Kronika města
2004
Město Humpolec, obec s rozšířenou působností III. stupně,
mělo k 31. prosinci roku 2004 celkem 10 735 obyvatel.
Starostou města byl Mgr. Jiří KUČERA
Rok 2004 byl rokem přestupným.
Svět zažil rok živelných pohrom, které na světě zahubily statisíce lidí, materiální škody se vyšplhaly na stovky milionů dolarů.
Světové politice dominovaly volby v Rusku a USA. Pro Česko byl klíčový vstup do Evropské unie. Kulturu čekal rok plný velkých filmů, sportovní příznivci žili hokejem, fotbalem a olympiádou.
Události v České republice
Česká republika se stala členem Evropské unie
Historickým okamžikem se pro celou ČR stal 1.květen 2004. Česká republika se stala členem Evropské unie spolu s dalšími devíti státy. Evropská unie nyní zahrnuje 25 států a 455 milionů obyvatel. Všude v zemi se mohutně slavilo. Ihned o víkendu se pro Čechy zjednodušilo cestování po Evropě, i když na některých hraničních přechodech byl určitý zmatek. Změnily se ceny u mnoha druhů zboží, podražily hlavně restaurace. Život v EU sliboval spoustu změn, nové předpisy mají až 80 tisíc stran.
Novou pětadvacítku čeká přijetí nové ústavy a v červnu volby do europarlamentu.
Vstup do Evropské unie oslavil i kraj Vysočina. Nejmohutněji vítali novou éru v Jihlavě, ale pozadu nezůstala ani další města. Vlály prapory, ohňostroje duněly, tančilo se a všude zněla hudba.
A jaká byla cesta České republiky do Evropské unie?
4.října 1993 – V Lucemburku byla podepsána Evropská dohoda o přidružení ČR k EU. V platnost vstoupila 1.února 1995.
23.ledna 1996 – Tehdejší premiér Václav Klaus předal v Římě oficiální žádost ČR o vstup do EU.
13.prosince 1997 – Summit EU v Lucemburku rozhodl, že vstupní rozhovory začnou v březnu 1998.
11.března 1998 – Česká vláda schválila první verzi Národního programu pro přípravu ČR na členství v EU.
3.dubna 1998 – První setkání vyjednávačů a zahájení porovnávání legislativy ve 30ti kapitolách pokrývajících právní normy jednotlivých resortů.
1.června 2002 – V platnost vstoupila euronovela Ústavy ČR.
19.prosince 2002 – Vyjednávání bylo ukončeno.
16.dubna 2003 – Podpis přístupové smlouvy v Athénách.
14.června 2003 – Občané ČR rozhodli o vstupu do EU v referendu.
1.května 2004 na budovách evropských institucí zavlála i česká vlajka a čeština se stala jednou z oficiálních řečí unie. Jinak však byl tento květnový den v podstatě stejný jako léta předtím, protože na většinu významnějších změn si musíme ještě počkat.
Prvním českým komisařem se v Bruselu stal vyjednavač a pozdější velvyslanec Pavel Telička.
Volby do Evropského parlamentu
Evropský parlament je jedinou institucí Evropské unie, která je přímo volena občany EU. Parlament reprezentuje lid EU, který nyní po rozšíření unie má 455 milionů občanů.
Rada EU reprezentuje vlády členských zemí a Evropská komise je něco jako vláda unie.
Parlament má tři sídla: ve francouzském Štrasburku se odehrávají plenární zasedání dvakrát do měsíce, v Bruselu jsou jednání výboru a další činnosti a v Lucemburku sídlí sekretariát a další podpůrný personál – například početné překladatelské oddělení.
Poslanci Evropského parlamentu schvalují směrnice či nařízení, které jim předkládá Evropská komise. Tyto právní normy se týkají celé řady oblastí, například ochrany spotřebitelů, dopravy, životního prostředí nebo fungování jednotného vnitřního trhu EU. Národní parlamenty pak převádějí evropské právo do práva národního. Normy zaslané z Bruselu dnes tvoří asi tři pětiny zákonodárství národních parlamentů. Poslanci EP jsou placeni podle toho, jak určily jejich národní parlamenty.
Evropský parlament je jediným tělesem, které je ustanoveno jako výsledek voleb v jednotlivých členských státech. Bude mít 732 členů (24 zástupců z ČR), kteří se sdružují v klubech (frakcích) ne podle národního, ale podle politického principu. V současném Parlamentu pracuje 8 frakcí, EP se dělí na výbory (zahraniční věci, rozpočet, měnová politika, zemědělství, průmysl, doprava a cestovní ruch, kultura a vzdělávání, ústavní záležitosti, rybolov). Každý poslanec je členem nejméně jednoho výboru.
V České republice se konaly volby do Evropského parlamentu 11. a 12. června 2004. I když to pro Čechy byly historicky první eurovolby, přilákaly jen minimum voličů, kteří vybírali z 32 kandidujících stran. Strany, které do EP prošly jsou:
- ODS, 30,04%, získala 9 mandátů
- KSČM, 20,26%, získala 6 mandátů
- SNK-ED, 11,02%, získali 2 mandáty
- KDU-ČSL, 9,57%, získala 2 mandáty
- ČSSD, 8,78%, získala 2 mandáty
- Nezávislí, 8,18%, získali 2 mandáty
Účast ve volbách byla pouze 28,3%, ale nízká volební účast provázela volby v celé Evropě.
Nejsilnější stranou se stala ODS, ČSSD utrpěla v evropských volbách těžkou porážku. České volby tak přinesly výhru opozici a porážku vládě. Do Bruselu tak míří 24 českých poslanců
V Humpolci se volilo v 15 okrscích, voličů bylo 8.930, vydáno bylo 2.309 obálek, odevzdáno bylo 2.308 obálek. Platných hlasů bylo 2.291, účast ve volbách byla 25,86%.
Nová vláda České republiky
Volby do Evropského parlamentu „zlomily vaz“ premiéru Vladimíru Špidlovi. Ten krátce po nich oznámil, že podává demisi a zároveň složil funkci předsedy sociální demokracie. Žezlo po něm převzal tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross, kterého zároveň prezident Václav Klaus pověřil sestavením nové vlády. To se mu po složitých jednáních podařilo. Šestá vláda ČR byla prezidentem jmenována 4.srpna 2004.
Při ceremoniálu na Pražském hradě složil každý z 18ti členů kabinetu do rukou prezidenta slib „věrnosti republice“. Stanislav Gross se tak stal ve věku 34 let dosud naším nejmladším premiérem. Za novou vládu si však vysloužil od prezidenta Václava Klause velkou kritiku, neboť 12 členů nové vlády bylo už ve Špidlově kabinetu. Nových tváří se představilo jen 6 a nová vláda je založená na stejné koalici ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU.
Krajské a senátní volby
5.- 6. listopadu 2004 se v ČR konaly krajské a senátní volby. Jasně zvítězila pravicová ODS, ČSSD propadla.
Vítězem krajských voleb na Vysočině se stali občanští demokraté, svůj hlas jim dalo 29,47% lidí. V novém krajském zastupitelstvu získala ODS 15 křesel, KSČM 11 křesel, KDU-ČSL 10 křesel, ČSSD 6 křesel, SNK sdružení nezávislých 3 křesla. ODS zvítězila a usilovala o křeslo hejtmana. 7.prosince 2004 krajské zastupitelstvo rozhodlo většinou hlasů o tom, že Vysočina bude mít do roku 2008 pravicovou „vládu“, v jejím čele stanul a hejtmanem se stal Miloš Vystrčil. Jeho prvním náměstkem byl zvolen dosavadní hejtman František Dohnal.
Senátní volby v ČR přinesly triumf ODS, která vyhrála celkem v 18 z 27 volebních obvodů, lidovci uhájili 3 křesla, ČSSD žádné. Volební účast byla rekordně nízká, přišlo jen 18,4% oprávněných voličů. ODS se sice nepodařilo získat v Senátu většinu, ale s 36 senátory může komplikovat život koaliční vládě Stanislava Grosse.
Na Vysočině z letošních voleb do horní komory parlamentu vyšli vítězně Václav Jehlička a Bedřich Moldan i když druhé kolo senátních voleb poznamenal také velký nezájem voličů.
Sazka Arena
23.března 2004 poprvé otevřela brány nejmodernější hala v Evropě, Sazka Arena, kde již na přelomu dubna a května proběhne mistrovství světa v hokeji.
Tato ojedinělá stavba stála 6 miliard korun. Rozkládá se na 36 000 metrech čtverečních, obvodový plášť měří více než 420 metrů, hmotnost je 1500 tun. Její kapacita je až 18 000 míst, pro hokej 17 000, atletiku 11 000. Je zde 10 500 metrů čtverečních výstavních ploch a 1700 místností. Nachází se tady 5 restaurací, 7 barů, 2 kavárny a více než 20 provozoven s rychlým občerstvením. Mají celkem 3 000 míst, výčepní systém je dlouhý více než 3 kilometry, pivo načepují za 6 vteřin.
Dominantou haly je ocelová konstrukce, která připomíná obrovský deštník – drží i bez střední tyče díky napětí ocelových táhel. Ta jediná jsou dovezená z Anglie, ostatní části střechy se vyráběly v Ostravě.
Při otevření nové haly Sazka Areny v Praze přestřihl pásku prezident Václav Klaus. Velkou show provázel skandál – ředitel Sazky Aleš Hušák odmítl pozvat premiéra Vladimíra Špidlu a vláda slavnost bojkotovala. (Vláda nechtěla Sazce ručit za půjčky na výstavbu haly).
Hokejové mistrovství světa v Praze
Ve dnech 24.4.-9.5. 2004 naše země ožila hokejem. 68. Mistrovství světa v hokeji se stalo událostí roku - po dvanáctiletém čekání sportovce hostila Praha, nová Sazka Arena a vítkovická hala v Ostravě. Ale sportovní úspěch našich hokejistů v čele s Jaromírem Jágrem se nedostavil. Titul získala Kanada.
Olympijské hry
Olympijské hry se po 108 letech vrátily do řecké metropole Athén, která ve dnech 13.- 29.srpna hostila množství sportovců a sportovních příznivců z celého světa.
Česká výprava vyslala rekordních 142 sportovců, domů přivezla 8 medailí (to je stejně jako z minulých her v Sydney). Jediné zlato vybojoval desetibojař Roman Šebrle, v medailovém žebříčku jsme byli na 42.místě.
Příští hry hostí v roce 2008 čínský Peking.
Úplné zatmění Měsíce
V noci z úterý 4. na středu 5.května jsme mohli pozorovat úplné zatmění Měsíce. I prostým okem bylo vidět postup zemského stínu na měsíčním kotouči a při úplném zatmění také tmavě červené zabarvení Měsíce.
Další a na dlouho poslední zatmění se odehrálo 28.října, Dnu české státnosti.
Příští zatmění Měsíce nastane až v březnu 2007.
Planeta Venuše „ přešla“ přes Slunce
K mimořádnému kosmickému jevu, který nikdo z živých v Česku dosud neviděl a už také nikdy neuvidí, došlo na obloze v úterý 8.června. Hlavní roli při něm hrála dvě vesmírná tělesa – naše hvězda Slunce a planeta Venuše. Od ranních do poledních hodin jsme mohli sledovat, jak se přes zářící sluneční kotouč posouvá tmavý kotouček planety Venuše. Tento úkaz se naposledy odehrál před 122 lety.
Nejbližší budoucí přechody Venuše nastanou v červnu 2012 a v prosincích 2117 a 2125. Bohužel přechod roku 2012 nebude pozorovatelný z území České republiky ani jinde z Evropy, takže v letošním roce to byla poslední příležitost.
Tornádo v ČR
V Česku poměrně vzácný atmosférický jev – tornádo se přehnalo 3.června nad severními Čechami, Mosteckem, kde ale nenapáchalo žádné škody.
Horší to bylo 9.června, kdy větrný vír postihl moravské město Litovel. Podle meteorologů mělo sílu odpovídající třetí příčce z pětistupňové škály. Třetina z desetitisícového města byla zničena, šedesát domů bylo poškozeno a pět se muselo zbourat, popadalo 130 stromů. Škody přesáhly sto milionů korun a ve městě byl vyhlášen vyjímečný stav.
Konec základní vojenské služby
Na začátku dubna nastoupilo posledních 1400 branců na povinnou vojenskou službu. S koncem roku 2004 vojna v České republice zanikla a od 1.ledna 2005 se česká armáda stane plně profesionální.
Významné události ve městě
Rozpočet města na rok 2004
Zastupitelstvo města na 9. zasedání dne 18.2.2004 schválilo rozpočet města na rok 2004 jako vyrovnaný a to v následujícím členění:
Rozpočtové příjmy celkem: 214.351,5 tis. Kč
Z toho: Daňové příjmy: 95.130 tis. Kč
Nedaňové příjmy: 29.150 tis. Kč
Kapitálové příjmy: 14.560 tis. Kč
Přijaté dotace: 75.511,5 tis. Kč
Rozpočtové výdaje celkem: 235.069,4 tis. Kč
Z toho: Běžné výdaje: 184.028,4 tis. Kč
Kapitálové výdaje: 48. 41 tis. Kč
Financování celkem: 20.717,9 tis. Kč
Z toho: změna stavu na bankovních účtech:
18.447,9 tis. Kč
úhrada splátek půjček: - 1.000 tis. Kč
splátka jistiny hypotečního úvěru:
-2.630 tis.Kč
podílový list KB(příjmy) 5.900 tis.Kč
Rozpočet pro rok 2004 byl tedy stanoven v objemu 235. 69,4 tis. Kč ve výdajové části a v příjmové části ve výši 214.351,5 tis. Kč. I když byl zastupitelstvem schválen deficitní rozpočet, v žádném případě nedochází k zadlužování města. Deficit je plně pokryt použitím finančních prostředků z minulých období, v oblasti financování je vyjádřen částkou 20.719,9 tis. Kč. Požadavky na výdaje v roce 2004 byly předjednány s vedoucími odborů Městského úřadu, vedoucími a řediteli příspěvkových organizací. Následně proběhlo projednání ve finančním výboru zastupitelstva města.
Projekt Gymnázia dr.Aleše Hrdličky „ Studánky“
Dne 14.ledna proběhla na městském úřadě v Humpolci zajímavá akce studentů zdejšího gymnázia. Před městskými zastupiteli a pracovníky MěÚ studenti Jiří Svoboda, Pavel Namyslo, Lukáš Zahálka, Michal Švec, Jaroslav Semrád a Jakub Fučík, pod vedením zástupkyně ředitele Z.Vodovou představili svoji odbornou studii se zaměřením na vodní zdroje v okolí Humpolce – „ Studánky“. Jedná se o poměrně rozsáhlou studii, proto jsou uvedeny jen některé zajímavé informace:
- Studie se zabývá od října roku 2001 hydrogeologickým mapováním okolí Humpolce a vyhledáváním vodních zdrojů.
- Spolupracovali organizace: Město Humpolec, VODAK Humpolec, s.r.o., TEREZA, sdružení pro ekologickou výchovu. Odborným garantem byl RNDr. J.Páša z firmy GEOMIN.
- Humpolec je v současné době zásobován pitnou vodou ze dvou zdrojů, prvním je HUPEPA, který se podílí 2/3, druhým jsou vlastní prameniště.
- Ukazuje se, že kvalita vody z některých místních zdrojů je mnohem vyšší než nakupovaná voda.
- V současné době neexistuje aktuální mapa vodních zdrojů v okolí Humpolce a je nutné další vodní zdroje vyhledávat.
- Celkem bylo zmapováno 130 vodních zdrojů a míst, kde se voda nějak projevuje na 12 km2.
- Do připravovaného průvodce po humpoleckých studánkách se zařadí 10 bodů z této studie.
- Tento projekt byl podpořen jako součást projektu Živá voda NROS z prostředků EU PHARE ACCESS 2000.
- Čtyři studenti se zúčastnili mezinárodní konference Globe Šibenik Chorvatsko a dva studenti odjeli na studijní cestu do Velké Británie.
Materiály k této studii jsou případným zájemcům k dispozici na Gymnáziu dr.A.Hrdličky v Humpolci nebo na MěÚ.
Přivítání vstupu ČR do EU v Humpolci
Dne 1.května se v podvečer na Horním náměstí sešlo asi 450 spoluobčanů, aby oslavili vstup České republiky do Evropské unie. Když se vrtkavé počasí alespoň na chvíli umoudřilo, mohli své hudební umění předvést orchestr ZUŠ G.Mahlera a mažoretky z Třebíče. Pěvecký sbor Čech a Lech musel díky silnému dešti své pěvecké vystoupení realizovat v prostorách muzea na Dolním náměstí. Zde také pronesli zdravici Mgr. Jiří Kučera, starosta města a Mgr. Alena Štěrbová, náměstkyně hejtmana kraje Vysočina. Deštivý večer zakončil ohňostroj.
Inventarizace městské zeleně
Již v roce 2003 zahájily studentky 3.A třídy Gymnázia dr.A.Hrdličky Zdeňka Machková a Jana Valešová „Inventarizaci městské zeleně“. 3.června 2004 na humpoleckém městském úřadě děvčata seznámila se svými výsledky pracovníky MěÚ. Čísla, ke kterým došla byla překvapivá – 29 028 kusů dřevin. Nejvíce zastoupené jsou například tavolník vrbolistý – 2 868 kusů, bříza běloková – 2 809 kusů, smrk ztepilý – 1 669 kusů, vrba jíva – 1 610 kusů, pámelník bílý – 1 154 kusů, lípa srdčitá – 1 140 kusů, javor – 1 123 kusů, zerav západní – 949 kusů, ptačí zob – 917 kusů, bez černý – 870 kusů. Toto je pořadí nejvíce zastoupených dřevin, celkem bylo zaevidováno 84 druhů.
Tyto výsledky budou využívány jako databáze městské zeleně v další evidenci výsadky ve městě, proto je praktický přínos této studie vysoký. Poděkováním toto ocenili všichni přítomní včetně starosty města Mgr. Jiřího Kučery.
Radnice získala zpět původní podobu
Secesní budova na Horním náměstí čp.300, sídlo městského úřadu, byla kolaudována v roce 1914 a sloužila pro účely tehdejšího hejtmanství. Projekt na tuto budovu v roce 1911 zpracovali bratři V. a F. Kavalírové z Prahy. Stavba byla postavena na místě Kašparova domu. Z nedostatku finančních prostředků na stavbu byl pozměněn původní projekt, byl vypuštěn společenský sál a kanceláře pro finanční úřady, které měly být umístěny do plánovaného prodlouženého traktu navazujícího na budovu směrem k dnešnímu Finančnímu úřadu v Humpolci. Při dokončovacích pracích na stavbě se utrhl průčelní štít o váze cca 150 kg, strhl postavené lešení a dle dochovaných materiálů bylo zraněno 10 dělníků, 2 zedníci byli zabiti. Stavba byla kolaudována 24.3. 1914 a za dva dny zde zasedalo okresní zastupitelstvo za účasti hejtmana.
Rozvoj tehdejšího okresu ukázal, že stavba upravená oproti původnímu projektu, prostorově nestačí. Proto v letech 1931-1932 byla započata stavba nového sídla, dnešní budovy zemědělské školy a budova na Horním náměstí sloužila pro účely zemědělského muzea, pro policii a byly zde zřízeny byty.
K 800. výročí vzniku města byl do průčelního štítu budovy osazen plastický barevný znak města od akademického sochaře Milana Knoblocha, který nahradil plastiku dvouocasého českého lva. Při drobných opravách v průběhu let zanikl i původní nápis „Okresní dům“ a nápis „Svorností prací k rozkvětu“.
Budova radnice byla před dvěma lety odizolována v základech proti vlhkosti a byla provedena kompletní rekonstrukce, včetně výměny oken a nové fasády. (Výměna oken na budově radnice vyšla město na devět set tisíc, za novou fasádu zaplatilo kolem osmi set tisíc korun).
V srpnu byla dokončena oprava fasády budovy z pohledu z ulice Příčná. Postup opravy fasády a především sochařské výzdoby budovy byl konzultován s restaurátory, kteří doporučovali návrat k původní podobě budovy, co se týče znaku, nápisů atd. Po složitém jednání rozhodnutím Zastupitelstva města Humpolec ze dne 23.6.2004 nebyl schválen návrat k původní podobě budovy. S ohledem na současnost bylo schváleno obnovení nápisu „Svorností prací k rozkvětu“, ostatní výzdoba fasády zůstala beze změn. Zrestaurovány byly alegorické sochy zdobící budovu, které jsou dílem Ference Futuristy.
Grantový program – „Fasády historických objektů“
10.listopadu 2004 Zastupitelstvo Města Humpolec schválilo grantový program na úpravy části fasád historických domů (postavených před rokem 1938) v historické zástavbě města tvořící uliční zástavbu nebo exponované do veřejného prostranství. Cílem je zlepšení vzhledu města a jeho atraktivity opravami či rekonstrukcí historického vzhledu fasád objektů. Příspěvky mohou být směrovány na opravy nejstarších historických čtvrtí Humpolce, Horní a Dolní náměstí, České Město – ulice Husova a Komenského, Zichpil, Židovské Město – U Vinopalny, ul. 5.května po ulici Jihlavskou.
O tom, kdo z žadatelů příspěvek dostane, rozhodne komise. Jak rychle se budou fasády na domech ve městě měnit k lepšímu záleží jednak na výši finančních prostředků, ale zároveň také na zájmu majitelů domů. Radnice má k dispozici i fotografie z dob, kdy byly na domech původní fasády.
Humpolec má nevýhodu v tom, že nemá památkově chráněnou zónu jako v jiných městech a nemůže na rekonstrukce a nebo právě na opravy fasád čerpat z grantů Ministerstva kultury nebo kraje určených na regeneraci městské památkové zóny.
Žádosti o grantový program mohou podávat fyzické a právnické osoby, které jsou vlastníky objektů vždy do 1.4. Výše prostředků na tuto podporu bude na každý kalendářní rok odsouhlasena při schvalování rozpočtu města.
Provizorní parkoviště ve městě
Objekt bývalé prodejny květin u kostela sv.Mikuláše již neexistuje. Město Humpolec rozhodlo o demolici domku v uličce mezi Horním a Dolním náměstím, který byl v celkovém havarijním stavu. Vedle tohoto objektu se nachází také prostor tzv. městské tržnice. Tento nápad se však před několika lety neujal.
Naopak, řidiči stále častěji zaznamenávají nedostatek míst na Horním náměstí a v jeho přilehlých komunikacích. Tuto situaci částečně tedy vyřeší nová zpevněná parkovací plocha pro osobní automobily v místech bývalé prodejny. Po nutných úpravách zde vzniklo kolem padesáti nových parkovacích míst.
Archeologický výzkum v Humpolci
U kostela svatého Mikuláše, ještě před tím, než se zde začne stavba kanalizace, zahájili archeologové ARCHAIA Brno o.p.s., výzkum středověkého pohřebiště. Archeologové zkoumali pouze území dotčené stavbou, hlubší sondy se provedou pouze v místech, kde budou šachty kanalizace.
První zmínky o Humpolci jsou z roku 1219 a už v té době se zde muselo někde pohřbívat na vysvěcené půdě. Hřbitov u kostela pak byl s určitostí zrušen ve druhé polovině 18.století, kdy bylo zakázáno pohřbívat uvnitř středověkých měst.
V první sondě na středověkém pohřebišti na humpoleckém náměstí našli archeologové železný hrot šípu z kuše, stříbrné mince, zlomky keramiky a kostry. Pozůstatky zemřelých byly po dohodě s farností eticky přemístěny na vysvěcenou půdu. Odborně ošetřené a přesně zdokumentované nálezy uvidí návštěvníci v muzeu.
Svěcení nových varhan
Do kostela sv. Mikuláše zakoupil za téměř 4,5 milion korun unikátní hudební nástroj – varhany, humpolecký rodák Stanislav Kotyza, který nyní žije a podniká v Americe. Už před svou emigrací do ciziny před rokem 1989 dal slib, že pokud se někdy bude moci svobodně do Humpolce vrátit, věnuje místnímu kostelu varhany. Sám má totiž velmi blízký vztah k hudbě. A svůj slib splnil!
Z mnoha nabídek byla vybrána firma KÁNSKÝ – BRACHTL z Krnova, města s bohatou varhanářskou tradicí.
Nové humpolecké varhany vycházejí z barokního vzoru varhan oblasti jižního Německa až Francie. Snahou firmy je návrat ke starým tradicím, což se týká i způsobu konstrukce a použitých materiálů. Těmi jsou výhradně dřevo, kůže a cín. V nástroji nejsou použity plastické hmoty ani elektronické prvky.
Varhany se pyšní několika konstrukčními zajímavostmi, které jsou unikátní v rámci České republiky – jsou to například dveře, kterými bude možno uzavřít varhanní skříň nebo historizující ornamenty a prolamování píšťal v prospektu. Na přání investora bude v horní části varhanní skříně umístěn znak města Humpolce. Varhany jsou také zhotoveny tak, že pokud se nebudou například v postní době tak často používat, je možné je uzavřít do podoby barokního oltáře.
Předání nového nástroje a jeho slavnostní vysvěcení se uskutečnilo 25.září 2004, do tohoto data se nový nástroj ladil, po roce se pak musí varhany doladit, naladěné vydrží až několik desetiletí.
Uvedení nového nástroje do „života“ provázely třídenní Slavnosti svěcení, jejich součástí byly koncerty předních českých i zahraničních interpretů. Celý program sestavil Stanislav Kotyza. Přizval si k němu například černošskou mezzosopranistku Jeanice Goldbourne, ale i svou desetiletou dceru Kristinu, která je členkou dětského sboru Metropolitní opery v New Yorku. Poctu novým varhanám vzdal v pátek 24.září také Orchestr pražské Hradní stráže.
Slavnostní mše s obřadem svěcení varhan se odehrála v sobotu 25.září v 15 hodin. Mši celebroval biskup královéhradecký Dominik Duka. Pozvána byla také řada biskupů, opatů a kněží z královéhradecké diecéze, nechyběl ani duchovní správce humpolecké farnosti páter Marian Sokol.
Obřad provázela hudba v podání varhanního virtuosa Jaroslava Tůmy a českého flétnisty Miroslava Matějky. Jako další sólisté vystoupili operní pěvkyně Eva Urbanová, Jeanice Goldbourne, Kristina Kotyza. Slavnostní den pokračoval v 19 hodin Koncertem pro rytíře 21.století, tedy pro podnikatele, kteří na opravu kostela věnovali finanční prostředky. V jeho rámci zazněla i duchovní skladba Regina Coeli pro dětský hlas, flétnu a varhany, kterou speciálně k této příležitosti složil skladatel Juraj Filas.
V neděli 26.září se v 8 hodin konala Slavná mše svatá, kde účinkoval žesťový kvartet, Smíšený pěvecký sbor Čech a Lech, na varhany doprovázel Martin Dvořák. V 15 hodin vystoupil varhanní virtuos Jaroslav Tůma v sólovém varhanním koncertu pro zasvěcení varhan umělcům. Obou akcí se mohla zúčastnit také humpolecká veřejnost. Výtěžek ze vstupného je věnován kostelu sv. Mikuláše na pořízení bezpečnostního zařízení.
Varhany budou využity pro širokou veřejnost a obohatí kulturní život v Humpolci. Jednou za dva roky by se zde mohla uskutečnit mezinárodní varhanní soutěž, kterou by dotovala hudební nadace Stanislava Kotyzy.
U příležitosti oslav svěcení varhan byl také Městským úřadem vydán bulletin „Kostel sv. Mikuláše v roce 2004“.
Oprava fasády a hodin kostela sv.Mikuláše
Souběžně s pracemi souvisejícími se zabudováním nových varhan se po téměř sedmi desítkách let dočkala nové fasády dominanta Humpolce – věž kostela svatého Mikuláše na Horním náměstí. Již loni radnice uvolnila z rozpočtu osmdesát tisíc korun, za které byl kostel vymalován. V havarijním stavu však byly zejména vrcholové partie kamenných opěrných pilířů a omítky vrcholové části věže. Díky neexistujícímu oplechování říms ve vyšších částech věže a vrchních desek opěrných pilířů docházelo také k postupné destrukci souvisejících omítek. Běžným opotřebením byly postiženy veškeré další prvky, které bylo nutno opravit a zakonzervovat pro další období. Potřebné práce a jejich technické řešení byly prováděny v souladu s projektem zpracovaným ateliérem ing. Františka Zajíce z Pacova, řada kroků byla upřesněna během provádění se zástupci památkové péče.
Církev nechala zpracovat předběžný rozpočet, aby bylo možné čerpat finance na tuto akci z krajského grantu na obnovu památek. Na tom se však musí podílet město dvaceti procenty. Protože grant s finanční spoluúčastí města by nepokryly všechny náklady rekonstrukce věže, oslovila radnice i místní podnikatele. K tomuto účelu byl založen zvláštní účet s třemi podpisovými vzory, aby měli podnikatelé garanci, že peníze budou opravdu použity k těmto účelům
Práce započaly v měsíci květnu stavbou lešení. A jaký byl postup prací? Cituji Ing. Petra Žáčka z První humpolecké stavební, firmy, která se na opravě kostela podílela: „Otlučením byly odstraněny veškeré poškozené omítky, fasáda byla omyta tlakovou vodou. Byly doplněny omítky do roviny s ponechanými plochami a po technologické přestávce byl celý omítkový povrch fasády sjednocen penetrací a novou vrstvou probarvené silikonové omítky typu kornstruktur. Barevnost omítky vycházela ze stávající situace s tím, že byl zvolen o něco světlejší tón. Omítky ostění okenic, umělých říms a parapetů byly vyspraveny v původní profilaci a po zpevnění povrchu byly barevně sjednoceny. Kamenné prvky byly podle potřeby zpevněny a hydrofobizolovány speciálními materiály. Pro zvýšení životnosti dříve rizikových míst byla provedena klempířská ochrana kamenných říms plechováním z olova. Dřevěné konstrukce byly doplněny, repasovány a dostaly nový červenohnědý nátěr“.
Již při opravě fasády věže kostela se radnice po dohodě s památkáři rozhodla, že se na kostel vrátí hodiny v původní podobě, kterou měly před rokem 1937. V archivech muzea se našly dobové fotografie, podle nichž byly hodiny černé se zlatými římskými číslicemi a rafičkami. Uvnitř byl pak ještě kruh s arabskými čísly. Nové hodiny budou arabské znaky postrádat. Věž tak nyní zdobí opět černé ciferníky se zlatými římskými číslicemi.
Hodiny zhotovila firma L.Hainz z Prahy, která se stará i o pražský orloj na Staroměstském náměstí. Svůj díl na opravě měl i jihlavský specialista na výškové práce, který zhruba před deseti lety opravoval ulomenou věžičku.
Poděkování za opravu kostela a za nové hodiny patří především místním podnikatelům, kteří na novou fasádu a nakonec i hodiny sdružili téměř milion korun. Finančně se ale podílela i humpolecká radnice, která uvolnila 350 000, Kraj Vysočina 300 000 a římskokatolická církev 70 000 korun.
Nový závod v Humpolci
Nový závod za půl miliardy korun dokončila Steel Center Europe, dceřinná společnost japonské firmy Sumitomo. V provozu o rozloze 11 000 metrů čtverečních začne výroba plechových dílů pro automobilový průmysl. Prozatím bude společnost zaměstnávat zhruba 40 lidí, do konce roku 2005 je plánováno asi 55 lidí.
Společnost bude mít stěžejní odběratele v ČR, největším zákazníkem bude japonská Futaba, která nyní dokončila závod na výrobu autodílů v Havlíčkově Brodě.
Steel Center Europe se pro humpoleckou lokalitu Pražská rozhodla i kvůli možnosti dopravovat plechy ze slovenských Košic po železnici. Výkup čtyř hektarů pozemků od soukromých vlastníků zprostředkovalo město. Nový podnik se staví od posledního čtvrtletí loňského roku.
Humpolecká radnice u zóny dokončila několik set metrů dlouhou příjezdovou komunikaci a inženýrské sítě. Náklady kolem pěti milionů korun již byly promítnuty do cen pozemků.
Město Humpolec na rozdíl od jiných větších měst neinvestuje do prázdných zón, ale do ploch, které jsou v územním plánu vyčleněny pro průmysl. Účtuje si takové ceny, aby na nové podniky nedoplácelo.
U Humpolce se staví nová velká továrna
Desítky nových pracovních příležitostí nabídne již začátkem příštího roku v průmyslové zóně v nedalekých Jiřicích irská společnost Connaught Electronics, která bude montovat elektronická zařízení pro automobily. První rok firma zaměstná asi 50 lidí, do pěti let vytvoří až 300 nových pracovních míst. Díky automatizaci nebude práce náročná a naděje na dobré místo tak budou mít i ženy, které přišly o práci krachem textilky Sukno v Humpolci a nyní nemohou najít uplatnění.
Připravují se nové byty
Za Základní uměleckou školou v Humpolci vyroste další budova domu s chráněným bydlením pro seniory. Nová stavba naváže na stávající dům s pečovatelskou službou a nabídne jednadvacet nových bytů, které přijdou asi na třicet milionů korun. Městu se podařilo získat státní dotaci, v průběhu tří let získá téměř patnáct milionů, tedy zhruba polovinu nákladů.
Byla stanovena pravidla, podle kterých město žadatele do nových bytů umístí. Přednost dostanou uchazeči, kteří uvolní jiný byt, který město může dále nabídnout. Tímto způsobem byli senioři umisťováni i do prvního domu a podařilo se uvolnit asi šest bytů. Jednotlivé žádosti budou proto posuzovány individuálně.
Dále město přislíbilo bytovému družstvu Vysočina prodej pozemků mezi ulicí Hradskou a 5.května, kde by měly vyrůst dva domy po dvanácti bytech.
Město samo chtělo stavět bytový dům v Družstevní ulici. Připravilo projekt až po stavební povolení a požádalo o státní dotaci, kterou nedostalo. Proto radnice stavbu nabídla firmám, zájem projevily čtyři podniky.
Pět domů s 219 byty chystá další soukromý investor mezi ulicemi Lnářská a Školní, počítá se zde i s podzemními garážemi. První dva domy s 56 byty by se měly začít stavět na jaře 2005. Investice města se odhadují na čtyři miliony korun.
Pečovatelská služba v Humpolci nově
Po převodu zřizovatelských funkcí a majetku Pečovatelské služby z Kraje Vysočina na Město Humpolec dnem 1.1.2004 zajišťuje pečovatelskou službu pro Humpolec a jeho místní části Oblastní charita Havlíčkův Brod.Správní činnost (rozhodování o poskytování pečovatelské služby, rozsahu a výši úhrad) vykonává Odbor zdravotnictví a sociálních věcí MěÚ Humpolec. V rámci samostatné působnosti obce. Pro stávající klienty pečovatelské služby se ale tím nic nezměnilo, kvalita a rozsah služeb zůstaly zachovány, stejně tak i personální obsazení.
A co se tedy změnilo? Město Humpolec může nyní podstatně ovlivňovat obsah poskytované pečovatelské služby po stránce kvality, u Domu s pečovatelskou službou i po stránce vybavenosti a kultury prostředí, ve kterém se senioři nacházejí. Bohužel stav vybavení a prostředí ve starší části Domu neodpovídá dnešním představám o kvalitním zázemí pečovatelské služby a ve srovnání s novou přístavbou a moderním vybavením Klubu Astra jsou rozdíly značné. Proto byl v minulém roce pro PS pořízen vanový zvedák určený imobilním klientům v hodnotě 45 tisíc korun, v letošním roce je schváleno v rozpočtu města 50 tisíc korun na nutné stavební úpravy, 150 tisíc na nákup termonosičů z důvodu splnění hygienických norem pro rozvozy a donášku obědů, 115 tisíc jako příspěvek na nájem za nebytové prostory a cca l milion korun na provoz a mzdy. V příštím roce bude nutná obměna stávajícího vozového parku pečovatelské služby – dvou osobních automobilů určených pro rozvážku obědů a svoz klientů.
Pečovatelská služba není a zřejmě nebude lukrativní výdělečnou činností. Příjmy z úhrad od klientů PS za poskytované služby pokrývají pouze 1/5 skutečných neinvestičních výdajů na její provoz. Financování pečovatelské služby je proto nutné dorovnávat z více zdrojů, např. z dotací Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, z dotací Kraje Vysočina, z prostředků veřejných sbírek (např. Sbírka Tříkrálová) a samozřejmě z velké části z rozpočtu Města Humpolec.
Po ukončení činnosti okresních úřadů k 1.1.2003 přešla odpovědnost za zajišťování sociálních služeb včetně pečovatelské služby především na obce v samotné působnosti, případně na kraje. Dne 4.2.2004 bylo svoláno setkání starostů obcí humpolecka, kterým byly vysvětleny změny v legislativě sociálního zabezpečení týkající se odpovědnosti obcí za poskytování sociálních služeb. Dále Město Humpolec nabídlo metodickou pomoc ze strany Odboru zdravotnictví a sociálních věcí MěÚ v této oblasti, včetně možného využití služeb Oblastní charity Havlíčkův Brod, a to i obcemi, kde se pečovatelská služba z kapacitních důvodů dosud nevykonávala. Město Humpolec se tak může v budoucnu stát garantem sociálních služeb pro celé své spádové území.
Klub ASTRA
Už více než rok provozu má za sebou Klub Astra, denní stacionář pro seniory v Humpolci, který je jedním ze středisek Oblastní charity Havlíčkův Brod.
V roce 2004 se navýšil počet klientů, Klubem Astra prošlo 2 413 návštěvníků, z čehož bylo 5 pravidelných klientů. Ti ho navštěvují denně nebo dle svého výběru různé dny v týdnu. Dále klub využívají i obyvatelé Domu s pečovatelskou službou – 657 klientů za rok a senioři z města – 585 klientů za rok.
Činnost klubu se přizpůsobuje potřebám klientů a ustálila se na tomto denním programu:
7.30-9.00 hod - svoz klientů
9.00-9.30 hod - cvičení a relaxace po cvičení
9.30-10.00 hod - svačina
10.00-12.00 hod - hlavní program
(ruční práce, výtvarné techniky,cvičení paměti,společenské hry)
12.00-12.30 hod - oběd
12.30-13.30 hod - polední klid
13.30-16.00 hod - volný odpolední program, odchod nebo odvoz domů
V rámci hlavního dopoledního programu probíhají činnosti jako např. výroba hraček, šití polštářků, tašek, zdobení květináčů, podnosů, sklenic a triček ubrouskovou technikou, tkaní na ručním kolíčkovém stávku, pletení košíčků z pedigu a mnoho dalších.
Velmi oblíbené jsou pravidelné středeční kavárničky, na které jsou zváni různí hosté. Přibližně čtvrtletně, dle aktuálních svátků, jsou pořádána zábavná odpoledne s hudbou (Masopust, Anenská pouť, Václavská a Mikulášská zábava). Tyto akce jsou velmi oblíbené, návštěvnost bývá 50-60 lidí. Pokračují vzájemné návštěvy s Domovem bl. Bronislavy.
Začátkem března proběhly Dny otevřených dveří spojené s prodejní výstavou výrobků klientů klubu. Podařilo se navázat kontakty s různými podniky ve městě, které poskytují materiál na terapie. Díky firmě Hukov bylo možné zakoupit speciální křeslo pro klienty stacionáře. V Klubu Astra také funguje půjčovna zdravotních pomůcek, polohovacího zdravotního lůžka a invalidního vozíku. Svými výrobky se členové klubu prezentují na trzích řemesel v Humpolci, masopustním jarmarku v Havlíčkově Brodě, Pokračuje spolupráce s Městskou knihovnou v Humpolci, kde se dvakrát ročně pořádá prodejní výstava výrobků klientů klubu.
Na konci roku bylo vedením Oblastní charity z finančních důvodů zrušeno místo vedoucí a tak Klub Astra vstoupil do nového roku 2005 se dvěma zaměstnanci.
Městské kulturní a informační středisko v „novém“
Dne 21.dubna 2004 od 10.00 hodin se po stavebních úpravách otevřely nové prostory MěKIS Humpolec, Havlíčkovo náměstí 91. Od roku 1999, kdy Zastupitelstvo města rozhodlo o zřízení „I“ se jedná o třetí a definitivní místo, které je začleněno do komplexu městského kina a Klubu. Během 6 týdnů stavební rekonstrukce došlo k vytvoření informačního a turistického zázemí, které pokrývá běžný turistický standard. Doplněním informací pro turisty bude umístění navigačního systému v letních měsících na Horním náměstí.
Nová sauna
Příznivcům saunování v Humpolci se zase blýsklo na lepší časy. Našel se totiž další investor, který chtěl zdejší saunu s mnohaletou tradicí zrekonstruovat a dál provozovat. Její stav byl již žalostný a pokud by se tento záměr nepodařil zrealizovat, sauna by byla z hygienických důvodů zavřena.
Záměr posledního investora, který chtěl saunu zrekonstruovat, ztroskotal na tom, že se zastupitelé nemohli dohodnout na prodeji budovy. Město mělo strach, že pokud budovu prodá, nebude mít jistotu, že sauna bude provozována i v budoucnu. Ale záměr podnikatele, který by zde chtěl provozovat i jiné aktivity, které by mohly saunu částečně dotovat zastupitele nakonec přesvědčil.
Zastupitelstvo města tedy na svém zasedání dne 18.2.2004 schválilo prodej objektu sauny v Okružní ulici, která je součástí sportovního areálu, Lukáši Loskotovi, za kupní cenu 21.694,-Kč,(pro prodej hlasovalo 18 z 19 členů zastupitelstva). Ozvali se ještě dva další zájemci, ale ti nepředložili potřebnou dokumentaci. Podmínkou prodeje bylo zakotvení závazku otevření sauny pro veřejnost nejpozději do 31.12.2005 pod smluvní pokutou 723.130,-Kč, což je cena nemovitosti dle znaleckého posudku. Majitel pozemku TJ Jiskra Humpolec převede vlastnická práva na pozemek majiteli sauny až po kolaudaci nového objektu sauny.
Nový majitel začal s celkovou demolicí koncem dubna 2004, během tohoto měsíce až do června došlo k demolici stávajícího objektu, bývalých šaten koupaliště, včetně přeložky přípojek elektrické energie a telekomunikační. Během června až srpna byla provedena hrubá stavba nové budovy, v září celkové zastřešení, včetně elektroinstalace. V říjnu byly zahájeny práce na venkovní a vnitřní kanalizaci, rozvodech vody, osazení oken a zateplení budovy.
Koncem roku byly provedeny vnitřní omítky a obklady, osazeno sanitární zařízení a vzduchotechnika, dokončeny budou práce na potírně, odpočívárně, izolace venkovního bazénu a terasy. Majitel objektu by chtěl dle vlastního harmonogramu otevřít saunu již během 1.čtvrtletí 2005. V novém objektu vyroste nové fitcentrum se saunou, bazénem, soláriem, lezeckou stěnou a nebude chybět ani malý sportbar.
Humpolecká sauna byla postavena jako první v republice s venkovním bazénem, ale od svého vzniku – 18.ledna 1969 se nedočkala větších oprav. Především sociální zázemí a venkovní bazén už tak nevyhovovaly hygienickým
požadavkům.
Modernizace čističky odpadních vod
Poměrně značnou investici, která nebude téměř vidět, museli v letošním roce ze svého rozpočtu uvolnit humpolečtí zastupitelé. Čeká je rekonstrukce čističky odpadních vod, která je stále ještě funkční a několik dalších let by ještě opravy nepotřebovala.
Jenže podmínky EU jsou tvrdší, než byly naše a čističky musí do roku 2010 splňovat jasně daná kritéria. Kromě běžných technologií, které doposud stačily, musí po vstupu do Evropské unie umět odstranit ještě fosfor a dusík.
Celková rekonstrukce a intenzifikace čističky odpadních vod si vyžádá částku nejméně šedesát milionů korun.
Čistička byla v Humpolci postavena v sedmdesátých letech. V té době byla koncipována objemově na dvě taková města, jako byl Humpolec. Radnice sem každoročně investovala prostředky na drobné rekonstrukce a modernizaci. Důvodem rekonstrukce je proto vstup do EU, kdy podle evropských norem musí čistička umět fosfor a dusík čistit, a to humpolecká neumí. Pokud by čistička neměla technologii na čištění těchto dvou dalších látek, město by platilo poměrně vysoké sazby podle množství vody, která by z čističky i s těmito látkami vytékala.
Technologie čištění fosforu a dusíku v současné době nejde jen přidat, ale musí být její součástí. To znamená, že bude nutné kompletně vyměnit starou technologii za novou, která už bude umět čistit i tyto látky.
Oslavy 110 let železniční trati Havlíčkův Brod-Humpolec
V sobotu 18.září 2004 humpolecké vlakové nádraží slavnostně otevřelo nově zrekonstruované prostory. Místní lokálka zároveň oslavila 110 let od doby, kdy byla položena železniční trať spojující Humpolec s Havl.Brodem. Právě k tomuto výročí byla letos za přispění místní radnice opravena část budovy železniční stanice a prostor před ní – udělala se úprava zpevněných ploch a rekonstrukce sociálních zařízení pro veřejnost.
V rámci oslav byl vypraven zvláštní parní vlak, který jel z Havl.Brodu do Humpolce a zpět, jednou dopoledne a jednou odpoledne. Mimo to jezdil v pravidelných časech ještě historický motorový vůz řady 131. Na nádraží bylo také možné vidět výstavu historických a soudobých vozů Českých drah, děti povozila po stanici maličká lokomotiva Adélka a v provozu byla i zahradní a modelová železnice. K dobré náladě vyhrávala dechová hudba ZUŠ Humpolec.
O příspěvku na rekonstrukci prostor vlakového nádraží se mezi zastupiteli hovořilo už několik let, ale až na konci loňského roku se částku 300 tisíc korun podařilo zařadit do rozpočtu. Jen díky tomu se České dráhy do rekonstrukce za 650 tisíc pustily. Je možné, že tomu napomohl i nový japonský investor, který se v Humpolci usídlil a začal téměř zanikající trať znovu využívat k dopravě materiálu do své výrobní haly.
Pietní akt u Památníku Alexandra Dubčeka
8.listopadu 2004 proběhla pietní vzpomínka na evropského politika Alexandra Dubčeka, který dne 1.9. 1992 na 88,9 kilometru nedaleko od Humpolce měl tragickou nehodu, na jejíž následky 7.11. 1992 zemřel.
Pietní vzpomínky se zúčastnil velvyslanec Slovenské republiky Ladislav Ballek, poslanec PČR prof. Zdeněk Jičínský, předseda Obce Slováků v ČR dr. Peter Lipták a syn ing. Peter Dubček. Za Město Humpolec se zúčastnili starosta Mgr. Jiří Kučera, místostarosta Mgr. Roman Brzoň a pan Antonín Daněk, člen městské rady, kteří památku Alexandra Dubčeka uctili položením květin.
Znovuotevření sběrných surovin ve městě
Město Humpolec po několika jednáních se Sběrnými surovinami a.s. České Budějovice dojednalo znovuotevření provozovny Humpolec v ulici Spojovací. Otevřeno bude úterý, středa, čtvrtek od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Vykupovat se bude veškerý papír roztříděný podle druhu, pračky, boilery, sporáky, elektrické motory, barevné kovy, PET lahve, igelity, EU palety. Naopak AKU baterie s elektrolitem a hadry se vykupovat nebudou.
Alej v Cípku
Plán humpolecké radnice, která chtěla vykácet letitou lipovou a javorovou alej v lokalitě Cípek narazil na odpor Agentury ochrany přírody v Havlíčkově Brodě. Ta projekt zamítla a povolila vykácet pouze pár jednotlivých stromů. Zbytek se pouze ošetřil bezpečnostním řezem, odstranily se nalomené a suché větve.
Alej v Cípku je jednou z nejstarších ve městě a stromy, které zde postupně dožívají, ohrožují lidi. Město proto nechalo zpracovat projekt, kde bylo navrženo aleje vykácet a tato místa osadit novými stromy. Rozdílné názory na zeleň ve městě panují i mezi obyvateli města, ale stížností přibývalo i přesto, že do ošetřování stromů radnice investovala – proto zastupitelé rozhodli o vykácení obou alejí.
Další plány Odboru místního hospodářství MěÚ jsou závislé na povolení od Agentury ochrany přírody a na finanční částce, která bude pro tuto oblast uvolněna.
Ve spolupráci se studenty gymnázia rozjelo město projekt, který je na zeleň ve městě zaměřen. Jedná se o identifikaci veškeré zeleně ve městě. Posuzovat se budou stromy i z hlediska stáří a z celého projektu vznikne plán obnovy zeleně, který možná ochranáře přesvědčí o tom, že některé stromy jsou pro obyvatele opravdu nebezpečné.
Humpolec chce mít sjezdovku s vlekem
Po několika letech se v Humpolci opět oživila myšlenka vybudovat na kopci zvaném jako „Smrťák“ sjezdovku a lyžařský vlek. V těchto místech je však II. ochranné pásmo vodního zdroje a musela by se zde vykácet část lesa.
Kopec nad tratí navíc leží přímo nad sportovní zónou, kde jsou vybudována parkoviště, takže by sjezdovka na celý sportovní areál velice dobře navazovala. „Smrťák“ je navíc severní svah, na kterém se nejdéle drží sníh. V polovině kopce je skalnatý vrchol, kde by bylo možné navést zeminu a dole by musela být sjezdovka stočena kvůli železniční trati, která vede hned pod kopcem, prostor by mohl být zabezpečen i ochrannou sítí.
Situace se mapuje, radnice zjišťuje, jestli by obyvatelé neprotestovali proti vykácení lesa, kterým by sjezdovka vedla. Podle předběžných ohlasů by většina obyvatel sjezdovku uvítala.
Návrat raků do Želivky
Opravdu originální myšlenka se zrodila v hlavě Martina Sýkory, pracovníka místního kina a jeho kamaráda na jaře letošního roku při jednom z mnoha výletů k řece Želivce. V minulých letech zasáhl většinu toků v naší republice račí mor a značná část račí populace vyhynula. To je patrné i na Želivce. A právě to byl impuls k tomu, aby se pokusili raky do Želivky vrátit.
Pak věc dostala rychlý spád. Získali kontakt na pana RNDr. Miloše Holzera, celostátního koordinátora ochrany raků v ČR. Nápad se mu líbil a přislíbil, že během měsíce srpna si přijede lokalitu prohlédnout a vybere to nejlepší místo pro znovuobnovení všech generací raků.
Po půl roce dr. Holzer dorazil s velkým kbelíkem a na Želivce je spolu s Martinem Sýkorou čekalo milé překvapení. Bylo zde plno přihlížejících a médií (víc než raků), rozdávaly se rozhovory pro tisk a pózovalo pro objektivy kamer. Ale za chvíli se již první várka raků proháněla v tůňce a všichni přítomní chataři, kteří si mohli jednotlivé raky do říčky nejen vypustit, ale i pojmenovat, byli rádi, že se jim tam evidentně líbí. O něco dál proti proudu pak bylo do kamenné tůňky vypuštěno přibližně 5 let starých dospělců.
A tak nyní jezdí Martin Sýkora raky pravidelně sledovat a také je přikrmovat, aby jejich adaptace na zdejší prostředí byla tou nejlepší. Jsou totiž všežravci a přibližně 2/3 jejich jídelníčku tvoří rostlinná strava.
Všem, kteří tento nápad podporovali, patří velký dík. Ale není nouze ani o další nápady, příští rok se chystá pokus o navrácení dalšího chráněného a vzácného živočicha, kterým je velmi ohrožená říční škeble.
Školství
Mateřské školy
MŠ Smetanova
Provoz mateřské školy je denně od 6.00 do 16.30 hodin. Její kapacita je 97 dětí, školní jídelna má kapacitu 100 jídel. Průměrná měsíční docházka byla 67 dětí. Provoz probíhal ve čtyřech třídách, rozdělených podle věku. Do základní školy odešlo v tomto roce 37 dětí, 7 dětí mělo povinnou školní docházku odloženou.
MŠ má dva organizační řády. Vnější řeší vymezení kompetencí ředitelky, zástupkyň a vedoucích školních jídelen, je v něm zahrnuto organizační schéma školy a ostatní činnosti řízení, správy a vzájemné komunikace mezi odloučenými pracovišti. Jeho součástí je i směrnice o finanční kontrole.
Vnitřní organizační řád slouží potřebám jednotlivých pracovišť a obsahuje základní informace o organizaci školního roku, pracovní době zaměstnanců, jejich pracovní náplně, další vzdělávání apod. Zástupkyně a vedoucí školních jídelen z odloučených pracovišť docházejí každou středu na MŠ Smetanova na porady.
V průběhu celého školního roku byly prováděny rekonstrukční a údržbářské práce na budově MŠ, interiéru a přilehlé zahradě. Byla provedena revize zahradního a tělocvičného nářadí, odstranily se nevyhovující prolézačky. Proběhla prověrka bezpečnosti práce a revize hasících přístrojů. V obou hlavních budovách byly vyměněny vchodové dveře za plastové. Po vykácených vzrostlých stromech bylo vysazeno 6 mladých jasanů. Dále byly provedeny nátěry oken a dveří v zadní části provozního pavilonu, prostor pod únikovým schodištěm byl zakryt zdí. Byly obloženy praskliny na spojovací chodbě a vymalování barevnými nátěry. Byla zbourána opěrná zeď v zadní části provozního pavilonu a vystavěna a obložena zeď nová. Osadila se nová plastová okna u škrabárny a na chodbě v technickém pavilonu, opravila se vzduchotechnika ve školní jídelně. Školní kuchyně se vymalovala, pořídily se dvě lednice a nerezový vozík na přepravu jídla. Ve 2.třídě se vyměnil nábytek.
Věkový průměr pedagogického sboru je 40 let, všichni zaměstnanci mají potřebnou kvalifikaci. Výchovná práce je nadále prováděna formou tématicky zaměřených bloků. Po celý školní rok pracoval na škole i nadále kroužek hry na flétnu, kroužek angličtiny pro nejmenší, logopedka odstraňovala vady řeči u 45 dětí.
V průběhu školního roku se uskutečnily dva polodenní pěší výlety a výlet spojený s jízdou vlakem. V říjnu byl vydán první školkový časopis s názvem „Smetanka“, který měl u rodičů příznivý ohlas a bude vydáván dvakrát ročně. Obsahuje aktuality a dění v MŠ, výroky dětí, básničky, kresby dětí a další zajímavosti. V prosinci měly děti Mikulášskou nadílku a posezení u vánočního stromu s občerstvením a novými dárky. Plavecký výcvik v Pelhřimově se pro velký zájem uskutečnil ve dvou etapách, celkem se ho zúčastnilo 34 dětí.
Za finančního přispění Unie rodičů jely děti na dva školní výlety – do ZOO v Jihlavě a do indiánské vesničky v Třemošnici. Den dětí 1.června se slavil na zahradě MŠ, kde byly připraveny soutěže s odměnami. 18.června se konala pro děti odcházející do ZŠ již tradiční „Noc v MŠ“, opékaly se špekáčky, spalo se ve třídě ve spacácích. Jedna z maminek zhotovila jako vzpomínku pro děti keramické sovičky.
Rodiče jsou již tradičně zváni nejen na besídky a loučení s předškoláky, ale byli vyzváni ke spolupráci při zajišťování co nejkvalitnější péče o děti. Obdrželi anonymní dotazníky, kde se mohli vyjádřit ke kvalitě vzdělávacího programu školy, k vybavení tříd, atmosféře ve škole atd. Ten byl vyhodnocen a s výsledky byli seznámeni rodiče i učitelky.
Děti se ve třídách zúčastnily výtvarné soutěže od kosmetické firmy AVON s tématem „Moje maminka“ a získaly hodnotné ceny.
Firma Chmelař-elektro věnovala MŠ dva CD přehrávače pro výchovně-vzdělávací potřeby školy.
Děti MŠ Smetanova navštěvují řadu kulturních akcí pořádaných např. ZUŠ Gustava Mahlera, muzeem, MěKIS, Střední zemědělskou školou apod.
MŠ V Brance
Zastupitelstvo města na svém 15.zasedání dne 15.12.2004 schválilo přesun organizační složky MŠ V Brance 100 MŠ Humpolec, Smetanova 1526 do prostor bývalé MŠ Na Skalce 623.
Spouštěcím mechanismem bylo rozhodnutí Krajské hygienické stanice kraje Vysočina ze dne 5.6.2003 o povolení výjimky provozu MŠ V Brance do 31.12.2005. Po několika jednáních o problematice řešení opravy budovy MŠ V Brance na RM a ZM Město Humpolec zařadilo částku 3.850.000,-Kč do rozpočtu na rok 2004 na opravy. Tato suma byla stanovena dle odborného posouzení stavební firmy. Po počáteční realizaci oprav došlo ke zjištění dalších stavebních, provozních a hygienických nedostatků, které postupně výrazně změnily celkové náklady k výši zhruba 10 milionů korun. Další navýšení by si pak vyžádala výměna oken a zateplení budovy. (Budova MŠ byla postavena v roce 1966-1967 jako zařízení jeslí). Opravy byly proto především z ekonomických důvodů zastaveny.
Investice vynaložené do budovy MŠ Skalka budou výrazně nižší a účelnější, zaměří se především na zlepšení funkčnosti otopové soustavy, inovaci hygienických prvků a zateplení budovy.
Neméně důležité byly také důvody provozně-pedagogické. Ani po opravách budovy v Brance by se nedocílilo zvýšení kapacity MŠ (nyní maximálně 93 dětí), zatímco budova MŠ Na Skalce má kapacitu 120 dětí. Jsou zde 4 učebny, tělocvična, ve školní kuchyni dojde k výraznému zlepšení provozního zázemí, hygienických a zásobovacích podmínek. Výrazným zlepšením při výuce dětí je i logopedická poradna v prostorách budovy a velká školní zahrada v klidném prostředí.
Zastupitelstvo města muselo také dodatkem zajistit ve zřizovací listině MŠ Humpolec zvýšení kapacity ve zřizovací listině MŠ Humpolec zvýšení kapacity v MŠ Na Rybníčku 1316 ze 120 na 132 dětí, v MŠ Smetanova 1526 z 90 na 97 dětí, aby byl pokryt zájem rodičů o umístění v některé z MŠ.
V budově MŠ Na Skalce je v současné době také umístěn Dům dětí a Rodinné centrum Cipísek. V souvislosti s DDM město jedná o možném převzetí vzdělávacích kompetencí a jeho začlenění pod základní školy. Rodinné centrum Cipísek se bude operativně řešit v průběhu prvního pololetí roku 2005.
MŠ Na Rybníčku
Mateřská škola Na rybníčku byla slavnostně otevřena 31.srpna 1981, její výstavba trvala 22 měsíců, byla postavena nákladem 4,5 milionů korun, za 800 tisíc korun byla vybavena. Byla postavena jako závodní MŠ n.p. Čemolen, provozovatelem byl tehdejší závod 01 Humpolec. Později se stalo zřizovatelem MŠ Město Humpolec.
Protože budova a vybavení MŠ slouží svému účelu již 23 let, je nutná pravidelná údržba a doplňování vybavení. To je možné díky dobré spolupráci s městem. V období od července 2003 do června 2004 byly v MŠ provedeny opravy za 221 tisíc korun – opravila se střecha na jednom z pavilonů a nad přístavkem, byly opraveny poškozené omítky, šachta pro hydrant, opravilo se osvětlení v budově, podlahové krytiny, nábytek, část budovy byla vymalována. V daném období byl pořízen majetek za 89 tisíc korun – sedací soupravy do dětských koutků, záclony, počítač pro děti. Učební pomůcky, hračky, knihy do dětské a učitelské knihovny byly nakoupeny v hodnotě 62 tisíc korun. Do školní kuchyně se za 65 tisíc korun pořídila myčka na nádobí, vpichový teploměr, nerez termosky, chladnička, nerez nádobí, mixer a kráječ.
Kapacita MŠ je stanovena na 120 dětí, kapacita školní kuchyně je 170 jídel. V kuchyni bylo připravováno jídlo pro děti a zaměstnance nejen MŠ Na Rybníčku, ale i MŠ v Budíkově a Kejžlici.
V tomto školním roce byla kapacita školy plně využita, během roku stoupl počet dětí na 128. Třídy byly naplněny maximálně, děti byly rozděleny do čtyř tříd, dvě třídy byly děti od 3 do 5 let, dvě od 4 do 6 let. K 31.8. 2004 odešlo z MŠ 29 dětí do základních škol.
V MŠ pracovalo v tomto školním roce 15 zaměstnanců, z toho 9 pedagogických pracovnic, 3 kuchařky a 3 provozní pracovnice. Kolektiv pracovnic připravoval pro děti zábavné programy, společné akce a činnosti, které byly začleňovány do krátkodobých projektů. Celkem jich proběhlo 34. Pro rodiče a veřejnost se pořádali ve vestibulu MŠ výstavky, např. sněhuláků a práce dětí školy. Pokračovala spolupráce se základními školami – účast na jejich výstavách, Dni otevřených dveří, sledování výuky v prvních třídách. Děti MŠ navštěvovaly vystoupení ZUŠ G.Mahlera, filmy a divadla pořádaná MěKIS, spolupracovaly s DDM, muzeem, městským úřadem při vítání občánků a rozloučení s předškoláky. Stranou nezůstaly ani akce pořádané například zahrádkáři, rybáři, policií, školním statkem. Dětmi oblíbený je také plavecký výcvik v Pelhřimově.
MŠ také obdržela nabídku zúčastnit se reklamního projektu firmy Beiersdorf, jehož snahou bylo celkově podpořit rozvoj osobnosti dítěte nabídkou přirozených herních aktivit. První část projektu byla zaměřena na dopravní tématiku a budování odpovědnosti dětí za vlastní bezpečnost, druhá část směřovala k poznávání života v různých zemích a různých kulturách, k vzájemné spolupráci a toleranci. Děti dané úkoly plnily rády, na závěr byly do Prahy odeslány výtvarné práce, které děti vytvořily během projektu. Práce byly vystaveny v prostorách Muzea dětské kresby v Praze ve dnech 22.6.-4.7.2004.Sedm výtvarných prací dětí se zúčastnilo 3.ročníku výtvarné soutěže „O cenu malého Plamínku“. Do soutěže „Jak vaří moje maminka“ bylo zasláno společné dílo třídy U včeliček. Ve výtvarné soutěži „Náš dům“ vyhlášené Českou spořitelnou obsadily práce dětí MŠ Na Rybníčku první tři místa a byly vystavené v budově spořitelny v Humpolci.
Základní školy
Zápis dětí do 1.ročníků ZŠ
Dne 5.2.2004 proběhl na obou humpoleckých základních školách zápis dětí do 1.ročníků. K zápisu se dostavilo celkem 128 dětí. ZŠ Hálkova zapsala 82 dětí, ZŠ Hradská zapsala 46 nových prvňáčků.
Základní škola Hálkova
Největších změn doznala v tomto roce budova školy. V prázdninových měsících byla vyměněna původní dřevěná okna a vstupní dveře v budově 1.stupně. Současně bylo provedeno zateplení pláště a strojů včetně nátěrů fasády a renovace soklu. Za využití FRIMu a s finanční pomocí Města Humpolec, které poskytlo škole investiční příspěvek ve výši 2.391.000,-Kč, tak získala budova energetické parametry, které odpovídají současným potřebám. Dále proběhla 2.etapa výměny nevyhovujícího osvětlení.
Další významnou akcí byla kompletní rekonstrukce odpadového potrubí a sociálního zařízení v budově II.stupně. Tato akce si vyžádala finanční prostředky ve výši téměř 840.000,-Kč, které byly hrazeny z finanční částky na provoz školy. Součástí úprav bylo také doplnění otopné soustavy termoregulačními ventily.
V tomto školním roce měla ZŠ Hálkova 31 tříd, do kterých docházelo 774 žáků. Z tohoto počtu bylo 373 chlapců a 401 dívek. Na I.stupni bylo 18 tříd s celkovým počtem 425 žáků, z toho bylo 202 chlapců a 223 dívek. Na II.stupni bylo 13 tříd s celkovým počtem 349 žáků, z toho bylo 171 chlapců a 178 dívek. Celkem 61 žáků s diagnostikovanými poruchami učení bylo integrováno v běžných třídách. Součástí školy jsou školní jídelna s kapacitou 900 jídel a školní družina s kapacitou 150 žáků.
Základní škola vstoupila do nového školního roku třemi „GO“ kurzy šestých tříd, tyto seznamovací kurzy se staly již tradicí. Pořádají se již čtvrtým rokem, ale letos poprvé se podařilo zajistit, aby se jich zúčastnily všechny šesté třídy.
Místem seznamovacího pobytu jsou již tradičně Kaliště, chalupa Na Bělici. Program pro každou třídu zajišťuje vedoucí kurzu, třídní učitel a „civilkář“, pokud je k některé aktivitě potřeba více dospělých, dojíždějí v odpoledních hodinách další vyučující. V průběhu kurzu si žáci vyzkoušejí nejrůznější činnosti a mají možnost poznat nejenom své spolužáky, ale i sami sebe. Třídní učitelé čas strávený se svými žáky využijí také k jejich lepšímu poznání a k formování vzájemných vztahů v nově vzniklé třídě. A ohlasy dětí? „…Moc se mi tady líbilo…“ tvrdila většina z nich.
Také skupina žáků 7. a 8. tříd měla možnost od 11. do 14. září „prodloužit si prázdniny“ na chalupě v Kalištích. Počasí přálo, a tak měli možnost splnit naplánovaný program pozorování v ekosystémech les, louka a rybník a rozšířit si znalosti z přírodopisu. Tradičně největší úspěch mělo lovení „vodních breberek“ v potoce i v rybníku.
Škola se také zapojila do grantů vyhlášených Fondem Vysočiny. Byla úspěšná ve třech: Volný čas 2004, Volnočasové aktivity a Cizí jazyky. Celková podpora činila 118.300,-Kč. Část peněz byla použita na třídenní pobyt skupiny žáků v přírodě.
Pro školní rok 2003-2004 bylo do čtyř tříd 1.ročníku zařazeno celkem 85 žáků, kromě toho bylo do školy rozhodnutím ředitele zařazeno dalších 6 žáků z vyšších ročníků než z prvního. Do 4 oddělení školní družiny bylo zařazeno 167 žáků. Školní jídelnu navštěvovalo celkem 931 strávníků, žáků školy bylo 706.
Povinnou školní docházku ukončilo celkem 84 žáků, z 9.ročníku vycházelo 82 žáků, z nižších ročníků 2 žáci. Do primy gymnázia odešlo celkem 17 žáků.
V zájmových útvarech se mimoškolním aktivitám věnovalo celkem 529 dětí. Pro žáky jsou otevírány zájmové kroužky s velice pestrým zaměřením. Zájmové aktivity probíhají v rámci činnosti školní družiny, řadu kroužků vedou ve svém volném čase učitelé.
Škola byla úspěšná ve školním projektu nazvaném „Zájmovými kroužky k rozvoji občanské společnosti“, který byl podán v rámci grantového programu „Volný čas 2004“ a byl schválen Řídícím výborem grantového programu Volný čas. Cílem projektu bylo rozšíření a zkvalitnění činnosti zájmových útvarů, které v tomto školním roce ve škole pracovali. Finanční prostředky, které škola získala, posloužili ke zlepšení materiálního vybavení pro činnost jednotlivých kroužků, umožní realizovat veřejná vystoupení žáků a víkendové akce členů některých kroužků. Finanční prostředky by měly být i na zajištění propagačních materiálů a odměny pro členy kroužků.
Dvě žákyně ZŠ Hálkova Natálie Brzoňová a Kateřina Hlaváčková obdržely pozvánku z Českého rozhlasu. Obě se zúčastnily výtvarné soutěže „Malujeme po síti“ a z celkového počtu čtyř tisíc prací dětí z ČR, Slovenska a Indonésie se dostaly mezi nejlepší výtvarníky, jejichž práce jsou vystaveny.
Vernisáž se uskutečnila 14.června 2004 v Muzeu hlavního města Prahy, pod záštitou ministra Vladimíra Mlynáře a za účasti ředitele Českého rozhlasu, ředitelky muzea, herečky Nadi Konvalinkové a dalších hostů. Celým pořadem provázel Jan Pokorný, moderátor Českého rozhlasu a České televize, příjemnou atmosféru doplnila peruánská hudba v podání hudební skupiny. Na obě dívky zde čekalo malé pohoštění a hodnotné dárky. Výstava trvala do 31.srpna a pak se vydala do dalších měst republiky.
V loňském roce byl žáky ZŠ Hálkova také nominován do soutěže o nejoblíbenějšího učitele „Zlatý Ámos“ Mgr. Jiří Kaňa, jako jediný učitel z pelhřimovského okresu. Ten učí na škole teprve čtyři roky. Soutěže, která se konala začátkem března v Praze, se zúčastnilo 35 pedagogických pracovníků z celé republiky. Skládala se z testu a pohovoru. Porota v čele s MUDr. Cimickým vybrala sedm finalistů. Ministryně školství Petra Buzková všem předala jmenovací dekrety a vstupenky na slavnostní koncert ke Dni učitelů.
Základní škola Hradská
Při zápisu žáků pro školní rok 2004-2005, který proběhl v únoru 2004, bylo zapsáno a rozhodnutím ředitele zařazeno do 1.ročníku celkem 44 žáků, kteří nastoupili do školy 1.září. Školní docházka byla odložena o 1 rok celkem 9 dětem. Do školní družiny bylo zařazeno 99 žáků, do školní jídelny bylo ke stravování zařazeno celkem 452 žáků.
V tomto školním roce školu navštěvovalo 484 žáků ve 22 třídách, z toho bylo na I.stupni 13 tříd a na II.stupni 9 tříd. Na škole pracovalo 33 pedagogických pracovníků včetně vychovatelek školní družiny, 8 správních zaměstnanců a 7 pracovnic školní jídelny. Pracuje zde také 1 pracovnice jako asistentka u žáka s poruchou chování a učení. Její zařazení bylo provedeno po dohodě s Úřadem práce v Pelhřimově, který rovněž poskytuje finanční dotaci na pokrytí mzdových nákladů. Škola měla kromě běžných tříd na I.stupni i 3 specializované třídy pro žáky s vývojovými poruchami učení, které navštěvovalo 24 žáků. I nadále je zajišťována logopedická náprava pro žáky I.stupně, do běžných tříd II.stupně bylo integrováno celkem 24 žáků s VPU, péči jim věnovali 3 učitelé formou skupinové nebo individuální práce v hodinách i mimo ně. Žáci i v tomto školním roce měli možnost vybírat si z nabídky 12 volitelných předmětů a řady zájmových útvarů. Pracovalo zde 22 doučovacích skupin převážně v českém jazyce a matematice. Pro žáky, učitele i rodiče byly na škole zavedeny jedenkrát měsíčně tzv. konzultační dny s pracovnicí PPP v Pelhřimově, které byly hojně využívány. Tradičně na škole pracovaly poradní sbory ředitele školy – metodické sdružení, předmětová komise, poradní sbor FKSP a výchovná komise.
V průběhu letních prázdnin byla provedena řada akcí na zlepšení interiéru i exteriéru školy a školní jídelny – poslední etapa zateplení střešních prostor budovy, vybudování nové keramické dílny, pořízení konvektomatu do školní jídelny, rekonstrukce šaten pro tělesnou výchovu a vchodu do školní budovy, vybavení sedmi tříd 1.stupně novými tabulemi, pořízení nové počítačové učebny, rekonstrukce klimatizace ve školní kuchyni a jídelně, zahájily se úpravy pro vybudování relaxačního centra pro žáky.
54 žáků 9.ročníku se účastnilo přijímacího řízení na střední školy a střední odborná učiliště. Přijato bylo na gymnázium 5, SOŠ 21, SOU studijní 10, SOU učební 18 žáků. Do primy víceletého gymnázia bylo z 5.ročníku přijato celkem 9 žáků.
Pracovníci školy se i nadále vzdělávali v 31 seminářích a kurzech. Pro žáky bylo připraveno 42 nejen kulturních a sportovních aktivit v rámci školního projektu „Program rozvoje osobnosti žáka základní školy“. Škola se zapojila do programu likvidace plastových lahví, žáci sbírali např.kaštany, žaludy, léčivé byliny , pomerančovou kůru a třídili starý odpad
Zvláštní a pomocná škola
Škola měla v roce 2004 v průměru 45 žáků, vyučovalo se v 5 třídách, kde pracovali v odděleních. V průběhu roku poklesl počet žáků na 39, ti byli vyučováni ve 4 třídách. Škola měla zřízeno všech 9 ročníků ZvŠ a 3 ročníky PŠ.
Na škole, jejímž zřizovatelem je kraj Vysočina, pracovalo 9, později 8 pedagogických pracovníků včetně ředitelky školy a 4 provozní zaměstnanci. Při škole byla v provozu školní družina.
Školu se podařilo vybavit novým nábytkem a dalšími potřebami do tříd, v každé třídě je k dispozici 1 počítač.
Žáci školy byli zapojeni do sportovních a výtvarných soutěží, ze kterých získali několik diplomů a ocenění. Úspěšní byli zejména ve sportovních soutěžích, kde se 1 žákyně probojovala do krajského kola sportovních her mládeže speciálních škol v Třebíči a obsadila druhé místo v kraji.
Na škole byla otevřena řada kroužků, např. výtvarný, hudebně pohybový, jógy, turistický, základy práce na PC a psaní na PC. V rámci povinné výuky plavání žáci 3. a 4. ročníku jezdili do bazénu v Pelhřimově. V zimě škola uspořádala školu lyžování a zimních sportů.
Gymnázium dr.Aleše Hrdličky
Ve školním roce 2003-2004 mělo humpolecké gymnázium, jehož zřizovatelem je kraj Vysočina, 12 tříd se 360 žáky, z toho bylo 8 tříd osmiletého a 4 třídy čtyřletého gymnázia. Pracovalo tady 37 zaměstnanců, mezi nimi bylo 31 pedagogů a 6 provozních pracovníků.
Během školního roku proběhlo na škole celkem 142 různých akcí, např. semináře, exkurze, humanitární akce, sportovní soutěže, maturitní plesy, besedy, pobyty studentů v zahraničí, okresní a krajská kola olympiád, studenti navštívili několik divadelních a filmových představení a řada dalších aktivit školy.
V rámci studia cizích jazyků pořádá škola každým rokem výjezdy studentů do zemí, jejichž jazyk studují nebo do zemí, se kterými spolupracuje na společných projektech. V průběhu školního roku se uskutečnily poznávací zájezdy do Německa a do Francie. Náplní všech aktivit bylo poznání prostředí těchto zemí, orientace v základních reáliích, procvičování jazykových znalostí a přírodovědná zkoumání těchto regionů. Součástí těchto aktivit byl i reciproční pobyt studentů a pedagogů z partnerské školy z francouzského Bouxvilleru v Humpolci. Při této příležitosti byla škola poctěna návštěvou velvyslance Francie panem Joelem de Zorzi.
Tradičně velkou pozornost věnuje gymnázium organizaci lyžařských kurzů. Týdenní pobyty se uskutečnily v Krkonoších v únoru a březnu.
Součástí učebních osnov jsou také sportovní kurzy žáků, v letošním roce se žáci 3.A a septimy zúčastnili vodáckého sportovního kurzu na řece Sázavě. Pro žáky tercie se každý rok organizuje týdenní pobyt v přírodě, který je zaměřen především na sportovní aktivity – turistiku, cykloturistiku, topografii. Žáci se seznámili se zásadami první pomoci a správnému vztahu k přírodě. V letošním roce se zájemci z řad studentů také mohli zúčastnit cykloturistického zájezdu do Rakouska, jednalo se již o tradiční týdenní akci, při které studenti navštívili partnerské školy v Gramastettenu a Welsu.
Součástí výuky na gymnáziu se staly odborné exkurze pořádané v rámci volitelných i povinných předmětů. Při jednotlivých výjezdech si žáci ověřují teoretické poznatky získané ve škole přímo v praxi. Zaměřeny byly do oblasti biologie, fyziky, dějepisu, základů společenských věd, českého, anglického a německého jazyka, zeměpisu a výpočetní techniky. Mezi nejvýznamnější patřily návštěvy výstavy vodních živočichů pořádané MO ČRS Humpolec, historicko zeměpisná exkurze do Terezína, exkurze do okresního archivu a exkurze Pražského hradu.
Součástí vyučování jsou také výlety, studenti navštívili Jižní Moravu, Český Ráj, okolí Máchova jezera, okolí Humpolce a Želiva. Část organizačních záležitostí si žáci vyřizují sami.
V letošním roce se uskutečnily také 2 slavnostní maturitní plesy, oba se konaly v lednu ve Spolkovém domě. Stalo se tradicí, že u příležitosti těchto plesů se setkávají členové pedagogického sboru, rodiče studentů a současní i bývalí absolventi školy.
Kolem 150 studentů školy je členem AŠSK. Zaměřují se na různé druhy sportovních aktivit – florbal, odbíjenou, košíkovou, kopanou stolní tenis aj. K dispozici mají každý všední den tělocvičnu od 7 do 17 hodin, sami si organizují sportovní turnaje.
Pod vedením Mgr. Petra Filipa pracují na škole tři rozdílné věkové skupiny žáků osmým rokem na hydrologických a meteorologických měřeních v programu Globe. Během tohoto období se dostali na přední místo v republice, Evropě i ve světě. Žáci se pravidelně účastní národních finále Globe Games, kde letos získali první místo v absolutním pořadí „Dne padajícího listí, Dne země“ apod. Nezbytnou součástí jejich práce je obsluha meteorologických přístrojů, zaměřovacích zařízení (GPS), práce s počítačem (komunikace pomocí internetu), kvalitní znalost anglického jazyka (veškerá komunikace probíhá v angličtině).
Žáci zařazení do této aktivity se věnují i navazujícím akcím jako například:
Projekt Studánky – ve spolupráci s RNDr. Pášou a MěÚ Humpolec provádí mapování potencionálních zdrojů pitné vody pro obyvatele Humpolce a okolí.
Inventarizace městské zeleně – zjištění počtu a druhového zastoupení stromů a keřů na pozemcích města Humpolec, jeho zakreslení do map a následná digitalizace do programu Gramis 5. Zjištěná data byla využita při zapojení do SOČ a AMAVETu. Práce byla prezentována i pro pracovníky městského úřadu, kteří by měli se zjištěnými údaji dále pracovat.
Dalšími akcemi bylo: - Mezinárodní studentská konference v chorvatském Šibeniku, studenti zde prezentovali svou celoroční práci v oblasti environmentální výchovy .
- Expedice do Severní Evropy, studenti prezentovali výsledky výzkumů uskutečněných v Norsku a Švédsku.
- Expedice Jantar do Litvy a Polska, ta byla uskutečněna na základě zkušeností z předchozích expedicí, zúčastnili se jí i odborníci na botaniku.
Také v letošním roce ve škole fungoval školní bufet jako produkt projektu „Občan“. Spokojeni byli nejen studenti, kteří se o něj starali, ale i jejich zákazníci.
Každý žák školy má svou vlastní e-mailovou adresu a volný přístup internetu.Tento moderní a rozšířený způsob komunikace je hojně využíván nejen ke komunikaci mezi sebou a vyučujícími, ale i pro práci na různých mezinárodních projektech, výuce cizích jazyků, výtvarné výchovy, biologie nebo antropologie.
V rámci projektu Socrates-Minerva pokračovala spolupráce na tříletém projektu Grandslam (Školní knihovna jako multumediální zdroj informací) se vzdělávacími institucemi v řadě evropských zemí. Školní knihovna je díky finančním zdrojům EU a zkušenostem se školními knihovnami v Dánsku a Norsku a zkušenostmi s využíváním moderních informačních technologií ve školství, postupně přeměňována z tradiční školní knihovny na moderní informační středisko.
Škola poskytuje žákům také řadu služeb, např. kopírování, hromadné objednávání učebnic, zapůjčování knih, učebnic, audio a video nosičů, CD, zapůjčování sportovního vybavení, využívání tělocvičny. Dále poskytuje odborné konzultace (olympiády, SOČ, příprava k maturitě a přijímacím zkouškám, informace o možnosti dalšího studia, pracuje zde anonymní linka důvěry pro žáky s různými nejen studijními, ale i osobními problémy).
Bohatá je činnost školní knihovny, která pokračovala v trendu nastoupeném projektem Slam a Grandslam. Knižní fond tvoří 6 457 svazků, z toho je 1 500 svazků beletrie a 4 957 svazků naučné literatury. Nově bylo vytvořeno oddělení novin, časopisů a audiovizuálních materiálů. Zlepšilo se i technické vybavení školní knihovny. Uskutečnily se besedy např. s politiky, pracovníky dobrovolných organizací a HZS, spisovateli včetně autorského čtení. Na škole pracují i dva studentské časopisy – Helium a Slunečnice, vycházejí jak v tištěné podobě, tak digitalizované a na webových stránkách.
Dvakrát do roka se ve škole konají rodičovské schůzky, nadále zde pracuje nadační fond gymnázia. V letošním roce se uskutečnil již třetí ročník seminářů pro seniory „Škola pro každý věk“. V rámci přípravy na řešení mimořádných situací spolupracuje s pracovníky HZS Pelhřimov a studenty VOŠ zdravotnické z Havlíčkova Brodu, spolupracuje také s humpoleckým Dětským domovem a Rodinným centrem Cipísek.
Střední zemědělská škola
K 1.červenci 2004 došlo k rozsáhlému sloučení škol v Humpolci, Havlíčkově Brodě a Světlé nad Sázavou. V Humpolci vzniklo centrum s názvem Střední odborná škola, Střední odborné učiliště zemědělské a technické a Učiliště, Humpolec, Školní 764.
Tato škola, jejímž zřizovatelem je kraj Vysočina, nabízí celou řadu tradičně atraktivních studijních i učebních oborů pro žáky – absolventy povinné školní docházky i nástavbové studium pro vyučené uchazeče. Z těch nejdůležitějších je třeba jmenovat Agropodnikání se zaměřením na chov koní a jezdectví, na konvenční a ekologické zemědělství a na potravinářství, Rostlinolékařství. Dále bývalé technické učiliště vyučuje celou řadu oborů zaměřených na autoopravárenství a stavebnictví. Z pracovišť mimo Humpolec je to odloučené pracoviště ve Světlé nad Sázavou s obory Sociální péče, Opravář zemědělských strojů a celou řadu dalších. V Havlíčkově Brodě s chovatelstvím koní a jezdectvím.
Pro příští rok se připravuje otevření zcela nových zajímavých oborů: čtyřletý studijní Přírodovědné lyceum a tříletý učební Chovatel koní a jezdec. Část studijních oborů lze studovat i dálkovou formou.
Novým ředitelem centra byl jmenován Mgr. Otakar Březina.
A jaký byl nový školní rok v Zemědělské škole v Humpolci? V měsíci lednu se konal maturitní ples 4.A třídy, proběhlo školní kolo olympiády z německého a anglického jazyka.
V únoru byl zahájen kurz pro zemědělce. V odpoledních hodinách proběhlo masopustní odpoledne s průvodem maškar městem, který má každoročně mnoho příznivců.
V březnu studenti školy ve spolupráci se ZŠ Hálkova „přívítali jaro“. Proběhlo okresní kolo olympiády z českého jazyka a literatury, konaly se závěrečné zkoušky kurzu zemědělců. Posluchači katedry pedagogiky ČZU zahájili pedagogickou praxi.
V měsíci dubnu se uskutečnily přijímací zkoušky do prvních ročníků a písemné maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury studentů 4.ročníku. V soutěži dovedností se na SZeŠ v Rakovníku student školy R.Březina umístil na 2.místě.
V květnu se konaly tradiční jezdecké závody, druhé ročníky provozovaly praxi žáků na selekci řepky, studenti školy bojovali o titul Král a Královna humpoleckého majálesu. Některé ročníky navštívily hřebčín a hippologické muzeum ve Slatiňanech. Proběhla soutěž jízdy zručnosti ve Světlé nad Sázavou.
Červen proběhl ve znamení maturit 4.ročníků a studentů dálkového studia. Dr.Martínek seznámil studenty s „Negativními jevy v životě mladých“. 2. a 3. ročníky skládaly zkoušky z motorových vozidel. V areálu školního statku a zemědělské školy se uskutečnil tradiční Den Zemědělky. Bylo možné si prohlédnout školní statek, závodiště a haly pro praktické vyučování. K vidění byla také různá zemědělská mechanizace, zájemci se seznámili s chovem zvířat, drobnochovem, zahradnictvím, včelařstvím a myslivostí. Studenti školy předvedli své dovednosti. O týden později proběhla prohlídka botanické zahrady zemědělské školy u domova mládeže s odborným výkladem. Bylo možné vidět léčivky, osevní postupy, nechyběly ani různé zemědělské potraviny a soutěže.
V prázdninovém měsíci červenci se konaly tradiční závody CIC, v srpnu finále Zlaté podkovy.
V září byl zahájen nový školní rok, studenti 1.ročníků se seznamovali s městem. Někteří studenti ostatních ročníků se zúčastnili exkurze v Itálii a výstavy koní v Lysé nad Labem. Proběhly opravné maturitní zkoušky.
K nejzajímavějším říjnovým akcím patřila exkurze na Invex Brno, Gaudeamus a Pragagro. V listopadu proběhl Den otevřených dveří, burzy škol, pedagogická praxe posluchačů KP ŠZU. Rok 2004 zakončil Sportovní den, Mikulášská nadílka a vánoční besídka.
Jezdecký klub Humpolec
Největšího úspěchu dosáhla v letošním roce jezdkyně Markéta Nováková s koněm Joker, která se umístila na 3.místě v Bronzové podkově při finále celostátní soutěže Zlatá podkova. Ta také byla Oblastním výborem České jezdecké federace „Vysočina“ vyhodnocena jako nejlepší jezdec všestrannosti v kategorii juniorů a obsadila 2.místo v soutěži Mládí Humpolec 2003-2004 „O nejvšestrannějšího žáka a studenta města Humpolec“.
V červenci pořádal Jezdecký klub Humpolec tradiční Mezinárodní jezdecké závody ve všestrannosti „ CIC** a CIC* Humpolec 2004. Tyto závody byly současně Mistrovstvím ČR ve všestrannosti pro kategorie seniorů a mladých jezdců. V srpnu pak pořádal celostátní finále soutěží ve všestrannosti a spřežení „Zlatá podkova“. Za pořadatelství jezdeckých závodů předal Oblastní výbor České jezdecké federace „Vysočina“ humpoleckému Jezdeckému klubu titul „Pořadatel roku 2004“.
V tomto roce klub reprezentovali na jezdeckých závodech po celé ČR následující jezdi a koně:
Markéta Máchová - s koněm Ambra
Markéta Nováková - s koněm Joker, Libera
Věra Fišarová - s koněm Apetito
Josef Krčmář - s koněm Bold Berry
Eva Vlčková - s koněm Taura
Marie Filipová - s koněm Vulkán
Hana Moravcová - s koněm Garret
Mezinárodní jezdecké závody
Poslední červencový víkend v Humpolci bývá již tradičně zasvěcen mezinárodním závodům koní ve všestrannosti a současně bojům o titul mistra republiky v této disciplíně.
Celé tři dny žil jezdecký areál Dusilov koňmi. Na Mistrovství ČR ve všestrannosti a Mezinárodních jezdeckých závodech byly zastoupeny kategorie seniorů i mladých jezdců. Vůbec poprvé byl také vyhlášen Mistr republiky v dětské kategorii. Závody jsou náročnou soutěží a získaly si za jedenáct let fungování u příznivců jezdeckého sportu zvučné jméno. Vypovídá o tom i každoroční počet účastníků, který se pohybuje kolem šedesáti. Letos přijeli i závodníci z Bulharska, Itálie, Maďarska, Polska a Slovenska.
Mezinárodní závody jsou podívanou jak po sportovní, tak organizační a divácké stránce. Pro návštěvníky byla připravena řada stánků s jezdeckými potřebami, v sobotu se konal velký jarmark, kde lidoví řemeslníci, např. kováři, hrnčíři, dráteníci, předvedli své umění. K prodeji byly nejrůznější rukodělné výrobky, sklo, keramika, hračky, bytové doplňky a textil, potřeby pro zahrádkáře, jezdecké potřeby. Nechyběly ani perníčky, čerstvé oplatky nebo masné lahůdky a sýry. Večer dusot kopyt vystřídala hudba a tanec.
Zlatá podkova
Jezdci i koně statečně překonávali náročnou trať 39.ročníku Zlaté podkovy a první dva dny i nepřízeň počasí. Ale ani déšť nijak neubral na sportovních výkonech a zájmu diváků. Ne všem se podařilo úspěšně dokončit sobotní terénní zkoušku. Ovšem na nedělním představení na Horním náměstí se již všichni účastníci závodů představili v nažehlených uniformách. Z balkonu radnice jezdce i diváky přivítal starosta města Mgr. Jiří Kučera, s pozdravy vystoupili ministr zemědělství Jaroslav Palas a hejtman kraje Vysočina František Dohnal.
Vyvrcholení závodů pak pokračovalo na Dusilovském kolbišti Školního statku v parkurech sedlových soutěží i spřežení. Slavnostního dekorování umístěných jezdců se zúčastnili zástupci podniků, které tyto soutěže finančně podpořily. Vítězům pak blahopřáli např. poslanec P. Zgarba, ředitel Školního statku J.Mácha, ředitel Střední odborné školy v Humpolci Mgr. O.Březina, starosta města Mgr. J.Kučera, zástupkyně hejtmana Mgr.A.Štěrbová, senátor V.Jehlička.
Na závěr sportovního odpoledne byly oceněny i chovatelské kvality startujících koní. Mimořádné ocenění bylo uděleno v rámci projektu Koně Zlaté podkovy, trojnásobné vítězce, klisně Beatrice ze stáje JK Cavalier Rynárec pod vedením Radky Dvořákové.
Mezi startujícími z celé ČR se tentokrát prosadili i jezdci našeho kraje. Jak již bylo uvedeno, vítězem Zlaté podkovy se stala Radka Dvořáková, ve Stříbrné podkově Josef Hnát s Joy-Lov z JK Trio Kaliště na šestém místě a Josef Krčmář z JK Humpolec na místě osmém, v Bronzové podkově Markéta Nováková s Jokerem z JK Humpolec na místě třetím.
Pro veřejnost byl přichystán také doprovodný program, během konání závodu byl v areálu zajištěn stánkový prodej a lunapark.
Celkové výsledky soutěže Zlaté podkovy byly následující:
Zlatá podkova – Manatech CZ, s.r.o. Zvítězila Radka Dvořáková s koněm Beatrice, (Cavalier Rynárec).
Stříbrná podkova – Cena kraje Vysočina. Zvítězil Jiří Maxera s koněm Hary I. (JK Blížkovice).
Bronzová podkova – Cena města Humpolec. Zvítězila Lucie Černá s koněm Walter, (Jantar, s.r.o.).
Soutěž nadějí – Cena DDL Lukavec. Zvítězila G.Krejsová s koněm Lada 13, (Podorlicko Letohrad).
Pony – Cena INSPO Humpolec. Zvítězila Petra Smékalová s koněm Salina, (Pony klub Olešnice).
Mistři opratí – Cena OSMA Komorovice. Zvítězil Jan Exnar, (JK při ŠS Havl.Brod).
Mistři opratí, čtyřspřeží – Cena Agrostroj Pelhřimov. Zvítězila Kateřina Kostnerová, (JK Straky).
Mistři opratí, dvojspřeží – Cena OSMA Komorovice. Zvítězil Jiří Nesvačil, (stáj Šinkvický Dvůr).
Střední odborné učiliště obchodní a odborná škola
V letošním roce studovali žáci SOU v následujících oborech: Obchodník- 183 žáků, externí studium Obchodník- 59 žáků, Prodavač a výroba lahůdek- 36 žáků, Podnikání v oborech obchodu a služeb- 41 žáků. Školní rok byl tradičně zahájen 1.září. Vyučovalo zde 18 pedagogických pracovníků, zaměstnanců školy je celkem 24.
První pololetí bylo ukončeno 29.ledna. Studenti se zúčastňovali různých konverzačních kurzů, okresní olympiády v anglickém jazyce. V dubnu proběhly písemné maturitní zkoušky z českého jazyka, odborných předmětů a odborného výcviku. Ústní maturity se konaly v květnu, opravné maturitní zkoušky pak v září. V červnu proběhla školní kola olympiády v cestovním ruchu a ve výpočetní technice.
V měsíci březnu se žáci čtyř tříd zúčastnili oblíbeného lyžařského výcvikového kurzu. Studenti se nevyhýbali ani sportovnímu soutěžení, např. Středoškolského poháru v atletice, okresního kola středních škol v basketbalu chlapců, 10.ročníku turnaje ve stolním tenise „Středoškolský pohár AŠSK“, okresního kola středoškolských her ve volejbale, šachu a XII. ročníku halového turnaje v sálové kopané. Některé ročníky se zúčastnily poznávacího zájezdu do Jižních Čech nebo do vánoční Vídně.
Dovednosti studentů mohla veřejnost vidět na „Dni otevřených dveří“, letos 10.prosince. Studenti V.Alenka, K.Novotná a L.Křižan školu úspěšně reprezentovali v celoroční soutěži „Mládí 2003-2004“, při vyhodnocování této soutěže 21.října ve Spolkovém domě pak obdrželi věcné ceny.
Své úspěchy opět slavila taneční skupina TRINIT pod vedením Mgr.A.Manové. Skupina se již stala součástí kulturního života Humpolce i širokého okolí. Dnes ji díky účasti na soutěži Havlíčkobrodský pantoflíček zná i odborná veřejnost. Tato soutěž se konala 22.května v Havlíčkově Brodě, konkurence byla veliká, zúčastnily se jí soubory z nejrůznějších míst ČR. Skupina TRINIT se předvedla třemi skladbami ze své tvůrčí dílny a všechny tři získaly ocenění odbornou porotou. V kategorii scénický tanec se se svou skladbou Fata Morgana umístili na druhém místě. Ještě větším překvapením však byla soutěž následující. Moderní tanec je velmi náročnou disciplínou, ale TRINIT chtěl představit průřez svou činností, a tak se přihlásil nejen se skladbou Steps Colours, která roztleskala mladé obecenstvo, ale také tancem Poselství budoucnosti. A tak skupina získala nejen druhé místo, ale také místo nejcennější - vyhrálo Poselství.
SOU technické a Učiliště
K 1.7. 2004 došlo rozhodnutím zřizovatele – kraje Vysočina ke sloučení této školy s dalšími třemi školami a nový subjekt má název: Střední odborná škola, Střední odborné učiliště zemědělské a technické a Učiliště, Humpolec, Školní 764.
Na škole bylo celkem 310 žáků, v nástavbových oborech 47, tříletých oborech 233, dvouletých oborech 10, v odborném výcviku 20.
V tomto školním roce se podařilo splnit řadu úkolů v oblasti péče o budovy. Především byla provedena oprava střechy školní budovy, pokračovala rekonstrukce koupelen na domově mládeže. O prázdninách zde proběhla výměna oken a tak 55 zde ubytovaných žáků čekalo milé překvapení. Byly pořízeny nové kovové šatní skříňky, do multimediální učebny byl pořízen dataprojektor, pro laboratoř se zakoupil digitální osciloskop, autoservis byl doplněn o nový zvedák. V dalším období bude nutné komplexně vyřešit rekonstrukci školního pavilonu v Lužické ulici a to v závislosti na koncepci nové školy.
V tomto školním roce zajišťovalo výuku na úseku teoretického vyučování 15 učitelů, na úseku praktického vyučování 18, dále 3 vychovatelé a 16 pracovníků na úseku provozně ekonomickém.
Přijímací řízení na SOU se konalo 14.4. a 15.5.2004. Na základě počtu podaných přihlášek byly otevřena celá třída denního studia nástavbového oboru autoelektronika, obor stavební provoz bude otevřen poprvé v dálkové formě. V učebních oborech se nepodařilo otevřít tříletý obor malíř, naopak došlo k posílení oboru instalatér a také se naplnila samostatná třída v oboru autoelektrikář.
V uplynulém školním roce se poprvé konaly maturity v nově otevřeném nástavbovém studiu stavební provoz, úroveň maturitních zkoušek byla dobrá. Při závěrečných zkouškách v učebních oborech naopak řada žáků neprospěla.
Docházka žáků do vyučování není na dobré úrovni. Škola proto zavedla poměrně účinné opatření, podle něhož musí mít žák docházku alespoň 80%, jinak je zvažováno, zda bude klasifikován v řádném termínu.
Dalším závažným problémem je limitování počtu pracovníků, tím se zvyšují počty žáků ve třídách. Roste také počet výchovných problémů.
Bohaté jsou mimoškolní aktivity školy, ale většinu jich žáci provozují individuálně. V některých sportovních disciplínách se umisťovali na dobrých místech v rámci učiliště i okresu.Celkem proběhlo 48 sportovních soutěží, do kterých se zapojilo asi 1000 žáků. Proběhla řada exkurzí, největší zájem byl o pivovar Bernard.
Základní umělecká škola Gustava Mahlera
ZUŠ G.Mahlera navštěvují žáci nejen z Humpolce, ale i okolních obcí, např. ze Senožat, Jiřic, Želiva, Herálce. Zájem o výuku v ZUŠ je trvale velký, navštěvuje ji celkem 521 žáků, kteří studují obory ve výuce kolektivní – největší zájem je o taneční obor a individuální. U hudebního oboru je největší zájem o hru na klavír a zpěv. Jsou zde i soubory jako soubor Camerata – soubor zobcových fléten, která hraje především středověkou hudbu. Vedoucím je Jana Sankotová. Dechový orchestr mladých, který má 40 členů a vedou ho ředitel školy Josef Jirků a Stanislav Žaloudek. Nejtalentovanější žáci z jednotlivých oborů vykonali talentové zkoušky na vyšší umělecké školy, v tomto roce to byli žáci výtvarného oboru ze třídy učitelky Evy Moravcové. Žáci tohoto oboru vystavovali svá díla nejen na výstavě v Humpolci, ale 17 obrázků bylo odesláno do největší mezinárodní soutěže, která se koná od roku 1949 – „Shankar`s International Competition India“. Posledního ročníku se zúčastnilo 160 000 dětí ze 130 zemí, humpolečtí obdrželi prostřednictvím ministerstva zahraničí 5 stříbrných medailí. V mezinárodní soutěži Lidice byli oceněni 4 žáci, dvě studie byly vybrány do kalendáře s distribucí do 40 zemí světa – Socrates.
Na přípravě letošní výstavy výtvarných prací žáků ZUŠ odpracovali mladí výtvarníci 177 hodin a ve výstavním sále na Horním náměstí zatloukli do panelů 1600 špendlíků. Letos byly využity oba výstavní sály muzea, na Dolním náměstí byly zarámované obrazy k prodeji, na Horním náměstí to byly práce mladších žáků a velké výtvarnické celky. Prodejem obrazů si žáci vydělávají na činnost výtvarného oboru a na pořádání této výstavy. Nakupují se pastelky, barvy, čtvrtky, papíry, plátna a ostatní potřeby. Hospodaří si sami, rodiče tak nemusí hradit všechny náklady školy. Děti se zde učí nejen malovat, ale i restaurovat rámy a rámovat. Přínosem je také pomoc sponzorů, jsou to především dary v podobě starých kartonů, rámů, dřeva na rámečky, neglazovaná keramika, potěší ale i vyřazená dvířka od nábytku.
Díla, které žáci vytvoří jsou nejprve nabídnuta k odkoupení jim, pak teprve k veřejnému prodeji. Letos ve výtvarném oboru pracovalo 116 žáků od první třídy až po studenty vysoké školy.
Škola se výrazně podílela na úspěších a reprezentaci města a kraje Vysočina při soutěžích ZUŠ. V soutěži hudebních oborů – komorní hra dechových nástrojů postoupily 4 soubory do krajského kola a soubor Camerata postoupil do kola celostátního, kde ve Vysokém Mýtě obsadil ve své kategorii 3.místo. Dalším úspěchem tohoto souboru bylo vítězství v soutěži komorních souborů ve Vidnavě. Camerata nahrála již druhý nosič CD s programem skladeb, které v současnosti prezentuje. Do celostátního kola postoupil i Dechový orchestr mladých, v Litvínově obsadil ve své kategorii 5.místo.
Kromě soutěží byly pořádány výchovné koncerty a vystoupení pro žáky mateřských a základních škol.
Ředitelství školy pořádalo již 7.Ples hudby. Pěvecká třída Jany Borkové a taneční obor ZUŠ nastudovaly hudební pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků, které předvedli MŠ, ZŠ a rodičům. Byl uspořádán koncert posluchačů konzervatoří- bývalých žáků školy, žáci a učitelé účinkovali v rámci oslav zahájení provozu nových varhan v kostele sv.Mikuláše v Humpolci. Dechový orchestr školy reprezentoval školu a město při Saském festivalu hudeb v Německu a oslav města Brioude ve Francii, s orchestrem spoluúčinkovaly mažoretky z Třebíče.
Ředitelství školy pozvalo prostřednictvím agentury Bond anglický soubor S.Peters Collegiate School, který vystoupil pro žáky a studenty místních škol.
ZUŠ se snaží také o zlepšení interiérů školy. V budoucnu by chtěla rekonstruovat půdní prostory školy na koncertní sál a stálou galerii výtvarného umění s bezbariérovým přístupem. Část finančních prostředků by škola chtěla ušetřit nejen z provozu školy, ale i vhodného grantu kraje Vysočina.
Dětský domov
Dětský domov Humpolec, jehož zřizovatelem je kraj Vysočina, byl dlouhá léta domovem typu internátního zařízení, kterým prošlo velké množství dětí ve věku od 3 do 18ti let, vesměs soudně nařízenou ústavní výchovou nebo předběžným opatřením. Ale charakteristika dětského domova se v posledních letech dost změnila, jednak svým uspořádáním, ale i způsobem života. Dětský domov je v současné době zařízením rodinného typu. Aby bylo možné vyhovět požadavkům zákona 109/2002 Sb., bylo zažádáno MŠMT o udělení výjimky o počtu dětí v rodinných skupinách. Této žádosti bylo vyhověno 25.5.2004 s tím, že domov má nyní 2 rodinné skupiny po 8 dětech a 2 rodinné skupiny po 10 dětech, tj. celkem 36 dětí. Každá z těchto skupin je samostatná a kompletně vybavená, má obývací pokoj, kuchyňku, sociální zařízení a ložnice pro děti. Dětským domovem je preferována rodinná výchova, děti jsou vedeny k samostatnosti. Součástí domova, který se skládá z hlavní budovy (přízemí a dvě podlaží) je i velká zahrada s dětským hřištěm. V minulém roce byly prováděny běžné opravy a údržba – vymalování vnitřních prostor, výměna podlah v přístupové hale, vybudovala se místnost pro sociální pracovnici a provedla se rekonstrukce sociálního zařízení. Bezproblémově funguje školní kuchyně a jídelna, ale v budoucnu zde bude nutné vybudovat novou vzduchotechniku.
V domově je vytvářen dostatek prostoru pro kulturní, sportovní, rekreační a společenské vyžití, daří se spolupráce nejen s městským úřadem, MŠ, ZŠ, DDM, TJ Jiskrou, ZUŠ, ale i s humpoleckými kulturními organizacemi. Také se daří udržovat velmi dobré kontakty s řadou sponzorů, což umožňuje zajišťovat řadu různých aktivit. Tento školní rok DD zahájil s 38 dětmi, na konci tohoto období zde bylo dětí 48.
Pracovníci DD se zaměřili především na aktivní využívání volného času dětí. K tomu sloužilo především hřiště přímo v domově. V rámci turistických akcí děti absolvovaly dálkové pochody s návštěvou zajímavých měst našeho okolí. Pravidelné byly besedy na téma mezilidských vztahů. Bohužel, u některých dětí se nepodařilo zvládnout konfliktní situace, vybudovat kladný vztah k hodnotám a další morální vlastnosti. Všechny děti se se zájmem zúčastňovaly různých rukodělných činností a z výsledků jejich práce byly uspořádány výstavy ve městě.
Děti se také aktivně zapojovaly při vaření sobotních večeří. Tím se vedly k samostatnosti naučit se základům vaření, úpravě pokrmů, stolování, ale i úklidem kuchyně a mytí nádobí. Také se staraly o květinové a zeleninové záhony a o čistotu svého okolí.
V rámci MPP bylo ve spolupráci s Via centrem Pelhřimov uspořádáno několik výcvikových seminářů. Prostřednictvím časopisu Kereka se všichni seznamovali se životem a zvyky romského etnika. V rámci kroužku výtvarné výchovy se děti zapojovaly do výtvarných soutěží, vyzkoušely si netradiční výtvarné techniky. Jejich „mandaly“ byly vystaveny v Pelhřimově v rámci oslav Tibetu a poté na prodejní výstavě v Jindřichově Hradci. Průběžně byla s dětmi prováděna skupinová a individuální muzikoterapie. Po celý rok je kladen důraz na přípravu do školy, na konci školního roku bylo 11 dětí odměněno věcnými dárky za zlepšení prospěchu.
Mimoškolní aktivity zahrnují v DD veškerou činnost. Tradičně se děti zúčastnily národní přehlídky klubu Pampeliška v Jiřicích, kde získaly ocenění na svůj projekt „Pastelky“. Zdařilý byl turistický pochod večerní Jihlavou, návštěvy plaveckých v Jihlavě a Havlíčkově Brodě. V předvánočním čase byla v muzeu vernisáž výstavy prací dětí DD s jejich kulturním programem. V lednu domov navštívili již tradičně američtí studenti, kteří dětem připravili zábavné odpoledne. Jarní prázdniny děti trávily ve Ždírci nad Doubravou, letní v Krkonoších a v Pacově. 20 dětí odjelo na zahraniční rekreaci do Chorvatska. V průběhu roku děti opět navštívily několik koncertů a divadelních představení v Jihlavě a v Praze.
V průběhu roku nebyly zaznamenány žádné závažné výchovné problémy.
Kultura
Informační středisko
V letošním roce se Městské kulturní a informační středisko stěhovalo. Po dobu 20 měsíců přechodně sídlilo v budově muzea v prostorách, kde byla dříve muzejní knihovna. V přízemí budovy kina, které je také jedním ze středisek MěKIS, byl ukončen pronájem s provozovatelem restaurace a na tomto místě bylo vybudováno zázemí pro infocentrum a kancelář MěKIS. V polovině dubna 2004 se tedy do těchto prostor, snad již definitivně, informační středisko přemístilo. Prostory muzea byly vráceny k původnímu užívání, byla zde vybudována nová, moderní badatelská knihovna muzea. Knihy zde lze vyhledávat na PC pomocí knihovnického systému Lanius, stejným, jako má humpolecká městská knihovna.
Informační středisko nadále rozšiřuje a aktualizuje své služby v oblasti cestovního turistického ruchu, byly vydány další aktuální brožury a informační letáky na základě dotazů ze strany veřejnosti. Pro veřejnost byla také vytvořena jedna PC stanice s přístupem k internetu. I v tomto roce se informační středisko prezentovalo nejen na brněnském veletrhu cestovního ruchu Region Tour, ale i ostatních veletrzích v ČR, mimo republiku byl Humpolec prezentován formou tištěných cizojazyčných materiálů.
Během hlavní turistické sezóny v červnu až srpnu bylo v infocentru evidováno celkem 2343 občanů, z toho 1160 turistů z ČR, 171 zahraničních turistů a 1012 místních obyvatel. Otevřeno je v tuto dobu v pondělí až pátek od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin, v sobotu od 8.30 do 12 hodin.
Muzeum dr.Aleše Hrdličky
Muzeum dr.A.Hrdličky opětovně zajišťovalo odbornou činnost pro širokou veřejnost, tj. průvodcovská činnost v expozicích, informace o historii města. Dále byly poskytovány služby studentům a ostatním zájemcům, kteří studují v muzejní knihovně, v městských kronikách, fotografiích, rukopisech a přírůstkových knihách muzea – těchto badatelských návštěv bylo celkem 69.
V roce 2004 muzeum uspořádalo 23 výstav, které navštívilo asi 8.900 návštěvníků. Největší počet jich byl na výstavě, kterou uspořádalo naše muzeum ve spolupráci s Prácheňským muzeem v Písku – „Ze šatníku našich babiček“ – 1.390. Velký úspěch měly i výstavy výtvarného oboru ZUŠ Humpolec (1.335), Tomáš Korda – stavby ze sirek (800).
Kromě výstav se také ve výstavním sále na Dolním náměstí konají komorní koncerty a různé besedy, jejich průběh také zajišťují pracovnice muzea. Těchto akcí bylo 20 (19 koncertů, 1 přednáška). Celkem na těchto akcích bylo 903 návštěvníků.
Muzeum má i nadále tři stálé expozice, které v tomto roce navštívilo 1.825 návštěvníků, z toho 1.162 ve 42 hromadných výpravách a 663 jednotlivců.
Ale i ostatní činnost muzea je velmi bohatá:
- V zimních měsících proběhla inventarizace sbírkových předmětů v depozitářích v 1. a 2. patře budovy č.p. 273 a také kontrola bezpečnostní schránky v České spořitelně, kde jsou uloženy zlaté mince.
- V prostorách přízemí chodby byla nainstalována další vitrína s ukázkami minerálů. Protože se dosud vystavené minerály setkaly u veřejnosti s velkým ohlasem, rozhodli se pracovníci muzea pro rozšíření této mineralogické sbírky o další jedinečné exponáty, které byly doplněny mapkami jednotlivých lokalit. Sběr minerálů má na Vysočině dlouholetou tradici. První písemné zmínky o hledání minerálů (kromě hledání drahých kovů) pocházejí z 18.století. K rozšíření zájmu o nerosty dochází na přelomu 18. a 19. století, kdy se na vysokých školách začíná přednášet mineralogie jako součást jiných vědních oborů. V minulosti byl na Humpolecku těžen živec a křemen v tzv. Selských lomech a dodnes je zde možno nalézt některé ze vzácných polodrahokamů, např. safír v andalusitu, apatit, záhněda… Vystavené minerály do muzea zapůjčili Martin Sýkora a ing. Pavel Vichr, který část vystavených minerálů humpoleckému muzeu také věnoval.
- Během měsíce dubna došlo k vystěhování Infocentra z prostor muzea a v květnu následovala úprava místnosti pro knihovnu (malování, položení původního koberce, zakrytí dveří a znovu byla v těchto prostorách umístěna busta G.Mahlera).
- Byly zhotoveny nové regály pro uložení knih a stolek se židlemi pro studující
- V květnu a červnu probíhalo přemístění knih z provizorních prostor do nově zřízené knihovny, jejich čištění od prachu, lepení poškozených knih, obnovení evidenčních čísel
- Knihovna byla doplněna i o svazky, které byly dosud uloženy v depozitáři
- Postupně se knihy zapisovaly do programu LANius
- V průběhu roku se zapisovaly nově získané přírůstky do sbírkového fondu a čtvrtletně se hlásily do programu CES na MK ČR
- Byla vypracována kronika za rok 2003 včetně obrazové přílohy
- Byly ručně přepsány kroniky z minulých let (r.2000,2001,2002), které byly psány pouze počítačovou formou
- V září byla provedena oprava střechy na zadní části budovy a oprava spodní části fasády
- Muzeum požádalo o grand z Fondu Vysočina a přihlásilo se do programu grantů vyhlášených EU. Muzeum grant získalo a použilo jej na restaurování dvou kusů historických praporců, ty jsou umístěné v nově vytvořených vitrínách na chodbě v prvním patře, kde byla provedena celková rekonstrukce. Byly zde demontovány skleněné tabule s vyobrazením vesmíru, Zeměkoule a Slunce, tím vznikly nové prostory pro instalaci praporců a také byly odkryty dva výklenky, které budou použity pro vystavení sbírkových předmětů dosud uložených v depozitáři
- Zrekonstruováno bylo také osvětlení, kdy místo zastaralého bodového osvětlení byly použity zářivky. Položil se nový koberec – stejný jako na chodbě a schodech ve druhém patře a celý prostor byl vymalován včetně natření dveří
- Skleněné tabule s tématikou vesmíru byly nainstalovány do antropologické expozice, do prostor, které dosud nebyly vhodně využity
- V listopadu vedoucí muzea Jana Stehnová přijala pozvání do Klubu Astra, kde v besedě seznámila přítomné s muzejní prací
- Koncem roku proběhla inventarizace hmotného majetku muzea.
Celkem v tomto roce navštívilo muzeum při všech akcích 10.783 návštěvníků, na vstupném se vybralo 35 025,-Kč.
Knihovna
V roce 2004 byl kladen velký důraz na obnovu technického zázemí knihovny. Stávající počítačové vybavení bylo nedostačující vzhledem k narůstajícímu počtu čtenářů i knihovních jednotek. V prázdninovém období tak v knihovně proběhla rekonstrukce počítačové sítě, za nové byly vyměněny počítače, pomocí nichž je v knihovně zajištěn výpůjční knihovní systém LANius. Novinkou, kterou čtenáři velmi oceňují, pak bylo zavedení www on-line katalogu. Díky němu může každý čtenář knihovny z kteréhokoliv počítače nahlédnout do knihovního fondu, ověřit si, jaké knihy má zapůjčené, případně si požadovaný titul zarezervovat.
Městská knihovna získala pro rok 2004 grant z Fondu Vysočiny ve výši 42 000 korun a z tohoto důvodu mohla uspořádat pro veřejnost více než padesát kulturních akcí a setkání s významnými osobnostmi, např. hercem P.Kostkou, beseda s ředitelem Botanické zahrady UK V.Větvičkou, setkání se spisovatelkou V.Řeháčkovou, autorem televizních Večerníčků V.Chaloupkou, scénáristou České televize A.Drašnerem, pozornosti se těšila autogramiáda knihy F.Plevy Želivka naše řeka.
Knihovna připravila také cestopisné přednášky, semináře z českého jazyka a literatury pro veřejnost i studenty středních škol, dále přednášky přírodovědného rázu, cyklus přednášek s historickou tématikou. Příznivý ohlas sklidily tři výtvarné dílny s ukázkami suchých vazeb. Také v roce 2004 knihovna zorganizovala kurzy anglického a německého jazyka, do kterých se přihlásilo 55 zájemců.
V loňském roce vyhlásila knihovna literární soutěž na téma „Kniha a já“, do které byly přihlášeny velmi kvalitní práce mladých lidí z řady míst republiky. Slavnostního vyhlášení výsledků se v únoru zúčastnila také spisovatelka a překladatelka PhDr. Markéta Hejkalová a šéfredaktorka Listů Pelhřimovska Marie Steinhauserová.
Ve srovnání s předešlým rokem došlo k dalšímu nárůstu počtu návštěvníků knihovny i čtenářů a to zejména dětí do patnácti let. V roce 2004 využilo služeb knihovny celkem 27 935 návštěvníků, čtenáři z obou oddělení knihovny si zapůjčili celkem 98 297 knih.
Také na dětském oddělení probíhalo od února bezpočet soutěží, vytvářely se obrázky, doplňovaly křížovky a různé testy. Mezi nejzajímavější patří například:
- 11.února se v prázdninovém dopoledni sešly děti v knihovně na turnaji v pexesu,
- v březnu, měsíci internetu se děti daly do kreslení fantazijních bytostí, které žijí v počítači,
- ke svému svátku (MDD) dostaly děti možnost účastnit se besedy s Václavem Chaloupkem, který natočil řadu večerníčkových seriálů,
- jaro všichni přivítali v čistě literárním duchu, děti vytvářely eseje, vyprávění a popisy na téma jaro. Patnáct prací bylo oceněno,
- od června 2004 byla zahájena čtenářská soutěž, kterou pořádala knihovna a knihkupectví Jana Zábrany. Děti byly rozděleny do dvou kategorií podle věku, jejich úkolem bylo odpovědět na otázky týkající se dětské literatury. Celkem se jich zúčastnilo sedmdesát,
- prázdniny tohoto roku byly ve znamení Harryho Pottera, dále děti „kreslily“ své jméno, v srpnu vytvářely strašidelné bytosti,
- v září děti vzpomínaly na svá neuvěřitelná prázdninová dobrodružství,
- v září se pro milovníky filmu začal vytvářet se čtyřčlenným týmem videodokument k knihovně, nezahálely ani ostatní děti, malí redaktoři a redaktorky začali vytvářet knihovnické noviny (obě akce se konaly u příležitosti oslav Týdne knihoven),
- v říjnu si děti rozpomínaly na své oblíbené hračky, v listopadu začal souboj o nejdelší a nejoriginálnější vánoční řetěz,
- v prosinci děti vymýšlely příběhy na jedno písmeno, kdy všechna slova ve větě musela začínat na shodné písmeno. Soutěže se zúčastnilo kolem dvaceti čtenářů, zvítězil příběh O Popelce.
Kino
Na divadelní scéně se v roce 2004 uskutečnilo 9 večerních kulturně společenských a zábavných pořadů – divadel, koncertů, soutěží, besed… Divácky nejúspěšnější byly pořady „Lekce lásky“ v podání pražského divadla, koncert dechové hudby Božejáci, „Záskok“ divadla Járy Cimrmana a beseda s režisérem Zdeňkem Troškou.
Ochotnický divadelní soubor J.Honzla nazkoušel hru „Dům na nebesích“ a sehrál ji čtyřikrát pro téměř 1500 diváků.
Dopolední představení divadel pro žáky humpoleckých škol a okolí byla sestavena z klasických pohádek, ze zábavných pořadů, besed, přednášek a také z audiovizuálních pořadů z cest. Tyto akce shlédlo přibližně 400 žáků.
Filmová představení kina navštívilo 15 426 diváků, odehrálo se 247 filmů. V Klubu pokračovaly schůzky a besedy různých organizací, konaly se zde zkoušky ochotnického souboru, občas se Klub stal útočištěm různých prodejních nebo prezentačních akcí.
V tomto roce v místním kině proběhl také již 3.ročník festivalu – semináře Film a dějiny, proběhl od 21.do 29.srpna. Organizaci zaštítilo Castrum o.p.s. Dramaturgové z Filozofické a Pedagogické fakulty UK se opět zaměřili na zobrazovanou dobu, tentokrát na evropský středověk. Minulé ročníky představily český středověk a český raný novověk.
V rámci hlavní sekce bylo promítnuto 11 historických filmů dějově zasazených do středověku. Většina hlavních projekcí se uskutečnila v areálu středověkého hradu Orlíku. Dokumenty byly promítány v kině, všechny filmy shlédlo přibližně 900 diváků. Projekt byl podpořen ze zdrojů Ministerstva kultury ČR, z Fondu Vysočiny a Městem Humpolec.
Příští ročník bude věnován hraným i dokumentárním filmům o druhé světové válce, zejména pak sovětské provenience.
Koncem školního roku a začátkem prázdnin se na humpoleckém Horním náměstí konalo „Hliníkovo filmové léto“, téměř týdenní filmová jízda s Kinematografem bratří Čadíků. Akci připravilo MěKIS a od 21.30 hodin bylo možné shlédnout řadu českých filmů, např. Želary, Pupendo, Mazaný Filip, Nuda v Brně, Kameňák, Děvčátko. Tato akce byla zajímavá i tím, že na filmová představení se nevybíralo vstupné, příspěvky byly dobrovolné a putovaly na konto projektu Archa Chantal. (V loňském roce kinematograf tímto způsobem získal pro tuto nadaci více než tři čtvrtě milionu korun.)
Další úspěšnou akcí kina bylo konání již 10. ročníku filmového maratonu „Voči“. Zhruba čtyři sta minut mohli diváci sledovat na filmovém plátně filmy Povídky z kuchyně, 21 gramů, Ztracen v La Mancha a hudební film Pink Floyd The Wall. V ceně vstupného – 170 korun v předprodeji a 200 korun na místě bylo i tradiční půlnoční občerstvení.
V roce 2004 se také kino dočkalo zateplení stropu, kdy by se mělo ušetřit 30% nákladů na vytápění. Firma Kinotechnika Praha upravila budiče zvuku na promítacích strojích na snímání azurové stopy u filmových kopií, protože pokud by toto zařízení v kině nebylo, nemohly by se filmy s tímto záznamem zvuku promítat.
Mezi nejvíce diskutované přednášky patřila přednáška MUDr. Radima Uzla CSc. pro humpolecké školy, proti které někteří občané vydali prohlášení. Pro zajímavost uvádím doslovnou citaci dopisů obou zúčastněných stran:
Prohlášení občanů Humpolce k plánované besedě sexuologa MUDr. Radima Uzla s žáky místních základní škol
„Jsme přesvědčeni, že názory pana doktora Uzla jsou v mnohém škodlivé pro zdravý vývoj dětí, nevychovávají k zodpovědnému přístupu k rodičovství, vedou spíše k promiskuitě s následným rizikem výskytu pohlavních chorob. Varujeme před propagací nezávazného přístupu k sexualitě, který vede k fyzickým i psychickým traumatům, k závislosti na pornografii, k naléhavému nutkání k masturbaci, k pohlavnímu zneužívání, k homosexuálním sklonům, k potratům, k vyšší rozvodovosti, k prostituci i k impotenci.
Nechceme, aby člověk, který veřejně prezentuje takové názory, ovlivňoval (mátl a kazil) naše děti. Žádáme rodiče i ředitele škol, aby podpořili toto naše prohlášení a zabránili plánované akci (8.12.2004).
Nejsme proti sexu. Souhlasíme s tím, že je správné seznamovat děti s lidskou sexualitou úměrně jejich věku a vést je k zodpovědnosti v této důležité oblasti osobnosti každého člověka. Řešení problémů naší společnosti nevidíme v bezbřehém přístupu k sexu ani v ještě masivnějším užívání antikoncepce, ale obnovením vědomí důstojnosti člověka, ochotou k oběti, výchovou k lásce, úctě, věrnosti, pokoře, víře, cudnosti. Věříme, že sex je krásný Boží dar určený manželům, kteří se přijímají i odevzdávají jeden druhému bez výhrad po všechny dny svého života.
Uvědomujeme si, že média i tzv. odborníci prakticky mlčí o výše uvedených souvislostech. Zájemcům proto můžeme své argumenty doložit. Rovněž jsme schopni zajistit kvalitní odbornou přednášku pro školy.
S úctou – za mnohé rodiny manželé Ludmila a Luděk Brzoňovi, za Apoštolskou církev Ing. Valentin Papazian, za Římskokatolickou církev ICLic.Mgr. Marian Sokol.“
Stanovisko MUDr.Radima Uzla, k prohlášení občanů Humpolce
„Jsem přesvědčen, že se jedná o nedorozumění. Podepsané občany neznám, nikdy v životě jsem s nimi nevedl žádnou diskusi a nevím odkud čerpají poznatky o mých názorech. V sexuální výchově neprosazuji nikdy své vlastní názory, tlumočím pouze stanovisko Světové zdravotnické organizace, poradního orgánu OSN, Mezinárodní federace pro plánované rodičovství (IPPF), vysoce respektované internacionální instituce, která disponuje vysoce kvalifikovaným týmem odborníků z oblasti reprodukční medicíny. V neposlední řadě pak reprezentuji názory Mezinárodní federace gynekologů a porodníků (FIGO) a závěry jejího celosvětového shromáždění v Santiagu de Chile v loňském roce. Dovoluji si upozornit, že tyto závěry vycházejí ze současného vědeckého poznání a přijali je i zástupci církevních institucí.
Nejsem si vědom toho, že by tyto názory ohrožovaly zdravý vývoj dětí, naopak nabádají k zodpovědnému přístupu k sexualitě, zdůrazňují prevenci nežádoucích otěhotnění a sexuálně přenosných nemocí. Bojují proti pornografii, která byla označena za škodlivou (zobrazování prvků násilí nebo sexualitu pedofilní). Tato vědecky podložená sexuální výchova v ČR nese již své ovoce v podobě bezprecedentního snížení počtu umělých potratů (za posledních 15 let téměř o 70%) a k zodpovědnějšímu chování dnešní mladé generace ve srovnání s generací rodičovskou (věk prvního pohlavního styku s mediánem 17,4 let, relativně nízká incidence sexuálně přenosných nemocí apod.)
Naopak v zemích s tabuizací sexuality, umělým zakrýváním problémů a pěstováním nenávisti k jinak smýšlejícím (zejména k sexuálním menšinám), vede k negativním společenským jevům, projevům xenofobie a nesnášenlivosti a podezíravosti, jejímiž obětmi se zřejmě stali i signatáři uvedené petice. Tvrzení, že by mé názory vedly k fyzickým a psychickým traumatům mládeže, hraničí totiž se spácháním trestného činu a věřím, že pouze neinformovanost mohla vést autory petice k podobným tvrzením, která se dotýkají nejen mé profesionální, ale i občanské cti.
Pokud se uskuteční beseda s mládeží v Humpolci, byl bych velice rád, kdyby se jí mohli zúčastnit také zástupci signatářů uvedené petice a v přátelské diskusi vyjasnit některá sporná stanoviska. Jsem přesvědčen, že nám všem jde především o sexuální a reprodukční zdraví mladé generace a stanoviska nezatížená pověrami a tmářstvím.
MUDr. Radim Uzel, CSc., předseda Společnosti
pro plánování rodiny a sexuální výchovu
Beseda s MUDr. Uzlem se pro školy uskutečnila, zúčastnili se jí i někteří zástupci výše uvedené petice. Řadu názorů si společně vysvětlili a dá se říci, že obě strany odešly spokojeny.
Studentský majáles
Již po páté se v Humpolci konal Majáles, při kterém nešlo jen o klasické pojetí studentského zápolení o titul krále a královny středoškoláků, ale i o hudební smršť různých žánrů, protože Majáles v odpoledních hodinách pokračoval šesticí koncertů. Představily se skupiny Minerva, Spadla klec, Jumping Drums, The Beatles Revival, The Best of Travesti show, Leoš Mareš.
I letos si každá ze čtyř středních škol zvolila dva favority, kteří se snažili co nejlépe uspět v soutěžních disciplínách a stát se tak na další rok královským párem Majálesu.
Každá škola měla vymyslet i jednu soutěžní disciplínu, ve které se na pódiu utkali všichni účastníci. A nápady byly překvapivé, například udržet co nejdéle v pohybu hračku zvanou Káča, nejvíce pobavili studenti gymnázia, kteří si připravili akvária s nevábně vypadající modrou tekutinou, kterou museli soutěžící vypít brčky do dna.
Ve velice těsném souboji nakonec vyhráli Zuzana Jindrová, loňská královna Majálesu a Zbyněk Kvasnička ze SOU technického. Druzí byli studenti gymnázia a třetí ze Střední zemědělské školy. Zástupci SOU obchodního skončili čtvrtí.
Vítězná dvojice opět celý rok bude užívat množství královských výsad, z nichž asi nejžádanější je celoroční volná vstupenka do Humpoleckého kina, volné minuty na internetu v městské knihovně a putovní křišťálový pohár.
Soutěžní dopoledne zpestřilo i několik vystoupení skupin Extreme a Trinit, nechyběla ani módní přehlídka. Také letos byla soutěž pro diváky, nad kterou dohlížel opět tradiční kouzelný maskot, kterého vítězi předá loňská vítězka divácké soutěže.
Dívka roku 2004
V pátek 30.ledna projasnila sál kina v Humpolci krása dívek usilujících o korunku královny krásy v soutěži Dívka roku 2004. Tou byla po dlouhých bojích korunována Aneta Hejkalová z Chotěboře, první vicemiss se stala Kateřina Šmídová z Jihlavy a druhou vicemiss Gabriela Kratochvílová z Chotěboře. V divácké soutěži Miss sympatie zvítězila Kristýna Nováková z Humpolce, která v hlavní soutěži skončila čtvrtá. Mezi jednotlivými soutěžními disciplínami vystoupila taneční skupina Extreme z Humpolce a Er Cripsy z Pelhřimova, studenti hotelové školy předvedli barmanskou show. Všechny zúčastněné nadchla módní přehlídka mladé módy firmy Alma.
Vítání jara
Po několika letech se letos opět vrátila do humpoleckých škol tradice vítání jara a vynášení Morany. Se zimou se tak 29.března rozloučily děti z prvního stupně základní školy v Hálkově ulici spolu s několika studenty Střední zemědělské školy. Ti se postarali o zpestření programu v krojích.
Zhruba dvě stovky školáků se vydalo v průvodu s nastrojenou Morenou k rybníku Cihelna, kde svoji cestu ukončila. Zpívaly se lidové písničky, recitovaly básničky a říkanky.
O výrobu Moreny se tentokrát nepostaraly děti, ale manželé Vackovi, duchovní rodiče této tradice v Humpolci. Květa Vacková byla dříve ředitelkou Domu dětí a mládeže a každoročně tuto akci organizovala. Po jejím odchodu do důchodu ale zanikla. A letos se tradice ujala její dcera, učitelka základní školy Dana Kubů.
Pivní slavnosti
Ve dnech 6.-7. srpna se konal na humpoleckém Horním náměstí již desátý ročník pivních slavností. Od pátku od 16 hodin následovalo jedno kulturní vystoupení za druhým, součástí slavností byla i exkurze v Rodinném pivovaru Bernard. V sobotu nechyběl ani ohňostroj a videodiskotéka. Odpolední program pro děti a mládež uváděl Michal Nesvadba. Návštěvníci si mohli dále poslechnout Skaláky, Jablkoň, Petra Muka, MIG 21, Kyvadlo, Shannon, Vysočinku, Martina Maxu, Bon Jovi Revival, Mňága a Žďorp, Rock`n`roll Band Marcela Woodmana. Pořadatelé připravili pro návštěvníky i další doprovodná představení a soutěže, které probíhaly na druhém pódiu.
Na letošních pivních slavnostech se vypilo celkem 241 sudů o objemu 50 litrů, tj. 12050 litrů piva Bernard. Jednodenní vstupné stálo 150,-Kč, dvoudenní 250,-Kč, v předprodeji 220,-Kč. Tyto vstupenky byly slosovatelné během sobotního programu, ceny byly hodnotné, např. jízdní kolo Olpram v hodnotě 25 tisíc korun, barevná televize a DVD v hodnotě 20 tisíc korun, zájezd do Thajska v hodnotě 20 tisíc korun. Další ceny v podobě pěnivého moku věnoval pivovar Bernard. Důchodci, invalidé a děti do 15ti let měli vstupné zdarma.
Partnery humpoleckých pivních slavností bylo ještě dalších 60 nejen místních firem.
MLÁDÍ – Humpolec 2003-2004
V tomto roce proběhl již 4.soutěžní ročník „Mládí“ – soutěže o nejvšestrannějšího žáka studenta Města Humpolec. Tato soutěž se stává již každoročně určitou společenskou událostí a získává popularitu zejména díky štědrým sponzorům, kterých letos bylo deset a předali ceny v hodnotě více než 40 tisíc korun.
Vyhodnocení soutěže se uskutečnilo 21.října ve Spolkovém domě za účasti žáků a studentů, jejich rodinných příslušníků, představitelů a zastupitelů města a zástupců sponzorů. Hostem soutěže byl i bývalý hokejový reprezentant a trenér hokejistů ČR pan Josef Augusta. Vyhodnocení soutěže již patří k tradičním podzimním kulturně-společenským událostem v Humpolci. Úvodní slovo pronesli starosta města Mgr. Jiří Kučera a náměstkyně ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Alena Štěrbová. Kulturní program vyplnila taneční skupina Trinit ze SOU obchodního v Humpolci a mistr mýdlových bublin Václav Strasser. Celý večer moderoval místostarosta Mgr. Roman Brzoň. Garanty soutěže se i v letošním roce stalo Město Humpolec, MěKIS Humpolec a Rodinný pivovar Bernard.
V kategorii „A“, kdy jsou hodnoceni žáci základních škol a studenti nižších ročníků víceletého gymnázia, tj. do věku žáků 9.třídy, byly výsledky následující:
1. Petra Hořínková, 744 bodů, Gymnázium Humpolec
2. Josef Dovol, 695 bodů, Gymnázium Humpolec
3. Vojtěch Dědic, 375 bodů, ZŠ Hálkova
4. Martin Princ, 353 bodů, ZŠ Hálkova
5. Jana Filipová, 324 bodů, Gymnázium
6. Markéta Kalivodová, 321 bodů, ZŠ Hradská
7. Marcela Hnátová, 292 bodů, ZŠ Hálkova
8. Kateřina Havlová, 254 bodů, ZŠ Hradská
9. Filip Růžička, 188 bodů, ZŠ Hradská
V kategorii „B“ jsou hodnoceni studenti středních škol a učilišť a výsledky byly následující:
1. Radek Březina, 596 bodů, Zemědělská škola Humpolec
2. Markéta Nováková, 495 bodů, Zemědělská škola Humpolec
3. Jiří Svoboda, 464 bodů, Gymnázium Humpolec
4. Eva Krejčí, 240 bodů, Gymnázium Humpolec
5. Anna Kalivodová, 235 bodů, Gymnázium
6. Jiří Krob, 196 bodů, SOU technické
Jiří Petráň, 196 bodů, SOU technické
7. Jaroslav Venc, 188 bodů, SOU technické
8. Václav Alenka, 130 bodů, SOU obchodní
9. Petr Příhoda, 127 bodů, SOU technické
Organizační výbor Mládí se snaží neustále zlepšovat nabídku soutěže – v letošním roce jsou poprvé hodnoceni žáci a studenti „Za mimořádnou reprezentaci školy a města Humpolec“. Toto ocenění získala Jana Gródlová, studentka 4.ročníku Střední odborné školy a Středního odborného učiliště zemědělského a technického učiliště Humpolec. Na Mistrovství ČR juniorů obsadila 3.místo, ve Finále Zlaté podkovy obsadila 5.místo a v Mistrovství skokových soutěží oblasti Vysočina získala 2.místo. Cenu jí předala legenda českého hokeje Josef Augusta spolu se zástupcem České spořitelny Ing. Martinem Kasalem.
Hlavní garant soutěže Rodinný pivovar Bernard také letos přichystal ještě navíc pro vítěze v obou kategoriích týdenní jazykový kurz dle vlastního výběru.
Další novinkou tohoto ročníku bylo vyhlášení kategorie „Absolutní vítěz 4.ročníku soutěže“, jímž se s přehledem stala Petra Hořínková z humpoleckého gymnázia, která svojí účastí v sedmi různých olympiádách a vědomostních soutěžích potvrdila svoji všestrannost. Odměnou jí byla poukázka na výběr dětského pokoje podle vlastních představ od firmy Truhlářství Profil Humpolec.
Divadelní soubor Jindřicha Honzla
V letošním roce oslavili členové divadelního souboru J.Honzla 140.výročí ochotnického divadla v Humpolci.
Podle dochovaných zápisů se v Humpolci hrálo divadlo již v 17.století.
V 18.století se hrálo v hostinci zvaném Kasino (dnes dům Malczykův) a později v hostinci U Poláků, kde se hrálo až do počátku 19. století. V roce 1854 získal spolek prostory v dívčí škole (dnešní Muzeum dr.A.Hrdličky), které však musel pro nedostatek učeben velmi brzy opustit.
Dne 24.prosince 1864 byl založen spolek ochotnický a 1.března 1865 byla v sále hostince U Bílého lva slavnostně uvedena hra A.Kotzebuna „Liška nad lišku“. Od té doby hraje ochotnické divadlo nepřetržitě až dodnes. Roku 1899 byl postaven Spolkový dům, kde bylo zřízeno stálé jeviště. Tím získal spolek důstojný stánek, který sloužil až do roku 1987. V tomto roce byl pro havarijní stav Spolkový dům uzavřen a tak ochotníkům nezbývalo než hrát ve stísněných a nevyhovujících prostorách Závodního klubu Zálesí.
Největší rozkvět nastal při nástupu ředitele O.Rychnovského roku 1905. Hrálo se až 12 her ročně. Druhou nejvýraznější osobností souboru byl režisér, herec a vedoucí souboru František Kryštůfek. Za jeho působení dovedl soubor přes okresní a krajské přehlídky až do mezikrajové soutěže, do Krnova, Albrechtic, na Šrámkův Písek, na festival v Ostrově nad Ohří, Třince i na Slovensko a do bývalé NDR. Členové souboru získali řadu cen za režii, scénu i herecké výkony. Po jeho odchodu vedla soubor nadšená ochotnice Miluše Strádalová, v současné době pracuje ochotnický divadelní soubor J.Honzla při Městském kulturním a informačním středisku v Humpolci pod vedením paní Zdeňky Kovářové, dlouholeté členky souboru a režiséra Františka Vondráčka.
Od roku 1994 je v sále městského kina upravené jeviště pro divadelní scénu a tak soubor pokračuje ve své činnosti v důstojném prostředí nejen pro herce, ale i pro diváky.
Za 140 let činnosti divadelního souboru J.Honzla se na prknech vystřídala dlouhá řada herců a hereček, kteří rozdávali radost humpoleckým divákům. Dle dochovaných kronik bylo do této doby sehráno asi 451 různých her.
Nyní má soubor 26 členů různého věkového složení. V letošním roce připravil pro diváky hru Jiřího Hubače „Dům na nebesích“. Je to komedie o obyčejných lidech naší doby, o jejich touze zanechat a předat druhému to, co je v něm nejlepší a dát tak svému životu smysl. Zahráli si v ní Z.Kovářová, J.Kotlík, K.Hrbková, K.Dvořák, J.Limburský, L.Machyánová, K.Kostřicová a Z.Augusta. Režii a úpravu měl F.Vondráček, hudebního doprovodu se ujali P.Boček, J.Havelka, J.Ptáčníková a M.Gregor. Humpolečtí ochotníci sehráli tuto hru celkem čtyřikrát pro téměř vždy zaplněné hlediště spokojených diváků.
Divadelníci v městském kině zkoušejí pouze v pondělí z důvodu promítání filmů. Při složitější scéně je nutné před zkouškou výpravu sestavit a po dvou hodinách ji opět herci bourají. Další nevýhodou je, že do betonové podlahy nelze nic připevňovat. Představení se zkouší asi čtyři měsíce a do pondělků mnohdy zasáhne divadelní představení profesionálních umělců nebo koncert. Humpolečtí ochotníci už dokonce zkoušeli v prostorách zvláštní školy, před kinem, na dvoře městského úřadu nebo na finančním úřadu.
Do divadla se herci scházejí už dvě hodiny před představením. V té době na scéně panuje nádherná a nezapomenutelná atmosféra. Pak nastává čas příprav, oblékání kostýmů a líčení.
Humpolecký komorní orchestr
V letošním roce se konal již IX.ročník Hudebních slavností Vysočiny organizovaný Občanským sdružením pro rozvoj kulturních tradic Vysočiny, které si od prvopočátku dalo za cíl prohlubovat zájem amatérských hudebníků nejen z Humpolecka o aktivní kulturní činnost a seznamovat posluchače s díly skladatelů od barokních až po současné autory.
Tento ročník byl převážně zaměřen na Rok české hudby. Byly uváděny skladby Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Bohuslava Martinů a Bedřicha Smetany. Od 14.1. do 20.12. tohoto roku se uskutečnilo celkem 11 koncertů. Pozvání přijaly následující orchestry: Mandolínový orchestr „Morava“ Brno, Lhotecké kvarteto Praha, Tišnovský komorní orchestr, Kyjovský komorní orchestr, Helfertovo orchestrální sdružení Brno, Pražské dechové kvinteto, Komorní orchestr Akademie Praha a řada dalších. Jakub Pustina, barytonista a absolutní vítěz „Pražský pěvec 2004“, měl v Humpolci svůj samostatný předvánoční koncert. Výběr orchestrů a dramaturgie jsou konzultovány ve spolupráci s NIPOS – Artama Praha a její Odbornou radou, aby byla zaručena co nejlepší úroveň koncertů.
V plném proudu je příprava X.ročníku Hudebních slavností Vysočiny v roce 2005, kde by se mělo představit 13 neprofesionálních orchestrů. Pověstnou třešničkou na dortu by mělo být vystoupení houslového virtuosa B.Matouška.
Naučnou stezku „Březina“ čeká obnova
Od roku 2002 slouží návštěvníkům města obnovená naučná stezka Březina, která přináší návštěvníkům zajímavé informace.
Stezka vznikla na konci osmdesátých let z podnětu místní organizace Českého svazu ochránců přírody, ale po ukončení činnosti této organizace byla během krátké doby zničena. Deset let se o ní nikdo nestaral a nezajímal, až v roce 2000 se obnovy ujal Klub ochrany dravců a sov z Mladých Břišť ve spolupráci se společností Castrum Humpolec. Podařilo se jí rozšířit a na osmikilometrové trase je dnes rozmístěno šestnáct zastavení s informačními tabulemi.
O letošních prázdninách došlo k vandalskému poškození čtyř panelů a jeden z nich byl téměř zničen. Proto proběhla oprava a kompletní obnova značení včetně úklidu odpadků.
Díky dotaci od města se podařilo vydat nový informační letáček, který je všem zájemcům k dispozici v informačním středisku.
Pokud si tedy budete při svých výletech chtít trochu protáhnout svaly, můžete se vydat pěšky nebo na kole po naučné stezce Březina, která má celkem čtrnáct zastavení. Výchozí bod celé stezky se nachází v lesoparku u základní školy Podhrad a první zastávka je u jednoho z nejvýznamnějších míst, kterým je židovský hřbitov, jehož založení spadá do let 1710 až 1719 a později byl dvakrát terasovitě rozšířen. Na jeho území lze nalézt zhruba tisíc náhrobků, z nichž mnohé jsou velmi cenné.
Jsou zde pohřbeny i některé významné osobnosti, například příbuzní hudebního skladatele Gustava Mahlera nebo děd a strýcové spisovatele Franze Kafky. Na židovských hrobech je pozoruhodná ta skutečnost, že nemají obrubníky a pozůstalí na hrob nikdy nepřinášeli květiny, ale malé kameny. Náhrobky byly stavěny až rok po úmrtí, nápisy jsou hebrejské, z pozdější doby pochází německé a české.. Poslední pohřeb se zde konal v roce 1942.
V 50.letech byly náhrobky rozkrádány a až u příležitosti konání antropologického kongresu dr.A.Hrdličky byl hřbitov opraven. Nyní je v majetku Židovské obce v Praze.
Rozhodně nezajímavá ale nejsou ani další místa naučné stezky Březina.
Hrad Orlík
Své brány otevřel hrad Orlík v tomto roce 5.června. V červnu a září, tak jako každoročně bylo otevřeno pouze o víkendech od 10 do 16 hodin, v červenci a srpnu pak mimo pondělí každý den od 9 do 17 hodin. Neměnilo se ani vstupné 15 korun, zlevněné měli důchodci, děti od 6 let, studenti a vojáci – 7 korun. Zdarma byl vstup dětem do 6 let, hasičům a osobám se ZTP. Pro kulturní pořady ale platily ceny aktuální. 26.června zde vystupovala country skupina Skaláci a pěvecký sbor Čech a Lech s dobovými zpěvy. Počasí příliš nepřálo, posluchačů přišlo asi 20.
Ve dnech 4.-5. července byly na hradě připraveny ukázky středověkého života – akce pod názvem „Sudlicí a razítkem, aneb i ve středověku platilo „Pero mocnější meče“. K vidění byla vystoupení s příběhem o prvním pánu na Humpolci hradě v podání skupiny historického šermu „Fortuna“. Nechybělo ani bramborové divadlo, k poslechu hrála skupina Camerata, konal se dobový trh, stará řemesla, hry pro děti. V tyto dny hrad navštívilo asi 1500 platících návštěvníků.
Další akcí na hradě byl již III.ročník filmového festivalu „Film a dějiny 2004“, tentokrát zaměřený na evropské historické filmy dějově zasazené do středověku. Festival probíhal od 20.-28.srpna za finanční podpory např. Ministerstva kultury ČR, kraje Vysočina, Města Humpolec a dalších. Promítalo se v humpoleckém kině a večer na Orlíku. Festival doprovázel odborný seminář. Jednotlivá promítání shlédlo na 700 osob.
18.září byl hradní areál zdarma otevřen veřejnosti v rámci Dnů Evropského kulturního dědictví, přišlo asi 50 zájemců.
V období běžného návštěvnického provozu (mimo kulturní pořady) v tomto roce navštívilo přes 5000 platících návštěvníků.
I letos zaznamenal hradní areál čirý stavební ruch. Z prostředků města a dotace Fondu Vysočiny byl do brány horního hradu postaven nájezd pro tělesně méně zdatné spoluobčany, dokončovaly se práce na zastřešení objektu obdélné bašty dolního hradu naproti vstupní bráně. Celkové dokončení těchto prací je plánováno s ohledem na finanční možnosti v roce 2007. Vnější vzhled objektu je kompromisem mezi majitelem, projektantem a památkovým ústavem.
V měsíci srpnu byly prováděny přípravné archeologické práce na stavební opravu poškozené západní hradební zdi dolního hradu. Odhalen byl z větší části obrys přístavku a další drobné stavebně historické detaily z období výstavby západní hradby. Drobné archeologické práce byly také prováděny v suterénu zastřešené obdélné bašty, kde bylo objeveno zasypané schodiště vedoucí na úroveň původní kamenem dlážděné podlahy. Drobnou sondou v prostoru první hradní brány v rámci příprav dalších projekčních prací byly odhaleny pozůstatky zatím neznámé stavební konstrukce, jejíž účel bude prozkoumán v rámci dalších aktivit při opravě elektroinstalací na hradě v roce 2005. Archeologické práce byly prováděny Okresním muzeem Orlických hor Rychnov nad Kněžnou a archeologickým ústavem AVČR Praha.
Následně v měsíci září a říjen proběhlo vlastní stavební zabezpečení obnovené západní hradby. Práce byly prováděny částečně svépomocí panem Otou Prokopem, který je již čtvrtým rokem správcem a kastelánem hradu Orlík.
Zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem by časem mohla přilákat ještě více turistů než dosud. Spolu s dalšími dvěma desítkami měst vstoupil i Humpolec do nadnárodního projektu „Středověké památky na pomezí Čech a Moravy“. Pokud se nově vytvořenému účelovému svazku podaří získat peníze z Evropských fondů, dostanou města peníze na své památky.
Zřícenina hradu Orlík, se kterou do projektu vstupuje město Humpolec, by tak mohla získat až sedmdesát procent z téměř čtyř milionů. Za tuto částku by město chtělo pod hradem vybudovat parkoviště, dokončit provozní
objekt, opravit vstupní bránu, dodělat stálou expozici na hradě a vylepšit cestu na hrad. Do budoucna by Orlík mohla zdobit i rozhledna.
Film o Gustavu Mahlerovi
„Po stopách Gustava Mahlera Vysočinou“ – tak se jmenuje film, který nedávno natáčela v našem kraji Česká televize, studio Ostrava. Na jeho financování se podílel Kraj Vysočina a Česká televize, scénář připravili Šárka Horáková, Jiří Rychetský a Zdeněk Poukar. Tak jako v podobných poznávacích pořadech i zde texty a rozhovory namlouval známý pražský herec Miroslav Vladyka. Film režiséra Jana Nováka zachycuje všechna místa Kraje Vysočina, ve kterých G.Mahler pobýval, včetně jejich dalších zajímavostí, tedy Kaliště, Ledeč nad Sázavou, Želiv, Humpolec a Jihlavu.
Publikace Josefa Kubů
Zásluhou Krajské knihovny v Havlíčkově Brodě, Města Humpolec a dalších sponzorů vyšla publikace humpoleckého spoluobčana pana Josefa Kubů nazvaná „Těm, kteří nezažili… O těch, kteří zažili…
Toto dílo popisuje hrůzné zážitky z denního života nuceně nasazených v německém válečném průmyslu z území Evropy obsazených nacisty za II.světové války. Dílo bylo recenzentně posouzeno Svazem českých bojovníků za svobodu, Obcí legionářskou i Státním ústředním archivem jako velice cenná práce.
Plesová sezóna v Humpolci
V letošní plesové sezóně se ve Spolkovém domě konalo celkem 16 plesů:
9.1. Lékárnický ples
10.1. Maturitní ples - Gymnázium
16.1. Maturitní ples – Zemědělská škola
17.1. Ples DH Dekor
23.1. Maturitní ples – SOU Obchodní
24.1. Myslivecký ples
30.1. Maturitní ples – Gymnázium
6.2. Rybářský ples
14.2. Ples – Automotoklub
20.2. Ples – Gymnázium
27.2. Lékárnický ples (maškarní)
28.2. Hasičský ples
5.3. Maturitní ples – SOU Obchodní
6.3. Sportovní ples
12.3. Maturitní ples – Technické učiliště
19.3. Muzikantský ples
Církev
Tříkrálová sbírka
V lednu 2004 se již počtvrté v celé republice uskutečnila Tříkrálová sbírka. Veškeré finanční prostředky, které koledníci vyberou, putují na celostátní konto České katolické charity. Třicet pět procent z částky zaslané příslušnou Oblastní nebo Farní charitou zůstává na účtu ČKCH, kde jsou tyto finance připraveny k poskytnutí rychlé humanitární pomoci v případě katastrof v ČR i v zahraničí. Šedesát pět procent z částky vybrané v ČR i v určené oblasti se vrací zpět na realizaci charitních projektů, které musí být projednány a schváleny komisí Diecézních charit. V roce 2001, kdy se konala první sbírka, bylo v našem vikariátu vybráno do tříkrálových pokladniček 322.516 Kč, příslušný podíl byl využit například na pomoc domovu důchodců Blahoslavené Bronislavy. V roce 2002 vybrali koledníci 593.828 Kč, například byl vybaven a zajištěn provoz Denního stacionáře Petrklíč pro děti a mládež s mentálním postižením v Ledči nad Sázavou. V roce 2003 se vybralo 957.524 Kč, peníze byly použity na zřízení denního stacionáře Klub Astra pro seniory v Humpolci.
10.ledna v 9.15 hodin se na humpoleckém Horním náměstí před Děkanským úřadem rozsvítila Betlémská hvězda a z dalekých zemích přijeli na koních Tři králové, aby přivítali malého Ježíška, který se narodil v Betlémě. Přivezou mu vzácné dary – zlato, kadidlo a myrhu. Poté bude následovat již tradiční Tříkrálová sbírka. Skupinky třech králů navštívily domácnosti, popřáli štěstí, zdraví, dlouhá léta a těmito dary je obdarovali. Vybrané peníze – 84.075 Kč budou opět použity na zřízení, rozšíření a zajištění provozu pečovatelských služeb ve vikariátu.
Domov blahoslavené Bronislavy
Domov důchodců blahoslavené Bronislavy patří řádu premonstrátek, nachází se v domě se secesní výzdobou a barevnými vitrážemi ve Školní ulici. V budově je kaple, velká společenská místnost a rozměrná vstupní hala. V domově nyní žije třiatřicet lidí, kteří zde mají téměř rodinné zázemí. Nejstarší seniorka zde nedávno oslavila 97 let.
Konec roku a sváteční atmosféru zde dokreslovala vánoční výzdoba, ke štědrovečerní večeři zasedlo třicet seniorů, ostatní byli ve svých rodinách. Podávala se tradiční vánoční jídla, pomáhal i nový ředitel domova Jan Výborný, který vystřídal dosavadní dlouholetou ředitelku Ing. Jaroslavu Ciznerovou.
Místní skupina České křesťanské akademie
V tomto roce proběhlo pro zájemce celkem pět přednášek:
27.února: Víra a umění, přednášel P.ThMgr. Jakub Med, O.Praem
26.března: Tištěné slovo ve světě médií, přednášel Jan Paulas, zástupce šéfredaktora Katolického týdeníku
23.dubna: Člověk a společnost, přednášela Lucie Vopálenská, publicistka
26.října: Křesťané v dnešním světě, přednášel Mons. Václav Malý, světící biskup pražský
28.listopadu: Radostné adventní očekávání – literárně hudební pásmo o nastávající adventní době
Nechyběla ani akce pro děti, ve dnech 21. – 23.května se uskutečnil již tradiční víkendový pobyt na chalupě Bělice u Kališť.
Církev římskokatolická
Podle posledního sčítání lidu se v Humpolci k této církvi hlásilo 50% občanů.
Nedělní bohoslužby pátera Mariana Sokola navštěvuje v průměru 450 věřících.
Církev československá husitská
Náboženská obec má v Humpolci celkem 159 členů, z toho je 87 žen a 72 mužů.
Významnou událostí pro všechny byla návštěva patriarchy ThDr. Jana Schwartze, který přijal pozvání na vikariátní shromáždění kraje Vysočina v Humpolci 26.června.
Pravidelné schůzky se konají každou druhou a čtvrtou neděli v měsíci ve
Sboru Jana Želivského.
Hospodářský život
Rodinný pivovar Bernard
Humpolecký pivovar byl založen v roce 1597, v roce 1991 byl privatizován. Od roku 2000 je akciovou společností a vlastní Sladovnu Bernard v Rajhradě u Brna s roční produkcí šesti a půl tisíc tun kvalitního sladu. V letošním roce uvařil pivovar nejvíce piva za posledních deset let.
Tradiční sortiment výrobků pivovaru je 7 druhů piva, výstav pivovaru byl v tomto roce 127,7 tisíc hektolitrů nepasterizovaného piva Bernard, meziroční nárůst byl 4%.
Pivo Bernard se točí v 1600 restauracích v ČR a 180 restauracích na Slovensku, kde export přesáhl 6,5 tisíc hektolitrů. Dále se vyváží do SRN, Švédska, Chorvatska a Ruska. Pivovar zaměstnává 90 pracovníků v Humpolci a 24 ve sladovně v Rajhradě.
V tomto roce získal pivovar jedenáct ocenění:
- 1.místo Česká pivní pečeť v Táboře, Speciální černé pivo 13%,
- Czech Top 100 – nejobdivovanější firma Vysočiny 2004,
- Czech Top 100 – 4.místo v kategorii potravinářský a tabákový průmysl,
- 1.místo Pivo ČR v Českých Budějovicích, Speciální černé pivo 13%,
- 3.místo Pivo ČR v Českých Budějovicích, Speciální světlé pivo OX,
- 2. a 3.místo Odborná degustační soutěž v Žatci, Speciální černé pivo s přísadou jemných kulturních kvasinek,
- 3.místo Odborná degustační soutěž v Žatci, Polotmavý ležák Bernard,
- 3.místo Novinářská anketa „Naše pivo 2004“ v Praze, kde hlasovalo přes sto novinářů a značka Bernard se zařadila mezi nejpopulárnější piva v ČR,
- 3.místo Sdružení přátel piva, Černá Hora, Polotmavý ležák Bernard a Sváteční ležák Bernard s přísadou jemných kulturních kvasinek.
V roce 2004 pivovar celoročně podporoval Fotbalový klub Humpolec, AMK Zálesí Humpolec, byl partnerem zimního turnaje Bernard Cup, podzimního Setkání mistrů a partnerem dalších sportovních oddílů.
5.března pivovar uspořádal První český seminář o vlivu alkoholu na lidské zdraví. 6. a 7.srpna proběhl 10.ročník Pivních slavností v Humpolci. 6.listopadu se ve Spolkovém domě konal 4. ples Rodinného pivovaru Bernard.
Humpolecké strojírny a.s.
V roce 2004 zaměstnávaly Humpolecké strojírny 317 lidí a podnik výrazně investoval do technologií.
Připomeňme si stručnou historii Humpoleckých strojíren, začneme rokem:
1952: V prostorách bývalé textilky pana Smrčky se zahajuje výroba munice v rámci Adamovských strojíren, s.p.
1957: Zahájila se výroba závěsných tažných nakladačů určených pro zemědělskou výrobu.
1964: Podnik se začleňuje do Agrostroje Pelhřimov.
1969: Vznikají samostatné Humpolecké strojírny jako výrobce nakladačů, počet zaměstnanců dosahuje 800.
1972: Humpolecké strojírny vstupují do koncernového podniku Agrozet, koncern zemědělského strojírenství Brno jako Agrozet Humpolec.
1975: Zahájení výroby čelních nakladačů.
1994: V rámci druhé vlny privatizace vznikají Humpolecké strojírny Humpolec, akciová společnost.
1998: Humpolecké strojírny vstupují na trh s novou řadou čelních nakladačů oceněných na Techagru 98 zlatou medailí Grand Prix – pod obchodním označením Trac-Lift a končí výroba závěsných tažených nakladačů.
1999: Celý závod se sestěhoval do areálu Pražská ulice.
Od počátku sedmdesátých let měly Humpolecké strojírny až 1000 zaměstnanců a vyráběly výhradně zemědělskou techniku – závěsné a čelní nakladače pro trhy tehdejšího Československa, NDR, Polska a Maďarska. Od poloviny devadesátých let lze výrobní a prodejní aktivity podniku rozdělit na dvě základní oblasti:
- výroba a prodej strojního zařízení vlastní konstrukce
- výroba komponentů pro velkoodběratele
V letech 1998-2000 došlo k zásadní změně v obchodní politice a sortimentu výroby, kdy se Humpolecké strojírny zaměřily především na rozvoj obchodních vztahů v oblasti výroby komponentů s významnými zahraničními společnostmi: Agro Co (výrobce traktorů Fendt), Jungheinrich Ag. (výrobce vysokozvižných vozíků), Still Wagner (výrobce vysokozvižných vozíků, součást holdingu Linde).
V kooperační výrobě jsou Humpolecké strojírny specializovány na výrobu obráběných svařenců včetně bezpečnostních dílů.
Od roku 1998 se strojírny staly dodavatelem čelních nakladačů pro výrobce traktorů Fendt, který jako jeden z mála světových výrobců traktorů prodává nakladače jako součást traktoru. Tímto dlouhodobým kontraktem se Humpolecké strojírny dostávají s nakladačem na nejvyspělejší světové trhy v rámci prodejní sítě Fendt.
Dlouhodobou prioritou podniku je zachování maximálního možného podílu výroby nakladačů, která historicky patří do programu Humpoleckých strojíren a nově výroby dílů pro vysokozvižné vozíky.
DH Dekor
Dřevozpracující družstvo Lukavec rozjíždí nový provoz v humpolecké dceřinné společnosti. Podnik za několik desítek milionů korun přestavěl starý areál a instaloval do něj stroje na výrobu nábytkových dílců a vytvořil tak 50 nových pracovních míst. Podnik nyní zaměstnává celkem 750 lidí, z toho 200 právě v dceřinné firmě DH Dekor Humpolec. Výrobce dřevotřískových desek si od nového provozu slibuje rozšíření prodeje do vzdálenějších zemí.
Technické služby Humpolec, s.r.o.
Technické služby Humpolec s.r.o. vznikly 6.ledna 1996 z příspěvkové organizace zapsáním do obchodního rejstříku vedeného Krajským soudem v Českých Budějovicích.
Předmětem podnikání je podnikání v oblasti nakládání s odpady, čištění a údržba veřejných prostranství a zeleně, silniční motorová doprava, provádění prací zemními a stavebními mechanizmy, koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje, montáž, oprava a údržba vyhrazených elektrických zařízení, podnikání v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady, výroba a rozvod tepla, skladování zboží a manipulace s nákladem.
Jednatelem společnosti byl jmenován Pavel Trnka. V Technických službách pracovalo v tomto roce 44 stálých pracovníků, 8 důchodců na nepravidelnou výpomoc a 3 ostatní pracovníci na sezonní práci Úřadem práce Pelhřimov. Celkové náklady na provoz v roce 2004 byly 43.531 mil.Kč, výnosy 42.566 mil.Kč.
Svoz pevného domovního odpadu je prováděn dvěma popelovými vozy nejen v Humpolci a ve spádově příslušných obcích, ale dle požadavků a dohod i v obcích dalších. Celkem je ve městě týdně vyváženo 2 800 nádob na odpady o obsahu 110 litrů a 200 kontejnerů o obsahu 1 100 litrů.
Peněžnictví
Finanční ústavy v Humpolci zůstaly v tomto roce nezměněny. Jsou to i nadále:
Česká spořitelna a.s.
Komerční banka a.s.
GE Capital bank a.s.
Akce realizované městem Humpolec
Stavební úřad Humpolec
Stavební úřad MěÚ Humpolec vydal v roce 2004 pro Město Humpolec a jeho místní části celkem 425 správních rozhodnutí, například:
- bylo povoleno 14 novostaveb rodinných domků
- 6 bytů bylo povoleno v přístavbách stávajících rodinných domů
- 21 bytů bylo povoleno v přístavbě domu s pečovatelskou službou
- byla povolena stavba nového bytového domu s 20 byty
- v Humpolci a jeho místních částech bylo dokončeno 6 nových rodinných domků
- v roce 2004 byla povolena i zkolaudována nová prodejna obuvi přistavěná k rodinnému domu čp. 599 v Masarykově ulici
- bylo povoleno i dokončeno zastřešení ledové plochy
- byla zahájena i dokončena úprava odstavné plochy pro automobily na Horním náměstí vedle fary
- jeden rok po zahájení výstavby byl povolen zkušební provoz v závodě na řezání a lisování plechů v ulici Pražská pro firmu Steel Service Center s.r.o. Praha
- byla dokončena první část rekonstrukce přízemí objektu čp. 439 v ulici 5.května na prodejnu a kadeřnictví
- byla dokončena část celkové rekonstrukce objektu čp. 582 v ulici Hálkova (byt v podkroví.
Ve městě došlo k jednotnému označování objektů čísly popisnými – jednotné označení modrými smaltovanými tabulkami s bílým písmem a objektů s evidenčními čísly – červené smaltované tabulky s bílým písmem pro řadové garáže a rekreační chaty.
Pro nově zahájenou výstavbu rodinných domů byla v lokalitě mezi ulicemi
Zahradní a Blanickou pojmenována nová ulice „ Větrná“.
Odbor místního hospodářství
Odbor místního hospodářství Městského úřadu v minulém roce provedl následující akce:
- Rekonstrukci kotelny ve Zvláštní škole (výměna kotlů, které nesplňovaly emise) v celkové částce 652.000,-Kč.
- Rekonstrukci kotelny na poliklinice v částce 1 291.785,-Kč.
- Rekonstrukci plynové kotelny a rozvodů ÚT v bytovém domě čp. 1236 a 1239 v Družstevní ulici v částce 1 397.723,-Kč.
- Rekonstrukci sociálního zařízení ve Smuteční obřadní síni v částce 421.892,-Kč.
- Rekonstrukci střešního pláště Domu dětí Na Skalce ( položení nového fóliového systému Sika) v částce 199.500,-Kč.
- Rekonstrukci kapličky v Plačkově (položení izolace proti spodní vodě, opravy omítek, položení dlažby) v částce 104.405,-Kč.
- Stavební úpravy OV Krasoňov (rekonstrukce suterénu a části 1.nadzemního podlaží) v částce 396.032,-Kč.
- Stavební úpravy ZUŠ ve školní ulici (částečná rekonstrukce v suterénu a rekonstrukce sociálního zařízení v 1. nadzemním podlaží v částce 300.634,-Kč.
- Sdružená vodovodní přípojka a likvidace odpadních vod z bývalé školy v Krasoňově (napojení školy a tří dalších uživatelů na vodovod a vybudování septiku u školy pro potřeby občanského výboru) v částce 171.122,-Kč.
Živnostenský úřad
Vstup do Evropské unie přinesl také Živnostenskému úřadu řadu změn. Jeho pracovníci se intenzivně připravovali na tzv. Euronovelu živnostenského zákona, která svým pojetím zapadá do koncepce obdobných právních norem členských států. Zjednodušil se vstup státních příslušníků zemí EU, jsou uznávány odborné kvalifikace získané v domovských státech, vstup do podnikání není pro příslušníky zemí EU podmíněn zápisem v obchodním rejstříku. Prostor pro naše i zahraniční občany se otevírá ve všech členských zemích také díky ustanovení o dočasném poskytování služeb na území druhého státu, k jejichž provozování je oprávněn na území svého státu.
Po prvním květnu nastalo období doškolování a rozsáhlých transformací, které vyplynuly z Euronovely živnostenského zákona. Na pracovníky humpoleckého obecního živnostenského úřadu přešla též agenda zemědělských podnikatelů, kteří se začali registrovat podle nových podmínek. Stávající soukromě hospodařící rolníci se mohli přeregistrovat.
Nejpodstatnější změnou, která se v práci živnostenského úřadu objevila, bylo zahájení postupného přechodu na nové programové vybavení v rámci tzv. „Zjednodušení administrativy pro podnikatele“, která je jednou z hlavních priorit snažení živnostenských úřadů. Do konce února roku 2005 se objeví na obecních živnostenských úřadech označení „Centrální registrační místo“. Co se pod tímto názvem skrývá? Vláda svým Usnesením č.1006 ze dne 20.10.2004 schválila projekt „Zjednodušení administrativních postupů při vstupu a v průběhu podnikání“ (ZAP). Princip spočívá ve vytvoření již zmíněných Centrálních registračních míst na obecních živnostenských úřadech. V první etapě budou podnikatelé moci získat na ŽÚ formuláře potřebné ke vstupu do podnikání, a to nejen z oblasti živnostenského podnikání, ale i z oblasti registrace na Finančním úřadu, Okresní správě sociálního zabezpečení a Úřadu práce. Pracovníci živnostenských úřadů se odborně školí tak, aby mohli pomoci podnikatelům při vyplňování těchto formulářů.
Do dalších etap (v letech 2006-2007) se připravují legislativní změny, které umožní další zjednodušení systému registrace, která bude probíhat na jednom místě, navíc podnikatel již nebude muset zvlášť dokládat výpis z Rejstříku trestů, potvrzení o bezdlužnosti a podobně.
Připravuje se on-line propojení agend jednotlivých úřadů. Tomu odpovídá i zavedení nového systému Registru živnostenského podnikání postupně na všechny obecní živnostenské úřady v roce 2005.
Cílem projektu je oběh dokladů mezi úřady, ne jako doposud obcházení úřadů podnikateli. Pracovníci obecních živnostenských úřadů se na realizaci těchto projektů intenzivně připravují a doufají, že tyto kroky usnadní podnikatelům jejich administrativní zatížení a přinesou očekávaný efekt.
V roce 2004 bylo zaregistrováno 288 nových podnikatelů, provedeno 328 změn průkazů živnostenských oprávnění, 622 živnostenských oprávnění bylo přerušeno, 470 provozoven bylo odhlášeno nebo změněno, zaregistrováno bylo 292 odpovědných zástupců. Na správních poplatcích bylo vybráno 389.280,-Kč.
Odbor zdravotní a sociální péče
Také Humpolec se v roce 2004 potýkal s určitou mírou nezaměstnanosti, její průběh si přiblížíme v malém přehledu:
V lednu se o práci ucházelo 581 osob, míra nezaměstnanosti byla 7,10%, v únoru 576 – 7,04%, v březnu 581 – 7,10%, v dubnu 533 – 6,51%, v květnu 477 – 5,83%, v červnu 475 – 5,80%, v červenci 520 – 6,35%, v srpnu 526 – 6,42%, v září 517 – 6,31%, v říjnu 489 – 5,97%, v listopadu 484 – 5,91%, v prosinci 523 – 6,39%. Z tohoto přehledu je zřejmé, že nejvyšší nezaměstnanost byla v měsíci lednu, nejnižší v listopadu.
O práci ostatních odborů Městského úřadu v Humpolci bohužel nemůžeme informovat, protože ani po písemném oslovení nebyly pro KRONIKU města žádné informace dodány.
Obyvatelstvo
První občánek města roku 2004
Prvním občánkem roku 2004 se stala Denisa Tichá. Narodila se 6.ledna 2004. Dne 3.3.2004 se na Městském úřadu v Humpolci konala malá slavnost. Rodiče malé Denisy Renáta a Milan Tichý byli přijati starostou Mgr. Jiřím Kučerou a místostarostou Mgr. Romanem Brzoňem, předsedou Komise pro občanské záležitosti.
Evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů
K 31.prosinci 2004 měl Humpolec 10 735 obyvatel. Místní části pak: Hněvkovice 359, Kletečná 159, Krasoňov 241, Lhotka 34, Petrovice 189, Plačkov 174, Rozkoš 273, Vilémov 210, Světlice 153 a Světlický dvůr 50.
K trvalému pobytu se přihlásilo 159 osob, odhlásilo se 161 osob, změna trvalého pobytu v rámci Humpolce byla provedena u 265 osob. Bylo zavedeno 133 evidenčních karet v 15ti letech, správním řízením byl zrušen trvalý pobyt u 21 osob. Celkem bylo přijato 1004 žádostí o výpis z rejstříku trestů.
Narodilo se 84 dětí, zemřelo 130 osob. Uzavřeno bylo 76 sňatků, 33 manželství bylo rozvedeno.
Ve spádových obcích Humpolec žilo k 31.12.2004 6 140 obyvatel.
Celkem bylo přijato 2 458 žádostí na vydání občanských průkazů, vydáno bylo 2 502. Odcizených OP bylo 91, ztracených 158. Skartováno bylo 2 185 OP. 47 OP bylo zasláno k vyřízení na jiné městské úřady. Celkový počet přestupků na úseku OP byl 217.
V roce 2004 bylo přijato celkem 1 668 žádostí na vydání cestovních pasů. Vydáno bylo 1 805 cestovních dokladů, odcizeno bylo 18 a ztraceno 39 cestovních dokladů. Do cestovních dokladů bylo zapsáno 66 dětí, skartováno bylo 1 443 pasů. Na úseku cestovních dokladů bylo řešeno 15 přestupků. Za cestovní doklady a změny trvalého pobytu bylo vybráno 390.690,-Kč.
Komise pro občanské záležitosti
Komise pro občanské záležitosti při městském úřadu navštívila v rodinách, domovech důchodců čp. 210 a čp. 950, CTM Hospital a Domově bl. Bronislavy celkem 149 občanů, kterým předala gratulace, dárkové balíčky a květiny.
80 roků oslavilo v tomto roce 64 občanů, 85 roků 26, 90 roků 20, 91 roků 9, 92 roků 6, 93 roků 10, 94 roků 7, 95 roků 3, 96 roků 1, 97 roků 2 a 98 roků 1 občan. Celkem bylo rozesláno 83 gratulací k 75 narozeninám. Konalo se 12 zlatých svateb a 2 svatby diamantové.
Na městském úřadě proběhlo čtrnáctkrát vítání občánků, kterých se narodilo 84. Celkem bylo uzavřeno 102 sňatků nejen na městském úřadě, ale i církevních.
V matričním obvodu Humpolec zemřelo 243 občanů, z toho v Humpolci 212, v obcích 31.
I v letošním roce členové komise předávali maturitní vysvědčení a výuční listy, loučili se s dětmi v mateřských školách a vítali prvňáčky v ZŠ Hálkova a Hradská.
27.října se konala pietní vzpomínková slavnost na zemřelé. V prosinci se předávaly vánoční dárkové balíčky seniorům v humpoleckých domovech důchodců, letos poprvé pouze pro občany s trvalým pobytem v Humpolci.
Novou akcí bylo pořádání Mikulášské nadílky pro děti 5.prosince na Horním náměstí.
Do roku 2003 tuto akci pořádal Dům dětí a mládeže, který se rozhodl v tomto roce tuto akci již neuskutečnit. Aby tedy nedošlo k přerušení této tradiční a hojně navštěvované podívané, rozhodla se ji Komise pro občanské záležitosti zajistit sama.
Významná výročí roku 2004
František Brzoň
5.října 2004 zemřel ve věku 81 let, po delší těžké nemoci, regionální básník, prozaik, dramatik a publicista František Brzoň.
František Brzoň dlouhá léta působil jako ředitel Školy pro děti s ortopedickými vadami v Lipnici nad Sázavou, posléze jako učitel na dětském oddělení havlíčkobrodské nemocnice, aby celoživotní kantorskou dráhu zakončil v rodném Humpolci.
František Brzoň literárně spolupracoval se svojí manželkou Milenou. Navázali spolupráci s jihočeským rozhlasem v Českých Budějovicích a s jihočeským tiskem. Úspěchu dosáhli v řadě soutěží, jako Literární Horácko v Třebíči, Šrámkova Sobotka, Proseč T.Novákové aj. S jeho tvorbou se mohli pravidelně setkávat čtenáři měsíčníku Zálesí. Poslední jeho společně vydanou publikací s manželkou byl „Vyznavač vesmíru“
Humpolecká veřejnost se s Františkem Brzoněm naposledy rozloučila v sobotu 9.října 2004.
Jiří Vazač
V letošním roce by se dožil 75 let malíř samouk Jiří Vazač. Narodil se 10.ledna 1929 v Humpolci. Vyučil se restaurátorem – pozlacovačem pro údržbu památek. Ve svém volnu se však věnoval aktivně malířství. Zúčastňoval se besed, seminářů a své nejlepší práce posílal do soutěží, kde získaly ocenění v krajských, ale i celostátních soutěží. Následovaly samostatné výstavy v Jihlavě, Českém Krumlově, Šumperku, Českých Budějovicích a naposledy v červnu 1989 v Humpolci.
Tato výstava, uspořádaná k jeho šedesátinám, byla jeho poslední. O dva měsíce později - 26.srpna zemřel.
Karel Vondráček
V měsíci říjnu oslavil své vzácné životní jubileum známý a dlouholetý úspěšný šachový hráč –„žijící legenda humpoleckého šachu“ pan Karel Vondráček. Ten je se svými devadesátinami nejstarším aktivním šachistou v České republice.
Narodil se 29.10.1914 v Dolní Cerekvi u Jihlavy. K šachu se dostal poměrně pozdě, až ve 14ti letech.
Protože se šachy hrají v Humpolci odnepaměti, po jeho příchodu do Humpolce v roce 1935, se ihned zapojil do šachového hnutí, které tehdy bylo výsadou společenské smetánky a začal reprezentovat družstvo Humpolce v šachových soutěžích. Nepřetržitě se také účastnil každoročního přeboru oddílu, pro který je stále velmi užitečný. Za téměř 70 let se stal nejúspěšnějším hráčem v historii humpoleckého šachu. Mnohokrát byl přeborníkem oddílu, sedmkrát okresním přeborníkem, byl prvním nositelem 1.výkonnostní třídy na okrese. Pracoval jako trenér, rozhodčí a okresní klasifikátor, 40 let působil jako člen Krajského výboru jihočeského šachového svazu.
Také letos se v přeboru umístil na třetím místě a za družstvo MC Software Humpolec sehrál v Krajské soutěži družstev Vysočina všech 10 mistrovských utkání a dokázal sedmkrát zvítězit. Výrazně tím pomohl družstvu reprezentujícímu Humpolec k postupu do Krajského přeboru.
Korespondenčně začal hrát pan Vondráček až v roce 1980, po odchodu do důchodu. Dokázal zvítězit v turnaji I.třídy Jihočeského kraje, ve čtvrtfinále přeboru ČSR a ještě v roce 1992 skončil 11. v polofinále přeboru ČR. Při hře čerpá pouze z velkého množství šachové literatury, ostatními často využívaný počítač je pro něho stále velkou neznámou. Přesto dokáže držet krok i s těmi nejlepšími.
MUDr. Ladislav Fischmeister
Dne 13.srpna 2004 byl za přítomnosti kruhu nejbližších příbuzných a známých uložen na hřbitově v Humpolci popel slavného humpoleckého rodáka MUDr. Ladislava Fischmeistera, MD, PhD. Ten byl nejprve po maturitě perzekuován nacisty, pak komunisty a tak v roce 1949 opustil republiku. Lékařskou fakultu dostudoval ve švýcarské Ženevě. Praxi v oboru psychiatrie vykonával nejprve v Kanadě a poté po zbytek života na různých místech v USA. Byl nejen vynikajícím odborníkem v oblasti medicíny, ale také světově uznávaným filatelistou – jeden ze šesti majitelů největší kolekce známek meziválečného Československa. Byl také velkým numismatikem s orientací na Rakousko-Uhersko.
Svoji vlast navštívil opět až v roce 1987, ale po revoluci pak každoročně. Zemřel v roce 2003 ve svém sídle na Floridě těsně po dovršení 80ti let.
Ivan Martin Jirous
Letos v září oslavil šedesátiny Ivan Martin Jirous. Narodil se 23.září v Humpolci. V roce 1970 začal užívat jméno „Magor“. Je básník, výtvarník, publicista, kritik, historik umění, teoretik „druhé kultury“. Od roku 1969 umělecký vedoucí hudební skupiny The Plastic People Of The Universe – „Otec českého undergroundu“. V letech 1963-1969 vystudoval dějiny umění na FF UK, pak pracoval ve čtrnáctideníku Výtvarná práce, jeho vydávání bylo v počínající normalizaci zastaveno na jaře 1971.
Na přelomu 60. a 70. let se stal kritikem Sdružení umělců Křižovnická škola čistého humoru bez vtipu. V té době se živil jako noční hlídač a pomocný dělník. V letech 1970-1974 byl odsouzen na 10 měsíců do vězení za hospodářské nedorozumění s majorem StB ve výslužbě. Po propuštění uspořádal kromě řady ilegálních výstav a koncertů také I.-1974 v Postupicích a II.-1976 v Bojanovicích „Festival druhé kultury v ČSSR“.
V únoru 1975 napsal klíčový text o kořenech a dosavadním vývoji domácí nezávislé kultury „Zpráva o třetím českém hudebním obrození“, v témže roce vydal v samizdatu svou první básnickou sbírku „Magorův ranní zpěv“. V září 1976 byl odsouzen za své kulturní aktivity na 18 měsíců do vězení. Tento tzv. proces s českým undergroundem měl přímý vliv na vznik dokumentu Charta 77, který podepsal hned po návratu z vězení v září 1977.
Po 37 dnech byl zatčen znovu za pobuřování a výtržnictví a odsouzen zprvu na 8, po odvolání na 18 měsíců. V dubnu 1979 se jako esejista a iniciátor ihned zapojil do nezávislého kulturního života. Své texty publikoval zejména v novém samizdatovém časopise Vokno.
Na podzim 1981 byl znovu zatčen a odsouzen na 3,5 roku a k následnému dvouletému dohledu. (Ve Valtickém vězení vznikla sbírka Magorovy labutí písně). Naposledy byl odsouzen k 16ti měsícům za útok na státní orgán a orgán společenské organizace v říjnu 1988. 25.11.1989 mu prezident republiky zbytek trestu prominul.
Ivan Martin Jirous nyní žije na Vysočině v Prostředním Vydří, kde v posledních letech organizuje rockové koncerty.
Jiné organizace
Policie České republiky
V roce 2004 se na plnění úkolů policie ve městě podílelo 15 policistů a k výkonu služby byla používána dvě osobní vozidla Škoda Felicia Combi v provedení „Policie“. Za hodnocené období bylo na OO Policie ČR v Humpolci přijato 1 346 oznámení – v roce 2003 to bylo 1 291, nárůst je tedy 55.
V loňském roce bylo v teritoriu obvodního oddělení spácháno 384 trestných činů, objasněno jich bylo 161. Při jejich objasňování bylo zjištěno celkem 145 z nichž 75 bylo recidivistů, 1 trestný čin byl spáchán nezletilcem, 9 osobami mladistvými a 15 trestných činů spáchaly ženy. Ve 25 případech jednali pachatelé trestných činů pod vlivem alkoholu. Celková škoda, která byla způsobena spácháním trestných činů v roce 2004 byla vyčíslena na částku 14.055 000,-Kč.
Násilných trestných činů bylo spácháno 26, objasněno jich bylo 22. Mravnostní trestný čin byl spáchán 1 a byl objasněn.
Majetkových trestných činů bylo spácháno 264, objasněno bylo 60 z nich. Ostatních trestných činů bylo spácháno 66, objasněno jich bylo 63. Hospodářských trestných činů bylo spácháno 27 a 15 jich bylo objasněno.
V roce 2004 bylo na OO Policie ČR oznámeno nebo zjištěno celkem 1128 přestupků. Z tohoto počtu bylo šetřeno 652 přestupků, zbývající byly policejním orgánem vyřešeny na místě v blokovém řízení v celkové částce 222.000,-Kč.
- Na úseku přestupků před alkoholismem a jinými toxikomaniemi bylo zjištěno 71 přestupků, z toho bylo oznámeno Správnímu orgánu MěÚ Humpolec a OO Policie 64 přestupků, ostatní byly odloženy.
- Na úseku přestupků proti občanskému soužití a proti veřejnému pořádku bylo oznámeno nebo zjištěno 188 přestupků. 118 přestupků bylo oznámeno Správnímu orgánu MěÚ, 28 bylo odloženo, 42 bylo vyřešeno na místě v blokovém řízení v celkové částce 23.000,-Kč.
- Na úseku přestupků proti majetku bylo oznámeno nebo zjištěno 231 přestupků. Správnímu orgánu MěÚ bylo oznámeno 66 přestupků, odloženo bylo 147 a blokově bylo na místě vyřešeno 16 přestupků v částce 13.500,-Kč.
- Na úseku přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu bylo zjištěno 606 přestupků. 197 bylo oznámeno Správnímu orgánu MěÚ, 13 bylo odloženo, blokově na místě bylo vyřešeno 396 přestupků v částce 185.500,-Kč.
Policisty OO Humpolec bylo vyřízeno 1 517 tzv. „běžných písemností“, z tohoto počtu bylo 492 žádostí o doručení doporučených písemností zejména ze strany soudů.
Do Protialkoholní záchytné stanice v Jihlavě a Českých Budějovicích bylo dodáno z důvodu páchání protialkoholního jednání pod vlivem alkoholu celkem 27 osob.
Na zdejší obvodní oddělení bylo předvedeno 22 osob, 68 osob bylo zajištěno. V 18ti případech policisté použili donucovacích prostředků. Také bylo zadrženo 21 osob po nichž bylo vyhlášeno celostátní pátrání a 5 osob bylo dodáno do výkonu trestu odnětí svobody.
Pro zlepšení dopravní situace ve městě městský úřad zakoupil pro OO Policie v Humpolci 8 ks „botiček“ v hodnotě 44.103,-Kč. Ty byly použity v 61 případech a tyto přestupky byly vyřešeny v blokovém řízení v částce 19.200,-Kč. Dále zakoupil digitální fotoaparát v hodnotě 7.932,-Kč k dokumentaci dopravních přestupků.
V roce 2004 také došlo k rozšíření a zkvalitnění záznamů kamerového systému. Díky němu bylo odhaleno 21 přestupků včetně dopravních nehod, kdy pachatelé z místa dopravní nehody bez oznámení ujeli. Dále bylo vyhodnocením kamerového systému zjištěno 6 poznatků k pobytu osob a vozidel, na základě kterých bylo dodatečně objasněno 11 trestných činů. V místech, kde je kamerový systém instalován, došlo v tomto roce ke spáchání pouze 5ti trestných činů.
Policie ČR OO v Pelhřimově a služby Integrovaného záchranného systému v ČR často předvádí jako součást svých preventivních akcí ve městě náplň své činnosti. Přiblížení a představení této činnosti měli možnost shlédnout i žáci MŠ a ZŠ a studenti středních škol Humpolecka. Během programu navštívilo tuto akci 1 750 žáků a spoluobčanů. Dne 28.6. se od 9 hodin v prostorách areálu Zlaté podkovy ŠS Humpolec představili členové Policie ČR, Střední policejní školy v Jihlavě, HZS a RZS, Zásahové jednotky jihočeského kraje.
Bylo možné vidět např. praktické akce vrtulníku, zásah HZS a RZS s následným vyproštěním zraněného z automobilu, zásah z vysokozvižné plošiny. Žáci a studenti si mohli mnohé činnosti vyzkoušet na vlastním těle. Z dalších činností bylo možné vidět práci pyrotechnika, služební zákroky policistů, donucovací prostředky policie, alkoholová detekce, toxikomanie, radar, služební kynologie aj.
Akce se konala díky významné pomoci SZeŠ a ŠS Humpolec ve spolupráci s Městem Humpolec.
Zdravotní služby města Humpolec
V letošním roce vyjela rychlá lékařská pomoc celkem ve 1 276 případech, ošetření poskytla 1 318 pacientům. Z toho: 430 onemocnění, 283 úrazů, 45 intoxikací, 34 psychiatricky nemocných, 1 toxikoman, 8 sebevražd, 139 dopravních nehod.
Lékařské služby první pomoci využilo 3 966 pacientů. Dopravní zdravotní služby ujela letos 256 594 kilometrů a převezla 9 346 pacientů.
Zdravotníci poskytovali své služby také: 6x při autokrosu, 2x Profil Cupu v Humpolci, 1x v Sedlčanech, Poříčí nad Sázavou, Velkém Meziříčí, 2x při Rallye Pelhřimov a Rallye Vlašim, 3x při jezdeckých závodech CCI Humpolec a 3x při Zlaté podkově.
Zájmové organizace
Český rybářský svaz
Rok 2004 zahájili rybáři setkáním vedení organizace s 35 důchodci ve věku nad 65 let. Seznámili se s výsledky minulého roku, plány do roku příštího a dostali malé občerstvení.
Další akcí bylo kácení stromů u rybníka Zábojovec a podél cesty u rybárny, výsledkem bylo několik náklaďáků dřeva do krbu.
Rybářského plesu ve Spolkovém domě se zúčastnilo 231 lidí, v tombole bylo 221 cen a k tomu 12ti kilový sumec, který byl vydražen za 2 200,-Kč. Dobrou náladu nepokazily ani vysoké ceny místní restaurace paní Vaňkové.
6.února bylo zahájeno školení nových členů, kterých se v letošním roce přihlásilo rekordních 37.
Protože rok 2004 byl rokem přestupným, tak se 29.února konal Dětský maškarní karneval, kterého se zúčastnilo 66 dětí a 50 dospělých, hrála Vysočinka, masky byly kouzelné, tombola bohatá – bylo v ní 100 cen. Každé dítě dostalo tácek cukroví a balónek. V březnu se uskutečnila schůzka 35 členů s předsedou.
Jarní výlovy násad začaly 2.dubna výlovem výtažníku. Výroční členská schůze se konala opět v městském kině, zúčastnilo se jí 234 členů. Byli zde oceněni zasloužilí a nejstarší členové MO, čestné členství za dlouholetou práci ve výboru dostal František Štěpán. Vítání jara proběhlo na rybárně 3.dubna, přišlo 50 hostů, většinou opět rybáři.
Nemilou událostí pro místní organizaci bylo udělení pokuty 8 000,-Kč od Odboru životního prostředí v Jihlavě za úhyn několika raků při podzimním výlovu rybníka Rokosák, kdy zůstali na blátě a při nočním mrazíku zmrzli.
Místní organizace ČRS opětovně nárokovala náhradu škod způsobených vydrou říční u Odboru ŽP v Jihlavě. Žádost musí být doložena řadou dokladů o vlastnictví, fotodokumentací, znaleckými posudky apod. Za způsobené škody byla poskytnuta finanční náhrada.
Průběžně se pracuje na přípravě obnovy rybníka Hadina, byl již zpracován investiční záměr a na dodavatele stavby byla výběrovým řízením vybrána firma Agos Pelhřimov. Náklady na stavbu se vyšplhaly na 23 milionů korun.
Největší kulturní akcí roku 2004 byly rybářské závody a zábavný den pro děti na rybníku Dusilák a pro dospělé na rybníku Dvorák. Dospělých závodníků bylo rovných 100 a dětí 46. Ceny byly hodnotné, nechyběly poháry, srnec a živé sele. Večer následoval country bál s posezením a pečením tří selat.
V červenci dostala MO ČRS nabídku k odkoupení rybníků Peruš a Trdlo za 6 milionů korun. Mimořádně svolaný výbor odkoupení rybníků schválil, ale má k dispozici pouze 1,5 milionu korun a o získání zbytku peněk se intenzivně jedná. Bezúročnou půjčku 500.000,-Kč poskytly MO Pelhřimov a územní svaz v Českých Budějovicích, ale stále ještě peníze chybí.
Dne 8.září uzavřela MO ČRS v Humpolci kupní smlouvu na odkoupení ideální poloviny rybníků Peruš a Trdlo za cenu 3 miliony korun, které jsou splatné ihned s předkupním právem na odkoupení druhé ideální poloviny za další 3 miliony korun, které musí být zaplaceny do konce roku 2007. Je to největší investice od založení rybářského spolku v roce 1908.
10.listopadu zastupitelstvo města Humpolec schválilo na výstavbu rybníka Hadina poskytnutí bezúročné půjčky ve výši 3 miliony korun splatné do roku 2010. Tato vodní plocha o rozloze téměř 11 hektarů má v Humpolci sloužit pro sportovní rybolov.
V tomto měsíci také z výboru MO odstoupil Pavel Pipek a na funkci místopředsedy byl jmenován Jindřich Řehoř.
Letošní zájezd, kterého se zúčastnilo 38 lidí, se uskutečnil do Mikulova a Lednice.
Při tradičních Rybích hodech nejen pro členy, ale i veřejnost, se prodalo téměř 1000 porcí různě upravených ryb, „Mikulášská“ proběhla v klubovně za účasti asi 50 lidí, hrála opět Vysočinka.
Koncem roku měla MO podle prodaných známek 529 dospělých členů, 35 mládeže 16-18 let a 79 dětí do 15ti let. Do kroužků jich dochází pouze 20, protože poplatek za účast v kroužku v Domě dětí ve výši 450,-Kč se zdá rodičům vysoký. Při odevzdávání povolenek byla všem členům předána výzva k poskytnutí bezúročné půjčky (minimálně 1 000,-Kč) do roku 2010 na zaplacení části kupní ceny za Peruš a Trdlo, kdy je třeba vybrat alespoň 500 000,-Kč. Do konce roku 2004 bylo vybráno 63 000,-Kč.
Protože tento rok nebyl pro chov ryb příliš příznivý a značné škody na obsádkách způsobili predátoři a pytláci, bylo na všech 30ti chovných rybnících a 3 pstruhových kapilárách odchováno např. celkem 401q kapra, 11,5q lína, 2q bílých ryb, 13q plotic, 195 000 kusů jednoletého candáta aj.
Bylo vydáno celkem 577 MP povolenek, pstruhových pak 49. Celková tržba za všechny byla 368.275,-Kč, což je pokles oproti minulému roku o 29.230,-Kč.
Hospodaření organizace skončilo v roce 2004 přebytkem 505.311,-Kč, náklady celkem činily 1.943 756,-Kč a celkové tržby byly 2.449 067,-Kč. Celkové tržby za ryby byly ve výši 1 901 119,-Kč, na mzdách a odměnách bylo vyplaceno 328.770,-Kč.
Svaz důchodců ČR
Místní organizace Svazu důchodců ČR Humpolec měla ke konci roku 412 členů, nových členů přibylo 12, odešlo 32. Proběhla 1 výroční schůze, které se zúčastnilo 91 členů a 11 schůzí výboru MO.
Během celého roku byly pro seniory pořádány řady akcí, jmenujme například:
- Setkání 52 seniorů s představiteli města.
- Beseda o plánované rekreaci v roce 2005, účast 67.
- Přednášky o zdraví a výživě Pharm Štěchy, Zajímavosti Humpolecka a Slavní rodáci prof. J.Rychetského, O Kanadě MUDr. E.Kubíčkové, Máme rádi květiny M.Řehořkové, videoodpoledne J.Valenty.
Senioři společně navštívili Janáčkovo divadlo v Brně, proběhla každoroční akce oslav Dne seniorů ve Spolkovém domě. Tradiční výstavy výrobků a prací seniorů v dubnu se jich zúčastnilo, navštívilo ji 194 návštěvníků. 44 seniorů se zúčastnilo zájezdu do Lednice a vinného sklepa Blučina, 309 zájemců se zúčastnilo 37 vycházek vedených M.Novákovou. Ve dnech 28.3. – 30.4. se 90 seniorů rekreovalo v Mariánských lázních.
Během roku 2004 proběhlo pravidelné kondiční cvičení pro starší ženy. Věkový průměr byl 62 let. Cvičilo se jedenkrát týdně v tělocvičně ZŠ Hálkova, účast byla 1 080 cvičenek. Dalším cvičením 2 hodiny týdně bylo cvičení jógy, kterého se zúčastnilo celkem 40 zájemců, jsou zde zastoupeni i muži. Při cvičení jógy se během roku uskutečnily dva semináře, jeden vedla cvičitelka z Hamburku, druhý z Kroměříže. Obě cvičení vedla členka Svazu důchodců MUDr. E.Kubíčková, která měla také pro cvičence obou skupin přednášku o významu a vlivu cvičení na zdraví člověka v každém věku.
Pokračovaly vzdělávací akce „Cyklus přednášek pro třetí věk“ ve spolupráci s humpoleckým gymnáziem, šesti lekcí se zúčastnilo 129 seniorů.
Konec roku uzavřelo vánoční setkání 123 seniorů s programem a taneční zábavou.
V letošním roce místní organizace obdržela od humpoleckého městského úřadu finanční dotaci 5 000,-Kč. I nadále pracuje při sociálním odboru MěÚ jako poradní orgán Rada seniorů, je zde zastoupen Svaz důchodců a Svaz tělesně postižených, předsedkyní je paní D.Andrýsková.
Seniory je také oceňováno zasílání blahopřání ke kulatým narozeninám a to od 70 let věku. Informování členů o činnosti je dobrá, každý člen obdrží domů tištěný program o činnosti, ve městě jsou využívány dvě vývěsní skříňky, plánované akce jsou zveřejňovány v měsíčníku Zálesí.
Svaz tělesně postižených
Také tento rok byl bohatý na různé kulturní a společenské akce. Nový rok přivítali členové svazu v Klubu při hudbě a občerstvením, které sami donesli. V březnu se konala velmi zajímavá akce, paní Řehořková se podělila se svými zážitky z květinové burzy v Holandsku, bylo možné shlédnout i videozáznamy.
V červnu vyjeli členové svazu do Kutné Hory, prohlédli si Svatou Barboru, nechyběl dobrý oběd a hudební doprovod pana Dítěte. V září proběhl 12ti denní rekondiční pobyt OV STP Pelhřimov ve Žďáře nad Sázavou.
Výroční členská schůze se konala 7.dubna v zemědělské škole, zúčastnila se jí řada hostů, představitelů města, např. Mgr. Jiří Kučera, starosta, místostarosta Ing. Křišťan, Ing. Fiala z Odboru zdravotnictví a sociálních věcí a další. Lékárna „U Bílého anděla“ poskytla členům, tak jako každoročně, 10 injekcí proti chřipce v hodnotě 2 000,-Kč. Pokračovaly také celoroční akce – tělesné cvičení v tělocvičně gymnázia a pravidelné středeční schůze v Klubu MěKIS.
Svaz tělesně postižených v Humpolci měl k 31.12.2004 evidován 120 členů.
Český svaz včelařů
Humpolecká základní organizace Českého svazu včelařů měla v roce 2004 148 členů s 1 386 včelstvy a jednou právnickou osobou, kterou je Školní statek v Humpolci s 15ti včelstvy. Činnost organizace byla směřována v oblasti opylování nejvíce v dosahu stabilních stanovišť, ať se jedná o zemědělské plodiny nebo snůšku z lesa. Za snůškou bylo přesunuto celkem 33 včelstev a za opylováním zemědělských plodin celkem 19 včelstev. Nejvíce včelařů – 66 je do 5ti včelstev, 40 do 10ti, 17 do 15ti, 18 do 30ti 7 včelařů je do 100 včelstev. Množství vykoupeného medu bylo dle výkazů od členů organizace 4 805 kg a medná snůška ve výši 20 kg.
V oblasti chovatelské byla schválena dotace na včelí matky z vyšších chovů, místními členy bylo v tomto roce vychováno 530 matek.
Velký pokrok byl udělán v oblasti ochrany včelstev při léčení proti varroáze, kde za pomoci dotace byly zakoupeny kompresory a aerosolové vyvíječe v počtu šesti kusů. Dále bylo zajištěno líčení pásky Gabon a destičkami s mravenčí kyselinou.
V tomto roce se konalo 6 výborových a jedna výroční schůze s účastí 73 členů. Uskutečnil se jeden včelařský zájezd, jedna odborná přednáška a byla provedena výplata dotace a státního příspěvku na zazimovaná včelstva, která obsahují víc jak 7 rámků.
O práci včelařů se zajímá také Krajský úřad v Jihlavě, pro který předseda pan Bártl vypracoval „Studii o stavu včelařství“. Zlepšil se také časopis „Včelařství“, který členy informuje o různých vyhláškách, nařízení a právních otázkách.
Český zahrádkářský svaz
Základní organizace svazu v tomto roce neorganizovala žádnou veřejnou akci. Na výroční členské schůzi byl na dobu 5ti let zvolen nový výbor a revizní skupina, předsedou je i nadále František Kalaš, hospodářkou Marie Fialová, jednatelkou Alena Zabloudilová. Vedoucím revizní skupiny je Jaroslav Hloušek.
Současný stav pozemků ČZS je následující: lokalita Rybníček nadále zůstává v nájmu, kdy jsou uzavřeny nájemní smlouvy s několika vlastníky, jedná se o 37 zahrádek. V lokalitě Okružní je 35 zahrádek v osobním vlastnictví členů a na 10 zahrádek jsou uzavřeny nájemní smlouvy s vlastníky.
Zahrádkář
K 31.1.2004 mělo toto zájmové sdružení 75 členů, z toho 31 žen a 44 mužů. Předsedkyní je Miroslava Řehořková, výbor má 9 členů: M.Sedláček, místopředseda, H.Jančičková, jednatelka, J.Volek, pokladník, M.Rázková, matrikářka, K.Štěpánová, K.Maleček, kulturní referenti, V.Krupička, předseda revizní komise a člen Z.Tégl.
Zahrádkář v tomto roce pořádal členskou schůzi, zájezdy, prováděla se poradenská služba pro členy, ale i nečleny základní organizace. Svazu důchodců a jiným organizacím jsou pořádány přednášky s ukázkami např. suché vazby apod.
Veterán Klub Úsobí
V sobotu 31.července se konal další ročník „závodu“ veteránů, který organizuje Veterán Klub Úsobí a pan František Jokl z Humpolce. Počasí nadšencům přálo a tak v 10 hodin mohl být závod na Horním náměstí v Humpolci odstartován. Přítomné veterány pozdravil jménem humpoleckého městského úřadu také místostarosta Mgr. Roman Brzoň. Pak již následovaly starty po časových odstupech.
Celý tento závod vlastně není závodem v pravém slova smyslu, spíše to je setkání lidí se zápalem pro staré vozy a motocykly. Pan Jokl každý rok vybírá novou trasu po krásných zákoutích a silničkách našeho regionu. Řidiči pak jedou po tzv. itineráři a po cestě plní různé záludné úkoly. Letošní cíl byl na zámku a restauraci v Okrouhlici. Této akce se zúčastnilo 18 vozidel a 17 motocyklů z celé České republiky.
Sport
Zimní hokejový stadion v novém
Letošní rok byl pro hokejové dění v Humpolci velkým zlomem. Díky pochopení Města Humpolec a snaze TJ Jiskra se podařilo zastřešit zimní stadion a vytvořit tak skvělé podmínky pro lední hokej. Splnil se tak sen mnoha generací hokejistů a funkcionářů.
Tento historický den nastal 10.prosince 2004, kdy byl v 11 hodin nový zimní stadion slavnostně otevřen, následně pak 11. prosince v 15.30 hodin došlo ke slavnostnímu otevření pro veřejnost. Za účasti Mgr. Jiřího Kučery, starosty, Mgr. Romana Brzoně, místostarosty a Ing. Jiřího Vališe, předsedy TJ Jiskra Humpolec a představitelů oddílu ledního hokeje byli odměněni zasloužilí funkcionáři za dlouholetou práci pro tento oddíl. Poté již bývalý hokejový trenér a reprezentant ČR Josef Augusta vhodil čestné buly.
450ti divákům pak předvedlo své hokejové umění téměř 40 žáčků různých věkových kategorií.
Zastřešení zimního stadionu předcházela řada jednání Zastupitelstva města:
17.prosince 2003 na 8.zasedání ZM místostarosta Ing. Křišťan předložil návrh „Účelová dotace“ podložený dopisem TJ Jiskra Humpolec se žádostí o poskytnutí finančního příspěvku nenávratné účelové dotace na pořízení projektové dokumentace ve výši 500.000,-Kč. Na stejném zasedání ZM bere na vědomí informaci o možném postupu zastřešení a schválilo finanční spoluúčast v případě získání státní dotace TJ Jiskra Humpolec. Na 10.zasedání ZM Humpolec byla TJ Jiskře schválena půjčka 10 milionů korun na zastřešení ledové plochy. Na 11.zasedání dne 23.6.2004 byl projednáván stejný návrh, ale ve složitější situaci vzhledem k tomu, že stavba zastřešení ledové plochy se zvýší již na 17 milionů korun vzhledem k 19%DPH. Po dlouhé diskusi zastupitelů byl ze čtyř variant řešení odsouhlasen návrh nenávratné dotace 5 milionů korun a 7 milionů korun úvěr pro TJ Jiskra s dobou splatnosti 15 let.
Vraťme se ještě ve zkratce k začátkům humpoleckého ledního hokeje:
Před 27 lety začal obnovený hokejový oddíl TJ Jiskra Humpolec svou činnost na zamrzlém rybníku Dusilák, trénovalo se na hřišti ohraničeném mantinely ze ZDŠ Podhrad, později pár nadšenců vybudovalo přírodní plochu, kde vše záviselo na rozmarech počasí. Trénovalo se většinou na stadionech v okolí, hrály se mládežnické přebory, později i soutěže dospělých.
Na přichlazovanou plochu se začalo pomýšlet po roce 1989, 15.prosince 1996 byl spuštěn první chladící kompresor. Muži i mládež hráli okresní přebor Pelhřimovska. V roce 2002 byly vybudovány nové šatny se sociálním zařízením. Nejmladší žáci z 1.-3. tříd začali soutěž v minihokeji, muži vstoupili do nového krajského přeboru Vysočiny a rezervní tým pokračoval v okresním přeboru.
Nyní, kdy se zastřešením zimního stadionu podařilo vytvořit skvělé podmínky pro tento sport, stoupl zájem i mezi mládeží, kde se počítá s obsazením více mládežnických kategorií, pořádá se nábor dětí od 5 let. Počítá se také s prodloužením sezóny zhruba o dva měsíce, to se ale ukáže až při provozu zimního stadionu.
Nové sportovní hřiště - Pelhřimovská
Kolotoč jednání o možnosti výstavby sportoviště pro děti spustila petice občanů – rodičů z lokality „Pelhřimovská“ – Dálnice. Hlavním argumentem bylo nahrazení bývalého hřiště v této části města, nemožnost sportovního vyžití dětí i občanů, nebezpečnost her v blízkosti silnice. Vhodný pozemek byl vytypován již na jaře roku 2003.
Město Humpolec zažádalo na podporu výstavby tohoto hřiště o dotaci z grantu Sportoviště 2004 vyhlášeného krajem Vysočina, ale bohužel bez úspěchu.
Ale i přesto byla žádost občanů vyslyšena. Předání sportoviště proběhlo v ideálním termínu 30.června 2004 s vysvědčením dětí, takže prázdniny mohly děti trávit již sportováním na novém hřišti.
Slavnostního přestřižení pásky i čestného výkopu se ujal starosta města Mgr. Jiří Kučera a Ing. Tomáš Křišťan, místostarosta a Mgr. Roman Brzoň. Přítomno bylo asi 60 občanů této části města a 35 místních dětí. Došlo k „velkému“ fotbalovému utkání FK Dálnice a „zbytek města Humpolec“ a sportoviště ožilo.
Investice do sportu ve městě
Pro zlepšení sportovního vyžití občanů Město Humpolec investovalo 1.500 000,-Kč do výstavby nového volejbalového zázemí a kurtů ve sportovním areálu v Okružní ulici, který by se měl dokončit v roce 2005.
Další investicí tohoto roku byla částka 170.000,-Kč pro basketbalový oddíl na vybudování nových košů pro tento sport.
Nová cyklotrasa
Městu Humpolec se podařilo v rámci „Mikroregionu Zálesí“ zrealizovat první cyklotrasu. Jde o naučnou cyklostezku J.Želivského a G.Mahlera. Její celková délka je 63 kilometrů a je označena čísly 161, 161b, 1211a, 1214. Označení cyklotrasy navazuje na další cyklotrasy u Lipnice nad Sázavou. Výhledově se pracuje na dalším propojení, tentokrát ve spolupráci s městem Pelhřimov – o propojení Humpolce a Pelhřimova přes Kejžlici, včetně vydání mapové přílohy a s následnou instalací informační tabule.
Mezi Třemi vrchy
Město Humpolec ve spolupráci s Městem Pelhřimov a Mikroregionem Zálesí vydalo novou cyklomapu (Shocart, měřítko 1:75000) s názvem Mezi Třemi vrchy. V této mapě jsou mimo jiné nové cyklotrasy, které jsou již zaznačené v terénu a procházejí Humpolcem nebo nejbližším okolím.
V mapě jsou označené i turistické cesty, můžou ji tedy využívat i turisté. Na druhé straně mapy je popis trasy, výškový profil trasy a kulturní a přírodní zajímavosti na trase.
Oddíl národní házené
Na sklonku války, tedy před šedesáti lety, přišlo humpolecké vedení oddílu házené na nápad založit stálou soutěž neboli turnaj „O pohár Zálesí“, na kterém by měli humpolečtí hráči možnost porovnat své síly s ostatními oddíly.
U zrodu této myšlenky stáli: Jiří Smrčka, Dr. Jiří Hlásek, profesor Wendlik, Jiří Habrman, Karel Ježek, Bohumír Racek – senior, Rudolf Šaman a všicni hráči: Krška, Bergr, Koten, Jech, Racek ml., Kalousek, Pajgrt, Váňa a Strádal. Pořadatelé se shodli na tom, že celý turnaj o putovní pohár se bude jmenovat Zálesí.
První ročník se uskutečnil 28. a 29.června 1944 a překonal všechna očekávání a stal se nejen prvořadou událostí sportovní, ale i společenskou. Na jednotlivá utkání se přišlo podívat až na 4 500 lidí nejen z města, ale i širokého okolí.
V následujících letech 1945–1949 se Pohár bohužel neuskutečnil. K obnově došlo až v roce 1950, kdy se už turnaj koná pravidelně každý rok.
V letošním roce dosáhla humpolecká házená řady úspěchů, připomeňme si ty největší:
- Družstvo žen vyhrálo na jaře jihomoravský přebor, poté sice v letní kvalifikaci o I.ligu (nejvyšší soutěž v České republice) neuspělo, ale na podzim všechny své zápasy v jihomoravském přeboru vyhrálo a udělalo tak výrazný krok k postupu do nově vznikající II.ligy žen, do kterého postupuje vítěz jihomoravského přeboru přímo.
- Do celostátních soutěží, konkrétně do Poháru ČR, se kvalifikovala a v červnu zúčastnila humpolecká družstva dorostenek, mladších a starších žáků.
- Největšího letošního úspěchu se humpolecká házená poslední listopadovou neděli, kdy starší žákyně suverénně bez ztráty jediného bodu vyhrály Zimní ligu jihomoravské oblasti a kvalifikovaly se tak na Zimní halové Mistrovství ČR, kterého se zúčastní v březnu roku 2005.
Po mnoha letech dokázala humpolecká družstva vyhrát i několik přípravných turnajů:
Nejprve v lednu vyhrály dorostenky turnaj ve sportovní hale v Humpolci a dále se jim podařilo vyhrát turnaje v březnu a v prosinci ve sportovní hale v Hlinsku.
Velikou radost humpoleckým házenkářkám, házenkářům, jejich příznivcům i sponzorům udělal letošní v pořadí již 56.ročník turnaje mužů „O pohár Zálesí“ – Memoriál Josefa Kršky. Tento turnaj, každoročně pořádaný humpoleckým oddílem na stadiónu národní házené „V podhradí“, dokázalo domácí družstvo suverénně vyhrát. (Naposledy se to Humpolci podařilo v roce 1995.)
Nyní ještě několik údajů ze statistik oddílu národní házené TJ Jiskra Humpolec za kalendářní rok 2004:
- Nejvíce zápasů v tomto roce sehráli: starší žák Jakub Morava (92), starší žák Vojtěch Domin (84) a starší žákyně Tereza Romanovská (77).
- Nejvíce branek docílili dorostenka Markéta Nešetřilová (324), dorostenec Pavel Mošna (254) a starší žák Vojtěch Domin (251).
Všechna tato čísla jsou rekordní, ještě nikdy žádný humpolecký házenkář ani házenkářka neodehráli tolik utkání za jeden rok, ještě žádnému se nepodařilo docílit tolik branek za jeden rok. Ještě nikdy neměl Humpolec tolik družstev v soutěžích a ještě nikdy nesehrála všechna družstva tolik utkání za jeden rok.
Klub českých turistů
Významným datem pro humpolecké turisty byl 12.březen. V roce 1894 totiž hrstka fanoušků předložila c.a k. místodržitelství ke schválení stanovy nově založeného turistického odboru. O měsíc později 6.dubna došlo k jejich schválení a 26.května se uskutečnila ustavující valná hromada. První společný výlet se konal již 15.dubna a směřoval do Světlé nad Sázavou.
V letošním roce humpolečtí turisté v sobotu 20.března zahájili oslavu 110 let turistiky a tím i zároveň jarní turistickou sezónu. Před sokolovnou se sešlo více než 400 turistek a turistů z celé Českomoravské vysočiny. Vedoucí odboru KČT Humpolec pozdravil přítomné a vyjasnil organizační pravidla turistického pochodu, který měl 10 a 15 kilometrů a vedl mimo jiné po naučné stezce Březina. Na trase byly otevřeny pro návštěvníky města Židovský hřbitov, hrad Orlík a Muzeum dr.A.Hrdličky. Místostarosta města Ing. Tomáš Křišťan pak symbolicky odemkl letošní turistickou sezónu a klíč předal turistům do Pacova. Nepříznivá předpověď počasí se nenaplnila a tak byli všichni spokojeni. Cíl pochodu byl opět u sokolovny, kde na účastníky čekal pamětní list, čaj, káva, grog…
Plán akcí Klubu českých turistů v Humpolci na tento rok byl bohatý, celkem bylo naplánováno 20 pochodů v různých délkách. V květnu se uskutečnil třídenní autobusový zájezd do Jeseníků. V sobotu 5.června se konal XXII. ročník akce rodinné turistiky „Děti, pojďte s námi“ pořádaný k Mezinárodnímu dni dětí. Počasí bylo deštivé ale děti dostaly sladké odměny a všichni byli spokojeni. Pořadatelé upustili od původní desetikilometrové trasy, která vedla až k Plačkovu a zvolili cestu k židovskému hřbitovu, hradu Orlík a nazpět v délce šest kilometrů.
V sobotu 4.září se konal vzpomínkový pochod k 25.výročí úmrtí O.Strádala v délce 10 km, 11.září pak se konal tradiční pochod „Cestami O.Strádala za opečeným špekáčkem“. Tento ročník byl již XXX.
25.listopadu se v jídelně Střední zemědělské školy konala výroční členská schůze, kde zazněla zpráva o činnosti a hospodaření, revizní zpráva, plán na I.pololetí 2005 a rozpočet.
Poslední pochod v tomto roce byl v neděli 26.prosince vánoční krajinou v délce 11 km.
Fotbalový klub
Největším úspěchem FK Humpolec v tomto roce je účast všech mužstev v krajské soutěži, včetně obou mužstev přípravky.
Oddíl kopané měl k 31.12. tohoto roku 373 členů. V lednu 2004 se konal již 31.ročník zimního turnaje „Bernard Cup“, vítězem se stal FK Humpolec „A“. Pro jarní část soutěže byl angažován u „A“ mužů trenér Miroslav Kouba z Ledče nad Sázavou, muži skončili na 11.místě v soutěži přeboru kraje Vysočina. Kádr hráčů tvoří: Moravec, Brzoň, Svoboda, Filipský, Jančička, Tesař, Kotek, Brdečka, Beran, Čihák, Hájek, Vymyslický, David, Pícha, Holoubek, Pajer, Vincenc, Kopic. Od července byl jmenován trenérem „A“ mužů J.Hájek.
V podzimních soutěžích se nejlépe umístili „A“ muži na 3.místě , mladší dorost na 3.místě , mladší dorost na 3.místě, starší přípravka na 2.místě v krajském přeboru.
V září tohoto roku byla na ZŠ Hálkova otevřena již 5.třída se zaměřením na kopanou. Trenéry těchto mužstev jsou V.Strnad, P.Brzoň a J.Tesař.
Při opravářských pracích na původní staré tribuně fotbalového škvárového hřiště FK Humpolec byla nalezena ve stěně nedaleko od dveřních zárubní historická „zásilka“. Jednalo se o zapečetěnou pivní láhev, ve které byl vzkaz od členů a funkcionářů Jiskry Humpolec z roku 1950, kteří se podíleli na její výstavbě. Autentický doklad je uložen u funkcionářů fotbalového klubu Humpolec.
AMK Zálesí Humpolec
S příchodem nového roku ožil také humpolecký automotoklub. Jeho členové se pustili do stavby nových sociálních zařízení, včetně sprch pro soutěžní týmy. Termín dokončení byl „šibeniční“ – konec března. Členové AMK chodili na brigády i ve velkých mrazech po zaměstnání téměř denně a pracovali až do pozdních nočních hodin. Svépomocí vybudovali 3 sprchy a 2 sociální zařízení pro ženy a 3 sprchy, 2 sociální zařízení a 4 pisoáry pro muže, umyvadla a sociální zařízení pro V.I.P. hosty. Dále postavili kotelnu pro ohřev teplé vody, která se ohřívá plynem z lahví a má takovou kapacitu, aby nedocházelo k poklesu teplé vody ani při plném vytížení. Termín se podařilo dodržet.
Areál automotoklubu musel být připraven k závodům Mistrovství ČR 27.-28.3. 2004. Proběhlo zde testování závodních vozů pro autokros. Při této příležitosti byla uspořádána tisková konference k autokrosovému ročníku 2004, další termín testování byl 10.-11.4., opět v Humpolci.
4.dubna se jel v areálu první závod Mistrovství ČR. Podle přihlížející komise byl zorganizovaný výtečně a Humpolec si udržel velmi vysoké hodnocení od Federace automobilového sportu. Další podnik se konal o 14 dní později, 17.-18.4., kdy členové AMK uspořádali dvoudenní závody kategorie Racer buggy, v týdnu od 24.4. se jel závod hobby autokrosu nazvaný Profil Cup. Tato závody se v Humpolci konaly ještě 28.8. a 16.10.2004. Tímto podzimním sportovním kláním Profil Cup definitivně zanikl.
21.a 22.srpna se jely opět dvoudenní závody Mistrovství ČR Racer buggy, které se původně měly jet v Poříčí nad Sázavou. Zdejší pořadatelé tuto akci nezvládli a tak se závod přesunul do Humpolce. Bohužel datum závodu byl stejný s konáním jezdeckých závodů Zlatá podkova a tak diváků přišlo minimálně.
Další sportovní událostí 9.10. byl závod Bernard Cupu – Setkání mistrů. Při tomto závodě se stalo několik vážných nehod, došlo i ke zraněním. Nejhůře dopadl člen humpoleckého AMK ve funkci pořadatele, který skončil v nemocnici. Nicméně večer proběhlo ve Spolkovém domě vyhlášení vítězů Mistrovství ČR všech kategorií autokrosu pro rok 2004. Spolu s tím členové AMK uspořádali slavnostní společenský večer, na které vystoupil i známý komik Václav Upír Krejčí.
23.11. byl areál AMK pronajat firmě Fiat ke školení svých pracovníků a k předvádění vozidel.
15 členů AMK Humpolec také vypomáhalo při organizaci Mistrovství ČR ve Velkém Meziříčí 8.srpna a 12 členů při závodech v Sedlčanech 3.října.
Letošní ročník byl velmi náročný také finančně a neobešel by se bez podpory Městského úřadu v Humpolci. Kraje Vysočina, Policie ČR, podílela se na něm i řada sponzorů z humpoleckých firem, např. Rodinného pivovaru Bernard, truhlářství Profil, Dřevozpracujícího družstva Lukavec a dalších.
Automotoklub Zálesí Humpolec proto právem patří mezi nejlepší organizátory autokrosového sportu v České republice.
Klub Taekwondo WTF Humpolec
Tento rok byl pro humpolecké sportovce Klubu Taekwondo obzvláště náročný. V průběhu roku absolvovali 26 turnajů, z toho 20 v zahraničí – Německu, Rakousku, Belgii, Španělsku a Norsku. Vzhledem k náročnosti dopravy nebyly všechny turnaje obsazovány kompletním týmem, ale přesto humpolečtí vyhráli v rakouském Worau, obsadili druhé místo v Rottemburku a třetí místo v Magdeburku a Neustadz-Aisel v Německu.
V domácích turnajích vyhráli jako tým Severo-Cup v Ústí nad Labem a májový pohár v Praze. Druzí byli na Cobra-Cupu v Praze a Mistrovství ČR kadetů v Hradci Králové.
Co se týče jednotlivců, největšími úspěchy byla například devátá místa Věry Komrsové a Hany Novákové v kategorii žen na Mistrovství Evropy v Lillehameru, první místo Věry Komrsové v Bruselu a druhé místo ve Valencii, první místa Radima Paťhy a Pavla Kaczura v Rottemburku. Ale svěřenci trenéra Petra Lacka letos dosáhli i mnoha dalších úspěchů.
Závěr každého roku patří konání Vánočního turnaje. V roce 2004 se uskutečnil jubilejní 10.ročník, bohužel opět v Pelhřimově. Zúčastnilo se ho 23 týmů ze sedmi zemí.
Atletika
Do roku 2004 vstoupil atletický oddíl úspěšně. Ženy TJ Jiskra startovaly v II.národní lize, když vloni suverénně vyhrály krajský přebor Jihočeského kraje a jsou jediným družstvem v Humpolci, které závodilo v republikové soutěži. Po ne dost úspěšném I.kole v Praze, kdy TJ Jiskra obsadila předposlední místo, bylo II. kolo daleko úspěšnější a družstvo skončilo s 90,5 body. Po II.kolech se družstvo už probojovalo ve II.lize na 6.místo.
V krajském přeboru družstev mužů Jiskra uzavírala pořadí. Ale šlo zde především o získávání zkušeností, protože za oddíl startovali prakticky dorostenci. Přesto někteří závodníci dosáhli výborných výkonů, např. Miroslav Palán v oštěpu a Jakub Hamza v trojskoku.
V krajských přeborech kraje Vysočina v mládežnických kategoriích atleti TJ Jiskra Humpolec získali již v polovině atletické sezóny 11 titulů krajských přeborníků a dalších 10 medailových umístění.
Po zimních halových mistrovstvích ČR, kde M.Palán získal v kategorii dorostenců ve výšce 8.místo za výkon 185 cm a 12.místo ve víceboji, musel dorost splnit náročné limity na letní mistrovství ČR, tam se probojovali M.Palán v oštěpu, A.Kalivodová v oštěpu a J.Hamza v trojskoku.
Vícebojaři startovali na „malém mistrovství ČR“, přeborech Prahy ve vícebojích a v konkurenci všech oddílů z Prahy a celé republiky dosáhli výborných výsledků. Osobní rekord měl M.Palán – 5793 body. Aneta Závišková v kategorii dorostenek bojovala o 4.místo, pro zranění však nedokončila 800 m a byla tak a 2732 body devátá.
Osmi atletům TJ Jiskry Humpolec se dostalo pocty reprezentovat kraj Vysočina na mezinárodním utkání mezi Bavorskem Horní Rakousy, Dolní Rakousy, Jižními Čechy a Vysočinou. Pět utkání se konalo v Nové Včelnici a atleti získali velké množství bodů, kdy v konkurenci výborných zahraničních závodníků obsadili bodovaná místa a tyto výsledky opět potvrdily výbornou úroveň atletiky v Humpolci.
Skautské závody
V letošním roce byli humpolečtí skauti pověřeni pořádáním krajského kola „Závodu světlušek a vlčat“ (mladší skautky a skauti). Tento každoroční celostátní závod se konal 5.června na základně Orlovy a zúčastnily se ho všechny okresy našeho kraje. Pozvání přijali také hosté z městské radnice a zástupci Štábu ústředního kola tohoto závodu. I přes nepříznivé počasí se podařilo připravit veškeré soutěžní disciplíny a také zázemí pro všech 190 účastníků – z toho bylo 96 soutěžících a 94 rozhodčích, pořadatelů a doprovodu.
Po vyhodnocení všech 14ti disciplín, kterými byly např. všeobecné znalosti, zdravověda, znalosti přírody, dovednostní disciplíny, šifrování, dopravní značky, chování a samozřejmě čas na trati apod., se vítězem v kategorii světlušek stala hlídka „Berušek“ z Jihlavy. V kategorii vlčat se vítězem stala rovněž jihlavská hlídka „Výtečníci II.“. Obě vítězné hlídky budou reprezentovat náš kraj na celostátním kole v Brně.
Triatlon
31.července letošního roku opět uspořádalo občanské sdružení „Valcha – sport 1998“ na Nové Valše u Petrovic pro členy a přátele tradiční triatlonové závody „Železný muž a železná žena Valchy“. Konal se již 7.ročník s účastí 12 mužů a 5 žen. Parné počasí a značně studená voda zabránila závodníkům zlepšit si osobní rekordy a tak loňský traťový rekord odolal. V Mužské kategorii zvítězil Tomáš Černý z Vystrkova, v ženské vyhrála Lucie Rodová z Humpolce. Ve veteránech zvítězil Jindřich Musil a ve veteránkách Iva Pecháčková. Nechyběl tradiční guláš pana Zdeňka Augusty. Hlavním sponzorem byla Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou.
Tenis
Na základě dohody většiny tenistů z TJ Jiskra Humpolec a tenisového klubu LTC Humpolec došlo v letošním roce ke sloučení pod společný název LTC Humpolec.
Veškeré akce uspořádané na dvorcích klubu u Cihelny organizuje LTC. Také 10.ročník turnaje Bernard Cup 10. a 11.7. byl zajištěn členy nového výboru. Turnaje se zúčastnilo 53 hráčů z Jihlavy, Telče, Pacova, Třeště, Světlé nad Sázavou, Prahy a domácí hráči.
Basketbal
Od podzimu se bude hrát v Humpolci opět po delší odmlce celostátní basketbalová liga, a to v kategorii mladších dorostenců. Zásluhu na tom má parta kluků ročníků 1988 a 1989, kteří jsou členy oddílu basketbalu TJ Jiskra Humpolec a kteří si vybojovali postup do této soutěže v nelehkém kvalifikačním turnaji. Ten se hrál 5. a 6.června ve Strakonicích.
Tomu všemu předcházela úspěšná mistrovská sezóna v oblastním přeboru, ve kterém získali starší žáci a mladší dorostenci tituly přeborníků jihočeské oblasti.
Kvalifikace o postup do ligy mladšího dorostu ve Strakonicích se zúčastnily čtyři týmy a střetly se systémem každý s každým o jediné postupové místo.
Trenérem družstva je Pavel Bílek, asistentkou Jitka Beránková.
P o č a s í
Měsíc: Ø teplota: srážky: poznámka:
Leden: -4,5°C 79mm 23.1.nejnižší tepl.-21°C , max.tepl.+6°C,sněžení
Únor: -0,5°C 52,3mm max.tepl.+14°C, min.tepl.
-10°C,v 1.pol.měs.sněžení
Březen: +1,7°C 57,6mm max.tepl.+21°C,min.tepl.
-10°C,v 1.pol.slabé sněžení
Duben: +7,4°C 47,4mm max.tepl.+21°C,min.tepl.
-1°C,9dní dešťové přeháňky
Květen: +9,4°C 59,7mm max.tepl.+23°C,min.tepl.
+2°C,v 1.po.měs.bouřky
Červen: +13,8°C 65,3mm max.tepl.+29°C,min.tepl. +5°C,2.6.celodenní déšť,
během měs. přeháňky,bouřky
Červenec: +15,6°C 50,8mm max.tepl.29°C,min.tepl.
+6°C, téměř celý měsíc
dešťové přeháňky, bouřky
Srpen: +17,4°C 54,9°C max.tepl.+31°C,min.tepl.
+11°C,ve 2.pol.déšť,bouřky
Září: +11,2°C 49mm max.tepl.+25°C,min.tepl.
0°C,1.po.měs.bez srážek,
22.celodenní déšť
Říjen: +8,1°C 42mm max.tepl.+23°C,min.tepl.
-4°C,dešťové přeháňky slabé
Listopad: +2,1°C 68,1mm max.tepl.+14°C,min.tepl.
-9°C,sněhové přeháňky
Prosinec: -2,4°C 13,1mm max.tepl.+7°C,min.tepl.
-11°C,ve 2.pol.měs.déšť
a slabé sněžení
Nejteplejším měsícem v tomto roce byl srpen s průměrnou teplotou 17,4°C a nejvyšší naměřenou teplotou 31°C. Nejnižší teplota byla 23. a 24.ledna, -21°C, kdy také spadlo nejvíce srážek. Minimum srážek spadlo v prosinci.
O práci ostatních odborů Městského úřadu v Humpolci bohužel nemůžeme informovat, protože ani po písemném oslovení nebyly pro Kroniku města žádné informace dodány.