čestné uznání.
- Trio - soutěžilo šest skupin-Staňková, Zástěrová, Kasalová - 3. místo.
Soutěže výtvarného oboru
- Soutěže mezinárodní:
- Lidice – 26 000 prací z 67 zemí, žáci zde získali dvě medaile (Krtek, Žáček), a za kolekci malby obdrželi žáci (Binghamová, Čeplová, Jůzlová, Šimek) medaili, kterou jim 30. května 2012 osobně předal ministr školství.
- Bienále fantazie - Slovensko, účast 16 zemí, čestné uznání získali žáci-Kotenová, Sedláková, Novák.
- Soutěže celostátní:
- Alšova země – UK Praha - kolekce žáků humpolecké školy vybrána pro výstavu v Mostě.
ZUŠ byla pořadatelem již III. ročníku festivalového setkání mládežnických dechových orchestrů v Kalištích v rámci festivalu MAHLER 2012. Záštitu nad tímto festivalem převzala paní RNDr. Marie Kružíková - radní Kraje Vysočina pro oblast školství. Dechový orchestr dále účinkoval při hudebním festivalu léto Úsobí, na finále zlaté Podkovy v Humpolci. Soubor Camerata - historická hudba prezentoval školu a město při slavnostech v Kraji Vysočina na hradě Orlík a v Lipnici nad Sázavou. Žáci výtvarného oboru uspořádali vánoční výstavu prací žáků v suterénních prostorách budovy.
Škola byla pořadatelem v pořadí již XV. PLESU HUDBY v Humpolci.
Škola se snaží o maximální spolupráci se svým zřizovatelem i rodiči. Žáci školy se účastní vítání občánků města - několikrát během školního roku, vánočních koncertů a dalších akcí pořádaných subjekty města Humpolec. Organizuje talentový průzkum dětí předškolního a školního věku. Školy mají možnost využití nového koncertního sálu v půdní vestavbě.
ZUŠ byla partnerem grantového projektu ,,Zvyšování kompetencí vedoucích pracovníků ZUŠ“ konaného v Telči od 1. listopadu 2009 do 31. května 2012. Cílem tohoto projektu bylo komplexní vzdělávání v rozsahu 240 hodin a na ně navazující systém vzájemné výměny zkušeností formou workshopů a stáží. Výstupem projektu pak byla implementace získaných znalostí, dovedností a zkušeností do systému řízení škol.
HOSPODÁŘSKÝ ŽIVOT
Rodinný pivovar Bernard
Výstav pivovaru byl v roce 2012 rekordní. Celkově vystavil pivovar 212 874 hl nepasterizovaného piva Bernard, které se čepuje v 1300 restauracích v České republice a 250 restauracích na Slovensku. Objem exportu byl 16 719 hl a vývoz na Slovensko činil 1 893 hl.
Zaměstnával 141 pracovníků pivovaru, 23 ve Sladovně Bernard v Rajhradě u Brna a dopravu zajišťovala firma Hrobský s deseti zaměstnanci.
Pivovar v roce 2012 získal celkem 31 ocenění. V degustačních soutěžích bylo patnáctkrát oceněno nepasterizované pivo, šestnáct úspěchů má na svém kontě značka Bernard a také její zaměstnanci.
Na jaře 2012 se stal už pojedenácté v řadě nejobdivovanější firmou na Vysočině. Firma vařila sedm druhů piva a čtyři druhy nealkoholického piva Bernard s čistou hlavou. Pivovar se v letošním roce stal už pojedenácté v řadě nejobdivovanější firmou kraje Vysočina a současně třetí nejobdivovanější firmou ČR v oboru potravinářský a tabákový průmysl.
V nejprestižnější kategorii světlých ležáků prémium 12% uspěl Bernard Světlý ležák a skončil na druhém místě. Stejného úspěchu dosáhl i v kategorii tmavých ležáků Bernard Černý ležák s jemnými kvasnicemi. V kategorii kvasnicových piv obsadil Bernard Nefiltrovaný světlý ležák třetí místo. Do soutěže bylo přihlášeno 52 pivovarů s 280 vzorky.
Pivovar přinesl pod stromeček v prosinci 2012 novinku – Bezlepkový ležák (alk. 4,7 % obj.). Pivo splnilo požadavky nařízení o složení potravin vhodných pro celiaky a toto měli v Humpolci potvrzeno i Státním veterinárním ústavem v Jihlavě. Na bezlepkové pivo byl vystaven certifikát s údajem potvrzujícím povolené množství lepku, tj. do 20 mg na kg.
Za hranicemi prodával Bernard nejvíc piva na Slovensku. Pivo Bernard mohli ochutnat také zákazníci třeba v Rusku, Polsku, v Británii a Slovinsku. Za první tři čtvrtletí roku 2012 tržby za pivo převýšily 302 milionů korun proti 287 milionům Kč ve stejné době před rokem. Obrat podniku ve stejné době meziročně stoupl o 5,5 % na 321 milionů Kč.
Pivovar uspěl také v soutěži Zaměstnavatel roku 2012 v kategorii Progresivní zaměstnavatel a obsadil skvělé 2. místo v České republice. Pro hodnocení firmy bylo důležité její finanční zdraví, společenská odpovědnost, náklady na mzdy, šíře benefitů a možnosti vzdělávání zaměstnanců a nemocnost.
Humpolecký pivovar Bernard také v tomto roce zahájil kampaň proti pivu stáčenému do PET lahví, neboť jako jeden z mála velkých pivovarů nestáčí své pivo do čím dál oblíbenějších PET lahví.
Pivovar Bernard jako každým rokem podporuje řadu sportovních, vědomostních i kulturních akcí:
- Fotbalový klub Humpolec – celoroční podpora, Bernard Cup – zimní turnaj
- Hokejový klub Humpolec
- TJ Jiskra Humpolec, jednotlivé oddíly
- Auto-moto klub Zálesí, Setkání mistrů Bernard Cup
- Partner Zlaté podkovy
- Soutěž Mládí – pivovar je garantem celé soutěže o nejvšestrannějšího žáka a studenta Humpolce
V roce 2012 pivovar zorganizoval 18. ročník BERNARD FESTu s účastí několika tisíc návštěvníků a 12. reprezentativní ples Rodinného pivovaru Bernard.
DH Dekor, spol. s.r.o.
Rok 2012 byl ve znamení relativně naplněných restrukturalizovaných výrobních kapacit.
V roce 2012 bylo vyrobeno 13 857 tis. m2 impregnovaného papíru, 6 024 tis. ks nábytkových dílců a bylo zalaminováno 7 036 tis. m2 dřevotřískové desky a MDF desky.
Celkové tržby firmy v roce 2012 vzrostly o cca 17 mil. Kč proti roku 2011. Důvodem je vyšší výroba v technických jednotkách. Byl dosažen hospodářský výsledek cca - 4,3 mil. Kč, což proti r. 2011 znamenalo zlepšení o 12,2 mil. Kč.
V závěru roku byla zahájena přímá spolupráce s firmou IKEA Components. Na této zakázce vyráběné a obchodně řízené zcela v režii firmy se pracovalo celý rok. Dodávky pro tento světově významný koncern obnáší nutnost splnit mnoho kvalitativních požadavků.
Společnost na konci roku 2012 zaměstnávala okolo 220 pracovníků. Výkyvy naplněnosti výroby se řešily prostřednictvím zaměstnávání agenturních pracovníků.
Na rok 2013 má firma v plánu dále rozvíjet obchod s firmou IKEA a zároveň neopouštět dosavadní zákazníky, aby co nejvíce diverzifikovala riziko výkyvů poptávky. Chtějí doplnit stávající výrobní zařízení pro výrobu nábytkových dílců o stroj pro výrobu tvarově olepených dílců.
ZÁJMOVÉ ORGANIZACE
Český rybářský svaz MO Humpolec
Rybářský ples konaný ve Spolkovém domě, byl první akcí rybářského svazu. Zúčastnilo se ho 230 lidí, pro něž byla připravena i bohatá tombola s množstvím ryb a rybích specialit. K tanci a poslechu vyhrával Party band Martina Dvořáka.
Na výroční schůzi byli tradičně oceněni i nejstarší a zasloužilí členové humpolecké organizace.
Hospodářský rok začal jarními výlovy, při nichž bylo z vlastních komorových rybníků a dalších nákupů násad rozsázeno k dalšímu chovu celkem 243 q kapra.
Prvním závodem, ve dnech 12. a 13. května, se stal již tradiční Hadina Cup, což jsou 24 hodinové závody dvojic v lovu kapra a amura. Za velmi mrazivého počasí, jenž zcela odpovídalo pranostice ,,zmrzlých mužů“, se mezi 60 dvojicemi nejvíce dařilo závodníkům z nedalekého Čejova, kteří obsadili první tři místa. Z vítězství se radovali pan Petr Kameš se synem Jakubem, kteří ulovili 33 ks ryb o celkové délce 1 734 cm. Druhé místo obsadili pan Radek Havránek se synem Ondřejem s úlovkem 30 ks ryb o celkové délce 1 729 cm. Třetí místo patřilo loňských vítězům panu Pavlu Moravcovi s vnukem Petrem, kteří ulovili 32 ks ryb v celkové délce 1 686 cm. Cenu za nejdelší ulovenou rybu (amura 88 cm) si v podobě celého selete odnesli pánové Karel Hlaváček a Antonín Svoboda z Humpolce. Při závodech bylo uloveno celkem 558 ks kapra a amura v celkové délce 29 696 cm.
Největší akcí svým rozsahem i významem se pro rybářskou organizaci i celé město Humpolec určitě stalo Mistrovství ČR juniorů a žáků, které se za vydatné podpory Města a celé řady sponzorů uskutečnilo 9. června v areálu fotbalových stadionů.
Mezi 60 mladými závodníky z celé ČR se nejvíce dařilo závodníkům reprezentujícím Jihočeský územní svaz. Družstvo juniorů ve složení Jiří Marek, Filip Vaculík, Daniel Štěrba a Filip Humpál se stalo mistry republiky, na druhém místě skončili junioři ze Středočeského územního svazu a třetí místo obsadili junioři reprezentující Severočeský územní svaz.
V soutěži družstev juniorek zvítězilo také družstvo Jihočeského územního svazu ve složení Housová Gabriela a Marková Kateřina, stříbrnou příčku obsadily reprezentantky Severočeského územního svazu a třetí místo patřilo závodnicím z Moravskoslezského územního svazu. Nejúspěšnějším účastníkem celého mistrovství se stal žák Tomáš Spáčil, reprezentující Středočeský územní svaz, který získal celkem pět zlatých a dvě stříbrné medaile. Nejúspěšnějšími závodníky z Jihočeského územního svazu se stala žákyně Kateřina Marková, která získala pět zlatých a jednu stříbrnou medaili, její bratr - junior Jiří Marek, který získal čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili a žák Tomáš Buřič, který získal celkem čtyři medaile.
Součástí celého Zábavného dne se i tentokrát staly závody v lovu ryb udicí jednotlivců, které se konaly 16. června v blízkosti humpolecké rybárny na chovných rybnících Dusilák a Dvorák. Na prvně jmenovaném rybníku soutěžilo celkem 29 dětí do 15 let a celkovým vítězem se stal domácí závodník Ondřej Havránek, který ulovil 32 ks ryb v celkové délce 1 175 cm. Na druhém místě se ziskem 634 cm skončila Veronika Křepelová ze Světlé nad Sázavou a třetí místo obsadila se ziskem 629 cm Denisa Peřinová z Bohdalova. Cenu za nejdelší ulovenou rybu (kapra 56 cm) si odnesl humpolecký Tomáš Krtek. V závodě dětí bylo uloveno celkem 205 ks ryb v celkové délce 8 135 cm. V soutěži dospělých, která probíhala sice souběžně, ale na rybníce Dvorák se z vítězství mezi 96 závodníky nakonec radoval Petr Musílek z Chotěboře, který ulovil 32 ks kapra o celkové délce 1 289 cm. Také druhé místo patřilo závodníkovi z Chotěboře. S úlovkem 22 ks kapra o celkové délce 774 cm jej nakonec obsadil Petr Jirásek. Na třetím místě se s úlovkem 15 ks kapra v celkové délce 552 cm umístil Jaroslav Beránek ze Světlé nad Sázavou. V závodě dospělých bylo uloveno celkem 289 kusů ryb v celkové délce 10 808 cm.
Posledními závody roku 2012 se premiérově stala ,,Humpolecká desítka“, což byly desetihodinové závody jednotlivců v lovu kapra a amura na Hadině.V těchto závodech se na prvním místě umístil Marián Dvořák z Humpolce.
S koncem měsíce října byla také uzavřena již třetí rybářská sezóna na Hadině a podle drtivé většiny ohlasů skončila úspěšně. V průběhu roku 2012 bylo do Hadiny postupně vysazeno 12 034 kusů ryb o celkové váze 10 592 kg. Celkové úlovky pak tyto hodnoty výrazně přesáhly.
Nákladem 360 000,- Kč byla Technickými službami města Humpolce provedena oprava rybníka „LAVIČKY“ v Jiřicích. Došlo k celkové výměně požeráku, přístupové lávky a vybetonování nových schodů. Dále bylo upraveno loviště, kádiště, sjezd do rybníka a byl pročištěn potok pod rybníkem.
Podzimní výlovy byly zahájeny na rybníce Strážník v Kletečné a po měsíci intenzivní práce byly ukončeny již tradičně na Dvoráku. Při výlovech přítomní diváci nejvíce obdivovali obrovské tolstolobiky až 20 kg těžké, velké kapry, štiky a candáty. Po sečtení všech výlovků bylo zjištěno, že v roce 2012 bylo na 30 rybnících odchováno, kromě jiných druhů ryb, také celkem 570 q kapra a 150 000 kusů jednoletého candátka.
Tradičně velký zájem mezi širokou veřejností vzbudily 2. listopadu opět Rybí hody. Pro spokojené strávníky bylo ze sádek vyskladněno a následně zpracováno celkem 12 q ryb.
V závěru roku pro veřejnost byla uspořádána Mikulášská zábava pro dospělé a druhý den odpoledne i Mikulášský maškarní karneval pro děti.
Svaz tělesně postižených
Místní organizace Svazu tělesně postižených v Humpolci měla na začátku roku 2012 102 členů, předsedou byl Stanislav Horký, místopředsedou Milada Bartáková, jednatelem Olga Hodačová, hospodářem Marie Dvořáková.
4. ledna 2012 se uskutečnila první akce tohoto roku, kdy došlo ke zhodnocení činnosti za rok 2011 a posezení při harmonice, jehož se zúčastnili i hosté z městského úřadu, starosta Mgr. Jiří Kučera a místostarosta Mgr. Roman Brzoň, kteří informovali o hospodaření a plánech města a poděkovali organizaci za dobrou práci pro starší a zdravotně postižené občany.
1. února 2012 proběhlo plánování zájezdu po Kraji Vysočina, tentokrát do Židovského města v Třebíči, který se uskutečnil dne 19. května 2012, rekondice do Lázní Toušeň a výroční členská schůze.
4. dubna 2012 hosté z pracovního úřadu paní Kohoutová a Kratochvílová informovaly o změnách ve vyplácení sociálních dávek.
20. – 28. dubna 2012 proběhl rekreační pobyt v Lázních Toušeň za účasti 28 členů z Humpolce.
6. června 2012 byly místní organizaci sděleny informace z programu schůze Okresního výboru Svazu tělesně postižených v Pelhřimově, především o zakoupených permanentkách do solné jeskyně, přípravě podzimní rekondice v Lázních Toušeň a byl zhodnocen zájezd do Třebíče.
5. září 2012 se uskutečnila příprava podzimní rekondice v Lázních Toušeň ve dnech od 2. – 10. listopadu 2012, které se mělo zúčastnit 26 členů.
3. října 2012 byla místní organizace informována o činnosti krajského výboru svazu tělesně postižených v ČR Jihlava, kterou přednesl pan Horký. Krajský výbor Svazu tělesně postižených v Jihlavě byl zrušen. Pan Horký jako člen „rady seniorů“ se zúčastnil prvního plenárního zasedání krajské rady seniorů v Jihlavě na krajském úřadě v Jihlavě.
5.prosince 2012 došlo k předáním informací o schůzi rady seniorů.
Členové místní organizace jsou zapojeni do dalších svazů, v Okresním výboru Svazu tělesně postižených v Pelhřimově jsou Horký Stanislav, Krovová Božena, Bartáková Milada, Dvořáková Marie, Horká Pavla a v radě seniorů při MěÚ v Humpolci jsou Horký Stanislav, Krovová Božena, Komrsová Marie.
Svaz důchodců
Občanské sdružení vede 14ti členný výbor pod vedením Jaroslavy Šenkýřové, který se schází pravidelně každé první úterý v měsíci, kde rozpracovává a připravuje jednotlivé programy pro své členy. Jejich práce je dobrovolná, bez nároku na odměnu.
Ke konci roku 2012 bylo evidováno 419 řádných členů. Během roku vstoupilo 41 členů, osm členů se odhlásilo a 13 členů zemřelo.
O své činnosti vede základní organizace Kroniku a z ní vyplývá, že 101 programů se zúčastnilo v roce 2012 3 329 členů. 13krát se sešlo 477 členů na nejrůznějších přednáškách a promítání. 675 členů se zúčastnilo zájezdů. Třikrát se sešlo 414 členů v jídelně Zemědělské akademie při hudbě a tanci – Novoroční a májová setkání a oslava Mezinárodního dne seniorů. Šestkrát se během roku uskutečnily tzv. „Odpolední čaje“, kde dělala radost nově vzniklá seniorská kapela pod vedením pana Jaroslava Hlouška. Tradiční výstava šikovných rukou pod názvem „Ani my nezahálíme“ má už dlouholetou tradici. V tomto roce se jí zúčastnilo pod vedením paní Zdeny Krčilové 43 vystavovatelů, vystavili 477 exponátů a výstavu navštívilo 201 návštěvníků. 403 členů se zúčastnilo divadla a koncertů v Brně, Praze, Stráži nad Nisou, pod vedení paní Marie Ježkové. Byl uspořádán jeden týdenní zájezd na Moravu (87 členů) a zájezd na Jindřichohradecko a Žďársko (98 členů).
Na tyto zájezdy přispěl Městský úřad. Základní organizace úspěšně a dlouhodobě spolupracuje s vedením Gymnázia A. Hrdličky, na šesti přednáškách obohatilo poznatky 129 seniorů. Rozvíjí se také spolupráce s vedením knihovny, kromě zajímavých přednášek proběhl také již druhý ročník trénování paměti pod názvem „Nedovolte mozku stárnout“. Osmi lekcí se zúčastnilo 78 členů.
Základní organizace svazu důchodců začala spolupracovat s charitou FOKUS z Pelhřimova. Svoje občanské sdružení propaguje v měsíčníku Zálesí, krajském i celostátním Zpravodaji Svazu důchodců.
Předsedkyně Svazu důchodců Jaroslava Šenkýřová je členkou Krajské rady svazu důchodců a Krajské rady seniorů v Jihlavě. Hospodářka Eva Loskotová je členkou revizní komise Krajské rady svazu důchodců v Jihlavě.
Svaz důchodců a Svaz tělesně postižených v Humpolci tvoří Radu seniorů, která je zařazena do poradního sboru města Humpolec a pracuje již 12 let.
Zahrádkář, zájmové sdružení Humpolec
Jeho činnost skončila 24. března 2012.
Český svaz chovatelů
Již od počátku kalendářního roku 2012 se členové svazu chovatelů věnovali přípravě zvířat na výstavní sezonu. V chovatelských odbornostech jsou zastoupeni chovatelé králíků, drůbeže, holubů a chovatelé okrasného ptactva. Celoročně zástupci prezentují své svěřence na výstavách všech úrovní. To znamená od výstav místních, okresních, regionálních až po celostátní či mezinárodní. Někteří jsou i členy speciálních chovatelských klubů. To jsou kluby, které se specializují na chov vybraných plemen zvířat či ptáků. Na všech těchto úrovních získávají chovatelé nemalá ocenění.
Největším chovatelským svátkem je pochopitelně humpolecká výstava v chovatelském areálu v Jihlavské ulici. I v tomto roce se podařilo zorganizovat výstavu, kterou obeslali nejen humpolečtí chovatelé, ale i chovatelé ze sousedních i vzdálenějších organizací. Králíci se představili v 212 klecích, 22 voliér holubů, 30 voliér drůbeže + ukázkové voliéry ptactva, ovcí, koz, či jedno z velkých lákadel pro děti - selský dvůr. Paní Lada Šípová z Chotěboře tu předvedla ukázku králičího hopu. To vše společně s pěkným počasím, živou hudbou, občerstvením a bohatou tombolou přispělo k pěkné pohodě během celé výstavy.
Ke konci roku 2012 základní organizace Českého svazu chovatelů v Humpolci měla 28 členů, z toho tři mladé chovatele (do osmnácti roků věku).
Domov blahoslovené Bronislavy
Domov blahoslavené Bronislavy se sídlem v Humpolci je nestátní neziskové zařízení pro seniory, kteří vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu nejsou schopni žít ve svém prostředí nebo by v něm zůstali izolováni.
V roce 2012 proběhlo v Domově mnoho společenských akcí. Téměř každý měsíc byla společná oslava narozenin a svátků. Při těchto akcích se scházeli všichni obyvatelé Domova a za melodií reprodukované hudby se společně slavily narozeniny a svátky. Uskutečnily se společenské akce: masopust (únor), oslava výročí 18. let znovuotevření Domova (v červenci), posvícení (říjen). Při těchto akcích hrála vždy živá muzika. Několikrát ročně, především však před vánoci, zde vystoupily děti ze ZŠ Hálkova i ZŠ Hradská, ze ZUŠ Gustava Mahlera a z Dětského domova Humpolec. Uskutečnilo se také mnoho výletů seniorů po celé Vysočině, v ostatních domovech pro seniory apod. Senioři po celý rok měli mnoho volnočasových aktivit, například ruční práce, trénování paměti, příprava vánočních svátků apod.
I v tomto roce byly provedeny potřebné opravy, jako například výměna oken a zakoupilo se nové vybavení.
Kapacita Domova je 33 klientů, zaměstnanců 20, zemřelo nebo odešlo osm klientů, průměrný věk je 82 let, celkový rozpočet činil 8 874 785 Kč.
Sbor dobrovolných hasičů města Humpolec
V roce 2012 se uskutečnilo celkem 45 výjezdů zásahové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Humpolec, z toho bylo devět požárů a 36 technických zásahů:
3x požár lesa, požár lesní hrabanky
4x požár nízkých budov
1x požár odpadu, popelnice
1x požár v průmyslovém objektu
1x pomoc při dopravní nehodě, sorbety, úklid vozovky
1x dovoz humanitární pomoci na D1, deky, horký čaj
1x únik ropných produktů (likvidace oleje na vozovce)
1x únik jiných látek (likvidace vyteklého pivovarského mláta na silnici)
2x planý poplach (požár lesa, požár kamionu – technická závada)
2x spolupráce s integrovaným záchranným systémem (pátrání po pohřešované osobě)
2x monitoring vodního toku
1x technologická pomoc (dohašování hořícího odpadu po požáru)
25x technická pomoc (2x čerpání vody ze sklepa, 7x odstraňování padlých stromů a kmenů přes komunikaci, 16x odstraňování nebezpečných stavů, tj. mytí vozovky, hmyz, rampouchy, dovoz vody, protipovodňová opatření).
V roce 2012 započaly práce na rekonstrukci základní zásahové techniky sboru. Byla uskutečněna velká oprava vozidla Škoda 706 RTHP CAS 25, oprava čerpací jednotky u druhého vozidla CAS 32 TATRA 148, od října 2012 se soustředili na generální opravu vozidla AVIA 31, DA 12, jež se protáhne až do roku 2013.
Členové sboru se každoročně podílejí na organizaci několika společenských akcí zejména pro děti a mládež.
S velkým úspěchem se setkal „Den otevřených dveří“ v garážích SDH ve dnech 4. - 6. května 2012, o čemž svědčilo množství dětí, které zbrojnici navštívily. Byl pro ně připravený program a cukrovinky.
Sbor se dále podílel od května celkem sedmkrát každý měsíc na dovozu, stavbě, bourání a odvozu stanů pro Farmářské trhy města Humpolec, což je nezanedbatelný zdroj zisku pro naši organizaci.
Díky spolupráci se Střediskem volného času v Humpolci byl společnými silami zajištěn pátý ročník tradiční Huhuliády (stavění sněhuláků – huhuláků). Součastí Huhuliády byly doplňkové soutěže zejména velký bobový sjezd pro nejmenší a soutěže pro rodiče s dětmi. Na akci dorazilo 36 soutěžících dětí a mnoho rodičů. Na závěr si každý mohl opéci špekáček pod širým nebem na otevřeném ohni ve sněhu, z čehož se stala každoroční tradice i pro dospělé.
Sbor zajištuje ve spolupráci se Střediskem volného času a městem Humpolec Dětský den v lesoparku na Stromovce a 5. prosince vždy Mikulášskou nadílku ve městě na Horním náměstí.
Během letních měsíců uskutečnil sbor v počtu šesti a pak devíti osob dvakrát návštěvu spřátelené obce Těškovice v Moravskoslezském kraji, kde měl za úkol navázat na předchozí léta dobré spolupráce a dlouholeté družby. Hasiči se účastnili oslav Dne obce a také i soutěží v požárním sportu družstev. Skupinka navštívila mimo jiné i hasičské muzeum v Ostravě Přívoze a centrální požární stanici v Ostravě Zábřehu.
Jednotka dobrovolných hasičů prováděla v srpnu požární asistenci při slavnostním ohňostroji na akci BERNARD Fest 2012 pro Rodinný pivovar Bernard v Humpolci.
Tradičně se sbor podílel na kropení trati pro autokrosové seriály Automotoklubu Zálesí a dále na pořadatelském zajištění osmi stanovišť na trati osmi členy Jednotky sboru dobrovolných hasičů v plné výstroji. Jednalo se celkem o šest seriálů od dubna až do října.
V měsíci srpnu a září se hasiči plně věnovali přípravám a vlastnímu průběhu 4. ročníku v požárním sportu družstev dne 15. září 2012 „O pohár starosty města Humpolce“. Na soutěž letos zamířilo celkem 23 družstev mužů a devět družstev žen z okolí. Soutěžilo se na dlažbě poblíž Havlíčkova náměstí v Humpolci a soutěž byla po loňském úspěchu pojata jako noční. Finále bylo ukončeno k druhé hodině ranní a vítězství a putovní pohár starosty města si odvezlo družstvo mužů z Olešné, okres Havlíčkův Brod. Vítězné družstvo žen si odvezlo pohár ze soutěže Sboru dobrovolných hasičů do Králova Pole, okres Havlíčkův Brod. Finále soutěže vyhrálo nejlepším časem rovněž družstvo z Olešné.
Klub českých turistů Humpolec
Rok 2012 zahájili pochodem Novoroční čtyřlístek. Tento pochod měl charitativní význam, vybraná finanční částka se poslala na pomoc handicapovaným lidem.
V polovině měsíce ledna, jako už každoročně, navštívili veletrh cestovního ruchu v Brně, kde získali nové kontakty a náměty na turistické akce. V únoru někteří členové prověřovali svoje síly lyžováním v horách. Měsíc březen byl plný turistických akcí. Zahájení jarní turistické sezony v Pelhřimově byla 17. března první akce, Jarní Vysočinou v Havlíčkově Brodě se turisté prošli 24. března. 31. března navštívilo několik členek sousední turisty v Rakousku na akci Za nejkrásnější medailí, pochod Vídeňským lesem. Zajímavou akcí nejen pro dospělé, ale i pro malé turisty, bylo 14. dubna Vítání jara na rozhledně Rosička u Žďáru nad Sázavou. Měsíc duben zakončili předmájovým pochodem do Jiřic na pálení čarodějnic. V měsíci květnu zlákala příroda turisty k pochodu kolem řeky Doubravy. Pochod začal ve Žlebech prohlídkou zámku a pokračoval až do Ronova. V druhé polovině měsíce května se uskutečnil celodenní výlet na hrad Karlštejn, spojený s 13ti km pochodem kolem lomů Velká a Malá Amerika a Mexiko. V měsíci červnu byly dvě turistické akce, první akcí byl okruh kolem Jílového u Prahy s návštěvou zlatého dolu Halíře a rozhledny Pepř a druhá akce byla na horu Lovoš u Lovosic s pěkným kruhovým výhledem na krajinu Českého středohoří.
Na začátku července se několik turistů zúčastnilo zájezdu senožatského Klubu českých turistů do Českého ráje a někteří turisté využili nabídky z turistického kalendáře k návštěvě Kamenských alejí.
Jak už je několikaletou tradicí klubu, v měsíci srpnu byl pořádán týdenní turistický zájezd. Zavítal také do Českého Krumlova a jeho okolí. Pobyt se zpříjemnil turistům kulturním zážitkem na otáčivém hledišti v zahradě krumlovského zámku. V září se zúčastnil v Havlíčkově Brodě Havlíčkobrodské padesátky s odhalením pamětní desky opatu Vítu Tajovskému v rodné vesnici Klanečná. 8. září následovala významná akce Klubu českých turistů Kraje Vysočina. Byl uspořádán jako každoročně turistický pochod Cestami Oktaviána Strádala za opečeným špekáčkem. Za velmi příznivého počasí se akce zúčastnilo 150 příznivců turistiky z blízkého i dalekého okolí. Náklady na akci byly hrazeny z dotace Města Humpolec.
Z této dotace byla částečně hrazena i doprava na jednodenní zájezd, konaný dne 6. října na vinobraní do Valtic s turistickým pochodem v Lednicko-valtickém areálu. 21. října prošli turisté celou první značenou turistickou trasu Vojty Náprstka z Berouna na Karlštejn, přes obec Sv. Jan pod Skalou.
V listopadu se uskutečnil ještě jeden celodenní pochod, a to na hrad Okoř, s návštěvou historického místa Budeč s nejstarší rotundou sv. Petra a Pavla.
Celkem se v tomto roce uskutečnilo 14 celodenních a 53 středečních pochodů. Celodenní pochody připravovala a vedla pí Kotlíková, a středeční pochody připravili a vedli pan Jelínek, Hodač, Duba, paní Záběhlíková a Kalinová.
Středeční pochody se pohybovaly v délce od 6 km do 15 km. Trasy pochodů se uskutečnily v celém regionu Kraje Vysočina.
V měsíci únoru v Telči získaly dvě členky, a to paní Záběhlíková a Kotlíková, oprávnění k vedení turistických akcí vykonáním zkoušky Vedoucí turistiky.
Český svaz včelařů
V roce 2012 humpolecká včelařská organizace oslavila 105. výročí založení organizace. V tomto roce také přibylo pět členů a tak stav členů základní organizace byl 145 s 1 350 včelstvy, jedna právnická osoba a to Školní statek při České zemědělské akademii v Humpolci se 12 včelstvy a dva neorganizovaní včelaři s 40 včelstvy.
Včelařský rok byl zhodnocen v oblasti medné snůšky jako průměrný, bylo zjištěno, že medná snůška byla v každé oblasti základní organizace jiná a průměr vycházel ve výši 30 kg na včelstvo.
Množství vykoupeného medu od členů základní organizace bylo ve výši 12 078 kg. V oblasti chovatelské bylo vychováno 450 včelích matek. V oblasti opylování byl pouze jeden přísun k zemědělským plodinám v katastru stanoviště včelstev v počtu čtyři včelstva a dvě včelstva do lesa.
Došlo k sečení trávy a úpravě kamenné zdi do ulice Panskodomská, byl odstraněn břečťan ze zdi a ta následně opravena, což financoval Městský úřad Humpolec. Provedla se běžná údržba včelařského domu a včelařského skanzenu.
KULTURA
Obnova kulturních památek Městem Humpolec
Hrad Orlík:
Byla dokončena oprava hradby severního parkánu, dále proveden archeologický výzkum ukončení parkánu na západní straně a oprava a doplnění nalezeného zdiva. Práce proběhly za finančního přispění Kraje Vysočina, a za pomoci dobrovolníků. Archeologické práce prováděl Archeologický ústav AV ČR Praha pod vedením prof. T. Durdíka, DrSc. ve spolupráci s Muzeem a galerií Orlických Hor – Mgr. B. Dragoun. Dále byl prováděn archeologický průzkum v západním svahu pod palácem. Výsledky průzkumu nám pomohly poodhalit další střípky historie hradu z doby jeho obývání. Nalezeny byly mince, zbytky malovaných a leptaných skleněných pohárů, různé kovové předměty, zbytky nádob a kachlů. Výjimečným byl nález gotické šachové figurky a množství středověkých špendlíků.
Knihovna v Humpolci – bývalá radnice č. p. 250 na Dolním náměstí:
Prováděna oprava obou stran fasády dle návrhu ing. arch. Zdeňka Závodského. Práce prováděla stavební firma Bačina z Pelhřimova. Na opravy byl získán příspěvek Kraje Vysočina. V závěru sezóny byl zpracován panem architektem Závodským návrh vestavby dětského oddělení do podkroví budovy. Její realizace by měla proběhnout v nadcházejících letech dle finančních možností a priorit města.
Humpolec č. p. 338 – městský dům na Zichpili:
V roce 2012 byly za výrazného přispění dobrovolníků provedeny dokončovací práce na opravách objektu. Do objektu byl zakoupen historický stav a několik dalších sbírkových předmětů. Díky dalším četným darům obyvatel města i dalších lidí z Vysočiny byl objekt vybaven dalšími předměty a zřícena nová stálá expozice. Průvodcovskou činnost a správu objektu zajišťuje společnost Castrum o.p.s.
Zvonička v Petrovicích:
Nákladem Města Humpolec proveden nátěr střešního pláště objektu.
Na hřbitově v Humpolci byly z rozpočtu města hrazeny další náklady na stabilizaci a opravy části neudržovaných pískovcových náhrobků ve starší části hřbitova a provedena další část opravy ohradní zdi hřbitova.
Dále za přispění města Humpolec byly prováděny opravy dalších kulturních památek a historicky cenných objektů:
Synagoga – dnes kostel husitské církve na Židovském městě v Humpolci, č. p. 492:
Za výrazného přispění Města Humpolec, dále Kraje Vysočina a Ministerstva kultury proběhly další stavební opravy v interiérech kostela a restaurátorské odkryvy maleb na klenbě liturgické místnosti. Odstraněna byla novodobá podlaha se zásypy, přičemž došlo k objevení historických dlažeb a konstrukcí liturgických částí stavby bývalé synagogy z období po výstavbě kostela a kolem roku 1880. Doplněna byla následně poslední historická fáze úpravy podlahy z konce 19. století, s opukovou a cihelnou dlažbou. Odhalené malby na klenbě a části stěn jsou dle slov zástupců židovského muzea výjimečné a unikátní. Jde o malby zhotovené těsně po výstavbě synagogy. Odstraněné sutě v apsidě odhalily zbytky historického vnějšího pláště budovy před přístavbou apsidy na konci 19. století.
Židovský hřbitov v Humpolci:
Za finanční pomoci Města Humpolec, Kraje Vysočina, Ministerstva kultury a dalších dotací z fondů provedla správa hřbitova další fázi oprav historických náhrobků.
Šamanova valcha v Petrovicích – č. p. 25:
Za finančního přispění Města Humpolec provedl majitel objektu úpravu podlah v přízemí objektu s položením cihelných dlažeb.
Kostel sv. Mikuláše v Humpolci:
Za finančního příspěvku Města Humpolec byl pro kostelní věž ulit nový zvon sv. Ludmila a opraveno nástupní schodiště do kostela. Jde o poslední chybějící zvon pro doplnění zvonové stolice do plné sestavy po rekvírování zvonů za 2. světové války. Předchozí dva zvony byly ulity z darů občanů.
Toleranční kostel:
Za příspěvku Města Humpolec provedena instalace hromosvodu na objektu, opravy a nátěr šindelové krytiny.
V rámci projektu „Fasády historických objektů“ byly v roce 2012 za přispění města Humpolec opraveny další čtyři fasády historických objektů ve městě, postavených před rokem 1938 – č. p. 624, č. p. 375 v ul. Jihlavská, č.p. 255 na Dolním náměstí a repliky plastik domu „U Božích bojovníků“ č.p. 133 v ul. Komenského.
V roce 2012 Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku Areál evangelického kostela v Humpolci v ul. Husova a Velkou přehradu u Sedlice.
Informační středisko
I v roce 2012 Městské kulturní a informační středisko v Humpolci (MěKIS) jako příspěvková organizace Města Humpolec zajišťovalo chod Turistického informačního centra, Muzea Dr. A. Hrdličky, Městské knihovny, kina a divadelní scény, a dále i chod zájmových souborů, Divadelního souboru Jindřicha Honzla, Pěveckého souboru Čech a Lech a loutkového divadla, vydávalo měsíčník Zálesí, zajišťovalo zápis do kroniky Města Humpolec a do kronik místních částí města, chod malých knihoven místních částí města Humpolec. V roce 2012 navštívilo Informační středisko v Humpolci celkem 28 778 návštěvníků, z toho cca 27 688 místních občanů a turistů z České republiky. Zahraničních turistů bylo 1 090. Letos bylo MěKIS opět pořadatelem tradičních akcí v Humpolci, jako je Honzlův Humpolec (přehlídka divadelních amatérských souborů), Majáles (jarní open air hudební festival), „S kolem kolem Humpolce“ (cyklozávod/výlet pro rodiny s dětmi), „Tóny v zahradě“ (přehlídky pěveckých souborů), „Léto v zahradě“ (letní open air multižánrový festival v zahradě muzea), „Mládí Humpolec“ (soutěž o nejtalentovanějšího žáka a studenta města), „VOČI“ – celoroční filmová jízda, „Expediční kamera“ – festival outdoorových filmů, a mnoho dalších jednorázových kulturních akcí.
Muzeum dr. Aleše Hrdličky
Muzeum dr. A. Hrdličky zajišťovalo odbornou činnost pro širokou veřejnost, tj. průvodcovskou činnost v expozicích, zejména odborné výklady pro školní výpravy, informace o historii města, poskytování služeb studentům a ostatním zájemcům, kteří studovali v muzejní studovně, v městských kronikách, fotografiích, rukopisech a přírůstkových knihách muzea. Badatelských návštěv bylo celkem 87. V tomto roce těchto služeb využili zejména spoluautoři knih vydávaných Městem Humpolec „Humpolec v zrcadle času“. Dále muzeum pořádalo ve dvou výstavních sálech v měsíčních intervalech výstavy kulturního rázu – obrazové, fotografické, přírodovědné, atd.
V muzeu se v roce 2012 konalo 17 krátkodobých výstav. Tyto výstavy navštívilo cca 2 700 návštěvníků. Největší počet návštěvníků byl na výstavě Základní školy Hálkova pod názvem „Chválím tě, země má“ (582 osob). Druhá v počtu návštěvníků byla výstava obrazů Josefa Sztacha (372 osob). Třetí byla již tradiční výstava amatérských výtvarníků, kde byl dán prostor k prezentaci i začínajícím autorům. Nemalou návštěvnost zaznamenala vánoční rukodělná výstava, která byla zpestřena třemi výtvarnými dílnami, kde si nejen děti, ale i dospělí návštěvníci si mohli zkusit své dovednosti a vyrobili si malý dárek (264 osob).
Kromě pořádání výstav se výstavní sál na Dolním náměstí pronajímal i jiným organizacím za účelem konání komorních koncertů, různých besed, předávání maturitního vysvědčení apod. Při jejich průběhu spolupracovaly pracovnice muzea přípravou sálu a dozorem. Těchto akcí bylo sedm s celkovým počtem 510 návštěvníků.
Muzeum má pět stálých expozic, které sloužily především školám k výuce přírodovědy (antropologická, dr. A. Hrdlička, výstavka minerálů), dějepisu (národopisná), hudební výchovy (expozice G. Mahlera). V letních měsících přicházely především rodiny s dětmi, které si mohly v expozicích ledacos ohmatat a vyzkoušet (v indiánské vesničce hmatové skříňky, hudební nástroje, v expozici loutek maňásky na hraní). Další zajímavost pro děti je stálá výstava Peklo v budově na Dolním náměstí. Tyto expozice navštívilo 2 064 návštěvníků, z toho 659 v hromadných výpravách (29 výprav) a 1 405 jednotlivců.
Začátkem roku byla provedena instalace nové části národopisné expozice „Zima na Vysočině“, k jejímuž vytvoření inspirovaly nově získané sbírkové předměty, které jsou dokladem zimy na Humpolecku na začátku 20. století (kočárkové sáně, malé dětské sáňky, lyže, lyžiny na kočárek, brusle šlajfky, sněžnice). Zimní kulisu koutku dotváří velký obraz, na kterém jsou ztvárněny zimní radovánky v krajině s hradem Orlíkem v pozadí. Celou scenérii oživují dvě figuríny – stojící žena a malý chlapec sedící v kočárku.
Dle harmonogramu inventur proběhla v březnu 2012 inventarizace sbírkového fondu muzea (rukopisy, cínové nádobí) v depozitáři ve II. patře, celkem 1 108 položek a nebyly zjištěny žádné závady.
V květnu 2012 se započala oprava fasády budovy, v souvislosti s tím proběhla výměna oken v přízemí a natření venkovních částí okem v ostatních podlažích budovy. Z tohoto důvodu byla 14 dnů omezena návštěvnost muzea na 14 dnů.
Na prázdninové měsíce byla připravena akce pro děti „Prázdninové malování“, při níž bylo nakresleno téměř 300 obrázků muzejních předmětů, které děti nejvíce zaujaly. Každý malý malíř si z muzea odnesl nejen hezký zážitek, ale i sladkou odměnu.
Byla zpracována kronika města 2011 včetně obrazové přílohy.
Zapisovaly se nové přírůstky do sbírkového fondu (80 kusů) a pravidelně se hlásily do programu Centrální evidence sbírek (CES) na Ministerstvo kultury ČR.
Začaly přípravy na nově vznikající projekt „Muzea a galerie na Vysočině on-line“, do něhož se humpolecké muzeum přihlásilo a jehož záměrem je instalace informativních kiosků v muzeích s přístupem na internet.
Provedla se inventarizace majetku. Koncem roku se kompletně opravilo osvícení v 1. patře budovy v antropologické expozice. Z ušetřených prostředků byly dány k restaurování tří sbírkové předměty – truhla, kredenc a dvoudílný sekretář.
Městská knihovna
V roce 2012 zavítalo do Městské knihovny v Humpolci 45 309 návštěvníků. Čtenáři z obou oddělení si vypůjčili celkem 75 907 knihovních jednotek. Nejčtenější knihou pro dospělé čtenáře byl román Krysař, autor V. Dyk, nejčtenější českou autorkou Simona Monyová. K nejoblíbenějším titulům na dětském oddělení patřily knihy Jeffa Kinneye „Deník malého poseroutky“ (1. až 6. díl). Na druhém místě se umístila publikace z tzv. školní četby „Strašidla ze Zálesí“, což jsou regionální pověsti, které se staly jedním z témat četných besed pro školy. Ze zájmové literatury zvítězila Disneyovka „Na vlásku“. Městská knihovna pokračovala ve spolupráci s pražskou Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K. E. Macana a půjčovala zvukové knihy určené zrakově postiženým uživatelům.
Dětské oddělení ve svých prostorách přivítalo 11 980 návštěvníků. Počet registrovaných čtenářů do patnácti let stoupl oproti předešlému roku o 120. V roce 2012 měla dětská knihovna kolem sedmi set registrovaných čtenářů. Nejpočetnější skupinou, která knihovní služby aktivně využívala, byly děti navštěvující první stupeň základní školy. Služby tohoto oddělení také vyhledala početná skupina z řad dospělých. Stejně jako každý rok proběhlo na dětském oddělení kolem 50 literárních lekcí, besed a výukových projektů pro školy, školky a jiné vzdělávací instituce. Jenom díky těmto akcím se s knihovnou v tomto roce mohlo blíže seznámit 1 200 dětí. Ve volném čase se mladí čtenáři účastnili každý měsíc jednoduchých literárních soutěží.
Nejpilnější čtenářkou oddělení pro děti se stala studentka Gymnázia Dr. A. Hrdličky Veronika Martinů, v oddělení pro dospělé čtenáře měl prvenství pan Vlastimil Dyrynk. Nejstarším aktivním čtenářem knihovny byl pan Vladimír Valter z Humpolce, narozený v roce 1918.
K nejvýznamnějším knihovním událostem patřilo slavnostní vyhlášení čtenářů roku. Knihovnu také navštívil spisovatel a novinář Aleš Palán, tématem obou besed byly osobnosti Bohuslav Reynek a opat Bohumil Vít Tajovský. Mgr. Monika Brzoňová připravila besedu o Tibetu. Ladislav Zápařka přiblížil historii a současnost Egypta. Iva Georgievová hovořila o ayurvédě. Mgr. Marie Dojavová z Pelhřimova vedla velikonoční tvůrčí dílnu s ukázkami háčkovaných kraslic, ukázky výroby vánoční dekorace předvedly zástupkyně firmy Zahradnictví Plíhalovi. V červnu děti i dospělí zhlédli výstavu panenek „Pohádky pro děti i dospělé“, jejíž autorkou byla Ladislava Krontorádová, a „Soví výstavu“ zrealizovanou Pavlem Koubkem.
Zájemci vždy jeden den v měsíci využívali bezplatnou pedagogicko – psychologickou poradnu s Mgr. Lubošem Novotným. Zajímavé poznatky přinesla beseda o dobrovolnictví v našem regionu. Dětské oddělení knihovny se připojilo k celostátním akcím Den pro dětskou knihu a Noc s Andersenem. Obě oddělení knihovny zorganizovala program k tradičním celostátním projektům Březen – měsíc čtenářů, Světový den knihy a autorských práv i k Týdnu knihoven.
Společně s Domovy důchodců, Astrou – denním centrem pro seniory a Byty sociální rehabilitace vznikly v závěru roku dvě prezentační výstavy. Díky spolupráci s Krajskou knihovnou Vysočiny Havlíčkův Brod a grantu Ministerstva kultury České republiky se mohlo zdarma uskutečnit osm dvouhodinových lekcí trénování paměti pro seniory s názvem „Nedovolte mozku stárnout“. V květnu byl v literárním klubu Městské knihovny v Humpolci představen druhý díl knihy „Humpolec v zrcadle času – Spolky a spolkový vývoj“, která obsahuje mimo jiné pasáž o historii a současnosti knihovny. V uvedeném roce také pokračovala výuka cizích jazyků – angličtiny, němčiny a španělštiny.
V průběhu května a září 2012 získala budova knihovny novou fasádu.
Kino
Na divadelní scéně se v roce 2012 uskutečnilo 28 večerních kulturně společenských a zábavných pořadů včetně Divadelního souboru Jindřich Honzla a pěveckého souboru Čech a Lech. Divadel, koncertů, soutěží a besed se zúčastnilo 5 704 diváků. Divácky nejúspěšnější pořady byly divadelní představení Švětáci, vystoupení Michala Nesvatby pro děti, koncert Tomáše Kluse, Divadlo Járy Cimrmana s hrou „České nebe“, koncert dechové kapely Vysočinka s Karlem Hegnerem, koncert Lenky Filipové.
Ochotnický divadelní soubor Jindřicha Honzla nazkoušel divadelní hru Podhorský penzion a představil ji pětkrát na začátku roku na divadelní scéně v sále kina pro 1000 diváků. V listopadu pak vystoupil Divadelní soubor Jindřicha Honzla (DSJH) s divadelním představením Tři dámy s pistolí a zahrál čtyřikrát pro 830 diváků.
Páté představení DSJH „Podhorská penzion“ bylo zároveň zahajovací představení přehlídky Honzlův Humpolec 2012, které se zúčastnily ochotnické soubory Divadlo vlašimských ochotníků Vznešený divoch s hrou „Habaďůra“, Divadelní soubor Žďár nad Sázavou s hrou „Šamani“ a Divadelní soubor Lázně Toušeň s hrou „Poprask na Laguně“. Přehlídku navštívilo celkem 610 diváků.
Divadelní představení pro děti a žáky škol z Humpolce a okolí byla sestavena z klasických pohádek (O Honzovi, Šípková Růženka, O Sněhurce) v provedení profesionálních divadel malých forem. Dvanáct představení navštívilo přibližně 2 300 diváků. Program byl doplněný cestopisnými pořady od Pohodářů, pořady Pavla Nováka „Hranická past“ a „Chovej se jako člověk“ a koncerty Jaroslava Uhlíře.
Soubor Loutkového divadla, se stálou scénou v Sokolovně, nastudoval v sezóně 2012 18 představení pro více jak 2 000 diváků.
Filmová představení kina 2012 navštívilo 10 778 diváků na 241 představeních. Divácky nejúspěšnější byly české filmy Láska je láska, Probudím se včera, Líbáš jako ďábel, Okresní přebor: Poslední zápas Pepíka Hnátka. Ze zahraničních filmů byly nejnavštěvovanější Madagaskar 3, Doba ledová 4, Sága Rozbřesk, Hobit a stálou přízeň si udržely filmové přehlídky „Voči“, které se tento rok konaly již po osmnácté a nově si získal své příznivce filmový festival dokumentů „Expediční kamera“ a „Zimní sporty“.
Základní školy opět uspořádaly školní akademii, mateřské školy využily divadelní scénu pro slavnostní vyřazení předškoláků s vystoupením pro rodiče.
Program klubu byl sestaven z obvyklých schůzek a besed různých organizací, zkoušek humpoleckých ochotnických souborů a občasných prodejních nebo prezentačních akcí. Svaz důchodců uspořádal výstavu prací svých členů a promítání turistických aktivit.
Pěvecký sbor Čech a Lech
První vystoupení Pěveckého souboru Čech a Lech v roce 2012 se konalo 15. května. Byl to tradiční Jarní koncert v Evangelickém kostele v Humpolci. Květnové koncerty pokračovaly v Pelhřimově, kam byli členové souboru po dlouhé době pozváni Pěveckým souborem Záboj. Koncert se konal 17. května v krásném prostředí kostela sv. Víta v Pelhřimově.
Před letní prázdninovou přestávkou se 30. června rozezněly „Tóny v zahradě“. Toto setkání sborů bylo opět tradiční akcí, kterou Čech a Lech pořádá několik let.
Podzim byl ve znamení oslav 150ti let Pěveckého souboru Záboj Pelhřimov a Pěveckého souboru Čech a Lech Humpolec. 28. září byl soubor pozván na oslavy Pěveckého souboru Záboj do kulturního domu Máj. Odpolední vystoupení proběhlo na pelhřimovském náměstí a večerní, společně s dalšími pozvanými pěveckými soubory, v kulturním domě. Hlavní akcí roku 2012 byly pro pěvecký soubor oslavy 150ti let založení Pěveckého souboru Čech a Lech. Velká oslava se konala 5. října v sále humpoleckého kina. Po úvodní fanfáře zazněly nejstarší skladby pěveckého souboru. Dále pokračoval program společným vystoupením s dechovým orchestrem Základní umělecké školy G. Mahlera v Humpolci. Koncert byl zpestřen i vystoupením žákyň Pěveckého a tanečního souboru Základní umělecké školy a pokračoval oblíbenými písněmi a skladbami pěveckého souboru. Ve vestibulu byla připravena výstava z činnosti souboru. Koncert byl zakončen rautem pro všechny bývalé a současné členy souboru, sponzory, představitele města a další příznivce, v klubu kina.
Závěr roku patřil vánočním vystoupením a koncertům. Velmi zdařilou akcí bylo společné vystoupení s orchestrem a zpěváky Základní umělecké školy G. Mahlera při České mši vánoční „Hej mistře“ od J. J. Ryby v evangelickém kostele, který se konal 12. prosince a pro velký zájem byla mše zpívána i v římskokatolickém kostele 25. prosince.
Krásné vystoupení proběhlo také 15. prosince v Praze na Adventních zpěvech před zcela zaplněným Staroměstským náměstím v Praze.
Úplným závěrem v roce 2012 byl vánoční koncert Pěveckého souboru Čech a Lech pod názvem „Šťastné Vánoce“. Tato také již tradiční akce se opět konala v tolerančním kostele na Zichpili.
V roce 2012 bylo vytvořeno také nové tablo v malé i velkém formátu.
Pěvecký sbor Čech a Lech i v tomto roce řídila paní sbormistryně Hana Augustová.
Hrad Orlík a skanzen Zichpil
Provoz na hradě Orlíku byl v roce 2012 pro veřejnost zahájen 31. března a ukončen 28. října. Oproti minulým letům byla návštěvní doba rozšířena o dva pracovní dny (čtvrtek, pátek) v měsících květen, červen a září.
V průběhu této doby hrad navštívilo cca 9 500 osob, z čehož při běžném provozu byla návštěvnost 7 826 osob.
Práce společnosti byla v roce 2012 zaměřena převážnou měrou na zajištění údržby hradu, návštěvnického provozu, a pořádání kulturních akcí, a dále na dokončení úprav a přípravu expozice domu č. p. 338 na Zichpili v Humpolci – tzv. Nápravníkova stavení. Po celé léto probíhal na hradě archeologický průzkum před opravou zdi na parkáně a především v sondě pod starým palácem. Pokročila také příprava nové expozice v prostorách správního objektu, která bude otevřena v roce 2013.
Zásadní změnou je nástup stálého kastelána od 1. března 2012, který po většinu sezony zajišťoval návštěvnický provoz (pokladna, průvodce, zajištění kulturních akcí, svateb) a prováděl údržbu hradu.
V průběhu sezóny se uskutečnilo 22 kulturních akcí od tradičních Středověkých slavností a filmového festivalu Film a dějiny po novinky, mezi které patří například Hradozámecká noc, nebo Den Země a Budkování.
Dne 7. července 2012 byl slavnostně za účasti cca 300 návštěvníků otevřen skanzen Zichpil. Místostarosta Roman Brzoň měl úvodní slovo a poděkoval všem, kteří se na obnově podíleli (zastupitelům města, První humpolecké stavební , členům Castrum o.p.s., Castrum o.p.s. – odpracovali nejméně 200 brigádnických hodin, organizaci kulturního programu na zahájení ve spolupráci s městem; Mgr. Staněkovi - historie Zichpili a stavení č. p. 338, Ing. Kocmanovi - rekapitulace stavebních a restaurátorských prací a všem dárcům). Kulturní program zajistil taneční soubor Hálkováček ze Základní školy Hálkova a Camerata. K této akci byly vydány pamětní pohledy města. Hlavním objektem skanzenu je tzv. Nápravníkovo stavení s expozicí života humpoleckých drobných řemeslníků kolem roku 1900 a součástí prohlídky je i Toleranční kostelík. Skanzen byl otevřen po celé prázdniny každý den mimo pondělí a v září a říjnu o víkendech. Průvodcovská služba byla zajištěna studenty na dohodu o provedení práce. Za toto období skanzen navštívilo cca 750 návštěvníků.
Kulturní akce pro veřejnost v roce 2012 na hradě Orlík
31. 3. - 1. 4. – Ptačí den na hradě Orlíku (výstava fotografií, ptačích budek a soutěž pro děti)
14. - 15. 4. – Mezinárodní den památek a historických sídel a Jarní příkopy (zapojení dobrovolníků do údržby hradu)
22. 4. - Den Země (výstava a soutěže pro děti)
21. - 22. 4. - Proč se žáby stěhují? (výstava fotografií)
12. - 13. 5. – Křížek v polích, studánka v lese (výstava fotografií)
20. 5. – Co nového objevili archeologové na hradě Orlíku (přednáška)
2. 6. – Hvězdáři na hradě nejen pro děti (pozorování noční oblohy s přednáškou)
9. - 10. 6. – Ohrožené královny noci (výstava fotografií)
15. 6. – Martin Sýkora a spol. (koncert)
5. - 6. 7. – Středověké slavnosti - 16. ročník
14. - 23. 7. – Malý festival Pro křížek v polích (přednášky, výstavy, koncerty)
21. 7. – Marcel Kříž a hosté (koncert)
1. - 31. 8. Ekofór na Orlíku (výstava kreslených vtipů)
4. 8. – Tajemství hvězdné oblohy (pozorování hvězd)
11. - 19. 8. – Rytíři nebes (výstava fotografií)
18. 8. - Hradní divadelní víkend (divadelní představení)
23. - 26. 8. Filmový festival Film a dějiny 2012 – Střední Evropa v obrazech dějin
1. 9. – Hradozámecká noc – Noční prohlídky hradu
1. - 30. 9. – Křížek v polích a Probuzení kaple sv. Anny (výstava fotografií)
8. - 9. 9. – Dny evropského dědictví
15. 9. – Budkování na Orlíku (zapojení veřejnosti do výroby ptačích budek)
15. 9. – Ponorky na Orlíku (výstava automobilů VW Transporter)
V průběhu jarních a letních měsíců využilo hrad k pobytům 15 dětských oddílů a táborů.
Humpolecký Majáles
4. května 2012 bylo u příležitosti Majálesu na Horním náměstí přeplněno hudebními fanoušky. Vystupující kapely Humpolecký big band, Zde Klikni, Spadla klec, Blue Effect s legendárním Radimem Hladíkem a nakonec Prague concpiracy předváděly natěšeným fanouškům skvělou show.
Bernard Fest 2012
Zcela zaplněné Horní náměstí v Humpolci 22. a 23. června 2012 přivítalo v rámci 18. ročníku Bernard Festu pestrou řadu interpretů nejrůznějších hudebních žánrů. Na své si přišly určitě všechny věkové kategorie. V pátek vystoupily skupiny Nebe, Kašpárek v rohlíku, Sto zvířat, Peter Nagy, Tři sestry a Mandrage. V sobotu učinkovali Muzikanti z Jižních Čech, The Tap Tap, Tomáš Klus, Skyline, No Name, Olympic, Die Happy a Marta Jandová a Kyvadlo. Během sobotního večera byl také k vidění obrovský ohňostroj.
Léto v zahradě
V týdnu od 16. do 20. července 2012 Městské kulturní a informační středisko Humpolec uspořádalo prázdninovou akci, konanou v zahradě muzea na Dolním náměstí v Humpolci. K poslechu a pokoukání byly Doteky strun + kouzla měchu, Camerata (historická hudba v historických kostýmech), pro děti Divadýlko Mrak, Staropražský šraml, Folkový koncert, Michael Janík&S. Klímová, Afrika tančí (dvanáctičlenná taneční a vokální skupina ze Zimbabwe), MAY DAY, Rockový nářez humpolecké kapely. I přestože počasí na začátek akce moc nepřálo a některá vystoupení se musela uskutečnit v sále muzea, byl zájem o tuto akci velký.
Mládí 2012
Dne 1. listopadu 2012 se v humpoleckém sále kina tančilo, zpívalo, rozdávaly se zde dárky. To proto, že se již po dvanácté konalo slavnostní vyhodnocení soutěže talentovaných žáků a studentů města. Kulturní program zajišťovali žáci a studenti místních škol a bojovníci z humpoleckého oddílu Taekwondo.
Nejdůležitější část večera patřila talentovaným žákům a studentům, kteří se za své celoroční úsilí na poli studijním a sportovním zaslouženě převzali velkorysé odměny.
Výsledky 12. ročníku v jednotlivých soutěžích:
STUDENT A
- místo Aleš Krčil ZŠ Hálkova
- místo David Krčil ZŠ Hálkova
- místo Martin Kutiš ZŠ Hradská
SPORTOVEC A
- místo Dominik Rázek ZŠ Hálkova
- místo Tomáš Jiroušek ZŠ Hálkova
- místo David Štěpánek ZŠ Hálkova
STUDENT B
- místo Ladislav Peterka tech. učiliště
- místo Jana Hořínková Gymnázium Dr. A. Hrdličky
- místo Jana Dvořáková Gymnázium Dr. A. Hrdličky
SPORTOVEC B
- místo Andrea Beranová ČZA
- místo Nikola Čeledová ČZA
- místo Tomáš Krčil Gymnázium Dr. A. Hrdličky
Nejlepším z nejlepších se v tomto roce stal žák Základní školy Hálkova, teprve třináctiletý Aleš Krčil, který získal body ze soutěží a olympiád v nejrůznějších disciplínách, např. ve fyzikální, dějepisné, matematické i astronomické olympiádě a dalších soutěžích týkajících se finanční gramotnosti, podnikání, zdravého životního stylu, atd. Za své úspěchy získal poukázku na 4 000,- Kč, kterou věnoval hlavní partner soutěže, společnost MHA, s.r.o., Humpolec. Zástupce garanta soutěže, Rodinného pivovaru Bernard, předal vítězi ještě poukaz na týdenní kurz výuky cizího jazyka.
Ale ani ostatní studenti neodešli s prázdnou. Díky partnerům soutěže, humpoleckým firmám a podnikatelům, byly letos rozděleny mezi 39 žáků a studentů poukázky na výběr zboží v hodnotě bezmála 60 tisíc korun.
Garantem této soutěže je Rodinný pivovar Bernard, a.s. Hlavním partnerem pro kategorii A (žáci vyššího stupně základních škol a nižšího stupně víceletých gymnázií) je společnost MHA, s.r.o., Humpolec. Hlavním partnerem pro kategorii B (studenti středních škol a učilišť) je nábytek Profil, a.s. Pro kategorii Sport je hlavním partnerem Space Com, spol.s.r.o., Humpolec. Dalšími partnery soutěže byly Elektrocentrum Maryška, CA Adores, Stampi Mobil, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Česká spořitelna, Knihkupectví Jana Zábrany a Tesařství Pavel Krejčí. Organizátorem soutěže bylo opět Městské kulturní a informační středisko v Humpolci.
Ocenění pro pana Františka Nováka
Pan František Novák, člen poradního sboru české sekce Artama, obdržel od NIPOS (Národní informační a poradenské středisko pro kulturu Praha 2) uznání za padesátiletou kulturní činnost.
Dlouhá léta hrál na housle v Humpoleckém komorním orchestru, kde se staral také o jeho organizační zajištění. V roce 1998 se stal spoluzakladatelem Občanského sdružení pro rozvoj kulturních tradic Vysočiny, které vedl až do roku 2012. Za jeho působení se v Humpolci představilo mnoho profesionálních i neprofesionálních umělců, komorních sdružení a pěveckých sborů.
Plesová sezóna 2012
13. ledna Maturitní ples SČMSD – třída 4. OB
27. ledna Maturitní ples SČMSD – třída 4. IE
18. února ZŠ Hálkova
24. února Maturitní ples Gymnázium dr. A. Hrdličky (4. ročník)
9. března Sportovní ples
23. března Ples Hudby
10. listopadu Ples Rodinného pivovaru Bernard
21. prosince Studentský ples – Gymnázium Dr. A. Hrdličky
JINÉ ORGANIZACE
Oblastní charita
ASTRA denní centrum pro seniory
Astra – denní centrum pro seniory, zařízení se sociální službou dle zákona č.108/2006 Sb. o sociálních službách §45, se nacházejí se na adrese Školní 730. Vedoucí je Bohuslava Medová, zástupce vedoucí Vladimíra Lešková Dis.
V roce 2012, v devátém roce působení tohoto zařízení v Humpolci, využívalo sociálních služeb Astry – denního centra pro seniory celkem 35 uživatelů, z toho sedm mužů a 28 žen. Průměrný věk uživatelů je 75 let, ve věkové kategorii 27 – 65 let služby využívá pět klientů, 66 – 75 let deset klientů, 76 – 85 let 17 klientů, 86 – 95 let tři klienti.
Významné akce v roce 2012:
- Od ledna do března se v Astře uskutečnil kurz patchworkového šití, kterého se účastnilo 8 seniorek
- 28. 2. 2012 koncert Nadi Urbánkové pro Astru uspořádaný humpoleckými podnikateli v hotelu Fabrika
- 15. 3. 2012 ukázková hodina trénování paměti pro veřejnost
- 19. 6. 2012 výlet na zámek Jemniště
- 18. 7. 2012 setkání humpoleckých klientů a dobrovolníků s představiteli Oblastní charity Havlíčkův Brod při grilování v zahradě domu s pečovatelskou službou.
- zařízení vyhrálo hlavní cenu v soutěži diecézí Charity ČR nazvané Arteterapeutické aktivity seniorů 2012, a získalo tím 8 000,- Kč na nákup materiálů na tyto aktivity
- 7. 9. 2012 návštěva divadelního představení Naši furianti v Horáckém divadle v Jihlavě.
- 1. 10. 2012 zahájení 6. ročníku Turnaje v Člověče, nezlob se mezi humpoleckými zařízeními pečujícími o seniory.
- 7. 12. 2012 společná výstava výrobků klientů humpoleckých charitních zařízení v Literárním klubu Městské knihovny v Humpolci, spojená s prezentací sociálních služeb poskytovaných v našem městě OCH Havlíčkův Brod.
- 9. 12. 2012 koncert folkové skupiny Vorvani pro klienty Astry – denního centra pro seniory.
- 17. 12. 2012 vánoční koncert Občanského sdružení pro rozvoj kulturních tradic Vysočiny pro Astru, spojený s předáním sponzorského daru hotelu Fabrika a firmy Adores ve výši 13 000,-Kč, určený na podporu aktivačních činností zařízení.
V roce 2012 získala Astra finanční příspěvek Města Humpolec, díky němuž se mohli uskutečnit některé z výše uvedených akcí. Mimo jiné také dokoupit šest dřevěných lavic do chodeb Domu s pečovatelskou službou, které slouží obyvatelům domu k setkávání a odpočinku a v letních měsících jsou lavice využity k setkávání a grilování v zahradě.
Charitní pečovatelská služba Humpolec
V roce 2012 využívalo charitní pečovatelskou službu v Humpolci celkem 129 uživatelů. Z toho v okolních obcích, které nespadají pod MÚ Humpolec, celkem sedm uživatelů. Ze základní péče je nejžádanější dovoz teplé stravy tj. 16 030 obědů ročně. Pochůzek bylo 4 150, nákupů 1 882, ostatní úkony 1 116 : koupel, vynesení odpadků, zajištění stravy, vyřizování úředních záležitostí, běžný úklid, velký úklid, pedikúra, mytí oken, doprovod k lékaři, praní prádla 495kg. Nových smluv bylo uzavřeno celkem 35, ukončili 12 (odchod do Domova důchodců, zemřeli). Tuto službu zajišťuje šest pracovnic v přímé péči včetně vedoucí Charitní pečovatelské služby. K zajištění provozu využívají tři osobní automobily. Během roku 2012 proběhlo setkání pracovnic CHPS, Denního centra ASTRA a Osobní asistence v kostele Svatého Mikuláše za účasti kněze Mariana Sokola. V červenci se grilovalo na zahradě DPS s jejich klienty a Denním centrem ASTRA. 25. listopadu 2012 byla uskutečněna prodejní výstava v Městské knihovně. Při CHPS ještě provozuje půjčovnu rehabilitačních a kompenzačních pomůcek. Tuto službu využívají jak jejich uživatelé, tak zájemci z širokého okolí. Nejčastěji byl zájem o polohovací postele a mechanické vozíky, chodítka a WC židle.
Charitativní pečovatelská služba Želiv-Lhotice má 17 uživatelů, z toho pět v Domově s pečovatelskou službou Lhotice, což je asi 6 km od Želiva. Službu zajišťuje jedna pracovnice v přímé péči na celý pracovní úvazek a jedna na čtvrt úvazku. K dispozici mají jeden osobní automobil.
Domov důchodců
Domov důchodců Humpolec vznikl v roce 1962. Sídlí ve dvou budovách. První budova je společně s ředitelstvím a správou v Máchově ulici, druhá budova se nachází v ulici Lužické (bývalá Léčebna dlouhodobě nemocných). Je to příspěvková organizace jejímž zřizovatelem je Kraj Vysočina. Je členem Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Vzhledem k tomu, že kapacita převyšuje 200 lůžek, je největším sociálním zařízením v Kraji Vysočina.
O klienty se stará 100 zaměstnanců. V obou objektech ordinuje lékařka, ošetřovatelskou péči zajišťuje nepřetržitě tým odborně vyškolených diplomovaných zdravotních sester, ošetřovatelek a pracovníků v sociálních službách. Odbornou péči rehabilitační zajišťovaly rehabilitační pracovnice.
Dne 27. června 2012 se v areálu Domova konal Den otevřených dveří u příležitosti oslav padesátého výročí otevření. Oslavy navštívili v hojné míře i bývalí pracovníci, ale i pozvaní hosté v čele se starostou Humpolce Mgr. Jiřím Kučerou. Příjemnou atmosféru vytvářela kapela Vysočinka, zajímavým zpestřením pak bylo vystoupení souboru Camerata a závěr oslav obohatila country skupina Kolibříci.
CÍRKEV
Římskokatolická farnost - děkanství Humpolec
O farnost Humpolec a Skála se i v tomto roce nadále staral pan děkan ICLic. Marian Sokol o. Praem. Ve farnosti dále působil kaplan ze Želivi P. Tadeáš Spišák o. Praem., který je stanoven vikariátním kaplanem pro mládež.
Během celého roku bylo pokřtěno a přijato 38 osob. Oddáno bylo v kostele sv. Mikuláše11 párů.
Práci kostelníka zastávali páni Rostislav Březík a Miroslav Och, úklid kostela asi deset žen, které se staraly také o květinovou výzdobu.
Všechny mše svaté měly zajištěn hudební doprovod, o který se převážně staralo sedm varhaníků dle pokynů ředitele kůru pana Martina Dvořáka. Páteční liturgii doprovázela skupina tvořena převážně z řad mládeže na rytmické nástroje.
Náboženství se vyučuje již v obou základních školách v Humpolci a v učebně na děkanství. Během roku se uskutečnilo několik teologických přednášek na různá témata.
Nový rok zahájili věřící oslavou Matky Boží, Panny Marie, při ranní mši svaté v děkanském kostele v Humpolci. V sobotu 7. ledna 2012 proběhla v Humpolci Tříkrálová sbírka, kterou pořádá Oblastní charita Havlíčkův Brod. Postní doba začala na popeleční středu 22. února 2012. V sobotu 3. března 2012 se vydalo 25 věřících na zájezd do Koclířova, střediska Českomoravské Fatimy na duchovní obnovu a zúčastnili se besedy s královehradeckým biskupem Mons. Janem Vokálem. Velikonoce oslavili na Horním náměstí posvěcením ratolestí a průvodem do kostela na svatou mši.
V červnu se již podruhé humpolecká římskokatolická farnost přidala k mezinárodní akci, kterou je Noc kostelů. Ta začala mší, poté zazněl koncert skupiny HuSa band. Farnost se také zúčastnila dětského dne. 9. června 2012 se v kostele odehrály dvě slavné události, Slavnost Těla a Krve tzv. Boží Tělo se slavnostním průvodem kolem oltářů a první svaté přijímání deseti dětí. 16. června uspořádala mládež z Ledče nad Sázavou sportovní odpoledne pro děti a dospělé, kterého se zúčastnili i farníci z Humpolce.
Červenec ukončila pouť do Libice nad Cidlinou, na kterou navazovala mše svatá a eucharistická adorace. Cestou domů se ještě poutníci zastavili v Kutné Hoře Sedlci, kde navštívili Kostnici a Katedrálu na Nanebevzetí Panny Marie. V polovině prázdnin se uskutečnilo Celostátní setkání mládeže ve Žďáře nad Sázavou, kterého se zúčastnilo asi 5 000 lidí. 22. září se uskutečnil zájezd pro rodiče a děti na zámek Hluboká nad Vltavou, Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na nedalekém zámku Ohrada a přilehlé ZOO. Svátek svatého Václava oslavila farnost tradičním procesím zakončeným mší svatou.
V říjnu se uskutečnil zájezd do Koclířova na Celostátní konferenci Fatimského apoštolátu.
V listopadu přivezl pan Vladimír Daněk nejmenší zvon sv. Ludmila, který se tento rok podařilo zakoupit díky finanční dotaci ve výši 300 000,- Kč od města Humpolec.
Začátkem prosince 2012 bylo v kostele připraveno pro děti představení, po svaté mši přišel Mikuláš. Na Štědrý den jsou slouženy dvě mše svaté a to v 16.00 hod a 22.15 hod. V tomto roce proběhla mimo jiné také Česká mše vánoční J. J. Ryby. Rok 2012 byl 31. prosince ukončen mší svatou v 23.00 hod.
Církev československá husitská - Sbor Jana Želivského
Rok 2012 začal pro církve smutně. Na začátku roku zemřela Drahomíra Krchňáková z Havlíčkova Brodu, která byla velkým přínosem pro sbor, hlavně na její popud a pod její starostlivostí byla budova sboru generálně opravena v letech 1987-89. I její činnost v duchovní péči byla nezapomenutelná a jako farářka administrovala humpoleckou náboženskou obec po odchodu faráře Josefa Šoustara do penze od roku 1981 až do roku 1994. Krátce na to také zemřel její manžel farář Milan Krchňák, jako představitel vikariátu církve, který často do Humpolce zajížděl a zúčastňoval se mnohých slavností ve sboru.
Dne 11. března 2012 zavítal do sboru patriarcha církve ThDr. Tomáš Butta. Tato návštěva byla velice vzácná, patriarcha Církve československé husitské navštěvuje město i náboženskou obec zpravidla jednou za desetiletí, nyní to bylo při příležitosti výročí mučednické smrti Jana Želivského, o kterém přednesl velmi výmluvné svědectví.
V srpnu odešel z důvodu vážné nemoci ze služby administrující farář Jan Hálek, který dojížděl do sboru od roku 1998 z Ledče nad Sázavou. Koncem roku zemřel. Za jeho působení se v roce 2007 opět začalo s generální opravou budovy sboru, která v interiéru probíhala i v roce 2012. Při těchto opravách byla v plném rozsahu odhalena původní výmalba synagogy, jenž je jedinečná i v rámci celé České republiky.
Po Janu Hálkovi administruje náboženskou obec farář František Tichý z Jihlavy, který zde již působil v letech 1994-98. Pro jeho velké zaneprázdnění mu vypomáhá kazatel Pavel Homolka z Havlíčkova Brodu. Bohoslužby se konají pravidelně vždy druhou a čtvrtou neděli v měsíci od 10.30 hodin.
Dne 12. září 2012 vzpomenuli věřící 150ti let od zasvěcení synagogy po její dostavbě v roce 1762, předchůdci židovského vyznání zde měli své bohoslužby až do roku 1941.
Díky představitelům města Humpolce a pracovníkům Městského úřadu, jmenovitě pak Ing. Františku Kocmanovi a jejich finanční i odborné pomoci došlo ke generální opravě sboru, která bude pokračovat i po celý rok 2013. Kraj Vysočina a Ministerstvo kultury ČR finančně přispěly na opravu sborového domu.
Tříkrálová sbírka
Většinu humpoleckých domácností navštívili v sobotu 7. ledna 2012 Tři králové se zapečetěnou pokladničkou. Zazpívali, předali „vzácné dary“ a nabídli pro požehnání domu napsat K + M + B + 2012. Humpolečtí občané byli opravdu štědří, darovali 117 757,- Kč. Vybrané finanční prostředky byly použity na nákup nového auta pro Středisko rané péče Havlíčkův Brod, dále na dovybavení Mateřského centra Zvoneček v Havlíčkově Brodě. Část peněz byla vymezena na přímou pomoc potřebným lidem v těžké životní situaci či zasažených životní katastrofou. Téhož dne byl dopoledne k vidění na humpoleckém Horním náměstí živý Betlém. Již po dvanácté přijeli z dalekých zemí na koních Tři králové, aby uvítali právě narozeného Ježíška a předali mu svoje dary.
OBYVATELSTVO
Evidence obyvatel města Humpolec
K trvalému pobytu bylo v roce 2012 přihlášeno 187 obyvatel a odhlášeno z trvalého pobytu 185, narodilo se 104 dětí, zemřelo 137 lidí. Sňatků se v tomto roce uzavřelo 74 a zároveň 34 jich bylo rozvedeno.
Počet obyvatel v místních částech města Humpolec:
Hněvkovice 359 obyvatel
Kletečná 161 obyvatel
Krasoňov 246 obyvatel
Petrovice 178 obyvatel
Lhotka 28 obyvatel
Plačkov 185 obyvatel
Rozkoš 299 obyvatel
Vilémov 234 obyvatel
Světlice 162 obyvatel
Světlický dvůt 52 obyvatel
Brunka 55 obyvatel
Komise pro občanské záležitosti
Zástupci komise pro občanské záležitosti při Městském úřadu Humpolec i v tomto roce navštěvovali jubilanty v rodinách, domově důchodců čp. 210 a čp. 950, Domově blahoslovené Bronislavy a Vysočanské nemocnice s.r.o. a Léčebně dlouhodobě nemocných Humpolec. Jubilantům při této příležitosti byly předány květiny, gratulace a dárkové balíčky.
V roce 2012 zajistili 171 jubileí ve věku 80, 85 a 90 roků. 80 roků letos oslavilo 79 občanů, 85 roků 45, 90 roků 12, 91 roků deset, 92 roků sedm, 93 roků šest, 94 roků čtyři, 95 roků jeden, 96 roků dva, 97 roků tři, 98 roků jeden a 100 roků jeden občan.
U příležitosti 75. narozenin byly zasílány písemné gratulace. Dne 7. května 2012 oslavila sto let paní Anna Cvrčková z Hněvkovic.
Prvním občánkem roku 2012 se stal Šimon Bláha, narozen 3. ledna 2012 v Pelhřimově manželům Petře a Tomášovi Bláhovým. Dna 22. února 2012 starosta města Humpolce Mgr. Jiří Kučera přijal rodiče, malého Šimona a jeho dvouletou sestru Justýnku na Městském úřadu v Humpolci. Rodiče Šimona obdrželi pamětní stříbrnou medaili města Humpolec, pamětní list a poukázku na zakoupení dárku.
V tomto roce bylo zajištěno osm zlatých svateb, z toho dvě na městském úřadě, vítání dětí do života proběhlo celkem 14 krát. Celkem bylo uzavřeno 95 sňatků, z toho 36 církevních.
Narodilo se celkem 104 občánků, tj. dětí s trvalým pobytem v Humpolci a jeho místních částech. Nejčastěji používaná jména byla pro chlapce David, Lukáš, Dominik, Matyáš a děvčata Natálie, Eliška, Tereza, Adéla.
Každá mateřská škola uspořádala pro děti, které odcházely do základní školy, loučení. MŠ Smetanova se loučila 14. června 2012 v kině, MŠ Na Skalce 6. června 2012 také v kině a MŠ Na Rybníčku19. června 2012 ve své školce. Všechny akce probíhaly za účasti Komise pro občanské záležitosti, předškolákům byly předány stužky, omalovánky a květiny pro maminky.
Šestkrát se uskutečnilo předání maturitních vysvědčení a jedenkrát výučních listů Střední školy SČMSD Humpolec.
Uvítání dětí do 1. tříd v Základní škole Hálkova a Základní škole Hradská proběhlo 3. září 2012 a dětem byly předány omalovánky a pexeso.
Pietní vzpomínka na zemřelé se konala 1. listopadu 2012 ve smuteční síni v Humpolci. Kulturní program byl připraven panem Martinem Dvořákem – varhany, paní Lucií Honzlovou – zpěv a paní Kateřinou Krejčí – recitace. Proslov za Městský úřad Humpolec měla paní zastupitelka Jana Krejčí a za Farní sbor Českobratrské církve evangelické pan Šindler.
Předávání vánočních dárků v Domově důchodců čp. 210 a čp. 950 a Domově blahoslovené Bronislavy proběhlo formou ovocných dárkových balíčků a bylo přichystáno občerstvení.
Hlavní pořadatel Středisko volného času při Základní škole Hradská uspořádal 5. prosince 2012 Mikuláše 2012 na Horní náměstí v Humpolci. Komise pro občanské záležitosti opět přispěla finanční částkou, především na sladkosti.
MĚSTO HUMPOLEC
Stavební úřad
V roce 2012 Stavební úřad v Humpolci povolil stavbu deseti nových rodinných domů, z toho devět přímo v Humpolci, (čtyři rodinné domy v novém sídlišti „Mírová“) a jeden v místní části Hněvkovice. Dokončeno bylo 19 rodinných domů, 12 jich bylo v Humpolci (pět v nově vznikajícím sídlišti „Mírová“) a sedm v místních částech.
Další činnost stavební úřadu v tomto roce:
Únor: byl dokončen objekt LÉKÁRNA Dr. MAX u obchodního domu LIDL v Humpolci
Květen: byla povolena stavba nové haly a parkovacího domu v areálu CTP D1
Červenec: byl zkolaudován PARK u nemocnice
Srpen: byla zkolaudována VÍCEÚČELOVÁ JEZDECKÁ HALA u závodiště „Zlatá podkova“
Září: bylo dokončeno LANOVÉ CENTRUM ve sportovním areálu za koupalištěm
Říjen: byla povolena nová provozovna ZAHRADNICTVÍ – PLÍHAL v Plačkově, povolena PŘÍSTAVBA PŘETLEČENÝCH TANKŮ v areálu Pivovaru „Bernard“ v Humpolci
Listopad: byla dokončena úprava fasády MUZEA Dr. A. Hrdličky na Horním náměstí.
Živnostenský úřad
Rok 2012 pokračoval v úspěšně nastavené cestě snižování administrativní zátěže podnikatelů, která spočívala zejména ve snížení správních poplatků (za první živnost paušální platba 1 000,- Kč, za každou další paušální platba 500,- Kč) a dále také v možnosti vyřídit si všechny základní úřední záležitosti, spojené s podnikáním, na jednom tzv. Centrálním registračním místě. Této služby podnikající veřejnost hojně využila. Přibyla též i možnost vyřídit si záležitosti spojené s finančním úřadem, správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny prostřednictvím Centrálního registračního místa bez toho, aby se vyřizovaná záležitost týkala živnostenského úřadu.
V posledním čtvrtletí roku 2012 byl zaznamenán zvýšený nárůst zájmu o podnikání ve finančním poradenství, ale většina těchto nových „podnikatelů“ svá oprávnění pozastavila, nebo dokonce zrušila. V souvislosti s pozastavováním živnostenských oprávnění opět docházelo k „sezónnímu pozastavování činnosti“, které se dělá především u řemesel závislých na počasí (zednictví, tesařství, pokrývačství).
Rok 2012 byl také rokem „metylalkoholové aféry“, závažné kauzy s tragickým koncem. Živnostenské úřady hned od začátku kontrolovaly prodej alkoholu a pokračují v tom stále. V dosahu výkonu státní správy Obecního živnostenského úřadu v Humpolci nebyl nalezen žádný falšovaný alkohol.
Počet podnikatelských subjektů byl v roce 2012 3 347, počet živnostenských oprávnění 4 876, nových podnikatelů 187, nově vydaných průkazů živnostenských oprávnění 562, počet vyrozumění o přerušení nebo pokračování živnosti 369, rozhodnutí o zrušení oprávnění 44, celkem správních poplatků 242 895,- Kč.
Odbor místního hospodářství
Veřejné zakázky malého rozsahu v roce 2012:
- lanové centrum Pavouk Humpolec
zhotovitel: Zabloudil, Xtrem, s.r.o. Brno
cena: 2 039 114,- Kč
- Oprava příjezdové komunikace - Zlatá podkova, Humpolec
Zhotovitel: M-Silnice a.s. Havlíčkův Brod
Cena: 1 300 800,- Kč
- Oprava ulice Příčná, včetně opravy vodovodu
Zhotovitel: GJW Praha spol. s.r.o.
Cena: 3 150 000,- Kč
- Opravy místních komunikací metodou infra
Zhotovitel: DIPOS s.r.o., Chýnov
Cena: 980 000,- Kč
- Vytvoření parkovacích míst ul. 5. května, Humpolec
Zhotovitel: Technické služby Humpolec
Cena: 280 000,- Kč
- Humpolec, komunikace a chodníky Dvorská
Zhotovitel: Stanix Projekt s.r.o., Zlín
Cena: 1 783 682,- Kč
- Humpolec, komunikace a chodníky ul. Arbesova
Zhotovitel: Stanix Projekt s.r.o., Zlín
Cena: 1 021 511,- Kč
- Oprava povrchů komunikace, Kletečná, Petrovice, Světlice
Zhotovitel: M-Silnice a.s. Havlíčkův Brod
Cena: 1 249 000,- Kč
- Územní plán Humpolec
Zhotovitel: Archteam s.r.o., Praha
Cena: 390 000,- Kč
- Projekt: 11 rodinných domů lokalita Podhrad, Humpolec
Zhotovitel: PROFi Jihlava
Cena: 187 000,- Kč
- Oprava vodovodu v ul. Hornická, Humpolec
Zhotovitel: VODAK, Humpolec
Cena: 489 427,- Kč
- Oprava kanalizace v ul. Žižkova, Humpolec
Zhotovitel: VODAK, Humpolec
Cena: 1 333 561,- Kč
- Výstavba fotovoltaické elektrárny do 30 kWp MŠ Na Skalce, Humpolec
Zhotovitel: CSE-PRO s.r.o., Praha
Cena: 939 947,- Kč
- Odborný lesní hospodář
Zhotovitel: Ing. Vlastimil Brukner, Humpolec
Cena: 131 584,- Kč
- Zpracování lesních hospodářských osnov Humpolec 2014 - 2023
Zhotovitel: Lesprojekt Stará Boleslav
Cena: 627 000,- Kč
- Zpracování lesních hospodářských plánů Humpolec 2014 - 2023
Zhotovitel: Taxónia CZ s.r.o., Olomouc
Cena: 141 864,- Kč
- Částečné zateplení obvodního pláště domu Na Rybníčku čp. 1313, Humpolec
Zhotovitel: Vanderlaan s.r.o.
Ceny: 1 070 272,- Kč
- Zateplení uličního a dvorního průčelí pláště bytového domu Hálkova čp. 1039
Zhotovitel: Bačina stavební a.s., Pelhřimov
cena: 744 538,- Kč
- Oprava a odbahnění rybníka Návesní – Světlice
Zhotovitel: Unistav, Dolní Město
Ceny: 199 762,- Kč
- Okna Základní škola Husova, Humpolec
Zhotovitel: Ladislav Sokol, Břeclav
Cena: 241 234,- Kč
- Oprava fasády Muzea Dr. A. Hrdličky
Zhotovitel: STATUS stav, a.s., Humpolec
Cena: 1 324 882,- Kč
- Sadové úpravy sídliště Cípek, Humpolec
Zhotovitel: Ekoimplex Vysočina s.r.o., Pelhřimov
Cena: 109 720,- Kč
- Regenerace stromořadí v Cípku, Humpolec
Zhotovitel: Petr Zvědělík, Jihlava
Cena: 310 772,- Kč
- Městská knihovna Humpolec čp. 250, oprava fasády
Zhotovitel: Bačina stavební a.s., Pelhřimov
Cena: 467 935,- Kč
- Hrad Orlík, II. fáze opravy severní hradby
Zhotovitel: HORA s.r.o., Tábor
Cena: 199 927,- Kč
- Hrad Orlík, oprava stěny severního parkánu
Zhotovitel: HORA s.r.o., Tábor
Cena: 52 500,- Kč
- Stromovka, dešťová kanalizace, Humpolec
Zhotovitel. VODAK Humpolec
Cena: 743 000,- Kč
- Oprava návesního rybníka ve Lhotce
Zhotovitel: VODAK Humpolec
Cena: 199 000,- Kč
Veřejné zakázky podlimitní v roce 2012:
- Regenerace veřejného prostranství sídliště Stromovka, Humpolec
Zhotovitel. STANIX Projekt s.r.o., Zlín
Cena 6 593 830,- Kč
Odbor životního prostředí a památkové péče
V roce 2012 provádělo Město Humpolec několik stavebních oprav a úprav na objektech v jeho majetku:
Hrad Orlík:
Byla dokončena oprava hradby severního parkánu, dále proveden archeologický výzkum ukončení parkánu na západní straně a oprava a doplnění nalezeného zdiva. Práce proběhly za finančního přispění Kraje Vysočina, a za pomoci dobrovolníků. Archeologické práce prováděl Archeologický ústav AV ČR Praha pod vedením prof. T. Durdíka, DrSc. ve spolupráci s Muzeem a galerií Orlických Hor – Mgr. B. Dragoun. Dále byl prováděn archeologický průzkum v západním svahu pod palácem. Výsledky průzkumu nám pomohly poodhalit další střípky historie hradu z doby jeho obývání. Nalezeny byly mince, zbytky malovaných a leptaných skleněných pohárů, různé kovové předměty, zbytky nádob a kachlů. Výjimečným byl nález gotické šachové figurky a množství středověkých špendlíků.
Knihovna v Humpolci – bývalá radnice č. p. 250 na Dolním náměstí:
Prováděna oprava obou stran fasády dle návrhu ing. arch. Zdeňka Závodského. Práce prováděla stavební firma Bačina z Pelhřimova. Na opravy byl získán příspěvek Kraje Vysočina. V závěru sezóny byl zpracován panem architektem Závodským návrh vestavby dětského oddělení do podkroví budovy. Její realizace by měla proběhnout v nadcházejících letech dle finančních možností a priorit města.
Humpolec č. p. 338 – městský dům na Zichpili:
V roce 2012 byly za výrazného přispění dobrovolníků provedeny dokončovací práce na opravách objektu. Do objektu byl zakoupen historický stav a několik dalších sbírkových předmětů. Díky dalším četným darům obyvatel města i dalších lidí z Vysočiny byl objekt vybaven dalšími předměty a zřícena nová stálá expozice. Průvodcovskou činnost a správu objektu zajišťuje společnost Castrum o.p.s.
Zvonička v Petrovicích:
Nákladem Města Humpolec proveden nátěr střešního pláště objektu.
Na hřbitově v Humpolci byly z rozpočtu města hrazeny další náklady na stabilizaci a opravy části neudržovaných pískovcových náhrobků ve starší části hřbitova a provedena další část opravy ohradní zdi hřbitova.
Dále za přispění města Humpolec byly prováděny opravy dalších kulturních památek a historicky cenných objektů:
Synagoga – dnes kostel husitské církve na Židovském městě v Humpolci, č. p. 492:
Za výrazného přispění Města Humpolec, dále Kraje Vysočina a Ministerstva kultury proběhly další stavební opravy v interiérech kostela a restaurátorské odkryvy maleb na klenbě liturgické místnosti. Odstraněna byla novodobá podlaha se zásypy, přičemž došlo k objevení historických dlažeb a konstrukcí liturgických částí stavby bývalé synagogy z období po výstavbě kostela a kolem roku 1880. Doplněna byla následně poslední historická fáze úpravy podlahy z konce 19. století, s opukovou a cihelnou dlažbou. Odhalené malby na klenbě a části stěn jsou dle slov zástupců židovského muzea výjimečné a unikátní. Jde o malby zhotovené těsně po výstavbě synagogy. Odstraněné sutě v apsidě odhalily zbytky historického vnějšího pláště budovy před přístavbou apsidy na konci 19. století.
Židovský hřbitov v Humpolci:
Za finanční pomoci Města Humpolec, Kraje Vysočina, Ministerstva kultury a dalších dotací z fondů provedla správa hřbitova další fázi oprav historických náhrobků.
Šamanova valcha v Petrovicích – č. p. 25:
Za finančního přispění Města Humpolec provedl majitel objektu úpravu podlah v přízemí objektu s položením cihelných dlažeb.
Kostel sv. Mikuláše v Humpolci:
Za finančního příspěvku Města Humpolec byl pro kostelní věž ulit nový zvon sv. Ludmila a opraveno nástupní schodiště do kostela. Jde o poslední chybějící zvon pro doplnění zvonové stolice do plné sestavy po rekvírování zvonů za 2. světové války. Předchozí dva zvony byly ulity z darů občanů.
Toleranční kostel:
Za příspěvku Města Humpolec provedena instalace hromosvodu na objektu, opravy a nátěr šindelové krytiny.
V rámci projektu „Fasády historických objektů“ byly v roce 2012 za přispění města Humpolec opraveny další čtyři fasády historických objektů ve městě, postavených před rokem 1938 – č. p. 624, č. p. 375 v ul. Jihlavská, č.p. 255 na Dolním náměstí a repliky plastik domu „U Božích bojovníků“ č.p. 133 v ul. Komenského.
V roce 2012 Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku Areál evangelického kostela v Humpolci v ul. Husova a Velkou přehradu u Sedlice.
SPORT
Lanové centrum Pavouk
V září 2012 došlo k rozšíření sportovní nabídky v areálu ulice Okružní a to novou atrakcí - lanovým centrem. Město Humpolec jej vybudovalo za cca. 3 mil. Kč. Jeho provozovatelem, tak jako celého sportovního areálu v Okružní ulici, byly Technické služby s.r.o.
Lanové centrum se skládá ze dvou hlavních částí:
První část – trenažer, který je umístěný v nejnižší části lanového centra. Tvoří ho tři překážky a umožňuje obsluze lanové dráhy naučit lezce pracovat se systémem sebejištění.
Druhá část – vysoké lanové překážky je určena pro účastníky od 10 let a dosažené výšky růstu minimálně 140 cm. Lze je absolvovat po zvládnutí práce se systémem sebejištění.
Umělá lezecká stěna je instalována na jedné ze stran věže lanového centra a je určena především pro sportovní a rekreační lezení, případně nácvik práce ve výškách.
TJ Jiskra Humpolec
I v průběhu roku pokračovala snaha o rekonstrukci celostátní organizace Českého svazu tělovýchovné jednoty (ČSTV), ve které je začleněna i humpolecká tělovýchovná jednota a v hledání koncepce financování sportu ze strany státu, způsobené krachem Sazky v roce 2011. I v tomto roce byla proto podpora ze strany centra ČSTV takřka na zanedbatelném minimu, ale opět vypomohlo Město Humpolec, z jehož příspěvku mohla TJ provozovat svá rozsáhlá sportoviště.
Všem oddílům, které TJ sdružuje, se dařilo být aktivní jak v soutěžích, tak i při rekreačním sportu i organizačně. Asi největší výkonnosti dosáhla družstva mužů oddílu národní házené a basketbalu, svojí účastí v celostátní II. lize. Většině oddílů se dařila práce s mládeží. Nejvíc malých zájemců získala lehká atletika.
Tenisový oddíl LTC Humpolec
Tenisový oddíl LTC Humpolec provedl v roce 2012 výrazný nábor nových zájemců z řad mládeže. Tím se členská základna rozrostla cca o 100% na 60 dětí. Do mistrovských soutěží byla přihlášena následující družstva: dospělí hráli krajský přebor II, který vyhráli bez jediné porážky a postoupili tak do krajského přeboru I. Dorost hrál krajský přebor, který rovněž vyhrál a postoupil tak do SYNOT TIP TOUR – JUNIOR, což je jihočeská liga. Starší žactvo se v krajském přeboru umístilo na 3. místě.
Soutěží jednotlivců (individuální turnaje) se nejvíce účastnili tito naši hráči: Simona a Monika Brožovy, Vylinha Vuongová, Libor Racek a Nikola Homolková. Libor Racek se stal vítězem ve čtyřhře v zimním krajském přeboru dorostu, Simona Brožová okresní halovou přebornicí dorostu ve dvouhře i čtyřhře se svojí sestrou Monikou Brožovou, Vylinha Vuongová je letní okresní dorosteneckou přebornicí ve dvouhře. V celostátních žebříčcích se v kategorii dospělých nejlépe umístil Libor Novák (1088 bodů) a Simona Brožová (196), v kategorii dorostu Libor Racek (123) a Simona Brožová (136), v kategorii starších žáků Jan Žáček (794) a Petra Hynková (367), v kategorii mladších žákyň se za Humpolec hostující Nikola Homolková umístila na 2. místě celostátního žebříčku. V kategorii babytenisu v roce 2012 získala svoje první zkušenosti a úspěch nadějná tenistka Vanesa Zábranová.
V soutěžích jednotlivců letos oddíl uspořádal kvalitně obsazené turnaje st. žactva, dorostu a dospělých. Rovněž byl uspořádán již čtvrtý ročník populárního Humpolec Retro Open, kdy se hraje v oblecích alá 30. léta a s dřevěnými raketami. V květnu se uskutečnil turnaj čtyřher pro obchodní partnery a přátele klubu.
V provozní činnosti byl zpracován inženýrsko-geologický průzkum a realizační projektová dokumentace na modernizaci celého areálu, který počítá s výstavbou nové klubovny, včetně sociálního zařízení, nových venkovních a i krytých tenisových kurtů a s celkovou úpravou prostranství kolem areálu.
Cyklistický závod „S kolem kolem Humpolce“
9. června se již po páté uskutečnil cyklistický závod „S kolem kolem Humpolce“ a měl rekordní počet účastníků. Sešlo se jich 99. Polovina z nich jela takzvaně na pohodu. Třicet kilometrů delší trasy zdolal jako úplně první Jan Kupka.
Mistrovství České republiky v jezdecké všestrannosti
Celkem 149 dvojic se na humpoleckém školním statku během víkendu 14. a 15. července 2012 utkalo o vítězství v Mistroství České republiky v jezdecké všestrannosti. Jezdci a jejich koně bojovali v kategoriích senioři, junioři starší a mladší, děti a pony „L“ a „ZL“ a zároveň i v předkole Zlaté podkovy.
I Humpolec našel své jezdecké talenty. V soutěži Zlatá podkova obsadila páté místo Nelly Kůsová s koněm Flarégie z Jezdeckého klubu České zemědělské akademie Humpolec, ve Stříbrné podkově získala páté místo Markéta Máchová a koněm Aférou z Jezdeckého klubu Humpolec, v Mistroství České republiky juniorů vybojovala čtvrté místo Klára Altová s koněm Radiantem z Jezdeckého klubu Humpolec a Michaela Balounová s klisnou Diamantixa z Jezdeckého klubu Glod Čejov se stala mistryní České republiky v kategorii dětí.
Celkové vítězství ale nakonec dosáhla dvojice z jezdeckého oddílu Albert Stolany. Po chybách v parkuru, kterých se dopustil doposud vedoucí jezdec Lubomír Vrtek s koněm Diráno, se Mistrem České republiky stal Robert Pokorný na koni Caleppo.
Zlatá podkova Humpolec
Zlatá podkova má za sebou již 47. ročník. Velké finále se uskutečnilo na závodišti v Humpolci na Dusilově ve dnech 24. – 26. srpna 2012 a byla to nejen zajímavá, ale i napínavá podívaná. Na start hlavní soutěže se postavilo celkem 12 dvojic, přičemž po dvou koních měli dva hlavní favorité – Radka Dvořáková a Lubomír Vrtek. Třetím jezdcem, od něhož se očekával kvalitní výsledek, byl vítěz posledního předkola – Robert Pokorný a Poppou Fun.
Zlatým koněm 47. ročníku Zlaté podkovy byla vyhlášena Pippa Fun, startující za Jezdecký oddíl Albert Stolany. Klisna má za sebou vynikající sezónu, kvalifikovala se do finále seriálu, v něm prohrála jen o 0,64 bodu a skončila druhá. Je třeba zdůraznit, že jako jediná z finalistů Zlaté podkovy absolvovala závěrečnou skokovou zkoušku bez chyby. V jejím sedle byl jako vždy Robert Pokorný.
Zlatá podkova není jen o všestrannosti, ale také o spřežení. Mezi dlouhodobě nejlepší jezdce v kategorii dvojspřeží pony patří Mgr. Radka Pospíšilová z Jezdeckého klubu Boharyně. Tentokrát obsadila druhé místo za Tomášem Palánem z Moravského Krumlova. V kategorii jednospřeží vyhrál Michal Kořínek z Jezdeckého klubu Sobotka. Na parkuru se stal vítězem Jan Exnar. Nejvíce očekávanou kategorií bylo dvojspřeží, byť bylo ochuzeno o účast nejlepších vozatajů startujících ve stejných dnech při Dunajsko – alpském poháru v Maďarsku. Mezi nejzkušenější jezdce v Humpolci patřil Ladislav Jirgala z Jezdeckého klubu Hubička Telnice. Po drezuře se ujal vedení a o svých kvalitách nenechal nikoho na pochybách.
Humpolecká padesátka
Nový cyklomaraton na horských kolech Humpolecká padesátka se uskutečnil 29. září 2012 u rybníku Dvorák v Humpolci. Počet účinkujících závodníků byl 41 a soutěžilo se v kategoriích „Muži“ a „Ženy“. Vítězem kategorie „Muži“ byl Jakub Turek v čase 2 : 02 hod a v kategorii „Ženy“ Kamila Juřičková v čase 1 : 28 hod.
POČASÍ
Měsíc: Ø teplota: srážky: poznámka:
Leden: +0,4 ºC 98,5mm max.tepl.+5,9ºC, min.tepl. -12,8ºC, častý déšť
Únor: -4,1 ºC 33,2mm max.tepl.+8,9ºC,min.tepl.
-21,9ºC, stálý sníh
Březen: +7,7ºC 19,9mm max.tepl.+22,7ºC, min.tepl.
-4,6ºC, téměř bez srážek
Duben: +10,1ºC 37,5mm max.tepl.+28,1ºC, min.tepl.
-5,4ºC,občas. dešť. přeháňky
Květen: +16,9ºC 71,1mm max.tepl.+30,1ºC, min.tepl.
-0,8ºC, oblačnost
Červen: +19,1ºC 74,5mm max.tepl.+32,3ºC, min.tepl.
+3ºC, slabé přeháňky
Červenec: +22,5ºC 128,5mm max.tepl.+34,5ºC, min.tepl.
+9,5ºC, bouřky
Srpen: +21,1ºC 74,4mm max.tepl.+37,1ºC, min.tepl.
+7,1ºC, bouřky
Září: +16,7ºC 50,1mm max.tepl.+29,5ºC, min.tepl.
+1,9ºC, slab. dešť.přeháňky
Říjen: +9,3ºC 33,3mm max.tepl.+19,9ºC, min.tepl.
-5,1ºC, občasné přeháňky
Listopad: +5,9ºC 28,3mm max.tepl.+13,4ºC, min.tepl.
-1,8ºC, déšť se sněhem
Prosinec: +0,3ºC 60,1mm max.tepl.+10,6ºC, min.tepl.
-11,9ºC, častý sníh
Nejteplejší měsíc byl červenec s průměrnou teplotou 22,5°C, nejchladnějším měsícem byl únor s -4,1°C. Nejtepleji bylo 21. 8., kdy bylo naměřeno 37,3°C. Nejnižší teplota byla naměřena dne 12. 2., a to -21,9°C.
Nejvíce srážek spadlo v měsíci červenci: 128,5 mm. Nejméně napršelo v březnu, pouze 19,9 mm. Nejvíce sněhu napadlo v lednu, a to 312 mm.
Poznámka:
Průměrná teplota je vypočítaná z tří hodnot, a to z měření okamžité, maximální a minimální teploty v 11:00 hodin světového času, tzn. v zimě v 12:00 a v létě v 13:00. Vše je řízeno tak, aby data mohla být využita a též kontrolována satelity NASA. Proto se určité údaje neshodují s výsledky měření, které se provádějí na jiných stanovištích v Humpolci klasickou metodikou, obvyklou pro ČHÚ.
Informace poskytlo Gymnázium dr. Aleše Hrdličky.
KRONIKA 2012 - O b s a h
Heslo: Obsah zápisu: Strana:
Události v ČR: Proměna úřadů práce 2 - 10
Kardinál Dominik Duka
Prezidentské volby ČR 2013
Reforma zdravotnictví
Demonstrace odborářů
Neúspěch státních maturit
Prohibice v České republice
Sněmovna podpořila stabilizační balíček
Atentát na prezidenta Klause
Letiště Ruzyně je Letiště Václava Havla Praha
Krajské volby 2012
Církevní restituce mají zelenou
Důchodová reforma
Češka nejkrásnější na zeměkouli
Úmrtí Zita Kabátová 10 - 11
významných Profesor Antonín Holý
osobností Břetislav Pojar, animátor, scénárista a režisér
v roce 2012: Karikaturista Vladimír Jiránek
Úspěchy Sáblíková – rychlobruslařská královna 11 - 14
českých Letní olympijské hry 2012
sportovců: XIV. Letní paralympijské hry v Londýně
Velká pardubická
Vítezství ve Fed Cupu českých tenistek
Čeští tenisté vyhráli DAVID CUP
Významná 100. výročí narození Bohumila Víta Tajovského 14 - 16
výročí: 70 let od atentátu a vyhlazení Lidic
150. výročí založení Sokola
Významné Rozpočet města na 2012 16 - 22
události Spolky si rozdělily na dotacích čtyři milióny korun
ve městě: Hrad Orlík má svého kastelána
Skanzen na Zichpili
Benefiční koncert v Humpolci
Humpolec v zrcadle času II. a III. díl
Projekt řízení lidských zdrojů zakončen
Stavba roku 2012 – Centrum fabrika
Město pro byznys 2012
Obnova sídliště Stromovka se nestihla
Léčebna tuberkulózy a respiračních nemocí
Školství: MŠ Smetanova 22 - 45
MŠ Na Skalce
MŠ Na Rybníčku
ZŠ Hálkova
ZŠ Hradská
ZŠ Humpolec Husova 391,
Gymnázium dr. Aleše Hrdličky
Česká zemědělská akademie
Střední škola SČMSD
Dětský domov
ZUŠ G. Mahlera
Středisko volného času
Hospodářský Rodinný pivovar Bernard 45 - 47
život: DH Dekor
Zájmové Český rybářský svaz 47 - 55
Organizace: Svaz tělesně postižených
Svaz důchodců
Český zahrádkářský svaz
Český svaz chovatelů
Domov blahoslovené Bronislavy
Sbor dobrovolných hasičů města Humpolec
Klub českých turistů Humpolec
Český svaz turistů
Kultura: Informační středisko 56 - 67
Muzeum dr.A.Hrdličky
Městská knihovna
Kino
Pěvecký sbor Čech a Lech
Hrad Orlík a skanzen Zichpil
Humpolecký majáles
Bernard Fest 2012
Léto v zahradě
Mládí Humpolec 2012
Ocenění pro pana Františka Nováka
Plesová sezóna 2012
Jiné Oblastní charita: ASTRA denní centrum pro seniory 67 - 70
organizace: Charitní pečovatelská služba Humpolec
Domov důchodců
Církev: Římskokatolická farnost - děkanství Humpolec 70 - 72
Církev československá-husitská
Tříkrálová sbírka
Obyvatelstvo: Evidence obyvatel města Humpolce 72 - 74
Komise pro občanské záležitosti
Město Stavební úřad 74 - 80
Humpolec: Živnostenský úřad
Odbor místního hospodářství
Odbor životního prostředí a památkové péče
Sport: TJ Jiskra Humpolec 80 - 83
Tenisový oddíl LTC Humpolec
Cyklistický závod „S kolem kolem Humpolce“
Mistroství České republiky v jezdecké všestrannosti
Zlatá podkova Humpolec
Humpolecká padesátka
Počasí: 84
Obsah: 85 - 86