Kronika města
2010
Město Humpolec, obec s rozšířenou působností III.stupně, mělo k
31.prosinci 2010
spolu s místními částmi celkem
10 738 obyvatel.
Samotný Humpolec měl 8 810 obyvatel.
Starostou města byl opět zvolen Mgr. Jiří Kučera
Rok 2010 byl V České republice rokem trojích voleb a čtyř povodní.
UDÁLOSTI V ČESKÉ REPUBLICE
Sněhová kalamita
Sněhová kalamita zasáhla nejen Česko, ale i celou Evropu. V měsíci lednu sníh zasypal nejen tento kontinent, ale mrzlo dokonce i ve Španělsku, sníh zaskočil také Brity a Belgičany, kteří nejsou na takovéto kalamity zvyklí.
Tlaková níže, pojmenovaná Daisy, potrápila i celou Českou republiku. Mnoho silnic bylo uzavřených, nejezdily vlaky a některé obce zůstaly doslova odříznuté od světa. Bez proudu se ocitly tisíce rodin v Jihomoravském a Zlínském kraji a na severu Moravy , většinou kvůli popadaným stromům a silné námraze. V únoru se k sněžení přidaly i tuhé mrazy. Teploty tak spadly i pod minus dvacet stupňů. V polovině března pak přišla silná sněhová bouře. Doprovázely ji blesky, foukal silný vítr a během pár minut napadlo několik centimetrů sněhu.
Nový český arcibiskup
Dlouhou dobu vybíral papež Benedikt XVI. preláta, který by po osmnácti letech vystřídal v pražském Arcibiskupském paláci kardinála Miloslava Vlka. Až v půli února se čeští a moravští katolíci konečně dočkali. Třicátým šestým pražským arcibiskupem a českým katolickým primasem papež jmenoval biskupa královéhradeckého Dominika Duku.
Volba to byla dobrá, jen měsíc a půl poté, co se ujal úřadu, vyřešil nový primas dvě desetiletí trvající tahanice o Svatovítský chrám. Přímo v katedrále podepsal s prezidentem Václavem Klausem dohodu, ve které si rozdělili práva ke katedrále na Pražském hradě „napůl“.
Nereálným cílem by do budoucna nemusel být ani podpis dosud chybějící smlouvy s Vatikánem. Diplomatické vlohy nového arcibiskupa také prověří vyjednávání o narovnání majetkových poměrů mezi církvemi a státem.
Praha středem světa
V dubnu se Česká republika hřála na výsluní mezinárodní pozornosti. Do Prahy přijeli prezidenti dvou nejmocnějších států světa, aby podepsali smlouvu o snížení stavu jaderných zbraní.
Americký prezident Barack Obama a ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsali 8.dubna 2010 ve Španělském sále Pražského hradu dohodu START II, kterou se zavázali, že jejich armády sníží počet jaderných hlavic zhruba o třetinu.
Česko za pořádání summitu USA – Rusko zaplatilo kolem padesáti milionů korun. Velká část připadla na náklady policie. V pražských ulicích hlídalo kromě vojáků také přibližně 1 500 policistů a zhruba stejný počet specialistů z ochranné služby a dalších složek. Policie dohlížela na hotely, ulice, hlídkovala i na Vltavě.
Zemřel ombudsman ČR
9.května 2010 zemřel v Brně Veřejný ochránce práv Otakar Motejl. Bylo mu 77 let.
7.září zvolili poslanci nového ombudsmana, stal se jím bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský.
Volby 2010
V letošním volebním roce se konaly nejen volby do Parlamentu a na radnice, ale i do Senátu, tedy horní komory Parlamentu, v níž zasedá 81 senátorů zvolených na šest let. Každé dva roky se volí nová třetina členů.
Volby do Poslanecké sněmovny se konaly 28.-29.května 2010, volební účast byla 62,6%. ČSSD získala 56 mandátů, ODS 53, TOP 09 41, KSČM 26 a Věci veřejné 24 mandátů. Do Poslanecké sněmovny se nedostali lidovci, kteří získali jen 4,4% hlasů, ještě hůře dopadla Strana zelených s 2,4%. Pravicová koalice se začala rýsovat už pár minut po uzavření volebních místností. ODS sice získala nižší počet sněmovních křesel, ale koaliční a vládní potenciál měla pravice, tedy ODS spolu s 41 poslanci TOP 09 a 24 Věcí veřejných.
V čele vlády stanul Petr Nečas, kterého do funkce premiéra jmenoval prezident Václav Klaus 13.července 2010. Nově sestavená vláda ODS, TOP 09 a VV získala důvěru Sněmovny, 4.srpna schválila programové prohlášení a obnovila Národní ekonomickou radu vlády – NERV.
Oranžový senát
První kolo voleb do Senátu se konalo 15.-16.října 2010, volební účast byla 24,6%. Nejvíce mandátů získala ČSSD: 12, ODS: 8, TOP 09 a STAN: 2, KDU-ČSL: 2, Severočeši.cz : 2, nestraníci: 1 mandát.
Nové složení Senátu je následující: ČSSD: 41, ODS: 25, KDU-ČSL: 5, TOP 09 a STAN: 3, KSČM: 2, Severočeši: 2, SOS: 1, NSK: 1, Nestraníci: 1 senátora.
V listopadu byl zvolen novým předsedou Senátu Milan Štěch z ČSSD.
Komunální volby se konaly 15.-16.října 2010. Volební účast byla 48,5%. Nezávislí získali: 30 597 mandátů, ODS: 5 112, ČSSD: 4 584, KDU-ČSL:
3 738, KSČM: 3 189, TOP 09: 1 509, VV: 304, SZ: 156 mandátů.
Odchod čelních představitelů ODS a ČSSD
Šéf ODS Mirek Topolánek již delší dobu čelil ostré kritice kvůli kontroverzním výroků o církvi a židovském původu premiéra Jana Fischera. Zdrcující kritiku neustál a nakonec rezignoval na funkci šéfa ODS i jejího volebního lídra. Tím se stal Petr Nečas, který následně vystřídal M.Topolánka i v čele ODS.
Také Jiří Paroubek z ČSSD vyhrál, ale skončil. Výsledky sněmovních voleb nebyly ještě ani sečteny a J.Paroubek už oznámil, že v čele oranžové strany končí. Strana sice získala nejvíce hlasů, ale její náskok a hlavně koaliční možnosti byly mizivé.
Rok povodní
Povodně se stávají prokletím Česka. Ani rok 2010 nebyl ušetřen ničivých záplav. Životy a majetek brala voda zejména na Moravě a na severu Čech. Mezi květnem a zářím se povodeň vracela opakovaně. Velká voda zasáhla Česko celkem čtyřikrát a vyžádala si jedenáct lidských životů. Škody na majetku byly vyčísleny na 15 miliard korun. Jen během srpnových povodní bylo poničeno
2 586 domů, přičemž 57 z nich muselo být strženo. Na účty humanitárních organizací poslali Češi 28 milionů korun. Částkou 620 tisíc korun přispěl obětem i papež Benedikt XVI.
Česká vláda uvolnila z rozpočtu 390 milionů korun a navrhla založit povodňový fond, do něhož by daňoví poplatníci přispívali měsíčně stokorunou.
Nové školní písmo
Několik stovek prvňáčků se 1.září 2010 začalo ve školách učit nové písmo nazvané Comenia Script, které připomíná tiskací podobu abecedy.
Protesty lékařů
V září lékařské odbory spustily novou kampaň s názvem Děkujeme, odcházíme. Požadovaly, aby platy nemocničních lékařů činily 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy.
Nemocnice se na odchod lékařů začaly připravovat.
Generálka maturit
Na 1 225 středních školách v České republice se uskutečnily v říjnu státní maturity, v nichž zhruba třetina studentů neuspěla. Na štěstí pro ně šlo jen o generálku, první ostrá zkouška bude až na jaře roku 2011. Megaprojekt chystaný deset let stál už 600 milionů korun.
Česko začalo šetřit
Poslanecká sněmovna v listopadu schválila balíček úspor. Zahrnuje třeba snížení státní podpory ke stavebnímu spoření, omezení porodného …
Dále zavádí tzv. povodňovou daň, která sníží daňové slevy na poplatníka o
1 200 korun ročně. Vůbec poprvé bude také zdaňován plat prezidenta. Končí také daňové osvobození solárních zdrojů energie. Vláda tak chce od ledna 2011 ušetřit 35 miliard korun.
Vize desetiprocentního snížení platů ve státním sektoru vyhnala v září do ulic také desetitisíce státních zaměstnanců. Zatím ovšem bez výsledku.
Zákaz Dělnické strany
Nejvyšší správní soud v Brně letos vynesl historický verdikt, rozpustil Dělnickou stranu spojovanou s ultrapravicovými a extremistickými hnutími. Představitelé strany se ale včas zaregistrovali jako Dělnická strana sociální spravedlnosti, aby se mohli účastnit květnových voleb.
XXI. zimní olympijské hry
Od 12. do 28.února nastala nejvýznamnější sportovní událost této zimy. Nejlepší sportovci z 82 zemí světa se sjeli do kanadského Vencouveru na XXI. zimní olympijské hry. Česká republika vyslala do Kanady nejpočetnější výpravu v dosavadní historii zimních olympijských her. Na olympiádě tak startovalo 92 Čechů. Nejúspěšnější mezi nimi byla rodačka z Vysočiny Martina Sáblíková. Rychlobruslařka získala dvě zlaté medaile na trati dlouhé 3000 a 5000 metrů a bronzovou medaili na trati 1 500 metrů. Bronzovou medaili ve sjezdovém lyžování přivezla do České republiky i Šárka Záhrobská. Třetí místo obsadil Lukáš Bauer v běhu na lyžích na trati dlouhé 15 kilometrů. Další bronzovou medaili získal i jako člen štafety na 4x10 kilometrů.
Další úspěchy českých sportovců v roce 2010
- Zázrak na ledě: Podceňovaný tým hokejistů vyhrál mistrovství světa, ve finále porazil Rusko 2:1.
- Bronz pro Špotákovou: Mistrovstvím Evropy se protrápila s poraněným loktem, přesto oštěpařka Barbora Špotáková získala v Barceloně bronz. 19.srpna vyhrála 1.ročník Diamantové ligy a poté oznámila přechod k trenérovi Janu Železnému.
- Lenka Štěrbová: Stala se nejmladší Češkou, která přeplavala kanál
La Manche. Je jí teprve šestnáct, na svůj výkon si musela vzít omluvenku ve škole.
- Basketbalová senzace: České basketbalistky se letos na domácí půdě staly vicemistryněmi světa. To dokázaly jen československé hráčky v letech 1964 a 1971. V Karlových Varech ve finále nestačily na Američanky, které si odvezly zlato.
- Skifař Ondřej Synek: Stal se historicky prvním Českým mistrem světa ve veslování v olympijské disciplíně. Osmadvacetiletý Čech byl králem sezóny – vyhrál všechny závody Světového poháru i mistrovství Evropy.
- Karel Abraham: Dokázal jako třetí český jezdec v historii vyhrát závod mistrovství světa silničních motocyklů. Triumfoval ve třídě Moto 2 ve Valencii.
- Bronz florbalistů: Teprve druhou medaili v historii vybojovali florbalisté na Mistrovství světa v Helsinkách. V boji o bronz rozstříleli Švýcarsko.
- Dostihový veterán: Josef Váňa bourá veškeré mýty o žokejích. Ve svých 58 letech stále závodí a vyhrává! Vítězství si připsal i ve 120.ročníku Velké pardubické.
VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI VE MĚSTĚ
Rozpočet města na rok 2011
Rozpočet města Humpolec na rok 2010 byl schválen na 22.zasedání zastupitelstva města dne 3.února 2010. V období od 1.ledna 2010 až do schválení rozpočtu městským zastupitelstvem se řídilo hospodaření města pravidly rozpočtového provizoria.
Rozpočet města Humpolec je finanční plán, kterým se řídí jeho hospodaření. Je sestavován na období jednoho kalendářního roku v návaznosti na rozpočtový výhled, dále na základě údajů z rozpisu státního rozpočtu na příslušný rok a v návaznosti na jiné veřejné rozpočty, k nimž má město finanční vztah.
Rozpočet na rok 2010 je navržen jako schodkový s tím, že celkové příjmy jsou rozpočtovány ve výši 200 680,8 tis.Kč, celkové výdaje ve výši 209 929,8 tis.Kč a financování ve výši 9 249,0 tis.Kč, které následně zajišťuje vyrovnanost rozpočtu. Rozpočet města na rok 2010 je navržen v těchto finančních objemech:
Rozpočtové příjmy ( v tis.Kč )
Daňové příjmy 105 845,0
Nedaňové příjmy 36 649,1
Kapitálové příjmy 0,0
Přijaté transfery 58 186,7
CELKEM příjmy 200 680,8
Rozpočtové výdaje ( v tis.Kč )
Běžné výdaje 188 118,8
Kapitálové výdaje 21 811,0
CELKEM výdaje 209 929,8
Financování ( v tis.Kč )
Zapojení fondu bydlení 8 500,0
Zapojení finančních prostředků z min.roku 3 180,0
Převody do fondu investic PO a rozvoje bydlení -3 951,0
Splátky úvěru -2 004,0
Prodej podílového listu KB 3 524,0
CELKEM financování 9 249,0
D a ň o v é p ř í j m y:
Nejvýznamnější příjmová část rozpočtu. Celkové daňové příjmy jsou rozpočtovány ve výši 105 845,0 tis.Kč, podkladem pro návrh rozpočtu byl odhad plnění výběru sdílených daní do státního rozpočtu, vychází ze střednědobého výhledu státu na rok 2010. Ve srovnání s předchozími roky dochází ke snížení daňových příjmů, což se projevilo především v roce 2009, kdy v důsledku dopadů finanční krize dochází k výraznému snížení inkasa daní. Nejvyšší položkou je daň z přidané hodnoty, která je rozpočtována ve výši 39 mil.Kč, ostatní daňové příjmy zaznamenávají nižší hodnoty oproti roku 2009 včetně daně z nemovitostí, u které byl zrušen místní koeficient z důvodů legislativního navýšení sazeb u jednotlivých nemovitostí. Místní a správní poplatky jsou na stejné úrovni jako v loňském roce.
Nedaňové příjmy:
U nedaňových příjmů je nejvyšší suma rozpočtována jako v minulých letech u bytového hospodářství. Příjem záloh na služby představuje 7 869,0 tis.Kč a nájemné z bytů 9 046,0 Kč. Pronájem vodohospodářského majetku činí 4 690,0 tis.Kč a pronájem nebytových prostor je rozpočtován ve výši 5 400,0 tis.Kč. Další příjem z nájemného plyne do městského rozpočtu z pronájmů lesního majetku ve výši 1 000,0 tis.Kč a ostatních pozemků 1 290,3 tis.Kč. Příjmy z pronájmu movitých věcí a ostatního majetku pak představují 224,0 tis.Kč. Do nedaňových příjmů se rovněž řadí odvody odpisů příspěvkových organizací, které tvoří pak zdrojovou základnu fondu investic pro tyto organizace. Výše odvodu odpisů je plánována pro příští rok ve výši 2 700,0 tis.Kč. Ostatní nedaňové příjmy plynou do městské pokladny z vyměřených pokut, splátek půjček a ostatních drobnějších příjmů. Nedaňové příjmy pro rok 2010 se zhruba očekávají na úrovni loňského roku.
Kapitálové příjmy:
Kapitálové příjmy budou zařazovány do rozpočtu až rozpočtovými opatřeními v průběhu roku 2010 a budou směřovat do investičních záležitostí města.
Přijaté transfery:
Tyto zdroje rozpočtu se skládají ze souhrnného dotačního vztahu ke státnímu rozpočtu v celkové výši 19 149,7 tis.Kč ( z toho na výkon státní správy 17 094,9 tis.Kč a do školství 2 054,8 tis.Kč – na žáka 1,4 tis.Kč ), na výplatu sociálních dávek proteče městským rozpočtem celkem 37 100,0 tis.Kč. Neinvestiční transfery od obcí jsou plánovány ve výši 1 937,0 tis.Kč, kdy okolní obce přispívají na úhradu provozních výdajů v případě plnění povinné školní docházky dětí z těchto obcí v našich školských zařízeních.
Běžné výdaje:
- Veterinární péče, deratizace: 190,0 tis.Kč: náklady související s plošnou deratizací, výdaje na péči a odchyt toulavých zvířat.
- Ostatní záležitosti lesního hospodářství: 158,0 tis.Kč: výdaje na výkon odborného lesního hospodáře, členský příspěvek Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR.
- Silnice: 19 330,0 tis.Kč: čištění a údržba komunikací, technická obnova komunálních komunikací, opravy a údržba, dopravní značení a frézování.
- Ostatní záležitosti pozemních komunikací: 4 0020,0 tis.Kč: čištění a údržba chodníků, jejich opravy, studie.
- Provoz veřejné silniční dopravy: 110,0 tis.Kč: dotace na dopravní obslužnost, území, opravy autobusových čekáren.
- Ostatní záležitosti silniční dopravy: 50,0 tis.Kč: výdaje spojené s odtahem autovraků a jiných předmětů bránících silniční dopravě.
- Pitná voda: 2 500,0 tis.Kč: činnosti související se zásobováním pitnou vodou, zejména vodárenskou infrastrukturou, veřejnými vodovody, zdroji pitné vody.
- Odvádění a čištění odpadních vod: 670,0 tis.Kč: zahrnuje běžné výdaje spojené s vyhotovením nových posudků a projektových dokumentací v oblasti vodovodů a kanalizací, příspěvek MO ČRS.
- Předškolní zařízení: 3 249,0 tis.Kč: dotace na provoz mateřských škol.
- Základní školy: 10 722,0 tis.Kč: dotace na provoz základních škol ( ZŠ Hálkova 5 776,0 tis.Kč, ZŠ Hradská 4 946,0 tis.Kč ).
- Ostatní předškolní zařízení: 93,0 tis.Kč: dotace na provoz RC Cipísek.
- Střední vzdělávání: 40,0 tis.Kč: dotace středním školám.
- Základní umělecká škola: 118,0 tis.Kč: dotace na provoz ZUŠ Gustava Mahlera.
- Hudební činnost: 202,0 tis.Kč: výdaje související s pořádáním varhanních koncertů, příspěvek neziskovým organizacím.
- Vydavatelská činnost: 285,0 tis.Kč: výdaje související s pořízením různých publikací a DVD prezentujících město Humpolec, příspěvek na vydání knihy.
- Ostatní záležitosti kultury: 7 082,0 tis.Kč: dotace na provoz MěKIS a výdaje spojené s oslavami u příležitosti 150.výročí narození G.Mahlera.
- Zachování a obnova kulturních památek: 524,0 tis.Kč: opravy a údržba nemovitostí mající charakter památkových objektů: hrad Orlík, budova čp.338 na Zichpili, budova čp. 250 na Dolním náměstí, různé kapličky a pomníky, příspěvky z rozpočtu města různým subjektům v oblasti kultury.
- Činnosti registrovaných církví: 587,0 tis.Kč: dotace registrovaným církvím na údržbu majetku.
- Ostatní záležitosti kultury: 750,0 tis.Kč: spojené s činností komise pro občanské záležitosti a rezerva 500,0 tis.Kč.
- Sportovní zařízení v majetku obce: 1 194,4 tis.Kč: náklady spojené s provozem městských sportovišť, opravy, údržba, leasing za traktor na fotbalovém hřišti.
- Ostatní tělovýchovná činnost: 5 031,3 tis.Kč: příspěvky na úhradu nájemného subjektům, které provozují městská sportovní zařízení a neziskovým organizacím, které využívají nebytové prostory města ke své činnosti, příspěvky neziskovým sportovním organizacím.
- Odborné léčebné ústavy: 181,0 tis.Kč: dotace příspěvkové organizaci LTRN ( odpisy budov ).
- Bytové hospodářství: 13 936,0 tis.Kč: zahrnuje veškeré výdaje v souvislosti s provozem obecných bytů, opravy a údržba bytových domů, zálohy na energie a služby, odměna dle mandátní smlouvy, za správu bytů, ostatní služby a materiál.
- Nebytové hospodářství: 4 905,0 tis.Kč: výdaje vynaložené na nebytové prostory, které má město ve vlastnictví, opravy a údržba nebytových prostor, služby, revize, mandátní odměna za správu nebytových prostor, materiál a ostatní neinvestiční výdaje.
- Veřejné osvětlení: 3 500,0 tis.Kč: provoz veřejného osvětlení, údržba, revize, nákup elektrické energie.
- Pohřebnictví: 1 065,0 tis.Kč: provozování urnového háje a hřbitova, včetně úhrady nákladů na energie, údržba a výsadba stromoví na hřbitově, výdaje spojené s pohřby cizích zesnulých.
- Územní plánování: 100,0 tis.Kč: náklady vynaložené na změny územního plánu.
- Komunální služby a územní rozvoj: 1 430,7 tis.Kč: výdaje na aktualizace různých map a pasportů, demolice, havárie, geometrické plány, znalecké posudky, platby daně z převodu nemovitosti za prodaný městský majetek, různé členské příspěvky města ve svazech a spolcích.
- Sběr a svoz komunálních odpadů: 10 033,0 tis.Kč: likvidace veškerého odpadu vznikajícího činností domácností, vyvážením odpadkových košů v obci, nákup nových kontejnerů.
- Monitoring kvality vody a půdy: 165,0 tis.Kč: výdaje spojené s pořizováním vzorků z vody a půdy v různých lokalitách obce.
- Péče o vzhled obcí a veřejnou zeleň: 6 500,0 tis.Kč: výdaje na údržbu městských zelených ploch,
- Ostatní činnosti k ochraně přírody: 185,0 tis.Kč: značení památných stromů, ochrana jírovců, likvidace černých skládek.
- Dávky pomoci v hmotné nouzi, dávky zdravotně postiženým občanům: 8 500,0 tis.Kč: určení sociálních dávek je přísně účelové a podléhá finančnímu vypořádání se státním rozpočtem, dávky sociální péče jsou kryty dotací ze státního rozpočtu.
- Příspěvek na péči: 28 600,0 tis.Kč: příspěvek na péči, který obce poskytují osobám závislým na pomoci jiné fyzické osoby za účelem zajištění potřebné pomoci.
- Sociální pomoc osobám v hmotné nouzi a občanům sociálně nepřizpůsobivým: 35,0 tis.Kč: mimořádné výdaje k zajištění občanů v případech, kdy jim nemůže být poskytnuta sociální dávka.
- Domovy: 1 461,7 tis.Kč: příspěvek na provoz Domova bl.Bronislavy a pečovatelskou službu Oblastní charitě Havlíčkův Brod.
- Ostatní služby v sociálních službách: 71,0 tis.Kč: příspěvky pro tělesně postižené a na sociální prevenci.
- Ostatní správa v oblasti krizového řízení: 205,0 tis.Kč: výdaje na opravy a údržbu varovného informačního systému obyvatelstva.
- Bezpečnost a veřejný pořádek: 140,0 tis.Kč: výdaje na opravy a údržbu kamerového systému města.
- Požární ochrana – dobrovolná část: 1 552,0 tis.Kč: podpora jednotek sborů dobrovolných hasičů.
- Zastupitelstvo obcí: 2 966,0 tis.Kč: činnost zastupitelských orgánů na úrovni města, výdaje připadající na ostatní osobní výdaje, povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, povinné pojistné na veřejné zdravotní pojištění.
- Činnost místní správy: 36 175,0 tis.Kč: obsahuje vlastní správní činnost místních orgánů, zahrnuje i společné činnosti pro místní správu a zastupitelský sbor, nelze-li je oddělit, veškeré záležitosti týkající se běžného chodu úřadu, dále zahrnuje výdaje ze sociálního fondu města ve prospěch zaměstnanců úřadu dle vnitřního předpisu.
- Obecné příjmy a výdaje finančních operací: 566,0 tis.Kč: výdaje spojené s úhradou bankovních poplatků a úroků z úvěru.
- Pojištění funkčně nespecifikované: 750,0 tis.Kč: Pojištění majetku města.
- Ostatní finanční operace: 8 210,7 tis.Kč: uvedena daň z příjmů právnických osob za město za rok 2010.
Kapitálové výdaje:
Kapitálové výdaje jsou navrženy v rozpočtu následovně:
Dlouhodobý nehmotný majetek:
Projekty nových komunikací 100,0 tis.Kč
Projekty nových chodníků: 50,0 tis.Kč
Dlouhodobý hmotný majetek:
Sídliště Stromovka 300,0 tis.Kč
Přechod v ulici 5.května 600,0 tis.Kč
Vrty na prameništi Perlavka 450,0 tis.Kč
Výkup retenční nádrže Hadina 1 500,0 tis.Kč
MŠ – investiční příspěvek 232,0 tis.Kč
Bezbariérový vstup ZŠ Hradská 1 000,0 tis.Kč
ZUŠ G.Mahlera, investiční příspěvek
a půjčky 2 000,0 tis.Kč
Zateplení haly v ulici Hradská 2 000,0 tis.Kč
Hrad Orlík 102,0 tis.Kč
Hřiště na Vilémově II.etapa 552,0 tis.Kč
Herní prvky na hřištích 100,0 tis.Kč
Zateplení bytového domu čp.74 1400,0 tis.Kč
Zateplení bytového domu čp.1028 1000,0 tis.Kč
Zateplení bytového domu čp.1607 600,0 tis.Kč
Stavební úpravy v čp.č22 75,0 tis.Kč
Stavební úpravy v čp. 391 200,0 tis.Kč
Lešení k hale v ul.Hradská 100,0 tis.Kč
Zastřešení terasy čp. 730 200,0 tis.Kč
ZTV Plačkov 100,0 tis.Kč
Výkup nemovitostí 500,0 tis.Kč
Kompostárna 7 500,0 tis.Kč
Rozhlas na Rozkoši 150,0 tis.Kč
Kamerový systém 500,0 tis.Kč
Metropolitní síť 200,0 tis.Kč
Výpočetní technika 150,0 tis.Kč
Traktor na sečení do Plačkova 100,0 tis.Kč
Samostatné movité věci 50,0 tis.Kč
Financování:
Zabezpečuje vyrovnaný návrh rozpočtu na rok 2010.
Méně peněz z daní
Po úpravě daně získá Humpolec méně peněz. Humpolečtí zastupitelé museli reagovat na Janotův úsporný balíček a jednat o nové dani z nemovitosti. Vláda stanovila základní koeficient výpočtu na hodnotu 2. Zastupitelé museli snížit místní koeficient o čtvrtinu. Nově byl tedy stanoven na hodnotu 1,5.
Roční poplatek vyjde o několik desítek korun dráž majitele domů, chat a garáží. Naopak ušetří podnikatelé, na něž se vládní koeficient nevztahuje a jejich platby se odvozují pouze od koeficientu místního.
V konečném součtu město na dani vybere v roce 2010 o 350 tisíc korun méně než v roce předešlém.
Volby do Poslanecké sněmovny a Parlamentu ČR konané ve dnech 28.5.-29.5. 2010
Výsledky hlasování za územní celky: Kraj Vysočina, Obec HUMPOLEC:
Volební okrsky: 15
Voliči v seznamu: 9 008
Vydané obálky: 5 782
Odevzdané obálky: 5 780
Platné hlasy: 5 754
Procento platných hlasů: 99,55
Volební účast: 64,19%
V Humpolci nejvíce hlasů získala strana:
ČSSD: 1 410
ODS: 1 064
KSČM: 852
TOP 09: 837
Věci veřejné: 678
KDU-ČSL: 269
Zemanovci: 234
Suverenita-blok J.Bobošíkové: 185
Strana zelených: 78
Strana svobodných občanů: 41
Komunální volby v Humpolci
Volby do zastupitelstev obcí, tedy i v Humpolci se konaly 15. a 16. října 2010.
Volebních okrsků bylo 15, zapsaných voličů 8 919. Vydaných obálek bylo 3 959, odevzdaných 3 954. Platných hlasů bylo 75 346. Volilo se 21 zastupitelů města. Volební účast v Humpolci byla 44,3%.
Nejvíce hlasů získala strana:
ODS: 28% 21 067 hlasů
ČSSD: 22,1% 16 647 hlasů
KSČM: 15,4% 11 599 hlasů
KDU-ČSL: 12,6% 9 487 hlasů
SNK-ED: 11,3% 8 501 hlasů
TOP 09: 7,4% 5 609 hlasů
Věci veřejné: 3,2% 2 436 hlasů
Zvolení zastupitelé:
Jiří Kučera ODS
Stanislav Bernard ODS
Petr Bendl ODS
Pavel Šmidrkal ODS
Karel Kratochvíl ODS
Stanislav Žaloudek ODS
Jiří Maryška ODS
Květoslav Namyslo ČSSD
Jana Krejčí ČSSD
Ivana Balnohová ČSSD
Miroslav Karafiát ČSSD
Lenka Bartáková ČSSD
Miloš Vystrčil KSČM
Václav Kašpar KSČM
František Karafiát KSČM
Tomáš Křišťan KDU-ČSL
Jan Mácha KDU-ČSL
Vlastimil Brukner KDU-ČSL
Roman Brzoň SNK-ED
Ivana Dvořáková SNK-ED
Imrich Brdečka TOP 09
První ustavující zasedání Zastupitelstva města Humpolec se konalo 3.listopadu 2010 v sále humpoleckého kina.
Zastupitelstvo města zvolilo ze svých řad za starostu opět Mgr. Jiřího Kučeru. Místostarosty byli zvoleni Mgr. Roman Brzoň a Ing. Květoslav Namyslo.
Dále Zastupitelstvo zvolilo ze svých řad členy Rady města Humpolec:
Mgr. Jiří Kučera starosta
Mgr. Roman Brzoň místostarosta
Ing. Květoslav Namyslo: místostarosta
Ing. Vlastimil Brukner radní, zastupitel
Ing. Jan Mácha radní, zastupitel
Petr Bendl radní, zastupitel
Pavel Šmidrkal radní, zastupitel
Zastupitelstvo města zřizuje dále Finanční výbor zastupitelstva, předsedkyní zvolilo Ing. Lenku Bartákovou a Kontrolní výbor zastupitelstva, předsedou zvolilo Ing. Imricha Brdečku.
Město pro byznys 2010
Dne 4.května 2010 se konalo v Jihlavě vyhlášení krajského kola výroční ceny Město pro byznys 2010 týdeníkem Ekonom. Město Humpolec se tentokráte umístilo na pátém místě.
Z celkových výsledků a hodnocení vybíráme několik údajů:
V Humpolci je vzhledem k počtu obyvatel o desetinu více podnikatelů než jinde a podíl středních a velkých firem v místním podnikatelském prostředí převyšuje ostatní sledovaná města téměř o polovinu.
Ubytovací kapacity přesahují krajský průměr téměř o osmdesát procent a bytová výstavba o dvě třetiny. Je zde však nadprůměrný počet registrovaných pacientů na jednoho lékaře.
Podprůměrná nezaměstnanost rostla v porovnání s ostatními městy nejpomaleji, stejně jako počet uchazečů o jedno pracovní místo.
Humpolecká radnice dosahuje nejlépe hodnoceného hospodaření v kraji, ceny vodného a stočného jsou o čtvrtinu nižší a místní podnikatelé projevují největší spokojenost s lokalitou a úrovní cen.
Nový kruhový objezd v Humpolci
Dne 8.října se konalo slavnostní otevření kruhového objezdu na Tyršově náměstí. Náklady na jeho výstavbu byly ve výši 3,6 milionů korun. S konečnou úpravou zeleně a úpravou okolí sochy T.G.Masaryka byly celkové náklady něco málo přes čtyři miliony korun.
Projektově stavbu připravila firma MIKO s.r.o. Havlíčkův Brod, realizovala ji firma STRABAG a.s. Jihlava.
Pětiramenná a nepřehledná křižovatka ulic Fügnerova, Libická, Masarykova, Školní a U Sokolovny na Tyršově náměstí změnila svoji podobu. Město ji přebudovalo v okružní, kruhový objezd, který má dopravu zklidnit a hlavně učinit mnohem přehlednější. Poblíž jsou dvě školy, sportovní hala, kdo sjíždí z dálnice a potřebuje do města, tak jede právě tudy.
Výstavbu kruhového objezdu a uvolnění finančních prostředků odsouhlasili humpolečtí zastupitelé a to i přes to, že veškeré náklady, odhadované zpočátku na zhruba devět milionů korun, bude město hradit samo. Na přebudování křižovatky nebyl žádný dotační titul.
Proměna Tyršova náměstí začala v červenci 2010, ne všichni obyvatelé Humpolce ji ale uvítali. Středobodem sporů se stal nejen samotný kruhový objezd, ale zejména vyasfaltovaná šestimetrová silnice, která nahradila dosavadní dlažbu. Na ostatních plochách kostky zůstaly, ať už jde o přilehlá parkovací stání či vodicí prstenec okolo objezdu. Zachované jsou žulové obrubníky i kamenný prvek uprostřed náměstí.
Představitelům radnice byl zaslán i protestní dopis jedenácti signatářů proti této stavbě, uvádím doslovný přepis dopisu:
„VÝZVA STAROSTOVI MĚSTA HUMPOLCE“ :
Vážený pane starosto, s velkým znepokojením sledujeme započaté úpravy humpoleckých náměstí. Po loňské necitlivé úpravě centrální části Dolního náměstí je nyní přes odpor a připomínky členů odborných komisí realizován projekt „Kruhový objezd-Tyršovo náměstí“. Další významné lokality města jsou v obdobném duchu k zásadním úpravám chystány. Naše profesní čest nám nedovoluje tomuto dění nadále jen mlčky přihlížet.
Zastáváme názor, že příslušné odborné občanské komise by měly mít možnost zasahovat do průběhu realizace těchto akcí, a že hledisko odbornosti by mělo dostat plnou podporu města.
Proces, jakým dochází k pozměňování vzhledu historicky cenných míst Humpolce, považujeme za chybný a odporující zásadám naší samosprávné demokracie. Bez výběrových řízení a předchozí celospolečenské shody jsou projektovány úpravy, ke kterým i laická veřejnost nedostává šanci se vyjádřit. Žádná možnost zásahu není umožněna ani odborníkům ze Stavební komise, Finančního výboru a Kulturní komise. Jejich názory nejsou brány při provádění prací v potaz, a co je snad ještě horší, nejsou se záměry a plány úprav včas a komplexně seznamovány. Stávají se tak pouhým komparsem dění, což vede k pochybnostem o smyslu jejich další existence.
Vážený pane starosto, při vědomí výše uvedeného Vás vyzýváme k následujícím krokům:
1/ neprodleně udělte členům Stavební komise právo účastnit se kontrolních dnů stavby „Kruhový objezd-Tyršovo náměstí“ s takovými pravomocemi při zastupování Města Humpolec, aby měli možnost žádat dílčí úpravy projektové dokumentace vedoucí k využití autentických kamenných prvků alespoň při výjezdu do ulic Masarykova a Školní
2/ zamezte spekulacím a fámám a zveřejněte na internetu dokumenty, které akci Kruhový objezd na Tyršově náměstí iniciovaly ( petice občanů, žádosti škol, hlukovou studii )
3/ podpořte snahy Finančního výboru o poskytnutí řádného a věrohodného vysvětlení, jakými úpravami díla bylo dosaženo tak zásadní úspory mezi předpokládanou a realizační cenou akce „Kruhový objezd-Tyršovo náměstí“
4/ zveřejněte na internetu a v Radničních listech komplexní připravované materiály záměrů Města Humpolec na úpravy dalších komunikací v historicky cenných lokalitách, zejména pak úpravy ulic – Husova, Rašínova, Školní a Žižkova.
Naše výzva se týká věcí veřejné důležitosti, z těchto důvodů ji coby otevřený dopis zároveň postupujeme sdělovacím prostředkům, aby i široká občanská veřejnost mohla posoudit její oprávněnost a smysl.
Nepohrdejme odkazem našich předků a chraňme s pokorou to málo kvalitního, co nám zbývá!
V Humpolci dne 12.srpna 2010 v dokonalé úctě:
Ing. Petr Žáček, U Kaštanu 1400
Jiří Poláček, Mánesova 887
Ing. Miloslav Beran, Kamarytova 394
Miroslav Novák, Hadina 244
Pavel Fejt, Pražská 676
Ing. arch Zdeněk Závodský, Dolní náměstí 22
Jaroslav Voplakal
Mgr. Vladimír Staněk, Jiřická 1415
Josef Příhoda, 5.května 1179
Bc. Petr Beránek, Smetanova 47
Ing.arch. Martin Franěk, V Cípku 1170
„ODPOVĚĎ STAROSTY MĚSTA HUMPOLCE Mgr. Jiřího KUČERY
NA VÝZVU „
( doslovný přepis )
Vážení signatáři výzvy,
pokusím se reagovat na Vaše požadavky a připomínky k úpravám humpoleckých náměstí. Na Dolním náměstí, tak jako u dalších parků ve městě, se nejednalo o úpravu tvaru náměstí, ale o obměnu více než 40 let staré zeleně dle návrhu zahradního architekta. Především šlo o komplexní opravu pomníku Dr.A.Hrdličky u příležitosti mezinárodního antropologického kongresu a opravu kamenných prvků, které byly především v místech zakrytých přerostlou a neupravenou zelení v havarijním stavu. Další úpravou bylo zajištění bezbariérového přístupu do těchto míst. O pozitivech těchto zásahů však ve Vaší výzvě není ani zmínka. Dle posouzení zahradního architekta byly mnohé dřeviny za zenitem své životnosti (hlohy). Nová výsadba je přirozeně nízká. Mě osobně zde chybí kvetoucí zeleň. Ale to lze napravit. Jediný vodní prvek, fontánka, zde nemusí být věčně a vzhledem k tomu, že je zde kompletní technologie lze ho, v případě lepší finanční situace, kdykoli vyměnit.
Návrhy na úpravu Tyršova náměstí probíhají od roku 2008, kdy byla na městský úřad doručena petice některých občanů z této lokality žádající minimálně montáž příčného prahu na zpomalení. Na základě toho nechali příslušní pracovníci zpracovat studii dopravního řešení této lokality. V souladu se směrnicí MÚ byla vybrána firma s odbornou způsobilostí, která zpracovala projekt komplexní úpravy tohoto prostoru tak, aby vyhovoval bezpečnostním normám a umožňoval orientaci účastníků silničního provozu v této dopravně komplikované křižovatce. Řidiči neznalí místních poměrů zde evidentně bloudili a dle vyjádření pojišťovny zde došlo k několika drobným nehodám.
Vzhledem k nepřehledné dopravní situaci, kterou legislativa neumožňovala řešit jinak, než komplexní úpravou křižovatky, hrozilo vlastníkovi komunikace (město), v případě vážnější nehody, hrazení vzniklé škody. Není pravda, že odborné komise rady nebyly seznámeny s tímto projektem. Stavební komise ji projednávala 1.3.2010, dle zápisu bez připomínek. Reakce přišla až po podpisu smlouvy se zhotovitelem a zahájení stavebních prací, pravděpodobně na podnět jedince. Povolování stavby probíhalo standardní cestou. Územní řízení bylo řešeno veřejnou vyhláškou a každý mohl požádat, aby se stal účastníkem tohoto řízení.
Dalším krokem bylo schválení financování této stavby zastupitelstvem města 21.4.2010. Po věcné diskusi byla výraznou většinou zastupitelů, včetně předsedů odborných komisí, finanční částka schválena. Zasedání zastupitelstva jsou veřejná a program je předem znám. Důkazem toho, že se připomínky členů stavební komise akceptují, je předělání studie úprav veřejného prostranství ulic Školní, Husova a Žižkova, dle jejich návrhů.
Cena vzešlá z veřejné soutěže byla výrazně nižší než cena rozpočtovaná, tak jako u všech letos realizovaných staveb. Co je příčinou? Snad to, že projektant sestavil výkaz výměr v cenách roku 2008 a práce prováděné v roce 2010 se účtují zhruba v cenách roku 2000. Mimo to některé firmy staví v době krize pouze za náklady s cílem nepropouštět zaměstnance. Město Humpolec, jako investora může tato skutečnost jenom potěšit a potvrzuje se teorie, že v době hospodářské krize, pokud jsou k dispozici finanční prostředky, se vyplatí stavět.
Něco k materiálům: Vůbec není pravda, že se celé náměstí zalije asfaltem, jak uvádějí média dle vyjádření stěžovatelů. Všechny žulové obruby a část dlažebních kostek se vrací zpátky a naopak v některých částech stavby byly betonové prvky nahrazeny žulou. Kompletně v žule budou i nové přechodové ostrůvky. Pouze šest metrů široký průjezdní úsek bude v živici. Sníží se tak hlukové a prachové zatížení území. Nové metodiky úprav komunikací (v zahraničí běžně užívané) toto řešení doporučují a mnohá města v ČR jdou touto cestou i v historických centrech (Jindřichův Hradec).
Na základě „výzvy“ jsem 18.8.2010 umožnil třem členům stavební komise, kteří jsou zároveň signatáři výzvy, aby se zúčastnili kontrolního dne. Z diskuse s projektantem, stavbyvedoucím a zástupci města vyplynulo, že členové komise nemají výhrady k tvaru upravované křižovatky, ale vadí jim pouze nahrazení kostek živicí v průjezdním úseku. Z vyjádření projektanta jednoznačně vyplynulo, že na takové křižovatce nelze z řady důvodů žulové kostky použít a tento povrch by ani neprošel schvalovacím procesem.
Za dobu působení na radnici jsem dospěl k názoru, že jakékoliv stavby či úpravy, kde dochází ke změně stávajícího stavu, vyvolávají u určité skupiny konzervativních občanů negativní reakce (park LTRN, kostel, ul.Okružní, Pražská, Kamarytova, Lnářská, Masarykova-Fügnerova atd.). Po ukončení staveb a jejich užívání někteří uznají, že neměli pravdu. Že zůstanou tradiční kverulanti, kteří z principu budou nadávat na všechno, s tím se prostě musíme smířit. Jinak by se nedalo dělat vůbec nic.
Jen přemýšlím, zda načasování a v mnohém zkreslená medializace této kauzy byly vedeny čistými úmysly.
S přáním všeho dobrého
Jiří Kučera, starosta
„Stanovisko Signatářů výzvy k textu starosty města Humpolce“
( doslovný přepis )
Vážený pane starosto,
Dnes uplynuly dva týdny ode dne, kdy jsme Vám předložili naši výzvu. Patří Vám dík, že jste se pokusil na ni reagovat. Ocenili bychom, pokud by forma a obsah Vaší odpovědi byly více věcné.
V otázce parku na Dolním náměstí se jistě shodneme ve faktu, že změny, které se laické i odborné veřejnosti nelíbí, lze postupně alespoň částečným způsobem napravit.
Se zájmem jsme si prohlédli zveřejněný dokument, na základě kterého došlo k zásadní změně Tyršova náměstí. Z textu jasně vyplývá, že se nejedná o petici, jak mylně uvádíte, pouze o žádost k umístění zpomalovacích prvků. Podepsaní občané žádají o umístění bezpečnostních prvků mezi halu TJ Jiskra a halu ČZA, a to z důvodů problémů na křižovatce ulic Masarykova a Libická. Problém byl tedy řádově o desítky metrů výše nad Tyršovým náměstím. Místostarosta Ing.Křišťan tisku dále uvedl, že o řešení žádaly i školy. Jejich žádosti ale zveřejněny nebyly, Dětský domov jistě nelze chápat jako školní zařízení. K žádosti občanů se nepřipojil ani jeden z obyvatelů panelových domů. Jediná zmínka o problému s hlučností je pak v žádosti občanů zmíněna v souvislosti s bezdůvodným používáním klaksonu.
Zaregistrovali jsme, že během prvního kvartálu 2009 byl zadán úkol příslušným útvarům MěÚ prověřit dopravní značení a technické zabezpečení komunikací ulice U Sokolovny s návazností na Tyršovo náměstí. Kdosi potom následně rozhodl o tom, že bude dopravně řešena i celá lokalita Tyršova náměstí. Pokud tomu bylo na žádosti pojišťovny a škol, nemělo by nic bránit tomu jejich požadavky zveřejnit. Toto jste v reakci na naši Výzvu neučinili. Z průvodní zprávy PD vyplývá, že studie dopravního řešení byla zadána firmě DMC Havlíčkův Brod. Ta vyhotovila variantně několik řešení. Někdo poté rozhodl o tom, že z připravených variant je nejvhodnější řešení kruhový objezd. Toto bylo učiněno bez posouzení návrhů architektem, bez informování Stavební komise, bez architektonické soutěže na řešení úprav náměstí. Projekt pro územní rozhodnutí a stavební povolení byl následně vyhotoven v listopadu 2009. Jak sám pane starosto uvádíte, Stavební komise byla s projektem seznámena až 1.3.2010, a to již jako s jedinou možnou variantou řešení, na které nelze nic měnit. Přesto její členové požadovali alespoň náhradu živičných povrchů žulovými kostkami. Finanční výbor se pak k této věci vyjadřoval v době, kdy už o celé akci bylo zcela evidentně rozhodnuto. Jeho vyjádření bylo zamítavé a v zápise ze 14.4.2010 doporučil oddálení rozhodnutí o výstavbě. Finanční výbor rovněž upozornil na zásadní snížení počtu parkovacích míst v lokalitě.
Ohledně ceny díla jsme Vás vyzývali k tomu, abyste podpořil snahy Finančního výboru o řádné a věrohodné vysvětlení, jakými úpravami díla bylo dosaženo tak zásadní úspory mezi předpokládanou a realizační cenou. Vaše odpověď, kterou jsme na toto téma nevyžadovali, používá chybně základní pojmy (výkaz výměr se v čase neliší, protože dává pouze popis a množství prací; práce se neúčtují, nýbrž fakturují). Pokud by platilo Vaše tvrzení, že firma „staví v době krize pouze za náklady“, musela by logicky v době mimo krizi dosahovat neúměrného zisku. Ten by sice nebyl 60%, což činí rozdíl předpokládané a realizační ceny, ale i s přihlédnutím k jiné výši cen materiálových vstupů by procentuální vyjádření zisku bylo zjevně nereálné. Tak velký rozdíl ceny naznačuje změnu rozsahu nebo kvality řešení, případně cenu výrazně pod náklady. Všechny pochyby by rozptýlilo, kdyby Finanční výbor měl možnost porovnat položkové rozpočty projektanta a zhotovitele. To mu však dosud nebylo umožněno.
Ve své odpovědi říkáte, že média uvádějí nesprávné informace ohledně používaných materiálů. Média mají k dispozici pouze to, co jste zveřejnili a tím je projektová dokumentace zhotovená firmou Miko Havlíčkův Brod. Aby média mohla objektivně informovat, musí mít k dispozici přesná data. Seriozní by bylo, kdyby jste zveřejnili, jak velká plocha žulové dlažby zmizí a jak velká plocha bude znovu zadlážděna, případně jak velkou plochu tvoří nový živičný povrch. Všechny tyto údaje musí být obsaženy ve výkazu výměr této akce, který máte k dispozici.
Události ze středy 18.8.2010, kdy na základě Vašeho vstřícného kroku byla umožněna třem členům Stavební komise návštěva kontrolního dne probíhající stavby kruhového objezdu, jste veřejnosti tlumočil natolik ve zkratce a jednostranně, že pozvaní signatáři naší Výzvy museli zaujmout své písemné stanovisko. Bylo chybou, že ze schůzky nebyl pořízen řádný písemný zápis akceptovatelný oběma stranami.
Připomněl jste vzor města Jindřichův Hradec jako příklad podobných změn komunikací v centru města. Myslíme si, že mnohem blíže to máme do Havlíčkova Brodu, kde právě nyní jdou opačnou cestou a dopravně velmi rušné centrum dláždí žulou. Navíc jejich počínání podporuje ze svých finančních zdrojů Evropská unie. Jistě to nečiní bez souladu s obecně platnými normami a hygienickými předpisy, které byly verbálně označovány jako překážka zachování žulových povrchů Tyršova náměstí. Zachování dlažeb ostatně v projektové dokumentaci navrhuje zvážit i autor projektu, když na straně čtyři průvodní zprávy píše doslova: „ponechání žulových povrchů by svým osobitým rázem podpořilo architektonickou hodnotu náměstíčka“.
Vážený pane starosto, jsme si vědomi, že nejste sám, kdo o úpravách náměstí rozhodl. Oceňujeme, že Vy jako jediný jste schopen obhajovat své názory na veřejnosti. Víme, že jste v mnohém odkázán na zprostředkované informace, které však nemusí být vždy správné. Stejně jako nemusely být správně formulované informace předkládané ke schvalování odborným komisím a výborům. To alespoň naznačují názory některých jejich členů, z nichž mnozí se cítí uvedeni v omyl.
V naší výzvě jsme Vás, pane starosto požádali, aby byla veřejnost informována o záměrech Města Humpolec na úpravy dalších ulic. Nestalo se tak. Bohužel to jen nadále posiluje nejrůznější fámy a spekulace, i oprávněné obavy. Právě z těchto důvodů naše výzva neztratila nic ze své naléhavosti. Začněme veřejný prostor řešit standardním způsobem, tedy za účasti architektů a pod dohledem veřejnosti!
V Humpolci dne 26.srpna 2010 s úctou a přáním hezkého dne
Signatáři „Výzvy starostovi města Humpolce“
Kostel sv.Mikuláše bez hodin
Koncem dubna obyvatelé a návštěvníci Humpolce marně hledali informace o čase na věži kostela sv.Mikuláše. Zdejší hodiny se ocitly mimo provoz k vůli generální opravě.
Již od počátku minulého roku byla řešena ve spolupráci se správcem a provozovatelem věžních hodin na děkanském kostele panem Františkem Mládkem skutečnost, že hodinový stroj z roku 1936, který je ve vlastnictví města Humpolec, vykazoval takové nároky na opravy, které není on sám schopen nadále provádět vlastními silami. V průběhu uplynulých více než sedmdesáti let došlo k opotřebení kovových součástí a uložení os natolik, že tyto nelze opravit jinak, než jejich výměnou a celkovou generální opravou stroje. Z tohoto důvodu byl osloven kvalifikovaný hodinář a restaurátor pan Pavel Kapler z Chýnova, který po celkové prohlídce stroje stanovil možný způsob, rozsah a postup realizace generální opravy hodinového stroje. Stroj bylo nutné demontovat a přepravit do restaurátorské dílny, kde byly nahrazeny dosluhující součástky.
Zpět na věž byl stroj znovu osazen v polovině měsíce května. Náklady na opravu ve výši 40 tisíc korun byly hrazeny z letošního rozpočtu města.
Vzdělávání pedagogů základních škol
„Zkvalitnění vzdělávání pedagogů základních škol regionu Pelhřimova a Humpolce v oblasti informační gramotnosti podle evropského standardu ECDL“. Tak se jmenuje projekt, který společně realizují město Humpolec a město Pelhřimov. Projekt je jedním z mnoha, které v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost mají s využitím finančních prostředků z Evropského sociálního fondu zvýšit kvalitu vzdělávání na našich školách. Jak již název napovídá, je projekt zaměřen na vzdělávání pedagogů základních škola. Konkrétně na zvýšení znalostí a dovedností v oblasti informačních technologií.
Toto zvýšení je náplní klíčových aktivit projektu ve dvou oblastech. Tou první je zvládnutí nového grafického prostředí kancelářského balíku MS Office 2007 a druhou oblastí je interaktivní výuka. Vzdělávání se realizuje formou vzdělávacích kurzů a školících seminářů. Výuku zajišťují školící střediska projektu, v Humpolci to je ZŠ Hálkova a ZŠ Hradská. Učitelé informatiky těchto škol seznamují své kolegy s programy MS Word 2007, MS Excel 2007 a MS Pover Point 2007.
Učitelé zvyklí zadávat domácí úkoly se tak dostávají do role žáků. Účast na kurzu či semináři a dobře vypracované úkoly jsou podmínkou pro získání závěrečného certifikátu vzdělávacího kurzu, jehož náplň je akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Vzdělávacích kurzů ukončených v prosinci 2009 se zúčastnilo 76 pedagogů. V první polovině letošního roku bude projekt pokračovat školícími semináři, které mají pedagogy naučit ovládat moderní didaktickou techniku – interaktivní tabule, interaktivní učebnice a bezdrátové testovací zařízení.
Humpolec a prevence kriminality v roce 2010
V letošním roce se Město Humpolec zapojilo do Krajského programu prevence kriminality pro rok 2010 zaměřeného na minimalizaci trestné činnosti spojené s organizovaným zločinem ve městech ležících při dálnici D1 s akcí „Rozšíření kamerového systému – Město Humpolec“. Město Humpolec od roku 1999 postupně buduje kamerový dohlížecí systém využívaný Policií ČR, obvodním oddělením Humpolec. V současné době je v provozu osm kamerových bodů, letos se navýší jejich počet o další dvě kamery. Jedna kamera bude umístěna u kruhového objezdu v ulici Okružní a monitoruje výjezd na dálnici D1. Druhá bude monitorovat výjezd z města směrem na Želiv a Koberovice (kde je další nájezd na D1) v křižovatce ulic Okružní-Pražská.
Město Humpolec zpracovalo projekt, který Ministerstvo vnitra ČR v červnu 2010 odsouhlasilo s příslibem poskytnutí státní dotace ve výši 500 tisíc korun, město bude ze svého rozpočtu investovat částku 574 tisíc korun.
V souvislosti s tímto projektem provedlo tento rok Město Humpolec obnovu a modernizaci monitorovacího pracoviště OO Policie ČR, které v nezměněné podobě slouží od roku 1999. Jedná se o nahrazení stávajících osmi monitorů za tři velkoplošné LCD monitory a pořízení nového záznamového zařízení, umožňujícího nepřetržitý kvalitní záznam ze všech kamer v délce minimálně 14 dnů s možností rozšíření až na 16 kamer. Tuto akci financuje město ze svého rozpočtu v částce 350 tisíc korun. Policie ČR se na obnově bude podílet zajištěním přestavby elektroinstalace a dodávkou nového kancelářského nábytku.
Dále Město Humpolec zakoupilo sestavu alkoholtesteru od firmy Dräger – Alcotest 7510 s mobilní tiskárnou v hodnotě 40 tisíc korun. Tu na základě výpůjční smlouvy bude užívat Policie ČR, OO Humpolec, zejména pro kontrolu přítomnosti alkoholu v dechu u řidičů a v rámci programu „Mládež toxi“ – požívání alkoholických nápojů v restauračních zařízení mládeží do osmnácti let věku. K předání alkoholtesteru došlo dne 2.srpna v kanceláři starosty města za účasti zástupců města, Policie ČR, OO Policie ČR v Humpolci a vedoucího územního odboru Pelhřimov.
Ve spolupráci s městy Pelhřimov (garant projektu) a Pacov realizuje Město Humpolec v tomto roce projekt „Systém včasné integrace“ – systém péče o děti ohrožené sociálně patologickými jevy, trestnou činností, zanedbáváním, zneužíváním apod. Jeho cílem je nastavení efektivní spolupráce mezi institucemi, do jejichž působnosti spadá péče o ohrožené děti a jejich rodiny s využitím jednotného informačního systému.
Město Humpolec tyto akce realizuje v rámci navázání dobré spolupráce s Policií ČR, územním odborem Pelhřimov a také mimo jiné i jako poděkování za obnovení 24 hodinové dozorčí služby na obvodním oddělení Humpolec. Město Humpolec vzhledem k počtu obyvatel a předpokládaným nákladům, zejména vstupním a následně provozním, odstoupilo od záměru zřízení městské policie.
K dopravnímu hřišti bezpečněji
Z důvodů větší bezpečnosti návštěvníků Dětského dopravního hřiště, především žáků základních škol, byl Městem Humpolec vybudován v ulici 5.května nový přechod. Byl vybudován se všemi standardními prvky dopravní bezpečnosti, včetně bezbariérovosti. Součástí stavební akce byla celková rekonstrukce autobusové zastávky, včetně bezbariérového přístupu a instalace veřejného osvětlení. Celkové náklady na stavební úpravy byly ve výši 594 623,- Kč.
Sůl z dálnice D1 přináší městu problémy
Dálnice D1 nepřináší Humpolci jenom samý prospěch. Nečistoty, především sůl z ní stékají přímo do nedalekého prameniště Perlavka, významného vodního zdroje pro celé město.
Voda se čerpá z pětimetrové hloubky, kam se nečistoty lehce dostanou. Zvýšený výskyt chloridů soli tam je pozorován již od přelomu tisíciletí. Nález solí ale zatím není, podle odboru místního hospodářství města, nijak drastický. Ve velkém množství vody se rozpustí a celkové hodnoty zůstávají hluboko v normě.
Perlavka je v podstatě nechráněné prameniště. Když se před léty začalo s budováním vodovodu Hupepo, byly tyto zdroje původně určené k zániku, takže se s jejich ochranou při výstavbě dálnice moc nepočítalo.
Tento problém není lhostejný ani představitelům města. Pracovníci příslušného odboru byli vyzváni starostou k jednání se zástupci Ředitelství silnic a dálnic ohledně nápravy současné nevyhovující situace. Podle jihlavského střediska ředitelství ale ochrana neexistuje a solit se bude pořád. Úprava odvodových kanálů dešťové vody z dálnice pomůže jenom částečně. Přirozenému rozstřiku vody do okolí zejména od projíždějících kamionů zabránit nelze. A přestat solit shodou okolností v zimě nejnebezpečnější úsek celé dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem by nebylo možné. Stejně tak jako sypat dálnici inertním materiálem.
Kvalita vody z Perlavky zatím zůstává více než uspokojivá. Humpolečtí čerpají až polovinu ze 700 tisíc kubíků vody, tedy roční spotřeby města, z pěti vlastních zdrojů. Výrobní cena vody z Perlavky je okolo desetikoruny za jeden kubický metr, nákup stejného množství z centrálního vodovodního řadu stojí bezmála jednou tolik. Čerpatelnost tohoto zdroje je ale na současném maximu.
Vodohospodáři dostali také doporučení zacházet s vlastními zdroji vody nanejvýš uvážlivě. To znamená zabezpečit stávající zdroje, vyčistit pera a svodní řady. A hlavně čerpat jenom tolik, kolik Perlavka může dát. Množství podzemní vody totiž vzhledem k pokračujícímu zpevňování ploch a tedy snižování přirozeného průsaku obecně ubývá.
Nová kompostárna a sběrný dvůr u Humpolce
Největší investiční akcí města v letošním roce byla stavební akce „Výstavba kompostárny Humpolec“ a sběrného dvora.
Stavební práce téměř za 60 milionů korun byly zahájeny firmou Syner VHS Vysočina a.s. Jihlava koncem února v lokalitě Brunka. Aby mohla stavět v této lokalitě, musela zde radnice vykoupit pozemky a provést změnu územního plánu. Kompostárna ročně zpracuje až 4 700 tun nejen zeleného odpadu, ale také čistírenských kalů.
Sběrný dvůr, ve stejné lokalitě, bude tvořit 380 metrů čtverečních zastřešené plochy. Na ní by mělo být umístěno osm kontejnerů o objemu třiadvacet kubických metrů pro vytříděný odpad.
Humpolec se na této investici bude podílet desetiprocentní sumou, devadesát procent by měly pokrýt evropské i národní dotace.
Dne 11.října se konalo slavnostní otevření kompostárny v Humpolci. Mělo ho doprovázet i zahájení činnosti sběrného dvora. Město však slíbenou dotaci na jeho stavbu nedostalo.
Původně ale byla povolena stavba kompostárny společně se sběrným dvorem. Následně komise z Fondu životního prostředí chtěla, aby sběrný dvůr byl samostatným projektem. Proti tomu se město odvolalo, protože stavbu vysoutěžilo jako komplexní. V odvolacím řízení však neuspělo.
Protože stavba je velice důležitá a nelze ji odkládat, rozhodli zastupitelé města postavit sběrný dvůr i za cenu, že se bude muset zaplatit z rozpočtu města, stát by měla kolem 4,5 milionu korun.
Humpolec má novou kulturní památku
Dlouhodobé úsilí Města Humpolce a společnosti Catrum o.p.s. přineslo výsledky. Nápravníkovo stavení na Zichpili čp. 338 bylo prohlášeno kulturní památkou. Tímto se tomuto objektu otevřela nová cesta k dotačním prostředkům v oblasti obnovy kulturních památek.
Obyvatelé Humpolce mohli během posledních několika desetiletí postupně sledovat úpadek a chátrání roubeného domku na Zichpili. Pár nadšenců ze společnosti Castrum se rozhodlo pro záchranu unikátní historické budovy něco udělat a iniciovalo v roce 2008 odkup domku. Pro nedostatek finančních prostředků stavení odkoupilo město Humpolec a společnosti Castrum jej pronajalo.
Ještě než roubenku zaštítilo Ministrstvo kultury statutem kulturní památky, provedli zde dobrovolníci řadu oprav. Díky tomu zde dnes stále vidíme chaloupku namísto hromady dřeva a cihel. Během příštích let by se zchátralá roubenka mohla změnit v kulturní a vzdělávací prostory, které budou poslední připomínkou toho, jak v Humpolci žila chudší vrstva obyvatel na přelomu 18. a 19. století.
První úklidové práce na domku začaly již v říjnu 2009, stavební opravy pak v květnu letošního roku. Poděkování patří zejména studentům humpoleckého gymnázia za úklid a vyčištění interiéru, Ing. Kocmanovi, Mgr. Staňkovi ze společnosti Castrum a místostarostovi Humpolce Mgr. Brzoňovi, kteří odpracovali řadu brigádnických hodin při rekonstrukci „Nápravníkova stavení“.
ŠKOLSTVÍ
Mateřské školy
MŠ Smetanova
Kapacita mateřské školy byla v letošním roce plně obsazena, celoročně bylo zapsaných 97 dětí. Učitelky MŠ se po celý rok účastnily vzdělávacích akcí převážně v Havlíčkově Brodě a v Pelhřimově. Ředitelka MŠ dokončila bakalářský studijní program v oboru Školský management na Karlově univerzitě.
Během roku se v MŠ pokračovalo ve zlepšování prostředí jednotlivých tříd. Byla dokončena výměna poslední části oplocení areálu mateřské školy, byly zhotoveny moderní zatahovací dveře do čtvrté třídy, aby tak vznikl oddělený prostor k činnosti kroužků, byla provedena úprava veškerého obložení radiátorů ve třídách, vymalovaly se dvě třídy, došlo k výměně poškozených vodovodních baterií na dětské umývárně, opravilo se porušené odpadní potrubí v blízkosti spojovací chodby. Do čtvrté třídy byl pořízen nový koberec, paraván ke hře na obchod a divadlo, do třetí třídy byla zakoupena kvalitní dětská sedací souprava, na Vánoce bylo do tříd zakoupeno množství hraček, didaktických pomůcek a knih.
Zřizovatel MŠ – Město Humpolec, vyzval firmy k posouzení případné přístavby další třídy na nízký pavilon, aby tak došlo ke zvýšení kapacity mateřské školy.
Již tradičně se během roku pro děti pořádala řada akcí jako například návštěva předškoláků v humpoleckých základních školách, IV.třída se zapojila do výtvarné soutěže s názvem „Školka plná dětí“, MŠ navštívil hudebník L.Víděňský a předvedl dětem ukázku hraní na bubny, děti měly i možnost si je samy vyzkoušet, středisko ekologické výchovy Mravenec z Pelhřimova zajistilo program s ekologickou tematikou, ve sportovní hale ČZA bylo pro děti připraveno sportovní odpoledne, kde měly možnost zacvičit si na nejrůznějším nářadí a s náčiním. Na MŠ byl zajištěn prodej bezpečnostních pásek občanského sdružení Život dětem v rámci bloku bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, mladší děti nacvičily besídky ke Dni matek, všechny třídy se účastnily výletu do ZOO Jihlava, konal se Den otevřených dveří, ke Dni dětí bylo objednané zábavné odpoledne plné písniček, her a dárků.
Předškoláci nacvičili slavnostní kulturní program k ukončení docházky do MŠ, se kterým se nejen rodičům předvedli v kině. Také úspěšně absolvovali noc v MŠ, spojenou s opékáním špekáčků, hrami a zkouškou odvahy. Starší děti navštívily areál botanické zahrady při ČZA, několik dětí a rodičů se zúčastnilo pobytu u moře v Chorvatsku. MŠ se zapojila do celostátní soutěže ve sběru krabiček od sýrů KIRI - děti celý měsíc nosily krabičky, ze kterých byla poté vytvořena obří plastika Kiribotky.
Vánoční obrázky dětí vyzdobily koncem roku chodbu městského úřadu, na Horním náměstí si děti ozdobily svůj vánoční stromek,všechny třídy nacvičily pro rodiče vánoční besídky, navštívily výstavu dřevěných loutek, vánoční koncert pěveckého sboru při ZŠ Hálkova a program s vánoční tématikou, který připravila ZŠ Hradská.
MŠ Na Rybníčku
MŠ Na Rybníčku má čtyři třídy, kapacita školy je 132 dětí, třídy je možné naplnit až do počtu 28 dětí. V případě, že je ve škole zapsáno více než 112 dětí, je vytvořena další třída. Ve třídách pracují zpravidla dvě učitelky, jejichž směny se částečně překrývají. Tím je zabezpečena přiměřená péče o děti nejen v prostorách MŠ, ale i při pobytu venku, kdy dětem hrozí zvýšené nebezpečí.
Počty dětí ve třídách se během školního roku mění, některé děti nastupují do školy později, podle potřeb rodiny. Škola je v provozu každý pracovní den od 6.00 do 16.30 hodin. Z organizačních důvodů se děti ráno scházejí v jedné třídě, odpoledne se z jedné třídy také rozcházejí. Během dne se střídají spontánní a řízené činnosti podle individuálních a věkových potřeb dětí.
V době letních prázdnin bývá po určitou dobu provoz školy přerušen s tím, že rodiče mají možnost na tuto dobu přihlásit dítě k docházce v jiné součásti MŠ.
V mateřské škole pracuje sedm až osm učitelek, absolventek středních pedagogických škol, jedna je vysokoškolačka.
Škola dává možnost rodičům dětí podílet se na jejím chodu. Zve je na společné akce, kde mají možnost vidět výsledky práce a mohou se k činnosti školy vyjádřit.
Základní škola Hálkova
Kapacita školy je 880 žáků. Součástí školy jsou školní jídelna s kapacitou 900 jídel a školní družina s kapacitou 250 žáků. Cílem školní družiny je co nejlepší a nejefektivnější využití volného času dětí. V tomto školním roce nabídla řadu zajímavých akcí, které se vždy setkaly s kladným ohlasem. Patřil mezi ně například výlet do plzeňského Dinoparku nebo návštěva Perníkové chaloupky v Rábech u Pardubic. Na podzim proběhla Halloweenská párty, kde nechyběla strašidelná vyprávění a vydlabané dýně. Šikovné děti mohly uplatnit svůj talent v keramické dílně či při zpracování ovčí vlny na kolovrátku.
V předvánočním období ozdobily chodbu a oddělení školní družiny svícny a věnce. Od obyvatelů klubu Astra si děti přinesly drátované ozdoby a naučily se pracovat s korálky. Na oplátku jim děti připravily kulturní vystoupení nejen v čase vánočním, ale i velikonočním.
Školní družina navštěvovala různá kulturní vystoupení nejen ve městě, ale i mimo něj. Navštívily také ekofarmu paní Prokopové, tečkou celoročního programu byla ukázka výcviku psů u paní Točíkové.
V základní škole Hálkova mají žáci kromě kmenových tříd k dispozici následující odborné učebny: výtvarný ateliér, učebny hudební výchovy, chemie, přírodopisu, fyziky, dějepisu, zeměpisu, vaření, šití, pěstitelských prací, keramickou dílnu, školní dílnu a tři učebny výpočetní techniky. Používány jsou učebny při dělených třídách (např. pro výuku cizích jazyků), dvě tělocvičny, školní pozemek, tři víceúčelová hřiště s umělými povrchy, vytápěný skleník, školní družina, školní jídelna s bezhlučným nábytkem a s oddělenou místností pro stravování malých dětí, šatny vybavené uzamykatelnými skříňkami pro všechny žáky 1.- 9. ročníku a zastřešený prostor pro venkovní výuku. Na základě smluvních vztahů jsou využívány další tři tělocvičny a sportovní areál TJ Jiskra Humpolec. Žáci mají možnost využívat o velké přestávce nákupu občerstvení, včetně ochuceného mléka. Škola byla zapojena do projektu Ovoce do škol.
Ve škole působily jako poradní orgány: pedagogická rada, metodické orgány pro 1. a 2. stupeň školy, výchovná komise a poradní sbor ředitele školy. Škola je zapojena do asociace školních sportovních klubů. Ve škole zasedá žákovský parlament, v jehož čele stojí předseda a tři místopředsedové, jsou zde zástupci tříd 4.- 9. ročníku.
Škola organizovala pro žáky 1.- 2. ročníku předplavecký výcvik, pro žáky 3. a 4. ročníku plavecký výcvik, pro žáky 5. a 7. ročníku a zájemce z vyšších ročníků v Pasekách nad Jizerou tři lyžařské výcvikové kurzy. Pro žáky s diagnostikovanými poruchami učení, kteří byli integrováni v kmenových třídách, zajišťovala škola nápravu těchto poruch. Pro žáky jednotlivých tříd byly také organizovány exkurze, výlety, návštěvy kulturních a společenských představení. Pro talentované chlapce v 1.- 4. ročníku zajišťovala výuku formou nepovinného předmětu Sportovní aktivity se zaměřením na kopanou. Tato výuka je spojena s činností humpoleckého fotbalového klubu. Již sedmým rokem byl pro talentovaná děvčata ve třídách 1. a 2. ročníku otevřen nepovinný předmět se zaměřením na míčové hry. Tři třídy šestého ročníku absolvovaly adaptační kurz, který proběhl na základně Bělice u Kališť.
V tomto školním roce měla ZŠ Hálkova 27 tříd, do kterých docházelo celkem 647 žáků. Z tohoto počtu bylo 326 chlapců a 321 dívek. Integrovaných žáků bylo devět, školu navštěvovalo jedenáct žáků s mimořádným nadáním. Pro jednoho žáka škola zajišťovala individuální výuku v domácím prostředí na základě zpracovaného individuálního vzdělávacího plánu.
Do školní družiny docházelo do šesti oddělení celkem 186 žáků, ke stravování ve školní jídelně bylo přihlášeno 623 žáci a přibližně 256 dalších strávníků.
Pro výuku a potřeby pedagogických pracovníků měla škola k dispozici 92 osobních počítačů, z toho jich je 56 přístupných žákům školy. Celkem 85 počítačů má připojení na internet, z toho bylo 51 přístupných žákům.
Fond školní knihovny činí 8 356 titulů, v tomto školním roce bylo zakoupeno dalších 20 titulů. Bylo evidováno 1 324 výpůjček knih.
Výuku cizích jazyků absolvovalo celkem 581 žáků, z tohoto počtu navštěvovalo 560 žáků anglický jazyk, 10 německý jazyk, 11 ruský jazyk. Školu také navštěvovalo pět cizinců, z toho byli tři z Ukrajiny, jeden ze Slovenska a Nizozemí. Do školy kromě humpoleckých žáků docházeli žáci z dalších 38 obcí a místních částí města.
V letošním roce bylo do ZŠ Hálkova zapsáno celkem 71 dětí, z toho 36 chlapců a 35 dívek. Dodatečný zápis proběhl u čtyř dětí, přímo z Humpolce bylo zapsáno 43 dětí, z okolních obcí 28 dětí. Do 1.ročníku by mělo ve školním roce 2010/2011 nastoupit 68 žáků, škola otevře tři třídy po 22 a 23 žácích.
Povinnou školní docházku ukončilo, kromě šestnácti žáků, kteří odešli do primy gymnázia, celkem 62 žáků. Ze tříd 9. ročníku vycházelo 60 žáků, z nižších ročníků dva žáci. Do primy gymnázia odešlo celkem 16 žáků.
Po celý školní rok škola organizovala pro své žáky návštěvy kulturních akcí i mimo Humpolec, řadu výletů a exkurzí do zajímavých míst České republiky. Konaly se besedy a vědomostní soutěže, v listopadu proběhl Den otevřených dveří.
Poprvé škola pořádala rozloučení se žáky 9. tříd. V improvizovaných podmínkách velké tělocvičny byly žákům předány DVD s fotografiemi jejich plesu a upomínkové album fotografií. Již potřetí se konal Ples školy, který byl provázen velkým zájmem veřejnosti.
Zájmová činnost žáků byla organizována pod Střediskem volného času při ZŠ Hradská. Do 21 zájmových kroužků docházelo 171 žáků školy.
Deset žákyň 6. – 9. ročníku se zúčastnilo 15.ročníku výtvarné soutěže Českého rozhlasu „Malujeme po síti“. Odborná porota v čele s Adolfem Bornem vybrala z více než tří tisíc prací dětí ze tří kontinentů – Afriky, Asie a Evropy – téměř 300 vítězných, jejichž autory pozvala na vernisáž do Letohrádku Kinských v Praze. Všechny práce humpoleckých dívek byly mezi nimi. Po slavnostní vernisáži 8.června byli vyhlášeni ještě absolutní vítězové v jednotlivých kategoriích. V kategorii „Rukodělné práce a keramika“ se absolutními vítězkami staly žákyně 9. tříd Veronika Jelínková a Iva Moravcová.
V ZŠ Hálkova dále pokračuje další vzdělávání pedagogických pracovníků, na které bylo v letošním roce vynaložena částka přes 38 tisíc korun.
Učitelka humpolecké ZŠ Hálkova Berta Kaňová se stala držitelkou nejvýznamnějšího resortního vyznamenání, jakého je možné se v českém školství dočkat. 9.dubna převzala v Praze resortní medaili za celoživotní přínos školství.
Základní škola Hradská
V letošním školním roce měla škola 12 tříd na I.stupni a deset tříd na II.stupni.. Navštěvovalo je 464 žáci. Do školní družiny chodilo 110 žáků, ve Středisku volného času pracovalo 44 zájmových útvarů, do kterých docházelo kolem 450 dětí. Ve školní jídelně se stravovalo nejen 438 žáků školy, ale i zaměstnanci a cizí strávníci.
Ve vedení školy je i nadále ředitel Mgr. Pavel Bílek, zástupkyně pro I. i II. stupeň PhDr. Ilona Kostřicová, zástupkyně pro volnočasové aktivity Mgr. Miroslava Lisá. Na začátku nového školního roku posílili pedagogický sbor V.Fiala a L.Kratochvíl. K žákovi s poruchou autistického spektra nastoupila asistentka M.Szczotková.
Do dalšího školního roku byli zapsáni cekem 54 žáci prvních tříd, do dvou prvních tříd jich nastoupilo 48. Školu opustilo 58 žáků devátých ročníků a jeden žák z ročníku nižšího. Do primy víceletého gymnázia byli přijati čtyři žáci.
V rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků se učitelé zúčastnili celkem 34 vzdělávacích akcí, seminářů a školení.
Například v únoru se paní učitelka Mgr. Ivana Bártlová zúčastnila Mezinárodní konference „e Twinning“ ve španělské Seville. Účastí na této konferenci zakončila úspěšnou práci na loňském projektu Life Is a Fairy /Tale žáků pátých ročníků.
Konference se zúčastnilo více než 500 pedagogických pracovníků z celé Evropy, kteří si vyměnili své zkušenosti a názory. Zúčastnění učitelé prezentovali ukončené projekty a propagovali svoji školu. Na konferenci též přednášeli renomovaní odborníci na téma, jak se bude dále vyvíjet vzdělávání. Proto i nadále pokračuje zapojení školy do rozvojových a mezinárodních programů a projektů.
Po roční přípravě na vstup do projektu Program celoživotního učení – Comenius se škola stala úspěšným žadatelem o grant. Získané prostředky budou využívány po dobu dvou let na účast v mezinárodním projektu Eart need no dirt aneb Země není na jedno použití! Někteří učitelé i žáci navštíví postupně partnerské školy v Turecku, Itálii, Španělsku a Polsku, podobně uvítají i zástupce těchto škol v našem městě.
ZŠ Hradská byla také již druhým rokem zapojena do dalšího projektu Učíme interaktivně – zavádění a rozvoj interaktivních a multimediálních metod výuky v prostředí základních škol kraje Vysočina. V rámci tohoto projektu se pedagogové i žáci školy zdokonalují v používání moderní techniky, nových postupů a metod, které vedou k získávání znalostí a vědomostí méně obvyklou cestou.
Další aktivita školy znamenala žádosti na MŠMT o poskytnutí dotace v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost – EU peníze školám – název podaného projektu: Škola hrou. Před začátkem školního roku obdržela škola rozhodnutí o poskytnutí dotace ve výši 2 295 209,- Kč. Tyto prostředky bude škola využívat po dobu dvou let především na zlepšení vybavení v oblasti ITC a nákup dalších potřebných pomůcek.
Škola si také velice váží žáků, kteří úspěšně reprezentovali školu v různých soutěžích a olympiádách ať na úrovni okresu, kraje nebo celé republiky.
ZŠ Hradská se stala již čtvrtou veřejně přístupnou budovou ve městě, kam se dostanou bez překážek nejen vozíčkáři, ale také například i maminky s kočárky. Město Humpolec získalo na tento projekt dotaci od Ministerstva školství ČR ve výši 581 tisíc korun. Zbývající prostředky ve výši 630 600,-Kč byly hrazeny z rozpočtu města. Celkové náklady tak činily 1 211 600,-Kč. Bezbariérovost je zajištěna instalací čtyř schodišťových plošin zajišťující žákovi možnost pohybu po celé budově, vstupní nájezdovou plošinu a WC pro imobilní. Nejen v kraji Vysočina, ale v celé naší republice se ZŠ Hradská zařadila na jedno z předních míst ve vytvoření podmínek imobilním žákům.
Středisko volného času
Středisko volného času nabízelo v roce 2010 řadu volnočasových aktivit dětem z Humpolce i okolí. Jeho hlavní činnost spočívala v pravidelně uskutečňovaných schůzkách zájmových útvarů, které navštěvovalo kolem 450 dětí, mládeže i dospělých. Na obou humpoleckých základních školách fungovaly kanceláře Střediska. Hlavní sídlo zůstalo tak jako v předešlých letech na ZŠ Hradská.
K organizaci příležitostných akcí Středisko přizvalo ke spolupráci nově založený Městský parlament dětí a mládeže v Humpolci. Největší ohlas u veřejnosti sklidila společně připravená akce „Putování za Mikulášem“, pořádaly se rovněž již tradičně oblíbené akce jako například další ročník Huhuliády, Dětský den a další. Také příměstské tábory se těšily velké oblibě a v průběhu roku, během vedlejších i hlavních prázdnin, jich proběhlo hned několik.
Rozvíjela se aktivní spolupráce s Městem Humpolec, se Sborem dobrovolných hasičů a se školami v Humpolci i okolí.
Středisko volného času zajišťovalo provoz v obvyklé míře, bez navyšování úplaty za pravidelný chod zájmových kroužků, a to i přes snižování finančních prostředků na svoji činnost.
Základní škola Humpolec, Husova 391
Škola měla v roce 2010 v průměru 39 žáků. Vyučovalo se nejprve ve čtyřech třídách, ve všech pracovali žáci v odděleních podle jednotlivých ročníků. Od září poklesl počet žáků na 30, ve škole byly tedy zřízeny pouze tři třídy. Škola vyučovala žáky od druhého do devátého ročníku ZŠ a některé ročníky pomocné školy.
Na škole vyučovalo devět, později osm plně kvalifikovaných pedagogických pracovníků, včetně ředitelky a tři provozní zaměstnanci. I nadále byla v provozu školní družina.
Ve škole přibyly další počítače, nyní jich je k dispozici devět, jsou využívány v počítačové učebně v rámci výuky i mimo vyučování. Další čtyři jsou dle individuálních potřeb využívány v jednotlivých třídách..
Žáci školy pokračují v zapojení se do různých sportovních soutěží, ze kterých získali i několik diplomů a ocenění. Podnikli také několik exkurzí za zvířaty na školním statku a u soukromého zemědělce, pro všechny žáky byl připraven školní výlet do skanzenu Veselý Kopec spojený s návštěvou Havlíčkova Brodu.
Česká zemědělská akademie
ČZA je příspěvkovou organizací. Její součástí je Domov Mládeže, školní jídelna a hala pro praktickou výuku na Dusilově. Škola má odloučená pracoviště: Humpolec, Nádražní 486, Havlíčkův Brod a Světlá nad Sázavou. Zřizovatelem je Kraj Vysočina, ředitelem školy je Mgr. Otakar Březina. Na škole je zřízena Školská rada, která má 12 členů, předsedou je Mgr. Václav Jehlička.
K 1.září 2010 došlo k ukončení výuky na pracovišti Havlíčkův Brod. K tomuto dni se odtud přemístilo do Humpolce 12 pedagogických pracovníků, z toho 11 učitelů a jeden vychovatel. Zároveň se přemístilo i 78 žáků denního studia Chovatelství se zaměřením na kynologii. S denním studiem se přesunula i jedna třída studia při zaměstnání oboru Agropodnikání.
Žáci 1. a 2.ročníků jsou ubytováni na Domově mládeže v Nádražní a Fügnerově ulici, žáci 3. a 4.ročníku jsou ubytováni na Dusilově, kde byl i nově vybudován kynologický areál pro psy. Pro dojíždějící žáky je na neděli večer a páteční odpoledne zajišťován autobusový spoj, který si částečně hradí žáci a částečně škola.
V letošním školním roce pořádala škola pro své studenty celkem 51 výchovně vzdělávacích akcí - besedy, přednášky, návštěvu filmových a divadelních představení, výstav. Nechyběl ani masopustní průvod městem, lyžařský výcvikový kurz, Den zemědělské akademie, Den botanické zahrady, charitativní sbírka Benediktus, Mikulášská nadílka.
Mezi významné akce pořádané ČZA byl také 19.ročník soutěže o Bramborový květ Vysočiny, který se konal v Havlíčkově Brodě a byl tradiční součástí 19. Bramborářských dnů v tomto městě. Soutěže se i přes nepřízeň počasí zúčastnily dvojice studentů ze sedmi zemědělských škol. Žák ČZA Humpolec Z.Dobrovolný zde získal 2.místo. Studenti se úspěšně umisťovali také v jiných soutěžích. Například v soutěži Mládí v kategorii student se Z.Dobrovolný umístil na 1.místě v kategorii sportovec, M.Másilková a P.Moravová získaly 2.místo, N.Kůsová 3.místo. V soutěži všestrannosti ZK-Pony v Pardubicích získala A.Beranová 1.místo, v Bronzové podkově N.Čeledová 1.místo. Úspěšní byli také žáci v soutěžích odborných dovedností nejen v krajských, ale i celostátních kolech. Například v oboru instalatér získal 1.místo Z.Hroch a J.Málek.
V říjnu 2010 se v Olomouci uskutečnila celostátní soutěž odborných dovedností učňů oboru obkladač pod názvem „Obkladačská naděje 2010“. Tuto soutěž pořádá každoročně Cech obkladačů ČR, aby podpořil zájem učňů o toto řemeslo. Přesto, že se na humpolecké škole na obkladače zaučují nejšikovnější žáci oboru zedník, podařilo se dvojici D.Suchý a M.Halák obsadit skvělé třetí místo.
Studenti školy jsou zapojeni také v řadě projektů. Například v projektu Leonardo da Vinci se zúčastňovali odborných stáží: žáci stavebních a autoopravárenských oborů na Slovevsku v Istebné, v oboru chovu koní a jezdectví v Ivanke pri Dunaji, žáci v sociální oblasti v Lüdinghausenu v Německu, oboru Agropodnikání na školním statku ve městě Bayreuth v Německu.
Na ČZA byla také prováděna prevence sociálně patologických jevů mládeže. Využívaly se osvědčené metody cílených besed, školení, seminářů s partnery působícími na poli výchovy, aktualizací učebních plánů, spoluprací s pedagogicko psychologickými poradnami, odbory péče o dítě při městském úřadě a Policicí ČR.
České zemědělské akademii v Humpolci se také splnil sen několika generací chovatelů koní. Na dusilovském závodišti se v červnu začaly stěhovat stavební stroje, hned vedle tribuny by se měla vyjímat jezdecká hala. Halu za 47 milionů korun postaví Česká zemědělská univerzita, která přijala úlohu investora.
Humpolecká jezdecká hala by měla mít rozměry 70 x 31 metrů, výška střechy 12 metrů. Vyhrála levnější varianta, bez velké stáje a s pouze dočasným ustájením pro deset koní. Projekt počítá s veškerým zázemím pro jezdce i tribunami pro 170 diváků. Využívat ji budou studenti obou škol, pořadatelé závodů i veřejnost. Výhledově nelze vyloučit ani dostavbu velké stáje pro dvacet koní, pokud se podaří sehnat finanční prostředky.
Bohužel v prosinci letošního roku došlo k zakonzervování staveniště a práce byly právě kvůli nedostatkům financí pozastaveny. Původní termín dokončení byl přitom předběžně stanoven již na rok 2011, což je nyní nereálné. Proto se intenzivně jedná o novém termínu dokončení celého areálu.
Zlatá podkova
V jezdeckém areálu Školního statku v Humpolci vyvrcholil letos ve dnech 20.–22.srpna již 45.ročník tradiční soutěže v jezdecké všestrannosti a soutěžních spřežení. V rámci třídenních soutěží se divákům představilo více jak 140 koní v sedlových i vozatajských kategoriích, včetně divácky oblíbených pony soutěží a také v soutěži ve zručnosti tahu klády. Ve finále proti sobě nastoupili ti nejlepší jezdci z jedenácti kvalifikačních kol, které se konaly po celé republice a jedno dokonce až ve slovenské Tatranské Lomnici. Pro letošní ročník byla také připravena ukázka lam. V rámci soutěže byla vyhodnocena i chovatelská soutěž KMK a přehlídka výkonných koní plemene Český teplokrevník.
Areál závodiště prošel díky výstavbě rybníka Hadina a dalším úpravám výraznou proměnou a stal se atraktivnějším nejen pro soutěžící, ale i pro diváky.
V letošním roce se vítězkou soutěže Zlatá podkova už po šesté stala Radka Dvořáková z jezdeckého klubu Cavalier Rynárec. Hřebci Damon 2, na kterém soutěžila, byl nakladatelstvím ProfiPress udělen titul Zlatý kůň Zlaté podkovy. Další sedlovou soutěží byla Stříbrná podkova, ve které byla nejlepší Karolína Poláková z jezdeckého klubu Kocanda. V soutěži Bronzová podkova - starší junioři se na prvním místě umístila Karolína Štěpánková a soutěž Bronzová podkova – děti a mladší junioři vyhrála Nikola Čeledová s koněm Tárka z jezdeckého klubu Humpolec. Soutěž nadějí pro čtyřleté koně vyhrál zahraniční jezdec Marian Mídelka z Bratislavy a v Soutěži nadějí pro pětileté koně dosáhla nejlepšího výsledku Veronika Příhodová. Soutěž jednospřeží vyhrál Jan Exnar, dvojspřeží Tomáš Barták, čtyřspřeží Jiří Nesvačil a spřežení pony Tomáš Palán.
Tradičním jezdeckým závodům v Humpolci přálo počasí, a proto mohla bohatá divácká návštěva ocenit kromě vynikajících sportovních výkonů také další zajímavý program. V jeho rámci byli také vyhlášeni vítězové Přehlídky výkonných koní plemene Český teplokrevník, byla pokřtěna hříbata narozená na školním statku Adélka a Galma a také byla předvedena ukázka práce chladnokrevných koní, kterou zajistili členové Okresního spolku chovatelů koní Havlíčkův Brod.
Pořadatelem soutěže je obecně prospěšná společnost Soutěže podkovy o.p.s., jejímiž zakladateli jsou Město Humpolec, místní Školní statek, Česká zemědělská akademie a Jezdecký klub Humpolec. Zlatá podkova patří k tradičním akcím v kraji Vysočina, na kterou se sjíždějí nejen milovníci koní z celé republiky.
Střední škola SČMSD Humpolec, s.r.o.
Střední škola otevřela své dveře studentům i veřejnosti. Již v loňském roce zřídila Jazykové centrum, které nabízí nejrůznější jazykové kurzy pro malé i velké, pro začátečníky i pokročilé. Svou nabídku rozšířila o výuku španělského jazyka a obchodní angličtiny a němčiny.
Škola se snaží také reagovat na potřeby a zájem trhu o nové moderní obory, proto je v tomto školním roce obor Informační technologie rozšířen o další zaměření, tentokrát o Počítačové efekty. Jedná se o výuku zaměřenou na realistickou 3D scénu aplikovanou ve filmové tvorbě a počítačových hrách. Úspěšní absolventi tohoto oboru se uplatní v nejrůznějších firmách, mohou navázat studiem na VŠ.
Neustále také roste zájem cizinců o výuku českého jazyka. Nejvíce přichází ze strany Mongolů, Vietnamců, Bělorusů a Ukrajinců. Důvodem tohoto enormního zájmu je především to, že udělení trvalého pobytu pro cizince je podmíněno úspěšným složením zkoušky z českého jazyka. Proto přišla škola s nabídkou výuky přípravných kurzů pro cizince, které pomohou žadatelům lépe se připravit na tuto zkoušku. Nabízí propracovaný systém výuky češtiny jako cizího jazyka pro cizince různého věku i původu.
SŠ SČMSD je moderní škola. Když se před osmi lety vedení školy rozhodlo pořídit první interaktivní tabuli, učitelé tuto novinku vítali s mírnými rozpaky. Jejich příprava na jednu vyučovací hodinu trvala mnohdy několik dlouhých večerů. Postupem času však zjistili, že přináší pro žáky zábavnější a pro učitele efektivnější způsob výuky a čas jejich přípravy na výuku se podstatně zkrátil. To byl také první impuls k tomu, aby pedagogové své přípravy převedli do elektronické podoby. Využívají je nejen pro denní studenty například v případě dlouhodobé nemoci, ale především pro studenty dálkového studia. Dnes již na škole není jediná třída, ve které by nebyla tato tabule či plátno s dataprojektorem.
Protože se škola zaměřuje na obory s výpočetní technikou, musí sledovat i nejnovější trendy v této oblasti. Z tohoto důvodu škola pořídila nejnovější interaktivní dataprojektor, jehož největší předností je, že se i obyčejná tabule stává nástrojem pro ovládání počítače.
Horkou novinkou je také dotyková plazmová televize s úhlopříčkou 160 centimetrů. Svými parametry a možnostmi předčí nejen interaktivní tabuli, ale i interaktivní dataprojektor. Disponuje totiž navíc FullHD rozlišením, je tedy vhodná pro přehrávání záznamů na Blue-ray disku. Obrovskou výhodou pro studenty je i to, že škola spolupracuje s firmou Microsoft. Výsledkem této spolupráce je, že studenti získávají vybrané produkty této firmy v hodnotě převyšující 100 tisíc korun zcela zdarma a bez časového omezení. Se všemi novinkami, vybavením školy i pedagogy se veřejnost mohla seznámit při Dnu otevřených dveří 10.prosince.
V červnu se dvě studentky školy zúčastnily výměnného pobytu do polské Toruni. Náplní celého pobytu byla skupinová práce na různých projektech. Hlavní heslo těchto projektů bylo Egual-non-equal, tedy téma, které se věnovalo životu postižených lidí. Praktická část programu spočívala v návštěvách center, která se věnovala pomoci postiženým.
Studenti školy se zúčastňují také konverzačních soutěží v anglickém a německém jazyce. 3.února se tato soutěž konala v Pelhřimově, kde M.Kubát získal 2.místo v německém jazyce.
Škola se pyšní také sportovními úspěchy svých studentů, v sálové kopané turnaje středních škol obsadili fotbalisti 1.místo. Během školního roku proběhla na škole také řada besed, seminářů, maturitních plesů a zájezdů.
Základní umělecká škola Gustava Mahlera
Tento rok byl pro ředitelství školy velmi náročný z důvodu dokončení půdní vestavby v budově školy. Činnost školy však nebyla přerušena. Během roku se konalo více jak 80 prezentací žáků hudebního, tanečního a výtvarného oboru. Škola se zapojila i do oslav 150.výročí narození Gustava Mahlera - byla pořadatelem I.ročníku setkání dechových mládežnických hudeb ZUŠ v Kalištích, rodišti tohoto světově uznávaného skladatele. V soutěžích hudebních škol v komorní hře dechových nástrojů obsadily tři soubory školy v krajském kole soutěže 1.místo.
Na škole bylo vyučováno 596 žáků, o studium je stálý zájem. Kapacita školy do 600 žáků je téměř naplněna a tím se škola stává již školou výběrovou. Na vyšší umělecké školy (konzervatoře) byli přijati dva žáci z hudebního oboru – Marie Hůlová (zpěv) a Kateřina Šimonová (trombon). Z výtvarného oboru to byli žáci Olga Poulíčková, Simona Dalíková a Vojtěch Rada. Z tanečního oboru žákyně Vilma Neubauerová.
Umělecké školství čeká během tohoto a příštího roku příprava v rámci koncepce a změn obsahu učebních osnov, plánů a metodiky uměleckých oborů. Je to historické období pro tvorbu Školních vzdělávacích programů v návaznosti na dané Rámcově vzdělávací programy. Do konce školního roku 2011/2012 musí být zpracované vzdělávací programy všech oborů ZUŠ. Na jejich tvorbě se podílí celá škola. Všichni vyučující hudebního, výtvarného, tanečního a literárně dramatického oboru budou mít jedinečnou možnost dát prostor všem žákům v rozvíjení jejich talentu a u více talentovaných žáků nastavit nové metody pro jejich rozvíjení umělecké osobnosti.
Díky vstřícnosti stavební firmy Agos Pelhřimov a pomoci některých učitelů a provozních zaměstnanců školy byly dne 1.listopadu slavnostně otevřeny půdní prostory ZUŠ G.Mahlera v Humpolci. Škola tak má koncertní sál pro 80 posluchačů s novým koncertním křídlem Petrof, nahrávací studio, stálou galerii výtvarných prací žáků školy a bezbariérový vstup v podobě výtahu vedeného všemi patry budovy. Součástí oficiálního otevření půdních prostorů byl slavnostní koncert, ve kterém vystoupili současní i bývalí žáci školy a někteří učitelé ZUŠ G.Mahlera.
Celkové náklady půdní vestavby ZUČ G.Mahlera byly ve výši 14,349 000,-Kč.Z městského rozpočtu byla poskytnuta částka 5.107 000,-Kč.
Dětský domov
Celoroční plán Dětského domova v Humpolci byl zaměřen na všestranné využití volného času dětí. V rámci zvyšování kvality péče dětí v dětských domovech byl i humpolecký zapojen do projektu o.s. Euforall pod názvem „Bez obav – zvládnu to sám“. Vybrané děti měly možnost rozšířit svoje znalosti v oblasti ICT, anglického jazyka, rozšiřovaly svoje dovednosti v práci s pedigem a byly jim poskytnuty konzultace s psychologem, který do domova dojížděl. Čtyři svěřenci nad patnáct let absolvovali interaktivní třímodulový seriál víkendových kurzů o.s. Múzy dětem „Život nanečisto“. Kurzy probíhaly mimo prostředí dětského domova, během nich je zkušení a kvalifikovaní lektoři, psychologové a pedagogové prakticky seznamovali s nejrůznějšími rizikovými situacemi, s nimiž se pravděpodobně setkají po opuštění domovského zařízení. Kurzy byly zaměřeny na integraci ve všech oblastech společenského života – hledání práce, bydlení, zvyšování kvalifikace, pracovní i další smlouvy, rizika nezaměstnanosti, formy efektivních investic finančních prostředků atd. Děti měly během kurzů pochopit, že na sobě musí intenzivně pracovat a nevzdávat se po prvním neúspěchu.
Již třetím rokem byly děti zapojeny do projektu Hanky Kynychové „Hejbejte se a zpívejte s Hankou a Novou“. Zde děti pod vedením odborných cvičitelů, tanečníků a muzikálových zpěváků nacvičovaly sestavy aerobiku, hip-hopu, břišních tanců a muzikálu. Jejich snažení je zakončeno finálovými soutěžemi, kde je hodnotí odborná porota a děti tak mají možnost nejen vyslechnout odborné rady, ale hlavně poměřit síly s dětmi z dalších domovů.
Děti mají možnost rozvíjet svoje schopnosti jak v domově pod vedením vychovatelek, tak mimo domov ve Středisku volného času, v kroužcích při ZŠ, TJ Jiskra Humpolec a ZUŠ. Díky činnosti literárně-dramatického kroužku ví i veřejnost o práci a schopnostech dětí domova, neboť se svým programem vystupovaly také při různých příležitostech například v domově důchodců, v rámci setkání dětí z Klubu Pampeliška, při Nejmilejším koncertu. S turistickým kroužkem vyrážely děti na pochody různými kouty blízkého i vzdáleného okolí. Také výtvarný kroužek měl široké zaměření. Děti pracovaly s hedvábím, korálky, papírem, malovaly na sklo a drátkovaly. Pod jejich rukama vznikly krásné výrobky, které byly použity jako poděkování našim sponzorům a různým návštěvám. Výtvarné práce dětí byly zaslány do několika výtvarných soutěží. V jedné z nich byly obrázky vydraženy a finanční obnos zaslán na účet domova a následně předán dětem.
V rámci MPP byla ve spolupráci s Policií ČR pořádána přednáška na téma „Kriminalita mládeže, nebezpečí internetu“. Kolektivně i individuálně byly řešeny problémy s chováním a zneužíváním návykových látek, v mnoha případech se podařilo problémy vyřešit nebo alespoň zmírnit.
Ukončení školního roku oslavil domov společně se sponzory, pro děti byly uspořádány soutěže, zazpívaly si při kytaře a opékalo se prasátko.
KULTURA
Informační středisko
V letošním červenci se redaktor MF Dnes rozhodl zjistit, jak kvalitní služby nabízejí informační střediska, jejichž činnost je financována městy. Jako turista si za svůj cíl vybral také Humpolec.
Pracovníci informačních středisek mají za úkol seznámit turisty se zajímavostmi dané lokality, poradit jim, kam na turistickou túru či kam za kulturou, nabídnout propagační materiály nebo i sehnat ubytování.
Když redaktor zavítal do města legendárního Hliníka, jako správný turista zamířil prvně do historického jádra – na humpolecké Horní náměstí. Infocentrum je však na Havlíčkově náměstí, naštěstí nedaleko. Ihned po příchodu se novináře ujaly dvě pracovnice, které se střídavě doplňovaly v poskytování informací. Dle slov imaginárního turisty byl doslova zavalen množstvím informačních materiálů. Nabídka byla tak veliká, že mířila i do přilehlých regionů. Humpolecké infocentrum tak ohromilo škálou všemožných materiálů a ochotou personálu.
Také projekt České centrály cestovního ruchu agentury Czech Tourism měl za úkol určit deset nejatraktivnějších míst na Vysočině, odborníky na cestovní ruch bylo vybráno i humpolecké Hliníkárium.
V roce 2010 navštívilo Informační středisko v Humpolci celkem 24 500 osob, z toho bylo 23 665 místních občanů a turistů z České republiky. Zahraničních turistů bylo 835.
Muzeum dr. Aleše Hrdličky
Pět stálých expozic humpoleckého muzea navštívilo v letošním roce 3 085 návštěvníků, z toho 1 124 v hromadných výpravách (47 výprav) a 1 961 jednotlivců. Muzeum také zajistilo uspořádání 22 výstav, které navštívilo kolem šesti tisíc návštěvníků. Největší počet zájemců byl na výstavě fotografií J.Kotlíka „Borneo“ (612), druhá v počtu návštěvníků byla opět výstava fotografií „Zakarpatská Ukrajina“ (548), třetí v pořadí byla řezbářská výstava loutek a betlému manželů Biňovcových (490).
Besed a koncertů se ve výstavním sále na Dolním náměstí konalo 28, navštívilo je 1 651 zájemců.
V Humpoleckém muzeu se také v únoru soutěžilo před televizními kamerami. Ve vědomostní soutěži „Za školu“ se utkali studenti gymnázia se středoškoláky z Čáslavi. Zvítězil Humpolec. Pořad se natáčel v národopisné expozici a expozici dr.Aleše Hrdličky.
16.května proběhla již 5.Muzejní noc, která byla zaměřena zejména na dětské návštěvníky. Byla zahájena loutkovou pohádkou „Veselé slůně“, ve které se představili humpolečtí loutkáři. Dále si děti vyráběly moduritové výlisky z perníkových forem a byl pro ně připraven soutěžní kvíz se sladkou odměnou.
Ke 150.výročí narození hudebního skladatele Gustava Mahlera připravilo muzeum brožuru, uspořádalo koncert jeho písní a po celý týden byl volný vstup do expozice Gustava Mahlera.
V průběhu roku byl vyhledáván různý sbírkový materiál pro knihu „Hrad Orlík nad Humpolcem“, její autogramiáda proběhla v prosinci ve výstavním sále muzea na Dolním náměstí.
Byla vypracována kronika města za rok 2009, včetně obrazové přílohy a zapisovaly se nově získané přírůstky do sbírkového fondu, které se pravidelně hlásily do programu CES na MK ČR. Jako každoročně byla provedena inventarizace hmotného majetku a části sbírkového fondu muzea.
Na budově na Horním náměstí byly opraveny okapy poničené padajícími ledy a koncem roku byl nainstalován vyhřívací systém do okapů z důvodů zabránění padání velkých ledových ploch ze střechy.
Kino
Filmová představení humpoleckého kina letos navštívilo 11 203 diváků na 218 představeních. Nejúspěšnější byly české filmy Ženy v pokušení, Doktor od jezera hrochů, Kajínek, Román pro muže. Stálé přízni diváků se těší filmová noční přehlídka VOČI, která se tento rok konala již po šestnácté.
Na divadelní scéně se uskutečnilo 24 večerních kulturně společenských a zábavných pořadů – divadel, koncertů, soutěží, besed …, navštívilo je 5 048 diváků. Nejúspěšnějšími pořady byl koncert Jarka Nohavici, vystoupení talk show Zdeňka Trošky s hostem Bohumilem Kleplem, koncert pro milovníky dechovky Vysočinka společně se souborem Tucet. Divácky velmi úspěšné bylo vystoupení zpěvačky Ivety Simonové s Milanem Drobným a koncert country skupiny Skaláci pořádaný k 30.výročí založení skupiny. Tradičně velkou návštěvnost mělo Divadlo Járy Cimrmana se hrou Švestka.
Menší návštěvnost, ale o to zajímavější a vůbec poprvé, bylo baletní vystoupení Nulová gravitace a jazzový koncert Polydor Sextetu. Na své si přišli i malí diváci, pro které se uskutečnily čtyři představení, které navštívilo 911 návštěvníků, kdy největší úspěch mělo představení Michalovi mazlíčci a Příběhy včelích medvídků.
Ani v letošním roce nechyběly na prknech humpoleckého kulturního stánku vystoupení ochotnického Divadelního souboru Jindřicha Honzla. Představil se s divadelní hrou Manžel pro Opalu, kterou sehrál čtyřikrát pro 887 diváků. Třetí představení bylo zároveň zahajovacím představením již tradiční přehlídky amatérských divadel Honzlův Humpolec 2010. Zúčastnily se ho soubory Rádobydivadlo Klapy s fraškou Slepice, Bechyňský divadelní spolek Lužnice s velmi černou komedií Blázinec a Mládežnický divadelní soubor Domino při DDM Pelhřimov s komedií Holubí mambo. Přehlídku navštívilo celkem 866 diváků.
Divadelních představení pro děti a žáky nejen humpoleckých škol, která byla sestavena z klasických pohádek v provedení profesionálních divadel malých forem se konalo 25 a navštívilo je kolem 5 184 diváků. Kromě toho děti a studenti shlédli besedy s protidrogovou tématikou, o prevenci kriminality s J.Klímou a také audiovizuální pořady z cest v podání agentury Pohodáři.
Nezahálel ani Pěvecký sbor Čech a Lech, který si také letos pozval do zahrady muzea na již tradiční přehlídku pěveckých sborů nazvanou Tóny v zahradě své kolegy. Sešlo se zde kolem šedesáti platících diváků.
Loutkový soubor se stálou scénou v Sokolovně nastudoval v letošní sezóně dvanáct představení, které shlédlo 1 600 především malých diváků.
Základní školy opět využily prostory kina k pořádání školní akademie, mateřské školy využily divadelní scénu pro slavnostní vyřazení předškoláků s vystoupením pro rodiče.
Hojně byl využíván také Klub MěKIS, kde v květnu proběhly volby do Poslanecké sněmovny a Parlamentu ČR a v říjnu volby komunální. Dále se zde konají zkoušky humpoleckých ochotníků, schůzky a besedy různých organizací, reprezentační akce a občasné prodejní akce. Svaz důchodců zde také uspořádal výstavu prací svých členů a na svých schůzkách využíval Klub také k promítání svých turistických aktivit.
Městská knihovna
V roce 2010, stejně jako v předešlých letech, byl hlavní důraz v činnosti knihovny zaměřen na klasické knihovnické služby, ale uskutečnila se celá řada besed, přednášek a dalších akcí. Jejich cílem bylo pozvat do knihovny veřejnost všech věkových kategorií, přiblížit knihovnickou práci a nabídnout k využití čtenářské možnosti.
V obou odděleních knihovny si čtenáři vypůjčili celkem 74 474 knih a časopisů, nejvíce frekventovaným měsícem byl březen, kdy knihovna zaznamenala téměř sedm tisíc výpůjček. Ve statistice čtenářů je nejpočetněji zastoupena skupina jedenáctiletých dětí. Nejstaršímu čtenáři je 92 let, nejmladší evidované uživatelce dětského oddělení necelý jeden rok. V počtu vypůjčených knih zvítězily ženy. Nejpilnější dospělá čtenářka si za celý rok vypůjčila 535 knih. Na dětském oddělení má prvenství čtenářka, která přečetla 178 knih. Služeb knihovny, včetně akcí, využilo celkem 41 532 uživatelů.
Také v letošním roce byla zaměřena pozornost na vylepšování interiéru budovy. Tentokrát byla zrekonstruována elektroinstalace v průjezdu a ten byl následně vymalován. Celkový vzhled pak doplnily informační tabule a lavička.
Z realizovaných akcí se mimo jiné velké pozornosti těšila výstava panenek Barbie, výstavy s tématikou ochrany přírody, přednášky o Ayurvédě s Ivou Georgievovou, přednášky astrologa Jaromíra Voborského, nad kalendářem s mandalami se téměř měsíc odehrávaly diskuse s Lenkou a Pavlem Losertovými, zajímavá byla také přednáška o grafoterapii v podání Jany Petráskové.
V loňském roce zahájil Pavel Holub úspěšnou sérii přednášek „Genealogie – hledáme své předky“, příznivý ohlas mělo povídání o Peru v podání Zuzany Bartákové nebo výtvarné dílny s Danielou Kociánovou, Milenou Drbalovou a MUDr. Magdou Jírovou. Svoji knihu „Orlovy. Kronika lesů a mládí“ představil autor Luděk Vejsada.
Dětské oddělení čile spolupracovalo se školami v Humpolci, pravidelnými návštěvníky byly děti z RC Cipísek. Uskutečnilo se přivítání prvňáčků v knihovně, celá řada besed a seminářů pro I. a II. stupeň základní školy, a také program v rámci akce Noc s Andersenem. Dětské oddělení městské knihovny je přihlášeno v projektu Celé Česko čte dětem.
Již deset let pořádá humpolecká knihovna kurzy cizích jazyků. V tomto školním roce více než 70 zájemců navštěvovalo výuku španělštiny, angličtiny a němčiny.
Díky spolupráci s Informačním centrem ČSŽ a za finanční podpory Kraje Vysočina se pro veřejnost celé pololetí konaly bezplatné pedagogicko – psychologické poradny.
Bernard Fest
16.ročník humpoleckého Bernard Festu poznamenalo deštivé počasí. Hlavní hvězdy dvoudenního festivalu však nezmokly, počasí se v pátek večer i v sobotu odpoledne alespoň částečně umoudřilo.
Fanoušci vyzbrojení pláštěnkami a deštníky tak mohli zhlédnout výkony třinácti hudebních skupin i jednotlivých zpěváků.
V letošním roce měla premiéru novinka – byla otevřena druhá scéna na Štočkově dvoře, v jeho blízkosti bylo pro návštěvníky připraveno také stanové městečko. Zde se představilo pět hudebních skupin, včetně populárních Skaláků.
Pokud někdo přijel na festival vlakem Českých drah a předložil pořadatelům jízdenku k označení zvláštním razítkem, platila jízdenka i pro cestu zpět.
Při zakoupení vstupenky v předprodeji ve značkové prodejně Bernard v Humpolci, obdrželi všichni poukázku na dvě piva zdarma. Jednotné dvoudenní vstupné do areálu Horního náměstí a Štočkova dvora bylo 390,- Kč, děti do 140 centimetrů a senioři zaplatili 50,-Kč. Vstupenky byly slosovatelné.
Mládí Humpolec 2009/2010
Již deset let jsou v Humpolci odměňováni talentovaní žáci a studenti místních škol za své studijní a sportovní výsledky, a to díky soutěži Mládí Humpolec, u jejíž kolébky stál v roce 2000 Rodinný pivovar Bernard a Město Humpolec.
V letošním roce se absolutním vítězem stal žák ZŠ Hradská Martin Kutiš, který získal celkem 830 bodů za soutěže v matematice, angličtině a zeměpisu, a to na úrovni okresních, krajských i republikových kol.
Za své zasloužené úspěchy získal poukázku na čtyři tisíce korun od hlavního partnera 10.ročníku soutěže pro kategorii A, firmy MHA Humpolec a poukaz na jazykový kurz dle vlastního výběru od garanta soutěže, Rodinného pivovaru Bernard.
Na slavnostním vyhlášení výsledků, které se konalo 11.listopadu v sále humpoleckého kina, bylo ohodnoceno celkem 54 žáků a studentů. Byly zde rozděleny ceny ve formě poukázek na výběr zboží v hodnotě cca 60 tisíc korun, a to díky partnerům soutěže z řad místních firem a podnikatelů.
V příjemném prostředí sálu kina se sešlo bezmála 300 diváků, kteří kromě oceněných studentů sledovali také bohatý kulturní program, o který se zasloužili žáci ZUŠ G.Mahlera, žáci ZŠ Hradská, ZŠ Hálkova a Gymnázia dr.A.Hrdličky.
Pěvecký sbor Čech a Lech
V roce 2010 měl humpolecký pěvecký sbor Čech a Lech 25 členů, v jeho čele je sbormistryně Hana Augustová. Klavírní doprovod zajišťoval Joel Hána. Letos se kulturní veřejnosti představil na deseti vystoupeních: v lednu na novoročním koncertu v evangelickém kostele v Humpolci, v dubnu na velikonočním koncertě v kostele v Mladých Bříštích, v květnu na jarním koncertě v evangelickém kostele v Humpolci, v červnu na společném koncertě s pěveckým sborem Förster v hotelu G.Mahlera v Jihlavě a setkání sborů v zahradě muzea na Dolním náměstí.V září pěvecký sbor vystoupil při slavnostním otevření Tolerančního kostela na Zichpili v Humpolci a ve Vlašimi na koncertě pro diakonii v sále vlašimského zámku, kde se představil také v prosinci při vánočním koncertě. Při vánočních koncertech pak vystoupil také v evangelickém kostele v Moravči a Tolerančním kostele v Humpolci.
V listopadu zakoupilo Městské kulturní a informační středisko pro potřeby nejen pěveckého sboru, ale všech kulturních spolků v Humpolci elektronické varhany.
Pěvecký sbor Čech a Lech se snaží svými kulturními akcemi přispívat k rozvoji společenského a kulturního dění na Humpolecku.
Hrad Orlík
Návštěvnický provoz na hradě zajišťovala opět obecně prospěšná společnost Castrum. Pro veřejnost byl v letošním roce zahájen 3.dubna a ukončen 31.října 2010. Průvodcovskou činnost na hradě zajišťovali studenti, v průběhu této doby hrad navštívilo kolem 8 100 osob, z toho při běžném provozu to bylo cca 5 370 osob.
16.září, kdy se konají Dny evropského dědictví, byl hrad otevřen zdarma. Tento den ho navštívilo kolem 300 osob. Na Zichpili byl zpřístupněn dům čp. 338, tzv. Nápravníkovo stavení, probíhalo zde promítání a povídání o staré Zichpili a probíhajících opravách tohoto objektu. Otevření se zúčastnilo asi 50 osob.
Práce společnosti Castrum byla v roce 2010 zaměřena převážně na zajišťování menší údržby, návštěvnického provozu a kulturních akcí na Orlíku a na pomoc při stavebních úpravách domku na Zichpili.
K větším finančním výdajům společnosti patřily náklady na výstavbu nové pokladny a prodloužení elektrorozvodů na hradě, oprava dveří a okenice po vloupání a krádežích mědi. Dále byly svépomocí provedeny nátěry střešního pláště roubené studny pod hradem, nátěr části střechy a zřízení skladu materiálu v přístřešku na dřevo, čištění části darovaného kamene na hradě pro budoucí opravy, v přilehlém příkopu se kosily pozemky.
Na počátku návštěvnické sezóny studenti České zemědělské akademie postavili na hradě objekt nové roubené pokladny. Výstavba pokladny byla financována městem Humpolec za spoluúčasti správy hradu. Od července tak bylo možné rozšířit nabídku služeb poskytovaných turistům i o prodej drobného občerstvení. V průběhu května až června byly stavební aktivity dále zaměřeny na opravu zdiva západní stěny bastionu a parapetního zdiva věžice na severozápadním roku renesančního paláce. Na opravy byl poskytnut příspěvek kraje Vysočina na obnovu památek.
V souvislosti s přípravou nové publikace o hradě Orlík byl opětovně podroben průzkumu relikt trámku ze severní stěny renesančního paláce na dendrochronologickou dataci. Tu provedl Ing. J.Kyncl na základě dlouholetého studia a vyhodnocování regionálních historických konstrukcí na Vysočině. Díky tomu se podařilo jednoznačně prokázat, že tento stavební prvek byl vyroben z jedle, pokácené po roce 1374. S ohledem na výrazné poškození trámku byl tento vyzvednut ze zdiva a svěřen do péče restaurátora M.Čečky. Přesto se však zpět na své místo zřejmě nevrátí a bude uložen v areálu hradu v expozicích za účelem jeho uchování dalším generacím.
Na Zichpili byly prováděny svépomocné práce při vyklízení sutin a odpadu z objektu, laťování a pokládka většiny šindelové střechy a úprava terénu v okolí stavby.
Díky iniciativě místostarosty Mgr. Romana Brzoně bylo nákladem města Humpolec korunováno úspěchem dvouleté úsilí jednotlivých autorů na přípravách nové knihy o historii hradu nazvané Hrad Orlík nad Humpolcem. Ke vzniku knihy přispěla řada institucí umožněním presentace jejich sbírkových předmětů, včetně Muzea dr.A.Hrdličky v Humpolci. Autogramiáda nové publikace proběhla 9.prosince ve výstavním sále pobočky muzea na Dolním náměstí. Autory publikace jsou Mgr.Roman Brzoň, RNDr. Jan Páša, Mgr. Petr Filip, Mgr. Vladimír Staněk, Ing. František Kocman, Prof. PhDr. Tomáš Durdík, DrSc. a Mgr. Bohumír Dragoun.
Plesová sezóna 2010
8.1. Maturitní ples ČZA
15.1. Maturitní ples Gymnázia dr.A.Hrdličky (4.ročník)
22.1. Maturitní ples Gymnázia dr.A.Hrdličky (Oktáva)
23.1. Myslivecký ples
29.1. Maturitní ples SČMSD
5.2. Maturitní ples ČZA
6.2. Rybářský ples
12.2. Maturitní ples SČMSD
19.2. Maturitní ples Hotelová škola Havlíčkův Brod
27.2. Školní ples ZŠ Hálkova
5.3. Sportovní ples
12.3. Maturitní ples SČMSD
19.3. Ples Hudby
CÍRKEV
Tříkrálová sbírka
Jako každoročně ožilo humpolecké Horní náměstí před zdejším Děkanstvím v sobotu 9. ledna v 9 hodin Živým Betlémem. Tři králové přijeli na svých koních, na chvíli se zastavili u Herodova paláce a pokračovali dál v cestě do Betléma, kde se ve chlévě poklonili Ježíškovi, obdarovali ho vzácnými dary a zazpívali koledu. Poté se vydali na zpáteční cestu do vzdálených krajů.
Následovala tradiční Tříkrálová sbírka 2010. Po městě se rozešlo se zapečetěnou pokladničkou osmnáct skupinek. Humpolečtí občané vložili do pokladniček celkem 118 302 korun, což bylo asi o 11 000 korun více než předešlý rok.
Letošní Tříkrálová sbírka měla v Humpolci jednu premiéru. Pěvecké sdružení Tucet uspořádalo Tříkrálový koncert, jehož výtěžek byl také věnován na tuto sbírku.
Vybrané finanční prostředky budou využity na výstavbu Stacionáře Petrklíč pro děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením v Ledči nad Sázavou, kam jezdí i klienti z Humpolce. Část výtěžku bude vymezena na přímou pomoc rodinám v tíživé situaci.
Děkanství Humpolec
Také v roce 2010 žila římskokatolická farnost Humpolec pod vedením P.Mariana Sokola O.Praem svým pestrým životem.
Ke státnímu svátku české státnosti a slavnosti sv.Václava patří neodmyslitelně v Humpolci procesí. Tentokrát věřící náležitě prověřilo deštivé počasí, které panovalo po celou dobu průvodu i mše svaté. Srážky sice byly vytrvalé, ale věřící neodradily.
Nepříjemnosti spojené s deštěm ale tento rok zasáhly celou naši zemi. Povodně po sobě zanechaly značné škody, do postižených severních Čech putovala nejen přímá pomoc, ale i finanční prostředky také z našeho kraje. Tým osmi dobrovolníků v čele s ředitelkou Oblastní charity Havlíčkův Brod, se s plně naloženým autem vydal pomáhat lidem hlavně do malých obcí, na které nebyla tolik soustředěna pozornost médií. Humpoleckou farnost zastupovala Jana Dománková.
Spolupráce humpolecké farnosti s Oblastní charitou Havlíčkův Brod není pouze příležitostná. Tento rok se začalo vybírat na stavbu nového stacionáře Petrklíč pro děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením v Ledči nad Sázavou, který je v provozu již od roku 2002. Dojíždějí do něj také klienti z Humpolce. Na výstavbu nového stacionáře bude také použito 65% finančních prostředků vybraných v Humpolci při Tříkrálové sbírce. Zbývajících 35% je připraveno na celostátním kontě sbírky pro okamžitou pomoc v případě nejrůznějších živelných katastrof. V letošním roce to byla například finanční pomoc Haiti, kterou zasáhlo ničivé zemětřesení.
Během církevních obřadů proběhlo letos 35 křtů, do svazku manželského vstoupil jeden pár, pohřbeno bylo 32 osob.
V dubnu zamířil plně obsazený autobus z humpolecké farnosti do ZOO v Plzni, nevšední zážitek malí i velcí zažili ve 3D kině. V červnu se konal již tradiční dětský a farní den.
Od loňského roku byl v boční kapli kostela sv. Mikuláše umístěn nový zvon. Aby ho bylo možné spolu s dalšími dvěma zvony vyzdvihnout do zvonice a bezpečně zavěsit, musela proběhnout nezbytná oprava zvonové stolice, a to díky finanční podpoře Města Humpolec.
Bohužel se kostely v humpolecké farnosti staly letos i terčem zlodějů. Ze střechy kostela sv. Mikuláše se ztratily svody dešťové vody. Další nevítaná návštěva proběhla během jedné noci ve dvou kostelech. Vybavení kostela sv. Mikuláše zachránil elektronický zabezpečovací systém, který lupiče zřejmě vyplašil a bylo pouze rozbito vitrážové okno. Zloděj se dostal i do hřbitovního kostela, kde byl zřejmě také vyrušen a nic nebylo odcizeno.
Ožívá Toleranční kostelík v Humpolci
Něco málo z historie: Císař Josef II. (vládl 1780-1790) podřídil církev státnímu dohledu, odňal jí cenzuru, výchovu kněží převedl do generálních seminářů. 31.12. 1780 zrušil Josef II. tzv. náboženské komise, které od pobělohorských dob usilovaly o potlačení kacířů a ničení starých českých knih.
V březnu roku 1781 nakázal, že nikdo nemůže být pro víru přestěhován, v květnu zastavil vyhledávání kacířských knih a v červnu zrušil platnost dosavadních protireformačních patentů. Z toho pramenila nejvýznamnější reforma v této oblasti – dne 13.října 1781 byl vyhlášen Toleranční patent. Na Humpolecku k tomu došlo v únoru 1782. V červenci 1783 byl v Humpolci ustaven evangelický sbor augšpurského vyznání (a.v.) – tedy luterský. K povolení bylo nutné 100 rodin či 500 jednotlivců, rodin bylo 91 – devět rodin chybělo – proto bylo nutné dovolání za ustavení sboru až k císařskému dvoru ve Vídni. Povolení humpoleckého sboru je ojedinělou výjimkou v tolerančních dějinách.
První bohoslužba se konala 12.října 1783 v domě Jakuba Příborského čp. 103, pak ještě po celé dva roky.
Místo pro kostel či modlitebnu úřady povolily sboru jen na Zichpili – na druhém konci města, než kde bydlela většina evangelíků – na tzv. Českém městě.
18.května 1785 byl položen základní kámen, v říjnu téhož roku je výstavba kostela a fary hotova. Náklady na stavbu byly ve výši 1399 zlatých a 3¼ krejcarů.
Toleranční kostely nesměly mít navenek ráz kostela, ani věž či zvony, vchod z hlavní ulice, okna musela být čtverhranná.
Kostel byl slavnostně posvěcen slovem Božím a modlitbou 9.října 1785. Kázání sloužil farář Jan Vaníček.
Od roku 1862 probíhala výstavba nového evangelického kostela v Husově ulici, po vzniku Církve československé v Humpolci jim byl toleranční kostelík propůjčen k užívání. Bohoslužby se zde konaly až do roku 1961, do konce roku 1975 se zde konaly jen pohřební shromáždění. Od roku 1976 byly pohřby ve smuteční síni.
Město Humpolec uzavřelo od 1.ledna 2010 smlouvu o užívání s vlastníkem kostelíka – Farním sborem českobratrské církve evangelické v Humpolci. Díky této smlouvě se zde mohou konat koncerty komorní vážné hudby, pěvecké koncerty, výstavy, popřípadě další kulturní akce.
Poděkování za spolupráci a možnost využití Tolerančního kostelíka patří W.Vogelovi, faráři Mgr. P.Šindlerovi a ostatním členům sboru.
Toleranční kostelík byl slavnostně otevřen 11.září 2010. Čest zahájení v tomto náboženském stánku se dostala pěveckému sboru Čech a Lech.
Církev československá-husitská
Pro náboženskou obec církve československé husitské v Humpolci byl rok 2010 rokem běžným pokud jde o život jejího společenství. Teprve závěr roku přinesl sboru ztrátu v odchodu sestry G.Vondráčkové, která vykonávala zodpovědnou funkci finanční zpravodajky náboženské obce. Protože byla zcela osamělá a bez příbuzných, uspořádala její pohřeb náboženská obec, rozloučení se konalo ve sboru Jana Želivského.
Díky finanční podpoře Města Humpolec a kraje Vysočina probíhala i v roce 2010 obnova venkovní fasády sboru Jana Želivského – východní strany budovy. Uskutečnily se i práce na odvodnění severní strany sborové budovy.
Náboženskou obec Církve československo-husitské administruje farář Jan Hálek.
VÝZNAMNÁ VÝROČÍ ROKU 2010
Oslavy 150.výročí narození Gustava Mahlera
Gustav Mahler se narodil 7.července 1860 v Kalištích. A právě díky tomuto 150. výročí se k Vysočině upíral zrak téměř celého hudebního světa. Přijely sem výpravy a čestní hosté například z Rakouska, Německa, Francie, Nizozemí a řady dalších zemí.
Oslavy probíhaly v Jihlavě, Kalištích a také v Humpolci, kde je v místním muzeu umístěna stálá expozice Gustava Mahlera.
V Jihlavě byl otevřen park a odhalena socha G.Mahlera autora Jana Koblasy, vystoupila zde Hudba Hradní stráže a Policie ČR, promluvil primátor města, hejtman kraje Vysočina a také Zdeněk Mahler, velký znalec života G.Mahlera.
Oslavy pokračovaly v Kalištích, kde byla zasazena nová růže do Mahlerovského rosaria, odpoledne se konal písňový recitál v rodném domě G.Mahlera a večerní galakoncert v přírodním prostředí obce Kaliště. Publiku se představil americký pěvec Thomas Hampson a operní pěvkyně Anne Sofie Otter.
Oslavy výročí narození G.Mahlera se organizovaly také v Humpolci. V týdnu od 5. do 9.července byla zájemcům zdarma zpřístupněna stálá expozice tohoto hudebního skladatele v Muzeu dr.A.Hrdličky na Horním náměstí a také židovský hřbitov, kde jsou pochováni Mahlerovi příbuzní a jeho první láska Marie Freundová.
6.července se konal zahajovací koncert oslav v kostele sv. Mikuláše, kde na varhany zahrál Martin Jakubíček a na housle Irena Hůrková.
8.července se ve výstavním a koncertním sále muzea na Dolním náměstí konal koncert, na němž zazněly Mahlerovy skladby v podání sólového zpěvu Lucie Fišer Silkenové za klavírního doprovodu M.Sekery.
Ke 150. výročí narození Gustava Mahlera vydalo Městské kulturní a informační středisko brožuru o tomto skladateli a dirigentu, a to ve třech jazykových mutacích – české, anglické a německé verzi. Jsou v ní Mahlerovy fotografie, fotokopie různých dokumentů, které jsou spojeny s jeho činností, a samozřejmě informace o životě a díle tohoto světoznámého umělce. Brožura byla vydána nákladem 7 000 kusů a zájemcům byla dávána zdarma.
OBYVATELSTVO
První občánek Humpolce roku 2010
Prvním občánkem roku 2010 se stal Vojtěch Stehno. Narodil se 1.ledna 2010 v Havlíčkově Brodě manželům Evě a Josefu Stehnovým, bytem Humpolec, Na Rybníčku 1314.
Starosta města Mgr. Jiří Kučera přijal rodiče se synem Vojtíškem a jeho čtyřletým bratrem Josífkem na Městském úřadě dne 17.února. Slavnostního přijetí byli přítomni místostarosta a předseda Komise pro občanské záležitosti Mgr. Roman Brzoň a tajemnice komise Eva Ulrychová.
Rodiče prvního občánka obdrželi pamětní stříbrnou medaili města, pamětní list, poukázku na zakoupení dárku pro malého Vojtíška a květiny.
Evidence obyvatel
K 31.prosinci 2010 měl Humpolec spolu s místními částmi celkem 10 738 obyvatel, samotný Humpolec 8 810 obyvatel.
K trvalému pobytu bylo nově přihlášeno 180 osob, odhlášeno bylo 160 osob. Změna trvalého pobytu byla u 264 osob.
Narodilo se 97 dětí, zemřelo 100 osob. Uzavřeno bylo 59 sňatků, rozvedeno bylo 39 manželství. Zaevidováno bylo 125 patnáctiletých osob.
Údaje o cizincích nejsou za rok 2010 vedeny, zpracovává je cizinecká policie.
Komise pro občanské záležitosti
Dne 17.února 2010 se konalo na městském úřadě slavnostní přijetí prvního občánka Humpolce, kterým byl v letošním roce Vojtěch Stehno, syn manželů Evy a Josefa Stehnových, bytem Na Rybníčku 1314. Narodil se 1.ledna 2010 v Havlíčkově Brodě.
30.dubna zemřela nejstarší občanka Humpolce paní Marie Vránová. Ta ještě oslavila 27.února své 104. narozeniny. V Domově důchodců, kde žila, jubilantku navštívili zástupci KPOZ a předali jí květiny, gratulaci a dárkový balíček.
V roce 2010 se narodilo 97 nových občánků trvale přihlášených v Humpolci a jeho místních částech. Nejčastěji používanými jmény jsou u chlapců Matyáš, Filip, Matěj, Adam, u dívek Eliška, Ema, Nikola (Nicol, Nikol). Vítání občánků do života proběhlo na městském úřadě celkem šestnáctkrát.
Komise pro občanské záležitosti v letošním roce zajišťovala devět zlatých svateb, z toho jednu na městském úřadě a pět svateb diamantových.
U příležitosti 75.narozenin občanů rozeslala 83 gratulací a zajišťovala 159 jubileí občanů od 80 roků výše. 80 roků oslavilo letos 63 občanů, 85 roků 47, 90 roků 14, 91 roků 12, 92 roků 5, 93 roků 5, 94 roků 4, 95 roků 4, 96 roků 3, 98 roků 1, 104 roky jeden občan. Jubilantům byly při této příležitosti předávány květiny, gratulace a dárkové balíčky nejen v rodinách, ale i v Domově důchodců čp. 210 a čp. 950, Domově bl. Bronislavy a Medicon Hospitals s.r.o, Nemocnice následné péče.
V Humpolci se uskutečnilo celkem 93 sňatků, z toho 21 církevních a 25 mimo obřadní síň.
Koncem školního roku se předávala osmkrát maturitní vysvědčení dvěma třídám gymnázia a České zemědělské akademie, jedné třídě stavařů, dvěma třídám ČZA se předávaly výuční listy a také třem třídám SŠ SČMSD.
Za účasti členů komise se rozloučily děti s MŠ Na Skalce a MŠ Smetanova v místním kině a s MŠ Na Rybníčku přímo ve škole. Předškolákům byly předávány omalovánky a květiny pro maminku. Nechybělo ani uvítání žáků do l.tříd ZŠ Hálkova a ZŠ Hradská.
1.listopadu se již tradičně konala ve smuteční obřadní síni vzpomínka na zemřelé.
V prosinci se KPOZ finančně podílel na mikulášské nadílce na Horním náměstí. Tradicí se také stalo předávání vánočních dárkových a ovocných balíčků obyvatelům obou domovů důchodců, v Domově bl. Bronislavy dostali jeho obyvatelé občerstvení spojené s kulturním programem žáků ZUŠ Gustava Mahlera.
MĚSTO HUMPOLEC
Stavební úřad
V roce 2010 Stavební úřad v Humpolci povolil 15 nových rodinných domů, z toho čtyři v místních částech Plačkov, Světlice, Petrovice a Vilémov. Pět povolení bylo vydáno na domy v novém sídlišti „Mírová“ a dva v nové ulici, která zatím nemá jméno (za domovem důchodců v ulici Lužická), čtyři domy v ulici Dvorská, Hornická, Nerudova a Jihlavská. Jeden byt vznikl vestavbou ve stávajícím objektu v ulici Nerudova.
Dokončeno bylo devět rodinných domů, nových bytů bylo dokončeno ve stávajících domech devět.
Dále stavební úřad v tomto roce:
- vydal souhlas se zřízením schodišťové plošiny v areálu ZŠ Hradská
- zkolaudoval rekonstrukci a stavební úpravy prodejny zahradnictví v Jihlavské ulici čp. 374
- vydal souhlas se zřízením roubené pokladny na hradě Orlík
- schválil rekonstrukci sociálního zařízení v MŠ Na Skalce
- schválil rekonstrukci oplocení v MŠ Smetanova
- schválil opravu střechy, výměnu střešní krytiny, výměnu oken a novou fasádu na budově Rodinného pivovaru Bernard v ulici 5.května
- byly dokončeny stavební úpravy a zřízení podkrovního bytu v objektu bývalého Zálesí
- v areálu Technických služeb byly vybudovány garáže pro nákladní auta
- provádí se oprava venkovních omítek bývalého areálu Sukna na Brunce majitelem s.r.o. Riverich
- byla zkolaudována přestavba domu čp. 571 ve Dvorské ulici na rehabilitační zařízení
- byla povolena přestavba bývalého pavilonu v areálu nemocnice na školící středisko pražské firmy Image Conference a Consulting s.r.o.
- firmě Škrampal byla povolena výstavba vzorkové prodejny v areálu Nádražní ulice
- byl vydán souhlas s instalací teleskopické brány u vjezdu do areálu Rodinného pivovaru Bernard z ulice 5.května
- pro město Humpolec byla schválena akce „Park u nemocnice“ v ulici 5.května
- město provádělo opravu a nové oplocení vodojemu v ulici Jihlavská
- v bývalém areálu Sukno Humpolec a v přilehlé zahradě s vjezdem z ulice Lnářská byla povolena manipulační plocha a nakládací rampa
- bylo vydáno povolení pro město Humpolec na regeneraci sídliště Stromovka
- byla schválena oprava části zdi v zadní části Židovského hřbitova
- byla povolena oprava havarijního stavu střechy kina
- bylo povoleno rozšíření kamerového systému ve městě v ulici Fügnerova (křižovatka s ulicí Okružní) a v ulici Pražská (rovněž na křižovatce s ulicí Okružní)
- byly ohlášeny další úpravy atletického stadionu u Sokolovny (přístupové komunikace v areálu, úprava stání pro diváky, zábradlí, dlažby, opěrná zítka), které bude provádět TJ Jiskra Humpolec
- byla zkolaudována přestavba, přístavba a nástavba objektu čp. 641 pro sport a relax, včetně bytu
- byla povolena realizace nájezdové rampy a plošiny pro bezbariérový přístup do muzea na Horním náměstí
- byla zkolaudována kompostárna u Brunky
- byla dokončena vestavba půdních prostorů v ZUŠ G.Mahlera
V roce 2010 byly provedeny také rekonstrukce fasád bytových domů čp.484 v ulici Jihlavská, čp.1314 v ulici Na Rybníčku, čp.1328 v ulici Lužická, čp.1028 v ulici Máchova, čp.1247 v ulici Mírová, čp.74 v ulici Masarykova.
Odbor místního hospodářství
V roce 2010 byly z rozpočtu města provedeny následující opravy a investice nad 500 tisíc korun zajišťované správou bytů a nebytových prostor:
- kompletní rekonstrukce výtahu v bytovém domě čp.73 v Masarykově ulici
( 943.000,- Kč)
- zateplení bytového domu čp.1028 v Máchově ulici
(1 141 000,-Kč)
- zateplení bytového domu čp.74 v Masarykově ulici
(1 052.000,-Kč)
- výměna dřevěného obkladu bytového domu v Máchově ulici
(674 000,-Kč)
- výměna oken bytového domu čp.1313 v ulici Na Rybníčku
(2 389.000,-Kč)
HOSPODÁŘSKÝ ŽIVOT
Rodinný pivovar Bernard
Rodinný pivovar Bernard se stal v prestižní soutěži Czech top 100 pro rok 2010 třetí nejobdivovanější firmou České republiky v oboru potravinářský a tabákový průmysl a současně podeváté v řadě nejobdivovanější firmou kraje Vysočina.
Dalším velkým úspěchem je pro pivovar ocenění za třetí místo v soutěži Progresivní zaměstnavatel roku 2010, které udělila odborná porota projektu Zaměstnavatel roku složená z odborníků na personální oblast a rozvoj lidských zdrojů. Kategorie je určena pro firmy do 250 zaměstnanců. Úspěchu bylo dosaženo i díky existující firemní kultuře, která se v průběhu 19 let působnosti firmy vyprofilovala jako velmi přitažlivá.
Rodinný pivovar Bernard také prokázal schopnost nahlédnout na vlastní podnikání z jiného pohledu a obstát i v době hospodářské krize. V rámci projektu Krizi navzdory pořádaného Hospodářskou komorou ČR a PricewaterhouseCoopers obdržel hlavní ocenění v kategorii Potravinářský průmysl. Získal také 1. místo v soutěži o nejinspirativnější nápad za osvěžující nealkoholický nápoj Bernard s čistou hlavou Švestka.
Na degustační soutěži České pivo 2010 v Českých Budějovicích získalo nepasterizované pivo Bernard další ocenění. Na 1.místě se umístilo světlé výčepní pivo Bernard, Černý ležák Bernard s jemnými kvasinkami obsadil 2.místo a Sváteční ležák Bernard s jemnými kvasinkami obsadil ve své kategorii 3.místo.
Rodina nealkoholických nápojů Bernard s čistou hlavou má dalšího člena. Stala se jím Višeň. Jedná se o osvěžující nealkoholický nápoj, který se vyrábí z nejkvalitnějších surovin – ječného sladu z vlastní humnové sladovny Bernard v Rajhradě, nejlepších odrůd českého chmele, čisté pramenité vody z Vysočiny a prvotřídní přírodní višňové šťávy a vůně.
V soutěži o Zlatý středník, kterou pořádá PR klub České republiky, dosáhl magazín Vlastní cestou dalšího vynikajícího úspěchu, když v kategorii firemních periodik pro veřejnost zvítězil.
Rodinný pivovar Bernard se letos rozhodl podpořit účast mladých lidí ve volbách. Za zaslané čestné prohlášení, že půjdou k volbám, získali studenti, z nichž mnozí šli k volbám letos poprvé, 4 441 beden a 515 sudů nepasterizovaného piva Bernard.
V červenci vyzval pivovar Bernard k degustačnímu souboji Plzeňský Prazdroj. Vadila mu reklama na jeho nealkoholické pivo Birell, ve kterém Prazdroj tvrdí „že chutí převyšuje ostatní“ a chce, aby to dokázal. Pivovar Bernard by rád uspořádal degustační soutěž, jejímž patronem by mělo být Sdružení přátel piva, které by vybralo 25 degustátorů, kteří ve slepém testu určí, které nealkoholické pivo zakoupené v běžném prodeji jim více chutná. Jestli Birell prohraje, Bernard bude po Plzeňském Prazdroji požadovat stažení reklamy a veřejné prohlášení o tom, že nebude ve svých reklamních kampaních používat nepodložené tvrzení.
Sám Stanislav Bernard nazval výzvu soubojem mezi Davidem a Goliášem. Zatímco humpolecký pivovar loni uvařil 204 tisíc hektolitrů piva, Prazdroj v tuzemsku i zahraničí prodal 10,5 milionů hektolitrů. Zatímco lídrovi trhu však podobně jako většině velkých pivovarů na trhu v důsledku ekonomické krize prodeje klesly o necelé dvě procenta, Bernardu se naopak zvýšily o téměř devět procent.
Anonymní degustace proběhla 28.července 2010 v První Pivní Tramwayi. V soutěži byla nealkoholická piva běžně dostupná v Praze a ve Středočeském kraji.
Vítězství nealkoholického piva Bernard Free „S čistou hlavou“ z rodinného pivovaru Bernard v Humpolci bylo drtivé. Birell skončil na osmém místě. Jako druhé nejlepší nealkoholické pivo ohodnotili degustátoři Staropramen.
V letošním roce své pivo volily poprvé také ženy. I když je pivo u křehčí části naší populace čím dál oblíbenější, stále převládá přesvědčení, že zlatavý mok je spíše „mužskou záležitostí“. Tomuto tvrzení se rozhodl postavit První dámský pivní klub, který pod záštitou Českého svazu pivovarů a sladoven uspořádal anketu Dámská pivní volba. Historicky prvním vítězem se stal opět Rodinný pivovar Bernard.
Výstav pivovaru byl v roce 2010 rekordní, celkově vystavil 204 474,4 hektolitrů nepasterizovaného piva Bernard. V sortimentu pivovaru je jedenáct druhů piva. Novým výrobkem je Bernard s čistou hlavou Višeň – osvěžující nealkoholický nápoj, višňový se sladidlem.
Nepasterizované pivo Bernard se čepuje v 1300 restauracích České republiky a 250 restauracích na Slovensku. Export se podílí na výstavu pivovaru 15,1%, z toho Slovensko 8,9%. Pivovar zaměstnává 138 pracovníků v Humpolci, 25 ve Sladovně Bernard v Rajhradě u Brna a dopravu zajišťuje deset zaměstnanců firmy Hrobský.
V letošním roce pivovar zorganizoval 16.ročník Bernard Festu a 10. reprezentační ples Rodinného pivovaru Bernard. Pivovar také finančně podporuje řadu sportovních oddílů a je garantem soutěže Mládí v Humpolci.
DH Dekor, spol. s r.o.
V roce 2010 se podnik stále potýkal s poklesem výroby a poklesem realizačních cen, které se musely promítnout do snižování výrobních nákladů.
Nosným výrobním programem byla výroba laminované desky, s tím související výroba impregnovaného papíru a dále výroba nábytkových dílců z laminovaných desek.V roce 2010 bylo vyrobeno 13.056 tisíc m² impregnovaného papíru, bylo zalaminováno 6.754 tisíc m² dřevotřískové desky a MDF desky. Bylo vyrobeno 9.006 tisíc kusů nábytkových dílců, což je zatím nejvíce v historii firmy. Nárůstu počtu kusů dílců bylo dosaženo vyšším využitím stávajících zařízení i lidského potenciálu, bez investic do strojního vybavení.
Celkové tržby firmy v roce 2010 klesly o cca 27 milionů korun oproti roku 2009. Rok 2010 znamenal velký tlak na úsporu nákladů a zlepšování všech procesů uvnitř firmy tak, aby se udrželo vyrovnané hospodaření firmy. I přesto DH dekor nedosáhl kladného výsledku hospodaření.
V tomto roce také poklesl počet zaměstnanců o 15 osob. I to byl důsledek tlaku na vyšší produktivitu práce a snižování jednotkových nákladů. Společnost dále zaměstnává okolo 285 pracovníků.
Na rok 2011 je v plánu rozšířit výrobní programy pro segmenty trhu, kde lze realizovat vyšší ziskové marže. K tomu má přispět i další dceřinná společnost DDL, firma Kili. Tato obchodní firma zaměřená na prodej dřevomateriálů pro truhláře byla koupena v průběhu roku 2010.
Status stavební a.s.
Společnost Status stavební a.s. provádí a zajišťuje generální dodávky veškerých stavebních prací spolu se všemi příbuznými obory nutnými pro kompletní výstavbu, rekonstrukce, opravy a také projekční práce rodinných domů, bytových domů, průmyslových objektů, historických a památkově chráněných objektů, speciálních staveb a rekonstrukcí všeho druhu.
Společnost se skládá ze tří divizí se sídlem v Humpolci, Pelhřimově a Pacově. Divize Pacov zpracovává projekty do programu Zelená úsporám.
Status stavební a.s. disponuje komplexně vybavenými truhlářskými a zámečnickými dílnami, včetně střediska mechanizace, dopravy a zázemími pro jednotlivá střediska HSV a PSV a s obory spojenými se stavební výrobou (tesařské, truhlářské, pokrývačské, klempířské, zámečnické, topenářské, vodoinstalaterské, elektrorozvodné, podlahářské, malířské a natěračské).
V roce 2010 podnik zaměstnával kolem 180 zaměstnanců. Divize v Humpolci úspěšně provádí výstavbu bytových domů v lokalitě „Kasalova pila“, prodala stavební pozemky v lokalitě „Na Závodí“, nově zrekonstruovala sportovní halu v ulici Hradská, husitský kostel „U Vinopalny“ a provádí zateplování bytových domů v ulici 5.května a Mírová.
Ke společnosti Status patří i prodejny stavebnin, které nabízí veškerý stavební sortiment.
Čemolen definitivně končí
„Každý den slouží len“ – takový byl slogan, kterým se léta pyšnil humpolecký Čemolen. Poslední významný zpracovatel přadného lnu v polovině června zavřel svou poslední tírnu v Pomezí u Poličky. Modrý kvítek, který po staletí zdobil česká pole, definitivně zmizel s ním. Staré stroje z padesátých let půjdou do šrotu, novější se podnik pokusí prodat na východní trhy.
Počátky konce českého lnářství souvisí se vstupem do Evropské unie, kdy se změnilo nastavení dotačních titulů.
Kvůli náročnosti a vysokým nákladům na zpracování v tírnách získaného dlouhého vlákna, skončili téměř všichni evropští zpracovatelé, kteří ve lnářském textilním průmyslu byli. Len tak dodnes zpracovává Čína.
Humpolecké strojírny
V Humpoleckých strojírnách po letech 2008 i 2009, ve kterých se výrazně projevila světová hospodářská krize, došlo v roce 2010 ke stabilizaci celé firmy. Průměrný počet zaměstnanců dosahoval 230 osob.
Této stabilizaci napomohlo uvedení nové řady traktorových čelních nakladačů modelů TL 120 SLi, TL 220 SLi a TL 260 Sli na trh. Bylo vyrobeno a prodáno přes 3 700 těchto nakladačů. Tento počet řadí Humpolecké strojírny mezi pět největších evropských výrobců čelních nakladačů. Byla získána řada nových kooperačních zakázek od zahraničních firem hlavně z vyspělých západoevropských států. Tržby Humpoleckých strojíren dosáhly částky 382 milionů korun.
ZÁJMOVÉ ORGANIZACE
Klub českých turistů
V letošním roce uskutečnili turisté celkem 14 pochodů. Již v pátek 1.ledna 2010 to byl „Novoroční čtyřlístek“ v délce 10 kilometrů. V únoru odjeli zájemci do Železných hor. Oficiální turistická sezóna byla zahájena 27.března. V dubnu se konal „Den pomoci přírodě a turistice“, v květnu dvoudenní autobusový zájezd „Za poznáním Jižní Moravy a relaxací v termálních lázních“. 29.května turisté navštívili Borkovická blata se svéráznou architekturou. V červnu proběhl rekreační pobyt spojený s výšlapy v okolí Staňovského rybníka, v červenci výšlap z Lázní Bělohrad do Bílé Třemešné, v srpnu Cestami Jaroslava Haška, v září proběhla „Havlíčkobrodská padesátka“. Tradiční pochod Cestami Oktaviána Strádala za opečeným špekáčkem se konal 11.září. Pěší trasy byly v délce 18, 30 a 60 kilometrů.
Z dalších turistických akcí můžeme jmenovat například v září výšlapy Přírodním parkem Rokytná, v říjnu Krajem Šimona Kouzelníka, v prosinci Libickými lesy.
Výroční členská schůze proběhla 18.listopadu, členové byli informováni o činnosti a hospodaření KČT, byli seznámeni s revizní zprávou a plánem na rok 2011.
Na předvánočním turistickém posezení se členové humpoleckého Klubu českých turistů sešli 10.prosince v klubovně Českého rybářského svazu.
Český svaz chovatelů
Ke konci roku 2010 měla humpolecká organizace Českého svazu chovatelů 29 členů, z toho byli dva chovatelé mladší osmnácti let. Organizaci řídí výbor ve stejném složení jako v minulém roce, každý měsíc se schází v areálu chovatelů v Jihlavské ulici.
Chovatelé se každoročně umisťují na předních místech nejen na výstavách našeho kraje, celorepublikových, ale i zahraničních. Získali na nich 28 pohárů a čestných cen.
Tradicí se stává účast na Dni otevřených dveří Školního statku, kdy v jeho prostorách je instalována malá výstava, která prezentuje činnost Českého svazu chovatelů v Humpolci.
Svaz důchodců
Jak se v Humpolci sdružovali senioři před rokem 1990?
První záznam o Klubu důchodců v městských kronikách pochází z roku 1983 a 1984, klub měl 35 členů a byl zřízen Komisí sociálního zabezpečení a zdravotnictví při MěNV. Pod patronát si ho vzal IV. obvod Českého svazu žen a jeho sídlo bylo v ulici 1.máje (dnes Jana Zábrany).
Další záznam je až z roku 1987, kdy byl přemístěn do objektu Městského kulturního střediska s poznámkou o malé účasti na pořádaných akcích a obava o jeho další činnost.
Na jaře 1990 byl v Praze založen Svaz důchodců České republiky s celorepublikovou působností, jako nestranické občanské sdružení, bez rozdílu národnosti, politického přesvědčení a náboženského vyznání. Zakladatelé vytvořili organizaci, která by hájila nároky a práva seniorů na důstojný a plnohodnotný život. Byli si vědomi, že přechod z pracovní a společenské aktivity do tzv. „zaslouženého odpočinku“ není v životě člověka zcela jednoduchou záležitostí. Proto je nutné, aby nepodlehl pasivitě a osamění, umožnit setkávat se se svými vrstevníky při různé činnosti.
A jaké bylo seniorské hnutí v Humpolci po roce 1990?
Svaz důchodců MO v Humpolci byl založen na první ustavující schůzi 23.října 1990 z iniciativy D.Andrýskové. Zakládajícími členy byli: Dagmar Andrýsková, Jaroslav Bečvář, Josef David, Jana Fialová, Ladislav Fučík, Věra Hyršová, Karel Janoušek, Václav Jirák, Jaroslava Kotrbáčková, Josef Kuchař, František Kuthan, Stanislav Štědrý, Helena Trnková a Ing. Jiří Vácha.
Prvním předsedou byl zvolen Ing. Jiří Vácha, kterého v roce 1991 nahradil Stanislav Štědrý, místopředsedkyní byla Dagmar Andrýsková.
Dalšího setkání 27.listopadu se již zúčastnilo 65 seniorů a 29.ledna 1991 bylo na plenární schůzi již 71 řádných členů. Organizace se rozrůstala především díky obětavé práci členů výboru humpoleckého Svazu důchodců.
Na konci roku 1998 měla organizace již 589 řádných členů. Byly pořádány přednášky zdravovědné, historické – prof. Jiří Rychetský, promítání přírodovědných amatérských filmů – J.Valenta, vycházky vedla J.Fialová, zájezdy za krásami naší vlasti, ale i do divadel – L.Fučík, cvičení MUDr.E.Kubíčková, besedy s představiteli města a další organizoval předseda S.Štědrý.
V těchto letech spolupracovaly organizace v Humpolci a Ledči nad Sázavou, především při pořádání zájezdů, ať jednodenních nebo týdenních. Pravidlem se staly oslavy Mezinárodního dne seniorů a Vánoční setkání s programem, hudbou a tancem.
Humpolecká základní organizace Svazu důchodců ČR evidovala v roce 2010 414 členů, pro které připravila 107 různých programů. Zúčastnilo se jich téměř tři tisíce seniorů. Především to byly přednášky se zajímavými tématy, některé byly spojené s promítáním, návštěvy divadel v Praze a Brně, koncerty ve Stráži nad Nežárkou, jednodenní i týdenní zájezdy. Senioři také navštívili festival dechových hudeb, pobavili a zazpívali si na „odpoledních čajích“ a velkých setkání s hudbou, tancem a občerstvením.
Ani letos nechyběla již tradiční výstava prací šikovných rukou seniorek nejen z humpolecké základní organizace, ale i Domovů důchodců a denního centra Astra nazvané „Ani my nezahálíme“.
Po blízkém i vzdálenějším okolí Humpolce „našlapal“ každý člen desítky kilometrů. Některé seniorky se zapojily také do charitativní činnosti. Členové spolupracují také s knihovnou, gymnáziem, podporu mají také ve vedení města. Malým přáníčkem se nezapomíná ani na jubilanty z řad seniorů.
V letošním roce probíhaly oslavy 20.výročí založení Svazu důchodců ČR. Humpolecká základní organizace při této příležitosti pozvala i zakládající členy této organizace na malou oslavu a předala jim čestná uznání udělená předsedou SD ČR O.Pospíšilem i humpoleckou organizací. Ta vydala k tomuto výročí Sborník, ve kterém je shrnuta její činnost nejen slovem, ale i bohatou obrazovou dokumentací.
( viz. obrazová příloha Kroniky 2010)
Český rybářský svaz
Dne 29.května 2010 byl slavnostně otevřen rybník „Hadina“. Jeho dlouho očekávaná výstavba začala v březnu 2009. Za devět měsíců vzniklo vodní dílo v hodnotě přesahující 38 milionů korun, jehož celková plocha je 12 hektarů, obvod měří 1,74 kilometrů, objem zadržené vody činí 199 612 m³. Rybník Hadina byl úředně zkolaudován 27.listopadu 2009.
Hned druhý den proběhl slavnostní křest a začalo vlastní napouštění, které dle schváleného manipulačního řádu trvalo do 30.března letošního roku. V sobotu 3.dubna dopoledne proběhl za účasti a velkého zájmu občanů výlov komorového rybníka Dusilák a z něj první slavnostní osazení Hadiny trofejními metrovými rybami. Dnes už se pod hladinou Hadiny prohání cca 90 metráků různých druhů ryb.
Na slavnostní otevření rybníka přišlo neuvěřitelné množství lidí, možná i proto, že pro pozvané bylo všechno jídlo a pivo zdarma a dokonce i pro všechny ostatní návštěvníky bylo připraveno 500 porcí guláše také zdarma. K poslechu hrála country skupina Skaláci a taneční skupina Martin a Bětka.
Při této příležitosti byl slavnostně přijat do Rybářského cechu i starosta města Mgr. Jiří Kučera, který byl pasován za rybáře. Poté mu bylo za zásluhy o výstavbu rybníka Hadina uděleno čestné členství v Rybářském spolku Humpolec. Pro hosty a sponzory byly připraveny i první závody, na závěr byl večer uspořádán velkolepý ohňostroj. Od 1.června začal řádný rybolov. Rybník Hadina bude při zakoupení zvláštního oprávnění sloužit ke sportovnímu rybolovu nejen registrovaným rybářům z celé ČR, ale i všem zájemcům z řad široké veřejnosti.
Po úspěšném dokončení a kolaudaci nového rybníka Hadina vyvstal před rybářskou organizací další úkol – zajistit bezproblémové užívání celého rybníka a jeho okolí. Ve spolupráci s městem Humpolec, Školním statkem a obcí Čejov došlo v průběhu dubna a května k úpravě okolních pozemků a dosetí chybějící trávy. Následně byly zpevněny odstavné plochy, instalovány odpadkové koše, kontejner, informační a směrové tabule a bylo upraveno přírodní sezení se stoly a lavičkami. První sportovní akcí se na Hadině staly rybářské závody, kterých se 19.června zúčastnilo 112 závodníků z celé ČR.
V letošním roce, již 15.ledna pořádali rybáři druhou besedu o podmínkách rybolovu na Hadině, účast členů však byla nulová. Vydařil se ale Rybářský ples, na který se přišlo pobavit kolem 230 návštěvníků.
6.března se konala výroční schůze, kde byl zvolen nový výbor místní organizace a byli zde oceněni nejstarší a zasloužilí členové místní organizace ČRS. Bývalý předseda a dlouholetý člen Ing. Bohumil Slavík obdržel od výboru MO titul „Čestný předseda Místní organizace Humpolec“.
Na jaře se také konaly závody v lovu na dírkách pro tříčlenná družstva ze Želiva, Pelhřimova, Pacova a Kácova. Spolu se dvěma družstvy z Humpolce soutěžilo celkem šest družstev a 18 závodníků. Za dvě hodiny se ulovilo téměř 50 kg pstruhů a sivenů, které si všichni ale museli zaplatit.
V červnu se také zúčastnili žáci z kroužku rybolovné techniky Mistrovství ČR juniorů a žáků. V mezinárodním mistrovství ČR seniorů se na 2.místě umístil vedoucí tohoto kroužku Robert Mík. V národním kole Zlaté udice se v kategorii žáků umístili M.Čapek a Jan Svárovský také na 2.místě. Humpolecké družstvo se celkově umístilo na 1.místě.
Koncem roku pořádal ČRS pro všechny občany města již tradiční rybí hody, které proběhly ke všeobecné spokojenosti všech zúčastněných.
Jezdecký klub
Rok 2010 byl, co se týče sportovních úspěchů, pro jezdecký klub opět rokem úspěšným. V rámci mezinárodních závodů pořádaných v Humpolci obsadila ve druhé nejvyšší soutěži CCI* A.Beranová na koni Tina Turner 4.místo a M.Máchová na koni Appolo 5.místo. Podařilo se získat jedno prvenství a jedno 4.místo ve finále Zlaté podkovy. Zasloužily se o to N.Čeledová a M.Máchová. A.Beranová obsadila 2.místo na Mistrovství ČR v kategorii mladších juniorů.
Dále se jezdci humpoleckého jezdeckého klubu umisťovali na předních místech v Lize zemědělských škol, vyhráli přebory okresu Pelhřimov a oblasti Vysočina v kategorii juniorů.
V letošním roce JK Humpolec pořádal také jednodenní parkurové závody do úrovně ZL, kdy účast jezdců z Vysočiny a blízkého okolí byla velká. Memoriál F.Bělocha a F.Svobody – jednodenní military byl kvůli nepřízni počasí bohužel zrušen.
Jezdecký klub se zúčastnil pořádání mezinárodních závodů ve všestrannosti CIC ** a CCI *, které byly současně Mistrovstvím republiky seniorů a mladých jezdců a celostátního finále Zlaté podkovy.
Humpolecký jezdecký klub v tomto roce reprezentovalo celkem 12 jezdců. Zásluhu na úspěších měli i další členové klubu: MVDr. H.Nováková, MVDr. P.Pejchal, L.Obstová, J.Hůla, Ing. J.Strachota, O.Cech a především trenér jezdců koní Z.Kusý.
Svaz tělesně postižených
Humpolecká základní organizace Svazu tělesně postižených měla začátkem letošního roku 123 členů, předsedou je i nadále Stanislav Horký.
Již v lednu se sešli členové svazu se zástupci města a Městského úřadu, aby zhodnotili svoji činnost za uplynulý rok. Zároveň také byli informováni o čerpání grantů z Evropské unie.
V dubnu se konal pro 18 zájemců rekreační pobyt v Lázních Toušeň, v květnu se uskutečnil zájezd do Jihlavy s průvodcem, náklady na tuto akci byly 9 000 Kč.
Koncem roku se členové místní organizace sešli v budově Městského úřadu, kde za přítomnosti vedoucího odboru zdravotních věcí a sociální péče a zástupce policie shlédli video „Nebezpečný věk“.
Během roku jsou všem členům poskytovány informace ze schůzí OV STP v Pelhřimově, krajského výboru STP v Jihlavě a Rady seniorů při městském úřadě, kde má humpolecká organizace Svazu tělesně postižených také své zástupce.
Český svaz bojovníků za svobodu
Věkový průměr pěti členů humpolecké organizace je přes 80 let. V letošním roce, kdy probíhaly oslavy 65.výročí osvobození naší vlasti sovětskou armádou obdrželi někteří členové vyznamenání, které jim předal atašé ruského velvyslanectví. Jednalo se o J.Sztacha a J.Hezinovou. Za aktivní účast v Pražském povstání v roce 1945 získal ocenění také K.Namyslo.
V listopadu členové svazu oslavili Den veteránů v Jihlavě a zúčastnili se vzpomínkových akcí na padlé vojáky v obou světových válkách a na letce bojující v Anglii.
Svaz dobrovolných hasičů
Členové humpoleckého Svazu dobrovolných hasičů měli v letošním roce celkem 328 výjezdů. Nejvíce si jich vyžádala dálnice Dl, nehod na ostatních komunikacích bylo 54. K požárům vyjížděli ve 32 případech, planých poplachů bylo nahlášeno 33. Při technické pomoci pomáhali v 67 případech, při úniku kapalin při 20 a při záchraně osob a zvířat v osmi případech.
Český zahrádkářský svaz
V roce 2010 si členové základní organizace Českého zahrádkářského svazu připomněli 25 let činnosti této organizace v Humpolci. Ke konci roku zde bylo vedeno 80 členů.
S Městem Humpolec byla podepsána nájemní smlouva na pozemky v jeho vlastnictví. Dosud byly pronajaty na dobu dvaceti let do bezplatného nájmu. Nyní je nájemní smlouva podepsána na dobu neurčitou.
Předsedou ZO ČZS nadále zůstává František Kalaš.
Hasičský záchranný sbor Humpolec
V roce 2010 zasahovaly jednotky požární ochrany Územního odboru Pelhřimov u 1 133 událostí. Z nich bylo:
- 100 požárů, při kterých vznikla škoda 4,261.700,-Kč, usmrcena byla jedna a zraněno bylo šest osob. Uchráněné hodnoty byly vyčísleny částkou 41,928.700,-Kč. Ve sledovaném období vzniklo 28 požárů dále nedošetřovaných (tj.beze škody), 39 požárů se škodou do 10 000,-Kč, 28 požárů se škodou do 250 000,-Kč a pět požárů se škodou do jednoho milionu korun,
- 314 dopravních nehod (usmrceno bylo šest, zraněno 223 a zachráněno 106 osob),
- 53 úniků nebezpečných látek,
- 591 technických havárií,
- 1 radiační nehoda,
- 74 planých poplachů.
V období od 11.1. do 24.2. bylo evidováno 50 technických pomocí spojených s odstraňováním následků silného sněžení ( odstraňování vrstvy sněhu a rampouchů ze střech, vyprošťování automobilů ze závějí). Následkem přívalových dešťů bylo ve dnech 7.- 9.8. zaznamenáno 18 zásahů (odčerpání vody ze zatopených prostorů, monitoring zvýšených hladin vodních toků, evakuace 23 osob z dětského tábora a dvou osob z chaty).
Ve dnech 11.- 19.8. bylo vysláno šest příslušníků HZS Pelhřimov, dva příslušníci HZS Kamenice nad Lipou a HZS Pacov s technikou CAS 32 T 815 a autobus do obce Raspenava k odstraňování následků povodní. Od letošního roku je typ události „živelní pohroma“ součástí typu zásahu „technická havárie“. V celkovém počtu zásahů je evidováno sedm prověřovacích cvičení (čtyři na požár, dva na technickou pomoc a jeden na radiační nehodu).
V porovnání s rokem 2009 došlo k nárůstu počtu zásahů o 153.
Domov blahoslavené Bronislavy
Domov bl.Bronislavy je nestátní neziskové zařízení pro seniory, kteří vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu nejsou schopni žít ve svém prostředí nebo by v něm zůstali izolováni. Domov poskytuje svým klientům individuální pomoc a podporu tak, aby vedli pokud možno co nejdéle běžný způsob života a pomáhá jim při udržování rodinných a společenských vazeb.
Průměrný věk obyvatel domova je 82 let. Jeho kapacita je 33 klientů. Zaměstnanců zde pracuje 19. V letošním roce zemřelo nebo odešlo 13 klientů.
Každý měsíc probíhají v domově společné oslavy narozenin a svátků. Uskutečnila se řada společenských akcí, například v únoru masopust, v červenci oslava výročí 16.let znovuotevření domova, v listopadu posvícení. Na tyto akce jsou zváni senioři i z ostatních sociálních organizací, zahrála jim živá muzika.
Během roku, zejména však před Vánocemi v domově vystupují děti ze základních škol, ZUŠ G.Mahlera, Dětského domova z Humpolce a ze Senožat.
Domov bl.Bronislavy každoročně zvyšuje kvalitu svých služeb. Například byla zakoupena další část signalizačního zařízení, skříně pro klienty, fréza na sníh, pračka, telefonní ústředna. Byly opraveny téměř všechny podlahové krytiny v budově, opravena společná koupelna klientů v prvním patře, zakoupeny byly nové elektricky polohované vany.
Celkový roční rozpočet Domova blahoslavené Bronislavy je kolem 8 909 tisíc korun.
SPORT
TJ Jiskra Humpolec
V roce 2010 se splnil dlouholetý sen mnoha sportovců. Za přítomnosti zástupců ČSTV, starosty Humpolce a některých zastupitelů byl slavnostně otevřen nově zrekonstruovaný lehkoatletický stadion. (Podrobnější informace v samostatném příspěvku)).
Ojedinělou událostí pro sportovce bylo v březnu uspořádané Mistrovství ČR dospělých v halové lukostřelbě, nad kterým převzal záštitu hejtman kraje Vysočina. Přestože humpolecký lukostřelecký oddíl existuje teprve druhým rokem, dosáhla členka oddílu Edita Studenovská významného úspěchu. Ve své kategorii se umístila ve finále na 2.místě.
Ve své úspěšné činnosti nepolevil také volejbalový oddíl, který se stará o všechny věkové kategorie žen. Mužské složky dlouhodobě stagnují, tomuto sportu se věnují pouze rekreačně. V krajském poháru Vysočiny hrají starší žákyně, juniorky a dvě družstva žen, v okresním poháru hraje družstvo žen a v okresních soutěžích přípravka děvčat. Nejlepších výsledků dosahovalo 1.družstvo žen. Během roku se družstva, mimo dlouhodobých soutěží, zúčastnila celkem třinácti turnajů mimo Humpolec. Na sportovních úspěších volejbalového oddílu mají největší podíl trenérky I.Balhohová a E.Vodová.
Atletický oddíl se soustředil na nábor malých sportovců, podařilo se mu vytvořit početnou přípravku dětí od šesti do jedenácti let. Kolektiv trenérek vedených V.Štaubertovou představuje novou naději humpoleckých lehkých atletů. Jejich malí svěřenci již patří v kraji k nejúspěšnějším, v kategorii mladších žákyň jim patří 1.místo. K lehkoatletickému oddílu se stále hlásí odchovanec humpolecké atletiky Kamil Kotlík (skok vysoký), který závodí v Praze, úspěšný byl i člen oddílu H.Nesporý.
Také oddíl moderní gymnastiky pracuje s početnou přípravkou patnácti děvčat ve věku od čtyř do šesti let. V nezávodní skupině je 16 gymnastek, závodů se účastní osm členek. Dalších devět dospělých členů vykonává práci trenérek, rozhodčích a dalších pomocných funkcí. V Jihočeské oblasti obsazují všechna kola tzv. Jihočeské ligy. Tato soutěž se koná i v humpolecké sportovní hale. Oddíl úspěšně vede L.Vališová spolu s hlavní trenérkou I.Hrobskou. Největším talentem je jedenáctiletá K.Suková, která se již zúčastňuje celorepublikových závodů a začíná trénovat pod vedením I.Pokorné, vedoucí sportovního centra talentované mládeže v Českých Budějovicích.
Ani letošní rok nepřinesl novou krev do oddílu basketbalu. Pouze družstvo mužů pod vedením trenéra J.Kota si úspěšně vedlo v krajském poháru Jihočeské oblasti. Závodní družstvo se neúspěšně pokoušelo uspět v kvalifikaci o 3.celostátní ligu, ale v závěru roku obsazovalo přední místo v tabulce krajského přeboru a má předpoklad opět usilovat o účast v kvalifikaci.
Stolní tenis pokračoval v masivním rozvoji členské základny. Poprvé v historii oddílu výrazně uspěly i ženy, které se kvalifikovaly do II.celostátní ligy. Zasloužily se o to I.Vošická, E.Studenovská, V.Mračková, S.Šetková a hostující Š.Pikolonová z Polné. Na růstu sportovní výkonnosti se výrazně podílejí trenéři P.Studenovský, J.Poulíček a S.Vítek. V kategorii dospělých reprezentuje oddíl osm družstev v okresních a krajských soutěžích. Z talentované mládeže se již řada adeptů prosazuje i mezi dospělými, ostatní se účastní především na turnajích v rámci kraje. Rozmach činnosti oddílu stolního tenisu bohužel limituje také nedostatečný prostor pro tento sport a také nedostatek finančních prostředků na rekonstrukci osvětlení v herně i hale.
Stálicí ve sportovní činnosti je dlouhodobě oddíl národní házené. Plně pokrývá všechny kategorie mládeže i dospělých mužů i žen zařazených do soutěží Jihomoravského kraje. Bohužel je v Humpolci nedostatek trenérů tohoto sportu a hlavní odpovědnost spočívá na S.Vošickém. Oddíl také dobře pečuje o svůj dokonale vybavený házenkářský stadion, na kterém umožňuje sportovní vyžití sousední základní školy Hradská.
V roce 2010 došlo k 31.12. k vystoupení turistického oddílu z TJ Jiskra. Většinově o tom rozhodli členové na výroční členské schůzi a současně také opustili řady KČT. Ustavili se jako samostatný subjekt – občanské sdružení.
Ve své činnosti pokračoval oddíl ženského aerobiku a jógy. Aktivní byly také oddíly taekwonda a tradičního karate, pro které se zatím neúspěšně hledá pronájem vhodných prostor, kde by bylo možné trvale nainstalovat podlahové krytí speciálních žíněnkových dílů.
Rozvoj zaznamenal také oddíl šachu, který úspěšně spolupracuje se Střediskem volného času při ZŠ Hradská a se žáky ZŠ Hálkova, kde svým talentem vyniká žák A.Krčil.
Otevření nového atletického stadionu
Po více než patnáctiměsíční pauze se opět otevřely brány atletického stadionu TJ Jiskra Humpolec pro členy atletického oddílu, školy a sportující veřejnost. Rekonstrukce lehkoatletického stadionu byla započata dne 19.6. 2009 s první státní dotací z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Státní dotace byla ve výši 10 milionů korun, dotace od Města Humpolec byla 2,5 milionu korun. Druhá etapa, včetně státní dotace od MŠMT na vybavení mobiliářem (sektory), byla ve výši tři miliony korun.
Po rekonstrukci areálu, která proběhla ve dvou etapách za nepříznivých klimatických podmínek, čeká na návštěvníky místo škvárového povrchu umělý povrch Conipur SW, třísetmetrový čtyřproudový ovál se 136 metrů dlouhou šestidráhou rozběhové rovinky. Dále nový kvalitní sektor pro skok vysoký, který je možné využít i pro míčové hry (nohejbal, odbíjená), oboustranné rozběžiště na skok daleký a trojskok, vržiště na vrh koulí, sektor na hody (disk, oštěp, míček) s novou hliníkovou klecí. Vše kromě oválu 300 metrů je s parametry IAAF. Travnatý povrch s automatickým zavlažovacím systémem bude sloužit až po důkladném prokořenění na jaře 2011.
Svoji úpravu dostala i západní část stadionu, kde jsou opravené šatny, vybudovaná opěrná zeď, vydlážděn 140 metrů dlouhý ochoz s novým zábradlím, pořízeno nové ozvučení areálu. Dodavatelem stavby byla firma EKKL a.s., sportovní povrchy Kroměříž.
Atletický stadion, který dříve sloužil pro spartakiádu, byl jedním z posledních sportovních zařízení města, který od vzniku atletického oddílu v roce 1981 nedoznal podstatných změn. Díky pochopení nového vedení TJ Jiska a podpory města se splnil sen nové generaci sportovců, která bude moci úspěšně navázat na třicetiletou atletickou tradici.
Slavnostního otevření atletického stadionu dne 8.října 2010 se mimo pozvaných představitelů města, zástupců dodavatelských firem, atletického svazu a ČSTV Vysočina zúčastnila i široká veřejnost.
Automotoklub ZÁLESÍ
AMK Zálesí v Humpolci měl k 31.12.2010 celkem 55 členů, z toho 17 žen a devět důchodců. Svoji činnost začal AMK již v lednu dvěma závody zimního rally, které pořádal Autosport Mipell a preventivním odhrnováním sněhu z budov na závodišti. Od února pak pokračovaly sobotní brigády na rekonstrukci srubu, kde se v březnu konalo školení traťových komisařů, kterého se zúčastnili také členové ostatních automotoklubů.
10.-11.dubna proběhlo v areálu závodiště testování závodních speciálů. 24.-25.dubna se konalo Mistrovství ČR v autokrosu Racer Buggy.
Hlavním závodem sezóny bylo 5.-6.června Fuchs oil – Mezinárodní mistrovství ČR a Česká trofej v autokrosu. Tohoto závodu se zúčastnil rekordní počet startujících a závody měly vysokou sportovní úroveň. Začátkem července AMK pronajal areál na celorepublikový sraz čtyřkolek.
Dalším závodem byl 10.července Kosice Cup – hobby autokrosový závod. Ve dnech 6.-8.srpna klub provozoval v prostorách spodního parkoviště kemp pro návštěvníky Bernard festu. Na závěr sezóny byl již tradičně organizován volný závod pod názvem Bernard-cup, setkání mistrů 2010. Tohoto závodu se zúčastnila nejen celá autokrosová elita, ale přijel si zazávodit i holandský reprezentant v divizi D3 4000 Glen Van Rozmalen. Slavnostní vyhlášení závodu proběhlo ve Spolkovém domě.
Úplně poslední akcí této sezóny, která se na závodišti odehrála bylo 24.října opět rally pořádané Autosportem Mipell.
AMK Humpolec uspořádal také slavnostní galavečer ve Spolkovém domě, při kterém proběhlo vyhlášení Ofroudové sezóny 2010. Akce proběhla za účasti vysokých činitelů FAS a všech 51 oceňovaných jezdců.
Členové AMK během roku prováděli řadu dalších činností spojených s údržbou sportovního areálu a techniky. Za pomoci firmy Pretol nově osadili svodidly startovní prostor, na kterém také vybudovali nové oplocení. Posílili ozvučení nejen celého areálu, ale i horního parkoviště. Na cílové rovince strhli stará svodidla a pneumatiky znovu osadili bezpečnostním pásem Tento bezpečnostní prvek byl také použit od nového nájezdu do uzavřeného parkoviště až po stanoviště číslo sedm. Spousta další práce čeká na členy humpoleckého AMK Zálesí také v příštím roce.
Tenis
Třináctiletý Miroslav Chyba, jeden z nejmladších odchovanců humpoleckého tenisu, který v letošní sezóně bojoval prvním rokem v kategorii starších žáků, si došel pro pár výborných úspěchů. Spolu s F.Piklem se stal mistrem republiky ve čtyřhře.
V chorvatském Umagu spolu s D.Starým vyhrál ETU do čtrnácti let, v polském Štětíně byl ve finále. S týmem TK Agrofert Prostějov získal titul mistra republiky staršího žactva družstev.
Výbornou tečku za sezónou udělal na prestižním turnaji Nike Junior Masters do čtrnácti let v Prostějově, kde prohrál až ve finále s o rok starším soupeřem.
Taekwondo LACEK
Letos v květnu oslavil oddíl taekwondo pod vedením Petra Lacka už patnácté výročí. Klub Taekwondo Word Taekwondo Federation Humpolec zahájil svoji činnost 19.května 1995. Dnes je nejstarším aktivně fungujícím oddílem taekwonda v České republice.
Věnuje se bojovému umění taekwondo WTF, které pochází z Koreje a od roku 1994 je i oficiální olympijskou disciplínou.
Ačkoli po založení oddílu byl hlavním trenérem Pavel Krejčí, prakticky od začátku funguje v roli trenéra Petr Lacek, který dnes disponuje druhou trenérskou třídou a pátým Danem.
Oddíl má přes šedesát aktivních členů, kteří pochází z různých koutů Vysočiny, přičemž věk cvičenců začíná u čísla pět a horní hranice je téměř neomezená. Tréninky většinou probíhají v Humpolci a v Pelhřimově.
Členové oddílu se umisťují pravidelně na předních místech turnajů po celém světě. Humpolečtí sportovci tak měli možnost navštívit Německo, Chorvatsko, Slovinsko, Holandsko, Srbsko a Černou Horu, Dánsko, Koreu a mnoho dalších zemí světa.
Nové sportovní centrum „Kasalka“
Od října 2010 bylo v Humpolci otevřeno nové sportovně-relaxační centrum v areálu bývalé Kasalovy pily za Sokolovnou nazvané „Kasalka“. V objektu, který nahradil původní zchátralou provozní budovu, byl vybudován doslova ráj pro všechny, kteří chtějí posilovat svoji fyzickou i duševní kondici. K dispozici bude mnoho novinek zaměřených na individuální i kolektivní cvičení, moderní posilovací stroje, speciální nesilové stroje a pomůcky pro zvyšování fyzické kondice, programy pro formování těla, zvláštní programy pro ženy a maminky s dětmi.
K regeneraci sil návštěvníkům poslouží sauna s velkým ochlazovacím bazénem, odpočívárnou a sportovní bar s nabídkou širokého sortimentu výrobků a nápojů zdravé výživy. Pro děti je připraven pestrý dětský koutek.
Fotbalisté postavili altán pro diváky
Na svém 24.zasedání humpolecké zastupitelstvo schválilo investiční příspěvek fotbalovému klubu v Humpolci v hodnotě 214 tisíc korun. Řada zastupitelů však měla z odhlasované částky smíšené pocity.
Humpolečtí fotbalisté chtěli zlepšit podmínky pro diváky, kteří si o přestávce při utkání neměli kam sednout s občerstvením, a tak padl návrh na zbudování altánku. Z výstavby původně plánovaného jednoduchého přístřešku se ale nakonec vyklubal bytelný altán zapuštěný do svahu. Funkcionáři klubu posléze zjistili, že skutečná faktura obsahuje podstatně větší částku než ta předpokládaná, a že na úhradu nemají dostatek finančních prostředků. S žádostí o pomoc se tak obrátili právě na představitele města.
Takový postup financování je však více jak nestandardní, humpolecký starosta Mgr. Jiří Kučera jej dokonce označil za obrácený, respektive „partyzánský“. Navíc se fotbaloví funkcionáři v tomto případě nedopustili zdaleka prvního podobného přehmatu.
Zastupitelé strávili desítky minut v bouřlivé rozpravě nad žádostí fotbalistů o pomoc s dluhem 214 tisíc korun stavební firmě. Chyběly dva záporné hlasy a sportovci by stanuli před vážným problémem. Nakonec jim zastupitelé vyšli vstříc i tentokrát, ovšem naposledy. Dokonce nechali tuto podmínku zanést do zápisu schůze s tím, že řešit potíže nesystémovými kroky nelze donekonečna. Další podmínkou k uhrazení dluhu bylo převedení altánu do městského majetku, kam také spadá celé sportoviště.
Za pád stadionu ani koruna
V pátek 10.února 2006 se zřítila pod náporem sněhu střecha humpoleckého zimního stadionu. V Humpolci už dávno stojí nový, lépe postavený stadion. Avšak ani o čtyři roky později není stále jasné, kdo městu zaplatí náhradu škody. Soud jasně určil viníka. Tou je stavební firma B.C. Building z Hradce Králové a její stavbyvedoucí. Způsobená škoda byla vyčíslena zhruba na 20 milionů korun. Jenže stavební společnost mezi tím zkrachovala a byla soudním rozhodnutím vymazána z Obchodního rejstříku. Veškerá jednání s firmou dopadla neúspěšně a všichni se začínají smiřovat s tím, že škodu již nikdo nikdy městu nezaplatí.
A CO TOMU ŘÍKÁ NAŠE JUSTICE?
……………………………………………………………………..
Závěr roku ale skončil pro humpolecké občany příjemně zdařilými a pohodovými koncerty v humpoleckých kostelech, kde vystoupily soubory TUCET ( v evangelickém kostele ) a pěvecký sbor Čech a Lech ( v Tolerančním kostele ).
Přejme si, aby i příští rok přinesl více takovýchto příjemných zážitků.
P o č a s í
Měsíc: Ø teplota: srážky: poznámka:
Leden: -5,2 ºC 65,5mm max.tepl.+5ºC, min.tepl.
-19ºC, 9dní sněžení
Únor: -2,3 ºC 13,7mm max.tepl.+11ºC,min.tepl.
-10ºC, občas sněh.přeháňky
Březen: +2,3ºC 35,9mm max.tepl.+20ºC, min.tepl.
-14ºC, déšť se sněhem
Duben: +8,2ºC 51,6mm max.tepl.+25ºC, min.tepl.
0ºC, dešťové přeháňky
Květen: +12,4ºC 108mm max.tepl.+25ºC, min.tepl.
+6ºC, deštivo
Červen: +18,2ºC 63,3mm max.tepl.+34ºC, min.tepl.
+9ºC, občasné přeháňky
Červenec: +21,9ºC 84,5mm max.tepl.+35ºC, min.tepl.
+9ºC, občas bouřky
Srpen: +19,2ºC 131,9mm max.tepl.+34ºC, min.tepl.
+8ºC, častý déšť a bouřky
Září: +12,9ºC 81,4mm max.tepl.+24ºC, min.tepl.
+6ºC, koncem měsíce déšť
Říjen: +6,5ºC 4,2mm max.tepl.+16ºC, min.tepl.
+3ºC, občasné přeháňky
Listopad: +5,5ºC 33,1mm max.tepl.+16ºC, min.tepl.
-6ºC, koncem měs.sněžení
Prosinec: -9,9ºC 54,2mm max.tepl.+9ºC, min.tepl.
-16ºC, sněžení
Nejteplejší měsíc byl červenec s průměrnou teplotou +21,9ºC, nejchladnější měsíc byl prosinec s průměrnou teplotou – 9,9ºC. Nejtepleji bylo 14.července, kdy bylo naměřeno +35ºC. Nejchladněji bylo 29.prosince, naměřeno bylo -16ºC.
Nejvíce srážek spadlo v měsíci srpnu, 131,9mm. Nejméně pršelo v měsíci říjnu, kdy spadlo pouhých 4,2 mm srážek.
Informace o počasí poskytla Česká zemědělská akademie ze Srážkového deníku.
KRONIKA 2010 - O b s a h
Heslo: Obsah zápisu: Strana:
Události Sněhová kalamita, Nový český arcibiskup, Praha středem světa, 2 – 7
v ČR: Zemřel ombudsman ČR, Volby 2010, Odchod čelních představitelů
ODS a ČSSD, Rok povodní, Nové školní písmo, Protesty lékařů,
Generálka maturit, Česko začalo šetřit, Zákaz dělnické strany,
XXI.Zimní olympijské hry, Další úspěchy čes.sportovců v r.2010
Významné Rozpočet města na r.2011, Méně peněz z daní, Volby do PS a 7-27
události Parlamentu ČR, Komunální volby v Humpolci, Město pro byznys
ve městě: 2010, Nový kruhový objezd, Kostel sv.Mikuláše bez hodin,
Vzdělávání pedagogů ZŠ, Humpolec a prevence kriminality v r.2010,
K dopravnímu hřišti bezpečněji, Sůl z dálnice D1 přináší městu pro-
blémy, Nová kompostárna a sběrný dvůr u Humpolce, Humpolec má
novou kulturní památku
Školství: MŠ Smetanova, MŠ Na Rybníčku, ZŠ Hálkova, ZŠ Hradská, SVČ, 27-40
ZŠ Humpolec Husova 391, Čes.zeměď.akademie, Zlatá podkova,
Střední škola SČMSD, ZUŠ G.Mahlera, Dětský domov
Kultura: Informační středisko, Muzeum dr.A.Hrdličky, Kino, Městská 40-47
Knihovna, Bernard Fest, Mládí Humpolec 2009/2010, Pěvecký
Sbor Čech a Lech, Hrad Orlík, Plesová sezóna 2010
Církev: Tříkrálová sbírka, Děkanství Humpolec, Ožívá Toleranční kostelík, 47-50
Církev československá-husitská
Významná Oslavy 150.výročí narození Gustava Mahlera 50-51
výročí:
Obyvatelstvo:První občánek Humpolce roku 2010, Evidence obyvatel, Komise 51-53
pro občanské záležitosti
Město Stavební úřad, Odbor místního hospodářství 54
Humpolec:
Hospodářský Rodinný pivovar Bernard, DH Dekor, Status stavební a.s., 55-58
život: Čemolen definitivně končí, Humpolecké strojírny
Zájmové Klub čes. turistů, Český svaz chovatelů, Svaz důchodců, 59-66
organizace: Český rybářský svaz, Jezdecký klub, Svaz tělesně postižených,
Český svaz bojovníků za svobodu, Svaz dobrovolných hasičů,
Český zahrádkářský svaz, Hasičský záchranný sbor Humpolec,
Domov bl.Bronislavy
Sport: TJ Jiskra Humpolec, Otevření nového atletického stadionu , 66-72
AMK Zálesí, Tenis, Taekwondo Lacek, Nové sportovní
centrum „Kasalka“, Fotbalisté postavili altán pro diváky,
Za pád stadionu ani koruna
Počasí: 73-74
Obsah: 75-76