TOPlist

Muzejní vycházky

J(e)deme na houby

 10. října 2015 

Protože podzim byl krásně barevný, sluníčko stále ještě vykukovalo a Vysočina je rájem houbařů, na podzimní muzejní vycházku jsme se v sobotu 10. října 2015 vypravili do lesa. Vybaveni košíky, nožíky a pro případ, že by hub bylo více než bychom unesli, také nůší, jsme po deváté hodině vyrazili z muzea na místo srazu, na cestu k Brambůrkům mezi Starými Bříštěmi a Mysletínem. Tam se k nám připojila ještě další skupinka nadšených houbařů a pod vedením Martina Sýkory jsme vyšlápli k lesu.

První společná zastávka byla hned z kraje u Jankovského potoka, kde jsme se dozvěděli několik zajímavostí o této významné přírodní lokalitě. Mimo jiné to, že je od roku 1992 národní přírodní památkou, vyskytuje se tu množství chráněných rostlin i živočichů a zpozorovat zde můžeme například vachtu třílistou, perlorodky, vydry či ledňáčka. Naše pozornost se ale už soustředila k lesu a tak jsme si ještě vyslechli, jaké druhy hub můžeme očekávat a s očima přilepenýma k zemi vyrazili mezi stromy.

  

Netrvalo to ani pět minut a první houbaři se začali shýbat k zemi a než jsme přešli les, košíčky byly plné. Nejvíce se urodilo pančáků, našli jsme ale i pár pravých hříbků, růžovek, ryzců, holubinek, také lišky, hřiby kováře, václavky a bedly. Když si někdo nebyl jistý, co za houbu se to před ním v mechu krčí, Martin ji přispěchal určit. Vysvětlil nám také jak houbu ze země správně vyjmout, aby se nepoškodilo podhoubí a jak ji očistit.

Z lesa jsme vystoupili nedaleko Zachotína a na přichystaném ohništi si opekli špekáčky. Po cestě zpět k autům jsme si pak vyměňovali recepty na vynikající křen s jablky, který jsme ochutnali u ohýnku i na rozličné houbové i jiné speciality. Na závěr snad jen doufáme, že všechny posbírané houby byly opravdu jedlé a že (nejen) s účastníky podzimní vycházky se shledáme zase za čtvrt roku na vycházce zimní.

Více fotografií z vycházky naleznete zde.