TOPlist

Aktuality

Muzeum ožilo při oslavách výročí

28.07.2015

Muzeum žije

             … už 120 let

Je to tak, 28. července uplynulo od založení humpoleckého muzea již 120 let a tak se slavilo. Na programu bylo zahájení výstavy o historii i současnosti, a přesně podle názvu akce celé muzeum doslova ožilo. Nejdříve ožilo náměstí, když krojovaný pěvecký sbor Tucet zahrál a zazpíval staré lidové písně z Humpolecka, jejichž texty i nápěvky se podařilo vyhledat v depozitářích. Uložil je tam kdysi Josef Kopáč, jeden ze zakladatelů muzea a velký místní kulturní činovník. O něm i o dalších postavách a souvislostech se ostatně můžete dozvědět na výstavě, kterou muzeum k výročí připravilo. Ve výstavním sále na Horním náměstí ji svými projevy zahájili vedoucí muzea Dagmar Kluchová a starosta města Mgr. Jiří Kučera. To pravé překvapení ale návštěvníky čekalo teprve v expozicích.

 

Kdo má nutkání pozdravit figurínu ševce při vstupu do expozice Jak se žilo, jak se šilo, mohl tak tentokrát učinit doopravdy, protože švec byl živý. Práce mu šla pěkně od ruky a do toho se dohadoval se švadlenkou Madlenkou, že novou žehličku jí nekoupí, kde by na to taky vzal, když kšefty už nejsou, co bývaly. Hned nato se omluvil panu starostovi, že boty pro něj ještě nemá hotové, ale že na poctivou práci se vyplatí si počkat. Madlenka pak příchozím nabídla koláče a dámám, že jim vezme míru na šaty.

 

V indiánské vesničce v Hrdličkově expozici čekali dva indiáni - Mlčící buvol a Tichý vlk. Seděli beze slova a bedlivě sledovali okolí, pak najednou vyskočili, a v ten moment měli v ruce skalp nepozorného návštěvníka. Nakonec se ale ukázali jako celkem neškodní, dokonce ochotně pózovali fotografům, aniž by protestovali, že je ten prapodivný přístroj připraví o duši.

Ve světničce v národopisné expozici panímáma právě dopekla buchty, a jak viděla přicházet hosty, honem utíkala probudit pantátu, který vyspával, protože se předešlého večera zapomněl v hospodě. Ten vida návštěvníky, pozval je srdečně dál a převyprávěl jim celou tu peripetii s kovářem Příborským, lichvářem a kulhavou kobylou, kvůli které přišel domů tak pozdě, aby si snad nemysleli, že si přispí dennodenně. Provedli pak hosty společně svým skromným příbytkem a vysvětlili jim, co je co a k čemu se to používá.

 

V měšťanském pokoji panstvo rozpravou o poměrech ve městě vtáhlo přihlížející rovnou do Humpolce koncem 19. století. Spravili je o nové lokální dráze od Německého Brodu, o zavedení elektřiny do Dítětovy továrny a plánované výstavbě sirotčince a také o množství vznikajících spolků, jejichž jsou hrdými členy. A pak se se všemi slušně rozloučil, nasadili si klobouky, vzali hole a paraplíčka a odešli na tu slávu, co uspořádala Musejní společnost. A nezapomněli pozvat ani ostatní na výstavu o historii i současnosti humpoleckého muzea, která je k vidění až do konce srpna.

Celou fotogalerii z oslav výročí naleznete zde.